Národní park Isle Royale: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Isle Royale leží v okolí Hořejšího jezera (Lake Superior), největšího z pěti Velkých jezer ležících na hranicích USA s Kanadou. Park spadající pod stát Michigan tvoří ostrov Isle Royale a zhruba 450 menších ostrůvků, z nichž jen kolem 110 má své jméno. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o přístupnou oblast, opak je pravdou.

Maják v národním parku Isle Royale | © Ray Dumas

Informace o národním parku Isle Royale

NP Isle Royale pokrývá rozlohu 2 314 km čtverečních, ze kterých jen 541 ční nad vodní hladinu. Největší ostrov Isle Royale je dlouhý 72 km a v nejširším místě má 14 km – je tedy větší třeba než Malta ve Středozemním moři.

Isle Royale skrývá bohatá naleziště mědi, ta se zde těžila v 19. a v první polovině 20. století. Měď se převážela na lodích, oblast Velkých jezer prosperovala v rybolovu a navíc je rozdělená na stovky menších ostrůvků, takže místní krajinu zdobí mnoho majáků. Těmi nejznámějšími jsou Isle Royale Light, Rock of Ages Light, Rock Harbor Light a Passage Island Light. Národní park byl založen 3. dubna 1940, ročně přivítá kolem 16 tisíc návštěvníků. Nejvyšším bodem parku je s 425 metry vrchol Mount Desor.

Většinu plochy parku pokrývají lesy a bažiny. Převažují v nich smrky černé i bílé, borovice, jedle balzámové, vrby, duby, břízy, jeřáby americké a několik druhů javorů.

Park byl vždy známý díky své populaci vlků a losů. Počet zvířat se každoročně poměrně zásadně mění, smečka vlků čítá 20-25 kusů, losů v parku žije 300-1 000. Mezi další zástupce fauny patří hadi, netopýři, lišky, veverky, bobři nebo vydry.

Co vidět a co dělat v národním parku Isle Royale

Národní park Isle Royale neoplývá hlubokými kaňony ani majestátními horami. Je to divočina, která však s ohledem na měděné doly dobře zná ruku člověka.

Mezi ostrovní pamětihodnosti, dají-li se tak nazvat, patří majáky. Na jeden takový můžete narazit hned u přístavu Rock Harbor. Pochází z roku 1855 a je vysoký 15 metrů. Ještě vyšší je s 19 metry Isle Royale Light z roku 1875, najdete ho na ostrově Menagerie Island v jižní části parku. U přístavu Washington Harbor je možné spatřit vraky několika lodí, jednou z nich je SS America, která ztroskotala 7. června 1928.

Na své si přijdou i pěší turisté, stezek je na ostrově víc než dost.

V okolí Rock Harbor v severní části jimi jsou:

Scoville Point

Bezmála 7kilometrový okruh vede skrz pobřeží i les, nabízí tak krásné srovnání dvou odlišných prostředí parku.

Mount Franklin

Trasa dlouhá celkem 16 km vás dovede na vrchol krpálu Mount Franklin s fajn výhledem na okolí. Nezapomeňte na svačinu a voděodolné oblečení, cítím v kostech, že bude pršet.

Suzy’s Cave

Okruh o délce 6 km se táhne k jeskyni Suzy’s Cave omývané vodou z Hořejšího jezera. Možná potkáte losa!

V oblasti Windigo na jihu můžete pokořit tyto stezky:

Grace Creek Overlook

Skoro 6km okruh vede od přístavu Washington Harbor po pobřeží až do vnitrozemí ostrova.

Windigo Nature Trail

Něco pro milovníky přírody: Kratičký dvoukilometrový okruh představí rozmanitost přírody ve Windigo, prim hrají javory a břízy.

Minong Ridge Overlook

Vyšší level pro zapálené turisty a program na celý den. Trasa o délce 10 km vede po kamenech borovicovým lesem, podél jeskyní a končí na místě s fajnovým výhledem na kanadské břehy.

Huginnin Cove Loop

To nejnáročnější, co může Isle Royale nabídnout. Stezka s celkovou délkou 15 km se táhne přes hřebeny, mokřiny i podél pobřeží. Ti úspěšní si prohlédnou pozůstatky měděných dolů, pořídí si selfie s bobrem a užijí si výhled na Kanadu.

Vodáci mohou park prozkoumat z hladiny jezera, kajak nebo kánoe si mohou půjčit ve Windigo nebo v Rock Harbor. Park je populární rovněž mezi potápěči. Voda má sice jen pár stupňů nad nulou, ale ukrývá zrezavělé vraky dávno potopených lodí. Všichni potápěči se musí registrovat v některém z návštěvnických center.

Kdy jet do národního parku Isle Royale

Isle Royale je jedním z mála amerických národních parků, jehož brány se na zimu uzavírají. Děje se tak 1. listopadu, k opětovnému otevření dochází 16. dubna. Důvodů je několik: extrémní počasí v zimě, ochrana přírody a návštěvníků samotných.

Na počasí v NP Isle Royale se významně podepisují okolní jezera, jednoduše řečeno, téměř pořád je zde zima. Teploty kolem 10 °C o letních nocích nejsou ničím mimořádným, v květnu či říjnu může i mrznout.

Při volbě oblečení doporučuji vždy zabalit několik vrstev lehkých, ale teplých kousků. Krátký rukáv vytáhnete jen na pár hodin.

Vstupné do národního parku Isle Royale

Při návštěvě parku se platí poplatek 7 $ (163 Kč) za osobu a za každý den pobytu, promíjí se pouze dětem do 11 let. Uhradit ho je možné přes oficiální stránku pay.gov. Doklad o zaplacení je třeba vytisknout a přinést do parku jako důkaz.

Ke vstupu do Isle Royale není možné použít pas America the Beautiful.

Jak se dostat do národního parku Isle Royale

Doprava do národního parku Isle Royale je poměrně komplikovaná a zahrnuje kombinaci několika druhů dopravních prostředků.

Nejprve je nutné se dopravit do měst Copper Harbor či Houghton v Michiganu, Grand Portage v Montaně, případně do Thunder Bay v Kanadě. Pro orientaci uvádím dojezdové doby autem do Grand Portage na hranicích s Kanadou:

Jak bývá u ostrovů zvykem, následně je třeba přesednout na trajekt. Za plavbu jedním směrem se ve všech případech platí 70 $ (1 632 Kč) během hlavní sezóny od července do srpna, 55 $ (1 282 Kč) po zbytek roku. Za kajaky dalších 30 $ (699 Kč). Na loď si vezměte karty, čtení nebo buďte nevyspalí, plavit se budete v závislosti na výchozí destinaci klidně 3 hodiny, tak ať neumřete nudou. Ve všech případech se doporučuje rezervace lístků s předstihem. Plavební sezóna se víceméně překrývá s otevírací dobou parku.

Přehled trajektů do NP Isle Royale:

  • Z Grand Portage vyplouvá loď Voyageur II a The Sea Hunter III.
  • Z města Houghton v Michiganu se plaví Ranger III.
  • Z Copper Harbor pluje loď Isle Royale Queen IV.

Cesta do parku může mít dobrodružnější rysy, stačí si zaplatit let hydroplánem. Jen ty ceny jsou trochu vyšší, zpáteční letenka Houghton – Isle Royal vyjde jednu osobu na 342 $ (7 974 Kč) .

K dopravě po parku Isle Royale se nejčastěji používají nohy, jízdní kola nebo kánoe a kajaky. Několik společností nabízí ještě vodní taxi a již zmiňované hydroplány, nicméně ceny jsou velmi vysoké.

Ubytování v národním parku Isle Royale

Nocování v Isle Royale je volba mezi drahým komfortem a levným kompromisem. Jediným ubytovacím zařízením v prostorách parku je Rock Harbor Lodge v severozápadní části ostrova. Nocležné za osobu atakuje hranici 300 $ (6 995 Kč), dřevěná chata skrývá restauraci, pokoje mají vlastní koupelnu s vanou, sprchou a dalším vybavením. To je ten komfort.

Na druhé straně jsou kempy a nocování ve spacáku pod širákem, nebo ve stanu. V Isle Royale je celkem 36 (!) různých tábořišť, v některých z nich můžete chrupkat zdarma. Vždy si ale v návštěvnickém centru musíte obstarat povolení. Místo v některých kempech lze rezervovat v předstihu, jinde platí známé pravidlo “kdo dřív přijde, ten se vyspí”.

Ubytování v soukromí v okolí NP Isle Royale můžete rezervovat přes Airbnb. To je internetová síť, v níž lidé nabízejí k pronájmu své chaty, domovy nebo pokoje. Výhodou je vyšší soukromí a často nižší cena, podmínkou včasná žádost o rezervaci. Při registraci do Airbnb přes tento odkaz získáte slevu 1 250 Kč na svůj první pobyt (1 000 Kč na ubytování a 250 Kč na zážitek).

Spát nemusíte přímo v národním parku. Hotely, motely a další formy ubytování jsou provozovány v okolních městech. Nocování zde má své výhody, večer přijedete, vyspíte se a ráno podniknete výpravu na ostrov:

Rady a doporučení před cestou do národního parku Isle Royale

Prohlídku parku doporučuji zahájit cestou do návštěvnického centra. V provozu jsou tyto:

Houghton Visitor Center

Celoročně otevřené centrum najdete ve městě Houghton. V provozu je od pondělí do pátku, v sezoně navíc v sobotu dopoledne.

Rock Harbor Visitor Center

Centrum na severovýchodním cípu Isle Royale je v provozu od května do září, v době hlavní sezóny v červenci a v srpnu je v provozu denně od 8:00 do 18:00.

Windigo Visitor Center

Nachází se v jihozápadním koutu ostrova, provozní doba je totožná s předchozím jmenovaným.

Cestu do NP Isle Royale nepodceňujte, ve skutečnosti jde o větší divočinu, než leckdo očekává. Základem je několik vrstev teplého oblečení a dostatek vody.

Tu si můžete případně natočit v návštěvnických centrech. Potravinové zásoby můžete doplnit v malých obchůdcích v přístavu Snug Harbor a poblíž informačního centra ve Windigo. Ceny jsou vysoké, tak na ně nespoléhejte.

Při plánování cesty do Isle Royale si doporučuji nastudovat brožurkymapy parku. Všechny doporučuji uložit do telefonu nebo tabletu, abyste je měli neustále při sobě.

Fotky národního parku Isle Royale

Ostrov Passage Island v národním parku Isle Royale | © Ray Dumas

Rock Harbor, Isle Royale National Park | © Joe Ross

Siskiwit Bay | © Ray Dumas

Todd Harbor, NP Isle Royale | © Ray Dumas

Výhled z Louise v NP Isle Royale | © Joe Ross

Národní park Isle Royale | © Joe Ross

Národní park Isle Royale | © Ray Dumas

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.