Kapitol Spojených států amerických ve Washingtonu D. C.

Budova kapitolu s charakteristickou kupolí patří mezi nejznámější budovy hlavního města USA. Slouží jako místo shromažďování zákonodárného sboru Spojených států amerických, jenž se skládá ze Sněmovny reprezentantů a ze Senátu. Kapitol je přístupný turistům, a tak ho můžete navštívit osobně.

Kapitol Spojených států amerických ve Washingtonu D. C. | © kevindooley

Historie Kapitolu Spojených států amerických

Rozhodnutí o stavbě Kapitolu přišlo v roce 1790 společně se záměrem vybudovat nové hlavní město. To mělo sloužit od roku 1800, a protože se budovalo doslova a do písmene na zelené louce, plnila roli hlavního města mezi léty 1790 a 1800 dočasně Philadelphie.

Základní kámen Kapitolu byl položen 18. září 1793, položil ho sám George Washington. Budova ve stylu amerického neoklasicismu skrývá několik cenných prvků. Tou nejznámější je patrně Sněmovna reprezentantů s portréty Chammurapiho, Napoleona Bonaparte, Thomase Jeffersona, Sira Williama Blackstona a dalších slavných zákonodárců.

Zajímavosti o Kapitolu

V podzemí Kapitolu je několik linek metra. Malé vláčky spojují různé budovy komplexu a slouží výhradně zaměstnancům či Senátorům. Pokud se chcete povozit, musíte si tam nejdřív najít kamaráda nebo kamarádku. Zajímavá je také výzdoba trati – v průběhu jízdy pasažéři minou vlaječku každého z amerických států.

O americkém Kapitolu koluje několik strašidelných povídek. Na jedněch z mramorových schodů zastřelil v roce 1887 novinář Charles Kincaid kongresmana Preston Taulbee poté, co napsal o jeho nekalostech a politik se bránil. Na schodech je dodneška možné vidětpodivné tmavé skvrny přesně v místech, kde byl Preston zastřelen. Ochranka budovy rovněž tvrdí, že několikrát zahlédla ducha Prestona Taubleeho, jak v noci chodí po schodech.

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Ne, všechny cesty vedou ke Kapitolu, který je centrem města. Přímo od něj se lze vydat rovnými deseti směry.

Informace pro návštěvníky Kapitolu

Kapitol USA a jeho turistické centrum je otevřeno od pondělí do soboty od 8:30 do 16:30 hodin. To platí celoročně krom Vánoc, Nového roku, Dne díkůvzdání a dne inaugurace nového amerického prezidenta.

Vstup do turistického centra Kapitolu je zdarma, vstupenku si musíte vyzvednout pro prohlídku historické budovy. Rezervovat prohlídku si můžete a vlastně i musíte přes internet. V každém případě budete absolvovat bezpečnostní prohlídku.

Najít Kapitol není vůbec těžké, leží na konci Constitution Avenue, nedaleko od Washingtonova památníku (vysoká, špičatá budova). Krásné fotky na památku pořídíte ze spodního schodiště, přímo před budovou Kapitolu.

Petr Novák

Diskuze k článku (2 komentářů)

zdravím všechny:
chtěl bych se informovat, zda ve W D.C. je někde k návšstěvě/vidění nějaká reminiscence na ´aféru Watergate´ – ať již přímo ve Watergate komplexu nebo jinde; budu rád za každý tip (… pokud jde ale JEN o D.C.; vím o otevření nové výstavy v Nixon Library v CA (trochu paradox, že? :-)) i o originálech listin se zápisky obou novinářů B&W na uni v Austinu …, ale to tedy na mysli nemám).

děkuji předem za info,
zdravím,
Ryan

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, já osobně o ničem takovém nevím… možná někdo jiný? :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.