Národní park Havajské vulkány: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Národní park Havajské vulkány (sopky) leží na ostrově Hawaiʻi (známější je pod názvem Big Island) a tvoří ho dva aktivní vulkány – Kīlauea a Mauna Loa. Druhá jmenovaná je s 4 169 metry nejvyšší sopkou světa a zároveň největším lákadlem parku.

Národní park Havajské sopky | © Bill & Vicki T

Informace o národním parku Havajské sopky

Národní park Havajské vulkány byl založen 1. srpna 1916, přičemž Havaj se stala padesátým státem USA až v roce 1959. Šlo historicky o první národní park USA ležící na některém z jejich teritorií. Oblast havajských vulkánů však byla vyhledávaná již dlouho předtím. Prvními návštěvníky ze západu byli v roce 1823 misionáři Brit William Ellis a Američanka Asa Thurston, kteří vyšplhali sopku Kīlauea. Posléze se sopky staly hlavní turistickou atrakcí oblasti a zapříčinily vznik celé řady hotelů na Big Islandu.

O zřízení parku se zásadní měrou zasadil Lorrin A. Thurston – vnuk misionářky Asy. Tou největší motivací byl možná fakt, že investoval do sítě hotelů v oblasti. Rozloha NP Hawai’i Volcanoes činí 1 309 km čtverečních, v roce 2021 ho navštívilo 1 262 747 lidí.

V blízkosti havajských sopek žije několik unikátních druhů živočichů, není žádným překvapením, že jim dominují ti létaví a vodní. Na pobřeží můžete spatřit kriticky ohrožené želvy karety pravé, mezi rodilými Havajci známými jako Honu ‘Ea. Z ptáků je nejpočetnějším zástupcem berneška havajská (prostě strakatá husa), které místní říkají nēnē. Ještě vtipněji říkají ptákům buřňákům – ‘Ua‘u.

Floru národního parku Havajské sopky ohrožuje ekologická krize v podobě rozpínavých rostlin a dalších živočišných druhů, jenž ničí některé ohrožené stromy či květiny. Tou nejvzácnější je mečolist stříbrný, v havajštině známý jako ‘Āhinahina. Zajímavé je, že rostlina roste 30-40 let, poté jednou vykvete a následně uvadne.

Co vidět a co dělat v národním parku Havajské vulkány

Crater Rim Drive projedete autem. Jde o 18 km dlouhou okružní silnici se zastávkami u muzea Jaggar nebo u vyhlídek Kīlauea, Kīlauea Iki, Puʻu Puaʻi a u kráteru Keanakāko’i. Část trasy krouží kolem známého kráteru Halemaumau, ze kterého se ve dne kouří a v noci tryská láva. Přímo ke kráteru se nedá dojet autem, ale můžete tam dojít pěšky (1,25 km).

Chain of Craters Road je druhou silnicí v parku. Je delší (32 km) a končí v místech, kde cestu v roce 2003 přeťal proud lávy. V závislosti na sopečné aktivitě můžete na konci cesty spatřit proudící lávu.

Než vyrazíte autem směrem k sopkám, zkontrolujte si na webu parku sjízdnost silnic, velmi často jsou v důsledku sopečné aktivity uzavřeny. Také doporučuji natankovat plnou nádrž, spotřeba na silnicích s vysokým převýšením je velká a benzínky nedostupné.

V parku je kolem desítky stezek vhodných pro pěší turistiku. Mezi ty lehčí stezky patří Kipukapuaulu (2km okruh) a Devastation Trail (1,6 km tam a zpět), delší a tedy náročnější jsou Kilauea Iki Trail (okruh o délce 6,4 km) a Crater Rim Trail (11,3 km jedním směrem). Doporučuji si stáhnout excelentní brožurky s mapami (odkaz na konci článku). Dlouhé kalhoty, pevné boty a skvělá fyzická kondice jsou první předpoklad pro vydařenou túru!

Thurston Lava Tube (havajsky Nahuku) je asi 120 metrů dlouhá jeskyně, kterou před zhruba 350 lety zaplavila láva, jež ji tak vytvořila hladkou podlahu. Jeskyně je osvětlená a leží na dně kráteru, procházka sem zabere necelou půlhodinku. Obstaráte-li si u správců parku povolení, můžete se vydat hlouběji do jeskynního systému.

Jestli máte více času, můžete se zúčastnit nadmíru slušných programů organizovaných rangery. Jde většinou o přednášky, nebo túry s výkladem, výchozím bodem je v drtivé většině případů návštěvnické centrum Kilauea.

Kdy jet do národního parku Havajské sopky

Národní park Havajské vulkány je otevřený po celý rok včetně státních svátků. Při cestě do parku je třeba brát na zřetel nevyzpytatelné a proměnlivé ostrovní počasí, které se navíc liší v závislosti na nadmořské výšce. Například na vrcholu sopky Kilauea může být prakticky v jakýkoliv den v roce deštivo nebo větrno.

Ve vyšších nadmořských výškách bývá teplota o 8 stupňů nižší než na pobřeží.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Hawaii Volcanoes

Průměrné teploty v národním parku Hawaii Volcanoes. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 25°C 19,00°C 8,6 151 671 🟨🟨
únor 25°C 19,00°C 8,0 140 161 🟨🟨
březen 25°C 20,00°C 10,0 135 034 🟨🟨
duben 26°C 20,00°C 9,4 125 157 🟨🟨
květen 27°C 21,00°C 7,9 107 390 🟨🟨
červen 27°C 22,00°C 8,4 115 091 🟨🟨
červenec 28°C 23,00°C 8,8 130 335 🟨🟨
srpen 28°C 24,00°C 8,1 123 663 🟨🟨
září 28°C 23,00°C 7,8 98 514 🟨🟨
říjen 28°C 23,00°C 8,4 120 992 🟨🟨
listopad 27°C 21,00°C 8,2 133 186 🟨🟨
prosinec 26°C 20,00°C 9,2 149 266 🟨🟨

Vstupné do národního parku Havajské sopky

Za vstup do NP Havajské vulkány se platí $30663 Kč na 7 dní, přičemž poplatek zahrnuje všechny osoby v autě. Vstoupíte-li do parku individuálně, platí se $15331 Kč za osobu a týden pobytu.

Máte-li v úmyslu navštívit také havajské parky Haleakala a Puʻuhonua o Hōnaunau, kupte si zvýhodněný pas Hawai`i Tri-park Annual Pass. Za $551 215 Kč můžete libovolně navštěvovat tyto parky po dobu 365 dní ode dne první návštěvy. Vztahuje se opět na celé vozidlo.

Pořádáte-li opravdu velkou túru po amerických národních parcích, kupte si pas America the Beautiful. Funguje obdobně jako předchozí jmenovaný, neboť vám v průběhu 365 dní umožní navštívit všechny národní parky, lesy atd. America the Beautiful pas koupíte za $80 (1 767 Kč).

Jak se dostat do národního parku Havajské vulkány

Nejjednodušším způsobem dopravy do parku je pronajaté auto – zejména při společné cestě několika lidí. Trasy a doby dojezdu z některých míst na ostrově jdou zde:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Kailua-Kona 156 km 2 hodiny 20 minut zobrazit trasu
Keaau 39 km 40 minut zobrazit trasu

Nemáte-li auto, můžete k cestě využít lokální autobusy Hele-On Bus. Linka Ka’u – Volcano – Hilo je v provozu od pondělí do soboty. Za jednosměrnou jízdenku se platí $6133 Kč, dalších $15331 Kč na osobu stojí vstup do parku.

Podívat na sopky a vulkány se můžete také díky fakultativnímu výletu, kdy se nemusíte starat prakticky o nic. Zde je výběr některých z nich:

Ubytování v národním parku Havajské sopky

🏨 Hotely

V okolí národního parku Havajské sopky je velké množství hotelů, chat a motelů luxusních, slušných i levných, takže z nabídky si vybere prakticky každý. Nejvíce z nich se nachází v oblastech Hilo, Volcano, Pahoa nebo North Hilo.

⛺ Kempy

Dobrodruzi mohou nocovat pod sopečným širákem v kempech Nāmakanipaio a Kulanaokuaiki.

Kemp Nāmakanipaio leží 50 km jižně od města Hilo v nadmořské výšce 1 219 metrů. Rozlehlé zelené plochy doplňuje rostlý eukalyptus a stromy ‘ōhi’a. Za jedno místo a noc se platí $15331 Kč, k dispozici je pitná voda, piknikové stoly a ohniště. Maximální doba pobytu je 7 dní.

Kemp Kulanaokuaiki leží 8 km jižně od silnice Hilina Pali Road v nadmořské výšce 823 metrů. Táborníci se zde musí obejít bez zdroje pitné vody a poprat se zákazem otevřeného ohně.

Pro více infomací o možnostech kempování v okolí NP Hawaii Volcanoes navštivte stránky parku.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Havajské sopky

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvníkům parku slouží Kīlauea Visitor Center, jež je otevřeno denně od 9:00 do 17:00. Leží na silnici Crater Rim Drive nedaleko za vstupní branou do parku. Informovat v něm se můžete na aktuální pohyb lávy nebo získat mapy parku. Doporučuji ho navštívit ihned po příjezdu do parku.

👍 Dobré vědět

Nejdůležitější součástí vybavení při návštěvě parku jsou pevné boty. Žabky nechte tentokráte doma. Doporučujeme také dlouhé (ale lehké) kalhoty a dostatečné zásoby vody.

Na návštěvu parku vám stačí jeden den. Doporučuji přijet ráno, vyhnete se tak davům turistů a stihnete si prohlédnout kráter sopky. Noční výhled na jedinou aktivní sopku vám může zkazit mlha. Je to tak padesát na padesát.

Než se do parku vydáte, stáhněte si do telefonu bezplatné podcasty z produkce správy parku.

Fotky národního parku Havajské sopky

Volcanoes National Park | © Lauren Bacon

Hawaii: Volcano National Park | © Ell Duke

Národní park Hawaii Volcanoes | © Kaua'i Dreams

NP Havajské sopky | © U.S. Geological Survey

NP Hawaii Volcanoes | © Graeme Churchard

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.