Kennedyho vesmírné středisko na Floridě

Kosmodrom John F. Kennedy Space Center leží na Mysu Canaveral na Floridě. Oblasti východně od Orlanda se přezdívá Space Coast, všechny raketoplány NASA startovaly odsud. Vesmírný program Národní úřad pro letectví a kosmonautiku ukončil v roce 2011, turistům je středisko nadále přístupné.

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě | © Reinhard Link/Flickr.com

Návštěvnické centrum Kennedyho vesmírného střediska

Po příjezdu do vesmírného střediska doporučuji nejprve v autobuse projet zhruba dvouhodinový okruh. Na vlastní oči si prohlédnete startovací rampy, ze které se do vesmíru vypravili třeba členové posádky Apollo 8, kteří jako první lidé opustili oběžnou dráhu Země. Uvidíte také nosnou raketu Saturn V vysokou 110,6 metru. Autobus je zahrnut ve vstupném, za výklad průvodce se připlácí.

Z odpalovací rampy u Apollo/Saturn V Center odstartovala kosmická loď Apollo 11, z ní 20. července 1969 na Měsíci vystoupili Neil Armstrong a Edwin Aldrin. Centrum je jediným místem na světě, kde si můžete sáhnout na kus měsíční skály. Bližší pohled na americko-sovětský souboj o vesmír i přípravu letu na Měsíc poskytnou dokumenty ve zdejším kinosále. U centra Apollo/Saturn V vás vyloží okružní autobus, prohlídka této části vám zabere přibližně hodinu a půl.

Ve venkovních prostorách Kennedyho střediska se nachází Rocket Garden, nepřehlédnutelná alej raket, které do vesmíru vynesly desítky astronautů.

Raketa Saturn V v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě | © Reinhard Link/Flickr.com

Poobědvejte se skutečným astronautem

Prohlídka další sekce Space Shuttle Atlantis vám zabere asi 2 hodiny.

Největší atrakci nepřehlédnete, maketa raketoplánu Explorer měří 56 metrů. Připevněna je v úhlu 43,21 stupňů, s nákladovými dveřmi otevřenými a vytaženou robotickou rukou. Přesně tak ji vídali astronauti při výstupu ze stanice ISS do vesmíru. Součástí centra Space Shuttle Atlantis je šedesátka interaktivních exponátů a simulátorů. Třeba se dozvíte, jak chodí kosmonauti ve vesmíru na toaletu.

Kousek od raketoplánu Atlantis visí obří model Hubbleova vesmírného dalekohledu. Ten od dubna 1990 pořizuje úchvatné snímky vesmíru z výšky 563 km nad zemským povrchem. Nezapomeňte se podívat na video dokumentující úspěchy i trable spojené s teleskopem. V 3D kině IMAX se každou hodinu promítá film o Hubbleově teleskopu a cestě do vesmíru. Vstupné do IMAXu je v ceně.

Hezkou vzpomínkou je památník a muzeum obětí dobývání vesmíru s autentickými předměty astronautů. Vystavena je třeba krabička na svačinu Michaela Andersona nebo kovbojské boty Ricka Husbanda. Oba dva zemřeli při havárii raketoplánu Columbia dne 1. února 2003. V přilehlé galerii uvidíte originální součástky z lodi Challenger, jež explodovala 73 sekund po startu dne 28. ledna 1986.

V dolním patře Space Shuttle Atlantis se nachází atrakce Shuttle Launch Experience. Během 45 minut si na ní můžete vyzkoušet, jaké to je být v kůži astronauta čekajícího v raketoplánu na startovací rampě. Super zážitek, dlouhé fronty.

Zapálení fanoušci se mohou zúčastnit setkání s astronautem. V návštěvnickém centru se jich střídá spousta, stačí si zkontrolovat kalendář. Případně si mohou zaplatit oběd s astronautem a dle libosti s ním diskutovat.

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě | © Reinhard Link/Flickr.com

Informace a tipy pro návštěvníky Kennedyho střediska

Kennedyho středisko leží na půli cesty mezi městy Jacksonville a Miami, asi 72 km východně od centra Orlanda. Je snadno přístupné z dálnice I-95.

Návštěvnické centrum má otevřeno 7 dní v týdnu od 9:00 do 18:00 hodin. Autobusy po vyhlídkovém okruhu odjíždějí mezi 10:00 a 15:30 v 15minutových intervalech. Prohlídka trvá kolem 2 hodin, celkem si na Kennedyho vesmírného středisko vyhraďte alespoň 8 hodin. Fanouškům kosmonautiky doporučuji návštěvu rozdělit do několika dní, budou v sedmém nebi.

Celodenní vstupenka do střediska stojí 50 dolarů za dospělého a 40 dolarů za dítě (koupit vstupenky). K ní je možné přikoupit oběd se skutečným astronautem, cena za dospělého je 29,99 dolarů, za dítě do 11 let se platí 15,99 dolarů.

Volitelně lze dokoupit další tři další balíčky: Prohlídku kontrolního centra, prohlídku startovacích ramp a prohlídku historických prostor střediska. Za každý ze tří balíčku platí dospělá osoba 25 dolarů, dítě 19 dolarů.

Vstupenky je možné koupit přes internet, což vřele doporučuji.

Rada na závěr? Přijeďte co nejdříve a rovnou se vydejte na vyhlídkový okruh autobusem. V odpoledních hodinách se u této atrakce tvoří nejdelší fronty.

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě | © Gilles/Flickr.com

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

Pozdravujem,super citanie a rady.Rad by som tam šiel,ale nechcem ist sam a neviem po anglicky!Nevies o niecom?…mam 48…dakujem

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.