Co vidět na Havaji: Památník USS Arizona Memorial v Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor patří mezi nejčernější okamžiky amerických dějin. Dne 7. prosince 1941 zaútočily ozbrojené síly japonské císařské armády na přístav Honolulu, v důsledku čehož se Američané naplno zapojili do Druhé světové války. Jen na bitevní lodi USS Arizona zemřelo 1 102 z celkových 1 177 členů posádky. Vrak ponorky nyní slouží jako jeden z památníků války.

USS Arizona Memorial | © Pete

Útok Japonců na USS Arizona

Byla neděle 7. prosince 1941. Havajčané byli v kostele nebo si užívali den volna s rodinou, když zažili něco naprosto nečekaného. Na Havaj zaútočila flotila šesti japonských letadlových lodí a několika stovek letadel. Útok byl rychlý a nečekaný, Američané neměli sebemenší šanci ho odvrátit. Cílem Japonců bylo eliminovat americké vojenské síly v Tichém oceánu.

V průběhu útoku se Japoncům podařilo potopit nebo vážně poničit osm bitevních lodí, tři torpédoborce, tři křižníky a cvičnou loď. Největší škody byly napáchány na lodích USS Arizona a USS Oklahoma, námořnictvo je muselo zcela odepsat.

Co hůř, škody nebyly jen finanční. Při útoku zemřelo celkem 2 402 Američanů, z nichž 1 177 tvořila posádka USS Arizona. Odpověď Američanů na sebe nenechala dlouho čekat – den nato vyhlásili Japoncům válku. A o čtyři dny později vyhlásilo pro změnu USA válku Německo s Itálií.

Spojené státy americké vstupují do 2. světové války…

Národní památník bitevní lodi Arizona

Památník byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1962, přístupný je pouze lodí. Svým pojetím je do jisté míry atypický – jedná se o most, který stojí nad vrakem lodi USS Arizona a v jednu chvíli pojme až 200 návštěvníků. Paradoxní je, že jeho architektem byl rakouský rodák Alfred Preis, který byl zpočátku války Američany držen kvůli svému původu v zajetí.

Američané jsou patrioti a na stavbu památníku přispěli z vlastní kapsy. Stačilo si koupit plastový model USS Arizona, nebo třeba navštívit benefiční koncert Elvise Presleyho.

Muzeum a památník USS Arizona ročně navštíví přes milion lidí. Ještě před začátkem prohlídky památníku USS Arizona jim je promítnut 20minutový film o útoku na Pearl Harbor. Poté jsou návštěvníci přepraveni čluny přímo k plovoucímu památníku, jenž se skládá z návštěvnického střediska, promítacího sálu a muzea s výstavními prostory.

Zajímáte-li se hlouběji o historii útoku na Pearl Harbor, nesmíte si dovolit vynechat návštěvu místního knihkupectví. Knih na toto téma tam mají přes 120!

Rady a tipy pro návštěvníky památníku USS Arizona

Pearl Harbor Visitor Center se nachází na adrese 1 Arizona Memorial Place v Honolulu na Havaji. Nebudete-li mít pronajaté auto, můžete se tam dopravit díky autobusovým linkám #20 a #42.

Návštěvnické centrum Pearl Harbor je otevřeno denně s výjimkou Dne díkůvzdání, 25. prosince a 1. ledna – vždy od 7:00 do 16:30. Program na USS Arizona probíhá vždy od 8:00 do 15:00.

Vstup do památníku je zdarma, nicméně jeho správci ocení finanční příspěvek v jakékoliv výši, který jim pomůže s provozem. Přímo na místo vás dopraví loď amerického námořnictva, stačí si vyzvednout vstupenku. Každý den jich je k dispozici 4 500, a protože zájem o ně je opravdu enormní, bývají často rozdané již v průběhu dopoledne.

Vstupenky na prohlídky s výkladem si můžete rezervovat na určitý den v předstihu na webu Recreation.gov, což vřele doporučuji. Cena je 7,50 dolarů na osobu, čeština k dispozici není.

Před návštěvou doporučuji stáhnout do telefonu a prostudovat užitečné brožurky z produkce Služby národních parků. Počítejte, že u památníku strávíte čtyři až pět hodin.

Fotky Pearl Harbor a USS Arizona Memorial

Památník USS Arizona na Havaji | © Jennifer Boyer

Památník obětem útoku na Pearl Harbor | © Eric and Mary Ellen

Pearl Harbor Memorial | © Official U.S. Navy Page

USS Arizona Memorial, Honolulu, Havaj | © DVIDSHUB

USS New Orleans a USS Arizona na Havaji | © Official U.S. Navy

Pearl Harbor na Havaji | © Official U.S. Navy Page

Pearl Harbor v noci | © TomFake

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

V podstatě je to tak,že samotný vstup je zdarma,hned po příchodu ale uzříte,že za všechno se platí ..:)spousta kamarádů,když jsme odcházeli,znuděně prohlásilo,že to bylo k ničemu ..na mě to naopak dýchlo a zajímavé to určitě bylo ..pokud jedete na Hawaii,rozhodně bych tohle místo nevynechala ..

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.