Národní park White Sands: Průvodce, co vidět a rady před cestou

Petr Novák

Národní park White Sands na jihovýchodě státu Nové Mexiko je charakteristický nekonečnými dunami z bílého písku. Pokrývají plochu 710 kilometrů čtverečních, v některých místech jsou vysoké až 18 metrů a hluboké 9 metrů. Bílou barvu mu dávají zrnka sádrovce, větší poušť tvořenou tímto minerálem nenajdete nikde jinde na světě.

Národní park White Sands (Bílé písky) | © Ed Siasoco (aka SC Fiasco)

Informace o národním parku White Sands

White Sands se nejprve 18. ledna 1933 z pověření prezidenta Herberta Hoovera stal národní památkou. Snaha o ochranu jedinečné přírody byla již začátkem 19. století, ale věci se daly do pohybu až díky obchodníkovi Tomu Charlesovi. Místní patriot viděl v ochraně písečných dun potenciál růstu příjmů z turismu a loboval za vyhlášení národního parku.

Získání statutu národního parku bylo i v tehdejší době poměrně složité, a tak se spokojil s národní památkou. White Sands již tehdy zcela obklopovala raketová střelnice a Hollomanova letecká základna americké armády, se kterými místní správa neměla nejlepší vztahy. Národní park White Sands byl vyhlášen až 20. prosince 2019 a v roce 2021 přivítal 782 469 návštěvníků.

Ráz krajiny národního parku White Sands udávají sádrovcové duny, které pocházejí z jezera Lucero a plošiny Alkali. Tyto dvě oblasti jsou výsledkem postupného vysychání jezera Pleistocene, které bylo bohaté na minerály. Na dně vysychajícího jezera leží zlato-žluté krystalky sádrovce, které se po přemístění na povrch pod vlivem eroze změnil v bílý “písek”. Uvozovky jsou na místě, jedná se o jemnou nadrcenou sádru (anglicky gypsum), která spíše připomíná sníh.

Nejníže položeným místem v parku je jezero Lake Lucero v 1 185 metrech nad mořem, nejvýše položený je bezejmenný bod ve 1 255 metrech.

V parku se vyskytuje na 800 druhů zvířat, část z nich žije převážně v noci (jako třeba ropucha blatnice americká). Z plazů má zastoupení chřestýš zelený, chřestýš západní, užovka sanmartinská nebo leguánek pestrý. Z ptáků můžete v parku zahlédnout střízlíka kaktusového, krkavce amerického nebo káně bělohrdlé.

Savce na vlastní oči nejspíše neuvidíte, všimnout si však můžete jejich stop. V parku žijí kojoti prérijní, králíci pouštní nebo tarbíkomyš Merriamova.

Pouštní klima předurčuje také skladbu rostlin, které v národním parku White Sands rostou. Převažují sukulenty, z nichž má zastoupení třeba Cylindropuntia imbricate, Dasylirion wheeleri nebo Echinocereus triglochidiatus.

Co vidět a co dělat v národním parku White Sands

Vyhlídková silnice Dunes Drive

Nejefektivnějším způsobem prohlídky parku je vyhlídková silnice Dunes Drive, která vede od návštěvnického centra přímo do srdce bílých dun. Celková délky trasy je 24 km, přičemž se vrátíte zpět na místo odjezdu. Cestou můžete zastavit na některém z mnoha parkovišť, vydat se na procházku po písku nebo posvačit.

Silnici projedete za 40 minut čistého času plus počítejte se zhruba hodinou na zastávky. Zhruba dvě třetiny cesty jsou vyasfaltované, třetinu tvoří uježděný písek. Jezdit po něm můžete s běžným autem. Ve výjimečných situacích může být silnice uzavřena kvůli probíhajícím cvičením na nedaleké raketové střelnici.

Pěší turistika

V národním parku White Sands je pět turistických tras, které jsou celkem vtipně značeny barvou a karetním symbolem. Výlet po nich je dobrý způsob na poznání parku, jen myslete na často extrémní pouštní počasí.

Pokud teplota přesahuje 30 °C, nedoporučuje se na ně chodit. K výchozímu bodu všech stezek můžete přijet autem.

 • Interdune Boardwalk
  Nenáročná trasa vede po dřevěném chodníku k vyhlídce na duny a pohoří Sacramento. Cesta tam i zpět měří 650 metrů a zabere vám i se zastávkou asi 20 minut. Podél stezky jsou naučné tabule s informacemi o přírodě parku.
 • ♡ Playa Trail
  Zeleně značená trasa se symbolem srdce měří v obou směrech dohromady 800 metrů. Není náročná, celou ji projdete za 30 minut. Vede k místu, které se při přívalových deštích zatopí vodou a promění se v jezírko. V angličtině se mu říká “playa”, v NP White Sands jich je několik.
 • ♧ Dune Life Nature Trail
  Stezka má modrou barvu a symbol žaludů. Oproti předchozím je náročnější, cesta tam i zpět měří celkem 1,6 km a vyžaduje asi hodinu času. Uvidíte na ni nejen více zeleně, ale možná některé zvířecí obyvatele parku.
 • ♤ Backcountry Camping Trail
  Oranžová trasa využívá zelený karetní symbol, celkem měří 3,5 km a potřebujete na ni asi 1,5 hodiny. Patří mezi nejoblíbenější a vede k rozmanitým písečným dunám.
 • ♢ Alkali Flat Trail
  Červenou trasu o délce 8 km doplňuje karetní symbol kulí. Vede skrz nekonečné písečné duny a v porovnání s těmi předchozími je náročná, správa parku si doporučuje vyhradit 3 hodiny času.

Sáňkování na dunách

Oblíbenou kratochvílí na písečných dunách národního parku White Sands je sáňkování. Písek v porovnání se sněhem moc neklouže, takže to může nejprve chtít trochu cviku.

Navoskované plastové lopaty na sjíždění si můžete koupit v návštěvnickém centru, případně si můžete vzít vlastní. Sáňkovat mohou děti i dospělí, jen buďte opatrní a vyhněte se dunám, které křižují silnici.

Další aktivity

Duny jsou fotogenické, pořídit na nich můžete jedny z nejhezčích fotek z výletu. Focení se vyplatí kombinovat s procházkou po některé z tras. Nejlepší čas pro focení dun je časně ráno a v podvečer, kdy je slunce nízko nad horizontem a vznikají tak nádherné stíny.

Během léta a časného podzimu turistické centrum v parku pořádá pravidelné páteční programy spojené se sledováním hvězd. Účast na nich je zdarma.

Kdy jet do národního parku White Sands

Park je otevřen denně kromě Štědrého dne a období vojenských cvičení na blízké základně. Před návštěvou si raději zkontrolujte, že bude otevřen.

Pro pouštní oblast Tularosa je typické extrémní a často proměnlivé počasí. Zejména od června do srpna se můžete setkat s vysokými teplotami okolo 36 °C ve stínu. Zimy jsou celkově vzato mírné, kdy se denní teploty vyšplhají i ke 14 °C. Stejně tak mohou v noci klesnout až na -17 °C.

Dominantním klimatickým faktorem je vítr, zejména od února do května. Jihozápadní vítr často přeroste ve vichřici, během níž se extrémně rychle přesouvají jednotlivé písčité duny.

Počet návštěvníků v národním parku White Sands je rozložen víceméně rovnoměřně napříč celým rokem. O něco méně jich je v chladnějším lednu a únoru.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku White Sands

Průměrné teploty v národním parku White Sands. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 14,00°C -6,00°C 1,9 27 139 🟩
únor 17,00°C -3,00°C 1,6 34 350 🟨🟨
březen 22,00°C 0,00°C 1,3 84 848 🟧🟧🟧
duben 26°C 4,00°C 1,3 61 816 🟨🟨
květen 31°C 10,00°C 1,9 66 506 🟧🟧🟧
červen 36°C 15,00°C 3,3 60 398 🟨🟨
červenec 36°C 18,00°C 7,7 70 206 🟧🟧🟧
srpen 34°C 17,00°C 8,1 48 368 🟨🟨
září 32°C 13,00°C 5,4 44 575 🟨🟨
říjen 26°C 5,00°C 3,1 49 495 🟨🟨
listopad 19,00°C 2,00°C 2,0 42 870 🟨🟨
prosinec 14,00°C -6,00°C 2,6 41 933 🟨🟨

Vstupné do národního parku White Sands

Vstup do národního parku White Sands je zpoplatněn $25552 Kč za osobní auto a celou jeho posádku. Za motorku se platí $20442 Kč a při pěším vstupu se vybírá $15331 Kč za osobu.

Platí se až na vyhlídkové silnici Dunes Drive asi půl kilometru za návštěvnickým centrem.

Plánujete-li během putování po USA navštívit více národních parků, doporučuji zakoupení pasu America the Beautiful. Za $80 (1 767 Kč) získáte přístup do všech národních parků bez dodatečného placení.

Jak se dostat do národního parku White Sands

Jediným rozumným dopravním prostředkem je půjčené auto, se kterým se do národního parku White Sands dostanete po dálnici 70. Vjezd do parku leží 24 kilometrů jihozápadně od města Alamogordo.

Plánování trasy vám usnadní dojezdové doby z okolních měst:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Albuquerque 361 km 3 hodiny 30 minut zobrazit trasu
Dallas 962 km 9 hodin 30 minut zobrazit trasu
Národní park Big Bend 676 km 7 hodin zobrazit trasu
Phoenix 717 km 6 hodin 30 minut zobrazit trasu
Tucson 536 km 4 hodiny 50 minut zobrazit trasu

S parkováním nebudete mít problém, na vyhlídkové cestě se nachází několik míst, kde můžete auto odložit a pokračovat pěšky. Přímo v parku žádná benzínka není, raději si natankujte předem.

Ubytování v národním parku White Sands

🏨 Hotely

Dostatečnou nabídku motelů v okolí parku má město Alamogordo, od vstupní brány vzdálené čtvrt hodiny jízdy autem.

Pobočky zde mají celostátní řetězce Motel 6, Budget Inn, Super 8, Quality Inn a Holiday Inn. Ceny pokojů na noc začínají na 1 500 Kč, při výběru věnujte pozornost průměrnému hodnocení. Na Bookingu za dostatečnou známku považuji 6,5/10, od 8/10 se již jedná o velmi dobrý standard. Důležité je, aby bylo hodnocení alespoň sto, v opačném případě bude známka postupem doby klesat.

Za motel v Alamogordo s velmi dobrým poměrem ceny a kvality považuji Super 8 by Wyndham. Má skvělé hodnocení 8,1/10, leží u sjezdu z dálnice a v ceně je snídaně.

⛺ Kempy

Přímo v národním parku White Sands vybavené kempy nejsou.

Nejbližší kemp se zázemím je ve státním parku Oliver Lee Memorial, přejezd trvá asi půl hodiny. Lepším řešením je vyrazit směrem do další destinace a přespat v některém z kempů cestou.

Rady a doporučení před cestou do národního parku White Sands

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum White Sands je otevřeno každý den v roce s výjimkou 25. prosince od 9:00 do 18:00.

Nachází se hned u sjezdu dálnice ještě před vstupní branou. Budova s oranžově pískové barvě skrývá exponáty zaměřené na historii a přírodu parku, obchod se suvenýry a rangery. S nimi si můžete popovídat nebo se zúčastnit některého z organizovaných programů.

👍 Dobré vědět

K prohlídce národního parku White Sands vám postačí půl dne. Budete mít dostatek času na vyhlídkovou jízdu autem, pěší stezky i surfování na písku.

Zejména v letních měsících dbejte na pitný režim, pokrývku hlavy a dostatečnou vrstvu opalovacího krému. Slunce v poušti je velmi silné a velmi snadno můžete přijít k úpalu nebo úžehu. Vodu i jídlo si kupte předem třeba ve Walmartu v Alamogordo, v parku jsou možnosti stravování omezené. V létě počítejte s až 4 litry na osobu a den.

Před cestou si do telefonu stáhněte aplikaci NPS od Správy parku. Najděte v ní detailní mapy a průvodce po parku.

Fotky národního parku White Sands

Národní park White Sands | © Pixabay.com

Národní park White Sands | © Ben Soyka / Unsplash.com

NP White Sands | © Pixabay.com

Národní park White Sands | © Pixabay.com

Národní park White Sands | © Pixabay.com

White Sands National Park | © Pete Alexopoulos / Unsplash.com

White Sands National Park | © Pete Alexopoulos / Unsplash.com

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.