Co vidět na Havaji: Památník USS Arizona Memorial v Pearl Harbor

Petr Novák

Útok na Pearl Harbor patří mezi nejčernější okamžiky amerických dějin. Dne 7. prosince 1941 zaútočily ozbrojené síly japonské císařské armády na přístav Honolulu, v důsledku čehož se Američané naplno zapojili do Druhé světové války. Jen na bitevní lodi USS Arizona zemřelo 1 102 z celkových 1 177 členů posádky. Vrak ponorky nyní slouží jako jeden z památníků války.

USS Arizona Memorial | © Pixabay.com

Útok Japonců na USS Arizona

Byla neděle 7. prosince 1941. Havajčané byli v kostele nebo si užívali den volna s rodinou, když zažili něco naprosto nečekaného. Na Havaj zaútočila flotila šesti japonských letadlových lodí a několika stovek letadel. Útok byl rychlý a nečekaný, Američané neměli sebemenší šanci ho odvrátit. Cílem Japonců bylo eliminovat americké vojenské síly v Tichém oceánu.

V průběhu útoku se Japoncům podařilo potopit nebo vážně poničit osm bitevních lodí, tři torpédoborce, tři křižníky a cvičnou loď. Největší škody byly napáchány na lodích USS Arizona a USS Oklahoma, námořnictvo je muselo zcela odepsat.

Co hůř, škody nebyly jen finanční. Při útoku zemřelo celkem 2 402 Američanů, z nichž 1 177 tvořila posádka USS Arizona. Odpověď Američanů na sebe nenechala dlouho čekat – den nato vyhlásili Japoncům válku. A o čtyři dny později vyhlásilo pro změnu USA válku Německo s Itálií.

Spojené státy americké vstupují do 2. světové války…

Národní památník bitevní lodi Arizona

Památník byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1962, přístupný je pouze lodí. Svým pojetím je do jisté míry atypický – jedná se o most, který stojí nad vrakem lodi USS Arizona a v jednu chvíli pojme až 200 návštěvníků. Paradoxní je, že jeho architektem byl rakouský rodák Alfred Preis, který byl zpočátku války Američany držen kvůli svému původu v zajetí.

Američané jsou patrioti a na stavbu památníku přispěli z vlastní kapsy. Stačilo si koupit plastový model USS Arizona, nebo třeba navštívit benefiční koncert Elvise Presleyho.

Muzeum a památník USS Arizona ročně navštíví přes milion lidí. Ještě před začátkem prohlídky památníku USS Arizona jim je promítnut 20minutový film o útoku na Pearl Harbor. Poté jsou návštěvníci přepraveni čluny přímo k plovoucímu památníku, jenž se skládá z návštěvnického střediska, promítacího sálu a muzea s výstavními prostory.

Zajímáte-li se hlouběji o historii útoku na Pearl Harbor, nesmíte si dovolit vynechat návštěvu místního knihkupectví. Knih na toto téma tam mají přes 120!

Rady a tipy pro návštěvníky památníku USS Arizona

Pearl Harbor Visitor Center se nachází na adrese 1 Arizona Memorial Place v Honolulu na Havaji. Nebudete-li mít pronajaté auto, můžete se tam dopravit díky autobusovým linkám #20 a #42.

Návštěvnické centrum Pearl Harbor je otevřeno denně s výjimkou Dne díkůvzdání, 25. prosince a 1. ledna – vždy od 7:00 do 17:00. Program na USS Arizona probíhá vždy od 8:00 do 15:30.

Vstup do památníku stojí $122,09 Kč. Respektive vstup je zdarma, ale je třeba si rezervovat vstupenku, v rámci které se platí rezervační poplatek. Správci navíc ocení finanční příspěvek v jakékoliv výši, který jim pomůže s provozem. Přímo na místo vás dopraví loď amerického námořnictva, stačí si vyzvednout vstupenku. Každý den jich je k dispozici 2 300, a protože zájem o ně je opravdu enormní, bývají často rozdané již v průběhu dopoledne.

Počítejte, že u památníku strávíte čtyři až pět hodin. Počítejte také s tím, že téměř všechny další atrakce na místě jsou zpoplatněné.

Fotky Pearl Harbor a USS Arizona Memorial

Památník USS Arizona na Havaji | © Jennifer Boyer

Památník obětem útoku na Pearl Harbor | © Eric and Mary Ellen

Pearl Harbor Memorial | © Official U.S. Navy Page

USS Arizona Memorial, Honolulu, Havaj | © DVIDSHUB

USS New Orleans a USS Arizona na Havaji | © Official U.S. Navy

Pearl Harbor na Havaji | © Official U.S. Navy Page

Pearl Harbor v noci | © TomFake

Diskuze k článku (3)

V podstatě je to tak,že samotný vstup je zdarma,hned po příchodu ale uzříte,že za všechno se platí ..:)spousta kamarádů,když jsme odcházeli,znuděně prohlásilo,že to bylo k ničemu ..na mě to naopak dýchlo a zajímavé to určitě bylo ..pokud jedete na Hawaii,rozhodně bych tohle místo nevynechala ..

Odpovědět

Našel jsem si, že za “Passport to Pearl Harbor” dnes už požadují 90 dolarů. Jsme dva, tedy 180,- a to mi za to opravdu nestojí. Dá se něco vidět taky pouze z venku, nebo je lepší zůstat raději na Waikiki a ani se do P.Harboru nehnat?

Odpovědět

@Daniel:
Pass je na všechny “atrakce”, něco jako Beautiful Annual Pass na parky za. Mělo by se dát koupit vstupné i jednotlivě. Záleží, co tě zajímá.
https://www.pearlharborhistoricsites.org/tickets-and-tours

Arizona je samostatně.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.