Očkování před cestou do USA: Rady a doporučení

Spojené státy americké nevyžadují po návštěvnících žádné povinné očkování. Riziko nákazy je v této zemi naprosto minimální, třeba malárie se v USA vůbec nevyskytuje. Stačí si ohlídat platnost běžných očkování.

Očkování před cestou do USA: Rady a doporučení | © Pixabay.com

Očkování proti žloutence A+B

Očkování proti žloutence typu B lze doporučit snad jen cestovatelům, kteří se budou pohybovat v nebezpečném prostředí, a existuje u nich reálné riziko nákazy třeba pohlavním stykem.

Proti žloutence A a B lze očkovat buď samostatně, nebo kombinovaně ve třech dávkách. Používají se vakcíny Twinrix Adult (pro dospělé, cena kolem 1 700 Kč) a Twinrix Paediatric (pro děti, cena asi 1 200 Kč). Ochrana je doživotní.

Očkování proti žloutence typu A probíhá ve dvou dávkách s minimálním odstupem 6 měsíců. Používají se vakcíny Avaxim, Havrix 720 Junior a Havrix 1440 Adult. Cena očkování se pohybuje mezi 700 a 1 400 Kč.

Vakcína proti hepatitidě B se podává ve třech dávkách, ochrana je téměř doživotní. Většinou se používá Engerix, cena očkování je kolem 900 Kč.

Očkování proti vzteklině

Očkování proti vzteklině je u drtivé většiny cest do USA zbytečné. Zvážit by ho měli jen návštěvníci, kteří se budou dostávat pravidelně do styku se zvěří.

Orientační cena očkování v centru cestovní medicíny je kolem 600 Kč, používají se vakcíny Rabipur a Varorab.

Očkování proti lymské borelióze

Lymská borelióza je nebezpečné onemocnění, které stejně jako klíšťovou encefalitifu přenášejí klíšťata. V USA se lymská borelióza vyskytuje zejména ve státech Wisconsin, PensylvánieNew York.

Očkování proti lymské borelióze doposud neexistuje. Riziko nákazy lze snížit používáním repelentů, které doporučuji koupit až ve Spojených státech.

Běžná očkování

Spíše v rámci běžné prevence si zkontrolujte platnost rutinních očkování:

 • Tetan
  Očkování proti tetanu je v Česku povinné, provádí se již po narození. Tetanovka se u dospělého člověka podává každých 10-15 let.
 • Záškrt
  Proti záškrtu se podává několik očkovacích látek, poslední zpravidla mezi pátým a šestým rokem života. Záškrt je těžké infekční onemocnění, které způsobuje těžkou angínu. Mezi prvotní příznaky patří zvýšená teplota, malátnost a bolest v krku.
 • Dětská obrna
  Toto onemocnění se v USA nevyskytuje. Doklad o očkování může být vyžadován v ojedinělých případech, kdy do USA přicestujete z ohrožených oblastí (Pákistán, Afghánistán nebo Indie). Proti dětské obrně se očkují již malé děti.
 • Spalničky
  Očkování proti spalničkám probíhá v 15. měsíci života, po necelém roce je dítě přeočkováno.

Pokud si nejste jistí, zdali máte proti těmto nemocem platná očkování, zkonzultujte situaci v očkovacím centru.

Očkovací centra

Soukromá očkovací centra bývají v každém větším městě, případně můžete navštívit centrum cestovní medicíny v nemocnici.

Na očkování finančně přispívá většina zdravotních pojišťoven, přičemž příspěvek bývá vyplácen jednou za kalendářní rok. Pokud se daná vakcína aplikuje ve dvou dávkách s časovým rozestupem, naplánujte si očkování na přelom roku. Od pojišťovny tak můžete získat hned dva příspěvky.

Zatímco očkování není nutné přeceňovat, důrazně doporučuji sjednat si cestovní pojištění do USA. Zdravotnictví v Americe je velmi nákladné. Třeba rutinní léčba akutního zánětu slepého střeva vyjde na 600 000 Kč, průměrné náklady na léčbu pojištěného turisty ve Spojených státech jsou 230 000 Kč.

Po nepojištěných, nebo podpojištěných návštěvnících je dluh za léčbu vymáhán také po opuštění USA.

Petr Novák

Diskuze k článku (17 komentářů)

Dobrý den, v článku zmiňujete doporučení koupit repelenty až v USA, mohl byste upřesnit, kde se dají ty lepší koupit – lékárny, drogerie, supermarket? Cestujeme na Floridu a vzhledem k viru Zika budeme určitě kupovat.

Děkuji,
Katka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Katka: Dobrý den, stačí zajít do běžné samoobsluhy, případně do CVS/Pharmacy. To je samoobsluha napůl s lékárnou.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chceme v červnu do USA v té době s 9ti měsíčním batoletem, které zatím nebude mít žádné očkování (ani povinné v čr) z důvodu odkladu na 10měsíc života. bude to překážka pro vycestování na cca 3 týdny?
Děkuji za informaci

Odpovědět
Avatar uživatele

@evulinka: Dobrý den, nemyslím si, že to bude problém. Šťastnou cestu! :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Děkuji moc za informaci

Odpovědět

Humánní vakcína proti borreliose neexistuje… :) Pouze proti klíšťové encefalitidě.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim. Nevite jaka jsou pvinna ockovani pro pristehovalecke vizum do USA?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jitka Grasslová:
Na ambasádě ti to neřekli? Byla jsi u doporučeného lékaře na prohlídce a dávala mu očkovací průkaz + výpis z lékařské karty od svého doktora? Pokud ti některé očkování chybí, tak ti ho ten doktor dá a naúčtuje.

Odpovědět
Avatar uživatele

Na strankach ambadady jse se jen docetla,ze ac zadam o vizum K1(snoubenecke)a ovkovani neni nutne, je lepsi zaridit si doporucena ockovani pteci jen uz tady v CR,jelikoz pak pro zelenou kartu,o kterou pozadam az se v USA vdam, je pak budu potrebovat. Takze jsem si chtela zaridit Mezinarodni ockovaci prukaz a zaridit si potrebna ockovani uz tady jeste nez dostanu vizum.

Odpovědět
Avatar uživatele

U doporuceneho lekare jsem jeste nebyla,zadost o vizum K1 mame cerstve podanou 20.11.2017,takze to urcite par mesicu potrva,nez me pozvou na pohovor, na ktery budu muset mit tu lekarskou prohlidku. Je k dispozici nekde soupis tech lekaru,kteri jsou doporuceni od te ambadady? Muzu si to zaridit uz ted nejak dopredu? Neni tam nejake cadove omezeni?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jitka Grasslová:
Lékaře by ti měli říct na ambasádě, jsou snad jen dva nebo tři v Praze. Je dobré k němu jít chvíli před pohovorem, aby prohlídka byla platná co nejdéle. Musí totiž platit při tvém vstupu do USA.

Odpovědět
Avatar uživatele

Diky moc za info☺

Odpovědět

@Jitka Grasslová: Tak to mas jeste cca 3/4 roku cas, nez tohle budes muset resit (pokud snoubenecke vizum neprobiha rychleji, nez manzelske). Vse dostanes v dopise. V podstate se to shoduje s ockovanimi, ktera jsme temer vsichni behem zivota absolvovali. Jen je potreba mit o nich doklad – ockovaci prukaz nebo zaznam v karte. Casto nebyva vse prukazu nebo naopak v karte, takze to je nakonec kombinace obou. Co chybi, to ti ten doktor pichne.

Odpovědět

@Jitka Grasslová: @Mesi: Doplneni. Pro snoubenecke vizum ockovani myslim vyzadovane neni, ale bude potreba v pripade pristehovaleckeho viza (GC)

Odpovědět

@Jitka Grasslová: A stejne tak by melo byt snoubenecke vizum rychlejsi, protoze nejsou vyzadovany vsechny dokumenty jako na GC.

Odpovědět

Ockovani proti lymske borelioze zatim zadne neexistuje, proto psat o nem akorat zneverohodnuje kvalitu clanku…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomas: Dobrý den, Tomáši, máte pravdu. Za chybu se omlouvám, opravil jsem ji.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.