Cestovní registrace ESTA do USA / Visa Waiver Program (VWP): Informace, rady a zkušenosti

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

Co je ESTA / Visa Waiver Program?

ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?

Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem 14 dolarů se skládá ze dvou částí:

  • Poplatek za zpracování
    Činí 4 dolary a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.
  • Poplatek za schválení
    Dalších 10 dolarů je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

Členské země amerického bezvízového programu

S platností k 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Musím schválený formulář ESTA tisknout?

Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Diskuze k článku (751 komentářů)

Petr Novák (2524)
12.9.2017
10:13

@Anthony: Ahoj Anthony,
1. ESTA nijak neřeš. Máš ji schválenou, není třeba ji nijak upravovat.
2. Cesta v prosinci a konec platnosti ESTA v lednu ničemu nevadí.

V klidu můžeš odcestovat.

Odpovědět
Petr (12)
12.9.2017
23:26

Zdravím Petře,
chtěl jsem se zeptat na e-mail, jestli došel v pořádku nebo spadl zase do spamu? :)

Měj se

Petr

Odpovědět
Petr Novák (2524)
13.9.2017
17:34

@Petr: Ahoj Petře, e-mail dorazil, děkuji. Chtěl jsem odepsat až po publikování itineráře, ale zatím jsem se k tomu nedostal. :(

Petr

Odpovědět
jirka (1)
16.9.2017
12:55

Zdravím Petře, chtěli bychom se podívat do Států s rodinou asi na dva týdny. Byl jsem tam už v roce 1999-2000 půl roku, samozřejmě jsem to financoval prací(illegal).
Bojím se, že pokud se dostanu k otázce jestli jsem už někdy USA navštívil, odpovím po pravdě ano a délku pobytu tam mají? bude problém?
Děkuji za Tvůj názor

Odpovědět
Jarda (54)
16.9.2017
13:42

@jirka:
Taky jsem tam v ty dobe byl ,dokonce 2 roky. Pobyt legalne prodlouzeny nebo resen odlet/prilet. Letos v dubnu po hodne letech jsem prosel za par minut. Dotaz na to jestli jsem uz nekdy v USA byl jsem nikdy nedostal (5x pres imigracni). Ke vsemu mas uz davno jiny pas a pochybuju jak dokazou sparovat cloveka jen podle jmena. Tenkrat se otisky nebraly a rodne cislo v pasu neni. Jak uz jsme psal v jinem vlaknu. Jsi starsi a nepatris do ruzikove skupiny a mozna uz tam ani cesi nejsou rizikovou skupinou.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
16.9.2017
16:49

@jirka: Ahoj Jirko, řekl bych, že tě do USA pustí. Délku nelegálního pobytu nejspíše neznají.

Odpovědět

Dobrý den,

Můžu se zeptat, na jak dlouho se musí po těch povolených 3 měsících vycestovat z USA, abych si tím vlastně mohla prodloužit pobyt? Je tam povinnost pobývat mimo USA minimálně několik dnů/týdnů nebo jde pouze o to razítko v pase?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Daniela (1)
24.9.2017
9:49

Dobrý den, slyšela jsem,že by mohl být problém u migračního úředníka, když jsou v pase razítka z muslimských států, konkrétně Dubaj. Je tedy lepší si vyřídit nový pas před cestou do USA. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3839)
24.9.2017
10:11

@Eva:
Tohle se tu řeší i odpovídá stále. Stačí si to najít.
Delší pobyt = delší pauza. Když se tam ukážeš za týden, 14 dní, tak je hned napadne, že jsi byla jen na “dovolené” a vracíš se do práce.
A musíš vycestovat mimo severoamerický kontinent (včetně Mexika a Kanady) a některé karibské státy. Psali tu i lidi, že je po třetí delší cestě do USA už nepustili.

Pokud máš v úmyslu opravdu jen cestovat a potřebuješ více času, tak zkus vízum, tak je pobyt až 6 měsíců.

Odpovědět
Franta (3839)
24.9.2017
19:06

@Daniela:
Ze stránek MZV:
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občanem Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly za prokazatelně obchodním účelem.“

Dubaj v seznamu není.

Odpovědět
Tereza (1)
29.9.2017
7:25

Dobrý den,
Estu máme schválenou od června, do USA poletíme v říjnu, má se to ještě někam před odletem napsat?( číslo registrace, schválení apod.?)
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3839)
29.9.2017
8:15

@Tereza:
Není třeba to nikam psát a vlastně není ani kam. Schválená ESTA se nikam nepíše. Vše je v systému, plus mají informace od letecké společnosti.

Odpovědět
Denisa (4)
29.9.2017
10:06

Dobrý den,

když zapnu stránky ESTA, dole najdu tyto body viz. dole. Ale druhý bod mi nedává smysl. Je tedy potřeba zařídit nějaké vízum návštěvníka, nebo co to znamená?

