Národní park Guadalupe Mountains: Informace, co vidět a vědět

Petr Novák

Národní park Guadalupe Mountains se nachází v západním Texasu poblíž hranic s Novým Mexikem a zároveň nedaleko NP Carlsbadské jeskyně. Celý park pokrývá horský masiv Guadalupe s nejvyšší horou v Texasu Guadalupe Peak, statut národního parku má chránit především zachovalé pískovcové fosilní útvary z období permu (prvohor).

Národní park Guadalupe Mountains | © Pixabay

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Guadalupe Mountains
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Guadalupe Mountains
 3. Kdy jet do národního parku Guadalupe Mountains
 4. Vstupné do národního parku Guadalupe Mountains
 5. Jak se dostat do národního parku Guadalupe Mountains
 6. Ubytování v národním parku Guadalupe Mountains
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Guadalupe Mountains
 8. Fotky národního parku Guadalupe Mountains

Informace o národním parku Guadalupe Mountains

Guadalupe Mountains jsou unikátní. Uprostřed vyprahlé pouště plné kaktusů se tyčí horský masiv, jemuž dominuje 2 667 metrů vysoký Guadalupe Peak, nejvyšší hora Texasu. Významný je také 2 458 metrů vysoký útvar El Capitan, jmenovec slavnější skály v Yosemitském národním parku. Ten texaský kdysi sloužil jako důležitý orientační bod na pošťácké trase Butterfield Oveland Mail ze San Francisca na východ USA.

V jeskyních kolem národního parku žili lidé již před více než 10 000 lety, Evropané do oblasti dorazili v 16. století, nicméně žádné velké pokusy o osídlování se nekonaly. V horách se usídlili až indiáni z kmene Mescalero, kteří zde pěstovali agáve a vydrželi zde až do 19. století. V roce 1858 území parku protnula důležitá trasa pro převoz pošty, indiáni pravidelně útočící na konvoje se zásilkami byli násilím potlačeni. Zřícenina významné pošťácké stanice Pinery Station je dodnes viditelná asi 2 km severně od návštěvnického centra.

NP Guadalupe Mountains byl založen 30. září 1972. Velkou část pozemků parku věnoval zaměstnanec těžařské společnosti Humble Oil Wallace Pratt, který ve 20. letech 20. století půdu skoupil. Celý národní park je rozlehlý pouhých 349,7 km čtverečních, v roce 2021 ho navštívilo 243 291 lidí.

V parku žije kolem 60 druhů savců, 289 druhů ptáků a 55 druhů plazů. Pohledů na pouštní zvířata si nejspíše moc neužijete, neboť jsou zvyklá žít v noci. To se týká především kojotů, lišek, pum, rysů, jezevců, ještěrek nebo 16 druhů netopýrů. Časně ráno nebo navečer mohou šťastlivci zahlédnout jelena, divoká prasata pekari nebo zajíce divoké. Z jedovatých zvířat v parku žije třeba chřestýš západní.

Říše rostlin je v Guadalupe Mountains ještě pestřejší. Roste jich zde na 1 000 druhů a zdaleka se nejedná jen o typicky pouštní rostliny, jako jsou kaktusy opuncie. Zajímavé jsou rostliny agáva a juka, jež jsou schopné během jediné noci povyrůst o desítky centimetrů. Ochrání se tak před hladovými predátory toužícími po chutných vršcích rostlin.

Co vidět a co dělat v národním parku Guadalupe Mountains

V národním parku Guadalupe Mountains na vás čeká hned několik lákadel, přístupné jsou autem:

El Capitan

S 2 458 metry osmý největší vrchol v Texasu je svým tvarem snadno rozpoznatelný. Dokonce natolik, že po staletí sloužil jako významný orientační bod. Skvěle viditelný je z dálnice 62/180 západně od návštěvnického centra.

Dog Canyon

Psí kaňon leží na odlehlém území v severní části parku, přístupný je po státní silnici 137. Okolí kaňonu přímo vyzývá k procházce buď pěšky, nebo na koni. Vydat se můžete třeba na 7 km dlouhou cestu k vyhlídce Marcus Overlook.

McKittrick Canyon

Kaňon stojí za návštěvu zejména v říjnu a listopadu, kdy se zdejší stromy zbarví do červena a vznikne tak nádherný kontrast s okolní pouští. Do kaňonu se dostanete po dálnici US 62/180. Pozor: Místo je přístupné pouze od 8:00 do 18:00 (od listopadu do března jen do 16:30).

Williams Ranch

Další atrakcí parku je ranč z roku 1908 postavený uprostřed ničeho. Je z něho krásný výhled na okolí, přístup k němu vede po nezpevněné cestě, kterou projedou pouze auta vysoko posazeným podvozkem a s pohonem 4×4.

Frijole Ranch

Ranč a kulturní muzeum Frijole leží v oáze uprostřed pouště asi 2,4 km severovýchodně od návštěvnického centra. Obvyklá otvírací doba je od 8:00 do 16:30. Z místa se můžete vydat na 3,7 km dlouhou stezku pro pěší Smith Spring Trail.

Salt Basin Dunes

Písečné duny zářivě bílé barvy jsou i na zdejší poměry velmi odlehlé. Návštěvníci si k nim zajedou 80 km v jednom směru, navíc jsou limitováni maximální povolenou rychlostí 25 mph (40 km/h).

Pěší turisté mají k dispozici 129 kilometrů tras, za zmínku stojí 13,6 km (tam + zpět) dlouhá trasa Guadalupe Peak Trail táhnoucí se až na nejvyšší horu parku. Na její zdolání si vyhraďte 6-8 hodin, celkové převýšení činí slušných 886 metrů. Vychází se od vodicí stezky Pine Springs Trailhead poblíž stejnojmenného návštěvnického centra.

Některé ze stezek jsou otevřeny také pro jezdce na koních. Jízda mimo značené trasy je zakázána.

Kdy jet do národního parku Guadalupe Mountains

Park Guadalupe Mountains je přístupný celoročně, nejlepší obdobím k návštěvě je jaro a podzim, kdy rostliny září všemi barvami.

Jarní teploty se většinou pohybují kolem 10 °C v noci a 24 °C přes den, podobně je tomu na podzim, kdy lze očekávat vyšší přísun srážek. Nejdeštivějšími měsíci jsou srpen a červenec, který je zároveň nejteplejší částí roku. Teploty přes den mohou překročit 32 °C.

V zimě teploty sice obvykle neklesají pod bod mrazu, nicméně počasí kazí silný vítr o rychlosti přes 110 km/h. Při návštěvě parku pamatujte na fakt, že ve vyšších polohách je zhruba o 5 °C chladněji než v nížině.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Guadalupe Mountains

Průměrné teploty v Guadalupe Mountains v lokalitě Pine Springs. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 13,00°C 1,00°C 2,0 8 756 🟩
únor 15,00°C 2,00°C 1,8 13 579 🟨🟨
březen 18,00°C 5,00°C 1,7 29 228 🟧🟧🟧
duben 23,00°C 9,00°C 1,9 20 366 🟧🟧🟧
květen 28°C 13,00°C 3,8 19 964 🟨🟨
červen 31°C 17,00°C 5,7 14 792 🟨🟨
červenec 31°C 18,00°C 8,0 13 532 🟨🟨
srpen 30°C 17,00°C 8,6 13 126 🟨🟨
září 27°C 14,00°C 7,1 12 684 🟨🟨
říjen 23,00°C 10,00°C 4,2 20 946 🟧🟧🟧
listopad 17,00°C 5,00°C 2,3 20 316 🟧🟧🟧
prosinec 13,00°C 1,00°C 2,4 15 025 🟨🟨

Vstupné do národního parku Guadalupe Mountains

Vstupné do národního parku Guadalupe Mountains je $10 (237 Kč) za osobu starší 16 let. Je platné po dobu 7 dnů a lze ho uhradit platební kartou v návštěvnickém centru.

Plánujete-li během cesty po USA prohlídku vícero národních parků, doporučuji vám pas America the Beautiful. S ním v kapse můžete navštěvovat všechny národní parky bez omezení po dobu 1 roku od zakoupení. Pas stojí $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do národního parku Guadalupe Mountains

Do NP Guadalupe Mountains nejezdí autobusy ani žádné jiné prostředky veřejné dopravy. Spolehnout se tak musíte na vlastní, nebo půjčené auto. Terénní auto s pohonem 4×4 je při projíždění některých cest velkou výhodou.

Park je dobře přístupný po dálnici US 62, která vede do El Pasa západním směrem a do města Carlsbad severovýchodním. Pro vašeho pohodlí trasy a dojezdové doby z několika okolních měst:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Albuquerque 528 km 5 hodin 15 minut zobrazit trasu
Dallas 824 km 7 hodin 50 minut zobrazit trasu
El Paso 179 km 2 hodiny zobrazit trasu

Auto je třeba také během cestování po parku, autobusy ani dodávky zde nejezdí. Silnice nejsou zpevněné, parkovat je možné podél nich nebo u návštěvnického centra.

Ubytování v národním parku Guadalupe Mountains

🏨 Hotely

Přímo v parku žádné hotely nebo motely nejsou, doporučuji dojet do města Carlsbad nebo El Paso. V obou dvou mají své zastoupení řetězce levných motelů Super 8 a Motel 6.

⛺ Kempy

Vybrat k přenocování si můžete rovněž jeden ze dvou kempů náležících k parku. V obou se za stanovací místo a noc platí $20 (474 Kč).

 • Pine Springs Campground
  Kemp leží na úpatí hory poblíž návštěvnického centra Pine Springs v nadmořské výšce 1 775 metrů. K dispozici je zdroj pitné vody, toalety a 20 stanovacích míst s piknikovým stolem, sprchy chybí.
 • Dog Canyon Campground
  Maličký kemp s kapacitou pouhých 9 míst pro stany a 4 míst pro karavany se nachází ve výšce 1 914 metrů. Sprchy opět chybí.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Guadalupe Mountains

ℹ️ Návštěvnické centrum

Při cestě do národního parku Guadalupe Mountains doporučuji nejprve zavítat do návštěvnického centra Pine Springs. Leží ve stejnojmenné osadě v těsné blízkosti dálnice US 62/180. Otevřeno je každý den s výjimkou toho Štědrého od 8:00 do 16:30. V centru si můžete koupit suvenýr, doplnit si informace nebo získat otisk razítka do pasu.

👍 Dobré vědět

Přímo v parku si jídlo nekoupíte, svačinu a vodu si kupte ve Whites City, Carlsbadu, El Pasu nebo jiném městě, kterým budete projíždět. Do batohu si radím vzít jednu další vrstvu oblečení pro případ náhlého ochlazení.

Fotky národního parku Guadalupe Mountains

Vstup do národního parku Guadalupe Mountains | © Matthew Rutledge

El Capitan v národním parku Guadalupe Mountains | © Miguel Vieira

Stezka Guadalupe Peak Trail v NP Guadalupe Mountains | © Miguel Vieira

Guadalupe Mountains National Park | © Miguel Vieira

Národní park Guadalupe Mountains | © Miguel Vieira

NP Guadalupe Mountains | © Dustin Ground

El Capitan v národním parku Guadalupe Mountains | © Miguel Vieira

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA