Když budete třeba v Praze hledat dům v ulici Oldřichova 527, bez mapy a procházení celé ulice se patrně neobejdete. Zato v New Yorku, Los Angeles a drtivé většině všech ostatních amerických měst vám postačí sledovat cedule na ulicích. Města využívají grid plan neboli jsou stavěna do mřížek.
Co je grid street plan?
Grid street plan je systém budování měst, jenž má původ již ve Starověkém Římě. Jeho princip spočívá v tom, že jsou na sebe všechny ulice kolmé a tvoří tak jakousi síť. Číslice v jedné, nebo obou osách bývají pojmenovány po sobě jdoucími čísly, tedy například 34th Street nebo 5th Avenue.
Na jednom konci ulice je dům s číslem 1 a na druhém konci třeba dům s číslem 12000. Některé americké ulice mohou mít až desítky kilometrů, přičemž se zachovává systém číslování.
Vám stačí přijít na nejbližší křižovatku a podle ukazatele se jménem ulice vykročit tím správným směrem. Na každé směrovce s názvy ulic je totiž rozmezí čísel budov, které v onom bloku nacházejí. K nim se váže další šikovná vychytávka – budovy se sudým číslem jsou vždy na jedné straně ulice a budovy s lichým číslem na té druhé.
Nyní se tak již vyznáte v americkém systému číslování… a víte, co znamenají u ulic pojmenování Avenue, Street nebo Lane? A jak správně napsat americkou adresu?
Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností