Zajímavosti o Arizoně: Ve Four Corners se protíná hranice čtyř států

Petr Novák

Arizona je jeden z nejmladších amerických států. Leží v něm nejstarší indiánská osada v USA, několik opuštěných městeček a několik nejkrásnějších přírodních zázraků Ameriky.
Zajímavosti o státu Arizona | © Unsplash.com, © Pixabay.com

Obsah článku
 1. 36 zajímavostí o státě Arizona

36 zajímavostí o státě Arizona

 1. V řekách tohoto státu žije unikátní druh ryby – pstruh arizonský. Jak sám název naznačuje, nikde jinde se běžně nevyskytuje.
 2. Oficiální květinou Arizony je květ kaktusů saguaro, které obvykle kvetou v průběhu května a června. Saguaro je největší americký kaktus.
 3. Stáří kaktusů saguaro se neurčuje podle jejich šířky, nýbrž dle výšky.
 4. Arizona je domovem národního parku Grand Canyon.
 5. Geografické centrum státu Arizona je 89  kilometrů jihovýchodně od města Prescott.
 6. Arizona vyprodukuje ze všech amerických států nejvíce mědi.
 7. V arizonském městě Lake Havasu City leží na místní poměrný starodávný kamenný most. Na místo byl dopraven rozložený kámen po kameni a opětovně postaven.
 8. Americká válečná loď USS Arizona byla pojmenována na počet tohoto státu. Do provozu byla uvedena v roce 1915 v newyorských docích Brooklyn Navy Yard.
 9. V celé Arizoně platí časové pásmo MST (Mountain Standard Time) po celý rok, jedinou výjimkou je území kmene Navajo v severovýchodní části státu. Jen tam se mění pravidelně čas na letní.
 10. Obyvatel tohoto státu se nazývá Arizoňan.
 11. Pstruh apačský vyskytující se ve zdejších vodách je ve Spojených státech považován za ohrožený druh.
 12. Množství mědi použité na střeše budovy Kapitolu ve Phoenixu odpovídá 4 800 000 kusům jednocentových mincí.
 13. Arizona má ze všech amerických států nejvyšší podíl půdy spravované indiánskými kmeny.
 14. V Arizoně leží místo zvané Four Corners – současně můžete stát ve čtyřech amerických státech najednou.
 15. Hlavním městem indiánské rezervace Navajo je městečko Window Rock.
 16. Za dobu historie Arizony nad státem vlála kastilská i burgundská vlajka Španělska, mexická vlajka, konfederační vlajka a samozřejmě také vlajka Spojených států amerických.
 17. Město Phoenix bylo založeno v roce 1866 jako zemědělská osada, která měla podporovat pevnost Camp McDowell.
 18. Arizonu s východními státy USA spojila v roce 1926 železnice Southern Pacific Railroad.
 19. Arizona se stala 48. americkým státem 14. února 1912.
 20. Americký aktivista mexického původu Ceasar Estrada Chavez se narodil v arizonském městě Yuma.
 21. Kdysi dávno se k dopravě zboží napříč Arizonou používali velbloudi.
 22. Indiáni z kmene Hopi jsou v Arizoně známí díky pěstování jejich pestrobarevné kukuřice.
 23. Městečko Bisbee v oblasti Tombstone Canyon je považováno za krále měděných dolů. V dobách své největší slávy bylo největším městem mezi Saint Louis a San Franciscem.
 24. Mezi léty 1692 a 1711 v oblasti působil jezuitský kněz Eusebio Kino. V této době bylo v Arizoně založeno množství farem.
 25. Plochu Arizony tvoří z 57 % pastviny, z 24 % lesy, ze 2 % zemědělská půda a zbytek je řazen jako ostatní půda.
 26. Nejstarší indiánskou osadou v USA je Oraibi na severovýchodě státu.  Založili ji Indiáni z kmene Hopi.
 27. Za největší přírodní památky Arizony se považuje Grand Canyon, Havasu Canyon,  jeskyně Grand Canyon Caves, jezero Lake Powell a most Rainbow Bridge, národní park Petrified Forrest, Monument Valley, krátery Sunset Crater a Meteor Crater, kaňony Sedona Oak Creek Canyon a Salt River Canyon, hory Superstition Mountains, státní park Picacho Peak, národní park Saguaro, řeka Colorado a národní památník Chiricahua.
 28. V Arizoně je celá řada vybydlených městeček, kterým se říká ghost towns. Nejznámějšími jsou Tombstone, Ruby, Gillette a Gunsight.
 29. Americký politik, senátor a prezidentský kandidát Barry Goldwater se narodil ve Phoenixu.
 30. Roční úhrn srážek v Arizoně se celkem výrazně liší v závislosti na konkrétním místu. Ve městě Flagstaff je 47 cm ročně, ve Phoenixu 19 cm ročně a ve městě Yuma jen lehce přes 3 cm.
 31. Nejkrásnějším ze všech 11 druhů chřestýšů žijících v Arizoně je zřejmě chrestýš Willardův (Crotalus willardi).
 32. Jerome bylo na přelomu 19. století důležitým centrem těžby mědi, žilo v něm kolem 2 500 obyvatel. Poté, co se doly v roce 1953 uzavřely, klesl počet obyvatel až na 50. Situace se mírně zlepšila v posledních desetiletích a dnes v Jerome žije kolem 440 stálých obyvatel.
 33. V roce 1939 si otevřel poblíž Phoenixu své studio Taliesin West jeden z nejznámějších amerických architektů Frank Lloyd Wright. To on navrhl třeba Guggenheimovo muzeum v New Yorku.
 34. Největší solární teleskop na světě leží v observatoři Kitts Peak poblíž arizonského Sells.
 35. Ve městě Fountain Hills leží fontána, která je považována za nejvyšší na světě. Voda z ní stříká vždy jednou za hodinu, a to až do výšky 171  metrů.
 36. Nejvyšší hora Arizony je 3 854 metrů vysoká Mount Humphreys ležící severně od města Flagstaff.

