Národní park New River Gorge: Informace, co vidět a rady před cestou

Petr Novák

New River Gorge v Appalačském pohoří v Západní Virginii patří mezi nejmladší národní parky USA. Vyhlášen byl v roce 2020 s cílem ochránit území kolem stejnojmenné řeky, která tvoří přítok do Kanawha River. Návštěvníkům nabízí krásné výhledy na rokle nebo možnost sjet řeku na raftu.

Národní park New River Gorge | © Pixabay.com

Obsah článku
 1. Informace o národním parku New River Gorge
 2. Co vidět a co dělat v národním parku New River Gorge
 3. Kdy jet do národního parku New River Gorge
 4. Vstupné do národního parku New River Gorge
 5. Jak se dostat do národního parku New River Gorge
 6. Ubytování v národním parku New River Gorge
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku New River Gorge
 8. Fotky národního parku New River Gorge

Informace o národním parku New River Gorge

New River Gorge National Park vznikl na základech chráněného území národní řeky, kterou vyhlásil v roce 1978 prezident Jimmy Carter. Národní park pokrývá 85 km toku mezi městem Hinton a Státním parkem Hawks Nest, celková délka řeky je 515 km. Snaha o větší ochranu území vedla k vytvoření národního parku, kde je například zakázán lov.

S rozlohou 292,8 kilometrů čtverečních patří New River Gorge mezi menší národní parky. V roce 2021 přivítal 1 682 720 návštěvníků. Nejvyšším bodem je hora Swell Mountain s vrcholem v 1 003 metrech nad mořem. Naopak nejníže položeným bodem je samotná řeka New River, jejíž tok je ve 270 m n. m.

V parku žije 65 druhů savců, nejpočetnější zastoupení má sysel, mýval, vačice, veverka liščí, veverka popelavá a jelen běloocasý. Z plazů se v parku vyskytuje želva mapová, želva žíhaná, různé druhy užovek a ještěrek. V řece New River má domov 89 druhů ryb, mezi nimi okounek černý, jelec severoamerický, nokomis širokorypý nebo candátek Osburnův (Candy Darter). Tato oranžově pruhovaná ryba se nikde jinde na světě nevyskytuje.

V roklích podél řeky rostou převážně kapradiny a okrasné trávy, ze stromů převažují cedry a borovice.

Co vidět a co dělat v národním parku New River Gorge

Vyhlídková trasa autem

Časově nejefektivnější je prohlídka národního parku ze hřbetu auta, 134 km dlouhou vyhlídkovou silnici New River Gorge Scenic Drive bez zastávek projedete za zhruba tři hodiny.

Během jízdy si prohlédnete obě návštěvnická centra, pískovcové stěny rokle, uhelné doly, most New River Gorge Bridge i vyhlídku s všeříkajícím názvem Grandview.

Pěší turistika

Pěší turistiku v národním parku New Gorge River stojí zato spojit s vyhlídkovým okruhem autem. Přijet, projít se a zase popojet. Detailní popisy a mapy turistických tras najdete na stránkách parku. Za mne pár tipů, co stojí zato vidět.

 • Endless Wall Trail
  Nenáročná trasa nabízí krásný pohled na řeku protínající zeleň, stačí překonat 3,86 km v jednom směru k vyhlídce Diamond Point Overlook. Z parkoviště projdete lesem až k cestě po okraji skal. Poblíž stezky se na konci 19. století nacházel největší uhelný důl v oblasti.
 • Canyon Rim Boardwalk
  Kraťoučká stezka po dřevěném chodníku čítá pouhých 160 metrů a 178 schodů. Konečným bodem je vyhlídka na kaňon a most New River Gorge Bridge.
 • Kaymoor Miners Trail
  Z historického hlediska zajímavá trasa vede k bývalému uhelnému dolu Kaymoor. V jednom směru má zhruba 1,6 km, ale pokud si budete chtít na vlastní oči prohlédnout koksovnu, továrnu na zpracování uhlí a těžařskou vesničku, čeká vás ještě 821 schodů. Pokud se vám to zdá málo, můžete zvolit 13,8 km dlouhou Kaymoor Trail.

Most New River Gorge Bridge

Nejvíce fotogenickým místem národního parku je 924 metrů dlouhý most New River Gorge Bridge.

Do provozu byl uveden 22. října 1977 a až do roku 2003 držel titul nejdelšího jednoobloukového mostu na světě. Aby těch nej nebylo málo, tak s vozovkou v 267 metrech nad tokem řeky New River jde o jeden z nejvyšších silničních mostů mimo Čínu.

Kousek za mostem leží návštěvnické centrum Canyon Rim, kde pořídíte nejlepší fotky a bez problémů zaparkujete. Vstup pro pěší je zakázán. Výjimka je vždy třetí sobota v říjnu, kdy se slaví Bridge Day. New River Gorge Bridge je uzavřen pro auta a naopak ho mohou využívat chodci.

Milovníci adrenalinových atrakcí si mohou zaplatit Bridge Walk. Během 2-3hodinového zážitku se společně s průvodcem projdou po římse pod vozovkou.

Sjíždění řeky na raftu

Národní park New River Gorge patří mezi nejoblíbenější místa v USA pro sjezd řeky na raftu. Celková délka toku řeky New River uvnitř parku je 85 km.

V horní části řeku převažují dlouhé tůně a lehčí peřeje, v některých místech lze narazit na těžší peřeje označení WW III.

Dolní část je podstatně náročnější, náročné a silné peřeje dosahují obtížnosti až WW V. Část řeky blokují velké balvany, sjetí komplikují silné proudy a podkopané kameny.

Pokud by vás lákal sjezd řeky New River Gorge na raftu, doporučuji se obrátit na některou z licencovaných společností. Poskytnou vám vybavení i průvodce. Hlavní sezóna je od dubna do října.

Kdy jet do národního parku New River Gorge

Národní park New Gorge River je přístupný celoročně, s výjimkou státních svátků jsou otevřena i návštěvnická centra. Vodácká sezóna startuje počátkem dubna a končí v říjnu.

Nejvíce lidí do parku míří mezi červnem a srpnem, kdy se obvyklé teploty pohybují mezi 16 °C a 26 °C. Očekávat lze zhruba 12 deštivých dnů za měsíc.

NP New Gorge River je vhodný pro zimní návštěvu, teploty mezi prosincem a únorem většinou kolísají mezi 0 °C a 5 °C. Prší v průměru 8 dní v měsíci a díky nízkému počtu návštěvníků se snadno vyhnete davům.

Jak je v horách běžné, počasí může být těžké předvídatelné a rychle se může změnit. V oblasti Appalačského pohoří jsou běžné náhlé bouřky.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku New River Gorge

Průměrné teploty v národním parku New River Gorge. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 5,00°C -3,00°C 7,8 30 154 🟩
únor 7,00°C -2,00°C 7,9 35 778 🟩
březen 12,00°C 2,00°C 10,1 69 599 🟨🟨
duben 18,00°C 7,00°C 10,5 101 066 🟨🟨
květen 22,00°C 12,00°C 13,0 133 705 🟧🟧🟧
červen 25°C 16,00°C 12,7 181 365 🟧🟧🟧
červenec 27°C 18,00°C 13,1 207 168 🟥🟥🟥🟥
srpen 26°C 17,00°C 11,3 169 853 🟧🟧🟧
září 23,00°C 14,00°C 8,3 118 249 🟨🟨
říjen 18,00°C 8,00°C 7,6 148 790 🟧🟧🟧
listopad 12,00°C 3,00°C 7,6 64 786 🟨🟨
prosinec 7,00°C -1,00°C 8,0 35 019 🟩

Vstupné do národního parku New River Gorge

Vstup do NP New River Gorge je zdarma. Nepotřebujete ani vstupenku, ani America the Beautiful Pass.

Jak se dostat do národního parku New River Gorge

Pro cestu do národního parku New River Gorge si musíte půjčit auto, s veřejnou dopravou si nevystačíte. Všechny silnice uvnitř parku jsou zpevněné, auto s pohonem 4×4 taky není nutné. Některé horské cesty jsou úzké a plné serpentin, řidiči karavanů se možná zapotí. V zimě je lepší počítat se zasněženou vozovkou.

Představu o časové náročnosti vám dá tabulka se vzdálenostmi a dojezdovými dobami z okolních měst.

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Cincinnati 404 km 4 hodiny 30 minut zobrazit trasu
Columbus 344 km 3 hodiny 50 minut zobrazit trasu
Charlotte 373 km 3 hodiny 55 minut zobrazit trasu
Pittsburgh 350 km 3 hodiny 40 minut zobrazit trasu
Washington 495 km 5 hodin 30 minut zobrazit trasu

Parkoviště jsou u všech návštěvnických centrech. Zaparkovat auto můžete také v kempech nebo na parkovištích u jednotlivých tras.

Ubytování v národním parku New River Gorge

🏨 Hotely

Cenově dostupné ubytování v okolí mostu New River Gorge Bridge nabízí město South Hill. Za pokoj pro dvě osoby a jednu noc zaplatíte od 1 690 Kč výše, v ceně je zahrnuta snídaně.

Z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo vybírat na Bookingu motely s hodnocením alespoň 7 a výš, což na přenocování postačí. Známka 8 a vyšší znamená velmi dobrý standard, od 9 nahoru je to skvělý zážitek. Důležité je dbát alespoň na 100 hodnocení – pokud jich je méně, výsledná známka bude postupem času klesat.

Ve městě Beckley mohu doporučit hotel Microtel Inn & Suites Beckley East s velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Dvoulůžkový pokoj na noc se snídaní v ceně rezervujete již za 1 318 Kč. K vyhlídkové silnici v parku je to autem jen 20 minut.

⛺ Kempy

Možnosti kempování v národním parku New River Gorge omezuje neexistující infrastruktura. Pro nocování je vyhrazeno 9 různých lokalit bez přístupu k pitné vodě v lepším případě jen se suchými toaletami.

Přenocování na těchto místech je zdarma, místo si nelze dopředu rezervovat. Kempovat přímo v divočině lze i bez povolení rangerů, je však vhodné jim záměr v předstihu oznámit.

Kempy se sprchami, elektřinou a dalším vybavením hledejte v okolních státních parcích.

Rady a doporučení před cestou do národního parku New River Gorge

ℹ️ Návštěvnické centrum

Národní park New River Gorge provozuje čtyři návštěvnická centra, ve kterých se zájemci dozví bližší informace o fungování parku a jeho historii.

 • Canyon Rim Visitor Center (mapa)
  Největší centrum Canyon Rim leží v těsné blízkosti mostu New River Gorge Bridge, je tedy logickou volbou k návštěvě. Z balkonku v zadní části je krásný výhled na zeleň jižní části parku. Po dvou krátkých trasách se můžete vydat na vyhlídkové plošiny, odkud je nejlepší výhled na most.
 • Sandstone Visitor Center (mapa)
  Budova centra Sandstone slouží jako vstupní brána do jižní části parku, pohodlně k ní lze sjet z dálnice I-64. Exponáty jsou zaměřeny převážně na přírodu a historii parku.
 • Grandview Visitor Center (mapa)
  Název mluví za vše. Grandview leží v místě s nejvyšší nadmořskou výškou v rámci parku a nabízí tak krásný výhled na okolní krajinu. Otevřeno je sezónně.
 • Thurmond Depot (mapa)
  Pokud máte rádi vláčky (a obzvláště ty parní), Thurmond Depot se vám bude líbit. Vrátíte se zde do doby, kdy železnice zažívala zlaté časy a pomáhala odvážet uhlí z místních dolů.

👍 Dobré vědět

K prohlídce národního parku New River Gorge vám postačí jeden den, kdy stihnete vše podstatné. Plánujete-li do programu zařadit rafty, přidejte druhý den.

V národním parku je sice pár kaváren a stánků s občerstvením, ale nabídka je poměrně úzká. Lepší volbou je nakoupit si jídlo a vodu předem ve městě.

Před cestou do parku si doporučuji do telefonu stáhnout aplikaci od Správy národních parků, která obsahuje mimo jiné interaktivní mapy a podrobnosti o jednotlivých místech v parku. Je zdarma.

Fotky národního parku New River Gorge

Národní park New River Gorge | © Pixabay.com

NP New River Gorge | © Pixabay.com

Národní park New River Gorge | © Janeson Keeley / Unsplash.com

Národní park New River Gorge | © Pixabay.com

New River Gorge National Park | © Tanya Dusett / Unsplash.com

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA