Metro v New Yorku: Mapa, cena a kupa cenných rad

Historie newyorského metra sahá až do 27. října 1904, kdy byli v podzemní části přepraveni první cestující. Metro v New Yorku mělo v lednu 2017 celkem 472 stanic, 25 linek a ve všední den přepravilo 5,65 milionu cestujících. New York City Subway jako jediné na světě jezdí nonstop 365 dní v roce.

© Metropolitan Transportation Authority of the State of New York / Pixabay.com

Cena za metro v New Yorku, kde koupit jízdenky

Jízdenky na newyorské metro se prodávají jednoduché, nebo předplacené na určité časové období. Lístky platí zároveň v metru a v lokálních autobusech.

Ceny jízdenek na MHD v New Yorku (v lednu 2017):

 • Jednoduchá jízdenka
  Obyčejná jízdenka stojí 3 $ (62,03 Kč), koupíte ji jen v automatech ve stanicích metra. Platí 2 hodiny od okamžiku nákupu a lze přestupovat mezi linkami.
 • Dobíjecí karta MetroCard
  Když si za 1 $ koupíte dobíjecí kartu MetroCard, obyčejná jízdenka vás bude stát jen 2.75 $ (56,87 Kč). Jen v obchodech si můžete koupit balíček 4 jízd za 9.91 $, 8 jízd za 19.82 $ a 16 jízd za 39.64 $.
 • Týdenní a měsíční jízdenka
  Pokud během týdne využijete metro alespoň 13×, vyplatí se týdenní jízdenka Unlimited Ride MetroCard. 7denní jízdenka stojí 31 $ (641,03 Kč), 30denní lístek 116.50 $ (2 409,02 Kč) plus 1 $ za novou MetroCard.
  Platnost týdenní jízdenky končí o půlnoci sedmého dne. Metro Card aktivované v pondělí odpoledne vyprší platnost v neděli po 23:59.
 • Jízdenky pro děti
  S dospělým cestujícím mohou cestovat až 3 děti do 112 cm zdarma. Za vyšší děti se platí jízdenka jako za dospělého.

MetroCard připomíná dobíjecí kartu. Za 1 $ ji pořídíte v automatu ve stanicích a zastávkách, v obchodech ve městě nebo u stánku MTA. Na MetroCard lze nahrát kredit nejméně 5.50 $ (113,73 Kč). Platit lze hotově, nebo kartou.

Kartičkou projeďte při vchodu do metra nebo autobusu čtečkou na turniketu.

Plán sítě newyorského metra, mapa metra v New Yorku | © Jake Berman, maps.complutense.org

Linky metra v New Yorku, mapa, jak se navigovat

Metro v New Yorku rozlišuje 10 základních lines a 24 services. Line značí fyzické koleje metra (trati), kdy má každá svou vlastní barvu. Na jedné trati jezdí několik linek (service), které se značí písmenem a číslem. Navíc se rozlišují:

 • Express trains
  Vlaky zastavují jen v důležitých stanicích, přibližně na každé třetí až páté.
 • Local trains
  Soupravy zastavují v každé stanici.

Pozorně poslouchejte staniční hlášení a sledujte displeje na bocích vlaků. Na nich je uvedeno označení linky a název cílové stanice. Tím se orientujte.

Pro jednoduché hledání spojů včetně přestupů používejte aplikaci Google Mapy. Stačí do ní napsat výchozí a cílovou stanici, aplikace vám zobrazí i nejbližší časy odjezdů. Mapa metra v New Yorku je vyvěšena v každé stanici.

Do telefonu stáhněte plánek newyorského metra.

LinkaNázevČtvrtě
17 Avenue LocalManhattan
27 Avenue ExpressManhattan, Brooklyn
37 Avenue ExpressManhattan, Brooklyn
4Lexington Avenue ExpressBronx, Manhattan, Brooklyn
5Lexington Avenue ExpressBronx, Manhattan, Brooklyn
6Lexington Avenue LocalBronx, Manhattan
7Flushing Local, Flushing ExpressQueens, Manhattan
AEight Avenue ExpressManhattan, Brooklyn, Queens
BSixth Avenue ExpressBronx, Manhattan, Brooklyn
CEight Avenue LocalManhattan, Brooklyn
DSixth Avenue ExpressBronx, Manhattan, Brooklyn
EEight Avenue LocalQueens, Manhattan
FSixth Avenue LocalQueens, Manhattan, Brooklyn
GBrooklyn-Queens Crosstown LocalQueens, Brooklyn
JNassau Street LocalQueens, Brooklyn, Manhattan
L14th Street – Canarsie LocalManhattan, Brooklyn
MSixth Avenue LocalQueens, Manhattan, Brooklyn
NBroadway LocalQueens, Manhattan, Brooklyn
QBroadway ExpressQueens, Manhattan, Brooklyn
RBroadway LocalQueens, Manhattan, Brooklyn
SFranklin Avenue ShuttleBrooklyn
SRockaway Park ShuttleQueens
S42nd Street ShuttleManhattan
ZNassau Street ExpressQueens, Brooklyn, Manhattan

Rady a tipy, jak cestovat newyorským metrem

 • Bezpečnost v metru
  Newyorské metro je smradlavé a plné lidí, ale je bezpečné. Stačí používat selský rozum. Peněženky nenoste v zadních kapsách, kabelky si zapněte a diamanty schovejte. Kapsáři jsou všude.
 • Provozní intervaly
  Během dopravní špičky jezdí vlaky po 3-5 minutách. V noci jsou intervaly delší, metro obvykle jezdí každých 20 minut.
 • Hlídejte si směr jízdy
  Některé vstupy do metra jsou určeny pouze pro jízdu jedním směrem. Tehdy je na ceduli nápis Uptown (směr jízdy na sever), nebo Downtown (směr jízdy na jih). Vždy si ohlídejte směr jízdy a pozorně sledujte displeje na vlacích.
 • Jak poznat, kde staví které metro
  na zastávkách s bílým puntíkem staví všechny spoje
  staví pouze mimo špičku
  ● staví pouze v noci a o víkendech
  ○ staví pouze ve špičce
 • Průchody mezi stanicemi
  Zejména přestupní stanice metra se mohou táhnout přes několik ulic. Potřebujete-li přejít z jedné linky na druhou, nemusíte vylézat na povrch. Použijte pěší průchody. Na plánku metra jsou značeny černou přímkou.
 • Cestování metrem v noci
  Ve stanicích si vyhlédněte prostor označený žlutou cedulí s nápisem Off-Hours Waiting Area. Je dobře osvětlený, hlídaný bezpečnostními kamerami a vybavený telefonem nebo nouzovým tlačítkem pro přivolání pomoci.
 • Barevné koule u vchodů do metra
  Poblíž vlezu do metra si všimněte sloupu koulí. Zelená lucerna značí stanice otevřené nonstop, ty s červenou koulí se po setmění zavírají.
 • Fotografování v newyorském metru
  Používání fotoaparátů v metru je povoleno, zakázány jsou stativy a blesky.

© Josh Hallett / Flickr.com

Zajímavosti o metru v New Yorku

 • Největší stanice metra v New Yorku
  Ze stanice Times Square-42nd Street se lze dostat k 12 různým linkám. To je nejvíce ze všech stanic newyorského metra.
 • Nejrušnější stanice metra v New Yorku
  Všech deset nejrušnějších stanic metra leží na Manhattanu. Na prvním místě žebříčku je Times Square, kterým ročně projde 63 milionů cestujících.
 • Nejníže a nejvýše položená stanice
  Nejhlubší stanicí je 191st Street na lince 1, nástupiště je 55 metrů pod zemí. Nejvýše položenou stanicí je Smith-Ninth v 27 metrech nad úrovní ulice.
 • Spojitost mezi cenou pizzy a jízdenky
  Cena jízdenky na metro v New Yorku přibližně odpovídá plátku pizzy ve stánku. Pokud jedno z toho zdraží, obvykle brzy vzroste i cena toho druhého.
 • Zloději žetonů
  Mezi léty 1953 a 2003 sloužily jako jízdenky kovové žetony. Vhazovaly se do turniketů a zlodějíčci je z nich kradli. Stačilo je jednoduše vycucnout pusou. Situace došla tak daleko, že policisté museli do turniketů stříkat chilli.
 • Stanice duchů
  V celém systému newyorského metra je devět nepoužívaných stanic. Přezdívá se jim stanice duchů. Nejkrásnější z nich je opuštěná City Hall Station na lince 6, která byla v provozu mezi léty 1904 a 1945.
 • Strážní andělé newyorského metra
  V 70. letech v metru zuřila kriminalita a bezpečnostní situace byla rok od roku horší. Dne 13. února 1979 newyorský rodák Curtis Sliwa založil iniciativu Guardian Angels. Strážní anděle tvořila parta dobrovolníků v červených baretech a bílých tílkách. Nejčastěji svalnatí, mladí muži jezdili ve volném čase křížem krážem metrem a dohlíželi na bezpečnost.
 • TV dokumenty o metru v New Yorku
  Pokud vás newyorská podzemka zaujala, podívejte se na dokument Továrny dneška: Newyorské metro, Dark Days nebo Mimořádné projekty: Rekonstrukce newyorského metra.

Další informace hledejte na webu dopravního podniku MTA. Své zkušenosti s newyorským metrem můžete napsat do diskuze.

Diskuze k článku (171 komentářů)

Vladimír Plachý (1)
15.1.2010
22:10

Rád bych se dozvěděl kdy je lepší jed do NY. Jestli v květnu, nebo září. Červen je již velmi teplý? V bankomatech lze vyměnit české koruny za dolary? Děkuji předem za odpověď! Vladimír

Odpovědět
Petr (2522)
16.1.2010
12:40

V obou měsících je v New Yorku přibližně mezi 14°C a 23°C. Já byl v New Yorku začátkem července, kdy bylo krásně slunečno, teplo a poměrně dusno.

V bankomatech peníze určitě vyměnit nelze, mnohem lepší je však vzít si kreditní kartou a platit s ní. Jednak to vyjde výrazně levněji a jednak u sebe nemusíte nosit vysokou hotovost, což může být občas nebezpečné.

Jen si včas u své banky zkontrolujte, zdali umožňuje platby v zahraničí!

Odpovědět
Ondro SK (1)
30.1.2010
7:21

Zdravim! Paci sa mi tato stranka,som rad ze som ju objavil. Taktiez planujem vylet do N.Y. Avsak ma to problem. Zatial nemam s kym ist. Potrebujem poradit kde na nete mozem hladat spolocnost. Ak niekto vie o nejakyx strankax alebo by chcel ist so mnou, budem rad,ked mi date vediet. Dik
Email: ondro209@azet.sk

Odpovědět
Martin H. (1)
16.3.2010
13:46

Ahoj. V NYC jsem byl několikrát, a metro je i pro “nováčka” v pohodě. Plánek je však doslova životně důležitý. Linky jsou přehledně značené, vždy je na dané trati jedna linka expresní, druhá lokální.

Z JFK letiště je to linka “E”, jede se letištním vlakem do stanice Sutphin Blvd. “Éčko” vede na Manhattan do midtownu, jižně od Central Parku se stáčí na jih a končí stanicí nedaleko Grand Zero (stanice byla postavena kvůli WTC a několik let byla ze známých důvodů uzavřena, konečná byla na Canal St.).
Alternativou je modrá linka “A”, která vede jižním Brooklynem, pokračuje jižním Manhattanem a stáčí se na sever po západním okraji Manhattanu kolem Central Parku a končí nedaleko Brodwayského mostu (na druhé straně je Bronx). Ta je ale expresní, staví jen v hlavních stanicích. Po většinu její délky vede spolu s ní linka “C”, její soupravy staví všude (nevede ale už od JFK, je nutno přestoupit v Euclid Av).
Pod Manhattanem je v létě v metru neuvěřitelné dusno. Subway taky není zrovna buhvíjak čistá, v některých manhattanských stanicích jsou cítit splašky, hlavně když nahoře prší. Většina lokálních stanic je velice malá, na obří trojlodní stanice z pražského metra zapomeňte. Také zapomeňte na caby – žluté newyorské taxíky, jsou drahé.

Odpovědět
Petr (2522)
16.3.2010
18:33

Ahoj Martine,
díky moc za komentář. Jinak s tím zápachem si mi připomněl mapu zápachů v newyorském metru, kterou dal kdysi někdo do kupy. :-)

Odpovědět
Sára (1)
4.7.2010
22:40

Ahoj!
Nevíte prosím někdo, jestli ty 2$ se platí v hromadné dopravě v NY i při přestupu nebo ne.. Aby mě pak nestavěli revizoři a já nekoukala :-)) Je lepší jet z letiště j.f. kennedy do centra busem nebo metrem? Poznám v metru, kdy mám vystoupit? Tam se asi nic nehlásí, že…
Díky Sára

Odpovědět
Petr (2522)
5.7.2010
16:22

Ahoj Sáro,
ta jízdenka je platná i při přestupu, ale musíš to zvládnout do dvou hodin od zakoupení jízdenky. Jinak pokud budeš v NY několik dní, doporučuju koupit časovou jízdenku – nemusíš pak řešit přestupy atd., jen ji nosíš s sebou. :-)

Z JFK do centra je nejlepší jet AirTrainem (jízdenka se platí zvlášť a stojí 5 dolarů) do stanice Jamaica a z ní se metrem dostaneš kamkoliv.

Určitě poznáš, kdy vystoupit. Jednak se ve vlakách pravidelně hlásí co je to za vlak, kam jede a jaká je příští stanice a navíc v drtivé většině vlaků je na zdi taková elektronická mapa dalších zastávek. To je bez problémů… já se spletl jen jednou, kdy jsem spěchal, nasedl na špatnej vlak a místo v Brooklynu skončil v Bronxu. :-)

Odpovědět
Klára (2)
31.7.2010
0:10

Ahoj!
dnes jsem jela poprvé metrem v NY a musím říct, že jsem z toho nějaká zmatená . . . nějak mi nejde do hlavy, které stanice jsou přestupní? Jela jsem zatim jen jednu trasu, ale netuším jak a kde přestoupit, pokud budu chtít jet po jiné trase? Nemlžete mi někdo poradit??
Díky :-)

Odpovědět
Petr (2522)
31.7.2010
12:04

Ahoj Kláro,
mám pro tebe dva super tipy. Určitě se vyplatí koupit si tam mapu New Yorku, ve všech bývá přiložená mapa metra (doporučuju vybrat takovou, kde je mapa metra větší a kde jsou všechny linky metra pořádně popsaný).

Jinak trasu si můžeš výborně naplánovat na Google Mapách. Jen tam zadáš kde seš, kam potřebuješ jet a ono ti to vypíše kompletní trasu i s tím, kde se přestupuje. :-)

Odpovědět
Klára (2)
31.7.2010
18:32

Moc díky, za radu, snad to nějak zvládnu. Jěště bych se ráda zeptala, jak si mám pořídit tu časovou metro card. Zatim mám tu klasickou (za 20$) ale jelikož tu jsem na delší dobu, tak by se mi asi vyplatila ta časová!!! Díky :-)

Odpovědět
Petr (2522)
11.8.2010
20:35

Ahoj,
jsem zpátky z dovolené (což je omluva za pozdní odpověď) a rovnou ti řeknu, že si jízdenku EasyPayXpress MetroCard můžeš registrovat přes internet.

Jízdenka je platná 30 dní a vždy na konci měsíce se ti automaticky obnoví na dalších 30 dní (pokud toto předplatné nezrušíš).

Odpovědět
Luboš (1)
8.9.2010
10:28

Ahoj,
je bezpečné jet metrem z 77 ulice dolů na Staten Island ferry v půl páté ráno? Nebo je lepší vzít si taxi?
Díky.

Odpovědět
Petr (2522)
8.9.2010
21:54

Ahoj Luboši, já bych se určitě nebál. A abych měl jó pocit jistoty, sedl bych si do vagonu, kde bude nejvíc lidí a pokud možno ne Afroameričanů.

Odpovědět
Radek (3)
9.12.2010
14:29

Nazdárek Petře, dnes jsem objevil tyto přehledné stránky, z důvodu plánování mé “business trip” to NYC. Byl jsem v NYC již celkem 4 krát, ale vždy jsem bydlel buďto u bratranců v NJ nebo v hotelu v Lindenu. Tentokrát bych rád využil ubytovacích služeb tohoto velkoměsta. Na druhou stranu bych nerad naši společnost zatěžoval velkými finančními náklady (ceny hotelů na Mnht jsou nadprůměrné). Proto bych se rád zeptal, za jaký čas jsem schopen se přesunout z Qeensu (stanice Parsons boulevard) na Manhattan (Penn station), kde jsem si vybral slušně vypadající hotel. Denně budu totiž docházet na 40th street na naší pobočku. Uvažoval jsem taktéž, že bych mohl pobývat ve velmi slušném hotelu v Newarku za třetinové náklady, odkud je vlak na Penn Station za zhruba 10 minut. Mohu se optat na Tvé doporučení??? Radek :-)

Odpovědět
Sára (1)
9.12.2010
16:15

Ahoj!

Jestli jsem pochopila správně, denně budeš na 40 th, tudíž poblíž znám jeden dobrý hotel na 34 th (8 Av) New Yorker, je rozdělený na nižší i vyšší komfort, cenově dobrý. 5-10 min od stanice Penn. Jinak z Qeensu to krátká cesta na Mnht moc není, když se dívám do mapy metra, denně by jsi z Parson Blvd jezdil na Mnht zhruba asi hodinu.
Ta hodně štěstí a příjemné cestování.

Sára

Odpovědět
Petr (2522)
10.12.2010
8:20

Ahoj Radku,
jen cesta metrem/vlakem bude trvat 45 minut až jednu hodinu. A to pouze jedním směrem, takže si to vynásob dvěma, a to už je podle mne poměrně vysoká časová ztráta.

Proto asi bude jednodušší pobývat v tom hotelu v Newarku, což zabere jedním směrem asi půlhodinku.

Odpovědět
Radek (3)
4.2.2011
14:36

…ahoj Petře a Sáro, díky za info! Můj čas odletu do NYC se blíží (za 4 týdny), a tak jsem na tyto zajímavé stránky opět zavítal. Abych pravdu řekl, tak se těším na ruch tohoto velkoměsta. Sice budu přes týden asi hodně času trávit v kanceláři, ale i tak se těším na jedno z nejsympatičtějších měst na světě. Jelikož jsem byl v prosinci nějak v presu a nestihl jsem si přečíst Vaše doporučení, tak firma již zaplatila mnou uvažovaný hotel Ramada v Qeensu***. Na druhou stranu alespoň poznám něco jiného (pobyt n NYC bude pro mne nový), jelikož jsem spával vždy v NJ. Takže ještě jednou díky a třeba někdy na viděnou v tomto kouzelném městě?!? :-) Radek

Odpovědět
Petr (2522)
4.2.2011
17:01

Tak přeju příjemný pobyt – a nezapomeň se pochlubit s dojmy z tohoto velkoměsta! :)

Odpovědět
Radek (3)
24.3.2011
9:06

…ahojky Petře a případně ostatní nadšenci Big Apple, tak v neděli jsem se vrátil ze služební cesty z NYC a dojmy mám veskrze pozitivní. Sice jsem tam nepůsobil jako turista, který vše oběhá a navštíví, ale i tak jsem si užil atmosféru Manhattanu, Central Parku, Queensu a dalších zajímavých částí města. Přesun z hotelu (Ramada) z Queensu na 42nd street na Manhattan expres linkami F (případně E) trval přijatelných 35 minut. Po dobu 2 týdnů jsem s radostí navštívil i resturaci Zlatá Praha v Astorii (hned u metra stanice Broadway – linka N+Q), kde jsem si v útulném prostředí a s příjemnou obsluhou (SK) dal s chutí vepřo knedlo zelo a chutnou plzničku (menu za velmi dobrou cenu 7$). Opravdu mi ke konci druhého týdne přišla tato dobrota k duhu. Ke konci mého pobytu se ubytovalo 6 krajanů v témže hotelu, tak jsem si s nimi také chvilku popovídal a doporučil pár rad. I přes to, že NYC má jednu z vyšších TAX (okolo 12%), tak stejně se tam nakupuje levně oblečení, obuv a další produkty, takže jsem rodince přivezl spoustu dárečků…
Hotel je sice ve čtvrti Jamajka, ale byl velmi čistý, pokoj prostorný a každý den úklid a výměna ručníků. K tomu je nutné přičíst snídaně, která byly sice velmi monotónní…
Takže kdo má cestovatelské boty, doporučuji zajet na jarní výlet do této metropole. Na závěr pouze přidám info, že přímý zpáteční let s Deltou trval čistého času 7:20 hod, což není taková tragédie (oba lety jsme přistáli dříve dle letového plánu). Zdraví Radek :-)

Odpovědět
Petr (2522)
25.3.2011
0:04

Ahoj Radku, děkuji za zkušenost! Určitě přijde vhod těm, kteří se do NYC teprve chystají!

Odpovědět
Lenka (1)
22.9.2011
19:10

Ahoj, prosím tě proč tady píšeš hlavně se vyhnout Bronxu?

Odpovědět
Petr (2522)
22.9.2011
23:19

Ahoj, to doporučení je pro méně zkušený cestovatele, kteří by se tam mohli cítit méně bezpečně.

Odpovědět
František Závišek (1)
15.10.2011
16:55

Ahoj, Petře vzhledem k tomu že nejsem zcela zdráv musím denně pít namíchané bylinkové čaje (dobromysl,měsíček,medvědice,sléz a pod.) Může to být při cestě do států problém? Zdraví Franta

Odpovědět
Petr (2522)
16.10.2011
0:52

Ahoj, myslím, že to problém nebude. :)

Odpovědět
Karlos (1)
26.12.2011
19:11

Ahoj, chci se zeptat, máme možnost jet do NY jen za cenu letenek, ubytování zdarma, ale neumíme moc anglicky, hodně strohý základ, myslíš že se tam můžeme s manželkou pustit bez řeči? Díky

Odpovědět
Petr (2522)
26.12.2011
23:41

Karlosi, určitě bych do toho šel. Třeba v Chinatownu v New Yorku žijí lidi, kteří neumí ani slovo anglicky. :-)

Odpovědět
Petra (4)
27.12.2011
17:24

Ahojte. Tato otázka je spíše pro všechny, nejen pro Tebe Petře :)
Neznáte tu někdo organizaci, která umožňuje jet do Ameriky a tam se starat o děti v táboře? Obstará jak jídlo tak i ubytování a pak ještě měsíc cestování po NYC. Jednou jsem narazila na jejich stránky, ale už si bohužel nemohu vzpomenout jak se jmenují. Doufám, že to tu ještě funguje. Díky předem :)

Odpovědět
Petr (2522)
27.12.2011
17:51

Ahoj,
těch organizací je víc. Doporučuju přečíst třeba tenhle článek, je to tam dobře popsané přímo od člověka, co ve fat campu pracoval.

Odpovědět
Petra (4)
27.12.2011
22:00

Děkuji, to je to, co jsem hledala! :)

Odpovědět
Majka (2)
3.1.2012
15:17

Ahoj, za pár týdnů jedeme s manželem do New Yorku, letíme na JFK, ale kamarádka nás bude čekat na letišti Newark Liberty. Můžete mi poradit jak se na letiště Newark z JFK dostat? Asi co nejlevněji :-) díky zatím. Majka

Odpovědět
Petr (2522)
3.1.2012
22:02

Ahoj,
mělo by to jít třeba takhle: AirTrainem z JFK na stanici metra Jamaica Station (5 dolarů/osoba), tam odsud metrem na stanici Penn Station (cca dolarů) a tam odsud AirTrainem na Newark (12,50 dolarů).

Odpovědět
Majka (2)
10.1.2012
19:44

Díky za odpověď, trošku jsem se na to mrkla, ale ještě mě to ukazuje že z New York Penn Station musím na Newark Penn Station a odtud asi na Newark airport liberty?

Odpovědět
Daniel (4)
19.1.2012
21:01

Ahoj všichni.
Chystám se do NYC koncem února a pouze na 3 dny. Budu tam poprvé. Je mi jasné, že 3 dny je asi málo, ale přes to, vyplatí se na tak krátkou dobu tam zavítat? Hotel si chci vybrat na Manhattanu. A počasí v tomto období?
Díky za vaše zkušenosti.
Dan

Odpovědět
Petr (2522)
20.1.2012
14:33

Ahoj, tři dny jsou poměrně krátká doba, nicméně i tak se toho dá dost stihnout. Co se týká počasí, počítej tak okolo 5 °C.

Odpovědět
jakuba (1)
26.2.2012
17:20

Je dobré si koupit mapu NY /Marco polo/doma nebo az v NY?

Odpovědět
Petr (2522)
26.2.2012
22:13

Myslím, že je to úplně jedno. V Americe máš kupu map s reklamou zadarmo… já si ji kupoval až na Manhattanu u nějakýho Pákistánce asi za 6 dolarů. :)

Odpovědět
Pavla (5)
27.3.2012
20:41

na kazde zastavce metra je kiosek kde si muzete koupit listek,stoji2,50dolaru,my tam byli tyden a koupili jsme 1 week ticket ktery stoji 29 dolaru a jezdite cely tyden,coz se vyplati,pak maji jeste mesicni nebo tridenni. reknete si o mapu metra kterou k tomu dostanente. ze zacatku se to zda celkem slozite,ale pak se to naucite,lidi v metru jsou v pohode vsichni radi pomuzou,nekdy dokonce jen kdyz vidi ze hledate neco v mape sami vam prijdou poradit. metra se vubec nebojte je tam bezpecno prislo nam to stejne jako v praze,mozna my jen mame cistejsi..

Odpovědět
Anonym (1)
19.5.2012
11:47

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat… Už dlouho hledám mapku, kde je zobrazené newyorské metro (ne jízdní řády, ale mapu), nevíte kde ji mám najít? Prosím o pomoc:/ díky

Odpovědět
Petr Novák (2522)
19.5.2012
12:31

Přímo v článku je odkaz. :-)

Odpovědět
Jakub (2)
30.1.2013
19:44

ahoj,
nemůžu najít jednodenní jízdenku na metro, existuje? platí na 24 hod. nebo jeden den? předpokládám, že expresní metra jsou dostatečně označena?

Odpovědět
Veronika (1)
28.3.2013
19:57

Ahoj,
priletime na letiste JFK okolo 23 hodiny vecer,tzn. z letiste se dostaneme tak o pulnoci. Potrebovali bychom se dostat na jizni Manhattan, proto bych se chtela zeptat, zda je v tomto pripade lepsi si vzit z letiste taxi(hodne drahe,ze :-/ ) nebo vyuzit metra? A hlavne zda je vubec bezpecne v tuto dobu metrem jezdi :-)
Dekuji moc,
Verca

Odpovědět

Ahoj v květnu poletime do new yorku a koukala jsem na ubytovani v 
Newarku nebo Irvington, tak se chci zeptat zda metro pass plati i na dopravu odsud? A plati na veškerou dopravu?

Odpovědět

Ahoj, bohužel to není možné, neboť Newark i Irvington leží v sousedním státě New Jersey.
V New Yorku platí Metrocard na autobusy i metro.

Odpovědět
Aleš (1)
2.3.2014
19:47

Ahoj, chtěl bych upozornit autora na menší chybičku :D myslím, že ten teroristický útok byl v roce 2001 a ne v roce 2011 :DDD jinak skvělý článek ;)

Odpovědět

Aleši, díky za upozornění, překlep jsem opravil. :-)

Odpovědět
Alena (1)
16.5.2014
15:10

krásný den, chci se zeptat, zda je někde k dispozici na google play apka jako je náš PUBTRAN. (že mi to přes GPS najde polohu a nejbližší spoj do destinace kam potřebuji).
Ještě bych se chtěla zeptat jestli máte nějaký tip na prepaid card, která bude jen na internet a nebude to stát moc babek.

Díky, Ála

Odpovědět
Petr Novák (2522)
18.5.2014
3:08

Hezký den Aleno, měla by to umět aplikace New York Subway Map.

Co se týká dat, Ready Sim by mohla vyhovovat. Osobní zkušenosti nemám, ale nabízí 500 MB – 2 GB za 15 – 40 USD.

Odpovědět
verča (3)
17.9.2014
18:46

zdravím, chystáme se do ny začátkem října, pobyt na místě 5 dní, budeme bydlet na staten island. je reálné jezdit každý den do ny? chtěla bych stihnout alespoň muzeum,zoo,macy´s a noční time square :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
18.9.2014
20:23

Ahoj, když si přivstanete, tak je vše reálné… ale bude to zdržení.

Odpovědět
Radek (3)
1.3.2015
22:03

Mohu se zeptat,jak se dostanu z NÝ centrum do New Jersey na hokej do haly Prudential Center.
A jak bude dlouho cesta trvat?

