Cestujete do USA na Work and Travel nebo jiný studijní či pracovní pobyt? Nikam necestujete, ale rádi byste si zřídili osobní, americký bankovní účet? Přečtěte si, co je potřeba a jak máte postupovat.
-
Obsah článku
Banky v USA
Ve Spojených státech amerických je v provozu kolem 4 800 bank. Některé z nich působí v celé zemi (National Banks, národní banky), jiné jen v určitých státech (Regional Banks, regionální banky), nebo dokonce jen v jediném městě (Community Banks, obecní banky).
Výhodou národních bank je dostupnost poboček nebo bankomatů napříč celými USA, u menších bank je počet vlastních bankomatů nižší. Za výběry z cizích bankomatů se obvykle platí $2.5059 Kč–$371 Kč.
Mezi největší americké banky patří Bank of America, Citi, Wells Fargo, Chase a HSBC.
-
Bankovní účty v USA
Americké účty se moc neliší od těch našich, setkat se můžete se dvěma základními typy:
💵 Checking Account
V překladu znamená šekové konto, nicméně jde o běžný bankovní účet. Bezplatnou součástí účtu je debetní karta. Debetní znamená, že můžete utrácet pouze peníze, které máte na svém účtu.
💵 Saving Account
Spořicí účet, který funguje prakticky stejně jako u nás. Vklad na něm je úročen vyšší sazbou, ale penězi není možné platit. Je třeba je nejdříve převést na běžný účet.
Některé účty kombinují běžný a spořící účet – stejně, jako je tomu u nás.
-
Založení účtu v USA s přiděleným SSN
S přiděleným číslem sociálního pojištění (SSN – Social Security Number) není sjednání účtu zase tak složité. Stačí zajít na pobočku kterékoliv banky, nebo zkusit založit účet online. Při zakládání účtu v USA budete potřebovat minimálně následující doklady, některé banky mohou případně vyžadovat další:
- Cestovní pas
- Social Security Number
- Doklad stvrzující pobyt v USA
- Hotovost odpovídající minimálnímu vyžadovanému vkladu
-
Založení účtu v USA bez SSN
Účet doporučuji založit v některé z největších bank, které mají pobočky a bankomaty po celých USA. Případné problémy tak budete moct řešit i na cestách. Americké banky často nabízejí bonusy za otevření účtu nebo za doporučení, zdarma lze tímto způsobem získat třeba i $1002 369 Kč. Informace o akci obvykle na webu banky nepřehlédnete.
Bank of America nabízí bankovní účet pro studenty a pracovníky ze zahraničí. K založení stačí dva doklady totožnosti, americká korespondenční adresa a Foreign Tax Identification Number (FTIN). Studenti mají vedení účtu zdarma.
Wells Fargo nabízí bezplatný bankovní účet pro studenty od 13 do 24 let. Občané jiné země než USA musí pro založení předložit dva různé doklady totožnosti, například cestovní pas a k němu platební kartu nebo školní průkazku. Při založení se na účet vkládá $25592 Kč.
Některé školy a univerzity mají přímo s bankami uzavřeno partnerství. Informujte se na studijním oddělení, jestli to není i váš případ. Zřízení amerického účtu by v takovém případě bylo mnohem jednodušší.
-
Bonusový tip na dolarový účet zdarma
Pro dolarový bankovní účet není nutné jezdit do USA, pohodlně si ho lze zřídit díky službě Wise a Revolut. Obě nabízí bezplatné vedení účtu, platební karty zdarma a velmi výhodné směnné kurzy. Účet si lze založit z telefonu za pár desítek minut.
K ovládání Wise i Revolutu slouží mobilní aplikace, platební kartu lze uložit do Google Pay, Apple Pay plus si ji nechat poslat poštou. V obou aplikacích si lze založit účet v desítkách různých měn a přijímat platby z celého světa. Posílání peněz v rámci platformy je zdarma, za poslání peněz na klasický bankovní účet se platí. Výše poplatků je však nižší než u mezinárodních převodů.
Osobně používám obě služby, na zahraničních platbách tak šetřím 3-4 % oproti debetní kartě od banky. Revolut používám k soukromým platbám na cestách po zahraničí a k platbám přes internet, mám tak odděleny peníze od svého hlavního účtu. Wise používáme ve firmě pro platby faktur v cizích měnách.
💬 Zakládali jste si v USA bankovní účet a máte s touto problematikou osobní zkušenosti? Budu rád, když je napíšete do komentářů pod článkem nebo se mi ozvete e-mailem. Pokud se najde někdo, kdo by článek doplnil o cenné údaje na základě vlastních zkušeností, odměním ho! :)
Diskuze k článku (56)
@Pavel:
Platba, jako taková, problém nebude. Poplatky záleží na konkrétní bance a podmínkách účtu.
@Pavel: Ahoj Pavle, jednoznačně doporučuji platbu kartou. Je rychlejší a bez poplatků.
Chcem sa vás spýtať, som v Amerike a samozrejme mám tu rodinu ako sestru, dá sa mi vybaviť nejaký účet v banke new jersey??? Ďakujem za informácie, pekný deň prajem.
@Lubomir Grujoski:
Jestli se nepletu, tak to pro tebe, jako turistu, nejde. Možná to některá banku dělá, ale nespoléhal bych na to, tohle bude spíš podléhat nějakému federálnímu zákonu.
Jestli je tam sestra legálně, tak si může založit účet na sebe a ty ho můžeš nejspíš používat, vklady/výběry bankomatem a platby kartou.
Samozrejme, vklady a výbery, áno sestra už tu žije vyše 10rokov, čo k tomu potrebujem??? Stačí cestovný pas??? Ale za opytanie nič nedám si myslím, ďakujem za informácie.
@Lubomir Grujoski:
Ať se sestra zeptá. Podle mě to nepůjde. Ale většinou banky chtějí dva doklady s fotkou a ve Státech možná i SSN.
Čo znamená i SSN, ďakujem za informácie
@Lubomir Grujoski: Bezne ti banka bez mista trvaleho pobytu v USA ucet neotevre. Tudiz potrebujes US adresu. Mnohe banky vyzaduji alespon dva doklady: cislo SSN (Social Security Number), ridicsky prukaz nebo nejaky doklad o platbe elektriny, plynu, atd na tve jmeno. Alespon jeden doklad by mel mit fotku.
Zdravim vie niekto ako si zrušiť učet v Bank of America zo Slovenka?
@Michal:
A zkoušel jsi se zeptat v Bank of America, třeba e-mailem?
Podle mě tam budeš muset osobně, protože takhle na dálku by to mohl udělal kdokoliv, nejspíš budou potřebovat nějakou jistotu, že jsi to ty.
Dobrý deň, chcela by som vedieť ako dlho trvá aktivácia účtu. Je možné, aby sa z nového účtu dali previesť peniaze až po 68 dňoch?? Ďakujem vám za odpoveď.
@Marcela:
To je otázka spíše na danou banku.
Bohužiaľ, neviem o akú banku ide. Môj známy, ktorý je občan USA mi dlží peniaze. Teraz sa vyhovára na to, že z účetu ktorý si založil respektíve ktorý si na novo aktivoval bude možné poslať peniaze až po uplynutí 68 dňoch. Zdá sa mi to veľmi dlho. U nás stačí 48 hodín.
Aha. Tak s tímto ti tu nikdo nepomůže.
@Franta: Je nejaka pobočka aj v Europe ?
@Michal:
A koukal ses? Nečekáš, že to za tebe vyřeším, že ne?
Na stránkách BoA jsem nic nenašel. Google ukazuje tohle.
@Marcela: Řekl bych, že se jen vymlouvá. Zkus mu navrhnout, ať ti peníze pošle přes PayPal. Tam je převod okamžitý.
@Marcela: Prvni cast dotazu: Ucet je otevreny okamzikem, kdy ho na pobocce zalozis a poprve do neho vstoupis. Tedy cca 2 minuty po jeho zalozeni :o)
Druha cast otazky, ktera sice nebyla vyslovena, ale…: Mohl by mi nekdo prosim ukazat jedineho Americana, ktery nema ucet? No dobre, urcite se taci najdou, ale nejspis budou zit v indianske rezervaci nebo ve stanu na brehu reky :o)
Pokud ho nemuzes osobne chytit pod krkem, tak nezbyva nez doufat, ze ma pouze financni trable, o kterych nechce mluvit a za tech 68 dni je bude mit vyresene a penize posle.
@Petr Novák: Jeste doplnim, ze poslat penize do zahranici lze i bez toho, aby dotycne mel ucet. Staci zajit treba do Western Union, ale stejnou sluzbu, tedy prevod penez hotove polozenych na prepazku, urcite poskytuji i jine banky (nezjistoval jsem, ale predpokladam to).
@Mesi: Ďakujem vám za odpoveď, bohužiaľ pod krk ho chytiť Nemôžem, aj keď by som to s radosťou urobila tak len dúfam že bude fér a všetko mi vráti;)
In
@Pavel: čau, z eec není žádný problém,, na passport ti klidně dají elektriku,, možná budou chtít platbu na víc jako rent,, platím vše přes internet i Cng
Ahoj. Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto? Vydělávám peníze v šecích i v cashi. Vím, že až do konce pobytu účet potřebovat nebudu – vyžiju s hotovostí. Po skončení práce bych chtěla své šeky (a třeba i nějaký cash) dostat na svůj český účet. Moc se mi nepozdává představa mít u sebe tolik peněz po celou dobu cestování. Jakou cestu jste zvolili a jak to celé finančně vyjde? Moc díky.
Ahoj, chtěla bych se zeptat. V Americe jsem na půl roku a pracuji, v práci dostávám šeky kde místo mého jména je casch. Mám tu známého který tu vlastní účet, muže mi šeky směnit v jeho bance za casch? Přičemž za to nebude odvádět daň a bude to bez poplatku? Slyšela jsem ze to tak jde, bez toho abych si tu na půl roku zakládala účet. Předem díky za odpověď
@Denisa Lipavská:
Zeptej se v bance nebo toho známého. Předpokládám, že máš pracovní povolení, když tu veřejně píšeš, že tam pracuješ.
@Denisa Lipavská: nebo si nech sek proplatit v Cashing Chacks.
@Franta: @Denisa Lipavská: Podle toho, co pise, tak celekm evidentne nelegalne
Tohle je z Bank of America
We are unable to open your accounts online, however we can help you open your account in a financial center close to you. You can also schedule an appointment to meet one on one with a specialist at a Bank of America financial center.
Spřijít osobně do banky a máte účet.!
chcel by som vediet ci sa da zalozit konto v banke na slovensku hoci som teraz v usa ci je to mozne bez mojho pobytu a prichodu na slovensko
@jozef: To neni otazka zrovna na tyto stranky :o) Ale vzhledem k tomu, ze smlouvu o otevreni uctu musis podepsat… V CR do banky nemusis, smlouvu ti priveze kuryr a ty jen podepises, ale jak to chces udelat z USA… Ale treba je nejaky jiny zpusob nebo nejaka banka na Slovenku poskutuje i takovou sluzbu.
@jozef:
Jak píše Mesi. Skoč na net a projdi si stránky slovenských bank a koukni na podmínky pro založení účtu.
Ale počítej s tím, že budeš muset nějak prokázat totožnost a podepsat smlouvu.
Dobry den,
chapu, ze kazda banka ma jinak nastavena pravidla. Ale muze se stat, ze urcite dobe necinosti uctu, banka ucet zavre/zrusi?
@Teresa: u většiny účtů je stanovena výše minimálního zůstatku (např. u Chase je to $1500), při kterém se neúčtují poplatky. Pokud na účtu bude míň, každý měsíc odečtou poplatek, a až se účet dostane na nulu, tak se zruší. Přímá podmínka rušení při nečinnosti v pravidlech nebývá.
@Vašek: Děkuji. Takže nejde o nečinnost, nýbrž o zůstatek na účtu.
@Teresa: Obvykle ano. Nemůžu ale zaručit, že to v některém případě nebude jinak.
@Martin:
Mozem si zalozit ucet v USA cez internet ked zijem v U.K.?
Je možné sa prihlásiť do elektronického bankovníctva aj mimo územia USA? a urobiť prevody?
Jestli myslíš do bankovnictví českých bank, proč by to nešlo? Normálně přes net, jako doma :-)
@Ivona:
možná jsem to blbě pochopil, když to čtu znova.
@jirka01:
myslela som prihlasit sa do elektronickeho bankovnictva americkej banky. mimo uzemia USA.
to znamena, ze ak mám aktivny ucet v USA a som napr. v europe, dokazem zadavať prevodne príkazy na platby?
Dakujem.
@Ivona:
Aha, tak to seomlouvám. S tím nemám žádné zkušenosti. Hezký den.
@Ivona: Ano
@Mesi: ďakujem
Dobrý den, lze otevřít účet v bance v USA z ČR? Online? Bez cesty do USA? Jsem Češka, ale mám i americké občanství i SSN. Děkuji za tip
Kamos je čr a potrebuje zrusit ucet v usa je to problem to udelat nejak pres net bo telefon??
@Petr:
A co kdyby se kámoš zeptal v té bance?
@Noah: A online založit účet bez adresy nejde?
@Tomáš:
Jakože si terorista otevře účet bez nějaké fyzické kontroly?
V Bank Of America vám účet založí i be SSN. Ověřeno 3x, na dvou různých pobočkách ve dvou různých státech :D. Vypadalo to, že to mají jako standardizovaný proces (tuším že do pole SSN dávali nuly nebo nějaký speciální číslo který mají pro lidi bez SSN).
Prosim o odpoved na otazku zda je treba platit poplatek v bance v USA kdyz je ucet 2roky necinny.Dekuji.A jaka je asi vyse poplatku?
@Jana duzi:
A co se zeptat v té bance?