Národní park Great Smoky Mountains: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Great Smoky Mountains National Park se může na první pohled zdát vcelku neznámý, nicméně se jedná o nejnavštěvovanější národní park v USA. Leží na východě Spojených států a ročně přivítá zhruba 9,5 milionů návštěvníků.

Národní park Great Smoky Mountains | © anneh632

Od Čerokíů přes dřevorubce až do UNESCA

Národní park Great Smoky Mountains byl nejprve domovem indiánského kmene Čerokíů, kteří na jeho území vydrželi až do první poloviny 19. století. Jejich osud zpečetil prezident Andrew Jackson, který nařídil vyhnat všechny indiány sídlící východně od řeky Mississippi. Většina Čerokíů uposlechla a vydala se směrem na západ, jen několik málo skupin dále žilo v oblasti kolem dnešního parku.

Téměř 95 % plochy parku je zalesněno, přičemž asi třetinu tvoří původní prales. V Great Smoky Mountains roste na 100 druhů stromů, a tak není divu, že se po vyhnání Čerokíů stala těžba dřeva hlavním průmyslem v celém širokém okolí. Ten sice přinesl do oblasti peníze a prosperitu, ale velká část dřeva v Great Smoky Mountains byla vytěžena.

Spásu přinesla až snaha Správy národních parků, která se za pomoci soukromých investorů i místních obyvatel zasadila o vytvoření Národního parku Great Smokey Mountains. Ten byl oficiálně otevřen 15. června 1934 a v roce 1983 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Great Smoky Mountains | © pfly

Appalačská stezka a Chimney Tops

Napříč parkem vede nepřeberné množství turistických stezek, velká část z nich byla vybudována či vylepšena v průběhu Velké hospodářské krize ve 30. letech. Část parku protíná slavná Appalačská stezka (Appalachian Trail). Přes 3 500 kilometrů dlouhá turistická stezka protíná celkem 14 amerických států – jeden konec je v Springer Mountain v Georgii, druhý v Mount Katahdin ve státě Maine.

Nemáte-li tolik času, nebo stačí-li vám kratší výklus, zdolejte Chimney Tops. Hora vysoká 1 460 metrů leží ve státě Tennessee, vrchol je přístupný po stezce Chimney Tops Trail.

Great Smoky Mountains National Park | © Martinliao

Informace pro návštěvníky národního parku Great Smoky Mountains

Cestujete-li do parku na vlastní pěst, pronájem auta je nejlepším způsobem, jak začít. Kromě organizovaných zájezdů touroperátorů do parku žádná pravidelná doprava nejezdí. Vstoupit do parku můžete na třech místech – ve městech GatlinburgTownsend ve státě Tennessee a v Cherokee v Severní Karolíně.

Vstup do národního parku Great Smoky Mountains je zdarma, platí se až za jednotlivé aktivity. Například jedna noc v kempu vyjde na 17 $396 Kč25 $583 Kč

. Park je otevřen celoročně, ačkoliv některé kempy mohou být zejména v zimě uzavřeny.

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

Jen bych chtel doplnit ze do parku se da vstoupit na mnohem vice mistech nez je psano,jezdival jsem hodne na Fontana lake ktery hranici s parkem ,mimochodem okolo jsou nadherny trasy pro horsky kola a vstoupit se da treba z Bryson city….

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.