Znáte nějakou další zajímavosti o Arizoně? Napište nám ji do diskuze pod článkem!

Diskuze k článku (4)

Nevíte prosím, zda je vstupné na Meteor Crater, i když bychom chtěli jít bez muzea? čistě jenom na ten kráter? Díky

Odpovědět

Podle toho, co píší na stránkách, tak je prohlídka v ceně jednotného vstupného, ve kterém jsou i další atrakce (vyhlídky, kino…). O možnosti navštívit (zdarma) pouze kráter, jsem nikde nic nenašel.

Podle Google maps k němu vede několik “polních” cest, ale dolů se asi půjde dostat je ofiko vstupem.

Odpovědět

Dobrý den,
nebyl jste někdo v poslední době u Havasu Falls? Zajímalo by mě, jak je to tam s rezervací. Většinou jí nikdo nezmiňuje (snad pouze v případě zájmu o kemp), ale někde jsem se o ní dočetl, že tam omezili množství turistů a bez předchozí rezervace vás tam ze Supai vůbec nepustí. Nerad bych se zbytečně vláčel 6 hodin pěšky a další 4 autem, aby mě tam pak otočili na podpatku. Nevíte prosím jak se má současná situace? Chystáme se tam v říjnu. Díky!

Odpovědět

Ještě aktualizace ke včerejšímu dotazu ohledně Havasu Falls. Na https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/havasupai.htm píšou, že bez předchozí rezervace není vstup do celý rezervace povolen, pokud to správně chápu. Na webu Havasupai Reservations jsou ale rezervace pouze do “campground”, to je třeba dávat rezervaci i pokud chci jenom projít a ne si rozložit stan a přenocovat? Zároveň mě trochu udivila hláška “no day hiking is allowed” … Nemáte prosím někdo zkušenosti s tímhle trailem z poslední doby? Je to pro nás celkem stěžejní, byli bychom nuceni překopat plán cesty, pokud se tam nedostaneme …

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA