Národní památník Mount Rushmore: Skála, do které jsou vytesáni američtí prezidenti

Mount Rushmore jste určitě již někdy zahlédli, 18 metrů vysoký portrét čtyř prezidentů vytesaných do skály patří mezi nejznámější symboly Ameriky. Národní památník leží poblíž města Keystone v Jižní Dakotě a ročně ho navštíví tři miliony lidí.

Národní památník Mount Rushmore | © neighborhoods.org

Prezidenti ve skále?

S myšlenkou tesat důležité osobnosti americké historie do skály přišla počátkem 20. let minulého století historička Doane Robinson. Nápad dával smysl, cestovní ruch v Jižní Dakotě tvoří jeden z hlavních zdrojů příjmů do rozpočtu a pro americké vlastence jsou prezidenti vytesaní do skály něco, co musí v životě alespoň jednou vidět naživo.

Stavba památníku začala v roce 1927 a již od počátku bylo jasně dané, kteří čtyři prezidenti budou navěky ztvárněni, aby reprezentovali tehdy 130letou historii Spojených států amerických. Na Mount Rusmore jsou zleva doprava  George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt a Abraham Lincoln.

Tesání soch v Mt. Rushmore trvalo až do 31. října 1941, dokončení se bohužel nedožil zhotovitel portrétů, Gutzon Borglum. Zemřel na embolii asi půl roku před dokončením, práce se musel chopit jeho syn Lincoln Borglum. Pozitivní je, že v průběhu prací nikdo nezemřel, což bylo v té době vcelku ojedinělé.

Výstavba národního památníku Mount Rushmore vyšla na 989 992,32 dolarů  tehdejších cenách.

Instrukce pro návštěvu Mount Rushmore

Mount Rushmore leží poblíž města Keystone v Jižní Dakotě, GPS souřadnice jsou N 43° 53.559′, W 103° 28.246′.

K cestě do Mt. Rushmore doporučuji půjčené auto, z dálnice I-90 sjeďte výjezdem v Rapid City. Pokračujte po U. S. Highway 16 na jihozápad do Keystone a poté po Highway 244 do Mount Rushmore. S hromadnou dopravou je to horší – do Rapid City sice jezdí Greyhound, ale přímo k památníku žádný pravidelný spoj nejezdí. Využít můžete jen placenou prohlídku, která je s odvozem.

Památník se je od 20. března do 30. září otevřen od 5:00 do 23:00, po zbytek roku od 5:00 do 20:00 hodin. Informační centrum je otevřeno od 8:00 do 17:00, před návštěvou si doporučuji zkontrolovat aktuální otvírací dobu.

Za vstup do Národního památníku Mount Rushmore se neplatí (listopad 2013), vybírá se pouze parkovné. Za každý automobil, motorku nebo karavan se platí 11 dolarů. Přijímají se platby v hotovosti, šekem a kartami Mastercard a Visa.

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

L

Vážení, že vy jste se koukali moc na Sexmisi ?

Historik Robinson byl totiž MUŽ !!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Doane_Robinson

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.