Národní park Big Bend: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Jeden z největších a zároveň nejméně navštěvovaných, to je národní park Big Bend v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Dominantou pouštní oblasti jsou nejen skalní útvary, ale také údolí řeky Rio Grande.

Lost Mine Trail, Národní park Big Bend | © Adam Baker

Informace o národním parku Big Bend

Národní park Big Bend leží v jihozápadní části Texasu při hranicích s Mexikem. Tvoří ho poušť, hory táhnoucí se až do Mexika a také řeka Rio Grande / Río Bravo, která vykresluje hranici mezi oběma zeměmi. Název parku Big Bend pochází z jednoho ze záhybů jmenované řeky.

Rozloha parku je 3 243 km čtverečních, což je po představu zhruba stejně, kolik činí rozloha Karlovarského kraje. Big Bend ročně navštíví kolem 317 tisíc osob. K oficiálnímu založení NP Big Bend došlo 12. června 1944.

Nejvyšším bodem parku je vrchol Emory Peak s nadmořskou výškou 2 385 metrů, naopak nejnižším je tok řeky Rio Grande ve výšce 523 metrů. Přestože valnou část parku tvoří poušť, roste v něm na 1 200 druhů rostlin, nejčastěji kaktusů. Zvířata nebývají ve dne příliš vidět, ale když, s největší pravděpodobností zahlédnete pumu, zajíce tmavoocasého, tarbíkomyš, kukačku kohoutí, orla skalního, kojota, pekari páskované nebo medvědy černé.

V národním parku Big Bend se natáčela celá řada filmů, mimo jiné Chlapectví nebo Tahle země není pro starý.

Co vidět a co dělat v národním parku Big Bend

Hlavním lákadlem parku Big Bend jsou skalní útvary rozmístěné napříč pouští, často zatopené vodou z řeky Rio Grande. Park lze dobře prozkoumat díky 160 km zpevněných silnic, nejpopulárnější jsou 10km Chisos Basin Road, 48km Ross Maxwell Scenic Drive a 34 km dlouhá silnice spojující Panther Junction s vesnicí Rio Grande Village. Zejména první jmenovaná a místo zvané The Window nabízí nádherný výhled na celý park.

V národním parku Big Bend je 241 kilometrů stezek, které se dělí na pouštní, horské a říční. Pestré jsou také z hlediska nadmořské výšky, která se pohybuje od 549 do 2 387 metrů.

Pouštní stezky:

Chihuahuan Desert Nature Trail

Jednoduchá trasa dlouhá jen 800 metrů při cestě tam a zpět. Krásně je na ní vidět typické prostředí pouště Chihuahua.

Chimneys Trails

Středně náročná trasa o celkové délce necelých osmi kilometrů zahrnuje ukázku několika kamenných komínů.

Devil’s Den

Dračí doupě je náročná stezka dlouhá 9 km, která vede až k masivnímu vápencovému kaňonu.

Grapevine Hills Trail

Snadná trasa dlouhá 3,5 km vede až ke skupině poskládaných kamenů v samém srdci údolí Grapevine Hills.

Lower Burro Mesa Pour-off

Také jednoduchá stezka dlouhá 1,5 km vede na úpatí kanálu Burro Mesa, který v létě rok co rok zaplavuje voda.

Horské stezky:

Boot Canyon Trail

Náročná, 5,5 km dlouhá trasa vede z Pinnacles Pass až k South Rim. V průběhu tůry se můžete kochat výhledem na hory Chisos Mountains.

Chisos Basin Loop Trail

Okružní trasa dlouhá necelé 3 kilometry vede lesem, ve kterém přežívají medvědi a pumy americké.

Emory Peak

Velmi náročná 17km trasa vede až na vrchol nejvyšší hory v parku. Výhled v rozsahu 360 ° je nezapomenutelný.

Lost Mine Trail

Tato středně náročná a necelých 8 km dlouhá trasa je vhodná pro zájemce o poznání fauny a flóry hor Chisos. Ze stezky je krásný výhled na kaňon Pine Canyon a na Sierra del Carmen v Mexiku.

