Jak se snadno zorientovat na ulicích v USA a jak najít libovolnou adresu?

Když budete třeba v Praze hledat dům v ulici Oldřichova 527, bez mapy a procházení celé ulice se patrně neobejdete. Zato v New Yorku, Los Angeles a drtivé většině všech ostatních amerických měst vám postačí sledovat cedule na ulicích. Města využívají grid plan neboli jsou stavěna do mřížek.

Jak se snadno zorientovat na ulicích v USA a jak najít libovolnou adresu? | © Rob Young

Co je grid street plan?

Grid street plan je systém budování měst, jenž má původ již ve Starověkém Římě. Jeho princip spočívá v tom, že jsou na sebe všechny ulice kolmé a tvoří tak jakousi síť. Číslice v jedné, nebo obou osách bývají pojmenovány po sobě jdoucími čísly, tedy například 34th Street nebo 5th Avenue.

Na jednom konci ulice je dům s číslem 1 a na druhém konci třeba dům s číslem 12000. Některé americké ulice mohou mít až desítky kilometrů, přičemž se zachovává systém číslování.

Vám stačí přijít na nejbližší křižovatku a podle ukazatele se jménem ulice vykročit tím správným směrem. Na každé směrovce s názvy ulic je totiž rozmezí čísel budov, které v onom bloku nacházejí. K nim se váže další šikovná vychytávka – budovy se sudým číslem jsou vždy na jedné straně ulice a budovy s lichým číslem na té druhé.

Nyní se tak již vyznáte v americkém systému číslování… a víte, co znamenají u ulic pojmenování Avenue, Street nebo Lane? A jak správně napsat americkou adresu?

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.