Kdo jste:
– Jste občanem nebo způsobilým státním příslušníkem země účastnící se Visa Waiver Program.
– V soucasné dobe máte vízum návštevníka.
– Cestujete na dobu do 90 dnu.
– Plánujete cestu do USA za obchodem ci zábavou.
– Chcete zažádat o novou registraci pro jednu osobu nebo o žádost pro dve a více osob.

Předem děkuji za odpověd a hezký den
Denisa

Odpovědět
Petr Novák (2524)
1.10.2017
21:31

@Denisa: Ahoj Deniso,
jde o špatný překlad. “V soucasné dobe máte vízum návštevníka.” má ve skutečnosti být “V současné době nemáte návštěvnické vízum”

Odpovědět
Ondra (1)
28.10.2017
11:14

Dobrý den,

Musím si platit Estu znovu, když jsem byl teď v červenci na 2 týdny v USA a za 3 týdny chci vycestovat znovu? Nejsem si jistý jestli mi povolení od Esty zaniklo po těch 2 týdnech nebo jestli zkrátka platí ty 2 roky a mohu volně vycestovat na 90 dní. Cestuji teprve po druhé v životě a chci si být na 100% jistý!

Děkuji

Odpovědět
Franta (3839)
28.10.2017
11:30

@Ondra:
ESTA platí celé dva roky a cestoval můžeš opakovaně. Poslední slovo má ale vždy imigrační úředník.

Odpovědět
David (5)
30.10.2017
19:14

Ahoj .Za měsíc letím do USA konkrétně do New Yorku na JFK jen na týden jako turista ,mám vše vyřízené Estu ubytování letenky atd. Ale jsem momentálně nezaměstnaný .Bude to mít nějakej vliv na imigračním pohovoru ? Děkuji

Odpovědět
Franta (3839)
30.10.2017
19:25

@David:
Ne. Na práci se běžně neptají.

Odpovědět
Tibor (4)
8.11.2017
17:07

Asi budu vypadat jako blbec co se někam cpe a nedorozumí se…
Jsme s manželkou “už” starší ročník a angličtina kolem nás jen prochází….(jen chabá znalost).
Ale poprvé v životě příští rok o prázdninách poletíme za dcerou do USA na cca 1 měsíc. Její znalost AJ je bezkonkurenční, ale co mi na letišti s imigračním úředníkem a pohovoru !? Je zde přítomný překladatel..

Prosím autora webu o odpověď a radu na email.
Předem děkuji za odpověď T.H.

Odpovědět
Tibor (4)
8.11.2017
17:13

Všiml jsem si odpovědí i od ” Franty”….pokud může i on poradit.
Děkuji T.H.

HTIBOR@seznam.cz

Odpovědět
Franta (3839)
8.11.2017
19:11

@Tibor:
Nejsi první ani poslední, kdo se “někam cpe a nerozumí” :-)
Koukal jsi na odpovědi, takže jsi si jistě všiml, že se tu radí papír/tahák s otázkami a odpovědmi, který ti někdo, kdo AJ ovládá, přeloží. Ten pak rovnou podej imigračnímu. Projdi si články
Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projítPohovor s imigračním úředníkem po příletu do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

A dceru popros o zvací dopis, ten je také plus. Stačí mailem a jen vytištěné.

Odpovědět
zuzana (1)
14.12.2017
23:21

ahoj, měla bych dotaz ohledně vnitrostátních letů. letím oficiálně na floridu a pak se potřebuju dostat do californie. kupuju si zvlášť let z ČR na FL a zvlášť let z FL do CA. jde mi o to, jestli se nějak může dozvědět úředník na kontrole že nekončím na FL, ale pokračuju do CA? už jsem tam dvakrát byla (nikdy jsem nepřekročila 90 dní), ale bojím se aby nevyzvídali, proto raději volím let na floridu. a nevím jestli je lepší si koupit let z FL do CA už teď a nebo až na místě na letišti? děkuji za odpověď :) zuzana

Odpovědět
Lukáš (393)
15.12.2017
9:55

@zuzana:
Ahoj Zuzano,
jestli letíš na ESTA, tak musíš mít určitě koupenou i zpáteční letenku…tu máš z USA odkud?
Nicméně pro vstup do země, ať tak či onak, by to mělo být jedno.
Také jsem měl letenku Praha-NY a zpět San Francisco-Praha. To, jak se dostanu na západní pobřeží, mě ani nenapadlo, že by imigračního mohlo nějak zajímat.
Možná ještě otázka…píšeš že jsi tam už takto 2x byla…kolik uplynulo od poslední návštěvy?
Přeci jen tam jezdit na 3 měsíce moc často podezřele působí.

Odpovědět
zuzana (2)
17.12.2017
3:51

@Lukáš:
ahoj lukasi, diky za odpoved. budu mit zpatecni letenku do mexika (po 14 dnech od priletu) a naposledy jsem tam byla pred mesicem. myslim ze pokud poletim do jineho statu a budu mit zpatecni letenku po kratke dobe, tak to snad nebude problem. nebo myslis ze by mohl byt? dekuji

Odpovědět
zuzana (2)
17.12.2017
3:53

@Lukáš:
jeste dodam ze zpatecni letenka je taky z FL. a ano, jedu na esta.

