Národní park Lake Clark: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Národní park Lake Clark leží v okolí stejnojmenného jezera na jihozápadě Aljašky. Lake Clark je pouze jedním z jezer, která spolu s říčkami, řekami a sopkami tvoří typickou krajinu pro tento park. Vyhlášen byl proto, aby ochránil zdejší jedinečnou přírodu.

NP Lake Clark | © Caitlin Marr

Informace o národním parku Lake Clark

Lake Clark byl nejprve přírodní rezervací, parkem se stal stejně jako další národní parky na Aljašce až 2. prosince 1980. Národní parky Katmai, Kenai FjordsDenali navíc leží v relativní blízkosti Lake Clark, město Anchorage leží asi 160 km severovýchodně.

Rozloha parku je 10 601,7 km čtverečních, což je pro přirovnání jen o málo víc, než činí rozloha Jihočeského kraje. V rámci amerických národních parků jde o jeden z těch nejrozlehlejších, ale to není na Aljašce žádným překvapením. Roční návštěvnost parku Lake Clark se pohybuje kolem pouhých 18 278 (údaje za rok 2021).

NP Lake Clark leží na rozhraní Aljašského a Aleutského pohoří, na jeho území se nachází dvě aktivní sopky. Iliamna Volcano s 3 052 metry i Redoubt Volcano s 3 108 metry leží v horách Chigmit Mountains. Vrchol druhé jmenované sopky je navíc nejvyšším bodem parku.

Lesům v okolí jezera Lake Clark dominují smrky – většinu porostu tvoří smrk sivý a smrk černý. Celá oblast je také vyhlášená ideálními podmínkami pro sledování medvědů. Medvědi grizzly ve srovnání s medvědy hnědými převažují, dale zde žijí sobi, losi, ovce aljašské, vlci obecní, vydry říční, červené lišky nebo bobři. Rybáři jistě znají řeku Kvichak River s nejpočetnější populací rudě zbarvených lososů nerka.

Co vidět a co dělat v národním parku Lake Clark

Hlavní atrakcí parku je 80 km dlouhé jezero Lake Clark, krom projížděk na kajaku nabízí také příležitost k rybaření. Ve městě Port Alsworth na jihu jezera navíc začíná systém stezek Tanalian Trails. Dvě vcelku nenáročné stezky vedou k vodopádům Tanalian Falls a jezeru Kontrashibuna Lake, resp. k rybníku Beaver Pond. Mnohem drsnější je stezka vedoucí do hor Tanalian, odměnou za zdolání je panoramatický výhled na jezero Lake Clark a okolní hory.

Populárním místem u jezera Upper Twin Lake je chata Richarda “Dicka” Proennekeho. To byl Američan, který žil 30 let o samotě v aljašské pustině. Postavil si v ní srub, prozkoumal celou oblast a žil v ní až do roku 1998, kdy oslavil úctyhodných 82 let. Vše natáčel na kameru, díky čemuž v roce 2004, rok po Dickově smrti, vznikl film Alone in the Wilderness. Chata leží v naprosté pustině, přístupná je pouze malým letadlem, které přistane na hladině jezera.

Skvělým místem pro sledování medvědů a dalších divokých zvířat je jezero Crescent Lake ležící v samém srdci hor Chigmit Mountains. V létě navíc zaplaví stejnojmennou řeku hejna lososů. Být rybář, a jakože nejsem, chtěl bych jedno léto strávit rybařením právě v tomto parku. Buď u Crescent Lake, nebo v neméně populárních zátokách Silver Salmon Creek a Chinitna Bay. Přehled co, kdy a kde chytat najdete na stránkách parku.

Velkým zážitkem je sledování medvědů při lovu ryb. Medvědí sezóna vrcholí mezi koncem června a srpnem, kdy se chundeláči stěhují z Chinitna Bay směrem k zátoce Silver Salmon Creek.

Kdy jet do národního parku Lake Clark

Národní park Lake Clark je přístupný celoročně, nicméně většina návštěvníků volí k návštěvě měsíce červen až září.

