Jak v USA fungují školní autobusy?

Školní autobusy v USA slouží k dopravě dětí do škol, na školní výlety a další vzdělávací aktivity. Denně do ulic vyjíždí 475 000 autobusů, jenž přepraví na 25 milionů dětí základních a středních škol. V Americe je obecně všechno mnohem dál a veřejná doprava nefunguje tak dobře jako u nás.

Americký žlutý školní autobus | © Petr Novák

Jak fungují školní autobusy v USA?

Školní autobusy tak zajišťují bezpečnou dopravu dětí ze školy a do školy. Cesta s ním však trvá poměrně dlouho, autobusy sice důkladně objedou celou oblast, avšak staví zhruba na konci každého bloku. Některé děti se tak přece jenom po ránu projdou, jiné do školy raději odvezou rodiče, ty starší se do školy často dopravují autem.

Ti musí v některých oblastech na provoz autobusů přispívat, jinde naopak školní autobusy hradí v plné výši stát.

Americký školní autobus: Bezpečnost především

Američané berou přepravu dětí velmi vážně, a tak jsou na parametry a výbavu školních autobusů kladeny vysoké nároky. Oproti ostatním autobusům musí odolat vyššímu nárazu, musejí být konstruovány tak, aby se minimalizovalo riziko jejich převrácení a všechny musejí mít nouzový východ. Ten je zpravidla v uličce na konci autobusu. Trendem poslední doby jsou bezpečnostní kamery, které monitorují chování cestujících.

Typická je rovněž žlutá barva autobusů, jenž byla zvolena pro svou dobrou viditelnost. Její odstín je #FFD800, oficiální název pak National School Bus Glossy Yellow. Podobnou žlutou spatříte třeba také na taxících v New Yorku.

Na školní autobusy se myslí i v dopravní vyhlášce. Pokud předjedete stojící či blikající školní autobus, zaplatíte pokutu v obvyklé výši 250 až 500 dolarů.

Petr Novák

Diskuze k článku (19 komentářů)

Jezdí školní autobusi v USA k domu dítěte a pté do školy nebo děti musejí jít na autobusovou zastávku?

Odpovědět

Každá škola má svá vlastní pravidla, ale většinou to funguje tak, že se děcka z několika sousedních ulic musejí shromáždit třeba u určené křižovatky. Tam je autobus nabere a odpoledne je tam zase vysadí.

Jinak je zajímavé, že i ta cesta autobusem je většinou zadarmo.

Odpovědět

Jezdi zlutymi autobusy i stredoskolaci a vysokoskolaci?

Odpovědět

Ahoj, školní autobusy mohou používat děti až do 12. třídy – čili na základní a střední škole.

Odpovědět

Pro některé děti šok, když jim autobus ujede a rodiče mají už dávno v práci….
Osobně taky jezdím školním autobusem, jezdí jich tu pár v Brně, a je také zdarma :)

Odpovědět

@David:

V Brne jsem zadny skolni bus krom domluvenych pto zakladni skolu nevidela. A nejezdi kazdy den.

Odpovědět

Dobry den, mna by zaujimalo co robia autobusy potom ked zavezu deti do skoly, to je nejaka hodina rano a zo skoly to je tiez hodina poobede, co robi 475 000 vodicov a autobusov medzi tym?
Dakujem za odpoved s pozdravom Palo

Odpovědět

Pokud nejezdí pro větší firmu a nejsou zároveň mechanici, tak to mají nejspíš jako vedlejšák. Někdy jezdí zaměstnanci školy.

arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=23&t=302461

Odpovědět
Avatar uživatele

@Palo: Ahoj Palo,

řidiči s dětmi velmi často jezdí na různé školní výlety, sportovní klání, turnaje a tak. Část řidičů jsou zároveň mechanici, takže pracují na údržbě a opravě autobusů, jinde mohou děti vozit učitelé. Tam je to jasné.

Jiní jsou řidiči školních autobusů jen v rámci vedlejšího úvazku, takže ve volném čase se starají o svůj byznys.

Odpovědět

Dohlíží někdo na chování dětí? Např. Když se děti perou zasáhne někdo nebo ne?

Odpovědět

@Stephen: Od toho tam je řidič. V autobuse jsou také videokamery, takže lze případné problémy později řešit (a šikanující děti o kamerách vědí).

Odpovědět

@Palo: No ony jezdí i v rámci výuky, třeba odvezou žáky na plavání, na různé exkurze atd. Hlavně cesta do školy v USA není na hodinu, obvykle vstávají mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní a cesta do školy trvá až 5 hodin. Školní autobus objede celou oblast, doveze děti do školy a ze školy a záleží, je-li škola v nějakém velkém městě, nebo na vesnici, kde ta spádová oblast je třeba i 600 km.

Navíc v USA nejsou jen tyto žlutáci, ale i uniformy žáků a do oblasti nejede jen jeden autobus, ale každá škola má svou flotilu. Ty tam vozí děti už od předškolního věku (od 3 let) do školky, což je součástí školního zařízení. Děcka chodí spolu od školky po střední do jedné budovy a i do stejné třídy. V každé čtvrti a na každém bloku jsou speciálně zastávky pro školní autobusy.

Každý autobus má na zádi výklopnou značku STOP a pokud jich přijede více, tak mají každý na předku jakou si červenobílou vysunovací tyč, aby děcka nemohla vlítnout do silnice. Většinou staví u školy vždy tak, aby byly vstupní dveře ke škole. Zábrana je samo sebou vysunutá. U nás děcka jezdí většinou běžným linkovým autobusem, nejedná se čistě o školní autobus.

Ono to ostatně podobně funguje i v Německu na malých vesnicích, tam dokonce tyto autobusy řídí učitelé nebo učitelky. Objedou oblast své třídy a také vozí žáky na různé akce školními autobusy. Děcka nejezdí běžnou linkou jako u nás, kde je poměrně daleko od škol.

Odpovědět

@Zdeněk:
Tohle byla asi nejdelší věta na světě!
Sice díky za asi plno zajímavých informací, ale bez interpunkce je to fakt síla přečíst :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Snad se Zdeněk neurazí, trochu jsem jeho skvělý komentář plný postřehů protečkoval a pročárkoval. :-)

Odpovědět
T

Školní autobusy jsou oranžový, né žlutý. Nechť si to každý zapamatuje.

Odpovědět

@Terka Barvoslepá:
Tery, mrzí mě, že jsi barvoslepá. Já zase blbě vidím do dálky.
Název barvy pro školní autobusy v USA, ale i v Kanadě je National School Bus Glossy Yellow, hex #FFD800, původně nazývaná National School Bus Chrome. Petr do dokonce v článku má uvedené.
Někde mohou místně používat jiný odstín, ale to nemění nic na tom, že standardní barvou je žlutá.

Odpovědět

@Franta:
Mně přijde, ze je to úplně stejná barva jako taxiku v New Yorku, o kterých asi nikdo neříká, ze jsou oranžové.

Odpovědět

@Kuba:
Great Wall Taxi Yellow je trochu jiná.

Odpovědět

Dobrý den. Tyto školní autobusy znám. Znám obecně, jak to funguje. Jako z mála škol my máme taky jeden školní autobus, který vozí děti z odlehlých vesnic. Nic mě tady nepřekvapuje. Systémy školních busů a povinnosti řidiče v blízkosti školního autobusu taky znám. Znám to, že mnoha řidičů to nedodržuje. Taky jsem se s tím setkal. Rád bych řekl jednu věc. Když už někde vidíte stojící školní autobus s otevřenými dveřmi nebo který má zapnuté blinkry, tak zastavte. Je to vaší povinností. Při nedodržení a při možném ohrožení dětí můžete dostat pokutu nebo i vězení, pokud někoho srazíte.

Děkuji za přečtení.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.