Školní autobusy v USA: Jak fungují a proč jsou vždy žluté

Petr Novák

Školní autobusy v USA slouží k dopravě dětí do škol, na školní výlety a další vzdělávací aktivity. Denně do ulic vyjíždí 480 000 autobusů, jenž přepravují 26 milionů dětí základních a středních škol. Vzdálenosti v Americe jsou obecně mnohem vyšší než v Evropě a veřejná doprava nefunguje tak dobře.

Školní autobusy v USA: Jak fungují a proč jsou vždy žluté | © Unsplash.com

  1. Obsah článku
    1. Jak funguje americký školní autobus
    2. Bezpečnost amerických školních autobusů

    Jak funguje americký školní autobus

    Školní autobusy v první řadě zajišťují bezpečnou dopravu dětí ze školy a do školy. Cesta s ním však trvá poměrně dlouho, staví zhruba na konci každého bloku. Trasa školního autobusu je pevně daná stejně jako jízdní řád. Při plánování se bere v potaz počet studentů v dané oblasti, vzdálenost od školy nebo dopravní obslužnost.

    Některé děti se tak přece jenom po ránu projdou, jiné do školy raději odvezou rodiče, středoškoláci se do školy často dopravují autem.

    V některých oblastech na provoz školních autobusů přispívají rodiče dětí, jinde jsou v plné výši dotované státem.

  2. Bezpečnost amerických školních autobusů

    Na školní autobusy jsou kladeny vcelku vysoké bezpečnostní nároky. V porovnání s ostatními autobusy musí odolat vyššímu nárazu, konstrukce musí být méně náchylná na převrácení a mezi povinné vybavení patří nouzový východ. Většinou se nachází v uličce na konci autobusu.

    Sedačky ve školním autobusu mají zvýšené opěrky hlavy a bezpečností pásy, interiér má speciální osvětlení a hlídají ho bezpečnostní kamery. Pokud dítě při jízdě nedodržuje předepsaná pravidla, může být z jízdy buď dočasně nebo trvale vyloučen.

    Americký školní autobus je téměř vždy žluté, tato byla zvolena pro svou dobrou viditelnost. Její odstín je #FFD800 a oficiální název “National School Bus Glossy Yellow”. Podobný odstín žluté používají ze stejného důvodu taxíky v New Yorku.

    Školní autobusy chrání i dopravní předpisy. Za stojícím nebo blikajícím autobusem je nutné zastavit v bezpečné vzdálenosti a umožnit dětem bezpečně vystoupit. Za porušení předpisu hrozí pokuta $1503 554 Kč$69516 467 Kč v závislosti na státě.

    Vedle barvy školní autobus poznáte také podle označení “School Bus” nebo “Student Transport” na bocích a na zádi vozidla. Řidiči mají speciální výcvik a musejí být držiteli speciálního průkazu pro řízení školního autobusu.

Diskuze k článku (22)

Jezdí školní autobusi v USA k domu dítěte a pté do školy nebo děti musejí jít na autobusovou zastávku?

Odpovědět

Každá škola má svá vlastní pravidla, ale většinou to funguje tak, že se děcka z několika sousedních ulic musejí shromáždit třeba u určené křižovatky. Tam je autobus nabere a odpoledne je tam zase vysadí.

Jinak je zajímavé, že i ta cesta autobusem je většinou zadarmo.

Odpovědět

Jezdi zlutymi autobusy i stredoskolaci a vysokoskolaci?

Odpovědět

Ahoj, školní autobusy mohou používat děti až do 12. třídy – čili na základní a střední škole.

Odpovědět

Pro některé děti šok, když jim autobus ujede a rodiče mají už dávno v práci….
Osobně taky jezdím školním autobusem, jezdí jich tu pár v Brně, a je také zdarma :)

Odpovědět

@David:

V Brne jsem zadny skolni bus krom domluvenych pto zakladni skolu nevidela. A nejezdi kazdy den.

Odpovědět

Dobry den, mna by zaujimalo co robia autobusy potom ked zavezu deti do skoly, to je nejaka hodina rano a zo skoly to je tiez hodina poobede, co robi 475 000 vodicov a autobusov medzi tym?
Dakujem za odpoved s pozdravom Palo

Odpovědět

Pokud nejezdí pro větší firmu a nejsou zároveň mechanici, tak to mají nejspíš jako vedlejšák. Někdy jezdí zaměstnanci školy.

arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=23&t=302461

Odpovědět
Avatar uživatele

@Palo: Ahoj Palo,

řidiči s dětmi velmi často jezdí na různé školní výlety, sportovní klání, turnaje a tak. Část řidičů jsou zároveň mechanici, takže pracují na údržbě a opravě autobusů, jinde mohou děti vozit učitelé. Tam je to jasné.

Jiní jsou řidiči školních autobusů jen v rámci vedlejšího úvazku, takže ve volném čase se starají o svůj byznys.

Odpovědět

Dohlíží někdo na chování dětí? Např. Když se děti perou zasáhne někdo nebo ne?

Odpovědět

@Stephen: Od toho tam je řidič. V autobuse jsou také videokamery, takže lze případné problémy později řešit (a šikanující děti o kamerách vědí).

Odpovědět

@Palo: No ony jezdí i v rámci výuky, třeba odvezou žáky na plavání, na různé exkurze atd. Hlavně cesta do školy v USA není na hodinu, obvykle vstávají mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní a cesta do školy trvá až 5 hodin. Školní autobus objede celou oblast, doveze děti do školy a ze školy a záleží, je-li škola v nějakém velkém městě, nebo na vesnici, kde ta spádová oblast je třeba i 600 km.

Navíc v USA nejsou jen tyto žlutáci, ale i uniformy žáků a do oblasti nejede jen jeden autobus, ale každá škola má svou flotilu. Ty tam vozí děti už od předškolního věku (od 3 let) do školky, což je součástí školního zařízení. Děcka chodí spolu od školky po střední do jedné budovy a i do stejné třídy. V každé čtvrti a na každém bloku jsou speciálně zastávky pro školní autobusy.

Každý autobus má na zádi výklopnou značku STOP a pokud jich přijede více, tak mají každý na předku jakou si červenobílou vysunovací tyč, aby děcka nemohla vlítnout do silnice. Většinou staví u školy vždy tak, aby byly vstupní dveře ke škole. Zábrana je samo sebou vysunutá. U nás děcka jezdí většinou běžným linkovým autobusem, nejedná se čistě o školní autobus.

Ono to ostatně podobně funguje i v Německu na malých vesnicích, tam dokonce tyto autobusy řídí učitelé nebo učitelky. Objedou oblast své třídy a také vozí žáky na různé akce školními autobusy. Děcka nejezdí běžnou linkou jako u nás, kde je poměrně daleko od škol.

Odpovědět

@Zdeněk:
Tohle byla asi nejdelší věta na světě!
Sice díky za asi plno zajímavých informací, ale bez interpunkce je to fakt síla přečíst :)

Odpovědět

@Lukáš: Snad se Zdeněk neurazí, trochu jsem jeho skvělý komentář plný postřehů protečkoval a pročárkoval. :-)

Odpovědět
T

Školní autobusy jsou oranžový, né žlutý. Nechť si to každý zapamatuje.

Odpovědět

@Terka Barvoslepá:
Tery, mrzí mě, že jsi barvoslepá. Já zase blbě vidím do dálky.
Název barvy pro školní autobusy v USA, ale i v Kanadě je National School Bus Glossy Yellow, hex #FFD800, původně nazývaná National School Bus Chrome. Petr do dokonce v článku má uvedené.
Někde mohou místně používat jiný odstín, ale to nemění nic na tom, že standardní barvou je žlutá.

Odpovědět

@Franta:
Mně přijde, ze je to úplně stejná barva jako taxiku v New Yorku, o kterých asi nikdo neříká, ze jsou oranžové.

Odpovědět

@Kuba:
Great Wall Taxi Yellow je trochu jiná.

Odpovědět

Dobrý den. Tyto školní autobusy znám. Znám obecně, jak to funguje. Jako z mála škol my máme taky jeden školní autobus, který vozí děti z odlehlých vesnic. Nic mě tady nepřekvapuje. Systémy školních busů a povinnosti řidiče v blízkosti školního autobusu taky znám. Znám to, že mnoha řidičů to nedodržuje. Taky jsem se s tím setkal. Rád bych řekl jednu věc. Když už někde vidíte stojící školní autobus s otevřenými dveřmi nebo který má zapnuté blinkry, tak zastavte. Je to vaší povinností. Při nedodržení a při možném ohrožení dětí můžete dostat pokutu nebo i vězení, pokud někoho srazíte.

Děkuji za přečtení.

Odpovědět
R

@Petr: zdravím.já vím že to je pozdě ale nevíte web v USA kde se dají koupit použité školní americké busy?Děkuji.
romanecek@post.cz
776748753

Odpovědět

@Petr: to by Američani koukali v mém okolí je jedna bus zastávka a ta je od nejvzdálenějšího baráku 1,5 km

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA