Jak vznikl symbol $ pro (nejen) americký dolar?

Verzí a historek, jak vznikl symbol pro americký dolar a proč vypadá tak, jak vypadá, je hned několik. Původ znaku amerického dolaru není nikterak překvapivý.

Symbol dolaru | copy; Petr Novák

$ je zkratka

Symbol dolaru $ je monogramem (zkratkou) písmen U a S (United States – Spojené státy), která se před mnoha lety začala používat jako značka pro americkou měnu na pytlích s penězi.

Pokud přes sebe s trochou šikovnosti nakreslíte písmena U a S, vznikne vám symbol dolaru s dvojitým přeškrtnutím, přičemž dolní oblouk písmene U se schová do dolního oblouku písmena S.

A proč je tedy znak $ přeškrtnutý jen jednou? Prý se jedná o modernější variantu, která se vzhledem k rychlejšímu napsání postupem času ujala.

Petr Novák

Diskuze k článku (2 komentářů)

blbost, je to převzatý od portugalské měny v jižní americe, platilo se jí po celém světě, i po vzniku usa se dalo s ní platit

Odpovědět

US je logické ale je to jedna z verzí vzniku. Co jse však naprostá blbost a navíc nelogická je ta portugalská měna z Jižní Ameriky. Vememe li totiž v úvahu, že Kolumbus doplul do Ameriky pro španělskou korunu, Cortez a Pizzaro dobívali říše pro španělskou korunu, je divné, že Portugalci, kteří teritoriálně vlastnili pouze dnešní Brazílii, by měli na americký peněžní trh takový vliv. Pokud bychom se totiž měli pohybovat na myšlenkové vlně Maxe ohledně portugalské měny “escudo” (se znakem cifrao), tak při hloubějším přemýšlením o této měně dojdeme k závěru, že vznikla v roce 1911 (to už existovalo USA i se svým znakem pro dollar) …. daleko reálnější základ to bude mít k té španělské měně (nikoliv portugalské), která krom Jižní a “Střední” Ameriky ovládala i značnou část dnešního jižního území USA a tudiž myšlenka, že Španěslko americké peso (španělský dollar) neboli “kus osmičky” odvozující od hlavní měny v americe v období novověku ze španělské mince “real de a ocho”, mající stejnou cenovou váhu (v rámci množství stříbra), jako v té době používaný “tolar” … takovýchto myšlenek a úvah je ale fůra …. s portugalskou měnou je to ale nesmysl největší. :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.