Stát Alabama: Mapa, památky, města a zajímavosti

Petr Novák

Alabama je stát na jihovýchodě USA, při vyslovení jeho názvu se většině lidí jako první vybaví hit Sweet Home Alabama od skupiny Lynyrd Skynyrd. Světové prvenství si Alabama připsala v dopravě, když město Montgomery jako první v roce 1886 uvedlo do provozu systém elektrických tramvají.

Stát Alabama: Mapa, památky, města a zajímavosti

 1. Obsah článku
  1. Základní informace o Alabamě
  2. Mapa státu Alabama
  3. Zajímavosti o státě Alabama
  4. Počasí v Alabamě
  5. Sportovní týmy v Alabamě
  6. Města v Alabamě
  7. Co vidět v Alabamě
  8. Státní symboly Alabamy

  Základní informace o Alabamě

  Zkratka státu Alabama je AL, anglický název je rovněž Alabama.

  ⭐ Hlavní město Alabamy

  Hlavním městem státu Alabama je Montgomery. Vzniklo v roce 1819 sloučením dvou měst podél řeky Alabama River, hlavním bylo zvoleno v roce 1846.

  🏙️ Největší město v Alabamě

  Největším městem Alabamy je Huntsville, podle dat z roku 2023 v něm žije 220 854 obyvatel. Druhým největším městem je s 196 010 obyvateli Montgomery a třetím největším s populací 192 557 město Birmingham.

  🕒 Čas v Alabamě

  Aktuální čas v Alabamě je 22:10. Většina státu spadá do časového pásma CST (UTC-6) a v létě do CDT (UTC-5). Výjimkou je oblast Phenix City, která náleží do pásma EST (UTC-5) a v létě do EDT (UTC-4).

  🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel Alabamy

  Podle údajů z roku 2023 žije v Alabamě 5 039 877 obyvatel, jde tak o 24. největší stát v USA.

  📍 Rozloha Alabamy

  Rozloha státu Alabama je 135 767 km2, z toho 131 421 km2 tvoří souš a 4 344 km2 vodní plochy. Alabama je 30. největším státem USA.

 2. Mapa Alabama / Kde je Alabama?

  Mapa státu Alabama

  Alabama leží na jihovýchodě USA, interaktivní mapa státu je dostupná třeba na Google Maps.

 3. Zajímavosti o státě Alabama

  📅 Datum vstupu Alabamy do Unie

  Alabama přistoupila do Unie 14. prosince 1819 jako 22. stát v pořadí. Ustavující shromáždění se odehrálo v Huntsville, které sloužilo jako dočasné hlavní město až do roku 1820, kdy ho vystřídala Cahaba.

  📛 Přezdívka státu Alabama

  Alabamě se přezdívá “Yellowhammer State”, což odkazuje na datla zlatého, který patří mezi symboly státu. Setkat se můžete také se přezdívkou “Heart of Dixie”. Jako Dixie nebo Dixieland se označovaly jižanské státy USA. Třetí přezdívka “Cotton State” připomíná fakt, že Alabama patřila mezi největší producenty bavlny.

  ⛰️ Nejvyšší hora státu Alabama

  Nejvyšší horou státu Alabama je Cheaha Mountain s nadmořskou výškou 735 m. Hora leží ve státním parku Cheaha poblíž města Delta.

  🏞️ Řeky v Alabamě

  Nejdelší řekou v Alabamě je Tennessee River s délkou toku 1 049 km. Následuje Chattahoochee River (690 km), Alabama River (512 km), Coosa River (450 km) a Tallapoosa River (426 km).

  🎓 Univerzity v Alabamě

  Největší ve státě je University of Alabama, která byla založena v roce 1831 ve městě Tuscaloosa a navštěvuje ji kolem 38 000 studentů. Druhou největší je Auburn University s 30 000 studenty a třetí University of Alabama at Birmingham s přibližně 22 000 studenty.

