Národní park Crater Lake: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Crater Lake je pátý nejstarší národní park USA, založen byl již 22. května 1902. Jako jediný leží v jihozápadním Oregonu, jeho dominantou je jezero Crater Lake s neuvěřitelně čistou, modrou vodou.

Kráterové jezero a Wizard Island uprostřed | © Nicolás Boullosa

Informace o národním parku Crater Lake

Národní park leží vysoko v pohoří Cascade Range, od San Francisca je vzdálený necelých 7 hodin jízd autem. Kráterové jezero je pozůstatkem stratovulkánu Mount Mazama, který explodoval kolem roku 5 677 před naším letopočtem. Mohutný výbuch snížil sopku o zhruba 1 600 metrů a na vrcholu se vytvořilo zmiňované jezero. Nejvyšším bodem Crater Lake je nyní s 2 722 metry sopka Mount Scott, nejnižší bod se nachází v 1 220 metrech v jihozápadním rohu parku.

Crater Lake je nejhlubším jezerem USA, druhým nejhlubším v Severní Americe a 9. nejhlubším na světě. Jeho průměrná hloubka činí 349,91 metru, v nejhlubším místě však dosahuje 594,05 metru. Pro srovnání: Maximální hloubka nejhlubšího jezera na světě Bajkal činí 1 642 metrů. Do jezera nevtéká žádná řeka, odpařovaná voda se doplňuje v důsledku srážek a tání ledu na okolních skalách. Všechny ryby (pstruzi a lososi) v něm tak jsou uměle vysazené.

NP Crater Lake byl založen 22. května 1902, je tak 5. nejstarším parkem USA. Jeho rozloha je 741,5 km čtverečních, samotné jezero zabírá 53 km čtverečních. Ročně ho navštíví kolem 520 tisíc lidí.

Celou oblast poprvé prozkoumala 12. června 1853 trojice zlatokopů ve složení John Wesley Hillman, Henry Klippel a Isaac Skeeters. Jezero pojmenovali fádně – Deep Blue Lake. Naštěstí se zajímali především o zlato, a tak se na jejich navrhovaný název v budoucnu pozapomnělo a přednost dostala varianta navrhovaná místními osadníky.

Ze zvířat se na území parku pohybují losi, kojoti, sovy, dikobrazi a obojživelníci – skokan kaskádský, ocasatka americká, axolotl dlouhoprstý a mločík skvrnitý.

Na území parku se natáčel třeba film Divočina z roku 2014.

Co vidět a co dělat v národním parku Crater Lake

Jezero Crater Lake budete mít celé jako na dlani z vyhlídky Sinnott Memorial u návštěvnického centra Rim. Z tohoto místa pořídíte hezké fotky, na kterých bude dobře vidět také Wizard Island, jediný ostrov ležící nedaleko západního břehu jezera.

Poněkud bizarní památkou přímo na jezeře je Old Man of the Lake. Devět metrů dlouhý vzpřímený kmen stromu plave po jezeře minimálně od roku 1896, z vody čouhá část o délce kolem 120 cm.

Celé jezero si můžete objet autem nebo na kole po 53 km dlouhé horské silnici Rim Drive. Přístupná je pouze v létě někdy od konce června do půlky října (záleží na počasí a vrstvě sněhu). Podél cesty je několik vyhlídek na jezero, bez problémů u nich můžete odstavit auto a prozkoumat okolí, případně sejít dolů k jezeru.

Pro pěší turisty je připraveno několik tras s délkou od 400 metrů (ujdete za 20 minut) po 3,5hodinovou štreku na vrchol kráteru, kdy ujdete 5 km v jednom směru. Oblíbená je stezka vedoucí k The Pinnacles, souboru špičatých kamenných útvarů. Částí parku prochází populární Pacific Crest Trail – 4 260 km dlouhá trasa, jež vede od kanadských hranic po mexické.

Vydat se můžete přímo na jezero, stačí si zaplatit vyhlídkovou plavbu. Na výběr máte ze dvou – té standardní dvouhodinové za 40 dolarů a půldenní, jejíž součástí je prohlídka ostrova Wizard Island. Ta stojí 57 dolarů. Zážitek si můžete rezervovat z pohodlí domova na stránkách parku. Pro přístup k lodi je nutné zdolat 1,8 km dlouhou stezku Cleetwood Trail s převýšením 213 metrů.

Kdy jet do národního parku Crater Lake

Národní park Crater Lake je otevřený celoročně, nicméně na zimu se uzavírají některé silnice nebo návštěvnické centrum Rim.

Nejlepším obdobím pro návštěvu jsou měsíce červenec a srpen, přičemž doporučuji volit všední dny. O víkendech, zejména kolem státních svátků, bývají stezky v parku napakované návštěvníky.

V NP Crater Lake se střídají v podstatě dvě roční období. Zima obvykle začíná v říjnu, sněhová pokrývka vydrží až do června. Ročně napadne kolem 13,5 metru sněhu, přičemž v kteroukoliv dobu je tloušťka bílé pokrývky okolo 4 metrů. Průměrná teplota v zimě činí +2 °C ve dne a -7 °C v noci.

Léto se v parku začíná projevovat na přelomu května a června, nicméně některé stezky mohou být pokryty sněhem až do července. Ten bývá společně se srpnem a zářím nejsušším měsícem, teploty se obvykle pohybují mezi 19 a 27 °C. V noci mohou klesnout na 4 °C. Prohlídku parku může zkazit mlha hustá, že by se dala krájet. Doporučuji bedlivě sledovat předpověď počasí.

Vstupné do národního parku Crater Lake

Za vstup do NP Crater Lake se platí 30 $ (699 Kč). Vstupné je platné na 7 dní pro posádku osobního vozu. Motorkáři, cyklisté a pěší platí 15 $ (350 Kč) za osobu.

Ušetřit za vstup můžete díky pasu America the Beautiful. Ten stojí 80 $ (1 865 Kč) a umožňuje neomezené návštěvy národních parků USA po dobu jednoho roku od jeho prvního použití.

Jak se dostat do národního parku Crater Lake

Prakticky jediným způsobem dopravy do a po parku je auto. Vlaky nebo autobusy k tomuto oregonskému skvostu nezajíždí. Při půjčení auta doporučuji volit větší, pohodlnější vozy.

Také k dopravě po parku je nutné použít vlastní auto. Benzín si v Crater Lake obstaráte jen přes léto, alternativně můžete využít benzínky v odhadem 60 km vzdálených městech Chiloquin a Prospect.

Zaparkovat můžete u návštěvnického centra, u vyhlídek nebo podél jednotlivých cest.

Ubytování v národním parku Crater Lake

Pro ubytování v okolí Crater Lake doporučuji motely a hotely podél dálnic. Pár jich najdete ve vesničce Chemult severovýchodně od jezera, mnohem víc ve městě Medford. Zastoupení v něm mají populární řetězec Motel 6 a Days Inn, na obou místech se můžete levně ubytovat v motelu Budget Inn.

Spát můžete také přímo v národním parku Crater Lake, stačí si s sebou zabalit stan, spacák a karimatku. V parku je přes léto otevřena dvojice kempů:

Mazama Village Campground

Kemp s kapacitou 200 míst ke stanování je v provozu vždy od června do září. K dispozici je pitná voda, toalety, piknikové stoly, ohniště a skříňky pro úschovu jídla. Místo v kempu je možné rezervovat online, za noc zaplatíte 21 $ (490 Kč).

Lost Creek Campground

Maličký tábor s kapacitou pouhých 16 míst je v provozu od půlky července do začátku října. Záleží, jak počasí dovolí. Za noc se platí 5 $ (117 Kč), rezervace se nepřijímají.

Alternativou je ubytování přes Airbnb, ve kterém nabízejí své chaty či domovy k pronájmu sami lidé. Výhodou je vyšší soukromí, lukrativnější umístění a často nižší cena, daní za to nutnost včasné rezervace. Při registraci do Airbnb přes tento odkaz získáte slevu 1 250 Kč na svůj první pobyt (1 000 Kč na ubytování a 250 Kč na zážitek).

Rady a doporučení před cestou do národního parku Crater Lake

Při cestě do národního parku Crater Lake doporučuji nejprve zajet do návštěvnického centra. Vybrat si můžete hned ze dvou:

Steel Visitor Center

Hlavní informační centrum je otevřeno od 9:00 do 17:00 v létě a od 10:00 do 16:00 v zimě. Leží v jižní části parku nedaleko dálnice 62, v centru se můžete podívat na 22minutový dokument o jezeru, zakoupit si suvenýr nebo si popovídat s rangery parku.

Rim Visitor Center

Kamenná chaloupka je návštěvníkům přístupná od konce května do září vždy od 9:30 do 17:00. Centrum leží ve vesničce Rim Village na jižním břehu jezera, poblíž něj se nachází Sinnott Memorial Overlook s nádherným výhledem na jezero.

U NP Crater Lake radím více než kde jinde zabalit několik vrstev oblečení. Počasí zde bývá velmi proměnlivé a ještě v červnu vás může zaskočit sníh. Nezapomeňte si přivézt jídlo a pití. Koupit ho můžete třeba v obchodech Walmart v Medfordu nebo Roseburgu.

Během plánování si doporučuji do telefonu nebo tabletu stáhnout bezplatné brožurkymapy parku. Nabídnou vám dodatečné informace o Crater Lake a zabaví vás během dlouhých přejezdů autem.

Fotky národního parku Crater Lake

Výhledn na Kráterové jezero z vyhlídky Discovery Point | © Greg Willis

Národní park Kráterové jezero (Crater Lake National Park) | © Cyril Fluck

Vyhlídka Sinnott Memorial Lookout v NP Crater Lake | © Ray Bouknight

NP Kráterové jezero | © Don Graham

Národní park Kráterové jezero (Crater Lake National Park) | © Jonathan Miske

Mount Mazama | © Don Graham

Národní park Kráterové jezero (Crater Lake National Park) | © Andy Melton

Národní park Kráterové jezero (Crater Lake National Park) | © Tom Hilton

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.