Symbol pro dolar $ se používá nejen v USA, ale také v Kanadě nebo Austrálii. Jeho původ není zcela zřejmý, teorií je několik. V článku vám představíme dvě legendy o vzniku znaku pro americký dolar.
Obsah článku
Teorie 1: $ je zkratka pro US
Podle první teorie vznikl symbol $ zjednodušením zkratky US (United States), která se v dávných dobách používala na pytlích s penězi. Pokud přes sebe napíšete písmena U a S, vznikne vám symbol dolaru s dvojitým přeškrtnutím, přičemž dolní oblouk písmene U se schová do dolního oblouku písmena S.
Časem se psaní zjednodušilo a ujalo se jednoduché přeškrtnutí písmene $.
Teorie 2: Symbol původně představoval španělský dolar
Druhá legenda sahá až do konce 18. století, kdy USA získaly nezávislost. Když si vytvářeli novou měnu, inspirovali se španělským dolarem (říkalo se mu peso). Stříbrné dolarové mince ražené v roce 1794 měly stejnou hmotnost, hodnotu a název jako španělské mince.
Lze tak předpokládat, že Američané od Španělů převzali i symbol pro dolar. Nejstarší známý výskyt znaku $ se datuje do roku 1797.
Jak na klávesnici napsat znak dolaru $
Nejjednodušší je stisknout kombinaci kláves AltGr + ů, případně můžete držet levý Alt a na numerické klávesnici napsat 36.
Diskuze k článku (3)
blbost, je to převzatý od portugalské měny v jižní americe, platilo se jí po celém světě, i po vzniku usa se dalo s ní platit
US je logické ale je to jedna z verzí vzniku. Co jse však naprostá blbost a navíc nelogická je ta portugalská měna z Jižní Ameriky. Vememe li totiž v úvahu, že Kolumbus doplul do Ameriky pro španělskou korunu, Cortez a Pizzaro dobívali říše pro španělskou korunu, je divné, že Portugalci, kteří teritoriálně vlastnili pouze dnešní Brazílii, by měli na americký peněžní trh takový vliv. Pokud bychom se totiž měli pohybovat na myšlenkové vlně Maxe ohledně portugalské měny “escudo” (se znakem cifrao), tak při hloubějším přemýšlením o této měně dojdeme k závěru, že vznikla v roce 1911 (to už existovalo USA i se svým znakem pro dollar) …. daleko reálnější základ to bude mít k té španělské měně (nikoliv portugalské), která krom Jižní a “Střední” Ameriky ovládala i značnou část dnešního jižního území USA a tudiž myšlenka, že Španěslko americké peso (španělský dollar) neboli “kus osmičky” odvozující od hlavní měny v americe v období novověku ze španělské mince “real de a ocho”, mající stejnou cenovou váhu (v rámci množství stříbra), jako v té době používaný “tolar” … takovýchto myšlenek a úvah je ale fůra …. s portugalskou měnou je to ale nesmysl největší. :)
Slovo “dolar” pak pochází původem z českého slova “tolar”.