Národní park Kenai Fjords: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Nejmenší, ale zároveň nejnavštěvovanější národní park Aljašky leží na poloostrově Kenai (odtud část názvu) na jihu státu. Nejbližší město Anchorage je od Kenai Fjords vzdáleno 2,5 hodiny jízdy autem, což dělá z místa dokonalou pustinu pro sledování krásných fjordů a ledovců.

Národní park Kenai Fjords na Aljašce | © Bureau of Land Management Oregon/Washington

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Kenai Fjords
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Kenai Fjords
 3. Kdy jet do národního parku Kenai Fjords
 4. Vstupné do národního parku Kenai Fjords
 5. Jak se dostat do národního parku Kenai Fjords
 6. Ubytování v národním parku Kenai Fjords
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Kenai Fjords
 8. Fotky národního parku Kenai Fjords

Informace o národním parku Kenai Fjords

Rozloha národního parku Kenai Fjords je pouze 2 711 km čtverečních, na Aljašku nezvykle málo, nicméně ročně ho navštíví 411 782 lidí (2021). Do velké míry za to může poměrně snadná dostupnost, park je dostupný z Anchorage silnicí a v létě železnicí. Nedaleko Kenai Fjords leží ještě další dva národní parky – KatmaiLake Clark.

NP Kenai Fjords byl založen spolu s dalšími aljašskými parky dne 2. prosince 1980. Smysl tohoto opatření byl zřejmý – ochránit nedotčenou přírodu a divočinu. Část z ní byla poznamenána doly, které se soustřeďovaly kolem Nuka Bay. Nejvyšším bodem parku je s 1 970 metry bezejmenný nunatak (tak se označuje vrchol hory vystupující z ledovce) na Harding Icefield.

Nespoutaná příroda a divočina jsou hlavním motivem, proč se někdo vydává na Aljašku. Ze zvířat v Kenai Fjords převažují medvědi grizzly, medvědi černí, losi, kamzíci, bobři a vydry. Okolní studené vody obývají vydry mořské, lachtani, kosatky, plejtváci nebo delfíni.

Zima a ledovcovitý ráz krajiny má za důsledek poměrně úzkou šíři rostlinných druhů. Když, tak v Kenai Fjords spatříte nejspíše topoly, smrky, bezy, olše či vrbovky.

Co vidět a co dělat v národním parku Kenai Fjords

Národní park Kenai Fjords je o ledovcích, fjordech a krásné přírodě.

Nejdostupnější částí parku je oblast Exit Glacier, která je přístupná autem po silnici Herman Leirer Road často přezdívané “Exit Glacier Road”. Sjízdná je zpravidla jen přes léto. Zaparkovat můžete u zdejšího infocentra a pak se již vydat na výšlap po některé ze stezek, které vám nabídnou výhledy na park. Za zmínku stojí především stezka k Edge od the Glacier. Je celkem náročná, ale na konci přináší sladkou odměnu v podobě výhledu na sytě modrý ledovec.

Zkušení pěší turisté se mohou vydat na 13 km dlouhou stezku Harding Icefield Trail. Procházka ledovcovým údolím zní krásně, ale pamatujte, že každou míli je třeba překonat převýšení 300 metrů. Takže to není výlet pro každého. Navíc vás mohou celoročně překvapit laviny, bouře, medvědi, kteří jsou pozorování ze stezky prakticky denně.

Kenai Fjords je lákadlo také pro příznivce mountaineeringu či horolezectví. Nejlepší měsíc v roce pro tyto aktivity je duben, kdy jsou již delší dny, nicméně je stále dostatek sněhu a ledu. Nejoblíbenější trasy jsou z Tustemena Glacier do Exit Glacier a z Chernof Glacier přes řeku Fox River až k Exit Glacier. Počítejte se šesti dny až dvěma týdny času.

NP Kenai Fjords a plavba na kajaku k sobě pasuje stejně jako párek a hořčice. Zdejší vody ale nejsou pro nezkušené vodáky! Pokud tedy nemáte dostatek zkušeností, doporučuji si zaplatit instruktora. Vody se týká i další oblíbená kratochvíle – rybaření. V okolí Kenai Fjords můžete ulovit zástupce nepřeberné škály sladkovodních i mořských ryb, nejčastěji se na háček zahákne siven malma nebo losos.

V letních měsících jsou oblíbené okružní plavby lodí. Za relativně krátký čas si můžete prohlédnout obstojnou část parku. Naopak v zimě je oblíbená jízda za psím spřežením. Plánování programu můžete přenechat na zkušených odbornících.

Kdy jet do národního parku Kenai Fjords

Národní park Kenai Fjords je otevřen celoročně, nicméně pro návštěvu jsou vhodné primárně měsíce červen, červenec a srpen. Některé služby jsou v parku provozovány ještě v okrajových měsících květen a září.

Teploty v létě se pohybují mezi 4-20 °C, poměrně běžné ale jsou dešťové přeháňky nebo obecně chladné dny. Ve vyšších polohách je naprosto běžná sněhová pokrývka i v červnu nebo červenci.

V zimě teploty běžně klesají od -1 °C až k -30 °C. Oblast často zasahují sněhové bouře, roční úhrn sněhových srážek v Kenai Fjords je 508 cm.

Před cestou si vždy doporučuji zkontrolovat aktuální předpověď počasí a vybavit se několika vrstvami oblečení. Buďte připraveni na slunečné dny i na ty propršené.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Kenai Fjords

Průměrné teploty v národním parku Kenai Fjords. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 0,00°C -5,00°C 17,2 23 🟩
únor 1,00°C -5,00°C 14,3 33 🟩
březen 3,00°C -3,00°C 14,4 32 🟩
duben 7,00°C 0,00°C 14,7 70 🟩
květen 11,00°C 4,00°C 13,0 26 524 🟨🟨
červen 15,00°C 8,00°C 11,9 83 302 🟥🟥🟥🟥
červenec 16,00°C 10,00°C 12,9 109 980 🟥🟥🟥🟥
srpen 16,00°C 10,00°C 14,9 85 802 🟥🟥🟥🟥
září 13,00°C 6,00°C 16,4 37 539 🟧🟧🟧
říjen 7,00°C 1,00°C 16,3 4 660 🟩
listopad 2,00°C -3,00°C 15,1 19 🟩
prosinec 0,00°C -5,00°C 16,7 38 🟩

Vstupné do národního parku Kenai Fjords

Za vstup do národního parku Kenai Fjords se naplatí ani dolar, ostatně tak tomu je u všech aljašských parků. Neplatí se ani za nocování ve zdejším kempu.

Poplatek se z těch běžnějších činností vybírá prakticky jen za nocleh v některé ze zdejších chat.

Jak se dostat do národního parku Kenai Fjords

Výchozím bodem pro cestu do národního parku Kenai Fjords je Anchorage. Toto třísettisícové město je od Kenai Fjords vzdálené 200 km, k dopravě doporučuji pronajaté auto. Ideálně terénní čtyřkolku. Před cestou si doporučuji zkontrolovat aktuální sjízdnost dálnice Seward Highway (AK-9) – po jiné se do parku nedostanete.

V těsné blízkosti Kenai Fjords National Park leží městečko Seward. A přesně tam musíte dojet:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Anchorage 202 km 2 hodiny 30 minut zobrazit trasu

Z města Seward přímo do parku jezdí několik placených shuttlů/autobusů. Aktuální informace hledejte na webu parku nebo na stránkách města Seward, které mimochodem hned třikrát získalo ocěnění All-America City Award pro mimořádnou práci v rámci komunity.

Ne nejpohodlnější, ale bezpochyby nejkrásnější variantou je cesta do parku prostřednictvím aljašské železnice. Vlaky Coastal Classic jezdí z Anchorage až do Sewardu. Pravda, pouze od května do září a za zpáteční jízdenku dáte $203 (4 810 Kč), ale skvělé zážitky jsou přeci k nezaplacení.

Ubytování v národním parku Kenai Fjords

🏨 Hotely

Pro ubytování v blízkosti parku je nejvhodnější město Seward, kde je v provozu několik hotelů, motelů nebo chat. V nabídce najdete levnější motely i luxusnější hotely třeba s výhledem na jezero.

Přímo v Kenai Fjords si můžete zaplatit ubytování v chatách, které provozuje správa parku. Aialik Cabin i Holgate Cabin jsou přístupné výhradně lodí a vyžadují předchozí rezervaci, ale zato umožňují klidný pobyt v přírodě stranou od civilizace.

⛺ Kempy

Dáváte-li přednost stanu, spacáku a karimatce, můžete složit hlavy v 12místném kempu Exit Glacier, který leží 13,5 km od hlavní silnice směřující do Sewardu. Spát zde můžete zdarma, ale platí zde pravidlo “kdo dřív přijde, ten si lehne”.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Kenai Fjords

ℹ️ Návštěvnické centrum

Hlavním návštěvnickým centrem poskytujícím informace a rady je Kenai Fjords National Park Information Center ve městě Seward. Otevřeno je celoročně, každý den od rána do odpoledne. Od svátku Memorial Day až do Labor Day je otevřeno ještě středisko Exit Glacier Nature Center, opět od rána do pozdního odpoledne.

👍 Dobré vědět

Informace o NP Kenai Fjords najdete také na stránkách parku.

Fotky národního parku Kenai Fjords

Kenai Fjords National Park | © Brian

Národní park Kenai Fjords u města Seward na Aljašce | © Brian

Národní park Kenai Fjords | © National Park Service, Alaska Region

Národní park Kenai Fjords | © National Park Service, Alaska Region

Taroka Arm, národní park Kenai Fjords | © National Park Service, Alaska Region

Národní park Kenai Fjords | © Dave Bezaire & Susi Havens-Bezaire

Národní park Kenai Fjords | © Gusjer

NP Kenai Fjords | © Gregory Slobldr Smith

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA