Zajímavosti o státě Colorado: Čím je unikátní Grand Mesa Mountain?

Petr Novák

V Coloradu se každoročně koná jedna slavnost na oslavu jednoho hodně zvláštního obyvatele. Nikoliv člověka, ale kuřete, kterému kdysi dávno jeden farmář usekl hlavu a kuře žilo dál. Čtyři roky!

Zajímavosti o státu Colorado | © Unsplash.com, © Pixabay.com

Obsah článku
 1. 45 zajímavostí o státě Colorado

45 zajímavostí o státě Colorado

 1. Colfax Avenue v Denveru je s 85,8 km nejdelší ulicí v Americe.
 2. Pueblo v Coloradu je jediné město v USA, kde současně žili čtyři držitelé Medaile cti.
 3. Nejvyšší budovou v Coloradu je 57patrová Republic Plaza v Denveru. Měří 219 metrů a dokončena byla v roce 1984.
 4. Grand Mesa Mountain s 3 454 metry je nejvyšší hora na světě s plochým vrcholem.
 5. Třináctý schod budovy kapitolu v Denveru je umístěn přesně jednu míli nad úrovní moře.
 6. Colorado se 1. srpna 1876 stalo 38. státem USA.
 7. Z města Loveland jsou každoročně přeposílány statisíce valentýnek.
 8. Více než jednu třetinu coloradské půdy vlastní vláda USA.
 9. Denver hostí rok co rok největší rodeo show na světě – The Western Stock Show.
 10. Budova coloradského kapitolu je zdobena unikátním mramorem v červeném odstínu zvaném Beulah. Řezání, leštění a instalování kamene v kapitolu trvalo šest let – od roku 1894 až do 1900. Veškerý kámen na světě v tomto odstínu byl použit právě pro budovu kapitolu. To znamená, že v případě potřeby nemůže být za žádnou cenu nahrazen stejným.
 11. Město Dove Creek v Coloradu je světovým hlavním městem fazolí pinto.
 12. V Coloradu je celkem 222 chráněných území a divočin.
 13. Denver se může chlubit nejvyšším počtem městských parků ze všech amerických měst. V Denveru samotném jich je přes 250, dalších 20 000 akrů parků leží v okolních horách.
 14. Název Colorado vznikl ze spojení “colored red” – v přírodě tohoto státu najdete více než kde jinde červenou barvu.
 15. Coloradu se přezdívá “Stát stého výročí”, neboť k USA přistoupil přesně 100 let po podepsání Deklarace nezávislosti.
 16. První rodeo na světě se konalo v coloradském Deer Trail dne 4. července 1869.
 17. Ve městě Fruita se každý rok koná “Mike the Headless Chicken Day”. Připomíná se tak událost z 10. září 1945, kdy farmář Lloyd Olsen usekl kuřeti hlavu, aby jeho žena mohla chystat oběd. K velkému překvapení kuře žilo dál – bez hlavy, ale další čtyři roky.
 18. Astor House ve městě Golden byl v roce 1867 první kamenný hotel postavený západně od řeky Mississippi.
 19. Horu Pikes Peak s 4 301 metry ročně pokoří na 400 000 lidí.
 20. Royal Gorge Bridge je nejdelší závěsný most na světě, vede přes stejnojmenné údolí poblíž města Canon City. Řeka Arkansas River teče 321 metrů pod ním.
 21. Colorado má ze všech amerických států nejvyšší průměrnou výšku nad mořem.
 22. Město Rocky Ford je díky své vysoké produkce a samozřejmě s notnou dávkou nadsázky považováno za hlavní město melounů na světě.
 23. Leadville je nejvýše položené město v USA, leží ve výšce 3 179 metrů nad mořem.
 24. Vezmeme-li v úvahu veškeré území ve Spojených státech ve výšce nad 10 000 stop (3 048 metrů), 75 % z něj bude ležet právě v Coloradu.
 25. Jihozápadní cíp Colorada se zároveň dotýká států Arizona, Nové MexikoUtah. Jde o jediné místo v Americe, kde se současně potkávají čtyři americké státy.
 26. Ve městě Colorado Springs leží velká základna amerického letectva.
 27. V Coloradu je víc minipivovarů v přepočtu na počet obyvatel než v kterémkoliv jiném americkém státu.
 28. Ve státě Colorado pramení více než 20 různých řek. Směr, kterým řeka teče, určuje tzv. Continental Divide of the Americas. Zjednodušeně řečeno jde o dlouhou čáru od Aljašky až po Argentinu, která z geologického hlediska rozděluje zemi na východ a západ.
 29. Poručík Zebulon Monthomery Pike v roce 1806 prozkoumal jihozápadní část louisianského teritoria a ačkoliv nikdy nevyšplhal na vrcholek hory, která dnes nese jeho jméno, sepsal obsáhlou zprávu, která do oblasti přilákala vlnu zájmu.
 30. Město Denver se považuje za stvořitele cheeseburgeru. Ochranná známka na tento název byla udělena v roce 1935 jeho obyvateli Louisu Ballastovi.
 31. Colorado je jediným státem USA, jehož občané se zřekli pořadatelství Olympijských her. Ty se v Denveru měly konat v roce 1976, ale 62 % obyvatel státu se v referendu konaném na poslední chvíli rozhodlo hry odmítnout – kvůli finančním nákladům, dopadu na životní prostředí a očekávanému populačnímu boomu. Hry proto byly přemístěny do rakouského Innsbrucku.
 32. V období zlaté horečky si mnozí zlatokopové na své kočáry psali nápis “Pikes Peak or Bust”. Šlo o parafrázi na “všechno nebo nic”. Buď zlato najdou, nebo budou zcela na dně. Druhá možnost byla častější.
 33. Největší písečné duny v USA najdete v národním parku Great Sand Dunes u města Alamosa. Útvary na rozloze 186 kilometrů čtverečních se sápou do výšky až 213 metrů, před více než milionem let je vytvořil oceán v kombinaci s větry.
 34. V roce 1859 objevil John Gregory naleziště zlata poblíž Central City. Místo bylo pojmenováno “The Gregory Lode” a během dvou týdnů se v něm rozpoutala zlatá horečka. Do dvou měsíců vzrostl počet obyvatel na 10 000, Gregory Lode se v té době přezdívalo “Nejbohatší čtvereční míle na Zemi”.
 35. Nejstarší vojenská základna v Coloradu byla otevřena v roce 1858. Velitelem Fort Garland byl legendární Kit Carson – voják a tak trochu Bear Grylls své doby.
 36. A ještě jednou Kit Carson. V městě Burlington je stále v provozu kolotoč pojmenovaný po tomto veliteli. Nejstarší dřevěný kolotoč v USA je jediný se stále původním nátěrem.
 37. Nejvýše položená zpevněná cesta v Severní Americe vede z Idaho Springs na Mt. Evans. Šplhá se až do výšky 4 346 metrů.
 38. “Dwight Eisenhower Memorial Tunnel” mezi okrsky Clear Creek a Summit je považován za nejvýše položený tunel pro automobily na světě. Leží ve výšce 3 353 metrů nad mořem, dlouhý je 2 731 metrů a denně jim projede 26 000 aut.
 39. Slova populární patriotické písně America the Beautiful napsala Katharine Lee Bates poté, co viděla nádherný výhled z vrcholků Pikes Peak. America the Beautiful je rovněž název pro výhodný pas pro vstupy do národních parků USA.
 40. Glenwood Springs okouzlilo také pistolníka z Divokého Západu Johnyho Henry Hollidaye přezdívaného podle své původní profese zubaře “Doc”. Zemřel 8. listopadu 1887 na tuberkulózu v hotelu Glenwood.
 41. V Coloradu je celoročně v provozu historická železnice “The Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad”. Původně sloužila k přepravování železné rudy, zlata a stříbra z hor u San Juanu. V provozu je již od roku 1881, objevila se mimo jiné ve filmech Jak byl dobyt Západ (1962) a Butch Cassidy a Sundance Kid (1969).
 42. V Glenwoo Springs leží světově největší bazén s horkou vodou z termálních pramenů. Dlouhatánský bazén leží v blízkosti Hotelu Colorado, oblíbeném to místě bývalého prezidenta Teddyho Roosevelta.
 43. Město Fountain je unikátní co do etnického rozložení obyvatelstva. To přesně kopíruje přesné rozložení obyvatelstva USA.
 44. Skalnaté hory (Rocky Mountains) jsou součástí pásemného pohoří Kordillery, které se s dálkou přesahující 15 000 km táhne od Aljašky až do Antarktidy. V coloradské části leží celkem 52 hor označovaných jako Fourteeners – tedy těch, jejichž výška přesahuje 14 000 stop (4 267 metrů).
 45. Národní památka Florissant Fossil Beds poblíž města Cripple Creek je důsledek erupce sopky Guffey. Ta vybuchla před miliony let, napříč celou oblastí po ní zůstaly fosílie a zkamenělé stromy.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA