Rockefellerovo centrum: Vyhlídka Top of the Rock, vstupenky a tipy

Petr Novák

Empire State Building není jediný mrakodrap s vyhlídkou na Manhattan, je tu ještě Rockefeller Center. Komplexu 19 budov dominuje 260 metrů vysoká budova 30 Rockefeller Plaza s vyhlídkou Top of The Rock. Mrakodrap leží ve srovnání s ESB blíže Central Parku, a tak mnozí považují výhled z něj za ještě lepší.

Rockefellerovo centrum: Vyhlídka Top of the Rock, vstupenky a tipy | © Unsplash.com

  1. Jak vznikalo Rockefellerovo centrum v New Yorku

    Za komplexem budov Rockefeller Center stojí slavná a bohatá rodina Rockefellerů. Ropný magnát John D. Rockefeller je s majetkem v hodnotě 200 miliard dolarů dodnes považován za nejbohatšího člověka historie, a to přesto, že zemřel již v roce 1937. Projekt Rockeffelerova centra měl na starosti jeho syn John.

    Stavba Rockefellerova centra se začala připravovat v roce 1928, tedy ještě před krachem na newyorské burze, který se stal 24. října 1929. Krach způsobil, že John D. Rockefeller Jr. musel celý projekt financovat z vlastní kapsy. Nevzdal se, a v roce 1930 začala výstavba komplexu budov v převažujícím architektonickém stylu Art Deco. Na staveništi se za 9 let budování prostřídalo na 40 000 dělníků, výstavba Rockefellerova centra stála dle odhadů 250 milionů dolarů v tehdejších cenách.

    Z 19 komerčních budov tvořících Rockefellerovo centrum jsou nejznámější dvě.

    🏙️ 30 Rockefeller Plaza

    Sedmdesátipatrový mrakodrap je ústřední budovou Rockefellerova centra. Do roku 2015 se podle světového konglomerátu General Electric jmenoval GE Building.

    Největší část plochy mrakodrapu zabírají kanceláře národní televize NBC, dále v něm sídlí třeba aukční síň Christie’s. Podle adresy se budově přezdívá 30 Rock, mnozí z vás si tak správně rozklíčují spojitost s televizním seriálem Studio 30 Rock. Jeho děj se odehrává právě v této budově.

    Při stavbě Rockefellerova centra v roce 1932 vznikla také slavná fotografie Lunch atop a Skyscraper se skupinkou dělníků, kteří sedí na trámu vysoko nad zemí.

    🏙️ Radio City Music Hall

    Budova s charakteristickou fasádou pokrytou neony sloužila po dlouhou dobu jako kulturní centrum New Yorku. V době otevření v roce 1933 ukrývala největší divadlo na světě s neuvěřitelnými 5 933 sedadly. Interiér budovy byl za městskou památku prohlášen již v roce 1978.

    Také v Radio City Hall má některá svá studia televize NBC. Koupíte-li si New York Pass, můžete zdarma absolvovat prohlídku budovy a slavné koncertní síně.

  2. Top of The Rock: Vyhlídka na Manhattan a Central Park

    Vyhlídku Top of the Rock v 70. patře 30 Rockefeller Plaza tvoří tři plošiny, jež umožňují 360° výhled na celý New York. Oproti Empire State Building je skvěle vidět nejen Manhattan, ale také Central Park.

    🗺️ Jak se dostat na vyhlídku Top of the Rock

    Rockefellerovo centrum a vyhlídka Top of The Rock najdete na adrese 30 Rockefeller Plaza v oblasti Midtown Manhattan. Nejbližší stanicí metra je 47-50 Sts-Rockefeller Ctr s oranžovými linkami B, D, F a M.

    Do budovy se vchází na 50th Street mezi 5. a 6. Avenue.

    🕒 Otevírací doba Top of the Rock

    Observatoř Top of the Rock má otevřeno denně od 9:00 do 23:00, poslední výtah směrem nahoru jezdí ve 22:10. Na návštěvu observatoře budete potřebovat zhruba hodinu času.

    🎟️ Vstupenky na vyhlídku Top of the Rock

    Cena vstupenky na vyhlídku Top of the Rock je $40883 Kč za dospělého, $34751 Kč za dítě od 6 do 12 let a $38839 Kč za seniory od 62 let. Platnost cen jsem naposledy zkontroloval 5. dubna 2023.

    Vstupenky si můžete koupit přes internet, garantován budete mít čas vstupu a možnost změny termínu při špatném počasí.

    Plánujete-li návštěvu Empire State Building, Metropolitan Museum of Art nebo Sochu svobody, doporučuji zvážit nákup The New York Pass nebo New York CityPASS. Za jednu cenu získáte vstupné do celé řady atrakcí.

  3. Kluziště u Rockefellerovo centra

    Tradice newyorského kluziště pod otevřeným nebem sahá až do roku 1936. Atrakce na Sunken Plaza vznikla víceméně omylem, když se vedení přilehlého Rockefellerova centra snažilo do oblasti přilákat více návštěvníků.

    Ledová plocha se těšila u návštěvníků velké popularitě, a tak se začala budovat rok co rok. The Rink at Rockefeller Center se obvykle otvírá v říjnu a v provozu je v závislosti na počasí až do dubna. Kluziště o rozměrech 37×18 metrů je otevřeno od 12:00 do půlnoci, přičemž se bruslí v 90minutových blocích. Čili si koupíte vstupenku třeba na pondělí od 8:30 a bruslíte až do 10:00.

    Cena vstupného se v závislosti na denní době pohybuje mezi $11243 Kč$751 657 Kč. Za pronájem bruslí se platí $11243 Kč.

  4. Zajímavosti o Rockefellerově centru

    S Rockefellerovým centrem se váže více než 90letá tradice vánočního stromu, který je rozsvěcován vždy počátkem prosince. Vždy se jedná o poměrně významnou kulturní událost, kterou živě vysílá místní televize. Strom se na místo dováží vždy v noci a s policejním doprovodem, aby došlo k co nejmenšímu narušení newyorské dopravy. První vánoční strom na místě v roce 1931 rozsvítili dělníci pracující na stavbě mrakodrapu.

    Na náměstí Lower Plaza stojí zajímavý les tvořený 193 vlajkami. Do roku 2020 se jednalo o vlajky zemí, které byly členy Organizace spojených národů. Poté došlo ke změně a nyní se na místě obměňují vlajky v rámci různých kampaní.

    U vchodu do Rockefellerova centra poblíž kluziště stojí obří bronzová socha Promethea. V roce 1934 ji vytvořil sochař Paul Manship.

    Ve všech budovách Rockefellerova centra funguje celkem 488 výtahů.

  5. Fotky Rockefellerova centra

    Výhled z Rockefellerova centra | © Ralph Hockens

    Výhled z Rockefeller Center | © Rchard

    Ledové kluziště u Rockefellerova centra | © quique_fs

    Vánoční strom u Rockefellerova centra | © Charley Lhasa

    Rockefellerovo centrum | © bobosh_t

    Rockefeller Center | © kimberlykv

Diskuze k článku (18)

Ahoj, pls kolik času je zhruba třeba k návštěvě vyhlídky Top Of The Rock? Samozřejmě je mi jasný, že je individuální jak dlouho se kdo zdrží nahoře, ale jde mi spíš o čekačky na výtah, projití rámem, šacování, atd. Budeme v NYC jen jeden den (přestup), a máme to tam pochopitelně celkem nabitý, tohle bych ale hrozně rád viděl. Vyhlídku z Empire State B. jsem z časovejch důvodů zavrhnul, tady by to ale snad podle všeho mohlo bejt schůdnější. Díky!

Odpovědět

@Jirka:
me stacila 1hodina

Odpovědět

Jarda@Jarda: jako úplně komplet? A měl jsi předem koupenej lístek nebo až na místě? Díky!

Odpovědět

@Jirka:

Mel jsem koupeny citypass C3 ,ale na konci dubna jsem tam velky fronty nevidel.
Podle fotek jsem se dival na casy a ve vytahu jsem musel byt za max 10-15minut.To je vcetne kontrol a nez dojdes k vytahu tak se u zastavis u nejakych expozic.Nahore jsem byl v klidu 30-40minut.Na dyl to asi nema cenu.Nevim kolik mas casu,ale v okoli mas jeste 5.av Trump tower,Apple store,Hotel Plaza a uz jsi v Central parku.

Odpovědět

@Jarda: casu dost malo :) mame v podstate jeden den na vsechno (prestup z Kalifornie), prilet cca v 6 rano, odlet 21:30. Mel jsem v planu jet z letiste k Brooklyn Bridge a odtamtud to projit pres Manhattan az k Central Parku (Ground zero, Little italy, Flatiron building, Chelsea hotel, kolem Empire state na Times Square, a k prave k Top Of the Rock a na Central Park). Vim, ze to bude v hroznym fofru, ale nevim, na kolik je to vubec realny, byt podle google maps by to melo bejt pesky (bez zastavek) 2h 17min.

Odpovědět

@Jirka:

Tak to budeš asi dobrej chodec . Garantuju ti ,že cokoliv co se ti bude zdát blízko a nadohled půjdeš v realu poměrně dlouho a brzy dojdou síly :-) Možná se to stihnout dá,ale určitě si to neužiješ a budeš ve strašným stresu.
Pro příklad ti dám jeden můj den vč.časů:
9:50 výlez z metra u Staten island ferry
10.00-11.00 plavba kolem Sochy svobody tam i zpět zdarma
pěšky na Pier11 cca 10minut a čekání na trajekt
11.40 http://www.ferry.nyc trajekt do Dumbo park u Brooklyn Bridge a pak k budově OSN E34.st
(tady jsem chtěli vystoupit ,ale zazmatkovali jsme a jeli dál k OSN jinak asi + 1hodina)
Dumbo -OSN cca 30 minut lodí a pak pěšky ESB
13:00-14.00 ESB
14.00-17.00 oběd,shopping ,přesun,odpočinek -nemám fotky,ale vím,že jsme se chvíli snažili jít pěšky a pak jsme zase chvíli hledali vhodné metro
17.00-18.00 Top of the Rock
no a pak už toho moc nestihneš .Buď 5.av Trump tower,Apple store,Hotel Plaza a kousek central parku nebo jen Times Square.

Nesmíš bloudit,musíš správně nastoupit do metra a ještě aby ti to navazovalo.
Ráno by si teoreticky stihnul One world center -prohlídka okolí s výjezdem nahoru 1,5hod.

Stáhni si aplikace
https://itunes.apple.com/us/app/new-york-subway-mta-map-and-route-planner/id369691844?mt=8
a
https://itunes.apple.com/us/app/nyc-ferry/id1225258864?mt=8

Odpovědět

@Jarda: O mý chození se nebojim, jsem obvykle tak nabuzenej, že mě za to ostatní spolucestovatelé nesnášej :)) po Los Angeles nebo SF jsem chodil od rána do večera. Jde o čas, byť mi to furt ukazuje čistý chůze málo přes 2 hodiny, což neni moc, ale jsem si vědomej toho co píšeš – všechno ve velkym kmitu. O trajektech, Soše svobody natož Apple storech vůbec neuvažuju, nicméně mezi moje priority tam stejně patří Top of the Rock, aspoň kousek Central Parku a pak možná Little Italy a každopádně se projít po Brooklyn Bridge, což je stejně na druhý straně. Takže nezbejvá než to přeběhnout přes ty místa co jsem psal nebo si vychutnat ten jeden konec a a druhej konec a mezitim přejet třeba metrem. Každopádně to co řikáš s časem potřebnym na TotR mi teď potvrdil kámoš co tam zrovna je, takže to je super.

Odpovědět

@Jirka:
V každým případě z JFK jeď ze stanice Suthpin Blvd linkou E (modrá) přímo k One world center 45min a asi bych zakončil na Times Square resp přejít na Port Authority bus terminal a zase trasou E na Suthpin 33min.Bez přestupů a přímo na JFK.
Když bude nejhůř jsou tam půjčovny kol nebo Uber (měl jsem tuším první jízdu za 15USD free) .

Odpovědět

@Jarda: Mrknu na to. Pro mě by bylo optimální z JFK se dostat co nejblíž k Brookyn Bridge a pak zpátky na letiště odněkud právě kolem Top of the Rock / Central Parku, protože tam už budu vědět (k večeru), jak jsem na tom s časem. Nebo v obrácenym gardu, ale ty místa by zůstaly. Měl bys pro mě ještě jeden tip ohledně týdle možnosti? :) každopádně díky moc za postřehy.

Odpovědět

@Jirka:

Všechno je možný .Stáhni si tu aplikaci na metro ,je tam dobrý route planner.
JFK Howard Beach trasa A a vystoupíš na High St .je to kousek od nástupního místa na Brooklyn Bridge.
Počítej taky se špatným počasím,v tom se ti bude chodit hůř.

Odpovědět

@Jarda: jj google mapy mě řekly to samý :) nemám iPhone, podívam se, jestli to existuje i na Androida, každopádně díky.

Odpovědět

@Jirka: Na MHD je take dobra aplikace Moovit

Odpovědět

@Mesi: Stáhnu, díky. Ono zatim stejně bylo nejužitečnější stáhnout si mapu NYC metra a tam je to dobře vidět. A vypadá to, že když chce člověk z JFK k Top of the Rock a zpátky na JFK od Brooklynskýho mostu, je to celkem v pohodě (vždycky jen jeden přestup metro / AirTrain kousek od letiště).

Odpovědět

@Jarda:

Ahoj můžu se zeptat o jaké aplikace je řeč? Díky

Odpovědět

Ahoj, máte zkušenost i s Rockefeller Center Tour? Jestli jsem to dobře pochopila, tak v City Pass je zahrnutá ta vyhlídková terasa, ale prohlídka centra už ne. Což by nevadilo, lze to rezervovat zvlášť, ale zajímalo by mě, zda to stojí za to. Díky.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat. Jaký je rozdíl mezi NY City pass a NY Pass? Je u obou možnot přeskočit fronty nebo je to jen u NY Pass?

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat. Jaký je rozdíl mezi NY City pass a NY Pass? Je u obou možnot přeskočit fronty nebo je to jen u NY Pass?

Odpovědět

Taky by mě to zajímalo, pojedu totiž za měsíc. Snad někdo odpoví.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.