Čtvrti New Yorku: Kde se soustřeďovali imigranti z různých zemí

Petr Novák

New York byl po staletí vstupní branou emigrantů z celého světa, kteří přišli do Ameriky žít svůj nový život. Obyvatelé jednotlivých zemí začali v New Yorku zákládat své vlastní komunity a malá městečka. Nyní jich zde nalezneme již desítky, kde se soustřeďují občané různých zemí?

Čtvrti New Yorku: Kde se soustřeďovali imigranti z různých zemí | Unsplash.com

 1. 🇦🇱 Albánci

  Komunita z Albánie se soustřeďovala do dvou čtvrtí: Morris Parku v Queensu a okolí Arthur Ave v Belmontu v Bronxu.

 2. 🇦🇷 Argentinci

  Skromně zastoupená komunita Argentinců žije v Jackson Heights v Queensu.

 3. 🇧🇷 Brazilci

  Velmi početná komunita Brazilců žije v oblasti Ironbound v Newarku v New Jersey.

 4. 🇨🇳 Číňané

  Na imigranty z Číny a Hong Kongu a další generace narazíte v Chinatownu přímo na Manhattanu. V menší míře na ně můžete natrefit v oblasti Sunset Park v Brooklynu.

 5. 🇩🇴 Dominikánci

  Obyvatele s původem z ostrovů Dominika a z Dominikánské republiky zakotvili ve třech newyorských oblastech: Corona v Queensu, Soundview v Bronxu a v okolí 100. a 110. ulice v Upper West Side na Manhattanu.

 6. 🇪🇬 Egypťané

  Poměrně početná egyptská komunita se nachází v Queensu – Astoria, v oblasti Steinway.

 7. 🇪🇨 Ekvádořané

  Největší procento původních obyvatel Ekvádoru žije v Bronxu v okolí Tremontu.

 8. 🇬🇭 Ghaňané

  S obyvateli afrického státu Ghana se setkáte ve čtvrti Tremont v Bronxu.

 9. 🇬🇾 Guayánci

  I obyvatelé této středoamerické země žijí v Tremontu v Bronxu.

 10. 🇮🇳 Indové

  Indů je v New Yorku ohromné množství. Jejich zvýšená koncentrace pak je v oblastech Flatbush a Flatlands v Brooklynu, na 74. ulici v queenském Jackson Heights a v oblasti Jamaica rovněž v Queensu.

 11. 🇮🇪 Irové

  Velkou výhodou irských imigrantů byla znalost jazyka – tato komunita tak v New Yorku patří mezi ty největší. Iry najdeme především v oblastech Woodside, Sunnyside, Roxbury, Rockaway Park, Breezy Point a Belle Harbor v Queensu, v Gerritsen Beach a Bensonhurst v Brooklynu a ve Woodlawn v Bronxu.

 12. 🇮🇹 Italové

  K italské národnosti se dodnes hlásí přes 700 000 Newyorčanů. Ti žijí především ve čtvrtích Belmont a Morris Park v Bronxu, Bensonhurst, Manhattan Beach a Williamsburg v Brooklynu a v Little Italy na Manhattanu.

 13. 🇮🇱 Izraelci

  Izraelci zasídlili na a ve Williamsburgu v Brooklynu a v menší míře pak na King’s Highway rovněž v Brooklynu.

  Židy potkáme také v oblasti Lower East Side na Manhattanu, ortodoxní Židé bydlí v brooklynské čtvrti Midwood a syrští Židé v brooklynském Ocean Parkway.

 14. 🇯🇲 Jamajčané

  Imigranti z tohoto ostrova v Karibiku žijí ve své komunitě v Tremontu a na křižovatce ulic 241st a White Plains Road v Bronxu.

 15. 🇰🇭 Kambodžané

  Asijská komunita Kambodžanů žije v okolí University Heights v Bronxu.

 16. 🇨🇴 Kolumbijci

  Obyvatelé tohoto jihoamerického národa si to namířili do Elmhurstu a do Jackson Heights v Queensu.

 17. 🇰🇷 Korejci

  I obyvatelé z této části zeměkoule mají v New Yorku své malé městečko. Koreatown se nachází na Manhattanu na 32. ulici mezi 5. a 6. Avenue.

 18. 🇲🇽 Mexičané

  Majoritní procento imigrantů z Mexika žije v oblasti Spanish Harlem na Manhattanu. Menší procento jich pak bydlí ještě na severu Sunset Parku v Brooklynu.

 19. 🇩🇪 Němci

  V období před První světovou válkou do New Yorku dorazilo téměř šest milionů Němců, kteří se usadili v Yorksville na Manhattanu.

 20. 🇵🇱 Poláci

  Poláci se soustřeďují v East Village na Manhattanu, Greenpoint, Williamsburg a South Slope v Brooklynu, Ridgewood v Queensu.

 21. 🇵🇷 Portoričané

  Největší komunita Portoričanů žije v manhattanském Spanish Harlemu, v brooklynském Williamsburgu a v Soundview v Bronxu.

 22. 🇵🇹 Portugalci

  Komunita portugalských imigrantů se usídlila v oblasti Ironbound v Newarku.

 23. 🇷🇺 Rusové

  Rusové spolu s Ukrajinci žijí ve své vlastní čtvrti poblíž u Brighton Beach v Brooklynu. Oblasti s typickými paneláky se dokonce podle ukrajinského města přezdívá Little Odessa (Malá Oděsa).

 24. 🇬🇷 Řekové

  Největší řeckou čtvrtí je okolí Ditmars v Queens – Astoria. Najdete tu řecké taverny a další hospůdky.

 25. 🇺🇦 Ukrajinci

  Ukrajinci tvoří hlavní osazenstvo paneláků ve čtvrti Brighton Beach v Brooklynu, a dále na ně narazíte na East Village na Manhattanu a v menší míře i na 7. ulici mezi druhou a třetí Avenue na Manhattanu.

 26. 🇺🇾 Uruguayci

  Imigrantů z tohoto jihoamerického státu v New Yorku zase tak moc nežije, to málo z nich se vyskytuje v Jackson Heights v Queensu.

 27. 🇻🇳 Vietnamci

  Vietnamská komunita se usídlila v Bronxu, konkrétně ve čtvrti University Heights.

Diskuze k článku (3)

Pěkné zátiší v New Yorku https://bit.ly/2nsyCh5

Odpovědět

@Franta: Hezký obchůdek. Sušenky Vlnky na obrázku se již nevyrábí, ale Slovak-Czech Varieties v New Yorku fungují dodnes. :-)

Odpovědět

V Queens v oblastech okolo křižovatky Northern Blvd. a Main Street taky člověk narazí na čínštinu a korejštinu mnohem častěji, než na angličtinu

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA