Národní park Hot Springs: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Hot Springs v Arkansasu je v rámci všech parků unikátní. Nejde o divokou přírodu ani o mohutné kaňony, ale o tradiční lázeňské město s léčivými prameny. Ač podobná přirovnání nemám rád – americké Karlovy Vary, řekl bych. Samozřejmě až na ty Rusáky.

Hot Springs National Park | © National Park Service

Informace o národním parku Hot Springs

Hot Springs National Park má několik nej. S pouhými 22,5 km čtverečními jde o nejmenší národní park USA – pro představu, Karlovy Vary mají rozlohu kolem 60 km čtverečních. Oblast Hot Springs se rovněž 20. dubna 1832 stala první federální chráněnou oblastí ve Spojených státech, národním parkem byla prohlášena až 4. března 1921. Dnes NP Hot Springs ročně navštíví kolem 1 400 000 lidí, kteří v něm alespoň jednou přespí.

Všechny léčivé prameny jsou seskupeny u úpatí hory Hot Springs Mountain, každý den z nich vyvěrají necelé 2 miliony litrů horké, léčivé vody. Již od poloviny 19. století tak v místě začaly růst lázeňské domy, koncem téhož století pak vznikla lázeňská promenáda.

Okolí parku je zalesněné. Dominují mu duby, borovice a ořechovce, přičemž stáří těch nejstarších přesahuje 200 let. Z říše zvířat můžete v parku zahlédnout veverky, zajíce, jeleny, žáby nebo skunky.

Co vidět a co dělat v národním parku Hot Springs

Národní park Hot Springs a jeho okolí je prakticky celé o lázních a léčivých radonových pramenech, jejichž průměrná teplota je 62 °C. Voda ze všech pramenů je běžně pitná. Nejvhodnější pro tyto účely jsou prameny Happy Hollow a Whittington Springs se studenou vodou.

Lázeňských domů je v Hot Springs spousta, jejich přehled najdete na této stránce. Soustřeďují se především v ulici známé jako Bathhouse Row, kde stojí kromě Fordyce Bathhouse dalších sedm domů z počátku 20. století. Ceny za prodecury se různí, nicméně počítejte, že za obyčejnou koupel zaplatíte přibližně 38 $ (886 Kč). Masáž v délce 50 minut vás vyjde přijde zhruba na 80 $ (1 865 Kč). Více než stoletou tradicí se může chlubit třeba dům Buckstaff Bath House.

Při návštěvě parku se nemusíte jen cachtat, Hot Springs je protkáno sítí 42 km turistických stezek. Jejich přehled najdete na stránkách parku.

Nejdelší a asi nejzajímavější z nich je Hot Springs Mountain Trail dlouhá necelé tři kilometry. Na vrcholu hory je v provozu vyhlídka nabízející panoramatický výhled na pohoří Ouachita Mountains.

Kdy jet do národního parku Hot Springs

Národní park Hot Springs a kemp Gulpha Gorge jsou otevřeny celoročně. Návštěvní centrum Fordyce Bathhouse je otevřeno vždy od 9:00 do 17:00 s výjimkou 1. ledna, Dne díkůvzdání a 25. prosince. Stejně tak je otevřeno The Bathhouse Row Emporium a obchod v lázeňském domě Lamar.

V parku se střídají klasická čtyři roční období. Pro návštěvu je vhodný prakticky jakýkoliv měsíc v roce s tím upozorněním, že v zimě klesají teploty pod hranici bodu mrazu.

Vstupné do národního parku Hot Springs

Za vstup do národního parku Hot Springs se neplatí, je zdarma. Platí se pouze za jednotlivé léčebné procedury, případně za nocování v kempu.

Nicméně pokud v rámci vaší americké cesty plánujete návštěvu vícero národních parků, dám vám rovnou tip na pas America the Beautiful. Za jednotnou částku 80 $ (1 865 Kč) si můžete zakoupit vstupenku do všech národních parků a památek USA s platností jednoho roku ode dne jejího prvního využití.

Jak se dostat do národního parku Hot Springs

K cestě do NP Hot Springs je nejpohodlnější použít auto. Protože park leží prakticky na severním okraji města Hot Springs, parkovacích míst je dostatek. Větší zádržné parkoviště leží jeden blok západně od vstupu do parku.

Pro vaše pohodlí jsem připravil přehled vzdáleností, dojezdových dob a tras z několika okolních měst:

Dáváte-li přednost hromadné dopravě, můžete využít levné autobusy Greyhound. Jezdí až do města Hot Springs.

Ubytování v národním parku Hot Springs

V městě Hot Springs a v okolí jezera Lake Hamilton je hned několik hotelů, rezortů a motelů. Standardem většiny z nich je vybavení vnitřním bazénem a nabízené léčebné procedury či masáže. Pro obyčejné přespání je k dispozici třeba motel Travelodge.

Spát můžete také ve stanu nebo pod širákem. Za jedno stanoviště v kempu Gulpha Gorge se platí 30 $ (699 Kč) za noc, rezervace se nepřijímají. Vše funguje systémem “kdo dřív přijde, ten spí”. K vybavení kempu patří piknikový stůl, gril, pitná voda a toalety beze sprch.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Hot Springs

Jako návštěvní centrum slouží zájemcům lázeňský dům Fordyce Bathhouse, kde můžete mrknout třeba na 9minutový film popisující lázeňské procedury v Hot Springs.

K dopravě po Hot Springs můžete použít buď svoje nohy (park není rozlehlý), nebo místní hromadnou dopravu. Autobusy jezdí napříč celým městem.

Před cestou si doporučuji do telefonu uložit mapu parku Hot Springs.

Fotky národního parku Hot Springs

Hot Springs National Park | © Joe Shlabotnik

Hot Springs National Park | © National Park Service

Hot Springs National Park | © National Park Service

Lázeňský dům Quapaw, Hot Springs National Park | © National Park Service

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.