Odpovědět
Petr Novák (2522)
1.3.2015
22:34

Ahoj Radku, cesta bude trvat lehce přes hodinu. Doporučuji použít Google Mapy: https://goo.gl/maps/YCTlh

Odpovědět
Anna (3)
3.4.2015
18:44

Dobrý den,

v kvetnu se chystám do NYC a chtěla bych se zeptat, co se tyce dopravy z JFK do Brooklynu – cestu jsem si nasla, ale když mam od kamarádky metrocard a chci tydenni jizdne, tak mi to ve stanku nabiji nebo si musim koupit novou? A 7-denní jizdne plati na 7 dni nebo na 168h? Tzn. když cvaknu 5.5. v 19:00, tak mi bude platit do 12.5. do 19h? Moc dekuji za info! A.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
5.4.2015
16:14

Dobrý den Anno,

kartu jde buď dobít, nebo si lze koupit novou. Od nedávna se nově účtuje poplatek 1 $ za novou kartu.

Metrocard expiruje o půlnoci sedmého dne. Takže když si cvaknete 5. 5. v 19:00, karta skončí 11. května v 23:59:59.

Hezký den

Odpovědět
Petra (3)
9.4.2015
11:09

Dobry den, mam veeeelikou prosbu – chystam se do NY, bydleni v hostelu Broadway kousek od Central parku a mam tyden na to,abych stihla navstivit nejznamejsi mista (5 Avenue, Sochu svobody, pamatnik 11.zari, Empire ….atd…..najde se dobra duse, ktera by mi mela cas a chut udelat nejaky itinerar, jak si vse nejlepe naplanovat? Budu tam poprve (asi i naposled) a nemam zatim vubec predstavu, jak se v tom vsem zorientovat :-D ……

Odpovědět
Marie (6)
14.4.2015
17:48

Ahoj Petro,

letím v květnu a mám plán, co si chci projít. Určitě si kup průvodce s mapou a 
zakresli si místa, která chceš vidět.
1.Je pěkné projít Central Park – a doporučuji zajít na Fifth Avenue do Frick Collection – malé
a půvabné museum, krásné obrazy./jen přejdeš procházkou Central Park/.
2. Rozhodně zajeď od hotelu metrem dolů – na downtown – k Ferry. To je převoz lodí na Staten Island. Zdarma se projedeš kolem sochy Svobody na Staten Island a zase zpět.
Je to krásný výlet a moc krásné pohledy na focení jak na sochu Svobody, tak na
dominantu Manhattanu /rozhodně lepší, než stát frontu na lístky na Sochu Svobody/ a když vyjedeš ráno, tak potom si udělej z lodi procházku přes Battery park k Ground Zero , World
Financial Center – vše je pohromadě, restaurace venku a pěkné posezení.
3. Times Square a okolí spolu s ROCLEFELLER Center – tam je opět /místo zimního kluziště/
pěkné posezení, kávu a něco k tomu není až zase tak drahé a stojí to za to!!
Nakoukni také k Tiffanimu. A kousek od Times Square je také málo zmiňovaný Bryan Park
– opět příjemné posezení na malé jídlo…..a odpočinek.
4. Metropolitní muzeum je velké, sbírky jsou však nádherné. Chystám se procházkou
po Central parku dojít do muzea a opět shlédnout nějakou sbírku.
Je toho spousta a nejlepší je chodit pěšky určitý okruh.
5. Zajímavá a moc pěkná je cesta pěšky přes Brooklynský most do Brooklynu – opět krásné výhledy.
6. Také doporučím procházku Chinatown, Little Italy, Grenwich Village.
A určitě si projdi High Line – opět málo známá, ale stojí za to. Informace najdeš na netu.

Je toho strašně moc, někdy je ale lepší jen se tak procházet, než se honit za moc místy.
Také si nastuduj systém metra a ulic – co na které je, ať se rychleji orientuješ.
Ferry rozhodně jeď!!!!!!!!!
Šťastnou cestu!!§ Marie
4. Pak doporučím ještě

Odpovědět
Petra (3)
16.4.2015
20:49

Marusko, moc moc moc dekuji, jsi skvela…..vsechno si to projdu na google mapach, snad budu moudrejsi….jeste dotaz – kde koupim toho pruvodce s mapou? jeste nekde tady v Cechach, nebo az tam?

Odpovědět
Petr Novák (2522)
17.4.2015
0:35

Marie, díky za super tipy! Tipů od čtenářů si moc vážím! :-)

Odpovědět
Marie (6)
19.4.2015
18:02

Ahoj Petro, jdi do knihkupectví a chtěj průvodce NY – prohlédni si ho a hlavně ať tam máš mapu. Mají průvodců několik – mám koupené postupně 3 a vždycky najdu něco nového.
Štasný let.

Odpovědět
Marie (6)
19.4.2015
18:08

To jsem ráda, že se to někomu hodí. Mám v NY dceru na Staten Islandu a cestu Ferry a následné procházky si užívám. Zdravím a je to moc užitečný web – sama jsem hledala
rady jak s přestupem v Amsterodamu – poprvé letím s přestupem a mám tam málo času.
Tak snad doletím !!!! Zdravím

Odpovědět
Zuzana (1)
6.5.2015
15:03

Dobrý den, v červnu poletím do NYC, bych se Vás zeptala na tu 7 denní kartu, kolik aktuálně stojí, jestli ji lze pořídit na letišti (JFK) a dostanu se s ní pak z letiště do centra? Musím něco připlácet za kufry? Kolik asi stojí taxi z letiště do centra? Děkuji moc. Z.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.5.2015
17:55

Dobrý den, týdenní karta na MHD stojí 30 dolarů, za kufr se nepřiplácí, ale platí se za AirTrain z letiště na první zastávku metra. Cena je 6 dolarů.

Cena taxíku z JFK do centra je 52,50 dolarů + 5,50 dolarů za mýtné a k tomu případné dýško.

