Jak poznat padělané dolarové bankovky

Petr Novák

Při placení v hotovosti se vám v Americe může stát, že prodavač bankovku počmárá fixem. Stává se to zejména u bankovek vyšší nominální hodnoty, prodavač tím ověřuje pravost bankovky. Dle odhadů je zhruba 0,01 % bankovek v oběhu padělaných, to znamená každou desetitisící bankovku.

Jak poznat padělané dolarové bankovky | copy; Petr Novák

Pero na detekci padělaných bankovek

Pro detekci padělaných bankovek se používá speciální fix na bázi jódu. Detekční pero lze použít pro ověření pravosti dolarů, eur, švýcarských franků a dalších bankovek.

Papír použitý v těchto bankovkách je z bavlněných vláken a neobsahuje škrob. Ten je naopak obsažen v klasickém kancelářském papíru, který se používá pro výrobu většiny padělaných bankovek.

Detekční fixy obsahují jodovou náplň, která reaguje právě se škrobem. Pokud čára na bankovce zežloutne, jde s největší pravděpodobností o pravou bankovku. Zůstane-li černá nebo modrá, bankovka je padělaná.

Pero na detekci padělaných bankovek koupíte třeba na eBayi, stačí hledat “Counterfeit Banknote Pen”.

Diskuze k článku (7)

To se mi nějak nezdá. Stovky a pajsky jsou různě počmáraný, ale jsou na nich i malinkatá razítka. A ty čmáranice jsou různobarevný, modrý, červený a tak. Ta černá fiksa musí být asi speciální, protože normální zůstane černá.

Odpovědět

Ahoj nasel jsem Americkou Bankovku jenze jsem ji nikde nenasel jestli je platní… Tak nwm jestli je prava ci není,,,,pokud bbudete chcit fotku tak ji rad poslu..

Odpovědět

Nevím jak v USA ale v Maroku si na 100 dolarovku, kterou jsme měnil v bance opsali moje číslo pasu normální propiskou.

Odpovědět

Asi nemají tu americkou fixu. Kdyby byla bankovka padělaná, tak si tě odchytí na hranicích.

Odpovědět

Kromě uvedené fixy a různých prosvětlovacích lamp jsem také zažil, že pokladní bankovky úplně zmačkal (prý tak pozná papír), jednalo se o nové bankovky malých hodnot 1 a 5 dolarů.

Odpovědět

Jak zjistit pravost dolarů? Přehni bankovku na polovic a přibliž k ní magnet. Pravá bankovka obsahuje kovové části a tak reaguje pohybem k magnetu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@jirka: Tady je k tomu video od Crazy Russian Hackera: https://www.youtube.com/watch?v=O6ZMYCqkS4s

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.