Westernové městečko Tombstone v Arizoně

Westernové městečko Tombstone v Arizoně bylo založeno v roce 1877, kdy se v okolí objevila bohatá naleziště stříbra. Během těchto let, kdy se zde těžilo zlato a stříbro, panovalo v Tombstone hotové bezvládí. To vyvrcholilo ve slavnou přestřelku mezi Wyatt Earp Clantonovým gangem poblíž O.K. Corral.

Westernové městečko Tombstone v Arizoně | © Ken Lund

Historie Tombstone

Začátkem 20. století těžba stříbra poklesla a Tombstone od úplného vylidnění zachránil jen statut okresního města. Ten mu zůstal do roku 1929, kdy po všelidovém hlasování převzalo titul sousední město Bisbee. Z tombstonského okresního soudu a přilehlé gilotiny, kde se popravovali odsouzení, se tak stalo muzeum. Tombstone je rovněž domovem zřejmě nejznámějšího pohřebiště na starém Západě – na Boot Hill odpočívá mnoho známých zločinců, včetně těch z přestřelky v O.K. Corral. Na Boot Hill (známém také jako “Starý městský hřbitov”) se pohřbívali oběšení zločinci – vstupné na toto historické místo se nevybírá, nicméně peněžní dary jsou vítány.

Místo, kde se roku 1881 odehrála slavná přestřelka v O.K. Corral bylo obezděno a vybírá se zde vstupné 10 dolarů (listopad 2013). Pokud chcete ušetřit, ale přesto vidět dějiště slavných přestřelek, zajeďte se podívat na Fremont Street v Tombstone. Většina atrakcí na této ulici je k vidění zcela zdarma. Zahrádkáře a Přemka Podlahu zaujme největší růžový keř na světě, který byl v Tombstone poprvé vypěstován v roce 1886 a kvete dodnes. Jen pro zajímavost – zabírá plochu o rozloze 740 m2.

Filmoví příznivci možná poznají prostředí, které se objevilo řadě westernů – například Sheriff of Tombstone (z roku 1941), Bad Men of Tombstone (1949), Toughest Gun in Tombstone (1958), Five Guns to Tombstone (1960) nebo Tombstone z roku 1993 s Kurtem Russellem v hlavní roli.

Westernové městečko Tombstone v Arizoně | © Ken Lund

Jak se tam dopravit?

Nejbližší mezinárodní letiště poblíž Tombstonu se nachází ve městě Tucson – letět tam můžete třeba se Southwest z Los Angeles, Las Vegas nebo Chicaga. Vlakové nádraží se nachází až v Bensonu, železniční společnost Amtrak tam provozuje pouhopouhé dvě linky – Sunset Limited a Texas Eagle.

Tou nejlepší volbou však bezesporu bude pronájem auta. Z výchozího města Tucson si to namiřte po dálnici Interstate 10 (I-10) na východ k Bensonu. Po zhruba hodině jízdy sjeďte Exitem 303 na Arizona State Highway 80 – do Tombstonu dorazíte za zhruba 40 minut.

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.