Proč v obchodech na bankovky čmárají fixem?

Při placení v hotovosti se vám v Americe může stát, že prodavač bankovku počmárá fixem. Stává se to zejména u bankovek vyšší nominální hodnoty, prodavač tím ověřuje platnost bankovky. Dle odhadů je zhruba 0,01 % bankovek padělaných, to znamená při nejmenším každou 10 000. bankovku.

Dolary | copy; Petr Novák

Jak fix funguje?

Celé kouzlo tkví v materiálu použitém pro výrobu bankovky a v fixe na bázi jódu. Metodu lze použít pro ověření pravosti dolarů, eur, švýcarských franků atd.

Papír použitý pro výrobu těchto bankovek je vyroben na bázi bavlněných vláken a neobsahuje škrob. Ten je naopak obsažen v klasickém kancelářském papíru, jenž se používá po výrobu většiny padělaných bankovek.

Detekční fixy obsahují jodovou náplň, která reaguje právě se škrobem. Pokud čára na bankovce zežloutne, jde s největší pravděpodobností o pravou bankovku. Zůstane-li černá, bankovka je padělaná.

Petr Novák

Diskuze k článku (7 komentářů)

To se mi nějak nezdá. Stovky a pajsky jsou různě počmáraný, ale jsou na nich i malinkatá razítka. A ty čmáranice jsou různobarevný, modrý, červený a tak. Ta černá fiksa musí být asi speciální, protože normální zůstane černá.

Odpovědět

Ahoj nasel jsem Americkou Bankovku jenze jsem ji nikde nenasel jestli je platní… Tak nwm jestli je prava ci není,,,,pokud bbudete chcit fotku tak ji rad poslu..

Odpovědět

Nevím jak v USA ale v Maroku si na 100 dolarovku, kterou jsme měnil v bance opsali moje číslo pasu normální propiskou.

Odpovědět

Asi nemají tu americkou fixu. Kdyby byla bankovka padělaná, tak si tě odchytí na hranicích.

Odpovědět

Kromě uvedené fixy a různých prosvětlovacích lamp jsem také zažil, že pokladní bankovky úplně zmačkal (prý tak pozná papír), jednalo se o nové bankovky malých hodnot 1 a 5 dolarů.

Odpovědět

Jak zjistit pravost dolarů? Přehni bankovku na polovic a přibliž k ní magnet. Pravá bankovka obsahuje kovové části a tak reaguje pohybem k magnetu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@jirka: Tady je k tomu video od Crazy Russian Hackera: https://www.youtube.com/watch?v=O6ZMYCqkS4s

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.