Bankovní účet v USA: Jak ho založit, informace, rady a tipy

Cestujete do USA na Work and Travel nebo jiný studijní či pracovní pobyt? Nikam necestujete, ale rádi byste si zřídili osobní, americký bankovní účet? Přečtěte si, co je potřeba a jak máte postupovat.

Bankovní účet v USA

Banky v USA

Ve Spojených státech amerických je v provozu kolem 6 500 bank. Některé z nich působí v celé zemi (National Banks, národní banky), jiné jen v určitých státech (Regional Banks, regionální banky), nebo dokonce jen v jediném městě (Community Banks, obecní banky).

Výhodou národních bank je dostupnost poboček nebo bankomatů napříč celými USA, u menších bank je počet vlastních bankomatů nižší. A za výběry z cizích bankomatů se bohužel obvykle platí 1 – 4 dolary.

Mezi největší americké banky patří Bank of America, Citi, Wells Fargo, ChaseHSBC.

Bankovní účty v USA

Americké účty se moc neliší od těch našich, setkat se můžete se dvěma základními typy:

 • Checking Account
  V překladu znamená šekové konto, nicméně jde o běžný bankovní účet. Bezplatnou součástí účtu je přístup k internetovému bankovnictví a debetní karta. Debetní znamená, že můžete utrácet pouze peníze, které máte na svém účtu.
 • Saving Account
  Spořicí účet, který funguje prakticky stejně jako u nás. Vklad na něm je úročen vyšší sazbou, ale penězi není možné platit. Je třeba je nejdříve převést na běžný účet.

Některé účty kombinují běžný a spořící účet – stejně, jako je tomu u nás.

Pro založení účtu musíte mít přiděleno SSN (Social Security Number)

Základní podmínkou pro založení běžného účtu v USA je přidělené číslo sociálního pojištění (Social Security Number – SSN). To se v Americe stalo jakýmsi identifikátorem obyvatel, tedy něčím, jako je u nás rodné číslo.

Bez přiděleného SSN vám žádná banka účet nezřídí. Možná existuje výjimka – pokud znáte banku, která vám založí účet bez SSN, napište do komentářů.

Založení účtu v USA s přiděleným SSN

S přiděleným číslem sociálního pojištění není sjednání účtu zase tak složité. Stačí zajít na pobočku kterékoliv banky, nebo zkusit založit účet online. Při zakládání účtu v USA budete potřebovat minimálně následující doklady, některé banky mohou případně vyžadovat další:

 • Cestovní pas
 • Social Security Number
 • Doklad stvrzující pobyt v USA
 • Hotovost odpovídající minimálnímu vyžadovanému vkladu

Výhodnější studentské účty jsou obvykle bez poplatků

Téměř každá americká banka má v nabídce účet bez poplatků určený studentům.

Na rozdíl od českých bank jsou podmínky pro udržení si bezplatného účtu náročnější. Liší se banku od banky, ale mezi ty nejčastější patří pravidelná měsíční úložka na účet (např. 250 $) nebo třeba zústatek na účtu v určité výši (např. u Bank of America je to 1 500 $).

V případě nesplnění podmínky je účtován poplatek. Pro představu – u Chase činí 6 $, u Bank of America 12 $.

Některé školy a univerzity mají přímo s bankami uzavřeno partnerství. Informujte se na studijním oddělení, jestli to není i váš případ. Zřízení amerického účtu by v takovém případě bylo mnohem jednodušší.

Zakládali jste si v USA účet a máte s tématem tohoto článku osobní zkušenosti? Já bohužel ne, budu moc rád, pokud napíšete své poznatky do komentářů pod článkem, nebo se mi ozvete na info (zavináč) chcidoameriky (tečka) cz. Pokud se najde někdo, kdo by článek doplnil o cenné údaje na základě vlastních zkušeností, odměním ho! :)

 1. Bankovní účet v USA: Jak ho založit, informace, rady a…
 2. Řízení auta a dopravní předpisy v USA
 3. Kam do USA v jednotlivých měsících

Diskuze k článku (5 komentářů)

Martin (1)
31.7.2015
9:31

Wells Fargo zalozi ucet i bez SSN, staci mit pas. Pry to umi skoro vsechny banky, jen staci prijit osobne na pobocku a neresit online.

Odpovědět

Zaplatili nám až camp skončil, tudíž potřebuji účet jenom na proplacení šeků a potom placení letenek, .. Vyplatí se tedy zakládat si účet? Nebo má někdo jiný nápad? Děkuji za všechny odpovědi!

Odpovědět
Marcel (1)
26.10.2015
23:28

Ucet ti zalozia aj bez SSN (HSBC). SSN potrebuju hlavne kvoli credit check-u aby ti mohli dat odpovedajucu kreditnu kartu na zaklade credit-u. Tj. ak sem prides rovno z europy, nemas SSN, nemas ziaden credit – si pre nich v podstate nula az kym sa za teba niekto nezaruci (napriklad zamestnavatel).
Dalej, bankovnictvo nie je v USA ani nahodou na tak vyspelej urovni ako v europe – hlavne co sa tyka moznosti prevodu penazi. A zalozit ucet v nejakej velkej banke? To chce celkom trpezlivost. Uz cakam piaty den a stale nemam internetbanking (HSBC).

Odpovědět
Noah (1)
13.1.2016
2:39

V Bank of America, Wells Fargo a Chase neni zapotřebí SSN, postačí pas a US adresa….

Odpovědět
Luci (12)
18.12.2016
6:39

zakladala jsem pred 3 mesici ucet v PNC banka na pas a bez problemu :) na druhou stranu jsem mela tip a vedela jsem za kym presne mam jit :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.