Olympijský národní park: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Olympijské hry se v něm nikdy nekonali, přesto by si zasloužil zlatou medaili. Olympijský národní park (Olympic National Park) je unikátní svou členitostí, střídá se v něm divočina s písčitými plážemi a hory s deštným pralesem. Pro svou pestrost byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Olympijský národní park | © Jason Pratt

Obsah článku
 1. Informace o Olympijském národním parku
 2. Co dělat v Olympijském národním parku
 3. Kdy jet do národního parku Olympic
 4. Vstupné do Olympijského národního parku
 5. Jak se dostat do Olympijského národního parku
 6. Ubytování v Olympijském národním parku
 7. Tipy a rady pro návštěvníky národního parku Olympic
 8. Fotky Olympijského národního parku

Informace o Olympijském národním parku

Národní park Olympic leží ve státě Washington na západě země. Do Kanady je to z parku vzdušnou čarou co by kamenem dohodil. Autem je to vzhledem k členitému pobřeží celkem štreka.

Olympic National Park získal svůj statut národního parku v roce 1938. Předtím, od roku 1909 byla oblast známá jako Národní památka Mount Olympus a v roce 1976 se pro změnu stala mezinárodní biosferickou rezervací. Svůj název získal podle Olympijského pohoří, jehož západní svahy jsou známé jako nejmokřejší místo kontinentálních Spojených států amerických.

Park v roce 2021 navštívilo 2 718 925 lidí.

Jak bylo psáno výše, Olympijský národní park lze rozdělit do tří částí:

Pobřeží Pacifického oceánu

Písčitá pláž široká jen několik málo kilometrů se táhne po téměř stokilometrovém pobřeží. Na koupání to zde ale není, pláž je kvůli nánosům kamení drsná a volně přechází v divočinu.

Olympijské hory

Pohoří se táhne podél střední části parku, jejich vrcholky často pokrývá sníh. Nejvyšší horou Olympic Mountains je s 2 427 m n. m. Mount Olympus.

Deštný prales

Ve skutečnosti je zde deštných pralesů víc, nejznámější jsou Hoh a Quinault. Ročně zde naprší až 380 cm srážek, v důsledku čehož se jedná o nejmokřejší oblast kontinentálních USA.

Ze zástupců zvířecí říše v parku narazíte nejčastěji na sviště olympského nebo na wapita západního. Pro představu – wapit je druh jelena.

Co dělat v Olympijském národním parku

Národní park Olympic je rozlehlý, chcete-li poznat všechna tři prostředí, vyhraďte si na návštěvu alespoň víkend. Samozřejmě budete potřebovat auto, turistických stezek je v parku dostatek, ale jsou od sebe poměrně vzdálené.

Při plánování itineráře nezapomeňte na tato zajímavá místa:

Hurricane Ridge

Nejdostupnější horský zástupce národního parku leží 27 km jižně od města Port Angeles. K místu se dopravíte po silnici Hurricane Ridge Road, která je sjízdná celoročně s výjimkou zimních měsíců. To se, dovolují-li to povětrnostní podmínky, otevírá pouze mezi devátou ranní a soumrakem. Turistům je k dispozici centrum s parádním výhledem.

Lake Crescent

Půlměsícové jezero je dle místních pověstí nekonečně hluboké. Stačí zavítat na místo osobně a díky křišťálově čisté vodě zjistíte, že je to kec. Na místě si můžete pronajmout lodičku a prohlédnout si okolní zelené kopce z jiné perspektivy.

Deer Park

Jedno cestovatelské rčení praví, že cesta je cíl a Deer Park je toho důkazem. Úzká a klikatá silnice sice může u slabších povah budit respekt, ale zato nabídne nezapomenutelný výhled na okolní hory. V Deer Parku můžete bez obav přenocovat, stačí postavit stan.

Rialto Beach

Pláž v ústí řeky Quillayute je zajímavá díky několika skalám čnícím z mořského dna a naplavenému dříví, které dokresluje atmosféru drsné přírody.

Řeka Elwha

Nakonec něco pro milovníky adrenalinu – divokou řeku Elwhu můžete sjet na raftu. Stačí mít odvahu, odměnou vám opět budou krásné výhledy. Jen pro zajímavost – v národním parku Olympic teče hned 13 různých řek.

Kdy jet do národního parku Olympic

Nejlepším odbobím pro návštěvu Olympijského národního parku jsou měsíce červenec až září, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 20 °C. V těchto měsících je také nízký úhrn srážek.

Relativně přívětivé počasí je také od dubna do června a v říjnu, kdy přes den obvykle bývá kolem 15 °C. Zima v parku probíhá od listopadu do února. Vyznačuje se častými dešti a teplotami v rozmezí od 1 °C do 8 °C.

 • Počasí v Olympijském národním parku
 • Vstupné do Olympijského národního parku

  Vstupné do Olympijského národního parku činí $30 (711 Kč) za osobní automobil včetně jeho pasažérů.

  Plánujete-li v USA navštívit vícero národních parků, kupte si za $80 (1 895 Kč) pas America the Beautiful. Za jedno vstupné s ním můžete navštívit všechny americké parky.

  Průměrné teploty a počty návštěvníků v Olympijském národním parku

  Průměrné teploty v národním parku Olympic v lokalitě Port Angeles. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

  Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
  leden 7,00°C 2,00°C 18,0 93 073 🟩
  únor 9,00°C 2,00°C 15,4 88 712 🟩
  březen 11,00°C 3,00°C 17,4 117 072 🟩
  duben 13,00°C 5,00°C 13,6 157 426 🟩
  květen 16,00°C 8,00°C 9,8 283 262 🟨🟨
  červen 18,00°C 10,00°C 7,5 427 589 🟧🟧🟧
  červenec 21,00°C 12,00°C 4,1 523 490 🟥🟥🟥🟥
  srpen 22,00°C 12,00°C 4,0 753 280 🟥🟥🟥🟥
  září 19,00°C 10,00°C 7,6 380 228 🟧🟧🟧
  říjen 14,00°C 7,00°C 14,6 173 549 🟨🟨
  listopad 10,00°C 4,00°C 19,3 102 326 🟩
  prosinec 7,00°C 2,00°C 18,3 72 275 🟩

  Jak se dostat do Olympijského národního parku

  Pro cestu do parku je nejvhodnější použít pronajaté auto, díky kterému budete mít cennou volnost. Pro představu uvádím vzdálenosti, dobu jízdy a trasy z některých okolních měst:

  Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
  Salt Lake City 1 541 km 15 hodin zobrazit trasu
  San Francisco 1 391 km 14 hodin 45 minut zobrazit trasu
  Seattle 133 km 2 hodiny 30 minut zobrazit trasu
  Vancouver 318 km 4 hodiny 35 minut zobrazit trasu

  Ubytování v Olympijském národním parku

  🏨 Hotely

  Motely v blízkosti Olympijského národního parku seženete ve městech Port Angeles a Sequim, ceny jsou však poměrně vysoké. Dostupnější hotely jsou v Seattlu a v Sidney a Victoria na kanadské straně.

  ⛺ Kempy

  Skvělým zážitkem je nocování přímo v parku, kempovišť je celá řada. Cena za noc se většinou pohybuje mezi $15 (355 Kč) a $29 (687 Kč).

  Tipy a rady pro návštěvníky národního parku Olympic

  ℹ️ Návštěvnické centrum

  V Olympijském parku se nacházejí čtyři centra, která návštěvníkům zpříjemní pobyt:

  • Olympic National Park Visitor Center
   Hlavní návštěvnické centrum je otevřené celoročně, najdete ho v městě Port Angeles. Poskytne vám informace o historii parku, tipy na výlet, můžete si dát razítko do pasu a děti zabavit v naučné místnosti.
  • Wilderness Information Center
   Centrum leží na stejném místě, určeno je návštěvníkům mířícím do divočiny. Půjčit si zde mohou barely proti medvědům, informovat se na aktuálni situaci a získat potřebná povolení.
  • Hurricane Ridge Visitor Center
   Nachází se 27 km jižně od Port Angeles u silnice Hurricane Ridge Road. Přes léto je otevřeno denně, kromě poskytování informací pořádá procházky s výkladem.
  • Kalaloch Ranger Station
   Rangerská stanice je přes léto v provozu denně. Kolemjdoucím poskytuje informace o západní části Olympijského poloostrova.

  👍 Dobré vědět

  Před cestou vám doporučuji si vytisknout nebo uložit do telefonu užitečné brožurky z produkce správy parku.

  Fotky Olympijského národního parku

  Second Beach | © Matt Hosford

  Národní park Olympic ve Washingtonu | © pfly

  Seven Lakes Basin | © ((brian))

  Silnice vedoucí k Hurricane Ridge | © Frank Kovalchek

  Naplavené dřevo na Rialto Beach | © Frank Kovalchek

  Olympic National Park | © Frank Kovalchek

  Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

  Cestovní průvodci po národních parcích USA

  Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

  Přidat komentář k článku

  Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

  Nejlevnější půjčení auta v USA