Národní památka White Sands (Bílé písky)

Národní památník Bílé písky (White Sands National Monument) leží na jihovýchodě amerického státu Nové Mexiko. V oblasti se nachází největší pískovcové duny na světě, které tvoří skoro 450 km2 bílého písku.

Národní památka White Sands (Bílé písky) | © Ed Siasoco (aka SC Fiasco)

Historie White Sands

Národní památkou se White Sands z pověření prezidenta Herberta Hoovera staly 18. ledna 1933. Snaha o ochranu jedinečného prostředí ve White Sands byla již začátkem devatenáctého století, ale celá věc se dala do pohybu až díky místnímu nadšenci Tomu Charlesovi, který se podepsal pod vznik parku.

Velký rozvoj zaznamenala oblast paradoxně díky Velké hospodářské krizi. Rooseveltova administrativa se tehdy zaměřila na růst veřejně prospěšné práce a tedy i zvelebování národních parků. Již první rok po otevření White Sands navštívilo 12 000 lidí, dnes se každoroční počet návštěvníků pohybuje okolo 600 000.

Krajina

Na krajině se největší měrou podílejí sádrovcové duny, které pocházejí z jezera Lucero a plošiny Alkali. Tyto dvě oblasti jsou výsledkem postupného vysychání jezera Pleistocene, které bylo bohaté na minerály. Na dně vysychajícího jezera se pak nacházejí zlato-žluté krystalky sádrovce, které se po přemístění na povrch pod vlivem eroze změní v bílý písek.

Počasí

Pouštní oblast Tularosa je často svědkem krutého a proměnlivého počasí. Léto v měsících červenec až srpen je zpravidla velmi horké, kdy teploty dosahují až 35 °C ve stínu. Zimy jsou sice v podstatě mírné, ale teploty čas od času klesnou pod bod mrazu a mohou spadnout až na -17 °C.

Dominantním klimatickým faktorem je vítr, zejména v měsících únor až květen. Jihozápadní vítr se často přeroste ve vichřici, během níž se extrémně rychle přesouvají jednotlivé písčité duny.

Doprava a vstupné do White Sands

Jediným rozumným dopravním prostředkem je auto, se kterým se k památníku dostanete po dálnici 70/82 – White Sands (zobrazit na mapě) leží 24 kilometrů jihozápadně od města Alamogordo. Památník je otevřen denně krom Štědrého dne a v období vojenských cvičení na blízké základně. Před návštěvou parku si raději zkontrolujte, že bude otevřen.

Vstupné činí 3 dolary (listopad 2013) a je platné až sedm dní, platit můžete kartou. Celoroční vstupné stojí jen 20 dolarů a celostátní pas opravňující ke vstupům do všech národních parků v USA vás vyjde na dolarů 80.

Tipy, jak se zabavit

  • Některé duny jsou dostatečně příkré a dlouhé, že na nich lze snadno surfovat, nejlépe na plastových sáňkách. Ty si raději přineste vlastní.
  • Nejlepší čas pro fotografování dun je časně ráno a v podvečer, kdy je slunce nízko nad horizontem a vznikají tak nádherné stíny.
  • Během léta a časného podzimu turistické centrum v parku pořádá pravidelné páteční programy spojené se sledováním hvězd.

Další informace

Petr Novák

Diskuze k článku (4 komentářů)

Avatar uživatele

ahoj ja mam takovej dotaz kolik by mohlo myt asi tak obyvatel amerika

Odpovědět

309 mylionů

Odpovědět

Petr: milionů* propříště ;)

Odpovědět

Vím, Terko. Byla to taková narážka na “mýt obyvatel”. :-))

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.