Odpovědět
Martin (2)
19.12.2017
7:40

Dobry den
Chci se zeptat v breznu chci odcestovat do USA na floridu a udelat si tak mensi road trip.. Na dva tydny.. Muzu si ESTU vyridit uz ted v prosinci a letenku zakoupit v  lednu? Nebo se to musi vyyrizovat az po zakoupeni letenky.. A dalsi dotaz jak je to s ubytovanim pokud to budu resit pres airbnb a nevim jeste kde budu bydlet pusti me imigracni?! Mam s toho obavy:/ predem diky za odpoved.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
19.12.2017
7:43

@Martin: Ahoj Martine, klidně si ESTA vyřiď již nyní a vzápětí kup letenku. S ubytováním není absolutně žádný problém, do adresy stačí uvést Airbnb/unknown. Imigračnímu to nebude vadit.

Buď v klidu. :-)

Odpovědět
Franta (3839)
19.12.2017
8:41

@Martin:
Jak píše Petr. ESTA klidně vyplň hned, letenka není pro registraci povinná. Navíc budeš mít dostatek času, na případné vyřízení víza, kdyby ti to náhodou neschválili. Zpětná letenka je vyžadována při vstupu do USA, respektive už při nástupu do letadla bys jí měl mít, jinak tě nemusí pustit na palubu.
Letenku si začni vybírat klidně hned, ať ti neuteče nějaká dobrá nabídka. Tipy najdeš v/u článku Levné letenky do USA: Cena, kdy rezervovat a další rady jak ušetřit

Odpovědět
Nikola Chvílová (2)
19.12.2017
11:13

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost schválení registrace ESTA. Nikdy jsme v Americe nebyli, ani v žádné muslimské zemi, jsme bezúhonní. Chtěly bychom jet v únoru do New Yorku, ale zatím čekáme na vyřízení pasu, proto registrace není ted možná, ale cena zájezdu je ted před Vánocema velmi dobrá. Proto bych se chtěla zeptat na názor pravděpodobnosti kladné vyřízení registrace ESTA, na prodloužený pobyt do New Yorku (5 dní), neboť bych si nechtěla vyřizovat na tuto krátkou dobu víza. Nebo si mám počkat na pas, poté si vyřídit registraci na ESTA a až poté objednat zájezd.

Děkuji Vám moc za odpověď.

Nikola

Odpovědět
Petr Novák (2524)
19.12.2017
11:39

@Nikola Chvílová: Ahoj Nikolo, bez cestovního pasu v ruce si ESTA nevyřídíš, jak píšeš. Nicméně pravděpodobnost schválení vidím na 99,9 %, pokud jsi nezapomněla napsat něco podstatného.

Odpovědět
Martin (2)
19.12.2017
13:30

@Petr Novák: aha dobře dekuji za rychlou odpoved… A to same musim vyplnit i v letadle pro celniky?

Odpovědět
Franta (3839)
19.12.2017
14:33

@Nikola Chvílová:
My si koupili levné letenky v březnu a ESTA jsem vyřizoval až v říjnu, odlet byl koncem listopadu. To “lehké” riziko neschválení je tam vždy, ale pořád se dá ještě zažádat o vízum. Pokud je cena zájezdu dobrá teď, tak bych ho klidně koupil.

Odpovědět
Franta (3839)
20.12.2017
9:16

@Martin:
Je dobré to tam vyplnit. On se na to, kde budeš bydlet, stejně imigrační někdy ptá.

Odpovědět
Dominik (1)
6.1.2018
19:33

Ahoj, chtěl bych se zeptat jak je to s ESTA, minulý rok jsme s kamarády letěli do USA, vytvořili jsme skupinovou žádost (GROUP OF APPLICATIONS). Tento rok poletím do USA znovu (ESTA je tedy stále platná) ale už neletím s tou stejnou skupinou se kterou jsem letěl minulý rok. Musím si tedy požádat o novou ESTU nebo můžu použít tu skupinovou z minulého roku?

Jaký je rozdíl mezi tím když letím na novou ESTU nebo na stávající, když jsme přilétali minulý rok na JFK do New Yorku všiml jsem si nějaké jiné fronty a ukazetele na “Second Time ESTA” znamená to tedy že nejdu k úředníkovi ale k těm automatům nebo je lepší jít rovnou k úředníkům v normální frontě?

Odpovědět
Franta (3839)
6.1.2018
20:14

@Dominik:
Jeď klidně na tu skupinovou, tam je jen výhoda, že se to pak platilo najednou.
Na hodně velkých letištích už mají “imigrační” kiosky, ty urychlují odbavení. Kdo už někdy v USA byl přes ESTA, tak je může použít. Záleží, jak to kterém letišti mají, někde jdeš stejně přes imigračního, ale ten tě pustí, když máš “účtenku” z kiosku v pořádku, někde je tam jen “dozor” a ten tě bud pustí nebo pošle k imigračnímu, pak jdeš pro kufr a kolem celníka.

Odpovědět
Monika (2)
14.1.2018
22:00

Dobrý den, chtela bych se s Vami poradit ohledne cesty do USA. Potrebuji zazadat o ESTU, za necelych 6 dni bych mela odletat do USA, je to vse celkem narychlo. Ted me ale trklo do oka, ze mi platnost meho pasu vyprsi za necelych 6 mesicu. Nevite, zda Je MIN platnost pasu 6 mesicu podminkou pro zadost a vstup do USA? Nikde jsem se o tom mnoho nedocetla. Predem dekuji za odpoved! :)

Odpovědět
Franta (3839)
14.1.2018
22:07

@Monika:
Je to v pořádku. ČR je v “Klubu šesti měsíců”, takže není nutná platnost pasu ještě 6 měsíců po odletu. Stačí, když v době odletu bude pas platný.

Odpovědět
Monika (2)
14.1.2018
22:13

@Franta: Mockrat dekuji Franto! ;) Dobrou noc

Odpovědět
Franta (3839)
14.1.2018
23:15

@Monika:
Není zač.

Je to i na stránkách US ambasády (druhý dotaz)
https://cz.usembassy.gov/cs/visas-cs/casto-kladene-otazky-o-vizech/

Odpovědět
Simča (3)
22.1.2018
11:25

Dobrý den, měla bych dotaz. Omylem jsem při vyplňování Esta zadala platnost cestovního dokladu špatně, omylem jsem napsala platnost OP. Co s tím, požádat o novou Esta? nebo se to dá někde opravit? Za pomoc moc děkuji

Odpovědět
Franta (3839)
22.1.2018
11:53

@Simča:
A schválili to?
Asi bych dělal, že jsem si toho nevšiml.

Tahle informace se změnit nedá. Leda to vyplnit znovu.

Odpovědět
Simča (3)
22.1.2018
19:07

@Franta:

Ano schválili, ale bojím se, aby nebyl problém na letišti v USA

Odpovědět
Franta (3839)
22.1.2018
21:30

@Simča:
To je na tobě. Já bych asi tvrdil, že to byl omyl a neuvědomil jsem si to. Pas budeš mít s sebou, takže uvidí, jak platí.

Odpovědět
Dagmara (1)
23.1.2018
17:13

Dobrý den,

chci se zeptat, už mám schválenou ESTU a až teď jsem si všimla, že jsem tam omylem napsala jiné město trvalého pobytu. Musím si vyřídit a zaplatit novou, nebo to mám nechat tak?

Odpovědět
Franta (3839)
23.1.2018
17:31

@Dagmara:
Asi bych zvolil stejnou variantu, jako jsem psal Simče nad tebou. Dělal bych, že jsem si toho nevšiml. A kdyby se imigrační ptal, tak bych se omluvil a vysvětlil to jako omyl. Když už je to schválené, tak mi přijde škoda platit znovu. U špatného čísla pasu bych žádal o novou, ale takhle bych to neřešil.

Odpovědět
Teres (1)
25.1.2018
11:20

Dobrý den,
Plánujeme road trip po USA a rádi bychom zůstali minimálně rok bez toho, aniž bychom museli lítat do Čech, jelikož pojedeme “obytňákem”. Jestli to dobře chápu, víza nám platí 6 měsíců, poté musíme opustit USA. Kdybychom po šesti měsících sjeli do mexika kde víza nejsou nutná, můžeme tam pobývat až dalších 6 měsíců (Cestou do Mexika se ale pobyt v USA nevynuluje, znamená to tedy že do šesti měsíců se prostě chtě nechtě musíme vrátit do Čech nebo je moje úvaha o “zašití” se do Mexika správná a nevadí když limit na pobyt v USA nám vyprší zatím co budeme v Mexiku?).
Další věc je jak potom přes USA zpátky. Jedna možnost je sjet ještě níž, čímž už se nám lhůta vynuluje a na to samé vízum můžeme zpět. Zajímalo by mě ale jestli je možné například z Mexika zakoupit ESTU a na tu se pak za 90 dní vrátit zpět nebo jelikož jsme se na vízum neotočili v Čechách bylo by to bráno jako že jsme prostě překročili limit? Případně pokud ano, stačilo by se v ČR “otočit” z Mexika, zase se do Mexika vrátit, jelikož tam budeme mít auto, a tím si vynulovat 6 měsíční lhůtu v USA?
Jsme v počátcích plánů a zatím jsme takovou cestu nepodnikli tak mě prosím opravte pokud uvažuji špatně :)
Předem moc děkuji za odpověď a taky za všechny ty články, které nám v plánování velmi pomáhají!

Odpovědět
Franta (3839)
25.1.2018
14:24

@Teres:
Trochu se v té tvé “superkombinaci” pobytů, přerušení, zašití a návratů ztrácím, ale chápu základní princip. Asi jsi to tady moc nečetla, viď?

Vízum B-2 umožňuje pobyt AŽ 6 měsíců. To AŽ je důležité, protože, to kolik to opravdu bude, záleží jen a pouze na imigračním při vstupu. Většinou se dává těch 6 měsíců, ale může to být i méně. Máš letenku na měsíc, tak ti dá klidně jen 6 týdnů, to ti stačí, stejně tak ti klidně dá pobyt na 2 měsíce přesto, že máš letenku a plány na 4. Stačí, že usoudí, že na své plány nemáš dostatek prostředků. Mě se nikdy na peníze neptali, ale při plánech na půl roku je to může zajímat. Ufinancovat to bez možnosti práce, chce mít něco našetřeno. Po povolené době pobytu (schválně nepíši těch 6 měsíců) musíte opustit USA, respektive Severoamerický kontinent, protože pro potřeby imigračního se do toho počítá USA, Kanada, Mexiko a část Karibiku. Takže odjet by to chtělo buď zpět do ČR (Evropy) nebo do Jižní nebo Střední Ameriky, Austrálie, Asie. Asi by zabralo i nějaké zámořské karibské území Francie nebo Holandska, počítají se do EU a na cestu tam stačí náš OP.

Je tu ale i možnost prodloužení pobytu, to je výhoda víza oproti ESTA. Já byl díky tomu kdysi v USA neplánovaně skoro rok. Dnes je to ale složitější, povolují to jen v určitých případech (mě stačilo napsat, že tam chci být déle, uvedl jsem datum do kdy, a že se za mě strejda zaručuje) a je to dražší (já platil $120, pak to stálo 280 a dnes 370).

Také je potřeba brát v úvahu, že pokud se do USA, kde jste byli 6 měsíců, vrátíte za 14 dní, měsíc, a budete tam zase chtít být 6 měsíců, tak budete podezřelí, že tam pracujete a byli jste jen na dovolené.

Píšeš, že tam budete mít karavan, takže je jasné, že mimo USA budete chtít být co nejméně. Ten karavan je další “zádrhel”. Některé půjčovny neumožňují přejezd hranic, některé chtějí to auto vidět/vyměnit každých 30 dní, servis, údržba a tak. Nebo uvažujete, že si tam nějaký koupíte? Ta koupě pravděpodobně vyjde, ale tím to končí. Jako turisté bez trvalé adresy v USA ho nepřihlásíte a nepojistíte.

Jak asi už tušíš cesta do Mexika nezabere. Museli byste stejně odjet i z něj. Navíc nechat tam někde karavan (z půjčovny) bude asi risk. Osobně bych to viděl na dobře naplánovaný půl rok a pak domů. No a třeba za rok další půl rok.

Taky počítejte, že už na ambasádě budou hodně zvědaví, proč vám nestačí ESTA a pak hlavně jak ten půlrok hodláte zvládnout finančně. Jako turisté tam nesmíte pracovat. A asi bych jim vůbec neříkal, že plánujete rok.

Plány to jsou pěkné, i mě by se to líbilo, ale jsem holt více realista než snílek. Takže v klidu s ostatními plánujte a průběžně se klidně ptejte. Můžete sem klidně hodit i některé dílčí plány, někdo vám to tu určitě doplní nebo naopak rozcupuje.

Odpovědět
Nicole (1)
25.1.2018
15:48

Dobrý den, měla bych dotaz. V létě jsem si zařídila ESTA do USA, jelikož jsem věděla, že v blízké době poletím. Bohužel jsem nevěděla kam a kde budu ubytovaná. Když jsem se dostala k bodu vyplnění adresy, tak jsem vyplnila že budu v USA jen přestupovat, abych nemusela zadávat adresu. Nyní vím, kde budu ubytovaná, ale když chci aktualizovat informace v ESTA, tak mohu změnit jen e-mail. Je potřeba zažádat o novou estu nebo to není tak velký problém? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3839)
25.1.2018
17:52

@Nicole:
Klidně leť. Když se na to imigrační bude ptát, tak řekni, že jsi plány na cestu jinam změnila a jedeš jen do USA.

Odpovědět
Lucka (1)
29.1.2018
10:10

Ahoj, chci se zepta..chceme teď řešit ESTA a hned následně letenky. ALE termín odletu by byl na konci srpna a já se na konci června vdávám. Nevíte jak řešit tu změnu jména? Dočetla jsem se, že 3 měsíce po svatbě pas platí, tedy poletím na staré jméno a i tak vyplním ESTA? Moc díky za jakoukoliv radu .

Odpovědět
Denisa (1)
10.2.2018
12:58

Dobry den, chci se zeptat, když příteli bylo před 13lety zamítnuto vízum na ambasádě, teď požádá o Esta a uvede všude, ze ne a schválí mu ho, je možné, ze bude problem na imigracnim v USA?

Odpovědět
Franta (3839)
10.2.2018
17:33

@Denisa:
Může být. Imigračnímu se nelže, když na to přijde, tak může dostat jen kázání nebo taky letět domů. Imigrační v tom uvidí, že něco tají a že jeho úmysly nemusí být poctivé. Nebude riskovat a otočí ho.
Taky z toho nemusí být vůbec nic, když to nikdo nebude prověřovat.

Jsou tu lidi, co ve Státech už byli, letěli zase, imigračnímu nelhali, jen se zamotali v odpovědích a letěli domů.

Je to na něm. Jeho risk, jeho peníze za letenku.

Odpovědět
David (27)
13.2.2018
12:28

Měl bych dotaz ohledně změny trvalého bydliště . Musím ho měnit v Este ?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
13.2.2018
13:14

@David: Ahoj Davide, není to potřeba. Nic aktualizovat nemusíš.

Odpovědět
David (27)
13.2.2018
14:30

Nejsem si jist , ani cestovní pass nemusím měnit, Nevim jestli se zadavala adresa do těch biometrickych údajů.

Odpovědět
Franta (3839)
13.2.2018
15:25

@David:
Na čipu pasu je fotka a otisky, v pasu je rodné číslo. Adresa je v OP. Nová ESTA není potřeba.

Odpovědět
David (27)
14.2.2018
11:04

@Franta: Děkuji za odpověď

Odpovědět
Martina (1)
26.2.2018
6:42

Ahoj,
v sobotu jsem si vyplňovala ESTU. Všechno jsem vyplnila podle návodu a jsem si jistá, že všechny údaje mám správně. Platba taky proběhla, ale na mail mi nic nepřišlo, žádné potvrzení/schválení. Máte někdo takovou zkušenost? Jak dlouho bych ještě měla čekat a jak případně postupovat když mi nic nepřijde?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3839)
26.2.2018
7:40

@Martina:
Nečekej, nedočkáš se.
Přímo na oficiální stránce, kde jsi to, předpokládám, vyplňovala vidíš, zda je to schválené.

Informační e-mail se posílá pouze měsíc před vypršením platnosti.

Odpovědět
Liana (3)
27.2.2018
8:45

Ahoj, v roce 2016 jsem byla na Estu v NY, platnost mám do 11.6.2018 a letos v dubnu jedu do Kalifornie. Mám žádost aktualizovat a změnit tam místo pobytu? Jde o to, že až se mě imigrační bude ptát kam jedu, budu říkat něco jiného, než má v žádosti o estu. Prosím o radu, co s tím?
Díky moc

Odpovědět
Petr Novák (2524)
27.2.2018
9:56

@Liana: Ahoj Liano, nic aktualizovat nemusíš. Ničemu nevadí, že máš v ESTA napsané něco jiného. :-)

Odpovědět
Liana (3)
27.2.2018
19:29

@Petr Novák: Fajn, moc díky za odpověď!

Odpovědět
jana (1)
1.3.2018
23:07

Ahoj, právě jsem vyplnila a zaplatila Estu. Objevil se status “v procesu” . O žádosti bude rozhodnuto ve lhůtě 72 hodin. Netuším důvod, proč by neměla být žádost schválena obratem. Kolik procent žádostí se vyřizuje takhle dlouho? Mám už teď počítat spíš s negativním rozhodnutím?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3839)
2.3.2018
7:29

@jana:
Ty důvod tušit nemusíš. Mají na to 72h a je na nich, jak rychle to posoudí. Nikde není psáno, že to musí být obratem, i když ty si myslíš, že jsi bezúhonná. Můžou mít v systému stejné jméno, datum narození nebo podobné číslo pasu u někoho podezřelého. Mohlo přijít více žádostí ve stejnou chvíli. Prostě tě systém pozdržel nebo z nějakého důvodu posunul k další kontrole. Neznamená to, že máš čekat zamítnutí, jen že máš čekat.

Odpovědět
Kuba (219)
2.3.2018
11:26

Já si vyřizoval ESTU 2x, v obou případech mi to hodilo, že bude vyřízeno do 72 hodin. Nicméně poprvé jsem se podíval cca po 2 hodinách a byla schválená, u druhé žádosti jsem to checknul na druhý den a (cca po 24 hodinách) a taky bylo schváleno. Takže je to podle mě individuální asi nějak podle počtu žádostí. Ale to, že se objeví do 72 hodin je podle mě standardní.

Odpovědět
Josef (1)
3.3.2018
9:51

Zdravim, mam par dotazu na ktere jsem nenasel odpoved.. kdyz odletim do statu na estu je mozne si tam zazadat o vizum f1 a studovat tam napr AJ, popripade prodlouzit pobyt jinym zpusobem ? Bude to dovolena u znameho a rad bych poznal jiny kraj a lidi na dele nez pouze tri mesice.Mam totiz obavy, ze turisticke vizum nedostanu a nerad bych si tim pak ,,zavrel vratka”

Odpovědět
Patrik (24)
5.3.2018
20:41

Ahoj, jen pro jistotu, když mám nové tel. číslo není snad potřeba nová esta? :) díky.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
5.3.2018
20:46

@Patrik: Ahoj Patriku, není potřeba. :-)

Odpovědět
Patrik (24)
5.3.2018
21:05

Super a ještě jedna věc, v pátek letím do LA, můžu na imigračním využít tu frontu na Returning esta? Byl jsem na stejnou estu loni v NY.

Odpovědět
Franta (3839)
5.3.2018
21:17

@Patrik:
Jo, když už jsi tam byl, tak můžeš.

Odpovědět
Katka 1912 (2)
13.3.2018
15:50

Dobrý den,

mám otázku, omylem jsme vyplnili špatně pole Národní identifikacní císlo, poradíte mi prosím co s tím? Musíme vyplnit žádost znovu, nebo se dá udělat změna?Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3839)
13.3.2018
16:11

@Katka 1912:
Tohle zrovna změnit nejde. Ale asi to nebude taková chyba. Někdo tam dáví číslo OP, někdo rodné číslo a vždy to projde. Nechal bych to bát. Kdyby se náhodou imigrační ptal, tak je to omyl.

Odpovědět
Katka 1912 (2)
14.3.2018
14:42

Dobrý den, ufff…naštěstí jsme tam právě dali číslo OP….díky

Odpovědět
Verča (8)
15.3.2018
9:50

Ahoj, potřebuji prosím radu. V prosinci jsem byla v NY, měla jsem vyplněnou a schválenou ESTU, vše proběhlo v pořádku. Nyní poletím v červnu do LA s nízkonákladovou společností Norwegian. Chtěla jsem si aktualizovat údaje v ESTA formuláři, ale bohužel mi nejde vyplnit kód přepravce, který je sice povinný, ale právě zmíněnou společnost Norwegian nenabízí. Nevíte někdo co s tím??

Odpovědět
Jarda (2)
20.3.2018
10:37

Měl bych dotaz. Letím koncem dubna do USA na 10 dní a pas mi platí do 20.6.2018, nebude to problém? Dohledal jsem na netu, že některé země vyžadujou platnost delší o 6 měsíců, nebo tak něco. Díky Jarda

Odpovědět
Franta (3839)
20.3.2018
13:42

@Jarda:
Nebude to problém.
USA sice patří mezi země, které požadují, aby byl pas platný ještě 6 měsíců po odjezdu, ale ČR je v tzv. “Klubu šesti měsíců” a díky tomu stačí, když pas platí v době odjezdu z USA, respektive jeho platnost skončí po opuštění USA.
Info najdeš na stránce americké ambasády.

Odpovědět
Lubomír (1)
21.3.2018
20:02

Dobrý den, Cestujeme poprvé letecky. APIS jsem doplnil přímo na strankach Lufthansa, v sekci mé lety. Po dokončení se objevila tato hláška – A schedule change has occurred on this trip. Please acknowledge it and choose your trip options again (seats, meals,…) (15070). Snad nebude nějaký problém.

Odpovědět
Monika (1)
25.3.2018
7:47

Dobrý deň, moja otázka sa týka mojej dcéry. Má 10 rokov, letí so mnou v lete do NY. Môžem aj jej vypísať ESTA? Či potrebuje vízum?

Odpovědět
Franta (3839)
25.3.2018
9:16

@Monika:
Stačí jí ESTA. Jestli s ní cestujete sama, tak si s sebou vezměte souhlas otce.

Odpovědět
Jiří Zaoral (2)
25.3.2018
19:44

Zdravím
V USA jsem byl již několikrát na dovolené přes ESTA, vždy vše bez problémů. Pár dní zpět jsem ESTU znovu vyplnoval a udělal ( jak jsem později zjistil ) chybu ..zda-li jsem byl trestán a souzen
pro majetkovou činnost atd. Zadal jsem omylem že ano místo ne a odeslal. Cesta tedy nepovolena tak jsem to znovu celé opakoval, opravil a znovu zaplatil ale znovu neschváleno.
Tedy musím zařídit vizum na ambasádě. Otázka je jestli mohu mít potom nějaký problém
pokud vízum dostanu a přiletím do USA

Odpovědět
Franta (3839)
25.3.2018
20:14

@Jiří Zaoral:
Když to na ambasádě vysvětlíš, že to byl omyl, tak to bude v pořádku. Klidně s sebou vezmi i výpis z RT.

Odpovědět
Jiří Zaoral (2)
26.3.2018
15:02

@Franta:
Děkuji za info

Odpovědět
Radim (5)
6.4.2018
15:12

Zdravím, mám koupeny letenky(gotogate) do NYC, ale při objednávce po mně nechtěli číslo pasu, jak si letecká společnost ověří zda mám platnou ESTU?

Odpovědět
Mesi (778)
7.4.2018
19:33

@Radim: Nektere aerolinky nebo zprostredkovatelske weby vyzaduji cislo dokladu pri rezevaci. Nektere aerolinky to vyzaduji doplnit do mesice pred odletem.

Odpovědět
Standa (13)
11.4.2018
20:40

Ahoj, minulý rok jsem vyplnil skupinovou žádost, kde jsme byli tři a bez problému cestovali. Letos letíme už jen dva a nevím jestli stačí jen poupravit informace ve stávající žádosti z minulého roka…. Nebo jak? Děkuji za pomoc.

Odpovědět
Franta (3839)
11.4.2018
21:07

@Standa:
Pokud je ESTA platná, tak není třeba nic dělat. Imigrační se zeptá, když ho bude něco zajímat.

Odpovědět
Standa (13)
12.4.2018
21:07

Děkuji

Odpovědět
Standa (13)
12.4.2018
21:11

Zdravím znovu, minulý rok jsme měli v ESTA uvedeno pozvání od jednoho Američana. Letos už to tak není, mám to radši smazat nebo u pohovoru říct, že za ním neletíme? 2. Mohu u pohovoru říct, že hotel ani bydlení zatím nemáme nebo si aspoň na jednu noc nějaký radši zamluvit a popřípadě ho po příletu a po kontrole zrušit?

Odpovědět
Radek (2)
15.4.2018
11:46

Dobry den
Vyplnuji dceři žádost esta a nejde mi tam zadat adresa bydliště, podtrhne se to červeně a hlásí to chybu a nejde přejít na další stránku .Nevíte prosím vás někdo čím to je?
Předem moc děkuji.

Odpovědět
Martin (2)
16.4.2018
15:16

Zdravím, chtěl bych se podělit o zkušenost. V březnu jsme s přítelkyní letěli na ESTU do Chicaga (O’hare) a nevím jestli je to tam běžná praxe ale fronta na CBP byla na cca 3,5h. Samotný pohovor trval 5min, ptali se jenom na to jak dlouho tam budeme, co tam budeme dělat a sejmuli otisky. Takže se doporučuju obrnit trpělivostí :-)

Odpovědět
Franta (3839)
16.4.2018
15:43

@Martin:
Když se sejde několik dálkových příletů najednou, tak je to hned. My měli v SF kliku, že jsme se k imigračce dostali jako první let, za námi už se udělala dlouhá fronta z ostatních příletů.

Odpovědět
miami (1)
16.4.2018
18:06

@Franta: ahoj. Nemá někdo teď zkušenosti z poslední doby, jestli se ve všední den na letišti v Miami tvoří taky takové fronty, pokud člověk cestuje na ESTU? Nebo je imigračka rychlejší než např. JFK atd? Díky

Odpovědět
Luděk (18)
17.4.2018
15:28

@miami: Byli jsme v březnu – přílet byl ve středu (Austrian z Vídně), fronta na cca 15-20 minut ke kioskům. Vloni taky Miami, přílet v pátek fronta na kiosky cca 45 minut jestli si pamatuji dobře.

Odpovědět
Zuzana (1)
25.4.2018
9:40

Ahojte, poprosím vás o radu. Už mám ESTU schválenú a s priateľom chcem precestovať celu západnú časť Ameriky, letenky už máme kúpené aj spiatočné presne o 89 dní, budem mať pripravený aj itinerar. Zaujímalo by ma, že keďže som študentka VŠ ci stačí potvrdenie o štúdiu v slovenskom jazyku alebo mam mat doklad od ambasády ktorý mám potvrdiť v anglickom jazyku? Lebo v skole som sa pýtala na potvrdenie o návšteve školy kvôli ceste do zahraničia a povedali mi, ze po anglicky potvrdenie nevydavaju a ze si mam zohnať tlačivo s ambasády, no dozvedela som sa, ze takéto tlacivo sa vydáva len keď niekto žiada o J1 víza. Mne ide len o to aby ma pustili cestovať s priateľom a pochopili, ze som študentka a nemám dôvod tam zostávať preto som chcela aj zohnať potvrdenie v anglickom jazyku.

Odpovědět
Franta (3839)
25.4.2018
9:55

@Zuzana:
Podle mě to potřeba nebude. Ale pro svůj klid si to nech někde přeložit s razítkem, to by mělo stačit, kdyby něco.

Odpovědět
Jakub (6)
1.5.2018
21:05

Chci se zeptat. V roce 2017 v dubnu jsem si vyřídil ESTA a v květnu byl 16 dní na dovolené v USA. Nyní chci letět do USA v září za přítelkyní, která tam končí work and travel program a budeme 16 dní cestovat. Musím si znovu žádat o ESTA? Díky za odpověď

Odpovědět
Jakub (6)
1.5.2018
21:16

Abych to ještě upřesnil. O ESTA jsme žádali jako skupina tedy já a přítelkyně. Nyní tam jede ona v květnu na vízum a já bych jel za ní v září až s prací skončí. Musím si tedy žádat o novou ESTA když pojedu sám a ta stávající žádost je udělána na skupinu?

Odpovědět
Franta (3839)
1.5.2018
21:27

@Jakub:
Pokud je ESTA platná, tak na můžeš jet. Jen jedno, jestli jsi ji dělal jako skupinovou nebo samostatnou. Máš své vlastní číslo schválení.

Odpovědět
Ivana (2)
2.5.2018
19:35

Ahoj,
za měsíc letím do Kanady (ETU mám zařízenou) na turistická víza, plánuji jet také na výlet do USA autem. Potřebuji si vyřídit ESTU pro vstup do USA, i když přes hranice cestuji autem, ne letecky?
Díky!

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.