  ✉️ ZIP kódy Alabamy

  Pro stát Alabama je vyhrazen rozsah 35004-36925. ZIP Code slouží k jednoznačnému identifikování měst, čtvrtí nebo velkých továren a usnadňuje doručování zásilek.

 4. Počasí v Alabamě | Průměrné teploty Alabama | Průměrné srážky v Alabamě

  Počasí v Alabamě

  Alabama leží v subtropickém klimatickém pásmu, sever státu je oproti jihu chladnější.

  Zimy v Alabamě bývají relativně mírné, průměrné teploty se pohybují kolem 9,00°C. Sníh bývá spíše vzácností. Léta bývají horká s teplotami nad 32°C a častými tropickými bouřemi nebo hurikány. Se silnými bouřkami doprovázenými blesky či krupobitím se setkáte napříč celým státem.

  Podívejte se na aktuální předpověď počasí pro stát Alabama a města Birmingham, MobileMontgomery.

 5. Sportovní týmy v Alabamě

  🏒 Hokej (NHL)

  V Alabamě není žádný tým, který by hrál NHL.

  🏈 Americký fotbal (NFL)

  Žádný tým v Alabamě nehraje ligu NFL.

  🏀 Basketbal (NBA)

  V basketbalové lize NBA není žádný tým z Alabamy.

  ⚾ Baseball (MLB)

  Alabama nemá zastoupení v baseballové lize MLB.

  ⚽ Fotbal (MLS)

  Ve fotbalové lize MLS není žádný tým z Alabamy.

 6. Města v Alabamě

  V tabulce je 10 největších měst ve státě Alabama, údaje o počtu obyvatel jsou platné k roku 2023.

  # Město Počet obyvatel Mapa
  1 Huntsville 220 854 zobrazit na mapě
  2 Montgomery 196 010 zobrazit na mapě
  3 Birmingham 192 557 zobrazit na mapě
  4 Mobile 182 068 zobrazit na mapě
  5 Tuscaloosa 101 947 zobrazit na mapě
  6 Hoover 92 393 zobrazit na mapě
  7 Auburn 83 015 zobrazit na mapě
  8 Dothan 71 217 zobrazit na mapě
  9 Madison 60 342 zobrazit na mapě
  10 Decatur 57 858 zobrazit na mapě
 7. Co vidět v Alabamě

  USS Alabama Battleship Memorial Park

  Návštěvníci si mohou prohlédnout bitevní loď USS Alabama a ponorku USS Drum. Pokud vás zajímá vojenská historie, tato atrakce ve městě Mobile se vám bude líbit.

  🗺️ Mobile, Alabama

  Huntsville Space and Rocket Center

  Muzeum kosmonautiky poznáte z dálky díky velké kosmické lodi. Uvnitř budovy vás zabaví interaktivní exponáty, letecký simulátor, staré rakety a prohlédnout si můžete skutečný měsíční kámen. Atrakce je vhodná pro celou rodinu.

  🗺️ Huntsville, Alabama

  Gulf State Park

  Státní park Gulf slibuje v porovnání s předchozími tipy klidnější zábavu. Můžete se projít po pláži podél jezera nebo využít některou z turistických stezek. V parku je několik kempů, lze zde naplánovat přenocování.

  🗺️ Gulf Shores, Alabama

  Birmingham Museum of Art

  Milovníky umění může zaujmout muzeum ve městě Birmingham, které skrývá na 25 000 uměleckých děl. Kolekce je poměrně široká a pokrývá období od starověku až po současnost.

  🗺️ Birmingham, Alabama

  Cheaha State Park

  Ve státním parku Cheaha leží nejvyšší hora Alabamy, 735 m vysoká Cheaha Mountain. Při návštěvě se tak můžete kochat krásnými výhledy na okolí a spojit je piknikem a procházkou po turistické stezce.

  🗺️ Delta, Alabama

  Talladega Superspeedway

  Kdo má rád motoristický sport a americké NASCAR, nejspíše dobře zná závodní dráhu Talladega Superspeedway. Součástí dráhy je muzeum a možnost prohlídky trati.

  🗺️ Lincoln, Alabama

  Cathedral Caverns State Park

  Státní park Cathedral Caverns tvoří jeskyně plné obrovských stalagmitů, prohlédnout si je můžete s průvodcem. V jeskynním komplexu je zima, takže se návštěvou můžete ochladit v horkém letním dnu.

  🗺️ Woodville, Alabama

  McWane Science Center

  Muzeum vědy je plné interaktivních exponátů, které zabaví děti všech věkových kategorií. Pokud cestujete po USA se svými ratolestmi a počasí nepřeje venkovním aktivitám, McWane Science Center vás zabaví po celý den.

  🗺️ Birmingham, Alabama

  Little River Canyon National Preserve

  Jestliže máte rádi vodopády, národní rezervace Little River Canyon se vám bude líbit. Kromě nich můžete zdolat turistickou stezku a až vás budou bolet nohy, nasednout do auta a projet si vyhlídkovou silnici.

  🗺️ Fort Payne, Alabama

  Birmingham Zoo

  Zoologická zahrada ve městě Birmingham je domovem řady exotických zvířat. Některé z výběhů jsou interaktivní, zážitkem je třeba možnost krmit žirafy.

  🗺️ Birmingham, Alabama

 8. Vlajka Alabama | Státní znak Alabama

  Státní symboly Alabamy

  Stát Alabama má více než čtyřicet různých symbolů, v článku uvádím jen některé.

  Vlajka Alabamy

  Jednoduchá bílá vlajka s červeným ondřejským křížem se používá od 16. února 1895. Ve svátečních případech se užívá guvernérova vlajka, která je doplněna o státní znak a vojenský znak.

  Velká pečeť Alabamy

  The Great Seal of the State of Alabama se v současné podobě používá od roku 1939. Na návrh tehdejšího guvernéra Franka M. Dixona se do užívání vrátila kultá pečeť s mapou Alabamy.

  Bible

  Nejstarším symbolem státu je Alabama State Bible z roku 1853. Trvale vystavena je v muzeu ve městě Montgomery.

  Hornina

  Za oficiální státní horninu se od roku 1969 považuje mramor, jeho těžba má tradici například v okrese Talladega County.

  Květina

  Od roku 1959 je státní květinou kamélie japonská, která roste napříč celým státem. Greenville se dokonce přezdívá Camellia City, podobnou přezdívku má více měst v amerických státech.

  Ořech

  Pekan se pěstuje na několika místech napříč Alabamou, a tak byl již v roce 1982 zvolen za státní ořech.

  Ovoce

  V roce 2004 se mezi symboly Alabamy dostala ostružina jakožto oficiální státní ovoce.

  Plaz

  Oficiálním plazem státu je želva alabamská (latinsky Pseudemys alabamensis). Samička dorůstá až do délky 36 cm, vyskytuje se v okrsku Elmore County v centrální části Alabamy. Mezi symboly státu se dostala v roce 1990.

  Pták

  Státním ptákem Alabamy je od roku 1933 datel zlatý, který dorůstá průměrně do 32 cm. Datel zlatý je známý pod svým hovorovým jménem yellowhammer.

  Savec

  Mezi státní symboly se v roce 2006 zařadil i savec, zvolen byl medvěd baribal, který se v části státu vyskytuje. Průměrný dospělý samec váží 136 kg.

Diskuze k článku (2)

Dobrý den.
Co znamená nápis na zeleném tričku “ ALABAMA 68 “ ?
Děkuji za odpověď. Suchardová

Odpovědět
Avatar uživatele

@Žofia Suchardová: Teoreticky nápis může odkazovat na fotbalový tým Alabama Crimson Tide, který se ten ročník účastnil Univerzitní fotbalové ligy. Spíše si však myslím, že to nic neznamená. Že je to nápis bez hlubšího významu, který na tričko napsal jeho návrhář.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA