Olympijský národní park: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Olympijské hry se v něm nikdy nekonali, přesto by si zasloužil zlatou medaili. Olympijský národní park (Olympic National Park) je unikátní svou členitostí, střídá se v něm divočina s písčitými plážemi a hory s deštným pralesem. Pro svou pestrost byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Olympijský národní park | © Jason Pratt

Informace o Olympijském národním parku

Národní park Olympic leží ve státě Washington na západě země. Do Kanady je to z parku vzdušnou čarou co by kamenem dohodil. Autem je to vzhledem k členitému pobřeží celkem štreka.

Olympic National Park získal svůj statut národního parku v roce 1938. Předtím, od roku 1909 byla oblast známá jako Národní památka Mount Olympus a v roce 1976 se pro změnu stala mezinárodní biosferickou rezervací. Svůj název získal podle Olympijského pohoří, jehož západní svahy jsou známé jako nejmokřejší místo kontinentálních Spojených států amerických.

Jak bylo psáno výše, Olympijský národní park lze rozdělit do tří částí:

Pobřeží Pacifického oceánu

Písčitá pláž široká jen několik málo kilometrů se táhne po téměř stokilometrovém pobřeží. Na koupání to zde ale není, pláž je kvůli nánosům kamení drsná a volně přechází v divočinu.

Olympijské hory

Pohoří se táhne podél střední části parku, jejich vrcholky často pokrývá sníh. Nejvyšší horou Olympic Mountains je s 2 427 m n. m. Mount Olympus.

Deštný prales

Ve skutečnosti je zde deštných pralesů víc, nejznámější jsou Hoh a Quinault. Ročně zde naprší až 380 cm srážek, v důsledku čehož se jedná o nejmokřejší oblast kontinentálních USA.

Ze zástupců zvířecí říše v parku narazíte nejčastěji na sviště olympského nebo na wapita západního. Pro představu – wapit je druh jelena.

Co dělat v Olympijském národním parku

Národní park Olympic je rozlehlý, chcete-li poznat všechna tři prostředí, vyhraďte si na návštěvu alespoň víkend. Samozřejmě budete potřebovat auto, turistických stezek je v parku dostatek, ale jsou od sebe poměrně vzdálené.

Při plánování itineráře nezapomeňte na tato zajímavá místa:

Hurricane Ridge

Nejdostupnější horský zástupce národního parku leží 27 km jižně od města Port Angeles. K místu se dopravíte po silnici Hurricane Ridge Road, která je sjízdná celoročně s výjimkou zimních měsíců. To se, dovolují-li to povětrnostní podmínky, otevírá pouze mezi devátou ranní a soumrakem. Turistům je k dispozici centrum s parádním výhledem.

Lake Crescent

Půlměsícové jezero je dle místních pověstí nekonečně hluboké. Stačí zavítat na místo osobně a díky křišťálově čisté vodě zjistíte, že je to kec. Na místě si můžete pronajmout lodičku a prohlédnout si okolní zelené kopce z jiné perspektivy.

Deer Park

Jedno cestovatelské rčení praví, že cesta je cíl a Deer Park je toho důkazem. Úzká a klikatá silnice sice může u slabších povah budit respekt, ale zato nabídne nezapomenutelný výhled na okolní hory. V Deer Parku můžete bez obav přenocovat, stačí postavit stan.

Rialto Beach

Pláž v ústí řeky Quillayute je zajímavá díky několika skalám čnícím z mořského dna a naplavenému dříví, které dokresluje atmosféru drsné přírody.

Řeka Elwha

Nakonec něco pro milovníky adrenalinu – divokou řeku Elwhu můžete sjet na raftu. Stačí mít odvahu, odměnou vám opět budou krásné výhledy. Jen pro zajímavost – v národním parku Olympic teče hned 13 různých řek.

Tipy a rady pro návštěvníky národního parku Olympic

Olympijský národní park je možné navštívit celoročně, většina turistů do něj nicméně míří v letních měsících.

Vstupné do Olympijského národního parku činí 30 $ (699 Kč) za osobní automobil včetně jeho pasažérů. Plánujete-li v USA navštívit vícero národních parků, zakupte si nový (80 $ (1 865 Kč)), nebo bazarový America the Beautiful pas. Za jedno vstupné s ním můžete navštívit všechny americké parky.

Pro cestu do parku je nejvhodnější použít pronajaté auto, díky kterému budete mít cennou volnost. Pro představu uvádím vzdálenosti, dobu jízdy a trasy z některých okolních měst:

Ubytování v Olympijském národním parku seženete ve městech Port Angeles a Sequim, další hotely jsou v Seattlu a v Sidney a Victoria na kanadské straně. Skvělým zážitkem je nocování přímo v parku, kempovišť je celá řada.

Před cestou vám doporučuji si vytisknout nebo uložit do telefonu užitečné brožurky z produkce správy parku.

Užitečné odkazy:

Fotky Olympijského národního parku

Second Beach | © Matt Hosford

Národní park Olympic ve Washingtonu | © pfly

Seven Lakes Basin | © ((brian))

Silnice vedoucí k Hurricane Ridge | © Frank Kovalchek

Naplavené dřevo na Rialto Beach | © Frank Kovalchek

Olympic National Park | © Frank Kovalchek

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.