Nejvyšší teploměr na světě nedaleko Las Vegas měří 41 metrů

Petr Novák

Plánujete-li v rámci svého pobytu v USA roadtrip do Las Vegas, zastavte se v ještě kalifornském městečku Baker. Před místní restaurací Big Boy stojí nejvyšší teploměr na světě. Dosahuje výšky 134 stop (40,84 metrů), je plně funkční a dobře viditelný z dálnice I-15. Takže si ani nezajedete.

Nejvyšší teploměr na světě | © Håkan Dahlström / Flickr.com, © Mel Stoutsenberger / Flickr.com

Jak vznikl nejvyšší teploměr na světě v Bakeru v Kalifornii

Stojí, již od roku 1991. Postavila ho společnost Young Electric Sign Company ze Salt Lake City a místní podnikatel Willis Herron za něj utratil $75000016 565 250 Kč. Herron v té době vlastnil u frekventované dálnice restauraci Bun Boy (dnes je tam již jiná) a teploměr měl sloužit jako skvělý poutač.

Teploměr zároveň připomíná rekordní teplotu 57 °C, která byla poblíž Death Valley naměřena 10. července 1913. A ještě jedna zajímavost na závěr: Jen náklady na elektřinu dosahují $8000176 696 Kč měsíčně. V roce 2012 tak s ohledem na ne úplně příznivou ekonomickou situaci musel být teploměr na nějaký čas odpojen.

V roce 2014 prošel teploměr generální opravou, a od té doby je opět v provozu. S ohledem na vysoké teploty v oblasti doporučujeme dostatek tekutin a sjednané cestovní pojištění.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.