Počasí v celé oblasti je velmi proměnlivé, obecně vzato bývá pobřeží vlhčí a vnitrozemí sušší. Roční úhrn srážek dále od pobřeží je sice zhruba třetinový, ale teploty v těchto místech mohou klesnout až k -40 °C. A to je věru pořádná zima. Zvlášť když se přidají poryvy větru o rychlosti až 50-80 km/h. Mráz se spolu se sněhovou pokrývkou v parku drží od září do začátku června. Jezero Clark obvykle zamrzá v listopadu a taje až v dubnu.

Základní rada při návštěvě národního parku Lake Clark zní – vezměte si s sebou dobré oblečení, nepromokavé a v několika vrstvách.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Lake Clark

Průměrné teploty v národním parku Lake Clark v lokalitě Port Alsworth. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -9,00°C -16,00°C 10,4 64 🟩
únor -6,00°C -14,00°C 8,1 117 🟩
březen -6,00°C -13,00°C 6,8 176 🟩
duben 1,00°C -5,00°C 6,1 170 🟩
květen 9,00°C 3,00°C 6,5 461 🟩
červen 14,00°C 8,00°C 7,0 3 661 🟥🟥🟥🟥
červenec 15,00°C 9,00°C 9,4 5 294 🟥🟥🟥🟥
srpen 14,00°C 7,00°C 11,6 5 741 🟥🟥🟥🟥
září 9,00°C 3,00°C 12,4 2 611 🟧🟧🟧
říjen 2,00°C -3,00°C 11,3 214 🟩
listopad -6,00°C -12,00°C 9,7 130 🟩
prosinec -8,00°C -15,00°C 10,4 116 🟩

Vstupné do národního parku Lake Clark

Vstup do národního parku Lake Clark na Aljašce je zdarma. Zpoplatněno není ani kempování v parku.

Jak se dostat do národního parku Lake Clark

Do národního parku Lake Clark nevede žádná příjezdová silnice, spolehnout se musíte na letecké taxi.

Například z relativně nedalekého Anchorage si můžete zaplatit let se společnostmi Branch River Air Service, Katmai Air, Regal Air Trail Ridge Air a dalšími. Připravte se na to, že ceny letenek jsou v desetitisících korun. Jestli někdo ze čtenářů tento výlet do parku podnikne, smekám před ním.

K cestování napříč parkem si můžete od společnosti Tulchina Adventures vypůjčit kajak, motorový člun a další vybavení, jenž vám ulehčí trek.

Ubytování v národním parku Lake Clark

U lidí, kteří jedou na výlet do národního parku Lake Clark se nepředpokládá, že očekávají standard řetězce Hilton. Na divoké Aljašce zastoupí hotel stan a měkkou postel tvrdá karimatka. Až na pár výjimek je možné kempovat prakticky kdekoliv. U jezera Upper Twin Lake je bezplatné primitivní tábořiště.

Lake Clark je velmi, velmi odlehlé místo a protože v něm žijí medvědi, je dobré se předem připravit na nepravděpodobnou eventualitu setkání s nimi. Základem je kontejner, do kterého lze uzavřít jídlo tak, aby ho medvědi necítili.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Lake Clark

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum parku se nachází v krásné dřevěné chatce ve městě Port Alsworth. Přes léto je otevřeno denně od 9:00 do 17:30, v září od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 a přes zimu je zavřené. Zájemcům poskytne podrobnější informace o stanování ve volné přírodě, pěší turistice a pomohou vám i s plánováním cesty.

👍 Dobré vědět

Před odjezdem vám doporučím vytisknout si nebo uložit do telefonu bezplatné informativní brožurky.

Fotky národního parku Lake Clark

Národní park Lake Clark na Aljašce | © Caitlin Marr

Národní park Lake Clark | © Caitlin Marr

Národní park Lake Clark | © Lake Clark National Park & Preserve

Kontrashibuna Lake, Národní park Lake Clark | © Lake Clark National Park & Preserve

Telaquana Lake, Národní park Lake Clark | © Lake Clark National Park & Preserve

Silver Salmon Creek, Národní park Lake Clark | © Lake Clark National Park & Preserve

Lake Clark National Park | © Caitlin Marr

Hora Tanalian Mountain, Národní park Lake Clark | © Lake Clark National Park & Preserve

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.