New York podle národností – kde koho potkáme?

New York byl po staletí vstupní branou emigrantů z celého světa, kteří přišli do Ameriky žít svůj nový život. Obyvatelé jednotlivých zemí začali v New Yorku zákládat své vlastní komunity a malá městečka. Nyní jich zde nalezneme již desítky… ale kde?

New York podle národností - kde koho potkáme? | @l+q

Češi a Slováci

Na Čechy narazíte především v brooklynské čtvrti South Slope. Pokud dostanete chuť na české pivo, svíčkovou nebo štrúdl, můžete zajít i do české hospůdky Zlatá Praha v Queensu.

Albánci

Komunita z Albánie se soustřeďuje do dvou čtvrtí – Morris Parku v Queensu a okolí Arthur Ave v Belmontu v Bronxu.

Argentinci

Skromně zastoupená komunita Argentinců žije v Jackson Heights v Queensu.

Brazilci

Obrovská komunita Brazilců žije v oblasti Ironbound v Newarku v New Jersey.

Číňané

Na imigranty z Číny a Hong Kongu a další generace narazíte ve stylovém Chinatownu přímo na Manhattanu. V menší míře na ně můžete natrefit i v oblasti Sunset Park v Brooklynu.

Dominikánci

Obyvatele s původem z ostrovů Dominika a z Dominikánské republiky zakotvili ve třech newyorských oblastech. Corona v Queensu, Soundview v Bronxu a v okolí 100. a 110. ulice v Upper West Side na Manhattanu.

Egypťané

Poměrně početná egyptská komunita se nachází v Queensu – Astoria, v oblasti Steinway.

Ekvádořané

Největší procento původních obyvatel Ekvádoru žije v Bronxu v okolí Tremontu.

Ghanané

S obyvateli afrického státu Ghana se setkáte ve čtvrti Tremont v Bronxu.

Guyánci

I obyvatelé této středoamerické země žijí v Tremontu v Bronxu.

Indové

Indů je v New Yorku ohromné množství. Jejich zvýšená koncentrace pak je v oblastech Flatbush a Flatlands v Brooklynu, na 74. ulici v queenském Jackson Heights a v oblasti Jamaica rovněž v Queensu.

Irové

Velkou výhodou irských imigrantů byla znalost jazyka – tato komunita tak v New Yorku patří mezi ty největší. Iry najdeme především v následujících oblastech:

  • Woodlawn, Bronx
  • Woodside, Queens
  • Sunnyside, Queens
  • Roxbury, Queens
  • Rockaway Park, Queens
  • Gerritsen Beach, Brooklyn
  • Breezy Point, Queens
  • Bensonhurst, Brooklyn
  • Belle Harbor, Queens

Italové

K italské národnosti se dodnes hlásí přes 700 000 Newyorčanů. Ti žijí především ve čtvrtích Belmont a Morris Park v Bronxu, Bensonhurst, Manhattan Beach a Williamsburg v Brooklynu a v Little Italy na Manhattanu.

Izraelci

Izraelci zasídlili na a ve Williamsburgu v Brooklynu a v menší míře pak na King’s Highway rovněž v Brooklynu.

Jamajčané

Imigranti z tohoto ostrova v Karibiku žijí ve své komunitě v Tremontu a na křižovatce ulic 241st a White Plains Road v Bronxu.

Kambodžané

Asijská komunita Kambodžanů žije v okolí University Heights v Bronxu.

Kolumbijci

Obyvatelé tohoto jihoamerického národa si to namířili do Elmhurstu a do Jackson Heights v Queensu.

Korejci

I obyvatelé z této části zeměkoule mají v New Yorku své malé městečko. Koreatown se nachází na Manhattanu na 32. ulici mezi 5. a 6. Avenue.

Mexičané

Majoritní procento imigrantů z Mexika žije v oblasti Spanish Harlem na Manhattanu. Menší procento jich pak bydlí ještě na severu Sunset Parku v Brooklynu.

Němci

V období před První světovou válkou do New Yorku dorazilo téměř šest milionů Němců, kteří se usadili v Yorksville na Manhattanu.

Poláci

I našich severních sousedů je v americkém nejrušnějším městě požehnaně. Najdeme je v East Village na Manhattanu, Greenpoint, Williamsburg a South Slope v Brooklynu, Ridgewood v Queensu.

Portoričané

Největší komunita Portoričanů žije v manhattanském Spanish Harlemu, v brooklynském Williamsburgu a v Soundview v Bronxu.

Portugalci

Komunita portugalských imigrantů se usídlila v oblasti Ironbound v Newarku.

Rusové

Rusové spolu s Ukrajinci žijí ve své vlastní čtvrti poblíž u Brighton Beach v Brooklynu. Oblasti s typickými paneláky se dokonce podle ukrajinského města přezdívá Little Odessa (Malá Oděsa).

Řekové

Největší řeckou čtvrtí je okolí Ditmars v Queens – Astoria. Najdete tu řecké taverny a další hospůdky.

Ukrajinci

Ukrajinci tvoří hlavní osazenstvo paneláků ve čtvrti Brighton Beach v Brooklynu, a dále na ně narazíte na East Village na Manhattanu a v menší míře i na 7. ulici mezi druhou a třetí Avenue na Manhattanu.

Uruguayci

Imigrantů z tohoto jihoamerického státu v New Yorku zase tak moc nežije – a ti, kteří ano, pak bydlí hlavně v Jackson Heights v Queensu.

Vietnamci

Vietnamská komunita se usídlila v Bronxu, konkrétně ve čtvrti University Heights.

Židé

Obyvatele tohoto vyznání potkáme nejspíše v oblasti Lower East Side na Manhattanu; ortodoxní Židé bydlí v brooklynské čtvrti Midwood a syrští Židé v brooklynském Ocean Parkway.

Petr Novák

Diskuze k článku (3 komentářů)

Pěkné zátiší v New Yorku https://bit.ly/2nsyCh5

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Hezký obchůdek. Sušenky Vlnky na obrázku se již nevyrábí, ale Slovak-Czech Varieties v New Yorku fungují dodnes. :-)

Odpovědět

V Queens v oblastech okolo křižovatky Northern Blvd. a Main Street taky člověk narazí na čínštinu a korejštinu mnohem častěji, než na angličtinu

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.