Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky

Petr Novák

Budova kapitolu s charakteristickou kupolí patří mezi nejznámější budovy hlavního města USA. Slouží jako místo shromažďování zákonodárného sboru Spojených států amerických, jenž se skládá ze Sněmovny reprezentantů a ze Senátu. Kapitol je přístupný turistům, a tak ho můžete navštívit osobně.

Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky | © GPA Photo Archive / Flickr.com, © ThatMakesThree / Flickr.com

 1. Obsah článku
  1. Historie Kapitolu Spojených států amerických
  2. Zajímavosti o budově Kapitolu USA
  3. Tipy pro návštěvníky Kapitolu
  4. Fotky Kapitolu Spojených států amerických

  Historie Kapitolu Spojených států amerických

  Rozhodnutí o stavbě Kapitolu přišlo v roce 1790 společně se záměrem vybudovat nové hlavní město. To mělo sloužit od roku 1800, a protože se budovalo doslova a do písmene na zelené louce, plnila roli hlavního města mezi léty 1790 a 1800 dočasně Philadelphie.

  Základní kámen Kapitolu byl položen 18. září 1793, položil ho sám George Washington. Budova ve stylu amerického neoklasicismu skrývá několik cenných prvků. Tou nejznámější je patrně Sněmovna reprezentantů s portréty Chammurapiho, Napoleona Bonaparte, Thomase Jeffersona, Sira Williama Blackstona a dalších slavných zákonodárců.

 2. Zajímavosti o budově Kapitolu USA

  V podzemí Kapitolu je několik linek metra. Malé vláčky spojují různé budovy komplexu a slouží výhradně zaměstnancům či Senátorům. Pokud se chcete povozit, musíte si tam nejdřív najít kamaráda nebo kamarádku. Zajímavá je také výzdoba trati, v průběhu jízdy pasažéři minou vlajku každého z amerických států.

  O americkém Kapitolu koluje několik strašidelných povídek. Na jedněch z mramorových schodů zastřelil v roce 1887 novinář Charles Kincaid kongresmana Preston Taulbee poté, co napsal o jeho nekalostech a politik se bránil. Na schodech je dodneška možné vidět podivné tmavé skvrny přesně v místech, kde byl Preston zastřelen. Ochranka budovy rovněž tvrdí, že několikrát zahlédla ducha Prestona Taubleeho, jak v noci chodí po schodech.

  Budova Kapitolu má přes 540 místností a 658 oken. Kopule Kapitolu má 108 oken a na její vybudování mezi léty 1855 a 1866 bylo potřeba 4 041 tun litiny.

  Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Ne, všechny cesty vedou ke Kapitolu, který je centrem města. Přímo od něj se lze vydat rovnými deseti směry.

 3. Tipy pro návštěvníky Kapitolu

  🗺️ Kde se nachází Kapitol Spojených států

  Adresa Kapitolu je 100 Constitution Avenue NW, Washington, DC, ale na mapě ho hledat nemusíte. Velmi dobře viditelný je již z dálky. Budova leží na vrcholu Capitol Hill, na nejvýše položeném místě na konci National Mall. V době výstavby Kapitolu se kopec jmenoval Jenkins’ Hill.

  📷 Jak navštívit Kapitol USA ve Washingtonu D.C.

  Vstup do turistického centra Kapitolu je zdarma, stačí tam rovnou přijít. Vstupenku si musíte vyzvednout pro návštěvu historické budovy Kapitolu Spojených států.

  Prohlídku Kapitolu s průvodcem si musíte předem rezervovat přes internet. Prohlídka trvá přibližně 45 minut, ve skupině bývá kolem 50 lidí.

  🕒 Otevírací doba

  Kapitol USA a jeho turistické centrum je otevřeno od pondělí do soboty od 8:30 do 16:30 hodin. O Vánocích, na Nový rok, Den díkůvzdání a den inaugurace nového amerického prezidenta je zavřeno.

  💡 Dobré vědět

  Pokud chcete být před Kapitolem úplně sami, doporučuji přijít velmi brzy ráno. Hezké fotky s Kapitolem pořídíte ze spodního schodiště přímo před budovou. Při prohlídce budovy u sebe nesmíte mít velké batohy a jiná objemná zavazadla.

 4. Fotky Kapitolu Spojených států amerických

  Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky | © Unsplash.com

  Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky | © Unsplash.com

  Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky | © Unsplash.com

  Kapitol Spojených států ve Washingtonu: Prohlídka, zajímavosti a fotky | © Anthony Quintano / Flickr.com

Diskuze k článku (2)

zdravím všechny:
chtěl bych se informovat, zda ve W D.C. je někde k návšstěvě/vidění nějaká reminiscence na ´aféru Watergate´ – ať již přímo ve Watergate komplexu nebo jinde; budu rád za každý tip (… pokud jde ale JEN o D.C.; vím o otevření nové výstavy v Nixon Library v CA (trochu paradox, že? :-)) i o originálech listin se zápisky obou novinářů B&W na uni v Austinu …, ale to tedy na mysli nemám).

děkuji předem za info,
zdravím,
Ryan

Odpovědět

Ahoj, já osobně o ničem takovém nevím… možná někdo jiný? :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA