Co vidět v Kalifornii: Letecká základna Edwards a hřbitov letadel

Petr Novák

Klasické atrakce typu chodník slávy, filmová studianárodní parky již máte zmáknuté? Máme pro vás tipy na nevšední místa, která si můžete prohlédnout během cesty po Kalifornii. Letecká základna Edwards, fotogenická železniční smyčka nebo velký hřbitov dopravních letadel.

Co vidět v Kalifornii: Letecká základna Edwards, hřbitov letadel a klasická auta | © Pixabay.com

Obsah článku
  1. Prodejna klasických aut, železniční smyčka a svítící žárovka z roku 1901
  2. Hřbitov dopravních letadel a prohlídka letecké základny Edwards
  3. Kostel z filmu Kill Bill a něco pro fanoušky letadel

Prodejna klasických aut, železniční smyčka a svítící žárovka z roku 1901

V Kalifornii jsme nejprve zavítali do prodejny klasických amerik, My Hot Cars v San Ramon (mapa) a Specialty Sales Classics v Pleasantonu (mapa).

Castle Air Museum v Atwateru (mapa), je zde mimo jiné Lockheed SR-71 Blackbird, presidentský McDonnell Douglas VC-9C nebo třeba Convair RB-36H Peacemaker s MK. 17 termonukleární bombou. Zajímavý pocit stát těsně vedle něčeho, co mělo sílu 15 megatun.

Fire Station #6 a Centennial Light Bulb v Livermore (mapa), nejdéle svítící žárovka na světě, která má i svou webovou stránku s online kamerou.

Co vidět v Kalifornii: Letecká základna Edwards, hřbitov letadel a klasická auta | © Franta | © Franta

Tehachapi Loop (mapa), zajímavá železniční smyčka, kterou projíždí vlaky na trase Bakersfield – Mojave. Místa s dobrým výhledem na focení a natáčení jsou na soukromém pozemku, proto je potřeba dodržovat určitá pravidla daná majitelem. Ta jsou napsaná na ceduli u vstupu na pozemek. U vyhlídky je i sezení s odpadovým barelem, takže je vidět, že majiteli slušní návštěvníci nevadí.

Chce to jen vychytat dobrou dobu na vlaky. Nějak jsem nepátral po grafikonu a riskli jsme to. Celkový průměrný počet vlaků za den dával šanci, že něco uvidíme. Dorazili jsme před 10:00 dopoledne, čekali jsem skoro hodinu a nic. Tak jsme se dohodli, že v 11:00 pojedeme dál.

No a chvíli na to se v dálce objevil vlak. Samozřejmě jsme si na něj počkali. Když se točil pod námi, tak jsme v dáli viděli další, poté, co k nám dojel i ten, a my se začali vracet k autu, jsme viděli další blížící se vlak.

Takže vlaků jezdí dost, ale zřejmě několik za sebou a asi se střídají v jízdě nahoru a dolů. Trať je sice většinu trasy dvoukolejná, ale některé tunely a mosty ne, tak aby zřejmě vlaky nemusely dlouho čekat cestou, vyjíždí v kolonách kyvadlově.

Hřbitov dopravních letadel a prohlídka letecké základny Edwards

Po přejezdu hor směrem na Mojave jsme si dali kolečko kolem letecké základny Edwards (mapa).

California City, město s tímhle názvem prostě navštívit musíte.

Na východní straně místního letiště najdete Phoenix Auto (mapa), takový „základní tábor“ Wasteland Weekend (koná se vždy poslední víkend v září), srazu fandů postapokalyptického světa, jako třeba z Mad Maxe, za plotem tu stojí několik zajímavých aut upravených právě pro tuto akci.

Po nesmělém dotazu nás majitel nechal si vše prohlédnout a dovolil nám i fotit. Ani nás nepřekvapilo zjištění, že jeho předci pocházeli z Československa, takových lidí tu potkáme docela dost. Hned se chlubil zákaznici, které opravoval auto, že je z něj celebrita na kterou se jezdí koukat až z Evropy.

Auto z Hvězdných válek jsme potkali u USS Iowa | © Franta | © Franta

Boeing NB-52B Mothership 008, B-52 (mapa) používaná k testování všeho možného, stojí před severní branou základny Edwards a dá se k ní normálně přijet, je u ní i parkoviště.

Ve Victorville na letišti Southern California Logistics Airport (mapa) je hřbitov dopravních letadel. Až k nim se nedostanete, ale u křižovatky Nichols Ave a Mesa Linda Rd se dá zajet skoro až k plotu.

Cesta je ale hodně prašná, tak je dobré jet opravdu pomalu. Kdo už v Kalifornii byl, tak tenhle jemný prach, který se dostane úplně všude, určitě zná. Cestou projedete i kolem obrovského parkoviště aut z Dieselgate, tam je ale aktivní ochranka a fólie přes plot, aby dovnitř nebylo vidět. Přesto nějaké fotky máme. Teď už je to i na YouTube z dronů. Koukli jsme se i na několik junkyardů aut v okolí.

Kostel z filmu Kill Bill a něco pro fanoušky letadel

El Mirage Dry Lake Off-Highway Recreation Area (mapa), místo pro milovníky všeho, co jezdí a chtějí se vyřádit. Přijedete, zaplatíte poplatek a je to. Naše auto bylo z půjčovny, takže jsme se jen podívali, jak to tam vypadá, a jeli dál.

The Two Pines Chapel (mapa) aneb Kill Bill Church, asi netřeba představovat. Najdete ho v osadě Hi Vista na křižovatce E Ave G a 198th St E. Bohužel majitele asi štvali fanoušci, co si jezdili dělat fotky zadarmo, tak kolem postavil plot zakazující vstup a před kostelík zaparkoval náklaďák naložený bordelem.

Co vidět v Kalifornii: Letecká základna Edwards, hřbitov letadel a klasická auta | © Franta | © Franta

Ve městě Palmdale – Blackbird Airpark (mapa) a Joe Davies Heritage Airpark (mapa), dvě místa pro fanoušky letadel hned vedle sebe.

Nej bodem přejezdu do LA byla návštěva Air Force Flight Test Muzea na AFB Edwards. Ano, i na takovou základnu se dá dostat, stačí kouknout na webové stránky a mít štěstí.

Štěstí na volný termín v době, kdy kolem pojedete. Dělá se jen jedna veřejná prohlídka měsíčně. Nicméně nejbližší volný termín byl za 8 měsíců. V případě, že vás bude skupinka alespoň 15 lidí, tak se dá domluvit prohlídka i mimo vypsané termíny. Nám se toho štěstí sešlo dost.

Co vidět v Kalifornii: Letecká základna Edwards, hřbitov letadel a klasická auta | © Franta | © Franta

Autorem článku je Franta, který má s cestováním po USA bohaté zkušenosti. Přečíst si můžete také jeho postřehy z plánování cesty do USA a svoji zkušenost se secondary inspection v USA. :-)

Diskuze k článku (5)

Ahoj, prosím odkud je ta poslední fotka?

Odpovědět

@Tibor:
Je to část čtvrti San Pedro v LA, se kterou se v roce 1929 utrhl celý útes.

Když si dáš na Google mapách The Sunken City & Street Art, tak se ti to ukáže. Jinak to vyznačené není, je tam zakázaný vstup. Na GM je jen Sunken City Trail, taková cesta kolem oplocení. Při odlivu se tam dá ale dojít z Cabrillo Beach. Případně “nadrzo” od Point Fermin Parku. Ale jak píši, je tam zakázaný vstup pod trestem zatčení nebo/a pokuty (až 1.000,-$), takže žádné standardní místo na procházku.

Odpovědět

@Tibor: @Franta: Pro toho, kdo to opravdu videt chce, tak ten zakaz vstupu se nejak extra nehlida. “Nejpohodlnejsi” pristup je ze zmineneho parku, kde byl “odstranen” kus plotu. Je to misto, kde se schazi predevsim komunita sprayeru a nejlepsi je to asi pri zapadu slunce.

Odpovědět

Super, díky za radu. Budu to mít jako náhradu za kostel z Kill Billa, ten jsme hodně chtěl vidět a oplocení mě zklamalo :-(

Odpovědět

@Tibor:
Oplocení by ještě šlo, ale ten náklaďák kazí záběr. :-)
Zajímavá je i Pirate tower a přilehlý “přírodní” bazén v Laguna Beach nebo třeba zbytky po SS Dominator u Palos Verdes Estates. K vidění je tam toho spousty.

Petr možná ještě článek doplní nebo to napíše samostatně. Trochu jsem se rozepsal a je z toho více materiálu, než jsem sám počítal. Už teď tu jsou 4 články.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA