@Mira: Ahoj Míro, díky za informace k Partners bance.
1. Ano, za převod na bankovní účet se platí, nicméně na český účet by mělo jít peníze posílat zdarma. Alternativně je lze zdarma poslat jinému uživateli Revolutu.
2. Ne – za platbu kartou na netu si Revolut nic neúčtuje. Vydělává na kurzovém rozdílu. :-)
Dobry den, tak zde slibene info k Partners Bance:
‘Ucet pro jednoho’ je bezplatny, banka neuctuje zadne marze nic podobneho. Zatim je mozny pouze ucet v korunach, z nej se pak pri jakekoliv platbe prevadi aktualnim kurzem dle ECB, aktualni kurzy jsou uvedeny na strankach Partners. Prevod z uctu u Partners na ucet v cizine je podle kurzu, ktery je videt jen v jejich aplikaci. SEPA platby jsou bez poplatku. Vybery z bankomatu jsou neomezene, kdekoliv, u jake koliv banky.
Letos se pry chysta i moznost euroveho uctu.
Ten neomezeny vyber + dobry kurz+zadne poplatky se jevi dobre. Za me jedina nevyhoda (pro me) je to, ze neexistuje zatim eurovy ucet. Takze treba v mem pripade jde o to, vymenit si eura na Kc a pak dalsi vymena na dolar. Takze na konec asi opravdu spis ten Revolut, kam si poslu rovnou eura a ty vemenim. Dobre je to, jak pisete, ze se da tez trosku spekulovat, pokud ma clovek cas a vymenit, kdyz je prihodny kurz… to neni spatne
Mam k tomu Revolutu jeste dva dotazy:
1. Uctuji nejake poplatky za prevod do jine banky? Tedy napr. zbydou mi dolary, ktere uz nebudu potrebovat -> prevedu si je na Revolutu na CZK (nebo EUR) a to so pak prevadim zpet treba do Komercky (nebo do banky v Nemecku) atd. Je tam nejaky poplatek???
2. Uctuji nejake poplatky pri platbach na internetu? Napr. budu si kupovat NY Pass na US-webu, atp…
@Petr Novák: Dobry den, dekuji za informaci. Zkusim zjistit vic a kdyz budu mit co sdelit doplnim :) Pokud je to jak pisete, ani jedna varianta nebude spatna. Hezky den.
@Mira: Partners Banku nemám, ale slyšel jsem na ni od známého dobré reference.
Osobně si nemyslím, že by tam byl skrytý poplatek. Spíše bych to viděl tak, že teď potřebují nabrat klienty, tak nabízí “nejlepší podmínky na trhu”. A postupem času budou utahovat šrouby. :-)
@Kuba: Ok, děkuji moc za info…Jak píšu výše resp. jak se píše v článku, bylo by zajímavé vědět, zda si Partners pak účtuje nějaké další marže, poplatek bankovní asociace atd… Pokud by měl někdo zkušenost, budu rád za informaci, zkusím též zjistit a případně zde uvedu.
Zatím to ale tedy vidím na bezplatný účet u Rev.
Hezký den
@Petr Novák: Moc děkuji….Pochopil jsem to tedy správně. Jinak jak zde píší ostatní, tak ta Partners banka vypadá také lákavě, možná pro mě lépe než Revolut. Ale je pak otázka, zda tam není právě skrytý nějaký poplatek, jak uvádíte v článku (poplatek karetní asociace, marže banky).
To by bylo zajímavé vědět…
koruny si na dolary můžete směnit přímo v aplikaci. Udělejte to ideálně ve všední dny, protože o víkendu se platí 1 % poplatek (slouží to Revolutu jako pojistka, kdyby se přes víkend kurz zhoršil v jejich neprospěch). Navíc, pokud během měsíce směňujete víc než 25 000 Kč, zaplatíte další 1 %. Nejlepší je tedy směnit si dolary předem ve všední den (pokud letíte za pár měsíců, můžete směňovat postupně a ještě zastropovat cenu) a pak už v USA jen platit z dolarového zůstatku bez dalších poplatků.
Pokud necháte koruny na účtu a platby se smění automaticky, pak o víkendu zaplatíte 1 % a při překročení limitu další 1 %. Při kombinaci obojího je to 2 %. Proto se vyplatí dolary směnit předem.
Wise je spíš na převody větších částek, Revolut je lepší na cestování. U výběrů z bankomatu máte zdarma limit 200 EUR měsíčně, pak 2 % poplatek. Pro jednorázovou cestu to určitě dává smysl, zvlášť pokud chcete ušetřit na kurzech oproti běžné bance. Hotovost se ale hodí mít stejně jako zálohu.
Zrušení účtu je snadné, případně ho můžete nechat nadále neaktivní (zdarma). Pokud byste měl další dotazy, klidně napište. Užijte si cestu!
@Mira: Dobrý den, taky odlétám za 14 dnů a zřídil jsem si u Partners banky účet s kartou. Vše zdarma a mají výběry po celém světě zdarma. Takže si tam převedu nějaké peníze a v USA budu platit a vybírat touto kartou. Podle mě nejjednodušší způsob. A kurz tam byl tuším 24,3 korun za dolar…
obrý den,
pokud by zde měl někdo zkušenost s účtem u Revolutu (případně u Wise), zajímalo by mě následující.
Cestuji na týden do USA a po přečtení článku zvažuji zřízení bezplatného účtu u Revolutu event. u Wise kvůli té v textu uváděné úspoře bankovní marže. Účet bych zřizoval primárně jen kvůli této cestě, po Evropě ho asi moc nevyužiji (používám eurový účet, který mám u své banky). Díval jsem se v rychlosti konkrétně na Revolut a jsem trochu zmatený ohledně tzv. směny měn. U ní se účtuje víkendový poplatek při směně (1 %) a při překročení limitu 1000 Euro měsíčně pak také 1%. Týká se tato směna převedení částky z mého stávajícího účtu na Revolut, kdy převedu koruny a chci za ně mít (koupím za ně za aktuální kurz) na účtu u Revolutu dolary, kterými pak už platím? Tzn. provedu ideálně mimo víkend a v případě vyšší částky pak např. ve dvou měsících, abych nepřekročil těch 25 tis a v USA pak už prostě platím jak potřebuji, dokud mám čím? :) A šetřím tak tu zmíněnou marži kamenné banky?
Nebo je to tak, že na založený Revolut účet převedu koruny (nebo např. eura), ty tam mám a posléze platím v USA dle aktuálního kurzu dolar/koruna (nebo např. dolar/euro) a pokud se s platbou strefím do víkendu, strhne se mi 1%. Když při platbách překročím 25 tisic v rámci jednoho měsíce, strhne se mi také 1%. Pokud platím o víkendu a jsem navíc přes limit 25 tis., pak se strhávají 2%.
Pokud se ptám hloupě, omlouvám se, nemám s Revolutem ani Wise žádné zkušenosti a přemýšlím, zda se zřizování dalšího účtu vlastně kvůli jedné týdenní cestě vyplatí. Zda není lepší mít nějakou hotovost (budu ji mít nejspíš stejně) a pak platit standardně Visou.
děkuji moc za jakékoliv zkušenosti, informace, rady…
Míra
P.S.: Jak je to vlastně z rušením účtu, prováděl ho někdo z vás?
Ahoj, přidávám aktuální zkušenost z našeho červencového roadtripu po západě USA. V naprosté většině jsme platili přes Apple pay, jen několikrát se stalo, že neměli bezkontaktní terminál (typicky Walmart). Ani jednou nebyl problém (karta Mastercard od Airbank). Hotovost jsme používali prakticky jen na spropitné (někdy nešlo na terminálu zadat).
@Renda: ja musim rict ze me ted v alamu (cervenec 2022) nesla kreditni karta, u kiosku nepruchozi. Tak jsem sel k obsluze a take neslo, museli zadat cislo letu a pak slo. Drive se takto delalo s debetni kartou kdyz nesla, kreditni prosla vzdy, az ted na prvni dobrou ne, coz me zaskocilo. Pak jsem chtel take neco zaplatit a debetni, kreditni ani us ucet debetni karta visa neprosla, zkusil jsem od jine banky master card a proslo. Docela casto se take deje ze vubec nepodporuji apple pay a chteji fyzickou kartu. Např. U stojanu na tankovani chevron proslo kreditni i debetni a nic si neblokovali jako deposit. Mensi pumpy a např. shell si pak blokovali cast penez a dokonce nekde ani pin u stojanu nechtelo zadat(shell). Takze s kartami je to zajimave…
Ahoj. Opakovaná špatná zkušenost s platební kartou KB. Na spoustě míst v USA je platba bez důvodné zamítnutá. Bez vysvětlení,bez výzvy k jestli debit/credit, nebo ZIP kodu. Peníze samozřejmě na účtě a kdyz jsem opakovaně volal do KB, tak platbu nebo pokus o ní vůbec nezaznamenali. Karta KB je tu vhodná jen ke škrábání jinovatky ze skla auta nebo seskrabnuti zbytku zihadel meduzy, podle toho kde zrovna budete. Určitě si vezměte jako zálohu jinou, tahle je v USA k ničemu, v Bille nebo v Pramenů v CZ ji jistě ocení.
@Marek: Ahoj, tiež sa chystáme teraz do New Yorku a plánujem si tam meniť peniaze v Revolute na USD a platiť tak kartou Revolut, nakoľko uvádzajú že sa s ňou dá platiť takmer všade, dúfam že s tým nebudú problémy.
Máte někdo prosím praktické zkušenosti s použitím karty Revolut v USA? Placení na benzínce, v obchodech a podobně… Karta Revolut je debetní, tak nevím, jestli nebudou komplikace… Díky.
@Petr: Ahoj, doporučuji Wise nebo Revolut. Česká spořitelna nemá moc dobrý kurz, oproti Wise/Revolut proděláš na každém dolaru 64 haléřů. Záleží na částce. Pokud je vyšší, doporučuji porovnat obě služby. Revolut asi znáš, recenze Wise je tady. :)
@Kuba: Platby by mely byt OK. Pokud platba neprojde, stiskni na terminalku, ze je to kreditni karta. Pokud ani potom ne, tak hotovost. Problem muze byt na nekterych pumpach, predevsim ARCO.
Jsem uživatelem Mobilní aplikace Mbank a samozřejmě od nich mám debetní kartu. Veškeré limity pro platbu( doplacení auta jsem si navýšil) a také jsem bance sdělil, že budu nacházet na území USA+Kanady, aby má platba nebyla zamítnuta.
Můj dotaz zní následovně: Má někdo zkušenost s placením kartou pomocí debetní karty od této společnosti? Tzn kartu strčí do terminálu a já zadám svůj 4 místný PIN kod a vše vpořádku? Nebo zde bude nutné overeni pomoci kodu/otisknu prstu,abych 2x tuto variantu potvrdil.
@slavka:
Teoreticky ano. Chce se to ale zeptat přímo v konkrétní půjčovně nebo kouknout na její web. Třeba Alamo nebo Trifty (ty mám vyzkoušené) to umožňují a není tam nic o rozdílném datu vrácení a odletu. Jen že si auto musíš půjčit v místě příletu a vrátit v místě odletu.
@Kuba: Děkuji, ještě jsem si objednala kartu Revolut (základní verze je zdarma), kde je nejvýhodnější kurz, tak snad bude vše ok. Známý přes účet Revolut objednával hromadně letenky za asi 100k a měl spočítané, že kdyby to koupil přes normální banku, tak ho to kvůli kurzu vyjde asi o 7k dráž. Takže se to asi vyplatí :)
@Bára: Já mám teda zkušenost jenom s Mastercard – od KB, Equa a Unicredit a nic navíc nestrhávají. Rozdíl je v kurzech, které používají pro převádění devíz (z mého sledování je z těhle tří nejlepší Equa). Pozor musíš případně dát na DCC – pokud se tě terminál zeptá na platbu přímo v korunách (popřípadě eurech) – tady může dojít k přepočtu kurzu dvakrát (pokud bys na pokladně platila v EUR a tvoje banka to strhla v Kč nebo to většinou dává hodně nevýhodný kurz pro Kč). Nicméně v USA jsem se s DCC nesetkal, a vždy platil kartou v dolarech. DCC jsem zažil zatím jen v Evropě.
Dobrý den, za dva týdny odlétám do USA (Washington DC) a zajímalo by mě, jestli při placení kartou (debetní Visa od České spořitelny) budu platit nějaký poplatek? U někoho jsem četla o dvojí konverzi měny, kdy se strhne ještě nějaký poplatek a platba se tak dost prodraží.
Vyplatí se tak raději platit vše hotově? Budu nakupovat převážně oblečení a jídlo, benzín nepotřebuju. Má někdo zkušenosti, nebo se vám z účtu ztrhla přesně ta částka bez nějakých poplatků?
Dobrý den,
Jsem již 6tým rokem studentka v US. Používám pouze embosovou kartu z KB. Komerční b mi nevyhovuje a tak tu hledám rady. Anyway, chtěla jsem se jen podělit se svojí zkušeností. Když mi v obchodě nebo v restauraci odmítnou kartu, musím jim vysvětlit, že musím zadat “PIN code” a potom to samozřejmě lze. Mnohokrát jsem zadávala pin v kuchyních, protože terminál neměli bezdrátový.
Ohledně tankování. Když mi nefunguje karta u stojanu, musím zajít do obchodu a říct na který stojan chci “nabít” peníze. Stojan se v té určité částce zastaví.
Doufám, že info někomu pomůže :)
@Radek: Prvni otazka: je to credit nebo debit karta? Druha otazka: Zadavas do Billing adresy presne tu adresu ke ktere je vedeny ten bankovni ucet? Pokud to chce jen ZIP code tak bud zkus PSC z te adresy nebo 000 00 – nekdy pro mimo-Ameriku nic jinyho nefunguje.
@Radek: :-( tak potom uz dalsiu radu nemam. Pokial viem, MBank by mal cez webove rozhranie vediet menit limity na karte, tak si skus kuknut, ci je to naozaj tak. Nemam s Mbankom skusenosti. A nechcem byt moc paranoidny, ale v tomto pripade by som si zobral pre istotu viacej hotovosti.. pre istotu
@Robo: Máme MBank , běháme pořád do banky , prý je vše nastaveno ale stále nejde zaplatit z žádné karty – ani z Mastercard ani z Visa a to letíme už 5.2
Dobrý den , můžete mi prosím poradit , za týden letíme do Miami ale máme problém s ubytováním . Nedaří se nám zaplatit kartou , máme Master a Visa . Dá se někde na místě sehnat motel ? Přiletíme večer . Díky za rady .
@Lída: VEND je zkratka pro vending machine. Takze dcera nakupuje v automatech. Predpokladam, ze jde o Burnsville v Minesote, kde mohou automaty “pozadovat” poplatek za platbu kartou. Napriklad v Kalifornii je rovnou nastavena vyssi cena pri platbe kartou. Nemusi to byt vsechny automaty. Doporucil bych ji piti, svaciny nebo co takhle kupuje, kupovat v obchodech a nebo v automatech, ktere nepripocitavaji poplatek (pokud v te oblasti takove jsou).
@Lída:
A v bance nevědí? Co kdyby se dcera příště zeptala při placení? Co je to za kartu, jaké umožňuje platby?
Tak jsem ještě zkusil kámoše Googla. Je to poplatek za platbu v automatech. Možná tedy dcera ušetří, když bude nakupovat normálně v obchodě nebo někde ve stánku.
Mám stejný problém, dcera je na půl roku v USA a jakmile jde do obchodu a platí kartou (je úplně jedno zda kreditní nebo debetní), koupí si koblihu a kafe za 3 dolary a další 2 dolary zaplatí nějaký pro mne nesmyslný poplatek. Na účtu to mám napsané jako USCONNECT MDWST VEND S; BURNSVILLE; USA – absolutně nechápu proč. Nevíte někdo co to je za poplatek?? Je tam měsíc a půl a už mě jen ty poplatky stály skoro tisícovku :-(
Děkuji. Lída
Zajímavé info…já osobně bych s neembosovanou kartou do USA nevyjel.
Protože se mi několikrát stalo v různých zapadlých městečkách a v horách kudy jsem porjížděl, že jim nefungovalo připojení k bance, takže si mou embosovanou kartu museli “obstisknout” …vypadá to jak když žehlí prádlo :)
V ČR se mi toto nestalo nikdy, jen jednou na Malorce při půjčování auta jim nešla elektřina a po tmě nám tam všem “žehlili” karty ;)
Aktualne som v Salt lake City, mam debetku od Tatrabanky a zatial som tu nenarazil na jedny problem pri platbe. Ci uz pri nakupovani v potravinach, v restauracii, alebo pri prenajimani auta. Karta je neembosovana s cipom a nema napis Debit card.
Z hotovosti som minul 2 dolare na trinkgelt pre casnika.
Pri platbach niekde pouzili magneticky pruzok, niekde cip. Zvycajne vsak vsade vyzadovali podpis. Inak vsetko ok.
Co si myslim ze je dolezite pred odchodom spravit je kontaktovat vasu banku a oznamit im v ktorych lokalitach budete kartu pouzivat. Dovodom su systemy na ochranu platieb.
Ked bezne fungujete len vo vacon okoli, resp. domovskej krajine, pripadne v krajine susediacej, tak problemy nebyvaju, ale akonahle idete kus dalej, system moze vyhodnotit platbu ako nestandardnu a kartu/platbu zablokovat.
Mám podobnou zkušenost. Karta mi sice fungovala v obchodech, restauracích a v hotelích skoro pokaždé, ale u stojanů u pumpy jen někdy. V automatech na nákup jízdenek na MHD mi nefungovala nikdy, ani v NYC, ani v San Franciscu. Takže to chce mít vždy nějakou hotovost, kdyby nešla karta.
Ahoj, přidávám čerstvou zkušenost s placením ať už debetní nebo kreditní kartou. Jsme právě v NYC a jsem z toho celkem ve stresu. Někdy mi to kartu vezme a někdy prostě ne. Volala jsem do banky, protože limity jsem si nastavovala vysoké a je to prej tím, že v USA můžou mít starší tipy platebních terminálů, které nejsou schopny přečíst naše údaje z karty. Každopádně je to hodně nepříjemné. Je jedno jestli platím debetní nebo kreditní. Prostě buď anebo..
Ahoj,
je to tak, jak ti řekli v bance. Říká se tomu DCC (Dynamic Currency Conversion). Terminál (nebo třeba i bankomat) nabídne volbu, jestli se částka má z účtu odečíst v měně země, ve které jsi (třeba USD v USA) nebo v měně karty (CZK pro nás v Česku). Ten jejich přepočítávací kurz ale bývá dost nevýhodný. Ale samozřejmě je tam zobrazený, takže volba je na tobě. Pokud řekneš, že to chceš odečíst v USD, tak ten převod z USD na CZK provede až tvoje vlastní banka.
Není to jen záležitost USA. Vloni jsem tuhle volbu viděl na bankomatech v Rumunsku, Bulharsku i Turecku, letos při platbě na terminálu v Německu.
Ještě na tu věc muže být druhý pohled. Některé banky účtují poplatky za výběr z bankomatu v cizí měně a to třeba i fixní za transakci. A pokud se použije DCC, tak se to tváří jako domácí platba a poplatek se neuplatňuje. Takže i třeba nevýhodnější kurz může ve výsledku znamenat úsporu. Zjisti si, jaké máš podmínky u své banky,
Inak prosím vás, ešte jedna vec, v banke mi hovorili, že pravdepodobne vždy keď budem platiť kartou sa ma terminál najprv spýta, či chcem použiť ich kurz, alebo niečo také – a že to mám zamietnuť a nepoužívať to, pretože to je menej nevýhodné. Takže prosím vás, tak nejako to aj je? Že keď budem platiť kartou, tak najprv dám asi PIN, potom sa ma terminál spýta na kurz (alebo na čo), to zamietnem (asi červeným tlačítkom) a potom prebehne transakcia? Stretli ste sa s niečim takým? Alebo ako presne prebieha platba kartou v USA?
@Nawg: normalne nechaj aj tringelt kartou…. niektore terminaly ti aj daju 3 standardne moznosti 18%, 20% a 22% a ty uz iba kliknes na tlacitko kolko im chces nechat… Inak v US nefunguje zaokruhlovanie uctov, ako tu, ale zadavas vysku tringeltu ako samostatnu polozku
A keď by som platil kartou v reštaurácií, alebo niekde, kde chcem dať tringelt a dá sa tam platiť kartou, tak dá sa to urobiť tak, že teda poviem sumu a zaplatím teda kartou aj sumu jedla + tringelt? a všetko prebehne kartou? Alebo zaplatím skôr kartou jedlo a tringelt v hotovosti? Alebo to môže mať asi každá reštaurácia riešené inak že?
@Nawg: Ahoj, my sme boli velky okruh po zapade. Ako som spominal 4ria. Nikde sme neplatili nic. Mosty v SF area sa platia smerom do SF a itinerar ssme mali opacnym smerom, takze mostom sme isli von zo SF a nie spat dnu.
Co sa tyka dialnic, vsetky boli bezplatne. Vynimku tvorili nejake platene pruhy v koglomeraciach (napr okolo Salt Lake city, alebo LA, alebo SF). Vsetky tieto platene pruhy boli vlavo. Pokial to bolo znacene iba ako carpool lane, takym renaultackym kosostvorcom, tak som tam v pohode isiel, lebo sme boli 4ria a bolo to pre auta od 2ch ludi. Pokial to bolo platene, tak to bolo oznacene tusim FastTrack a vypisovali tam aj cenu za pouzitie po najblizsi vyjazd. Sice tam bolo pisane, ze ak je vo vozidle 2 a viac osob, tak je to bezplatne, ale pre istotu som to neriskoval. Nebola tam ziadna rampa, ale snimanie SPZ a mohlo by ma to pockat v pozicovni. poplatky za pouzitie cesty by neboli velke, ale Avis by si uctoval 4USD za kazdy den navyse
@Nawg:
Já ti můžu poradit poze ohledně Richmond San Rafael Bridge – tam je pruh pro placení Cash, kdy přijedeš k budce, zaplatíš (mám dojem, že loni to bylo 5 USD) a projedeš. A pak Golden Gate ve směru do SF, kde žádný budky/rampy nemáš (alespoň to tak bylo minulý rok) a jenom muíš buď před projetím nebo do 3 dnů od projetí mostu to zaplatit online popřípadě v nějakých autorizovaných obchodech (já platil online debitkou, kterou to nevzalo, pak kreditkou a to bylo OK). Jinak i když to nezaplatíš, tak ti to vyúčtuje půjčovna, ovšem ti ti k tomu napočítají určitě ještě nějaký poplatek za zprostředkování (asi bude v obchodních podmínkách).
Jinak někde tady je, že na západě se opravdu kromě mostů do SF a nějaký malý části dálnice u San Diega a Ocean county neplatí (myslím, že to někde psal Franta).
My minulý rok opravdu platili jenom Richmond bridge a Golden Gate, jinak jsme projeli Kalifornii, Arizonu, Utah i Nevadu (podobně, jak je roadtrip zde).
Co se platí na dálnicích (ovšem toho jsem si všiml jenom v okolí velkých měst) je fast lane. Ale jak přesně to funguje netuším.
A inak ďakujem za tip na tie limity na internetové platby, že aj niektoré terminály môžu mať nejaký režim že internetová platba.
A inak teoreticky sa môže stať, že pôjdem niekde kde by sa mali platiť dialničné poplatky a nezaplatím ich? My budeme len v Kalifornii a v Nevade a možno trochu Arizona a Utah. Je to robené tak, že napríklad kde je platený úsek je nejaká rampa, kde si zoberieš lístok a potom pri východe zaplatíš? Napríklad, keď sú teda niektoré mosty spoplatnené, je to riešené rampou? Alebo máš sám vedieť, že ten úsek je spoplatnený a kúpiť si nejakým spôsobom ticket predtým ako pôjdeš cez ten platený úsek.
@Nawg: My sme isli 4clenna Rodina na 3 tyzne. Bral som 2000USD cash. Z pociatku som ich drzal, ze ak sa nieco stane a neskor som ich zacal rozpustat a platit stale viac a viac hotovostou, nech sa ich zbavim. Ostalo nam asi 250USD, takze sa to da riesit aj takto. Takze ku koncu som hotovostou platil benzin, v restauraciach a podobne. Z tohto pohladu by nam na 3 tyzdne stacilo bohate 500USD cash…
Poznatky kde som ale musel platit cash su:
-statne narodne parky (federalne som riesil America the beautiful)
– vsetko na uzemi indianov, teda vstup, miestny poplatok a podobne (monument valley, antelope canyon iba poplatok, vstup sa dal kartou)
– niektore muzea isli iba cash (coit tower v SF)
– muzea, kde je vstupne na dobrovolnej baze…. pokial nechces byt za burana a nedat nic
– cestovne v MHD ked kupujes u vodica (celodenny pas v SF sa dal kartou)
– stanky s jedlom a roznymi chutovkami
– niekde bola platba kartou nad 5USD, takze magnetku za 4USD nou nekupis
Inak, pri kartach pozor na nastavene limity. Niektore terminaly sa tvaria ako platba cez internet a ked mas nizko nastaveny limit, tak platba neprejde. Vtedy mi napriek limitu presla platba na debetke a na kreditke nie
@Nawg:
Nevím, jestli odpovím na všechno, ale zkusím to popořadě:
– platit kartou se obecně dá úplně všude (otázka je, jestli ti to všude vezme klasickou debetní kartu). V SF jsem viděl i bezdomovce, který žebral i karetním terminálem :)
– vstupné do národních parků – america the beautiful se dá platit v informačních centrech kartou, nevím, jak u vjezdových kontrol. My ji zaplatili kartou v informačním centru a pak už ji jenom ukazovali. Ve státním parku jsme byli jen v Gooseneck a tam se muselo platit v hotovosti
– v restauraci jsem nikdy neměl problém při platbě kartou (klasická česká debitka)
– v obchodech s oblečením jsem měl problém pouze jednou (z cca. 10 nákupů), kdy mi to nechtělo vzít debitku, ale kreditku to pak vzalo v pohodě
– ve fast foodech a potravinách jsem s debitkou problém nikdy neměl
– MHD jsem kupoval pouze v LA a NY a taky bez problému debitkou
– taxi jsem nikdy nevyužil
– na západě mýtné skoro není kromě pár mostů, ty jdou většinou buď platit online, my jsme platili pouze 1 most a to v cashi a pak Golden Gate (ten se dá platit pouze online nebo v autorizovaných obchodech, my zaplatili online, debitku to nechtělo vzít, musel jsem použít kreditku)
– kapitola sama pro sebe jsou benzinky, kdy to někdy vzalo debitku, někdy ne, někdy nevzalo ani kreditku. Ještě jsem nepochopil systém, podle kterého to bere :)
– výběr v hotovosti – kromě míň výhodného kurzu, který je na kartě oproti směnárnám v ČR počítej ještě s paušálním poplatkem 3 USD za jakýkoli výběr (účtuje si správce bankomatu). 3 USD to bylo alespoň minulý rok. Na částku si upozorněn před výběrem, takže vždy jde případně odmítnout.
Prosím vás, riešim koľko si zoberiem hotovosti do USA. Mám zoznam, čo viem že musím platiť v hotovosti. A preto otázka, čo sa nedá platiť kartou?
Napríklad v reštaurácií alebo bare môžem zaplatiť kartou, aby som dal aj nejaký tringelt?
Vstupné do národných parkov sa dá platiť kartou alebo len v hotovosti? Inak tu aj info, to sa kde platí? Vstúpim do parku a v centre parku to niekde idem zaplatiť? Alebo pri vstupe do parku je rampa a pri nej sa to platí?
V bežných obchodoch s oblečením sa dá asi bez problémov platiť kartou nie?
Vo fast foodoch, v potravinách to asi nie je problém platiť kartou.
V automatoch napríklad na lístky na metro alebo autobusy sa dá platiť kartou?
V taxíkoch asi len cash?
Mýtne poplatky idú platiť kartou?
Platba napríklad v kaderníctve ide urobiť kartou?
A pri výbere v hotovosti, mi v mojej banke povedali, že mám zadarmo výbery v bankomatoch aj v zahraničí, ale je možné, že si bankomat bude účtovať nejaký poplatok a to moja banka nevie a neovplyvní. Prosím vás, s akým približne poplatkom ste sa stretli pri výbere v hotovosti v USA? Je to skôr napríklad do 10 USD? Alebo to môže byť aj viac alebo výrazne viac ako 10 USD?
Mám embosovanú aj debetnú kartu a aj kreditnú kartu – pre istotu
@Chad:
Credit score typu FICO má rozmení 300-850 (vyšší je lepší) a za minulý rok byl průměr v US necelých 700…hodnoty se ale v různých státech dost liší, je to dané ekonomickou situací daného regionu a dále se dost výrazně liší u mladých a starých…starší lidé mají většinou vyšší score.
Zdravím,
slyšel jsem něco o tzv. “skóre” kreditní karty vyjadřující jakousi důvěryhodnost vlastníka při splácení. V jakém číselném rozmezí se to skóre pohybuje?
PS: To upozornění na nové komentáře emailem nefunguje úmyslně? :)
Zdravím.
Dcera je nyní v USA, koupila si kabelku MK, platila debetni kartou. Z účtu se strhla částka 96 dolarů za kabelku a ještě částka 94 dolarů. Co s tím? Máte někdo zkušenost? Díky
@Lucie:
My to měli jako vy. Auto od Alamo přes Rentalcars a bez problémů. Zaplaceno předem u rentalcars a na přepážce použita debetka od ČSOB.
Placení, jak kde. Někde to jde, někde ne, chce to zkoušet. Stalo se nám, že v jednom obchodě karta nešla. Za dva dny jsem si rovnou připravil hotovost. Chlápek si mě pamatoval a chtěl kartu, že to zkusí, že to prý musí jít. A šlo.
Dobrý den, chystám se v létě do USA a chci se prosím ujistit, jestli je tedy možné platit za ubytování, v obchodech apod. debetní kartou? Obzvláště když na mojí kartě je přímo napsáno, že je debetní. Hlavně by mě zajímalo, jestli je možné použít debetní kartu k půjčení auta. Máme rezervované auto přes rentalcars od společnosti Alamo. V podmínkách na rentalcars se uvádí, že přijímají pouze kreditní karty. Přímo Alamo ale uvádí, že přijímají i debetní karty (při prokázání příletu a odletu). Záloha byla stržena z debetní karty v pořádku. Myslíte, že nebude problém s doplacením částky a zablokováním zálohy při vyzvednutí auta na tuto debetní kartu? Děkuji za odpověď.
@EVA:
Jak píše Kuba a jirka2. Ubytování bude bez problémů, navíc, když už platby proběhli. Půjčovna je zaplacená, takže půjde jen o depozit, tam záleží na podmínkách půjčovny. Takže najít na jejích stránkách a pročíst. Přímo u půjčovny, ne u případného zprostředkovatele.
Je tu zmiňováno Alamo, tam debetky berou, osobně vyzkoušeno. Stačí mít letenku do místa půjčení a z místa vrácení, místa se mohou lišit. Pokud se toto nesplňuje, dá se debetkou pouze zaplatit, na deposit bude třeba kreditka.
“When renting a car in the US, Debit/Check cards are accepted for customers with proof they have deplaned or disembarked at the rental location. Customers must have proof of a ticketed return or outbound trip from the location where the vehicle will be returned on an airline, cruise ship or train. For customers not deplaning or disembarking at the rental location and/or do not have evidence of a return or outbound trip, Debit/Check cards are only accepted as a form of payment at the time of return. This applies to all airport, sea port, train and bus station locations in the US and Canada.”
@jirka2: Dobrý den, chci se Vás zeptat u které autopůjčovny jste měl problém s debitní kartou. Mám rezervaci přes rentalcars u Alamo a ti v podmínkách mají uvedeno, že debitní kartu mohu použít když jsem do místa vypůjčení přicestoval a mám odtud taky zpáteční lístek (letenku, lodní lístek apod). Děkuji Jirka
@EVA:
U ubytování by neměl být problém vůbec nikde. My platili veškeré ubytování debetkou a nikde s tím neměli problém, ať už jestli to bylo placeno až na místě nebo dopředu přes booking.
V autopůjčovně to může být jinak, záleží, u koho si půjčujete auto. Doporučuju pročíst si podmínky konkrétní autopůjčovny.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, vše jsme si rezervovali přes kartu debtní platby už odešli, vše nám bez problémů strhli, ale máme na kartě napsáno debet. Myslíte že při převzetí auta nebo na ubytování to bude problém?
Souhlas se vším, co uvedeno výše, přidám pouze to, že problém je právě ten ZIP code, který nemůže korespondovat s platební/ kreditní kartou, vydanou mimo USA.
Na benzínkách se dle mých zkušeností jedna tak o 90% případů – mluvím o platbě na stojanech. Pokud stojan kartu neakceptuje, mate možnost si predplatit tankování u obsluhy.
Pokud chcete zaplatit na platebním terminálech (kdekoliv) využívající SWIPE, tj. ze karta projede štěrbinou, jsem s kartami od CSOB/Airbank (debit/credit) ve většině případu neúspěšný a karta je okamžitě Declined. Pokud je autorizace pomoci chipu nebo contactless, platba projde.
@Tomáš R.: @Lukáš: Bezkontaktni platby funguji, ale nejsou prilis rozsirene. Lze pouzit Apple, Samsung, Google. Bezkontaktni karty jsou vyuzivane minimalne. Banky jen velmi pomalu zavadeji inovace (to ostatne plati pro cele USA a nejen pro bankovni sektor – proc menit neco, co funguje, bez ohledu na to, ze je to zastarale vuci zbytku sveta). Nevim, jak velkou roli v tom hraji statni regulace a dohled nad platbami (ani bezna platba z uctu na ucet neni nic samozrejmeho). Zkousel jsem se v bance ptat, ale vzhledem k tomu, ze vetsinou nevedi, jak to funguje mimo USA, tak prilis nechapou, co po nich chci.
Viděl jsem před sebou ve frontách spoustu lidí platit iPhony přes Apple Pay. (nebo jak se to přesně jmenuje), tak myslím, že Google Pay asi bude funkční. Jinak musím dát za pravdu Lukášovi – placení evropskou debetní kartou je poměrně problematické, ne že ne a tak trochu stále sázka do loterie – někde naprosto bez problému (např. Walmart, Conoco, Mobil), jinde bez šance (např. Shell), někde se strká čip do terminálu, někde se projede magnet. proužek, většinou se zadává kreditní místo debetní, PIN vždy, někde ani to nefunguje, někde se musí zadat ZIP (zkoušel jsem různé – reálné, nereálné, 00000 apod.), bezkontaktní placení kartou – vůbec nevěděli, že něco takovýho existuje – zkrátka hotovost jsem měl vždy radši u sebe. Toť moje nedávná zkušenost.
@Jirka:
Na placení mobilem přes bezkontaktní terminály v obchodech raději zapomeň.
Před necelými dvěma lety jsem projel většinu USA a snad nikde nevěděli co to je bezkontaktní karta. Nechápal jsem, že zrovna Amerika je v tomhle tak pozadu.
Možná už se to zlepšilo, ale celkem pochybuji…nedávno jsem viděl nějakou statistiku bank a ČR je v tomto směru snad na špici na celém světě.
Zdravím. Mám osobní zkušenost s nákupem týdenní MTA Metro Card v automatu v metru v NY. Chtěla jsem platit českou debetní VISA kartou, ale nejprve to nešlo. Až pak jsem na informacích zjistila, že to chce místo PINu jejich ZIPcode, což je v našem případě 00000 (pro lidi mimo USA).
@JirkaPT: s tím mýtem by mě zajímalo, jak má alamo ten svůj program TollPass™, to už je rovnou jakoby aktivované? Nebo musím na pobočce ještě něco doobjednat? Také jsem to pochopil tak, že když si prostě najedu na dálnici, kde je mýto, tak mi to normálně strhnou s karty, dle toho jejich ceníku (že na pobočce nemusím nic doobjednávat). Šlo mi o to, aby tam nebylo nějaké penále, že jsem si tu službu TollPass™ neaktivoval. Díky za info. Na floridě budu mít také auto, tak mě to zajímalo.
Ahoj, možná jsem nepřečetl všechny dotazy, ale mezi aktuálními toto není. Pokud mám auto rezervované přes Rentalcars, tak mi přišlo, že veškeré povinné pojištění je v ceně. Po dotazu na Alamo, zda je auto opravdu zarezervováno, mi bylo sděleno, že ano a podle všeho, co mi vyjmenovali, je klasické pojištění Included. Je potřeba si něco doplácet? Mám na mysli nějaké extra pojištění (a tím nemyslím pojištění čelního skla atd. spíš něco fakt potřebného), mýto je jasné, to se dle popisu bude doplácet po vrácení vozu. Děkuji moc za cenné rady. Letíme na Floridu. Mějte se krásně :-)
Záleží na autopůjčovně. Mně například v AVIS pro půjčení v hodnotě cca 700 USD blokovali pouze 1000 USD (tedy cca. 700 půjčení + 300 blokace). Mám zákaznickou kartu AVIS preferred a nevím, jestli je to jinak standard i pro nečleny.
Môžem poprosiť o bližšie info k blokaci zálohy pri pujčení auta? Hodnota pronájmu auta bude asi 1200 USD, tzn. že mám počítať s úhradou tejto sumy pri pujčení auta a ďalšej blokácii sumy/zálohy v rovnakej výške (s ktorou nebudem môcť manipulovať až pokým auto nevrátim do pujčovny) ? Vďaka za objasnení… nikde som bližšie info k tomu nenašla, tak snáď pochodím tu..
@Luky P:
V hotovosti (cash) můžeš mít, kolik chceš, jen je potřeba nahlásit (vyplnit do celního prohlášení) částku vyšší než 10.000,-USD. Nevezmou ti to, jen to chtějí vědět. Nejspíš něco jako limit na hotovostní platby u nás.
Já teď měl s sebou cca 5.000,-. Takže 1.200,- klidně vezmi a ani to nemusíš nikde hlásit. Jen doporučuji to mít na několika bezpečných místech, kdyby něco, tak ať nepřijdeš o vše.
Dobry den mam prosbu,kolik penez (Kasch) muzu mit v penezence?letim poprve do Ny nasledne Miami… chtel bych mit v bankovkach +- 1200 Us Dolaru,nerad pouzivam karty.
Dekuji za odpoved.
@Mesi: Moc díky za odpověď. Pojedeme ze San Pedra. No, doufám, že nebude plná – vzhledem k prohlídce na ostrově musíme jet hned tou první tam a poslední zpět. A je možné ty lístky koupit na místě? Na netu jsem takovou informaci nenašla. Narozeniny ten den bohužel nikdo nemáme, taky jsem to už studovala :-).
@Janinka: Asi bych to neresil a koupl listky na miste. Vyplouvate z Long Beach nebo ze San Pedra? Nemyslim, ze lod bude plna, obzvlast v breznu. Mimochodem, v den narozenim je cesta zdarma :o) kdyby nahodou…
Ahoj všichni, chtěla bych Vás poprosit o radu. Odlétáme v půlce března na 14 dní na západ USA, máme vytvořený itinerář a v něm i výlet na Catalina Island nedaleko LA, kde už máme domluvenou projížďku po místní rezervaci s průvodcem. Na ostrov jezdí mimo sezonu jen jedna společnost. Jízdenky na loď se dají koupit on-line s platbou kartou, ale při zadávání karty se musí vyplnit i adresa. A tady je problém – pořád to hází chybu, že adresa nesedí (s interpunkcí i bez, s městem i bez…). V mé bance mi sdělili že oni platbu vidí, nemají s ní problém, ale ten US server ji odmítá. Zkoušeli jsme debetku MasterCard od Airbank, kreditku Mastercard od Raifky, Visu od KB, Visu od kamarádky, co má účet vedený v Polsku. Z té plavební společnosti mi neodpovídají na email. Neřešil jste to už někdo nebo neměl byste prosím někdo radu co ještě zkusit? Díky moc, J.
Odlétáme v dubnu do LA , kde budeme cca 6 dnu , potom do Mexica a z mexica zpět do L.A.
po několika dnech zpět do CR. Máme vyřízené ESTA, bude platit i při návratu do USA z Mexica??
Děkuji
@Marty: V podstate kterykoliv ucet, ktery ti povedou zdarma. Kreditku stejne jako “novy” nedostanes, leda bys slozil zalohu ve vysi kreditu na karte. Ucet zdarma dostanes napriklad v US Bank, Chase, American Bank a dalsi a dalsi. Vzdy ale rict, ze chces pouze ucet s debitkou.
@Franta, @Mesi: Samozřejmě, že by se jednalo o legální práci. Chtěl bych zkusit work and travel. Zatím třeba jen na letní prázdniny. O kredit spolehlivosti mi vůbec nejde a řešit ho nechci. Vím, že jsou díky tomu různé výhody jako třeba placení nájmu, nebo půjčení auta a tak, ale stejně jako tady v Česku, platím debetní kartou a nemusím řešit dorovnávání na kreditku atd. Prostě když na něco nemám, nekoupím si to a nebudu na kreditku “půjčovat” (i když de facto ze “svého”), když nemám zaručeno, že to určitě dokážu dorovnat zpět, aby nenabíhaly úroky. Zkrátka se mi kreditka nelíbí. Třeba časem změním názor, ale nyní to tak není.
Nemáte případně nějaké tipy na nejlepší volbu účtu s debetní kartou?
@Marty: S debitkou jako turista bez problemu prezijes, pokud se karta nebude libit terminalku, tak kliknes, ze se jedna o kreditku. Pokud i potom bude problem, tak zbyva bankomat nebo hotovost. Druha cast: nepises, jak pracovat. Pokud mas predstavu, ze odjedes do USA a budes proste pracovat, tak zapomen a zjisti si vice informaci. Pokud mas jakykoliv doklad opravnujici te k praci v USA, tak 1) kam pujde mzda, si domluvis se zamestavatelem – sek, ucet … ze by ti ale chteli posilat penize na zahranicni ucet, s tim nepocitej – uz jen kvuli odlisnosti americkeho bankovnictvi nejde o nic jednoducheho. 2) S debitkou prezijes, ale pokud se ti podarilo ziskat vyse zminene doklady opravnujici k praci, tak to nebude prace na rok. Tim padem je lepsi mit kreditku. Odlisis se tim od Mexicanu a budes si budovat kredit, ktery je pro zivot v USA temer nezbytny.
@Marty:
Jj, s debetkou tam můžeš normálně platit. Platbu ti tvá banka (Era) strhne v měně účtu (Kč?). Pro přepočet použije kurz k dolaru v den zúčtování platby, používá se kurz “nákup”, tzn. ten vyšší.
Další část dotazu je lezce úsměvná.
Kam se pošle výplata si domluv se zaměstnavatelem. Amerika jede spíš v kreditkách. I tím, jak splácíš, si buduješ svůj osobní kredit spolehlivosti.
A na závěr, jen tak mimochodem, bavíme se o legální práci, že ano?
Když mám tedy Era debetní kartu, můžu s ní bezproblému platit a ta měna se automaticky bude převádět na dolary?
Pokud bych tam chtěl pracovat, je možné si nechat výplatu posílat na český účet, nebo je lepší si založit nový účet v USA?
Dá se obejít s debetní americkou kartou? Kreditní nechci.
Díky.
@Jakub:
Vždy měj raději i hotovost, mě karta během 2 měsíců nešla jen u benzínky.
Zadávání PINů u našich debitních karet je dost vtipné…na východním pobřeží to celkem znají…ale kdesi v Arizoně nebo Idahu na nás koukali, jako že jim ten terminál chceme ukrást nebo zničit…protože vážně netušili proč si ho natáčíme k sobě a snažíme se na něj něco naťukat :D
@Jakub:
Jak budeš platit, je na tobě. A že je karta debetní, je jedno. “Vadí” jen někdy v autopůjčovnách. Při běžném placení to neřeší. Jen se diví, když chce terminál PIN, to moc neznají.
Zdravím. Ak by sa stalo náhodou, že pri platbe kartou v nejakom obchode napr Trader Joe’s alebo Walmart atď. by mi nefungovala z nejakeho dôvodu karta tak môžem zaplatiť hotovosťou, či sa ma vopred predavač/ka spýta ako budem platiť?A mám debetnu kartu na ktorej je to aj napísané, takže ich asi neoklamem, že je kreditna.
@Hanka:
Měli jsme rezervována ubytování přes booking na 11 místech a platili debitní kartou. Akorát na jednom místě byl problém, kde to debitní kartu nevzalo. Tam zaplatil syn kreditkou. Byla možnost platit také v hotovosti.
když se pozorně podíváš na tvoji rezervacina Bookingu, je tam přesně vidět kdy a kolik si strhnou z tvé karty.
Velmi často bývá uvedeno: “NO PREPAYMENT NEEDED – pay at the property” …čili opravdu zaplatíš až kartou na místě.
K druhé části dotazu: kreditní karta není nutná, používej svoji debitní jako kreditní, kromě některých benzínek jsem s ní zaplatil všude.
Ahoj,
mám rezervaci na hotel přes Booking.com. Zadávala jsem číšlo mé platební karty, ze které mi peníze ještě nestrhly. Evidentně mi částku strhnou až po příjezdu. Kartu mám VISU a není kreditní. Půjde to normálně zaplatit? Zřídila jsem si pro jistotu ještě kreditní kartu, ale nevím, jestli s ní můžu zaplatit, když jsem při rezervaci hotelu udávala číslo své platební karty..
@Wendy: Ahoj, z celé řady důvodů:
1. Nemusíš si vyměňovat peníze, jezdit do směnárny, pak vyměníš málo, nebo moc a dolary ti zbudou… s kartou tohle neřešíš.
2. V závislosti na tvé bance a směnárně může platit, že při platbě kartou získáš lepší převodní kurz (při platbě kartou se uplatňuje devíza prodej).
3. Zvlášť s bezkontaktní kartou je pohodlnější a rychlejší u pokladny pípnout, než platit cash. Tím spíš, když potřebuješ rozměnit větší bankovku.
4. Karta je bezpečnější. Když ti ukradnou hotovost, nebo peníze ztratíš, přišla jsi o všechno. Když ti ukradnou kartu, můžeš ji ihned zablokovat a peníze na ní jsou nedostupné. Pokud máš navíc pojištění platební karty, nepřijdeš ani o zneužitou částku.
5. Při platbě kartou si následně v internetovém bankovnictví můžeš prohlédnout výpis z účtu. Přesně víš, za co jsi kolik utratila.
6. U některých platebních (zejména kreditních) karet získáš při placení dodatečnou slevu, nebo je ti část z útraty vrácena zpět (říká se tomu cashback).
@Jirka: Prednostni pouzivani kreditnich karet neni o tom, ze by USA jelo na dluh, ale o takzvanem kreditu, ktery je tu nejdulezitejsim ukazatelem spolehlivosti klienta pri zadosti o pujcku na cokoli. Evropane debitkou utraci vyplatu, ktera jim prisla, Americane kreditkou utraci vyplatu, ktera jim prijde. Je to pouze otocene a nejblizsi vyplatou se to splaci. To takzvane “jedou na dluh” tedy znamena, ze dluzi tyden nebo dva tydny (podle toho, jak casto chodi vyplata) s tim, ze vedi, ze ty penize prijdou. Riziko je v tom, pokud mam limit vyssi nez mzdu a nebudu si vydaje hlidat. V CR si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje v bance, v USA si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje ze sve kreditky. Ano, je tedy snazsi se zadluzit s kreditkou.
@Jirka: Zkus napsat přímo na pobočku konkrétní půjčovny, RentalCars je pouze zprostředkovatel. Pokud je pobočka na Kostarice malá, třeba budou svolní ke snížení limitu na 750 USD. Za pokus nic nedáš.
Děkuji za email. To jsem zkoušel pohrozit u rentalcars, ale oni s tím nic nenadělají. Volali na Kostariku, ale tam jim řekli, že pouze kreditní a pokud si připlatím další druhé pojištění v ceně 5500kč, tak bude depozit už jen 300 USD. Nejsem ale blázen, když už teď mě auto stojí na 11 dní 12 tisíc. V Rentalui mi řekli, že se s tímto setkávají denně a že lidé kvůli takovéto banlitě ruší rezervace a auta si nepůjčují. Nevím ale jak se to jiným podaří přes debetní… Sázka do loterie-buď mi projde debetní a nebo příjdu o 12 tisíc a nebo vysolit dalších 5 navrch za druhé pojištění. Je t smutné, že USA jede na dluh. Děkuji
nejlepší bude napsat přímo do konkrétní půjčovny a zeptat se. Vysvětlit situaci a pohrozit zrušením rezervace.
Hledal jsem informace o půjčení auta v Kostarice a dost se to liší. Někde píšou, že debetní karta není problém, pakliže má na sobě logo Mastercard nebo Visa. Jinde píšou, že debetní karta není problém, pokud si dokoupíte plné pojištění… které ale může přesahovat hodnotu pronájmu.
Dobry den,
mam stejny problem. Za mesic odletam na Costa Ricu a mam jiz zaplacene auto u rentalcars a pujcene je u europcar. Deposit maji 1500 USD, ale moje banka mi da poze 20 tis coz je malo. Debetky tam neakceptuji, pisi v podminkach. Mam se spolehnout ze mi karta projde, nebo nemusi a napose nefunkci ci co? Je na ni napsan debet, ale penize na ni mam a nevadi mi ze budou strhnuty a pak vraceny. Nevim co ted delat. Poradte prosim. Zkusim oslovit i jine banky jestli nedaji alespon 40 tis kc, ale spise ne. Dekuji Jirka
@Bára: 1) nevadi to 2) pro vas muze byt (jedinou) vyhodou asi pouze to, ze v pripade rezervace auta, ubytovani, … si pri check-in nebo prevzeti auta zablokuji zalohu, ktera v pripade auta nemusi byt mala. Na kreditce je vam to jedno, na debitce ty penize proste najednou nemate az do doby check-out nebo vraceni auta, coz muze dovolenou zneprijemnit.
Vyhodnost/nevyhodnost debit vs. kredit je spis pro lidi zijici v USA, protoze tu bankovnictvi funguje jinak nez v EU.
Dobrý den,
chci se zeptat, proč by v USA mělo vadit, že mam debetní kartu? Popřípadě jaké ma platba debetni oproti kreditní kartou nevýhody? Nevim jestli kvůli cestě do USA zařizovat jinou, další kartu, kterou již pak nikdy nevyužiji.
Projel jsem celý jih Států bez větších problémů s debetní Master Cart, jenom se všude musí uvádět jako kreditní. Jen dvakrát mi to nechtělo zkousnout u benzinky, kde jsem zadával vždy Dallaské psč, ale stačilo zajít za obsluhou, která stojan na kartu odblokovala a potom vydala účtenku. V obchodech, restauracích, motelech a hotelech nebyl žádnej problém. Mimo letiště není potřeba ani pas, všude , dokonce i při policejní kontrole mi postačil EU řidičák, ani ten mezinárodní papír jem nepoužil.
Měla bych dotaz ohledně karty. Máme s přítelem oba debetní kartu. Na obou je napsáno debit, takže asi těžko někomu namluvíme, že je karta kreditní. Na mojí kartě je DEBIT vytlačené a na přítelově ne, ale nápis tam je stejně. Vzhledem k tomu, že jsme studenti, je pro nás zařizování kreditní karty zbytečné, ale chceme si půjčovat auto u Alama a bojím se, jestli nám tyhle karty přijmou. Řešili jste někdo stejný problém s nápisem debit na kartě?
@Zuzana:
Určitě stačí debetní a hlavně embosovaná…protože na mnoha místech v USA nefunguje připojení a platil jsem tak, že prodejce ti kartu přejede “žehličkou” a jen obtiskne ta embosobaná čísla na papír.
Ve všech případech z účtu nakonec stržena přesně daná částka…žádné podvody :)
@Zuzana: Jedna bude bohatě stačit. Jde o to, že někde neberou debetní. Výhoda je embosovaná debetní karta, má vytlačená čísla i text a vypadá vlastně jako kreditní.
Zdravím, předem chci poděkovat za skvělý web. Letos v září chceme s přítelem jet na jeden až dva měsíce do západní Ameriky (plus NY) a zde jsem se dočetla, že je potřeba kreditní karta. Bude stačit, když jen jeden z nás bude mít kreditku a ten druhý debit? Nechci si zbytečně zakládat další účet, který bych potom nevyužila. Také nejspíše využijeme váš 21 denní plán cesty a roztáhneme si jej na ty cca dva měsíce, plus nějaké zajížďky (San Diego např.). Září ještě nikdy nebylo daleko jako teď:)) díky moc za odpověď!
@Jirka: Ahoj Jirko,
s RentalCars mám zkušenosti, zaplatil jsem tam rezervaci a v půjčovně jsem již nic jiného neplatil. Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou se nedělají.
@Jirka:
Ahoj, s rentalcars.com zkušenosti nemám, ale několikrát jsme si půjčovali auto přes https://www.economycarrentals.com/ a nikdy nebyl problém. Jsou dokonce ještě levnější než rentalcars.com. Nevýhodou je, že dopředu nevíš, o jakou půjčovnou se jedná. Dozvíš se to až po rezervaci, ale rezervaci lze kdykoliv bez poplatku zrušit, takže kdybys z nějakého důvodu dotyčnou půjčovnu nechtěl, tak to není žádný problém. My měli skoro vždy Alamo, což je jedna z nejznámnějších (a asi i nejlevnějších) půjčoven v USA. Cena na https://www.economycarrentals.com/ je vždy konečná, neplatili jsme nikdy více (kromě dálničních poplatků, ale ty v Kalifornii víceméně nejsou, tam jsme platili akorát na mostech do San Francisca). Pokud jde o rozdíl kreditní/debetní karta, tak k tomu mohu napsat jen to, že někteří prodejci vyžadují pouze kreditní karty a debetní neberou, na jedné benzince jsme se ale setkali s opačným případem – nebrali kreditky. Doporučuju mít obě.
plánuji cestu na západní pobřeží USA a chystám se půjčit auto v LA na letišti. Bookuji přes rentalcars.com. Máte někdo zkušenost? Resp. Budu na místě doplácet nebo cena rezervovavá skrze portál zůstane cca nezměněna?
Nemá vliv na výši nájemného (+krytí) použití debetní místo kreditní karty?
pravděpodobnost, že ho budou chtít, je velmi malá. Museli byste vzbudit podezření, že chcete v USA nelegálně pobývat a pracovat. V takovém případě by stačil výpis z účtu, nebo úředníkům ukázat internetové či mobilní bankovnictví. Na 99 % jim však postačí jednoduchá odpověď, kolik s sebou máte peněz.
chtěla bych se zeptat, zda je nutné mít nějaký doklad o finančních rezervách na účtě? Letíme do Toronta (sebou budeme mít zvací dopis),ale pak budeme cestovat autem do USA. Může se stát, že by po nás na hranicích chtěli nějaký takový doklad? Pokud ano, jaký doklad by měl stačit?
@Robert: Ahoj Roberte, metro je super. Na nádraží Grand Central Terminal je obchod se suvenýry dopravního podniku. Prodávají tam kopie cedulí které jsou vyvěšeny u vstupu do metra. Je to hezký a originální suvenýr, třeba pro příště.
Vždyť říkám že jsem něco přehlédl. Díky.
Jinak uvažuji že tam poletím ještě jednou a sám.
Rád se procházím dlouho do noci, to ale s dítětem nejde. Plavba lodí mě nadchnula a hlavně metro. To je úžasné.
Všem ŕíkám že jednou v životě by měl člověk vidět a zažít něco z New Yorku. Zatím se měj a ahoj. Robert.
Ahoj Petře. Tak s tím legem to vyšlo. Synátor byl jak zhypnotizovaný. Mně se líbil daleko víc ten uzounkej barák naproti obchodu. Zajímala by mě ale jiná věc. Proč jsem po různých obchodech a dokonce i hotel jsem platil větší částku než měla být. Prý tax nebo taxa. Možná jsem tu na stránce o USA něco přehlídl. Děkuju Robert.
Nemusis mit kdyz tankujes u Costca tu jejich kartu nez te te to vubec pusti k dalsimu kroku?
K nakupovani v obchode nutna je,plus dnes jeste navic uz se musi platit Jen Visa kartou.
Tak já taky něco přihodím.
foursquare.com/top-places/new-york-city/best-places-toys
yelp.com/search?cflt=toys&find_loc=New+York%2C+NY
newyork.cbslocal.com/top-lists/nycs-5-best-toy-stores/
@Robert: Ahoj Roberte, v Rockefellerově centru a u Flatiron Building je obchod s legem. Synátor si tam může hrát, případně se podívat třeba na známé newyorské památky postavené z Lega.
Nejstarší hračkářství v USA Fao Schwarz v New Yorku zavřelo loni a hračkářství ze Sám doma 2 ve skutečnosti neexistuje – vzniklo v ateliérech v Chicagu.
Ahoj Petře,
všichni chtějí vidět to nej z New Yorku. Samozřejmě syn (10.let) se ptá na nějaké extra hračkářství jako jsme viděli v Londýně (Hamleys). Mají tu něco podobného? Děkuji R.
Zdravím,ja som teraz v USA a mám takú dilemu… hotovosť pomaly dochádza a chcela by som vybrať nejako peniaze z účtu . Môžem použiť bankomat na výber? A mám hľadať nejaký špeciálny bankomat či stačí akýkoľvek na ktorý natrafim? Ďakujem za skorú odpoveď
V USA jsem uz ponekolikate a stale si rikam, jestli nejde nejak ocurat pozadavek na ZIP code pri platbe kartou treba u benzinky.
Pri platbe terminal stojanu kartu nacte, ale obcas se pta prave na ZIP code. Ten pochopitelne k ceske karte nemam, takze vzdycky v takovych pripadech musim jit za obsluhou a pozadat o platbu predem a rict limit transakce. Zaplatim uvnitr a obsluha potom uvolni tankovani u stojanu. Pochopitelne nauctuje jenom realne natankovane palivo.
Jenze je to zdrzovani, obcas neni obsluha pritomna. Hromada benzinek nema nonstop obsluhu atd.
Vzdy ten ZIP alepon zkusim. V naproste vetsine pripadu se dozvim, ze mam navstivit obsluhu. Jednou u Costko (bez clenske karty) jsem uspel s kodem 12345.
Netusite prosim jestli je na tohle nejake univerzalni reseni?
Jak to resite vy?
Na vychodnim pobrezi, MI, OH, PA, Kanade byl pozadovan ZIP spis sporadicky. Na zapadnim pobrezi ho chteji vsude. Navic na zapadnim pobrezi je spousta benzinek, ktere akceptuji jenom cash nebo debetni kartu (na nestesti ceska debetni se tady tvari jako kreditni, takze neberou). Dalsi chytak je, ze spousta benzinek je jen pro “cleny klubu”. Bez prislusne platebni/clenske karty nic nedostanete.
Pokud hledate jak usetrit na palivu, doporucuji aplikaci gasbuddy.com. Umi najit ty nejlevnejsi benzinky v okoli. Ale pozor, dost casto jsou ty levne prave ty pro cleny nebo za hotove. Nicmene i tak je rozdil tankovat za $2.59 nebo $3.19 v ramci jednoho bloku.
Tolik trochu bokem moje zkusenosti .
některé bankomaty lze použít pro vložení peněz, nicméně vkládat dolary na český účet v USA nedoporučuji. Pokud to půjde, ten kurz nebude výhodný. Jednodušší je převést peníze na účet v ČR/z ČR.
To ovládání je +- stejné. Důležité je vědět, že běžný bankovní účet se řekne current account.
Ten poplatek za výběr se u každé jednotlivé banky liší, někde je 100 Kč, někde 200 Kč, jiná banka neúčtuje žádný, ale může třeba mít méně výhodné kurzy. Pak to nehraje roli. Ten poplatek bude souviset s přeúčtováním výběru, jednodušší je všude kartou platit. Tam je systém jednodušší a banka si nikdy žádný poplatek za platbu kartou nestrhává.
chtěl jsem se zeptat, co se týká bankomatů v USA (ATM), stejně tak, jako si můžu vybrat hotovost, lze je také použít pro vklad hotovosti? Např. kdyby mi došli peníze na účtu a potřeboval bych si vložit peníze, abych mohl dále platit kartou? Nebo jsou tam na to nějaké speciální vkladové bankomaty?
Také jsem se chtěl zeptat, zda je ovládání bankomatů v USA obdobné, jako v ČR (vložím kartu, zadám PIN, zvolím si částku…)? Případně dalo by se to někde nastudovat, abych to znal alespoň přibližně?
A ještě jeden poslední dotaz, asi trochu hloupá otázka, takže se omlouvám, ale v tomhle jsem začátečník a v USA jsem ještě nebyl :-) Proč je výběr z bankomatu v USA drahý, jak je zmíněno v tomto článku? Je to proto, že jsem cizinec a moje platební karta není registrována v Americe, a tak mi při výběru “strhnou” z účtu nějaký extra poplatek za výběr? A jak velká je tato částka alespoň přibližně?
chtěl jsem se zeptat, jak je to výběrem z bankomatu v USA, mám účet u ČSOB, má otázka je, jestli můžu v USA vybírat u jakéhokoliv bankomatu nebo jestli je musím ke konkrétnímu?
děkuji za odpověď
@Ota: Ano, překvapivě tu bezkontaktní karty fungují stejně jako v Česku. Sice na mě často čuměli v obchodě jako na blázna, co tam s tou kartou dělám (kucí americký tam strkali častěji telefony), ale platbu to sežralo. Většinou terminál PIN nechtěl, tzn to bude fungovat asi jako v Česku i s limitem. Nicméně ony terminály obecně PIN v USA nechtějí. Buď se jen podepíšeš nebo to nechce vůbec nic. Nicméně všude volit Credit i když máš debetní.
Ahojte, jedu do států poprvé ted v říjnu…jak je to s platebními kartami bezkontaktními (payWave)? Tady se jen přiloží k terminálu ….a zadává PIN při částce nad 500 kč. Je tam tedy ekvivalent cca 20 USD ? Funguje to tedy za louží ?
díky.
Zdravim,
jak velka castka se blokuje na karte pri pujceni auta v USA (7 mistny Dodge Grand Caravan na 14 dnu, cena za pujceni byla cca 15 000 Kc) ?? Bude mi stacit limit 50 000 Kc na karte na tyden?
Dík za info….
@Martin:
Mojí debetní normálně vzali (půjčovna Dollar). Mám embosovanou (vyražené údaje) od ČSOB a není na ní napsáno debet (některé banky to na karty píší).
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jestli mi někdo poradíte. Z článku jsem pochopil, že naše debetní karta by teoreticky měla v USA fungovat i když je v požadavcích uvedena karta kreditní. Já jsem si chtěl rezervovat auto, ale u podmínek společnosti je napsáno, že při převzetí vozu mám mít kreditní kartu na své jméno. Je tam výpis přijímaných karet a na konci je v závorce uvedeno NE DEBETNÍ. Myslíte, že tím pádem moje platební karta nebude přijata? Setkal jste se někdo s podobným případem?
Díky
@Franta: To musela být opravdu vtipná situace :) Děkuji za odpověď. Jedu na pozvání a pobyt hradit nemusím. Samozřejmě na kartě mám připraveno dost prostředků pro každý případ. Jen jsem nevěděla, jestli budu muset při vstupní imigrační kontrole prokázat solventnost hotovostí. Nerada u sebe nosím cash… ale když si vezmu 300 dolarů, to by snad mělo stačit?
Díky a pěkný večer.
Hlavní je mít dostatek prostředků pro pobyt. Mě se nikdy na peníze neptali, ale je dobré být připraven prokázat solventnost. Nikde není napsáno, jestli je třeba hotovost, ale já mám s sebou vždy nějaké ty drobné.
Když kluci posledně kupovali v Outletu Quess kabelky a další blbosti pro přítelkyně, ségry a mamky a já pak u pokladny vytáhl svůj balík “drobných”, oddělil několik stodolarovek a klidně je podal pokladní, tak jsem musel vypadat jako Pimp s poskoky. :-)
Zdravím Miroslave,
doporučuji se příležitostně zastavit na pobočce ČS a nechat si tuto informaci ověřit. Záleží na typu účtu, nicméně kamarádovi tato karta před pár lety nefungovala.
Komentáře k článku Platba kartou v USA – jak ušetřit, poplatky, časté chyby
💬 Celkem 173 komentářů, nejnovější jsou nahoře.
@Mira: Ahoj Míro, díky za informace k Partners bance.
1. Ano, za převod na bankovní účet se platí, nicméně na český účet by mělo jít peníze posílat zdarma. Alternativně je lze zdarma poslat jinému uživateli Revolutu.
2. Ne – za platbu kartou na netu si Revolut nic neúčtuje. Vydělává na kurzovém rozdílu. :-)
Hezký den i Tobě.
Dobry den, tak zde slibene info k Partners Bance:
‘Ucet pro jednoho’ je bezplatny, banka neuctuje zadne marze nic podobneho. Zatim je mozny pouze ucet v korunach, z nej se pak pri jakekoliv platbe prevadi aktualnim kurzem dle ECB, aktualni kurzy jsou uvedeny na strankach Partners. Prevod z uctu u Partners na ucet v cizine je podle kurzu, ktery je videt jen v jejich aplikaci. SEPA platby jsou bez poplatku. Vybery z bankomatu jsou neomezene, kdekoliv, u jake koliv banky.
Letos se pry chysta i moznost euroveho uctu.
Ten neomezeny vyber + dobry kurz+zadne poplatky se jevi dobre. Za me jedina nevyhoda (pro me) je to, ze neexistuje zatim eurovy ucet. Takze treba v mem pripade jde o to, vymenit si eura na Kc a pak dalsi vymena na dolar. Takze na konec asi opravdu spis ten Revolut, kam si poslu rovnou eura a ty vemenim. Dobre je to, jak pisete, ze se da tez trosku spekulovat, pokud ma clovek cas a vymenit, kdyz je prihodny kurz… to neni spatne
Mam k tomu Revolutu jeste dva dotazy:
1. Uctuji nejake poplatky za prevod do jine banky? Tedy napr. zbydou mi dolary, ktere uz nebudu potrebovat -> prevedu si je na Revolutu na CZK (nebo EUR) a to so pak prevadim zpet treba do Komercky (nebo do banky v Nemecku) atd. Je tam nejaky poplatek???
2. Uctuji nejake poplatky pri platbach na internetu? Napr. budu si kupovat NY Pass na US-webu, atp…
Pokud nekdo vi, budu moc rad za informaci.
preji hezky den
@Petr Novák: Dobry den, dekuji za informaci. Zkusim zjistit vic a kdyz budu mit co sdelit doplnim :) Pokud je to jak pisete, ani jedna varianta nebude spatna. Hezky den.
@Mira: Partners Banku nemám, ale slyšel jsem na ni od známého dobré reference.
Osobně si nemyslím, že by tam byl skrytý poplatek. Spíše bych to viděl tak, že teď potřebují nabrat klienty, tak nabízí “nejlepší podmínky na trhu”. A postupem času budou utahovat šrouby. :-)
@Kuba: Ok, děkuji moc za info…Jak píšu výše resp. jak se píše v článku, bylo by zajímavé vědět, zda si Partners pak účtuje nějaké další marže, poplatek bankovní asociace atd… Pokud by měl někdo zkušenost, budu rád za informaci, zkusím též zjistit a případně zde uvedu.
Zatím to ale tedy vidím na bezplatný účet u Rev.
Hezký den
@Petr Novák: Moc děkuji….Pochopil jsem to tedy správně. Jinak jak zde píší ostatní, tak ta Partners banka vypadá také lákavě, možná pro mě lépe než Revolut. Ale je pak otázka, zda tam není právě skrytý nějaký poplatek, jak uvádíte v článku (poplatek karetní asociace, marže banky).
To by bylo zajímavé vědět…
@Radek: Osobne odzkouseno a Partners muzu doporucit – lepsi kurz nez Revolut a bez omezeni. O vikendech zadne poplatky navic.
@Mira: Dobrý den, Míro,
koruny si na dolary můžete směnit přímo v aplikaci. Udělejte to ideálně ve všední dny, protože o víkendu se platí 1 % poplatek (slouží to Revolutu jako pojistka, kdyby se přes víkend kurz zhoršil v jejich neprospěch). Navíc, pokud během měsíce směňujete víc než 25 000 Kč, zaplatíte další 1 %. Nejlepší je tedy směnit si dolary předem ve všední den (pokud letíte za pár měsíců, můžete směňovat postupně a ještě zastropovat cenu) a pak už v USA jen platit z dolarového zůstatku bez dalších poplatků.
Pokud necháte koruny na účtu a platby se smění automaticky, pak o víkendu zaplatíte 1 % a při překročení limitu další 1 %. Při kombinaci obojího je to 2 %. Proto se vyplatí dolary směnit předem.
Wise je spíš na převody větších částek, Revolut je lepší na cestování. U výběrů z bankomatu máte zdarma limit 200 EUR měsíčně, pak 2 % poplatek. Pro jednorázovou cestu to určitě dává smysl, zvlášť pokud chcete ušetřit na kurzech oproti běžné bance. Hotovost se ale hodí mít stejně jako zálohu.
Zrušení účtu je snadné, případně ho můžete nechat nadále neaktivní (zdarma). Pokud byste měl další dotazy, klidně napište. Užijte si cestu!
@Mira: Dobrý den, taky odlétám za 14 dnů a zřídil jsem si u Partners banky účet s kartou. Vše zdarma a mají výběry po celém světě zdarma. Takže si tam převedu nějaké peníze a v USA budu platit a vybírat touto kartou. Podle mě nejjednodušší způsob. A kurz tam byl tuším 24,3 korun za dolar…
obrý den,
pokud by zde měl někdo zkušenost s účtem u Revolutu (případně u Wise), zajímalo by mě následující.
Cestuji na týden do USA a po přečtení článku zvažuji zřízení bezplatného účtu u Revolutu event. u Wise kvůli té v textu uváděné úspoře bankovní marže. Účet bych zřizoval primárně jen kvůli této cestě, po Evropě ho asi moc nevyužiji (používám eurový účet, který mám u své banky). Díval jsem se v rychlosti konkrétně na Revolut a jsem trochu zmatený ohledně tzv. směny měn. U ní se účtuje víkendový poplatek při směně (1 %) a při překročení limitu 1000 Euro měsíčně pak také 1%. Týká se tato směna převedení částky z mého stávajícího účtu na Revolut, kdy převedu koruny a chci za ně mít (koupím za ně za aktuální kurz) na účtu u Revolutu dolary, kterými pak už platím? Tzn. provedu ideálně mimo víkend a v případě vyšší částky pak např. ve dvou měsících, abych nepřekročil těch 25 tis a v USA pak už prostě platím jak potřebuji, dokud mám čím? :) A šetřím tak tu zmíněnou marži kamenné banky?
Nebo je to tak, že na založený Revolut účet převedu koruny (nebo např. eura), ty tam mám a posléze platím v USA dle aktuálního kurzu dolar/koruna (nebo např. dolar/euro) a pokud se s platbou strefím do víkendu, strhne se mi 1%. Když při platbách překročím 25 tisic v rámci jednoho měsíce, strhne se mi také 1%. Pokud platím o víkendu a jsem navíc přes limit 25 tis., pak se strhávají 2%.
Pokud se ptám hloupě, omlouvám se, nemám s Revolutem ani Wise žádné zkušenosti a přemýšlím, zda se zřizování dalšího účtu vlastně kvůli jedné týdenní cestě vyplatí. Zda není lepší mít nějakou hotovost (budu ji mít nejspíš stejně) a pak platit standardně Visou.
děkuji moc za jakékoliv zkušenosti, informace, rady…
Míra
P.S.: Jak je to vlastně z rušením účtu, prováděl ho někdo z vás?
Ahoj, přidávám aktuální zkušenost z našeho červencového roadtripu po západě USA. V naprosté většině jsme platili přes Apple pay, jen několikrát se stalo, že neměli bezkontaktní terminál (typicky Walmart). Ani jednou nebyl problém (karta Mastercard od Airbank). Hotovost jsme používali prakticky jen na spropitné (někdy nešlo na terminálu zadat).
@Renda: ja musim rict ze me ted v alamu (cervenec 2022) nesla kreditni karta, u kiosku nepruchozi. Tak jsem sel k obsluze a take neslo, museli zadat cislo letu a pak slo. Drive se takto delalo s debetni kartou kdyz nesla, kreditni prosla vzdy, az ted na prvni dobrou ne, coz me zaskocilo. Pak jsem chtel take neco zaplatit a debetni, kreditni ani us ucet debetni karta visa neprosla, zkusil jsem od jine banky master card a proslo. Docela casto se take deje ze vubec nepodporuji apple pay a chteji fyzickou kartu. Např. U stojanu na tankovani chevron proslo kreditni i debetni a nic si neblokovali jako deposit. Mensi pumpy a např. shell si pak blokovali cast penez a dokonce nekde ani pin u stojanu nechtelo zadat(shell). Takze s kartami je to zajimave…
@Petr: Za mě Wise, šlape jak hodiny.
Ahoj. Opakovaná špatná zkušenost s platební kartou KB. Na spoustě míst v USA je platba bez důvodné zamítnutá. Bez vysvětlení,bez výzvy k jestli debit/credit, nebo ZIP kodu. Peníze samozřejmě na účtě a kdyz jsem opakovaně volal do KB, tak platbu nebo pokus o ní vůbec nezaznamenali. Karta KB je tu vhodná jen ke škrábání jinovatky ze skla auta nebo seskrabnuti zbytku zihadel meduzy, podle toho kde zrovna budete. Určitě si vezměte jako zálohu jinou, tahle je v USA k ničemu, v Bille nebo v Pramenů v CZ ji jistě ocení.
@Roman: Můžeš sem pak postnout, jestli Revolut fungoval? Předem dík
@Marek: Ahoj, tiež sa chystáme teraz do New Yorku a plánujem si tam meniť peniaze v Revolute na USD a platiť tak kartou Revolut, nakoľko uvádzajú že sa s ňou dá platiť takmer všade, dúfam že s tým nebudú problémy.
Máte někdo prosím praktické zkušenosti s použitím karty Revolut v USA? Placení na benzínce, v obchodech a podobně… Karta Revolut je debetní, tak nevím, jestli nebudou komplikace… Díky.
Zdravím, zajímalo by mě, jestli má tady někdo zkušenost, když mám dolarový účet v ČR, zda s ním můžu platit v USA? díky :-)
@Petr: Ahoj, doporučuji Wise nebo Revolut. Česká spořitelna nemá moc dobrý kurz, oproti Wise/Revolut proděláš na každém dolaru 64 haléřů. Záleží na částce. Pokud je vyšší, doporučuji porovnat obě služby. Revolut asi znáš, recenze Wise je tady. :)
čau, založil jsem si ucet v americke bance. A teď mi poradte jak nejvyhodněji ty peníze dostat z ČR (zatím mám Českou spořitelnu) do USA.
Revolut
česká sporitelna, jiná banka?
@Kuba: Platby by mely byt OK. Pokud platba neprojde, stiskni na terminalku, ze je to kreditni karta. Pokud ani potom ne, tak hotovost. Problem muze byt na nekterych pumpach, predevsim ARCO.
Dobrý den,
Jsem uživatelem Mobilní aplikace Mbank a samozřejmě od nich mám debetní kartu. Veškeré limity pro platbu( doplacení auta jsem si navýšil) a také jsem bance sdělil, že budu nacházet na území USA+Kanady, aby má platba nebyla zamítnuta.
Můj dotaz zní následovně: Má někdo zkušenost s placením kartou pomocí debetní karty od této společnosti? Tzn kartu strčí do terminálu a já zadám svůj 4 místný PIN kod a vše vpořádku? Nebo zde bude nutné overeni pomoci kodu/otisknu prstu,abych 2x tuto variantu potvrdil.
Děkuji
Ps. Fungovala Vám tato aplikace v US?
@slavka:
Teoreticky ano. Chce se to ale zeptat přímo v konkrétní půjčovně nebo kouknout na její web. Třeba Alamo nebo Trifty (ty mám vyzkoušené) to umožňují a není tam nic o rozdílném datu vrácení a odletu. Jen že si auto musíš půjčit v místě příletu a vrátit v místě odletu.
US bezpečnostní standardy – banky bezkontaktním technologiím u karet zatím nevěří…
Dobrý deň, chceme si požičať auto v LA a vrátiť v San Francisku, ale asi o tri dni skôr pred odletom. Môžem v tomto prípade použiť debetnu kartu?
@Kuba: Děkuji, ještě jsem si objednala kartu Revolut (základní verze je zdarma), kde je nejvýhodnější kurz, tak snad bude vše ok. Známý přes účet Revolut objednával hromadně letenky za asi 100k a měl spočítané, že kdyby to koupil přes normální banku, tak ho to kvůli kurzu vyjde asi o 7k dráž. Takže se to asi vyplatí :)
@Bára: Já mám teda zkušenost jenom s Mastercard – od KB, Equa a Unicredit a nic navíc nestrhávají. Rozdíl je v kurzech, které používají pro převádění devíz (z mého sledování je z těhle tří nejlepší Equa). Pozor musíš případně dát na DCC – pokud se tě terminál zeptá na platbu přímo v korunách (popřípadě eurech) – tady může dojít k přepočtu kurzu dvakrát (pokud bys na pokladně platila v EUR a tvoje banka to strhla v Kč nebo to většinou dává hodně nevýhodný kurz pro Kč). Nicméně v USA jsem se s DCC nesetkal, a vždy platil kartou v dolarech. DCC jsem zažil zatím jen v Evropě.
Dobrý den, za dva týdny odlétám do USA (Washington DC) a zajímalo by mě, jestli při placení kartou (debetní Visa od České spořitelny) budu platit nějaký poplatek? U někoho jsem četla o dvojí konverzi měny, kdy se strhne ještě nějaký poplatek a platba se tak dost prodraží.
Vyplatí se tak raději platit vše hotově? Budu nakupovat převážně oblečení a jídlo, benzín nepotřebuju. Má někdo zkušenosti, nebo se vám z účtu ztrhla přesně ta částka bez nějakých poplatků?
Předem děkuji všem za odpovědi :)
Dobrý den,
Jsem již 6tým rokem studentka v US. Používám pouze embosovou kartu z KB. Komerční b mi nevyhovuje a tak tu hledám rady. Anyway, chtěla jsem se jen podělit se svojí zkušeností. Když mi v obchodě nebo v restauraci odmítnou kartu, musím jim vysvětlit, že musím zadat “PIN code” a potom to samozřejmě lze. Mnohokrát jsem zadávala pin v kuchyních, protože terminál neměli bezdrátový.
Ohledně tankování. Když mi nefunguje karta u stojanu, musím zajít do obchodu a říct na který stojan chci “nabít” peníze. Stojan se v té určité částce zastaví.
Doufám, že info někomu pomůže :)
@Radek: Prvni otazka: je to credit nebo debit karta? Druha otazka: Zadavas do Billing adresy presne tu adresu ke ktere je vedeny ten bankovni ucet? Pokud to chce jen ZIP code tak bud zkus PSC z te adresy nebo 000 00 – nekdy pro mimo-Ameriku nic jinyho nefunguje.
@Radek: :-( tak potom uz dalsiu radu nemam. Pokial viem, MBank by mal cez webove rozhranie vediet menit limity na karte, tak si skus kuknut, ci je to naozaj tak. Nemam s Mbankom skusenosti. A nechcem byt moc paranoidny, ale v tomto pripade by som si zobral pre istotu viacej hotovosti.. pre istotu
@Robo: Máme MBank , běháme pořád do banky , prý je vše nastaveno ale stále nejde zaplatit z žádné karty – ani z Mastercard ani z Visa a to letíme už 5.2
@Radek: To musi ist.. kukni si, ako mas nastavenu kartu… ze ci mas povoleny kontinent Amerika a limity na platbu cez net…
Dobrý den , můžete mi prosím poradit , za týden letíme do Miami ale máme problém s ubytováním . Nedaří se nám zaplatit kartou , máme Master a Visa . Dá se někde na místě sehnat motel ? Přiletíme večer . Díky za rady .
@Lída: VEND je zkratka pro vending machine. Takze dcera nakupuje v automatech. Predpokladam, ze jde o Burnsville v Minesote, kde mohou automaty “pozadovat” poplatek za platbu kartou. Napriklad v Kalifornii je rovnou nastavena vyssi cena pri platbe kartou. Nemusi to byt vsechny automaty. Doporucil bych ji piti, svaciny nebo co takhle kupuje, kupovat v obchodech a nebo v automatech, ktere nepripocitavaji poplatek (pokud v te oblasti takove jsou).
@Lída:
A v bance nevědí? Co kdyby se dcera příště zeptala při placení? Co je to za kartu, jaké umožňuje platby?
Tak jsem ještě zkusil kámoše Googla. Je to poplatek za platbu v automatech. Možná tedy dcera ušetří, když bude nakupovat normálně v obchodě nebo někde ve stánku.
Mám stejný problém, dcera je na půl roku v USA a jakmile jde do obchodu a platí kartou (je úplně jedno zda kreditní nebo debetní), koupí si koblihu a kafe za 3 dolary a další 2 dolary zaplatí nějaký pro mne nesmyslný poplatek. Na účtu to mám napsané jako USCONNECT MDWST VEND S; BURNSVILLE; USA – absolutně nechápu proč. Nevíte někdo co to je za poplatek?? Je tam měsíc a půl a už mě jen ty poplatky stály skoro tisícovku :-(
Děkuji. Lída
@Lukáš:
Stará dobrá žehlička. Co jsem se naběhal do bank se slipy.
Zajímavé info…já osobně bych s neembosovanou kartou do USA nevyjel.
Protože se mi několikrát stalo v různých zapadlých městečkách a v horách kudy jsem porjížděl, že jim nefungovalo připojení k bance, takže si mou embosovanou kartu museli “obstisknout” …vypadá to jak když žehlí prádlo :)
V ČR se mi toto nestalo nikdy, jen jednou na Malorce při půjčování auta jim nešla elektřina a po tmě nám tam všem “žehlili” karty ;)
Aktualne som v Salt lake City, mam debetku od Tatrabanky a zatial som tu nenarazil na jedny problem pri platbe. Ci uz pri nakupovani v potravinach, v restauracii, alebo pri prenajimani auta. Karta je neembosovana s cipom a nema napis Debit card.
Z hotovosti som minul 2 dolare na trinkgelt pre casnika.
Pri platbach niekde pouzili magneticky pruzok, niekde cip. Zvycajne vsak vsade vyzadovali podpis. Inak vsetko ok.
Co si myslim ze je dolezite pred odchodom spravit je kontaktovat vasu banku a oznamit im v ktorych lokalitach budete kartu pouzivat. Dovodom su systemy na ochranu platieb.
Ked bezne fungujete len vo vacon okoli, resp. domovskej krajine, pripadne v krajine susediacej, tak problemy nebyvaju, ale akonahle idete kus dalej, system moze vyhodnotit platbu ako nestandardnu a kartu/platbu zablokovat.
Mám podobnou zkušenost. Karta mi sice fungovala v obchodech, restauracích a v hotelích skoro pokaždé, ale u stojanů u pumpy jen někdy. V automatech na nákup jízdenek na MHD mi nefungovala nikdy, ani v NYC, ani v San Franciscu. Takže to chce mít vždy nějakou hotovost, kdyby nešla karta.
Ahoj, přidávám čerstvou zkušenost s placením ať už debetní nebo kreditní kartou. Jsme právě v NYC a jsem z toho celkem ve stresu. Někdy mi to kartu vezme a někdy prostě ne. Volala jsem do banky, protože limity jsem si nastavovala vysoké a je to prej tím, že v USA můžou mít starší tipy platebních terminálů, které nejsou schopny přečíst naše údaje z karty. Každopádně je to hodně nepříjemné. Je jedno jestli platím debetní nebo kreditní. Prostě buď anebo..
Ok, ďakujem vám za info.
@Nawg: ešte som zabudol doplniť, že na výpise som mal pohyb v usd a konverziu na eur, ktorú robila banka
@Nawg: Za 3 týždne sa mi to nedalo žiadnu takú možnosť. Kreditná aj debitka z Tatra Banky
Ahoj,
je to tak, jak ti řekli v bance. Říká se tomu DCC (Dynamic Currency Conversion). Terminál (nebo třeba i bankomat) nabídne volbu, jestli se částka má z účtu odečíst v měně země, ve které jsi (třeba USD v USA) nebo v měně karty (CZK pro nás v Česku). Ten jejich přepočítávací kurz ale bývá dost nevýhodný. Ale samozřejmě je tam zobrazený, takže volba je na tobě. Pokud řekneš, že to chceš odečíst v USD, tak ten převod z USD na CZK provede až tvoje vlastní banka.
Není to jen záležitost USA. Vloni jsem tuhle volbu viděl na bankomatech v Rumunsku, Bulharsku i Turecku, letos při platbě na terminálu v Německu.
Ještě na tu věc muže být druhý pohled. Některé banky účtují poplatky za výběr z bankomatu v cizí měně a to třeba i fixní za transakci. A pokud se použije DCC, tak se to tváří jako domácí platba a poplatek se neuplatňuje. Takže i třeba nevýhodnější kurz může ve výsledku znamenat úsporu. Zjisti si, jaké máš podmínky u své banky,
Honza
Inak prosím vás, ešte jedna vec, v banke mi hovorili, že pravdepodobne vždy keď budem platiť kartou sa ma terminál najprv spýta, či chcem použiť ich kurz, alebo niečo také – a že to mám zamietnuť a nepoužívať to, pretože to je menej nevýhodné. Takže prosím vás, tak nejako to aj je? Že keď budem platiť kartou, tak najprv dám asi PIN, potom sa ma terminál spýta na kurz (alebo na čo), to zamietnem (asi červeným tlačítkom) a potom prebehne transakcia? Stretli ste sa s niečim takým? Alebo ako presne prebieha platba kartou v USA?
Ďakujem.
Robo, ďakujem za info.
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak je to se spropitným v NYC. Jestli je nutné, ho psát na účtenku, nebo jak to funguje :) Předem děkuji za odpověď :)
@Nawg: normalne nechaj aj tringelt kartou…. niektore terminaly ti aj daju 3 standardne moznosti 18%, 20% a 22% a ty uz iba kliknes na tlacitko kolko im chces nechat… Inak v US nefunguje zaokruhlovanie uctov, ako tu, ale zadavas vysku tringeltu ako samostatnu polozku
Ok, zasa ďakujem za info.
A keď by som platil kartou v reštaurácií, alebo niekde, kde chcem dať tringelt a dá sa tam platiť kartou, tak dá sa to urobiť tak, že teda poviem sumu a zaplatím teda kartou aj sumu jedla + tringelt? a všetko prebehne kartou? Alebo zaplatím skôr kartou jedlo a tringelt v hotovosti? Alebo to môže mať asi každá reštaurácia riešené inak že?
@Nawg: Ahoj, my sme boli velky okruh po zapade. Ako som spominal 4ria. Nikde sme neplatili nic. Mosty v SF area sa platia smerom do SF a itinerar ssme mali opacnym smerom, takze mostom sme isli von zo SF a nie spat dnu.
Co sa tyka dialnic, vsetky boli bezplatne. Vynimku tvorili nejake platene pruhy v koglomeraciach (napr okolo Salt Lake city, alebo LA, alebo SF). Vsetky tieto platene pruhy boli vlavo. Pokial to bolo znacene iba ako carpool lane, takym renaultackym kosostvorcom, tak som tam v pohode isiel, lebo sme boli 4ria a bolo to pre auta od 2ch ludi. Pokial to bolo platene, tak to bolo oznacene tusim FastTrack a vypisovali tam aj cenu za pouzitie po najblizsi vyjazd. Sice tam bolo pisane, ze ak je vo vozidle 2 a viac osob, tak je to bezplatne, ale pre istotu som to neriskoval. Nebola tam ziadna rampa, ale snimanie SPZ a mohlo by ma to pockat v pozicovni. poplatky za pouzitie cesty by neboli velke, ale Avis by si uctoval 4USD za kazdy den navyse
@Nawg:
Já ti můžu poradit poze ohledně Richmond San Rafael Bridge – tam je pruh pro placení Cash, kdy přijedeš k budce, zaplatíš (mám dojem, že loni to bylo 5 USD) a projedeš. A pak Golden Gate ve směru do SF, kde žádný budky/rampy nemáš (alespoň to tak bylo minulý rok) a jenom muíš buď před projetím nebo do 3 dnů od projetí mostu to zaplatit online popřípadě v nějakých autorizovaných obchodech (já platil online debitkou, kterou to nevzalo, pak kreditkou a to bylo OK). Jinak i když to nezaplatíš, tak ti to vyúčtuje půjčovna, ovšem ti ti k tomu napočítají určitě ještě nějaký poplatek za zprostředkování (asi bude v obchodních podmínkách).
Jinak někde tady je, že na západě se opravdu kromě mostů do SF a nějaký malý části dálnice u San Diega a Ocean county neplatí (myslím, že to někde psal Franta).
My minulý rok opravdu platili jenom Richmond bridge a Golden Gate, jinak jsme projeli Kalifornii, Arizonu, Utah i Nevadu (podobně, jak je roadtrip zde).
Co se platí na dálnicích (ovšem toho jsem si všiml jenom v okolí velkých měst) je fast lane. Ale jak přesně to funguje netuším.
Kuba a Robo, ďakujem vám.
A inak ďakujem za tip na tie limity na internetové platby, že aj niektoré terminály môžu mať nejaký režim že internetová platba.
A inak teoreticky sa môže stať, že pôjdem niekde kde by sa mali platiť dialničné poplatky a nezaplatím ich? My budeme len v Kalifornii a v Nevade a možno trochu Arizona a Utah. Je to robené tak, že napríklad kde je platený úsek je nejaká rampa, kde si zoberieš lístok a potom pri východe zaplatíš? Napríklad, keď sú teda niektoré mosty spoplatnené, je to riešené rampou? Alebo máš sám vedieť, že ten úsek je spoplatnený a kúpiť si nejakým spôsobom ticket predtým ako pôjdeš cez ten platený úsek.
Ďakujem.
@Nawg: My sme isli 4clenna Rodina na 3 tyzne. Bral som 2000USD cash. Z pociatku som ich drzal, ze ak sa nieco stane a neskor som ich zacal rozpustat a platit stale viac a viac hotovostou, nech sa ich zbavim. Ostalo nam asi 250USD, takze sa to da riesit aj takto. Takze ku koncu som hotovostou platil benzin, v restauraciach a podobne. Z tohto pohladu by nam na 3 tyzdne stacilo bohate 500USD cash…
Poznatky kde som ale musel platit cash su:
-statne narodne parky (federalne som riesil America the beautiful)
– vsetko na uzemi indianov, teda vstup, miestny poplatok a podobne (monument valley, antelope canyon iba poplatok, vstup sa dal kartou)
– niektore muzea isli iba cash (coit tower v SF)
– muzea, kde je vstupne na dobrovolnej baze…. pokial nechces byt za burana a nedat nic
– cestovne v MHD ked kupujes u vodica (celodenny pas v SF sa dal kartou)
– stanky s jedlom a roznymi chutovkami
– niekde bola platba kartou nad 5USD, takze magnetku za 4USD nou nekupis
Inak, pri kartach pozor na nastavene limity. Niektore terminaly sa tvaria ako platba cez internet a ked mas nizko nastaveny limit, tak platba neprejde. Vtedy mi napriek limitu presla platba na debetke a na kreditke nie
Robo
@Nawg:
Nevím, jestli odpovím na všechno, ale zkusím to popořadě:
– platit kartou se obecně dá úplně všude (otázka je, jestli ti to všude vezme klasickou debetní kartu). V SF jsem viděl i bezdomovce, který žebral i karetním terminálem :)
– vstupné do národních parků – america the beautiful se dá platit v informačních centrech kartou, nevím, jak u vjezdových kontrol. My ji zaplatili kartou v informačním centru a pak už ji jenom ukazovali. Ve státním parku jsme byli jen v Gooseneck a tam se muselo platit v hotovosti
– v restauraci jsem nikdy neměl problém při platbě kartou (klasická česká debitka)
– v obchodech s oblečením jsem měl problém pouze jednou (z cca. 10 nákupů), kdy mi to nechtělo vzít debitku, ale kreditku to pak vzalo v pohodě
– ve fast foodech a potravinách jsem s debitkou problém nikdy neměl
– MHD jsem kupoval pouze v LA a NY a taky bez problému debitkou
– taxi jsem nikdy nevyužil
– na západě mýtné skoro není kromě pár mostů, ty jdou většinou buď platit online, my jsme platili pouze 1 most a to v cashi a pak Golden Gate (ten se dá platit pouze online nebo v autorizovaných obchodech, my zaplatili online, debitku to nechtělo vzít, musel jsem použít kreditku)
– kapitola sama pro sebe jsou benzinky, kdy to někdy vzalo debitku, někdy ne, někdy nevzalo ani kreditku. Ještě jsem nepochopil systém, podle kterého to bere :)
– výběr v hotovosti – kromě míň výhodného kurzu, který je na kartě oproti směnárnám v ČR počítej ještě s paušálním poplatkem 3 USD za jakýkoli výběr (účtuje si správce bankomatu). 3 USD to bylo alespoň minulý rok. Na částku si upozorněn před výběrem, takže vždy jde případně odmítnout.
Prosím vás, riešim koľko si zoberiem hotovosti do USA. Mám zoznam, čo viem že musím platiť v hotovosti. A preto otázka, čo sa nedá platiť kartou?
Napríklad v reštaurácií alebo bare môžem zaplatiť kartou, aby som dal aj nejaký tringelt?
Vstupné do národných parkov sa dá platiť kartou alebo len v hotovosti? Inak tu aj info, to sa kde platí? Vstúpim do parku a v centre parku to niekde idem zaplatiť? Alebo pri vstupe do parku je rampa a pri nej sa to platí?
V bežných obchodoch s oblečením sa dá asi bez problémov platiť kartou nie?
Vo fast foodoch, v potravinách to asi nie je problém platiť kartou.
V automatoch napríklad na lístky na metro alebo autobusy sa dá platiť kartou?
V taxíkoch asi len cash?
Mýtne poplatky idú platiť kartou?
Platba napríklad v kaderníctve ide urobiť kartou?
A pri výbere v hotovosti, mi v mojej banke povedali, že mám zadarmo výbery v bankomatoch aj v zahraničí, ale je možné, že si bankomat bude účtovať nejaký poplatok a to moja banka nevie a neovplyvní. Prosím vás, s akým približne poplatkom ste sa stretli pri výbere v hotovosti v USA? Je to skôr napríklad do 10 USD? Alebo to môže byť aj viac alebo výrazne viac ako 10 USD?
Mám embosovanú aj debetnú kartu a aj kreditnú kartu – pre istotu
Ďakujem.
@Lukáš: Díky za odpověď. :)
@Chad:
Credit score typu FICO má rozmení 300-850 (vyšší je lepší) a za minulý rok byl průměr v US necelých 700…hodnoty se ale v různých státech dost liší, je to dané ekonomickou situací daného regionu a dále se dost výrazně liší u mladých a starých…starší lidé mají většinou vyšší score.
Zdravím,
slyšel jsem něco o tzv. “skóre” kreditní karty vyjadřující jakousi důvěryhodnost vlastníka při splácení. V jakém číselném rozmezí se to skóre pohybuje?
PS: To upozornění na nové komentáře emailem nefunguje úmyslně? :)
@Eva:
Kontaktovat prodejce? Řešit to z bankou jako neautorizovanou platbu?
Zdravím.
Dcera je nyní v USA, koupila si kabelku MK, platila debetni kartou. Z účtu se strhla částka 96 dolarů za kabelku a ještě částka 94 dolarů. Co s tím? Máte někdo zkušenost? Díky
@Lucie:
My to měli jako vy. Auto od Alamo přes Rentalcars a bez problémů. Zaplaceno předem u rentalcars a na přepážce použita debetka od ČSOB.
Placení, jak kde. Někde to jde, někde ne, chce to zkoušet. Stalo se nám, že v jednom obchodě karta nešla. Za dva dny jsem si rovnou připravil hotovost. Chlápek si mě pamatoval a chtěl kartu, že to zkusí, že to prý musí jít. A šlo.
Dobrý den, chystám se v létě do USA a chci se prosím ujistit, jestli je tedy možné platit za ubytování, v obchodech apod. debetní kartou? Obzvláště když na mojí kartě je přímo napsáno, že je debetní. Hlavně by mě zajímalo, jestli je možné použít debetní kartu k půjčení auta. Máme rezervované auto přes rentalcars od společnosti Alamo. V podmínkách na rentalcars se uvádí, že přijímají pouze kreditní karty. Přímo Alamo ale uvádí, že přijímají i debetní karty (při prokázání příletu a odletu). Záloha byla stržena z debetní karty v pořádku. Myslíte, že nebude problém s doplacením částky a zablokováním zálohy při vyzvednutí auta na tuto debetní kartu? Děkuji za odpověď.
@EVA:
Jak píše Kuba a jirka2. Ubytování bude bez problémů, navíc, když už platby proběhli. Půjčovna je zaplacená, takže půjde jen o depozit, tam záleží na podmínkách půjčovny. Takže najít na jejích stránkách a pročíst. Přímo u půjčovny, ne u případného zprostředkovatele.
Je tu zmiňováno Alamo, tam debetky berou, osobně vyzkoušeno. Stačí mít letenku do místa půjčení a z místa vrácení, místa se mohou lišit. Pokud se toto nesplňuje, dá se debetkou pouze zaplatit, na deposit bude třeba kreditka.
“When renting a car in the US, Debit/Check cards are accepted for customers with proof they have deplaned or disembarked at the rental location. Customers must have proof of a ticketed return or outbound trip from the location where the vehicle will be returned on an airline, cruise ship or train. For customers not deplaning or disembarking at the rental location and/or do not have evidence of a return or outbound trip, Debit/Check cards are only accepted as a form of payment at the time of return. This applies to all airport, sea port, train and bus station locations in the US and Canada.”
@jirka2: Dobrý den, chci se Vás zeptat u které autopůjčovny jste měl problém s debitní kartou. Mám rezervaci přes rentalcars u Alamo a ti v podmínkách mají uvedeno, že debitní kartu mohu použít když jsem do místa vypůjčení přicestoval a mám odtud taky zpáteční lístek (letenku, lodní lístek apod). Děkuji Jirka
@EVA:
@kuba, sorry, mělo to být pro Evu
@EVA:
U ubytování by neměl být problém vůbec nikde. My platili veškeré ubytování debetkou a nikde s tím neměli problém, ať už jestli to bylo placeno až na místě nebo dopředu přes booking.
V autopůjčovně to může být jinak, záleží, u koho si půjčujete auto. Doporučuju pročíst si podmínky konkrétní autopůjčovny.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, vše jsme si rezervovali přes kartu debtní platby už odešli, vše nám bez problémů strhli, ale máme na kartě napsáno debet. Myslíte že při převzetí auta nebo na ubytování to bude problém?
@Tomáš R.:
Souhlas se vším, co uvedeno výše, přidám pouze to, že problém je právě ten ZIP code, který nemůže korespondovat s platební/ kreditní kartou, vydanou mimo USA.
Na benzínkách se dle mých zkušeností jedna tak o 90% případů – mluvím o platbě na stojanech. Pokud stojan kartu neakceptuje, mate možnost si predplatit tankování u obsluhy.
Pokud chcete zaplatit na platebním terminálech (kdekoliv) využívající SWIPE, tj. ze karta projede štěrbinou, jsem s kartami od CSOB/Airbank (debit/credit) ve většině případu neúspěšný a karta je okamžitě Declined. Pokud je autorizace pomoci chipu nebo contactless, platba projde.
Md
@Tomáš R.: @Lukáš: Bezkontaktni platby funguji, ale nejsou prilis rozsirene. Lze pouzit Apple, Samsung, Google. Bezkontaktni karty jsou vyuzivane minimalne. Banky jen velmi pomalu zavadeji inovace (to ostatne plati pro cele USA a nejen pro bankovni sektor – proc menit neco, co funguje, bez ohledu na to, ze je to zastarale vuci zbytku sveta). Nevim, jak velkou roli v tom hraji statni regulace a dohled nad platbami (ani bezna platba z uctu na ucet neni nic samozrejmeho). Zkousel jsem se v bance ptat, ale vzhledem k tomu, ze vetsinou nevedi, jak to funguje mimo USA, tak prilis nechapou, co po nich chci.
Viděl jsem před sebou ve frontách spoustu lidí platit iPhony přes Apple Pay. (nebo jak se to přesně jmenuje), tak myslím, že Google Pay asi bude funkční. Jinak musím dát za pravdu Lukášovi – placení evropskou debetní kartou je poměrně problematické, ne že ne a tak trochu stále sázka do loterie – někde naprosto bez problému (např. Walmart, Conoco, Mobil), jinde bez šance (např. Shell), někde se strká čip do terminálu, někde se projede magnet. proužek, většinou se zadává kreditní místo debetní, PIN vždy, někde ani to nefunguje, někde se musí zadat ZIP (zkoušel jsem různé – reálné, nereálné, 00000 apod.), bezkontaktní placení kartou – vůbec nevěděli, že něco takovýho existuje – zkrátka hotovost jsem měl vždy radši u sebe. Toť moje nedávná zkušenost.
@Jirka:
Na placení mobilem přes bezkontaktní terminály v obchodech raději zapomeň.
Před necelými dvěma lety jsem projel většinu USA a snad nikde nevěděli co to je bezkontaktní karta. Nechápal jsem, že zrovna Amerika je v tomhle tak pozadu.
Možná už se to zlepšilo, ale celkem pochybuji…nedávno jsem viděl nějakou statistiku bank a ČR je v tomto směru snad na špici na celém světě.
Jak je v USA rozšířený Google Pay? Berou ho všude? (tedy bezkontaktní karty)?
@Petr Novák: Hlavně, při placení kartou není problém s falešnými bankovkami. Je jich tam poměrně hromada a zejména turista může dost naletět.
@Petr Novák: Nesmíte mít přes 10000 USD, to pak musíte hlásit…
@Petr Novák: Lhát v USA (úřadům) je jedním z nejtěžších zločinů. Je lepší říct (nepříjemnou) pravdu, než lež. Pravda, u politiků je to jinak.
Zdravím. Mám osobní zkušenost s nákupem týdenní MTA Metro Card v automatu v metru v NY. Chtěla jsem platit českou debetní VISA kartou, ale nejprve to nešlo. Až pak jsem na informacích zjistila, že to chce místo PINu jejich ZIPcode, což je v našem případě 00000 (pro lidi mimo USA).
@JirkaPT: s tím mýtem by mě zajímalo, jak má alamo ten svůj program TollPass™, to už je rovnou jakoby aktivované? Nebo musím na pobočce ještě něco doobjednat? Také jsem to pochopil tak, že když si prostě najedu na dálnici, kde je mýto, tak mi to normálně strhnou s karty, dle toho jejich ceníku (že na pobočce nemusím nic doobjednávat). Šlo mi o to, aby tam nebylo nějaké penále, že jsem si tu službu TollPass™ neaktivoval. Díky za info. Na floridě budu mít také auto, tak mě to zajímalo.
Ahoj, možná jsem nepřečetl všechny dotazy, ale mezi aktuálními toto není. Pokud mám auto rezervované přes Rentalcars, tak mi přišlo, že veškeré povinné pojištění je v ceně. Po dotazu na Alamo, zda je auto opravdu zarezervováno, mi bylo sděleno, že ano a podle všeho, co mi vyjmenovali, je klasické pojištění Included. Je potřeba si něco doplácet? Mám na mysli nějaké extra pojištění (a tím nemyslím pojištění čelního skla atd. spíš něco fakt potřebného), mýto je jasné, to se dle popisu bude doplácet po vrácení vozu. Děkuji moc za cenné rady. Letíme na Floridu. Mějte se krásně :-)
Záleží na autopůjčovně. Mně například v AVIS pro půjčení v hodnotě cca 700 USD blokovali pouze 1000 USD (tedy cca. 700 půjčení + 300 blokace). Mám zákaznickou kartu AVIS preferred a nevím, jestli je to jinak standard i pro nečleny.
Môžem poprosiť o bližšie info k blokaci zálohy pri pujčení auta? Hodnota pronájmu auta bude asi 1200 USD, tzn. že mám počítať s úhradou tejto sumy pri pujčení auta a ďalšej blokácii sumy/zálohy v rovnakej výške (s ktorou nebudem môcť manipulovať až pokým auto nevrátim do pujčovny) ? Vďaka za objasnení… nikde som bližšie info k tomu nenašla, tak snáď pochodím tu..
@Luky P: Opravím Frantu – nespamuje tady, ale rozdává cenné rady a odpovídá na dotazy, čehož si neskutečně moc vážím!
@Luky P:
:-)
Ty stránky nejsou moje, jen tu hodně spamuji.
Dekuji moc,vase stranky jsou super…
@Franta: Dekuji za rychle odepsan,vase stranky jsou super celi den jsem v tom zaborenej.Dobra prace ,diky moc…
@Luky P:
V hotovosti (cash) můžeš mít, kolik chceš, jen je potřeba nahlásit (vyplnit do celního prohlášení) částku vyšší než 10.000,-USD. Nevezmou ti to, jen to chtějí vědět. Nejspíš něco jako limit na hotovostní platby u nás.
Já teď měl s sebou cca 5.000,-. Takže 1.200,- klidně vezmi a ani to nemusíš nikde hlásit. Jen doporučuji to mít na několika bezpečných místech, kdyby něco, tak ať nepřijdeš o vše.
Dobry den mam prosbu,kolik penez (Kasch) muzu mit v penezence?letim poprve do Ny nasledne Miami… chtel bych mit v bankovkach +- 1200 Us Dolaru,nerad pouzivam karty.
Dekuji za odpoved.
@Janinka: Ano, listky lze koupit na miste.
@Mesi: Moc díky za odpověď. Pojedeme ze San Pedra. No, doufám, že nebude plná – vzhledem k prohlídce na ostrově musíme jet hned tou první tam a poslední zpět. A je možné ty lístky koupit na místě? Na netu jsem takovou informaci nenašla. Narozeniny ten den bohužel nikdo nemáme, taky jsem to už studovala :-).
@Janinka: Asi bych to neresil a koupl listky na miste. Vyplouvate z Long Beach nebo ze San Pedra? Nemyslim, ze lod bude plna, obzvlast v breznu. Mimochodem, v den narozenim je cesta zdarma :o) kdyby nahodou…
Ahoj všichni, chtěla bych Vás poprosit o radu. Odlétáme v půlce března na 14 dní na západ USA, máme vytvořený itinerář a v něm i výlet na Catalina Island nedaleko LA, kde už máme domluvenou projížďku po místní rezervaci s průvodcem. Na ostrov jezdí mimo sezonu jen jedna společnost. Jízdenky na loď se dají koupit on-line s platbou kartou, ale při zadávání karty se musí vyplnit i adresa. A tady je problém – pořád to hází chybu, že adresa nesedí (s interpunkcí i bez, s městem i bez…). V mé bance mi sdělili že oni platbu vidí, nemají s ní problém, ale ten US server ji odmítá. Zkoušeli jsme debetku MasterCard od Airbank, kreditku Mastercard od Raifky, Visu od KB, Visu od kamarádky, co má účet vedený v Polsku. Z té plavební společnosti mi neodpovídají na email. Neřešil jste to už někdo nebo neměl byste prosím někdo radu co ještě zkusit? Díky moc, J.
Odlétáme v dubnu do LA , kde budeme cca 6 dnu , potom do Mexica a z mexica zpět do L.A.
po několika dnech zpět do CR. Máme vyřízené ESTA, bude platit i při návratu do USA z Mexica??
Děkuji
@Mesi: Super, díky za odpověď. :)
@Marty: V podstate kterykoliv ucet, ktery ti povedou zdarma. Kreditku stejne jako “novy” nedostanes, leda bys slozil zalohu ve vysi kreditu na karte. Ucet zdarma dostanes napriklad v US Bank, Chase, American Bank a dalsi a dalsi. Vzdy ale rict, ze chces pouze ucet s debitkou.
@Franta, @Mesi: Samozřejmě, že by se jednalo o legální práci. Chtěl bych zkusit work and travel. Zatím třeba jen na letní prázdniny. O kredit spolehlivosti mi vůbec nejde a řešit ho nechci. Vím, že jsou díky tomu různé výhody jako třeba placení nájmu, nebo půjčení auta a tak, ale stejně jako tady v Česku, platím debetní kartou a nemusím řešit dorovnávání na kreditku atd. Prostě když na něco nemám, nekoupím si to a nebudu na kreditku “půjčovat” (i když de facto ze “svého”), když nemám zaručeno, že to určitě dokážu dorovnat zpět, aby nenabíhaly úroky. Zkrátka se mi kreditka nelíbí. Třeba časem změním názor, ale nyní to tak není.
Nemáte případně nějaké tipy na nejlepší volbu účtu s debetní kartou?
@Marty: S debitkou jako turista bez problemu prezijes, pokud se karta nebude libit terminalku, tak kliknes, ze se jedna o kreditku. Pokud i potom bude problem, tak zbyva bankomat nebo hotovost. Druha cast: nepises, jak pracovat. Pokud mas predstavu, ze odjedes do USA a budes proste pracovat, tak zapomen a zjisti si vice informaci. Pokud mas jakykoliv doklad opravnujici te k praci v USA, tak 1) kam pujde mzda, si domluvis se zamestavatelem – sek, ucet … ze by ti ale chteli posilat penize na zahranicni ucet, s tim nepocitej – uz jen kvuli odlisnosti americkeho bankovnictvi nejde o nic jednoducheho. 2) S debitkou prezijes, ale pokud se ti podarilo ziskat vyse zminene doklady opravnujici k praci, tak to nebude prace na rok. Tim padem je lepsi mit kreditku. Odlisis se tim od Mexicanu a budes si budovat kredit, ktery je pro zivot v USA temer nezbytny.
@Marty:
Jj, s debetkou tam můžeš normálně platit. Platbu ti tvá banka (Era) strhne v měně účtu (Kč?). Pro přepočet použije kurz k dolaru v den zúčtování platby, používá se kurz “nákup”, tzn. ten vyšší.
Další část dotazu je lezce úsměvná.
Kam se pošle výplata si domluv se zaměstnavatelem. Amerika jede spíš v kreditkách. I tím, jak splácíš, si buduješ svůj osobní kredit spolehlivosti.
A na závěr, jen tak mimochodem, bavíme se o legální práci, že ano?
Když mám tedy Era debetní kartu, můžu s ní bezproblému platit a ta měna se automaticky bude převádět na dolary?
Pokud bych tam chtěl pracovat, je možné si nechat výplatu posílat na český účet, nebo je lepší si založit nový účet v USA?
Dá se obejít s debetní americkou kartou? Kreditní nechci.
Díky.
@Dan:
CBP je tvoje karta šumák.
Pokud je na ní tvé jméno a jsou povolené zahraniční platby, tak nebude problém ani u placení.
Mám VISA kartu debetní k účtu, vedeném v jiné zemi EU, ale trvalý pobyt mám v ČR a poletím z ČR. je to problém u CBP, nebo při placení? Děkuji!
@Martin: Ahoj Martine, určitě ne všude. Pořiď si raději embosovanou kartu.
@Martin:
Pochybuji. A pokud ano, tak v minimu případů. Ona se totiž nedá ani projet “žehličkou”.
Bude sa dat platit aj debetnou kartou ktora nie je embasovana? Ci ta debetna pojde len embasovana?
Dakujem
Ďakujem, hlavne aby šla na hoteli pri ubytovaní, inak mi to bude aj jedno keď budem mať hotovosť:)
@Jakub:
Vždy měj raději i hotovost, mě karta během 2 měsíců nešla jen u benzínky.
Zadávání PINů u našich debitních karet je dost vtipné…na východním pobřeží to celkem znají…ale kdesi v Arizoně nebo Idahu na nás koukali, jako že jim ten terminál chceme ukrást nebo zničit…protože vážně netušili proč si ho natáčíme k sobě a snažíme se na něj něco naťukat :D
@Jakub:
Jak budeš platit, je na tobě. A že je karta debetní, je jedno. “Vadí” jen někdy v autopůjčovnách. Při běžném placení to neřeší. Jen se diví, když chce terminál PIN, to moc neznají.
Zdravím. Ak by sa stalo náhodou, že pri platbe kartou v nejakom obchode napr Trader Joe’s alebo Walmart atď. by mi nefungovala z nejakeho dôvodu karta tak môžem zaplatiť hotovosťou, či sa ma vopred predavač/ka spýta ako budem platiť?A mám debetnu kartu na ktorej je to aj napísané, takže ich asi neoklamem, že je kreditna.
@Hanka:
Měli jsme rezervována ubytování přes booking na 11 místech a platili debitní kartou. Akorát na jednom místě byl problém, kde to debitní kartu nevzalo. Tam zaplatil syn kreditkou. Byla možnost platit také v hotovosti.
@Hanka: Zde žádný problém nebude, zaplatíš to bez obtíží. :-)
@Hanka:
Ahoj Hanko,
když se pozorně podíváš na tvoji rezervacina Bookingu, je tam přesně vidět kdy a kolik si strhnou z tvé karty.
Velmi často bývá uvedeno: “NO PREPAYMENT NEEDED – pay at the property” …čili opravdu zaplatíš až kartou na místě.
K druhé části dotazu: kreditní karta není nutná, používej svoji debitní jako kreditní, kromě některých benzínek jsem s ní zaplatil všude.
Ahoj,
mám rezervaci na hotel přes Booking.com. Zadávala jsem číšlo mé platební karty, ze které mi peníze ještě nestrhly. Evidentně mi částku strhnou až po příjezdu. Kartu mám VISU a není kreditní. Půjde to normálně zaplatit? Zřídila jsem si pro jistotu ještě kreditní kartu, ale nevím, jestli s ní můžu zaplatit, když jsem při rezervaci hotelu udávala číslo své platební karty..
@Eliška: Ahoj Eliško, MasterCard i Visa fungují bez problémů.
Ahoj,
bude mi v USA platit debitní kartou mastercard od Era účtu, nebo musím mít nutně VISA?
Možná blbý dotaz, ale v těhlech věcech se vůbec neorientuju
Díky za odpověď :)!
@Wendy: Presne z tech duvodu, ktere popsal Petr Novak. Uplne ty same duvody pro tebe plati i doma jako pro neturistu.
@Wendy: Ahoj, z celé řady důvodů:
1. Nemusíš si vyměňovat peníze, jezdit do směnárny, pak vyměníš málo, nebo moc a dolary ti zbudou… s kartou tohle neřešíš.
2. V závislosti na tvé bance a směnárně může platit, že při platbě kartou získáš lepší převodní kurz (při platbě kartou se uplatňuje devíza prodej).
3. Zvlášť s bezkontaktní kartou je pohodlnější a rychlejší u pokladny pípnout, než platit cash. Tím spíš, když potřebuješ rozměnit větší bankovku.
4. Karta je bezpečnější. Když ti ukradnou hotovost, nebo peníze ztratíš, přišla jsi o všechno. Když ti ukradnou kartu, můžeš ji ihned zablokovat a peníze na ní jsou nedostupné. Pokud máš navíc pojištění platební karty, nepřijdeš ani o zneužitou částku.
5. Při platbě kartou si následně v internetovém bankovnictví můžeš prohlédnout výpis z účtu. Přesně víš, za co jsi kolik utratila.
6. U některých platebních (zejména kreditních) karet získáš při placení dodatečnou slevu, nebo je ti část z útraty vrácena zpět (říká se tomu cashback).
Ahoj, chtěla bych se zeptat proč je i pro turisty výhodnější platit kartou? Díky za odpověď :)
@Jirka: Prednostni pouzivani kreditnich karet neni o tom, ze by USA jelo na dluh, ale o takzvanem kreditu, ktery je tu nejdulezitejsim ukazatelem spolehlivosti klienta pri zadosti o pujcku na cokoli. Evropane debitkou utraci vyplatu, ktera jim prisla, Americane kreditkou utraci vyplatu, ktera jim prijde. Je to pouze otocene a nejblizsi vyplatou se to splaci. To takzvane “jedou na dluh” tedy znamena, ze dluzi tyden nebo dva tydny (podle toho, jak casto chodi vyplata) s tim, ze vedi, ze ty penize prijdou. Riziko je v tom, pokud mam limit vyssi nez mzdu a nebudu si vydaje hlidat. V CR si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje v bance, v USA si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje ze sve kreditky. Ano, je tedy snazsi se zadluzit s kreditkou.
@Jirka: Zkus napsat přímo na pobočku konkrétní půjčovny, RentalCars je pouze zprostředkovatel. Pokud je pobočka na Kostarice malá, třeba budou svolní ke snížení limitu na 750 USD. Za pokus nic nedáš.
Děkuji za email. To jsem zkoušel pohrozit u rentalcars, ale oni s tím nic nenadělají. Volali na Kostariku, ale tam jim řekli, že pouze kreditní a pokud si připlatím další druhé pojištění v ceně 5500kč, tak bude depozit už jen 300 USD. Nejsem ale blázen, když už teď mě auto stojí na 11 dní 12 tisíc. V Rentalui mi řekli, že se s tímto setkávají denně a že lidé kvůli takovéto banlitě ruší rezervace a auta si nepůjčují. Nevím ale jak se to jiným podaří přes debetní… Sázka do loterie-buď mi projde debetní a nebo příjdu o 12 tisíc a nebo vysolit dalších 5 navrch za druhé pojištění. Je t smutné, že USA jede na dluh. Děkuji
@Jirka: Dobrý den,
nejlepší bude napsat přímo do konkrétní půjčovny a zeptat se. Vysvětlit situaci a pohrozit zrušením rezervace.
Hledal jsem informace o půjčení auta v Kostarice a dost se to liší. Někde píšou, že debetní karta není problém, pakliže má na sobě logo Mastercard nebo Visa. Jinde píšou, že debetní karta není problém, pokud si dokoupíte plné pojištění… které ale může přesahovat hodnotu pronájmu.
Je to trochu věštění z křišťálové koule. :-)
Dobry den,
mam stejny problem. Za mesic odletam na Costa Ricu a mam jiz zaplacene auto u rentalcars a pujcene je u europcar. Deposit maji 1500 USD, ale moje banka mi da poze 20 tis coz je malo. Debetky tam neakceptuji, pisi v podminkach. Mam se spolehnout ze mi karta projde, nebo nemusi a napose nefunkci ci co? Je na ni napsan debet, ale penize na ni mam a nevadi mi ze budou strhnuty a pak vraceny. Nevim co ted delat. Poradte prosim. Zkusim oslovit i jine banky jestli nedaji alespon 40 tis kc, ale spise ne. Dekuji Jirka
@Bára: 1) nevadi to 2) pro vas muze byt (jedinou) vyhodou asi pouze to, ze v pripade rezervace auta, ubytovani, … si pri check-in nebo prevzeti auta zablokuji zalohu, ktera v pripade auta nemusi byt mala. Na kreditce je vam to jedno, na debitce ty penize proste najednou nemate az do doby check-out nebo vraceni auta, coz muze dovolenou zneprijemnit.
Vyhodnost/nevyhodnost debit vs. kredit je spis pro lidi zijici v USA, protoze tu bankovnictvi funguje jinak nez v EU.
Dobrý den,
chci se zeptat, proč by v USA mělo vadit, že mam debetní kartu? Popřípadě jaké ma platba debetni oproti kreditní kartou nevýhody? Nevim jestli kvůli cestě do USA zařizovat jinou, další kartu, kterou již pak nikdy nevyužiji.
Projel jsem celý jih Států bez větších problémů s debetní Master Cart, jenom se všude musí uvádět jako kreditní. Jen dvakrát mi to nechtělo zkousnout u benzinky, kde jsem zadával vždy Dallaské psč, ale stačilo zajít za obsluhou, která stojan na kartu odblokovala a potom vydala účtenku. V obchodech, restauracích, motelech a hotelech nebyl žádnej problém. Mimo letiště není potřeba ani pas, všude , dokonce i při policejní kontrole mi postačil EU řidičák, ani ten mezinárodní papír jem nepoužil.
Měla bych dotaz ohledně karty. Máme s přítelem oba debetní kartu. Na obou je napsáno debit, takže asi těžko někomu namluvíme, že je karta kreditní. Na mojí kartě je DEBIT vytlačené a na přítelově ne, ale nápis tam je stejně. Vzhledem k tomu, že jsme studenti, je pro nás zařizování kreditní karty zbytečné, ale chceme si půjčovat auto u Alama a bojím se, jestli nám tyhle karty přijmou. Řešili jste někdo stejný problém s nápisem debit na kartě?
@Zuzana:
Určitě stačí debetní a hlavně embosovaná…protože na mnoha místech v USA nefunguje připojení a platil jsem tak, že prodejce ti kartu přejede “žehličkou” a jen obtiskne ta embosobaná čísla na papír.
Ve všech případech z účtu nakonec stržena přesně daná částka…žádné podvody :)
@Zuzana: Jedna kreditka stačí. Já si dokonce vystačil jen s debetní kartou.
@Zuzana: Jedna bude bohatě stačit. Jde o to, že někde neberou debetní. Výhoda je embosovaná debetní karta, má vytlačená čísla i text a vypadá vlastně jako kreditní.
Zdravím, předem chci poděkovat za skvělý web. Letos v září chceme s přítelem jet na jeden až dva měsíce do západní Ameriky (plus NY) a zde jsem se dočetla, že je potřeba kreditní karta. Bude stačit, když jen jeden z nás bude mít kreditku a ten druhý debit? Nechci si zbytečně zakládat další účet, který bych potom nevyužila. Také nejspíše využijeme váš 21 denní plán cesty a roztáhneme si jej na ty cca dva měsíce, plus nějaké zajížďky (San Diego např.). Září ještě nikdy nebylo daleko jako teď:)) díky moc za odpověď!
@Jirka: Ahoj Jirko,
s RentalCars mám zkušenosti, zaplatil jsem tam rezervaci a v půjčovně jsem již nic jiného neplatil. Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou se nedělají.
@Jirka:
Ahoj, s rentalcars.com zkušenosti nemám, ale několikrát jsme si půjčovali auto přes https://www.economycarrentals.com/ a nikdy nebyl problém. Jsou dokonce ještě levnější než rentalcars.com. Nevýhodou je, že dopředu nevíš, o jakou půjčovnou se jedná. Dozvíš se to až po rezervaci, ale rezervaci lze kdykoliv bez poplatku zrušit, takže kdybys z nějakého důvodu dotyčnou půjčovnu nechtěl, tak to není žádný problém. My měli skoro vždy Alamo, což je jedna z nejznámnějších (a asi i nejlevnějších) půjčoven v USA. Cena na https://www.economycarrentals.com/ je vždy konečná, neplatili jsme nikdy více (kromě dálničních poplatků, ale ty v Kalifornii víceméně nejsou, tam jsme platili akorát na mostech do San Francisca). Pokud jde o rozdíl kreditní/debetní karta, tak k tomu mohu napsat jen to, že někteří prodejci vyžadují pouze kreditní karty a debetní neberou, na jedné benzince jsme se ale setkali s opačným případem – nebrali kreditky. Doporučuju mít obě.
Dobrý den,
plánuji cestu na západní pobřeží USA a chystám se půjčit auto v LA na letišti. Bookuji přes rentalcars.com. Máte někdo zkušenost? Resp. Budu na místě doplácet nebo cena rezervovavá skrze portál zůstane cca nezměněna?
Nemá vliv na výši nájemného (+krytí) použití debetní místo kreditní karty?
Moc díky
@Vendula: Dobrý den,
pravděpodobnost, že ho budou chtít, je velmi malá. Museli byste vzbudit podezření, že chcete v USA nelegálně pobývat a pracovat. V takovém případě by stačil výpis z účtu, nebo úředníkům ukázat internetové či mobilní bankovnictví. Na 99 % jim však postačí jednoduchá odpověď, kolik s sebou máte peněz.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je nutné mít nějaký doklad o finančních rezervách na účtě? Letíme do Toronta (sebou budeme mít zvací dopis),ale pak budeme cestovat autem do USA. Může se stát, že by po nás na hranicích chtěli nějaký takový doklad? Pokud ano, jaký doklad by měl stačit?
Moc děkuji
@Robert: Ahoj Roberte, metro je super. Na nádraží Grand Central Terminal je obchod se suvenýry dopravního podniku. Prodávají tam kopie cedulí které jsou vyvěšeny u vstupu do metra. Je to hezký a originální suvenýr, třeba pro příště.
Vždyť říkám že jsem něco přehlédl. Díky.
Jinak uvažuji že tam poletím ještě jednou a sám.
Rád se procházím dlouho do noci, to ale s dítětem nejde. Plavba lodí mě nadchnula a hlavně metro. To je úžasné.
Všem ŕíkám že jednou v životě by měl člověk vidět a zažít něco z New Yorku. Zatím se měj a ahoj. Robert.
@Robert: Ahoj Roberte, to jsem rád, že synátorovi Lego líbilo. Vyšší částku jsi platil, protože ceny v New Yorku jsou uváděny bez daně (bod 15).
Ahoj Petře. Tak s tím legem to vyšlo. Synátor byl jak zhypnotizovaný. Mně se líbil daleko víc ten uzounkej barák naproti obchodu. Zajímala by mě ale jiná věc. Proč jsem po různých obchodech a dokonce i hotel jsem platil větší částku než měla být. Prý tax nebo taxa. Možná jsem tu na stránce o USA něco přehlídl. Děkuju Robert.
@Petr Novák:
Jen si ale neberte Maestro a ani Master Card neni vsude akceptovatelna I kdyz je teda o hodne lepsi nez Maestro, s Tim se neda platit skoro nikde..
@Petr:
Nemusis mit kdyz tankujes u Costca tu jejich kartu nez te te to vubec pusti k dalsimu kroku?
K nakupovani v obchode nutna je,plus dnes jeste navic uz se musi platit Jen Visa kartou.
@Vlasta: Také jsem o tom slyšel. 99999 nebo 00000 funguje jen na některých sítích čerpacích stanic. Nicméně za zkoušku to stojí. :-)
@Petr: Někde jsem četl že ZIP 99999 bere jako cizince, brzo to vyzkouším
Pánové děkuju. S tím LEGEM to bude výhra. Znáte malé kluky. R.
Tak já taky něco přihodím.
foursquare.com/top-places/new-york-city/best-places-toys
yelp.com/search?cflt=toys&find_loc=New+York%2C+NY
newyork.cbslocal.com/top-lists/nycs-5-best-toy-stores/
@Robert: @Petr Novák: You can try this:
https://www.toysrus.com/, then Find a Store.
@Robert: Ahoj Roberte, v Rockefellerově centru a u Flatiron Building je obchod s legem. Synátor si tam může hrát, případně se podívat třeba na známé newyorské památky postavené z Lega.
Nejstarší hračkářství v USA Fao Schwarz v New Yorku zavřelo loni a hračkářství ze Sám doma 2 ve skutečnosti neexistuje – vzniklo v ateliérech v Chicagu.
Ahoj Petře,
všichni chtějí vidět to nej z New Yorku. Samozřejmě syn (10.let) se ptá na nějaké extra hračkářství jako jsme viděli v Londýně (Hamleys). Mají tu něco podobného? Děkuji R.
@Ana: Ahoj, můžeš použít kterýkoliv bankomat. Výhodnější však je platit kartou – do budoucna. :-)
Zdravím,ja som teraz v USA a mám takú dilemu… hotovosť pomaly dochádza a chcela by som vybrať nejako peniaze z účtu . Môžem použiť bankomat na výber? A mám hľadať nejaký špeciálny bankomat či stačí akýkoľvek na ktorý natrafim? Ďakujem za skorú odpoveď
V USA jsem uz ponekolikate a stale si rikam, jestli nejde nejak ocurat pozadavek na ZIP code pri platbe kartou treba u benzinky.
Pri platbe terminal stojanu kartu nacte, ale obcas se pta prave na ZIP code. Ten pochopitelne k ceske karte nemam, takze vzdycky v takovych pripadech musim jit za obsluhou a pozadat o platbu predem a rict limit transakce. Zaplatim uvnitr a obsluha potom uvolni tankovani u stojanu. Pochopitelne nauctuje jenom realne natankovane palivo.
Jenze je to zdrzovani, obcas neni obsluha pritomna. Hromada benzinek nema nonstop obsluhu atd.
Vzdy ten ZIP alepon zkusim. V naproste vetsine pripadu se dozvim, ze mam navstivit obsluhu. Jednou u Costko (bez clenske karty) jsem uspel s kodem 12345.
Netusite prosim jestli je na tohle nejake univerzalni reseni?
Jak to resite vy?
Na vychodnim pobrezi, MI, OH, PA, Kanade byl pozadovan ZIP spis sporadicky. Na zapadnim pobrezi ho chteji vsude. Navic na zapadnim pobrezi je spousta benzinek, ktere akceptuji jenom cash nebo debetni kartu (na nestesti ceska debetni se tady tvari jako kreditni, takze neberou). Dalsi chytak je, ze spousta benzinek je jen pro “cleny klubu”. Bez prislusne platebni/clenske karty nic nedostanete.
Pokud hledate jak usetrit na palivu, doporucuji aplikaci gasbuddy.com. Umi najit ty nejlevnejsi benzinky v okoli. Ale pozor, dost casto jsou ty levne prave ty pro cleny nebo za hotove. Nicmene i tak je rozdil tankovat za $2.59 nebo $3.19 v ramci jednoho bloku.
Tolik trochu bokem moje zkusenosti .
@Václav: Ahoj Vašku,
některé bankomaty lze použít pro vložení peněz, nicméně vkládat dolary na český účet v USA nedoporučuji. Pokud to půjde, ten kurz nebude výhodný. Jednodušší je převést peníze na účet v ČR/z ČR.
To ovládání je +- stejné. Důležité je vědět, že běžný bankovní účet se řekne current account.
Ten poplatek za výběr se u každé jednotlivé banky liší, někde je 100 Kč, někde 200 Kč, jiná banka neúčtuje žádný, ale může třeba mít méně výhodné kurzy. Pak to nehraje roli. Ten poplatek bude souviset s přeúčtováním výběru, jednodušší je všude kartou platit. Tam je systém jednodušší a banka si nikdy žádný poplatek za platbu kartou nestrhává.
Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, co se týká bankomatů v USA (ATM), stejně tak, jako si můžu vybrat hotovost, lze je také použít pro vklad hotovosti? Např. kdyby mi došli peníze na účtu a potřeboval bych si vložit peníze, abych mohl dále platit kartou? Nebo jsou tam na to nějaké speciální vkladové bankomaty?
Také jsem se chtěl zeptat, zda je ovládání bankomatů v USA obdobné, jako v ČR (vložím kartu, zadám PIN, zvolím si částku…)? Případně dalo by se to někde nastudovat, abych to znal alespoň přibližně?
A ještě jeden poslední dotaz, asi trochu hloupá otázka, takže se omlouvám, ale v tomhle jsem začátečník a v USA jsem ještě nebyl :-) Proč je výběr z bankomatu v USA drahý, jak je zmíněno v tomto článku? Je to proto, že jsem cizinec a moje platební karta není registrována v Americe, a tak mi při výběru “strhnou” z účtu nějaký extra poplatek za výběr? A jak velká je tato částka alespoň přibližně?
Děkuji moc
@Pavla: Zdravím Pavlo, stačí, když vyplníte celní deklaraci společně. Přečtěte si článek o celní deklaraci do USA.
Jedu s vnukem ,kterému je 12 let na návštěvu do USA.Musí také od vyplnit v letadle deklaraci?děkuji za odpověď.
@Pavel: Ahoj, zkus to a používej ji. Platba debetní kartou je jen míň pohodlné.
Používat ji klidně můžeš, ale o tom že je kreditní, asi nikoho nepřesvědčíš.
Zdravím, chtěl bych se zeptat – mám debetní kartu, na které je napsáno “debit” – můžu ji používat? Mám i tak řikat, že je kreditní?
@Vojta:
Více ti řeknou v bance.
Ale mělo by to normálně jít. Banka ti to pak naúčtuje jako výběr v zahraničí a převod udělá podle aktuálního kurzu.
chtěl jsem se zeptat, jak je to výběrem z bankomatu v USA, mám účet u ČSOB, má otázka je, jestli můžu v USA vybírat u jakéhokoliv bankomatu nebo jestli je musím ke konkrétnímu?
děkuji za odpověď
@Ota: Ano, překvapivě tu bezkontaktní karty fungují stejně jako v Česku. Sice na mě často čuměli v obchodě jako na blázna, co tam s tou kartou dělám (kucí americký tam strkali častěji telefony), ale platbu to sežralo. Většinou terminál PIN nechtěl, tzn to bude fungovat asi jako v Česku i s limitem. Nicméně ony terminály obecně PIN v USA nechtějí. Buď se jen podepíšeš nebo to nechce vůbec nic. Nicméně všude volit Credit i když máš debetní.
Ahojte, jedu do států poprvé ted v říjnu…jak je to s platebními kartami bezkontaktními (payWave)? Tady se jen přiloží k terminálu ….a zadává PIN při částce nad 500 kč. Je tam tedy ekvivalent cca 20 USD ? Funguje to tedy za louží ?
díky.
Záleží na půjčovně. Mě Dollar bloknul dvojnásobek půjčovného.
Zdravim,
jak velka castka se blokuje na karte pri pujceni auta v USA (7 mistny Dodge Grand Caravan na 14 dnu, cena za pujceni byla cca 15 000 Kc) ?? Bude mi stacit limit 50 000 Kc na karte na tyden?
Dík za info….
Zdravím Martine,
taky jsem bez problémů platil debetní. Když se ptali, jestli je debetní, nebo kreditní, říkal jsem kreditní a všude bez problémů.
@Martin:
Mojí debetní normálně vzali (půjčovna Dollar). Mám embosovanou (vyražené údaje) od ČSOB a není na ní napsáno debet (některé banky to na karty píší).
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jestli mi někdo poradíte. Z článku jsem pochopil, že naše debetní karta by teoreticky měla v USA fungovat i když je v požadavcích uvedena karta kreditní. Já jsem si chtěl rezervovat auto, ale u podmínek společnosti je napsáno, že při převzetí vozu mám mít kreditní kartu na své jméno. Je tam výpis přijímaných karet a na konci je v závorce uvedeno NE DEBETNÍ. Myslíte, že tím pádem moje platební karta nebude přijata? Setkal jste se někdo s podobným případem?
Díky
Cashback funguje v každém obchodě bezplatně ?
@Franta: To musela být opravdu vtipná situace :) Děkuji za odpověď. Jedu na pozvání a pobyt hradit nemusím. Samozřejmě na kartě mám připraveno dost prostředků pro každý případ. Jen jsem nevěděla, jestli budu muset při vstupní imigrační kontrole prokázat solventnost hotovostí. Nerada u sebe nosím cash… ale když si vezmu 300 dolarů, to by snad mělo stačit?
Díky a pěkný večer.
Hlavní je mít dostatek prostředků pro pobyt. Mě se nikdy na peníze neptali, ale je dobré být připraven prokázat solventnost. Nikde není napsáno, jestli je třeba hotovost, ale já mám s sebou vždy nějaké ty drobné.
Když kluci posledně kupovali v Outletu Quess kabelky a další blbosti pro přítelkyně, ségry a mamky a já pak u pokladny vytáhl svůj balík “drobných”, oddělil několik stodolarovek a klidně je podal pokladní, tak jsem musel vypadat jako Pimp s poskoky. :-)
Dobrý den, je potřeba mít s sebou nějakou hotovost, a nebo stačí mít platební kartu? Děkuji za odpověď.
Zdravím Miroslave,
doporučuji se příležitostně zastavit na pobočce ČS a nechat si tuto informaci ověřit. Záleží na typu účtu, nicméně kamarádovi tato karta před pár lety nefungovala.
Dobrý den,
bude mi v USA fungovat platební karta č.s. Maestro? Děkuji za radu.