Odpovědět
Alena (3)
6.5.2015
18:02

Zdravim,prosim o radu cestuji za sestřenici do New Jorku a prosila mě abych ji přivezla malovany obraz olej Prahy mohu jej vyvezt .

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.5.2015
20:55

Ano, pokud se vejde do zavazadla. :-)

Odpovědět
Alena (3)
10.5.2015
16:47

diky

Odpovědět
iveta (1)
21.7.2015
17:04

@Petr Novák: dotaz:dobrý den letíme z orlanda a v NY budeme 20.hod na letišti můžeme opustit letiště a taxíkem zajet do Manhattanu jde mi o to jestli nás pustí z letiště dekuji Iveta

Odpovědět

@iveta: Ano, pustí vás z letiště. Před odletem budete muset projít celou procedurou bezpečnosní prohlídky.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
22.7.2015
19:45

Ano, je to možné, jak píše Z. Místo taxíku doporučuji využít metro. :)

Odpovědět
Jajka (1)
30.8.2015
10:56

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to v NY s tou jejich daní? Když půjdu nakupovat, mám si k ceně rovnou připočíst daň? Na kolik to tak vychází?

Díky!

Odpovědět
Mesi (776)
30.8.2015
22:13

@Jajka: Ano, k cenam pripocitavej dan. Pro jednoduche pocitni pridej 10 %. Nebude to presne, ale priblizne budes vedet konecnou cenu

Odpovědět
Lukas (1)
1.9.2015
6:09

Pre tých čo sa obávaju jazdy metrom v noci….. Nebojte sa :D ja som opitý zaspal na metro stanici v Brooklyne opretý o kôš a spal som tam asi tri hodiny (od 2:00-5:00 AM) a nič sa mi nestalo a ani chlp mi neukradli :D Dodnes nechápem čo som to stváral a akému riziku som sa vystavil ale ten NY neni zase až tak nebezpečný ….

Odpovědět
Aleš (1)
15.9.2015
9:56

Dobrý den,
jsem právě na cestě do NYC.. Budem bydlet v Chinatownu.. Jen bych se chtěl zeptat, jak se co nejlépe dostat odtud na Newark Airport.? Nějak na to stále nemůžu přijít..
Děkuji za odpověď :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
15.9.2015
20:30

Dobrý den Aleši,

pokud budete 3 – 4, vzal bych si žlutého taxíka za 60 – 80 dolarů. Pokud chcete jet hromadnou dopravou, podívej se sem.

Odpovědět
Drahomíra Jucovičová (1)
3.1.2016
15:27

Dobrý den, při minulém pobytu v NY jsem vlezla do metra a pokusila se koupit si lístek z automatu, což se mi nepovedlo. Nyní tam budeme 4 dny a podobných pokusů bych se jako technicky nezdatná chtěla vyvarovat. Existuje nějaká třídenní jízdeka? Budeme jezdit metrem a 1x pojedeme autobusem do New Yersey. Děkuji za odpověď, D, J.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
4.1.2016
16:10

Dobrý den, Drahomíro. Bohužel třídenní jízdenka neexistuje. Pokud pojedete za ty čtyři dny alespoň 13×, vyplatí se koupit týdenní jízdenku.

Odpovědět
Anna (5)
6.3.2016
7:30

Dobry den,
moc prosim o radu. Je mozne se dostat z Penn Station na JFK v ramci 7denni MetroCard? Jakou trasou kdyztak?
Moc dekuji :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.3.2016
21:01

Dobrý den Anno, je to možné. Stačí jet linkou E směrem na Jamaica Center – Parsons/Archer a přestoupit na Sutphin Blvd/Jamaica. Tady je mapa.

Odpovědět
Anna (5)
6.3.2016
21:56

Takze i ten AirTrain je zahrnut v te MetroCard?
Dekuji Vam za odpoved!

Odpovědět
Anna (5)
6.3.2016
22:25

A jeste posledni dotaz.
Zacina platnost 7denni MetroCard od doby prvniho pouziti nebo od doby zakoupeni?
Dekuji tisickrat:)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.3.2016
22:30

Za ten Airtrain je nutné doplatit 5 dolarů. Karta se aktivuje jejím prvním použitím… takže ji je možné koupit s předstihem. Není zač, hezký večer :)

Odpovědět
Jirka (1)
17.4.2016
14:46

Chystam se pristi tyden poprve do NY.. Diky za vsechny rady zde.
Jen dotaz, mam si vymenit $ zde v CR a nebo vymenim az tam za €??
Nasel jsem kurz neco kolem 1.08 $ za 1€… To dost spatnej kurz:-(

Odpovědět
Petr Novák (2522)
18.4.2016
23:01

@Jirka: Ahoj, nejvýhodnější je platit všude kartou. Za to se neplatí žádné poplatky. Výměna CZK na EUR ve směnárně a pak z EUR na USD v americké směnárně je ta nejhorší z nejhorších možností. Dvakrát zaplatíš provizi směnárně.

Zbývají tak dvě možnosti: Výměna CZK -> USD v ČR, nebo výběr hotovosti z amerického bankomatu. Obecně vzato je výhodnější výběr, ale doporučuji si zkontrolovat poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí. U některých bank jsou poměrně vysoké.

Odpovědět
Petr (6)
19.4.2016
9:00

@Petr Novák: Mohu k tomu mít ještě dotaz? Známý mi říkal, že hotovost skoro nikde nechtějí brát, že ve většině obchodů se na hotovost dívají, jako že je zfalšovaná (ptám se z důvodu výměny), máš s tím nějaké zkušenosti? (ještě jsem se chtěl zeptat, s autem – když si ho půjčuješ např. přes rentalcars, platíš ho rovnou nebo až na místě? Ta samá otázka i pro ubytování?)

Odpovědět
Franta (3830)
19.4.2016
11:29

@Petr:
Hotovost je v pohodě. Nevím, kde žije známý, ale nepamatuji si, že by někde hotovost nechtěli. Je pravda, že karty jsou tam o dost rozšířenější než u nás, ale hotovost jsou také peníze a vydělat chce každý.
Bankovky do 20,-USD se běžně používají. 50,- jsou v oběhu minimálně (spíš vůbec) a 100,- už jsou pro ně něco jako naše 5.000,-, prostě velkej peníz. Při nákupech v outletech jsem běžně platil i několika stovkami najednou. Jen je prohlédnou a bez řečí je přijmou.

Já auto objednal přes expedia.com a platil až na místě na letišti při vyzvednutí.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
19.4.2016
12:21

@Petr: Nemyslím si, že by předpokládali, že je zfalšovaná. Každopádně doporučuji platit kartou, je to pohodlnější, levnější, bezpečnější a nemusíš řešit výměnu.

Když někam cestuji, tak to dělám tak, že si nevyměňuji nic, pouze si z bankomatu vyberu nějakou minimální částku. Pro případ, že někde nebudou brát karty. A všechno platím kartou.

Ubytování i auto platím předem, pokud je to možné.

Odpovědět

Chystám se poprvé do NY. Jak se dostanu z letiště JFK do města Montaug na Long Islandu?

Odpovědět
Franta (3830)
21.4.2016
9:00

@Liba:
Taxi, auto, městská – mapa

Odpovědět
Liba (3)
31.5.2016
9:47

Děkuji za radu, půjčíme si auto. V této souvislosti mám ještě jeden dotaz. Budeme jezdit na jednodenní výlety z Long Island do města NY, kde se chceme dále přemísťovat metrem. Může mi někdo poradit, kde máme nechat poblíž stanice metra odstavené auto? Díky!

Odpovědět
Petr Novák (2522)
31.5.2016
16:53

@Liba: Když budete cestovat z Long Islandu, nabízí se k odstavení auta oblast kolem metra Jamaica. Mrkněte na seznam parkovišť, levné parkování je třeba Beach 21st Street, Queens, ale leží až na konečné metra. A třeba 45-40 Court Square, Queens je blíž Manhattanu, se snadnou dostupností metra.

Vybral bych jedno z toho.

Odpovědět
Liba (3)
2.6.2016
13:39

@Petr Novák: @Petr Novák: Děkuji, určitě využiju.

Odpovědět

Ahoj, skvělý web! Mohu mít prosím dotaz – první den si chci koupit jednorázovou jízdenku na ty dvě hodiny – to mi bude stačit na transfer z JFK do hotelu, platí tato jízdenka i na “expresní” metro, v článku je zmínka o expresním autobusu za 6 USD?, z JFK se AirTrainem dostanu do stanice Jamaica a tam si tedy koupím tu jednorázovou jízdenku na metro na 2 hodiny, tak zda se dá použít i na expres metro, děkuji. A ještě prosím – jízdenku na ten Air Train koupím někde na JFK? Nebo u řidiče při nástupu? Moc děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2522)
15.6.2016
20:09

@Petr: Ahoj Petře,
díky, jízdenku lze použít na expresní i lokální metro. Ve stanici AirTrainu si za 6 dolarů v automatu koupíš jízdenku na vlak, vystoupíš na Jamaice a tam si koupíš jednorázovou jízdenku na metro za 2,75 $.
U řidiče se jízdenky nekupují. Pokud plánuješ v New Yorku pobývat několik dní, doporučuji koupit týdenní lístek.

Odpovědět

@Petr Novák: Děkuji moc! Plánuji v NY s bratrem právě 8 dní, takže si daný sedmidenní lístek koupíme až druhý den – ten první mi bude stačit jednorázová, abych se dostal do hotelu a pak zbytek dne budeme chodit pěšky po okolí hotelu.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
15.6.2016
21:28

@Petr: V tom případě palec hore. Udělal bych to stejně. :-)

Odpovědět
Lucka (1)
21.6.2016
13:10

Ahoj, ráda bych se zeptala jestli můžu v NY cestovat s kufrem 76x29x48 cm bezplatně nebo si musím koupit k jízdence ještě jízdenku za zavazadlo? Díky za odpověď

Odpovědět
Mirec (1)
29.8.2016
17:56

Ahojte, chcel by som sa opytat na nejaku datovu sim kartu, nieco na styl kreditu, ide mi hlavne o internet, vacsinu casu budeme v NY ale chceli by sme ist pozriet aj na Niagary a Washington, tak aby sme nemali problem s pokrytim. V USA sa zdrzime len 10 dni. Dakujem za kazdu radu :)

Odpovědět
Miroslav Z. (1)
6.3.2017
23:23

Ahoj. Měl bych dotaz zda s tím nemáte někdo zkušenost. Jsme ubytovaný v New Jersey kousek od Hudson Park. Do centra NYC jezdí bus č. 127. Budeme si pořizovat týdenní kartu na metro a busy, kdy jsme zjistili, že cena by měla být okolo 30-ti dolarů. A to co mě zajímá a nikde jsem nenašel je to zda tato karta platí i na uvedený autobus, který jezdí mezi NYC a NJ. Nebo zda se musí platit zvlášť. Pokud to někdo víte budu rád za pomoc. Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.3.2017
23:35

@Miroslav Z.: Ahoj Mirku, tou kartou zřejmě myslíš Metrocard. To je časová jízdenka na MHD v New Yorku. V autobusech 127 neplatí, protože ty provozuje NJ Transit (dopravní podnik New Jersey).

Odpovědět
Pavlína (1)
8.3.2017
12:16

Ahojte, v létě jedu s dcerou do NY a ubytování máme na Staten Island. jezdí tam i metro?
je cest na Manhattan složitá?
díky za info

Odpovědět
Petr Novák (2522)
8.3.2017
23:07

@Pavlína: Ahoj Pavlíno, metro na Staten Island nejezdí. Záleží, kde přesně máte ubytování. Cesta hromadnou dopravou může v nejlepším případě trvat 35 minut (pokud je ubytování blízko expresní linka na Manhattan) až 2 hodiny (pokud bude nutné přestupovat).

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.