Den válečných veteránů (Veterans Day): Kdy, jak a proč se slaví

Petr Novák

Den válečných veteránů (Veterans Day) se po celém světě slaví tradičně 11. listopadu v den výročí ukončení 1. světové války. Zatímco v Česku jde pouze o tzv.  významný den, v USA je Veterans Day státním svátkem. Den válečných veteránů se často zaměňuje se Dnem obětí války (Memorial Day), který se tradičně slaví poslední květnové pondělí. Rozdíl je ten, že v rámci Dne obětí války se uctívají pouze padlí vojáci, kdežto Veterans Day je slavnostním dnem pro všechny bývalé vojáky.

Den válečných veteránů / Veterans Day | © Unsplash.com

Historie a tradice Dne válečných veteránů

Den připomínající vojenské veterány se poprvé slavil 11. listopadu 1919 – rok po ukončení většiny bojů 1. světové války. Stalo se tak na příkaz prezidenta Woodrowa Wilsona, přičemž původní název svátku zněl Armistice Day (Den příměří). Za státní svátek byl tento listopadový den prohlášen až v roce 1938.

Po konci Druhé světové války v roce 1945 přišel válečný veterán Raymond Weeks z města Birmingham v Alabamě s návrhem, aby byl 11. listopad připomínkou všech mužů a žen, jež bojovaly za svou vlast ve válce.

Návrh podpořil tehdejší generál a následně i prezident Spojených států amerických Dwight Eisenhower, a tak došlo od roku 1954 ke změně podstaty a názvu svátku na dnešní Veteran’s Day.

Zajímavosti o Dnů válečných veteránů

Tradičním symbolem válečných veteránů je vlčí mák, který se připíná na klopu. A to po celém světě. Původ vlčího máku se datuje až do První světové války, kdy kanadský vojenský lékař John McCrae sloužil v Evropě a nemohouc si zvyknout na bolest a utrpení svých kamarádů v boji, sepsal báseň In Flanders Fields. A v ní se píše právě o padlých vojácích, kteří navždy odpočívají na polích v okolí belgického Flandres, jež porostlých vlčími máky.

Na Den válečných veteránů vyjadřují mnozí majitelé fastfoodových i běžných restaurací respekt a poděkování tím, že bývalým vojákům nabízí jídlo zdarma. Na tento krok přistoupily třeba restaurace Applebee’s, Starbucks, Krispy Kreme Doughnuts nebo T. G. I. Friday’s.

Ke Dni veteránů patří v USA velmi populární průvody. Největší Veterans Day Parade (známý také jako America’s Parade) se od roku 1929 koná v New Yorku, tvoří ho přes 25 000 účastníků a dalších 750 000 diváků v ulicích.

Vždy 11. listopadu přesně v 11:00 jsou položeny věnce k hrobce neznámých vojínů na Arlingtonském národním hřbitově ve Virginii a u památníku Eternal Light Peace Memorial v newyorském Madison Square Parku.

Hned třetinu amerických bezdomovců tvoří bývalí příslušníci armády. Celých 70 % z nich je závislých na některé droze.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.