Národní park Kobuk Valley: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Kobuk Valley v daleké Aljašce patří mezi nejodlehlejší národní parky Ameriky. Celý leží až za hranicí polárního kruhu. Své jméno získal podle řeky Kobuk, v jejímž údolí leží, věhlas mu přinesly Velké kobucké písečné duny.

Národní park Kobuk Valley | © Education Specialist

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Kobuk Valley
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Kobuk Valley
 3. Kdy jet do národního parku Kobuk Valley
 4. Vstupné do národního parku Kobuk Valley
 5. Jak se dostat do národního parku Kobuk Valley
 6. Ubytování v národním parku Kobuk Valley
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Kobuk Valley
 8. Fotky národního parku Kobuk Valley

Informace o národním parku Kobuk Valley

Národní park Kobuk Valley leží na severozápadě Aljašky, částečně ho ohraničují pohoří Waring Mountains a Baird Mountains a 50 km východně leží NP Gates of the Arctic. Z Kobuk Valley je to blíže do Ruska, než do Kanady. Rozloha NP Kobuk Valley je 7 084,9 km čtverečních, lze ji tedy přirovnat k Jihomoravskému kraji, v rámci amerických národních parků jde o nadprůměr.

Odlehlost parku se podepsala i na počtu návštěvníků, do Kobuk Valley jich v roce 2021 zavítalo jen 11 540. Nejvyšším bodem parku je s 1 450 metry hora z pohoří Baird Mountains s téměř nevyslovitelným názvem – Mount Angayukaqsraq.

Kobuk Valley National Park byl stejně jako další aljašské parky založen 2. prosince 1980, cílem bylo ochránit nejen nedotčenou přírodu, ale také dědictví místních obyvatel. Ti si říkají Inupiaté a živí je především lov a rybolov.

Typickými zvířaty pro oblast Kobuk Valley jsou sob polární, los, losos a nelma arktická (také ryba). Sobů žije v tomto koutu aljašské divočiny na půl milionu kusů. V menších počtech se v parku vysktují vlci šedí, medvědi hnědí i černí a ovce aljašské.

Co vidět a co dělat v národním parku Kobuk Valley

Hlavním lákadlem NP Kobuk Valley je nedotčená příroda a neskutečné ticho bez jakýchkoliv ruchů. Klid narušují jen stáda migrujících sobů.

V létě jsou oblíbené několikadenní pěší tůry, obvykle vedou po hřebenech hor, které jsou schůdnější než neprostupná tundra. V celém parku není jediná značená stezka.

Vodáci mohou využít 560 km toků řek, kterým dominuje Kobuk River. Ve zdejších pomalých řekách nejlépe využijete skládací kánoe a kajaky. Tento zážitek si můžete rovněž koupit od některé z komerčních společností.

Oblíbeným místem návštěvy jsou The Great Kobuk Sand Dunes (Velké kobucké písečné duny), využít je lze také pro kempování.

V zimě se pro přemísťování napříč parkem používají malá letadélka, sněžné skútry a psí spřežení. Všechny tyto zážitky nabízejí komerční organizátoři.

Jestliže se necítíte na pobyt v parku, ale přesto byste si ho rádi prohlédli, zaplaťte si vyhlídkový let. V letadle pro jednoho až čtyři pasažéry strávíte 2-5 hodin, možné je krátké přistání v parku. Za hodinu letu se běžně platí kolem $65015 400 Kč.

Kdy jet do národního parku Kobuk Valley

Národní park Kobuk Valley je přístupný celoročně, rozhodující roli ve volbě termínu návštěvy má počasí. A to je zde, za polárním kruhem, věru extrémní. Sněžit či mrznout zde může prakticky jakýkoliv den v roce, nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je léto trvající od začátku června do půlky srpna.

Průměrná teplota v létě je 10 °C, nicméně může klesnout až k -4 °C a stejně tak vystoupat až k 30 °C nad nulou. Velkým problémem v červnu a v červenci jsou komáři, kteří dokáží být opravdu nepříjemní. Zajímavé je období mezi 3. červnem a 9. červencem, kdy fakticky nezapadá slunce.

Podzim v Kobuk Valley trvá od poloviny srpna do poloviny října. Obloha bývá často jasná, komáři doštípali a teploty se pohybují mezi +3 a -20 °C.

Zimy v těchto končinách jsou extrémní. Od půlky října do začátku dubna je třeba počítat s mrazy, sněhovými bouřemi, vánicemi a rizikem podchlazení. Průměrná teplota je -15 °C, nicméně ve výjimečných případech může klesnout až k -40 °C. Na zimní slunovrat vždy 21. prosince vydrží Slunce nad obzorem jen 1,5 hodiny. Toto roční období je rovněž nejvhodnější pro pozorování polární záře.

Jara bývají krátká, trvají jen od začátku dubna do konce května. Řeky rozmrzají, sníh taje a teploty se obvykle pohybují kolem -4 °C.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Kobuk Valley

Průměrné teploty v národním parku Kobuk Valley. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -15,00°C -23,00°C 4,3 1 217 🟨🟨
únor -13,00°C -21,00°C 3,9 736 🟨🟨
březen -9,00°C -19,00°C 3,1 820 🟨🟨
duben -1,00°C -11,00°C 3,7 750 🟨🟨
květen 11,00°C 0,00°C 5,4 735 🟨🟨
červen 19,00°C 9,00°C 7,2 1 112 🟨🟨
červenec 20,00°C 11,00°C 10,7 1 374 🟨🟨
srpen 16,00°C 8,00°C 11,3 1 426 🟨🟨
září 10,00°C 2,00°C 8,2 1 536 🟧🟧🟧
říjen -1,00°C -8,00°C 5,8 1 891 🟧🟧🟧
listopad -12,00°C -18,00°C 4,2 1 558 🟧🟧🟧
prosinec -15,00°C -22,00°C 4,6 1 493 🟧🟧🟧

Vstupné do národního parku Kobuk Valley

Za vstup do národního parku Kobuk Valley se neplatí. Ostatně to samé platí také pro další aljašské parky.

Jak se dostat do národního parku Kobuk Valley

Kobuk Valley National Park je extrémně odlehlý, nevede do něho žádná silnice, a tak jediné spojení poskytuje letecké taxi.

Jako výchozí bod je vhodné zvolit města Kotzebue, kam se létá z Anchorage, nebo Bettles, kam pro změnu komerční aerolinky létají z Fairbanks. Z obou těchto měst pro dopravu do parku musíte využít zmiňované letecké taxi. Za přepravu dvou až tří lidí z Kotzebue do parku a zpět soukromým letadlem zaplatíte zhruba $260061 602 Kč.

Ubytování v národním parku Kobuk Valley

Že jde v případě Kobuk Valley o opravdickou divočinu dosvědčuje také fakt, že na jeho území nejsou nejen žádné hotely či motely, ale ani žádné kempy. Předpokládá se stanování ve volné přírodě.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Kobuk Valley

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum Kobuk Valley je součástí Northwest Arctic Heritage Center v malé vesničce Kotzebue mimo hranice parku.

👍 Dobré vědět

Více než kde jinde platí při návštěvě tohoto parku doporučení důkladné přípravy. Kdo nemá zkušenosti s přežitím v divočině, neměl by se v žádném případě do Kobuk Valley vydávat sám. Na většině území parku není ani mobilní signál. Vodu z řek a potůčků se vždy doporučuje vyčistit filtrem či tabletami.

Oblečení by mělo čítat několik vrstev do chladného a deštivého počasí plus do promáčeného terénu. Nezapomeňte ani na ochranu proti otravným komárům.

Fotky národního parku Kobuk Valley

Řeka Kobuk v národním parku Kobuk Valley | © National Park Service, Alaska Region

Kobuk Valley National Park | © Education Specialist

Řeka Kobuk River | © National Park Service, Alaska Region

Národní park Kobuk Valley | © Education Specialist

Písečné duny v NP Kobuk Valley | © National Park Service, Alaska Region

NP Kobuk Valley | © National Park Service, Alaska Region

Národní park Kobuk Valley | © Education Specialist

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA