Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice

Halloween (nebo Hallowe’en, ale nikoliv Helouvín, Helloween nebo Haloween) je původně keltský svátek, který se slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a v dalších anglosaských zemí. Datum Halloweenu je každý rok stejný, slaví se 31. října, den před křesťanskou slavností všech svatých. Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba.

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice | © Pixabay.com

Historie a původ Halloweenu

Název halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.

Symboly Halloweenu

Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

V USA je oranžová dýně známá jako jack-o’-lantern nebo jack o’lantern. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny (představte si řepu). S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.

Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.

Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.

Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské tradice, zvyky a hry

Trick-or-treating v překladu znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.

Hororové historky a strašidelné příběhy si mezi sebou vypráví starší děti. Čím děsivější, tím lepší. Mnoho seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické díly.

Halloweenský průvod se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parade.

Petr Novák

Diskuze k článku (7 komentářů)

A

Taky jsou tam takové ty tříbarevné bonbonky, kde je bílá (nejvýš), žlutá (uprostřed) a oranžová (nejníže). Vypadají jako nanuky bez tyček. Jsou malý a mě chutnají jako marcipán, ale je to kvuli medu. Nejsou to žužu ani cucací bonbony. Jmenují se classic candy corn. V Americe se vyrábějí již přes sto let a je to nejobvyklejší pochutina v Americe na Hallowena. Setkáte se s ní v každém obchodě kolem hallowenského času.

Odpovědět

@Andrea Trnková: Ahoj Andreo, dobrý postřeh. Ročně se prý vyrobí 9 000 tun Classic Candy Corn. :-)

Odpovědět

Ahojte zitra jdu koledovat daji mi neco v cesku? Reknu jim dejte mi koledu nebo vam neco provedu

Odpovědět

@sendynka:
Ale jistě, zavolají policii a dají vám klepeta :D

Odpovědět
M

Právě jsme v Chicagu v době hallowenského času.Při prohlížení masek v obchodě se jí jeden ptal,jestli půjde strašit.Tak straší /asi ty zlé duchy/,nebo koledují?

Odpovědět

@Marie Svobodová: Na Velikonoce se v CR chodi koledovat, triskat holky nebo pit? Nerad odpovidam otazkou, ale nejsem si jisty, zda Vas dotaz je myslen vazne.
Deti chodi koledovat, starsi se predhaneji, kdo vyrobi desivejsi masku, tudiz, pokud jim nejde o sladkosti, tak jsou predvest, co vytvrorili (vetsinou na nejakou party). No a cestou se jich mozna nejake decko lekne. Takze ano, chodi i strasit.

Odpovědět

jo a ano

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.