Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále?

Petr Novák

Mount Rushmore jste určitě již někdy zahlédli, 18 metrů vysoký portrét čtyř prezidentů vytesaných do skály patří mezi nejznámější symboly USA. Národní památník leží poblíž města Keystone v Jižní Dakotě a ročně ho navštíví dva miliony lidí. Kteří prezidenti jsou ve skále zvěčněni a kolik stálo vybudování památníku?

Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále? | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Prezidenti na skále Mount Rushmore mají podpořit turismus
  2. Zajímavosti o Národním památníku Mount Rushmore
  3. Jak navštívit Mount Rushmore
  4. Fotky Národního památníku Mount Rushmore

  Prezidenti na skále Mount Rushmore mají podpořit turismus

  S myšlenkou tesat důležité osobnosti americké historie do skály přišel počátkem 20. let minulého století historik Doane Robinson. Nápad dával smysl, cestovní ruch v Jižní Dakotě tvoří jeden z hlavních zdrojů příjmů do rozpočtu a pro americké vlastence jsou prezidenti vytesaní do skály něco, co musí v životě alespoň jednou vidět naživo.

  Stavba památníku začala v roce 1927 a již od počátku bylo jasně dané, kteří čtyři prezidenti budou navěky ztvárněni, aby reprezentovali tehdy 130letou historii Spojených států amerických. Na Mount Rusmore jsou zleva doprava George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt a Abraham Lincoln.

  Tesání soch v Mt. Rushmore trvalo až do 31. října 1941, dokončení se bohužel nedožil zhotovitel portrétů Gutzon Borglum. Zemřel na embolii asi půl roku před dokončením, práce se musel chopit jeho syn Lincoln Borglum. Pozitivní je, že v průběhu prací nikdo nezemřel, což bylo v té době vcelku ojedinělé. Na stavbě se podílelo 400 dělníků.

  Výstavba Národního památníku Mount Rushmore vyšla na 989 992,32 dolarů v tehdejších cenách, což odpovídá $17116625.84405 544 216 Kč v ceně dolaru v roce 2023.

 2. Zajímavosti o Národním památníku Mount Rushmore

  Jména tří prezidentů vytesaných do skály Mount Rushmore byla od počátku jasná: George Washington jako první prezident USA, Thomas Jefferson jakožto autor Deklarace nezávislosti a Abraham Lincoln, který v době Občanské války držel zemi pohromadě. O čtvrtém jméně se vedly diskuze, různí lidé prosazovali Woodrowa Wilsona nebo Theodora Roosevelta. Nakonec byl vybrán druhý jmenovaný.

  Památník Mount Rushmore v sobě skrývá tajnou místnost, která měla sloužit jako síň americké historie. Místnost měla být zdobena bustami slavných Američanů a měly zde být vystaveny důležité dokumenty z historie Spojených států. V průběhu stavby však docházely peníze, načež vláda USA snížila rozpočet a přikázala, že nadále se smí pokračovat pouze v budování tváří. Síň je tak dodnes nedokončená a nepřístupná, ačkoliv do ni v roce 1998 byly umístěny dokumenty mapující stavbu památníku Mount Rushmore.

  Název Mount Rushmore nemá s prezidenty nic společného, skála své jméno získala kolem roku 1885, když oblastí projížděl newyorský advokát Charles E. Rushmore. Svého tehdejšího průvodce se zeptal na jméno skály. Průvodce odpověděl, že skala žádné jméno nemá, ale odteď ji budou říkat Rushmore. Charles E. Rushmore se poté stal jedním z prvních dárců, kteří finančně přispěli na vybudování památníku.

  Sochy prezidentů v Mount Rushmore jsou ve skutečnosti menší, než se zdá na fotkách a vídeích. Hlavy na výšku měří pouze 18 metrů, například Socha svobody měří 46 metrů.

 3. Jak navštívit Mount Rushmore

  🗺️ Kde leží Mount Rushmore

  Mount Rushmore leží poblíž města Keystone v Jižní Dakotě. Větším městem v okolí je Rapid City, památník obklopuje pohoří Black Hills.

  🚗 Jak se dostat k Mount Rushmore

  K cestě do Mt. Rushmore doporučuji půjčené auto, z dálnice I-90 sjeďte výjezdem v Rapid City. Pokračujte po U. S. Highway 16 na jihozápad do Keystone a poté po Highway 244 do Mount Rushmore. S hromadnou dopravou je to horší – do Rapid City sice jezdí Greyhound, ale přímo k památníku žádný pravidelný spoj nejezdí. Využít můžete jen placenou prohlídku, která je s odvozem.

  🅿️ Parkování v Mount Rushmore

  Přímo u Mount Rushmore je k dispozici velké parkoviště pro stovky aut, poplatek za osobní auto je $10237 Kč (aktualizováno v dubnu 2023). Parkovné platí rok, je možné platit kartou.

  🎟️ Vstupné do Mount Rushmore

  Vstup k Národnímu památníku Mount Rushmore je zdarma, není nutné si předem cokoliv rezervovat. Zpoplatněno je pouze parkování.

  🕒 Otevírací doba Mount Rushmore

  Památník Mount Rushmore je přístupný denně od 5:00 do 23:00, v období od začátku října do začátku března se zavírá již ve 21:00.

  Návštěvnická centra a stánky s občerstvením mají obvykle otevřeno od 8:00 do 17:00 hodin, nicméně provozní doba se může měnit podle sezóny nebo počasí.

  📅 Kdy navštívit Mount Rushmore

  Hlavní sezóna v Mount Rushmore je od června do srpna, v tyto měsíce zde narazíte na nejvíce turistů. Pokud se chcete vyhnout davům, přijeďte na prohlídku brzy ráno, nejlépe před 9:00. Pokud nejste ranní ptáčata, naplánujte si prohlídku po 15:30.

  V květnu, září a říjnu je v oblasti stále dobré počasí, přičemž turistů je již méně.

  🛏️ Hotely v okolí Mount Rushmore

  V okolí Mount Rushmore je dostatek chat a motelů, kde se můžete ubytovat. Největší výběr je ve městech Custer, Keystone a Rapid City. Během hlavní sezóny může být nabídka omezená, proto si ubytování rezervujte včas.

  💡 Dobré vědět před návštěvou Mount Rushmore

  Plánujete-li prohlídku odpoledne, vyčkejte do setmění, kdy následuje celkem zajímavý ceremoniál rozsvěcení Mount Rushmore. Toalety můžete použít v návštěvnickém centru, kde je také obchod se suvenýry a drobným občerstvením.

 4. Fotky Národního památníku Mount Rushmore

  Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále? | © Unsplash.com

  Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále? | © Pixabay.com

  Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále? | © Pixabay.com

  Mount Rushmore: Kteří prezidenti jsou vytesaní ve skále? | © Pixabay.com

Diskuze k článku (1)

L

Vážení, že vy jste se koukali moc na Sexmisi ?

Historik Robinson byl totiž MUŽ !!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Doane_Robinson

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA