Santa Fe v Novém Mexiku: Tak trochu jiné město

Pokud se zajímáte o architekturu, nebo si jen rádi prohlížíte pohledně a stylově navržené budovy, nezapomeňte ve svém cestovním itineráři na hlavní město Nového Mexika, Santa Fe. Město s 75 000 obyvateli je snadno dostupné z mezistátní dálnice I-25. Teploty v Santa Fe se pohybují od průměrných 10 °C v zimě do letních 28 °C.

Santa Fe, Nové Mexiko | © puroticorico

Pueblo Revival Style

Samotný architektonický styl Spanish Pueblo Revival spatřil světlo světa počátkem 20. století a jeho hlavním znakem je imitace vepřovice (to je nepálená cihla), ačkoliv se běžné používají také normální cihly a beton. Dalšími znaky tohoto stylu jsou oblé rohy budov, nepravidelné parapety a tlusté zdi v přírodních barvách, nejčastěji však sytě oranžové. Střechy jsou vždy rovné a často jsou podpírány dřevěnými trámy bez vlastního užitku.

V Santa Fe tyto budovy nalezneme zpravidla v centru města, kterému dominuje Bazilika Svatého Františka z Assisi (Cathedral Basilica of Saint Francis of Assisi) a Vládní palác (Palace of the Governors).

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.