Národní park Wind Cave: Informace, co vidět, rady před cestou

Národní park Wind Cave leží ve státě Jižní Dakota v těsné blízkosti národního památníku Mount Rushmore – skály, do které jsou vytesáni američtí prezidenti. Stejně jako třeba v případě Mammoth Cave nebo Carlsbad Caverns jde o jeskynní národní park, tento však byl první takový na celém světě. Prezident Theodore Roosevelt ho vyhlásil již 9. ledna 1903 jako sedmý národní park USA.

Skyway Lake, Národní park Wind Cave | © National Park Service

Informace o národním parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

Park leží 15 kilometrů severně od města Hot Springs v západní části Jižní Dakoty a 178 km od národního parku Badlands.

Celý park je tvořen sítí 226 km prozkoumaných jeskyní, což z něho dělá šestý nejdelší systém na světě. Samotná rozloha NP Wind Cave je 114,5 km čtverečních. Park je v jednom směru zcela unikátní, jeho velkou část tvoří kalcitové útvary připomínající včelí plástve, říká se jim boxwork. Přes 95 % všech útvarů tohoto tvaru na světě se nachází zde v NP Větrná jeskyně.

V roce 2021 park navštívilo 709 001 lidí. Zajímavý je i původ jména parku, může za něj často odlišný tlak vzduchu uvnitř a vně jeskyní. Místní říkají, že jeskyně dýchají. Když je tlak v jeskyních vyšší než venku, dochází k jeho vyfukování do okolní přírody a naopak. Sílu větru můžete sledovat na ohýbajících se rostlinách.

V jeskyních žije jedenáct druhů netopýrů, nejběžnější je netopýr hnědavý. Ptáků žije v parku celkem 29 druhů, nejpočetnějšími zástupci jsou sýkora černohlavá a strnadec zimní. Správci parku se v současné době snaží rozmnožit kdysi velmi početné stádo bizonů. Nyní jich v oblasti kolem Wind Cave žijí nižší stovky, podobná snaha se týká jelenů wapiti.

Co vidět a co dělat v národním parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

NP Wind Cave je v první řadě o prohlídkách jeskyní, na výběr je vždy z několika programů s výkladem. Časy prohlídek jakož i jednotlivé okruhy se v průběhu roku různí. Vstupenky si můžete zakoupit v návštěvnickém centru, od kterého se na prohlídky chodí.

Garden of Eden Cave Tour

Nejméně náročná prohlídka trvá jen hodinu, jde o krátkou ochutnávku toho, co Větrná jeskyně nabízí. Dospělí platí 14 $ (309 Kč), děti a důchodci polovinu.

Natural Entrance Cave Tour

Střední okruh zahrnující prohlídku přírodního vchodu do jeskyně a ukázku něčeho, co by totální amatér zcela nesprávně popsal jako “síť z krápníků”. Správný název zní boxwork. Za hodinu a čtvrt zaplatí dospělá osoba 16 $ (353 Kč), děti do 16 let a senioři polovinu.

Fairgrounds Cave Tour

O poznání namáhavější okruh zahrnuje prohlídku horní a střední části jeskyně, doba trvání je hodina a půl. Na vlastní oči uvidíte útvary známé jako popcorn, což jsou v podstatě desítky kalcitových kuliček. Cena prohlídky je stejná jako u předchozí jmenované.

Candlelight Cave Tour

Speciální prohlídka méně navštěvovaných míst, kde není zavedena elektřina, a tak se k osvětlení používají petrolejky. V nabídce je pouze přes léto, dospělí platí 16 $ (353 Kč), děti od 8 do 16 let půlku. Piškoti do 8 let se tohoto okruhu nemohou zúčastnit.

Wild Cave Tour

Čtyřhodinový okruh pro zapálené speleology vede výhradně mimo trasy určené masové veřejnosti. Tohoto programu je možné se zúčastnit pouze po předchozí rezervaci, určen je výhradně pro osoby starší 16 let. Cena pro dospělé je 45 $ (994 Kč), senioři platí polovinu této částky.

Po prohlídce jeskynního systému se můžete vydat zkoumat povrch, na výběr máte z dobrých 50 kilometrů stezek. Obstaráte-li si v návštěvnickém centru povolení a samozřejmě také koně, můžete objevovat zdejší přírodu ze hřbetu osedlaného krasavce.

Kdy jet do národního parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

Národní park Větrná jeskyně je otevřen celoročně, návštěvnická centra jsou uzavřena jen o státních svátcích. Návštěvu parku doporučuji naplánovat v souladu s rozpisem prohlídek jeskyní, bez nich nemá cenu do Wind Cave jezdit.

Teplota uvnitř jeskyní je po celý rok prakticky stejná – 12 °C. Přizpůsobte tomu své oblečení.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Wind Cave

Průměrné teploty v národním parku Wind Cave. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec
Maximální teplota3 °C6 °C10 °C16 °C22 °C27 °C32 °C31 °C26 °C19 °C10 °C4 °C
Minimální teplota-12 °C-9 °C-6 °C0 °C6 °C11 °C14 °C13 °C7 °C1 °C-5 °C-10 °C
Srážkové dny0,81,23,15,99,49,58,36,64,33,71,71,1
Počet návštěvníků12 16713 96722 36742 50854 036118 999138 313109 71175 90728 74314 99611 896
Popularita🟩🟩🟩🟨🟨🟨🟨🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟥🟧🟧🟧🟩🟩🟩

Vstupné do národního parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

Samotný vstup do národního parku Wind Cave je zdarma, platí se za jednotlivé prohlídky jeskyní. Cena je 10 $221 Kč30 $662 Kč v závislosti na zvoleném programu. Předčasná rezervace není možná, vstupenky jsou prodávány systémem “kdo dřív přijde, uvidí krápníky”.

Prohlídku jeskyní si musí platit i držitelé pasů America the Beautiful.

Jak se dostat o národního parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

K cestě do národního parku Wind Cave je třeba mít pronajaté auto, neboť v těchto místech žádná veřejná doprava nefunguje.

Park leží u města Hot Springs a je snadno přístupný z dálnice I-90 ze severu a z dálnice 385 z jihu. Trasy a dojezdové doby do parku jsou zde:

OdkudVzdálenostDoba jízdyTrasa
Denver565 km5 hodin 45 minutzobrazit trasu
Minneapolis1 026 km9 hodin 35 minutzobrazit trasu
Rapid City98 km1 hodina 15 minutzobrazit trasu
Salt Lake City992 km9 hodin 30 minutzobrazit trasu

Zaparkovat můžete u návštěvnického centra, nicméně počítejte s tím, že zejména o letních víkendech může být plno.

Auto používejte také k dopravě napříč parkem, jako hlavní cesty slouží US Highway 385 a South Dakota Highway 87. Z obou je celkem hezký výhled na krajinu v okolí parku.

Ubytování v národním parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

🏨 Hotely

Rezervovat hotel si můžete v nedalekém Hot Springs a okolí. Průměrná cena nejlevnějšího ubytování je zhruba 750 Kč za pokoj a noc.

⛺ Kempy

Nejlevnější a současně nejdobrodružnější ubytování naleznete na okraji prérie v táboře Elk Mountain Campground. Za stanovací místo a noc zaplatíte v hlavní sezóně 18 $ (397 Kč). Na jaře a na podzim, kdy není k dispozici tekoucí voda, jen polovinu. Kapacita kempu je několik desítek míst, na rezervace si tu nehrají, kdo dřív přijde, spí.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

ℹ️ Návštěvnické centrum

Prohlídku parku doporučuji zahájit cestou do návštěvnického centra, nachází se poblíž dálnice 385. Otevřeno je po celý rok s výjimkou státních svátků každý den od 8:00 do 16:30. V centru si můžete rezervovat prohlídky jeskyní, prohlédnout si exponáty o historii tohoto místa nebo o tom, jak Indiáni kdysi využívali bizony. Infocentrum je výchozí místo všech prohlídek jeskyní.

👍 Dobré vědět

K prohlídce jeskyní a projížďce autem vám s přehledem postačí 3 hodiny. Cestu do parku doporučuji spojit s výletem k památníku Mount Rushmore – obojí zvládnete v jeden odpočinkový den.

Zhruba půlhodinku jízdy od Větrné jeskyně leží Jewel Cave (Jeskyně klenotů). S 217 km druhá či třetí (zdroje se liší) nejdelší jeskyně na světě je paradoxně jen národním památníkem. Za názvem se skrývá poměrně zajímavý příběh, kdy bratři Frank a Albert Michaudové v roce 1900 odpálili vchod dynamitem, načež se před nimi zjevily prostory plné kalcitových krystalů. Za základní prohlídku jeskyně dáte 6 $ (132 Kč).

Fotky národního parku Větrná jeskyně (Wind Cave)

Národní park Wind Cave | © National Park Service

Flowstone Fantasy Freeway, Národní park Wind Cave | © National Park Service

Národní park Větrná jeskyně | © daveynin

Národní park Wind Cave | © daveynin

Windy City Lake, Národní park Wind Cave | © National Park Service

NP Wind Cave / WP Větrná jeskyně | © daveynin

Wind Cave National Park | © Lodahln

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.