Window Trail

Devět kilometrů dlouhá stezka začínající v Chisos Basin Trailhead vede skrz kaňon Oak Creek Canyon až na poušť, ze které se otvírá báječný výhled na okolní hory.

Říční stezky:

Boquillas Canyon Trail

Celkem krátká trasa o délce dvě a čtvrt kilometrů vede až na vrcholek shlížející na tok řeky Rio Grande.

Hot Springs Canyon Trail

Trasa dlouhá 9,5 km spojuje Daniel’s Ranch a horké prameny alias Hot Springs. Z trasy je dobrý výhled na řeku Rio Grande a pohoří Chisos Mountains a Del Carmen, nicméně v létě je to celkem výzva.

Rio Grande Village Nature Trail

Velmi krátká a snadná stezka s délkou 1,2 km je vhodná pro sledování ptáků a sledování západů slunce.

Santa Elena Canyon Trail

Trasa s délkou 2,7 vede až na úpatí kaňonu Santa Elena. Pozor – po zavodnění kaňonu Terlingua Creek je nepřístupná.

Vodáci si mohou až 457 metrů hluboký kaňon prohlédnout z jiné perspektivy, stačí sjet řeku Rio Grande. Toto dobrodružství lze zorganizovat jako půldenní i několikadenní.

Zájemci o podrobnější poznání parku Big Bend se mohou zúčastnit programů organizovaných samotnými rangery. Nic nestojí a můžete se v jejich průběhu dozvědět leccos o historii parku, současnosti nebo zajímavých místech.

Big Bend je skvělým místem pro pozorování hvězd, neboť má nejnižší úroveň smogu z dolních 48 států.

Kdy jet do národního parku Big Bend

Národní park Big Bend je otevřen celoročně a 24 hodin denně, nicméně pokud si budete na místě kupovat vstupné, přijeďte mezi 9:00 a 16:00.

Big Bend leží v poušti, takže léto není vzhledem k vysokým teplotám příliš vhodné pro návštěvu parku. Nejteplejší měsíce jsou květen a červen, kdy teploty dosahují až 38 °C. Následně v červenci začíná období zvýšených přeháněk, takže teploty mírně klesají.

Jaro a podzim přináší mírnější teploty kolem 27 °C přes den. Na jaře může mírně foukat vítr, na podzim zase nejsou výjimečné dešťové přeháňky, a to až do října.

Zima je možná trochu překvapivě mimořádně vhodná pro návštěvu NP Big Bend. Teploty přes den jsou mírné kolem 10-13 °C přes den a v noci se pohybující lehce nad nulou. Sníh a mráz ale není ničím, o čem by v parku neslýchali.

Vstupné do národního parku Big Bend

Za vstup do národního parku Big Bend se platí 30 $ (699 Kč), částka se vztahuje na všechny osoby v automobilu a na maximálně 7 dní pobytu. Jestliže do parku přijedete na motorce, nebo třeba pěšky, platí se 15 $ (350 Kč) za každou osobu.

Pro návštěvy většího počtu národních parků v rámci jedné cesty je doporučeníhodný pas America the Beautiful. Ten vás opravňuje k návštěvě všech národních parků a památek USA během jednoho roku od okamžiku prvního použití pasu. Jeho cena je 80 $ (1 865 Kč), nicméně použitý (ale stále platný) lze přes inzerát sehnat za polovic.

Jak se dostat do národního parku Big Bend

Big Bend National Park leží v poměrně odlehlé oblasti, vlastní nebo pronajaté auto je tak prakticky nutnost. Veřejná doprava v místě nefunguje, pouze Greyhound zajíždí do 100 mil vzdáleného města Alpine.

Pro vaše pohodlí vzdálenosti, orientační dojezdové doby a trasy s nejbližších měst v okolí:

Parkovací místa jsou k dispozici u návštěvnického centra.

Ubytování v národním parku Big Bend

Ubytování v těsné blízkosti národního parku Big Bend si můžete rezervovat v městečku Terlingua, kde je pár hotelů v různých cenových relacích. Další hotely či motely jsou ve městě Alpine poblíž dálnice I-90.

Máte-li program připravený a znáte-li přesné termíny, můžete si ubytování obstarat prostřednictvím Airbnb. To je služba, ve které nabízí volné byty, domy, chaty nebo jen místnosti sami lidé. Výhodou bývá nižší cena nebo třeba unikátní lokace – např. v městě duchů.

Nocovat můžete také přímo v parku, kde jsou zřízeny tři kempy:

Chisos Basin Campground

Celoročně otevřený kemp leží v nadmořské výšce 1 646 metrů nad mořem a nabízí 60 stanovacích míst. Vybaven je toaletami, pitnou vodou, piknikovými stoly nebo grily, za jedno místo a noc se platí 16 $ (373 Kč). Park obklopený skalami se nachází v blízkosti těch nejoblíbenějších turistických stezek.

Cottonwood Campground

Tábor umístěný v zastíněné pouštní oáze mezi kaňonem Santa Elena a historickou oblastí Castolon nabízí 24 stanovacích míst. Za noc v kempu v nadmořské výšce 661 metrů se platí 25 $ (583 Kč).

Rio Grande Village Campground

Kemp v nadmořské výšce 564 metrů leží v těsné blízkosti řeky Rio Grande a nabízí rovnou stovku stanovacích míst.

Místo ve všech kempech lze s předstihem rezervovat na stránce Recreation.gov.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Big Bend

Prohlídku parku doporučuji zahájit v návštěvnickém centru, kde si můžete zjistit více informací o parku, prohlédnout výstavy nebo koupit suvenýry. Center je hned několik:

Panther Junction Visitor Center

Hlavní návštěvnické centrum leží v ústředí parku, nabízí mj. interaktivní výstavu o horninách parku nebo možnost zakoupit si suvenýry. Otevřeno je celoročně každý den od 9:00 do 17:00 hodin.

Chisos Basin Visitor Center

Leží v oblasti Basin, otevřeno je celoročně od 8:30 do 16:00 (přes oběd je zavřeno).

Castolon Visitor Center

Nachází se v historické budově La Harmonia a skrývá mimo jiné menší muzeum zaměřené na pestrou minulost regionu. Otevřeno je pouze od listopadu do dubna od 10:00 do 16:00.

Persimmon Gap Visitor Center

Menší návštěvnické centrum při severním okraji parku, otevřeno je od listopadu do dubna od 9:30 do 16:00.

Rio Grande Village Visitor Center

Sezónně otevřené centrum je v provozu o listopadu do dubna od 8:30 do 16:00, nachází se v těsné blízkosti vesničky Rio Grande Village.

Národní park Big Bend tvoří 190 km hranice mezi Spojenými státy americkými a Mexikem. Přejít do této země můžete v hraničním přechodu Boquillas. Nezapomeňte s sebou nosit váš cestovní pas.

Základním předpokladem při návštěvě parku je dodržování pitného režimu, platí to zejména v letních měsících, kdy můžete v důsledku extrémně vysokých teplot velmi rychle dehydratovat. Vhodná je také aplikace opalovacího krému, pevné boty, pokrývka hlavy a sluneční brýle. Při pobytu přes noc nezapomeňte na několik vrstev oblečení, v noci může být pěkná zima.

Fotky národního parku Big Bend

Národní park Big Bend | © Robert Hensley

Národní park Big Bend | © Vincent Lock

NP Big Bend | © Robert Hensley

Santa Elena Canyon, Big Bend National Park | © Robert Hensley

Big Bend National Park | © daveynln

South Rim, Národní park Big Bend | © Adam Baker

Národní park Big Bend | © Robert Hensley

Národní park Big Bend | © Colin J. McMechan

Big Bend National Park | © Colin J. McMechan

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.