Zajímavosti o Delaware: Čím je hranice s Pensylvánií světově unikátní?

Petr Novák

Delaware je malý stát na východním pobřeží Spojených států amerických. Co mu chybí do velikosti, to dohání zajímavostí – jako první třeba ratifikoval americkou ústavu. A spolu s Pensylvánií sdílí hranici světově unikátního tvaru.

Zajímavosti o státu Delaware | © Unsplash.com, © Pixabay.com

Obsah článku
 1. 32 zajímavostí o státě Delaware

32 zajímavostí o státě Delaware

 1. V roce 1910 Američané uvedli do provozu bojovou loď pojmenovanou Delaware.
 2. Stát Delaware získal svůj název podle prvního guvernéra Virginie – jmenoval se Lord de la Warr.
 3. Podél pobřeží státu bylo v průběhu 2. světové války vybudováno 12 betonových strážních věží. Měly hlídat pobřeží města před útoky německých ponorek.
 4. Delaware byl první americký stát, který ratifikoval Ústavu Spojených států amerických. Stalo se tak 7. prosince 1787.
 5. První osada trvalého charakteru na území Delaware byla založena v roce 1638. Jmenuje se New Sweden (Nové Švédsko).
 6. Vždy v květnu celé pobřeží Delaware zaplaví krabi. Tito tvorové dobře odolávají vysokým teplotám a vysoké slanosti, dokonce zvládnou žít celý rok bez příjmu potravy.
 7. Nejnižším bodem státu je pobřeží s nulovou nadmořskou výškou. Naopak nejvyšším bodem je se 135 metry Ebright Road v okrsku New Castle.
 8. V Delaware byla nedávno vytvořena kopie lodi Kalmar Nyckel, která připlula na pobřeží řeky Christina v roce 1639. Loď je vysoká jako desetiposchoďový dům a dlouhá 42 metrů.
 9. Protože jde o pobřeží stát, najdete v něm celou řadu majáků. Jeden z nich, 26,5 metrů vysoký Fenwick Island Lighthouse byl v roce 1880 celý natřen, přičemž náklady na výmalbu tvořily jen 5 dolarů.
 10. První železnice ve státě byla uvedena do provozu ve městě New Castle v roce 1831.
 11. Delaware sdílí se státem Pensylvánie světově unikátní hranici ve tvaru půlkruhu – přezdívá se jí 12-Mile Circle.
 12. Největším přístavem v Delaware v roce 1812 byl Port Penn.
 13. Pro slavnosti Delmarva Chicken Festival v roce 1950 byla vyrobena rekordně rozměrná pánev – na šířku měla přes 3 metry, pojmula 680 litrů oleje a naráz se na ní smažilo 800 kuřecích čtvrtek.
 14. Populární muzeum Hagley ve Wilmingtonu původně sloužilo jako továrna na střelný prach.
 15. Delawarský vlnolam ve státním parku Cape Henlopen byl první stavbou svého typu na západní hemisféře.
 16. Přímo na hranicích Delaware a Marylandu leží město Delmar. Říká se o něm, že pro jeden stát je toto malé město příliš velké, a tak je rozloženo do dvou.
 17. Připlutí anglických Pilgrimů do Delaware a vybudování první bělošské osady dělilo přesně 11 let.
 18. Delaware je s pouhými 5 130 km čtverečními 2. nejmenší stát ze všech. Dlouhý je 154 km a šířka se pohybuje od 14 do 56 km. Menší je již jen Rhode Island.
 19. Laboratoře Du Pont v Seafordu jako první na světě vyvinuly vlákno známé jako nylon. To se nyní naprosto běžně používá v oblečení, Seaford si díky tomu vysloužil titul “světové hlavní město nylonu”.
 20. V roce 1785 vymyslel Oliver Evans z města Newport první plně automatický mlýn na mouku. Pro daný obor to byla doslova revoluce.
 21. Indiáni z Delaware byli ve své době známí jako jedni z nejpokrokovějších na východním pobřeží.
 22. Město Milton bylo v roce 1807 pojmenováno po britském básníkovi Johnu Miltonovi.
 23. Oblíbenou pochoutkou na pobřeží Delaware je karamelový Fisher’s Popcorn. Z Ameriky si ji objednávají třeba zákazníci ve Vietnamu nebo Indonésii.
 24. Historické město Odessa oplývá jednou z nejucelenějších ukázek architektury konce 18. a počátku 19. století. Celé tak bylo zapsáno na seznam historických památek.
 25. Delaware je jediný americký stát, ve kterém není národní park, historické místo, dějiště slavné bitvy, památník nebo monument celonárodního významu.
 26. Největším přístavním městem v Delaware je Rehoboth Beach. Stojí za ním náboženští metodisté, kteří pozemky kdysi koupili s úmyslem vybudovat zde středisko pro svá náboženská setkání.
 27. Ve státě Delaware dodnes sídlí zhruba 500 potomků původních indiánů z kmene Nanticoke. Každé září si připomínají svůj původ během slavnosti Nanticoke Indian Pow Wow.
 28. Záliba místních obyvatel v chatách má svůj původ v 17. století, kdy do Delaware dorazili finští přistěhovalci. Napříč státem začali stavět chaty, ze kterých se postupem času stal symbol amerických osidlovatelů.
 29. Největší písečnou dunou ve státě je 24 metrů vysoká Great Dune ve státním parku Cape Henlopen.
 30. Americký aktivista Thomas Garret přišel o veškeré své jmění během boje proti otroctví. Jeden marylandský vlastník otroků ho totiž zažaloval za to, že vypomáhal černošské rodině, za což byl pokutován. Dle dochovaných záznamů Thomas Garret zachránil z otroctví přes 2 000 černochů prostřednictvím tzv. Podzemní železnice (Underground Railroad).
 31. Ze třech okresů v Delaware má New Castle zároveň nejvíc obyvatel a nejmenší rozlohu.
 32. Autorkou americké vlajky je Betsy Ross, přičemž prapor s hvězdami a pruhy byl poprvé vyvěšen na mostě známém jako Battle of Cooch Bridge. Toto historické místo můžete navštívit u dálnice Route 4 v Newarku.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA