Proč je na amerických bankovkách nápis “In God We Trust”?

In God We Trust (V boha věříme) je oficiálním mottem Spojených států amerických a na bankovky bylo dosazeno již v době Občanské války, kdy se po Americe rozšířilo náboženské cítění. Tehdejší ministr financí Salmon P. Chase dostával mnoho a mnoho dopisů od oddaných křesťanů, kteří si přáli nějaké zpodobnění boha na platidlech – první takové přání přišlo již 13. listopadu 1861. Odeslal ho Reverend M. R. Watkinson z Ridley Township v Pensylvánii.

In God We Trust | © Petr Novák

In God We Trust

Vážený pane,

již brzy odevzdáte Kongresu výroční zprávu ve věci národních financí. Jeden zásadní fakt, který se dotýká naší měny, je však závažně přehlížen. Totiž uznání všemohoucího boha v jakékoliv formě na našich bankovkách a mincích. Pravděpodobně i vy jste křesťan – co kdyby naše republika nebyla zpustošena válkou? Neříkali by si za několik staletí naši numizmatici a starožitníci, že jsme byli pohanský národ? Co kdybychom namísto bohyně svobody měli uprostřed 13 hvězd kruh s nápisem PERPETUAL UNION spolu s Okem opatrnosti, které by bylo korunováno svatozáří? Před ním by byla americká vlajka s hvězdami, které by se rovnaly počtu států ve Federaci a pod nimi slova GOD, LIBERTY, LAW (bůh, svoboda, právo)?

Vznikla by tak nádherná mince, proti které by nikdo neměl námitky. To by nám mělo pomoct od pohanské potupy. Zajistili bysme si tím rovněž boží ochranu, ve kterou každý osobně doufá. Ze svého srdce cítím jako ostudu, že znak boží není doposud vyveden na naší měně.

Píši vám jako prvnímu s touto námitkou, která vás nesmí nechat chladným.

Ministr financí na dopis zareagoval a zaúkoloval Jamese Pollocka, ředitele mincovny ve Philadelphii, aby navrhl vhodné motto. Po výměně několika dopisů motto nakonec navrhl samotný ministr Chase – a znělo “In God We Trust”.

Dne 11. července 1955 byl schválen zákon, že na všech amerických dolarech musí být tento nápis vyveden.

Petr Novák

Diskuze k článku (8 komentářů)

Dobrý den, našel jsem doma při úklidu starou stodolarovou bankovku, je to stejná série jako jsou současné jednodolarové bankovky, tedy s menšími číslicemi oproti dnešním stovkám. Dá se někde u nás vyměnit za platnou? Případně kde se toto dá udělat přímo v USA? Děkuji za opdověď, Radek

Odpovědět

@Radek:

Všechny dolary, vydané kdykoli v historii stále platí. Ano i ty vydané před 200, 300 lety stále platí. Kdekoliv v USA (i ve světě) ti je přijmou. Jde jen o to, že čím starší, tím cennější a platit historickou bankovkou by mohl jen opravdový hlupák. V tomto konkrétním případě, nejde o cenný sběratelský kousek a jeho hodnota je stále stejná, tedy 100,-USD.

Odpovědět

Jen upřesním tu platnost. Platí všechny, jak jsem psala. Ale zákonem je daná platnost od roku 1928. To znamená, že všechny bankovky vydané od roku 1928 jsou platným platidlem kdekoliv. Bankovky před rokem 1928 jsou platné, ale nemusí vám je někde vzít. Vzhledem ke stáří, by si asi obchodník ověřoval jestli se nejedná o padělek,
A pro zajímavost od roku 1946 se nevydávají nové bankovky v hodnotě 500, 1.000, 5.000, 10.000 a 100.000 USD.

Odpovědět

Spojené státy jsou strašně divný národ. Na jednu stranu mě fascinuje a na druhou odpuzuje a znechucuje. To tahání boha všude je jedna z těch věcí, která se mi dost nelíbí.

Odpovědět

@Merengues9:
Stejně to vidím i já, ale tak bych tam někdy chtěl pracovat, klidně i na černo. :D

Odpovědět

@Michal: Tak to já bych se tam chtěl podívat, země to asi bude nádherná, ale pracovat a žít to už ne.

Odpovědět

našel jsem jednodolarovku z roku 1427 chtěl bych vědět její hodnotu díky

Odpovědět

@josef:
Amerika jako taková byla objevena 1492, takže jednodolarovka z roku 1427 bude asi falešná. ;-)

Nebo myslíš 1927? Zkus Google.
Např.
https://www.antiquemoney.com/old-one-dollar-bill-value-price-guide/

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.