Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti

Petr Novák

Vesmírné středisko John F. Kennedy Space Center leží na Mysu Canaveral na Floridě. Oblasti východně od Orlanda se přezdívá Space Coast, všechny raketoplány NASA startovaly odsud. Ačkoliv vesmírný program Národní úřad pro letectví a kosmonautiku ukončil v roce 2011, turistům je středisko nadále přístupné.

Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Reinhard Link/Flickr.com

 1. Obsah článku
  1. Návštěvnické centrum Kennedyho vesmírného střediska
  2. Co vidět v Kennedyho vesmírném středisku
  3. Zajímavosti o Kennedyho vesmírném středisku na Floridě
  4. Jak navštívit Kennedyho vesmírné středisko
  5. Fotky z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě

  Návštěvnické centrum Kennedyho vesmírného střediska

  Po příjezdu do vesmírného střediska doporučuji nejprve v autobuse projet zhruba dvouhodinový okruh. Na vlastní oči si prohlédnete startovací rampy, ze které se do vesmíru vypravili třeba členové posádky Apollo 8, kteří jako první lidé opustili oběžnou dráhu Země. Uvidíte také nosnou raketu Saturn V vysokou 110,6 metru. Autobus je zahrnut ve vstupném, za výklad průvodce se připlácí.

  Z odpalovací rampy u Apollo/Saturn V Center odstartovala kosmická loď Apollo 11, z ní 20. července 1969 na Měsíci vystoupili Neil Armstrong a Edwin Aldrin. Centrum je jediným místem na světě, kde si můžete sáhnout na kus měsíční skály. Bližší pohled na americko-sovětský souboj o vesmír i přípravu letu na Měsíc poskytnou dokumenty ve zdejším kinosále. U centra Apollo/Saturn V vás vyloží okružní autobus, prohlídka této části vám zabere přibližně hodinu a půl.
  Ve venkovních prostorách Kennedyho střediska se nachází Rocket Garden, nepřehlédnutelná alej raket, které do vesmíru vynesly desítky astronautů.

 2. Co vidět v Kennedyho vesmírném středisku

  Prohlídka další sekce Space Shuttle Atlantis vám zabere asi 2 hodiny.

  🚀 Maketa raketoplánu Explorer

  Největší atrakci nepřehlédnete, maketa raketoplánu Explorer měří 56 metrů. Připevněna je v úhlu 43,21 stupňů, s nákladovými dveřmi otevřenými a vytaženou robotickou rukou. Přesně tak ji vídali astronauti při výstupu ze stanice ISS do vesmíru.

  Součástí centra Space Shuttle Atlantis je šedesátka interaktivních exponátů a simulátorů. Třeba se dozvíte, jak chodí astronauti ve vesmíru na toaletu.

  🚀 Model Hubbleova vesmírného dalekohledu

  Kousek od raketoplánu Atlantis visí obří model Hubbleova vesmírného dalekohledu. Ten od dubna 1990 pořizuje úchvatné snímky vesmíru z výšky 563 km nad zemským povrchem. Nezapomeňte se podívat na video dokumentující úspěchy i trable spojené s teleskopem.

  V 3D kině IMAX se každou hodinu promítá film o Hubbleově teleskopu a cestě do vesmíru. Vstupné do IMAXu je v ceně.

  🚀 Památník Astronauts Memorial

  Hezkou vzpomínkou je památník a muzeum obětí dobývání vesmíru Astronauts Memorial s autentickými předměty astronautů.

  Vystavena je třeba krabička na svačinu Michaela Andersona nebo kovbojské boty Ricka Husbanda. Oba dva zemřeli při havárii raketoplánu Columbia dne 1. února 2003. V přilehlé galerii uvidíte originální součástky z lodi Challenger, jež explodovala 73 sekund po startu dne 28. ledna 1986.

  Součástí Astronauts Memorial je 13 metrů vysoký památník Space Mirror Memorial z černé leštěné žuly. Na obřím černém zrcadle jsou jména 24 astronautů, kteří zemřeli během cest do vesmíru.

  🚀 Space Shuttle Atlantis

  V dolním patře Space Shuttle Atlantis se nachází atrakce Shuttle Launch Experience. Během 45 minut si na ní můžete vyzkoušet, jaké to je být v kůži astronauta čekajícího v raketoplánu na startovací rampě. Super zážitek, dlouhé fronty.

  🚀 Osobní setkání s astronautem

  Zapálení fanoušci se mohou zúčastnit setkání s astronautem. V návštěvnickém centru se jich střídá spousta, stačí si zkontrolovat kalendář. Případně si mohou zaplatit oběd s astronautem a dle libosti s ním diskutovat.

 3. Zajímavosti o Kennedyho vesmírném středisku na Floridě

  Vesmírné centrum na Floridě získalo své jméno po Johnu F. Kennedym. Byl to právě americký prezident, který ve svém projevu v Kongresu 25. května 1961 inspiroval Američany k vyslání astronautů do vesmíru a k přistání na Měsíci. První mise bez lidské posádky Apollo 5 z mysu Kennedy odstartovala 22. února 1968. Prezident John F. Kennedy zemřel o necelých 5 let dříve.

  Areál vesmírného střediska tvoří přes 700 různých budov a hal. Největší z nich je Vehicle Assembly Building, která sloužila k finální montáži největších raket NASA. Podlahová plocha haly je 32 000 metrů čtverečních, ve své době se jednalo o druhou největší budovu na světě.

  Kennedyho vesmírné středisko pořádá každoročně letní tábor pro děti od 7 do 16 let. Nadšenci do vesmíru si během pětidenního pobytu vyzkouší simulaci pohybu ve vesmíru, v týmech budou prozkoumávat vesmír a naživo se setkají s vysloužilými astronauty.

 4. Jak navštívit Kennedyho vesmírné středisko

  🗺️ Kde leží Kennedy Space Center

  Kennedyho středisko leží na půli cesty mezi městy Jacksonville a Miami, asi 72 km východně od centra Orlanda. Je snadno přístupné z dálnice I-95. Spojení veřejnou dopravou až k centru je komplikované, doporučuji využít půjčené auto. Parkování je možné přímo přes návštěvnickým komplexem, poplatek za osobní auto je $10237 Kč (duben 2024).

  🕒 Otevírací doba

  Návštěvnické centrum má otevřeno 7 dní v týdnu od 9:00 do 18:00 hodin. Autobusy po vyhlídkovém okruhu odjíždějí mezi 10:00 a 15:30 v 15minutových intervalech. Prohlídka trvá kolem 2 hodin, celkem si na Kennedyho vesmírného středisko vyhraďte alespoň 8 hodin. Fanouškům kosmonautiky doporučuji návštěvu rozdělit do několika dní, budou v sedmém nebi.

  🎟️ Vstupenky do Kennedyho vesmírného střediska

  Jednodenní vstupenka do Kennedy Space Center stojí $80.491 907 Kč dospělého a $69.441 645 Kč dítě od 3 do 11 let. Cena dvoudenní vstupenky je $190.154 505 Kč za dospělého a $168.783 999 Kč za dítě. Vstupenky si můžete koupit online, ceny vstupenek jsem naposledy aktualizoval 25. dubna 2024.

  Za $1072 535 Kč za osobu si můžete zaplatit prohlídku Kennedyho vesmírného střediska s průvodcem. Cena zahrnuje prohlídku areálu autobusem s audiokomentářem, mezi zastávkami je historická odpalovací rampa Complex 39, Vehicle Assembly Building a největší postavená nosná raketa Saturn V.

  Největší fanoušci kosmonautiky se mohou za $221.995 260 Kč zúčastnit celodenního programu, jehož součástí je oběd s astronautem. Můžete se ho zeptat, na co chcete. Po celou dobu bude zajištěn průvodce, zajištěn vám bude odvoz z/do hotelu.

  💡 Dobré vědět

  Největší nával turistů zažívá Kennedyho vesmírné středisko o víkendech v odpoledních hodinách. Pokud se chcete vyhnout davům, naplánujte si výlet v průběhu týdne a přijeďte brzy ráno. Prohlídku doporučuji začít vyhlídkovým okruhem autobusem.

 5. Fotky z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě

  Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Reinhard Link / Flickr.com
  Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Reinhard Link / Flickr.com
  Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Gilles / Flickr.com
  Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Michael Gaylard / Flickr.com
  Kennedyho vesmírné středisko: Prohlídka, vstupenky a zajímavosti | © Ryan Crierie / Flickr.com

Diskuze k článku (3)

Pozdravujem,super citanie a rady.Rad by som tam šiel,ale nechcem ist sam a neviem po anglicky!Nevies o niecom?…mam 48…dakujem

Odpovědět

V nabídce celodenní vstupenky jsem vyhlídkový autobus nenašla. Mám na mysli vstupenku za 80,- dolarů. Jen nějaký kyvadlový autobus a to nevím, jestli ten dělá vyhlídkový okruh.

Odpovědět

Ahoj neumim anglicky mám překladač a malého vnuka chtěli byjsme na simulátor jakou vstupenku tedy máme koupit prosím ? Dik za idpoved

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA