Národní park Cuyahoga Valley: Informace, co vidět, rady před cestou

Národní park Cuyahoga Valley sice nepatří mezi nejznámější v USA a již vůbec ne mezi největší, přesto si do něj ročně najdou cestu více jak 2 miliony návštěvníků. Zásluhu na tom má umístění parku – leží ve státě Ohio v údolí řeky Cuyahoga, obklopen městy Cleveland a Akron.

Národní park Cuyahoga Valley v zimě | © Joanne

Informace o národním parku Cuyahoga Valley

Parkem s označením národní se Cuyahoga Valley stalo až 11. října 2000, jde tedy o jeden z mladších parků. I tak má na národní park poměrně nezvyklou minulost – část údolí pokrývala skládka plná toxických látek. Čištění oblasti trvalo od roku 1987 prakticky až do poloviny roku 2011 a finančně se na něm podílely třeba firmy Ford, 3M, GM nebo Chrysler, jež byly identifikovány jako viníci znečištění.

Skládka Krejci Dump nese českou stopu, která však moc k chlubení není. Jak již z názvu vyplývá, provozovatelem byla rodina Krejčích původem z českých zemí.

Velká čistka uvedla park do původního stavu, a tak dnes park tvoří především mokřady, lesy, pole a vodopády. Název Cuyahoga Valley (čte se to “kujahouga valí”) znamená v jazyce Mohawků “křivá řeka”. Rozloha NP Cuyahoga Valley je jen 133 km čtverečních.

Ze zvířecí říše park obývají spíše menší tvorové. Bystré oči mohou spatřit mývala, orla bělohlavého, bobra, kojota, netopýra nebo volavku velkou. Kolem 80 % vegetace parku tvoří smíšený les dubů, javorů, bříz, smrků a borovic. Kromě stromů v údolí Cuyahoga roste na 90 druhů trav a květin.

Co vidět a co dělat v národním parku Cuyahoga Valley

Máte-li rádi pěší túry nebo alespoň procházky, přijdete si v národním parku Cuyahoga Valley na své. Nejkratší trasa zabere sice jen 15 minut, avšak tu nejdelší budete zdolávat 10 hodin. V zimě se na ně můžete vydat na běžkách. Zde je pár doporučeníhodných tras – mapy k nim si stáhněte zde:

  • The Ledges Trail – má jen 185 metrů a celá je na rovince, takže je to taková rozcvička. Nabízí však nejlepší výhled z celého parku.
  • A Brandywine Falls – 2,5 kilometru dlouhá stezka, kterou završuje výhled na vodopády. Nejhezčí je to zde na podzim, kdy je pokrytá spadaným listím.
  • An Accessible Overlook – vyhlídková plošina ležící hned vedle parkoviště
  • Blue Hen Falls – 800 metrový okruh s menšími vodopády
  • Bridal Veil Falls – trochu větší vodopády je nejlepší navštívit po vydatném dešti.

Národní park si můžete projet také vlakem, což je poměrně unikátní možnost. Cuyahoga Valley Scenic Railroad staví ve stanicích Rockside, Peninsula a Akron. Na aktuální jízdní řád a ceny jízdného se mrkněte na výše odkazované internetové stránky. Pokud máte rádi vláčky, tato atrakce je pro vás ta pravá.

Kdy jet do národního parku Cuyahoga Valley

Cuyahoga Valley National Park je otevřen celoročně, některé jeho části, jako jsou Brandywine Falls nebo Kendall Lake, se na noc zavírají.

Cuyahoga Valley se řadí mezi ty parky, jehož návštěvu lze doporučit prakticky kdykoliv v roce. Není překvapením, že nejvíce lidí do něj míří o víkendech od jara do podzimu, v létě můžete na stezce Towpath Trail narazit na zástupy lidí. V zimě park pokrývá sněhová vrstva, obstaráte-li si někde běžky nebo sjezdové lyže, můžete mít vcelku unikátní zážitek.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Cuyahoga Valley

Průměrné teploty v národním parku Cuyahoga Valley. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec
Maximální teplota1 °C3 °C8 °C15 °C21 °C26 °C28 °C27 °C23 °C16 °C10 °C4 °C
Minimální teplota-5 °C-5 °C0 °C6 °C11 °C16 °C19 °C18 °C14 °C8 °C3 °C-2 °C
Srážkové dny6,15,88,39,710,911,110,79,79,18,77,97,5
Počet návštěvníků88 22586 848125 790179 977242 407274 795300 470294 167235 471222 478149 489111 803
Popularita🟩🟩🟨🟨🟨🟨🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟧🟨🟨🟨🟨🟩

Vstupné do národního parku Cuyahoga Valley

Vstup do národního parku Cuyahoga Valley je zdarma.

Plánujete-li však v průběhu návštěvy USA zavítat také do jiných národních parků, přečtěte si o výhodném pasu America the Beautiful. Zaplatíte za něj 80 $ (2 027 Kč) (nebo polovinu, seženete-li použitý) a v průběhu 365 dní můžete navštěvovat americké národní parky, jak se vám ráčí.

Jak se dostat do národního parku Cuyahoga Valley

Nejpohodlnější je cesta pronajatým autem, kdy nebudete vázáni na nic a na nikoho. Pro vaši informaci přikládám vzdálenosti, doby dojezdu a trasy z nejvýznamnějších měst v okolí:

OdkudVzdálenostDoba jízdyTrasa
Cleveland32 km30 minutzobrazit trasu
Detroit279 km2 hodin 45 minutzobrazit trasu
Chicago562 km5 hodin 30 minutzobrazit trasu
New York709 km7 hodin 15 minutzobrazit trasu
Toronto484 km5 hodin 30 minutzobrazit trasu

Ubytování v národním parku Cuyahoga Valley

🏨 Hotely

Dostatek hotelů, motelů, penzionů a dalšího ubytování naleznete ve městech Cleveland a Akron, jež park Cuyahoga Valley obklopují:

⛺ Kempy

V Cuyahoga Valley není žádný kemp nebo tábořiště, jako tomu bývá v jiných národních parcích.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Cuyahoga Valley

ℹ️ Návštěvnické centrum

Prohlídku národního parku Cuyahoga Valley je dobré započít cestou do návštěvnického centra Boston Store Visitor Center. Leží ve městě Peninsula, hned u sjezdu z dálnice 271. Centrum je otevřeno denně od rána do odpoledne, zaměstnanci vám v něm zodpoví vaše dotazy a můžete si zakoupit suvenýry z parku.

👍 Dobré vědět

Na návštěvu Cuyahoga Valley vám bez obav vystačí jeden den, neřku-li jedno odpoledne. V porovnání s Yellowstone nebo Yosemite jde o menší park s menším množstvím nezapomenutelných výhledů.

Fotky národního parku Cuyahoga Valley

Národní park Cuyahoga Valley | © Betsy Weber

NP Cuyahoga Valley | © Betsy Weber

Cuyahoga Valley National Park | © Betsy Weber

Brandywine Falls v národním parku Cuyahoga Valley | © Doug Kerr

Brandywine Falls v národním parku Cuyahoga Valley | © Doug Kerr

Železnice Cuyahoga Valley Scenic Railroad | © Joanne

Železnice Cuyahoga Valley Scenic Railroad | © Joanne

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.