Národní park Americká Samoa: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Americká Samoa leží na stejnojmenném ostrově uprostřed Tichého oceánu. Od ostatních parků se liší minimálně v jednom bodě – neleží v žádném z amerických států, ale na jednom z jeho teritorií. Americká Samoa leží zhruba uprostřed mezi Havají a Novým Zélandem, jde tak o nejodlehlejší národní park USA.

Tuafanua Trail, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Informace o národním parku Americká Samoa

Národní park Americká Samoa v jižním Pacifiku se rozkládá na třech ostrovech – Ofu, Ta‘ū a Tutuila. Důvod pro založení parku, což se stalo 31. prosince 1988, byl prostý – ochrana deštných pralesů, korálových útesů, samojské kultury a kaloňů. To je druh netopýrů.

S 36,4 kilometry čtverečními jde po Hot Springs o druhý nejmenší národní park USA. Značná odlehlost se podepisuje i na počtu návštěvníků, s necelými 18 000 ročně jde taktéž o jeden z nejméně navštěvovaných parků. Jeho nejvyšším bodem je s 963 metry hora Lata na ostrově Ta’u. Rozmanitost fauny a flory na Samoe je s ohledem na její odlehlost velmi malá. Většinu ostrovů pokrývá deštný prales včetně mlžného lesa na ostrově Ta’u.

Nepsanými králi samojské zvířecí říše jsou netopýři. Na ostrovech žijí hned tři druhy – kaloň samojský, kaloň tongánský a netopýr samojský. Z plazů se na Samoe vyskytuje např. gekon pelagický nebo gekon panenský, ze savců třeba divoká prasata a z ptáků medosavka laločnatá, špaček samojský, buřňák tahitský, chřástal temný nebo holub samojský.

Velmi bohatý je mořský život tvořený 950 druhy ryb a 250 druhy korálů. Nejpočetnějšími zástupci jsou mořské želvy a keporkaci.

Co vidět a co dělat v národním parku Americká Samoa

Americká Samoa je souostroví s křišťálově čistou vodou a stovkami korálů, což přímo vybízí ke šnorchlování. Nejlepší příležitost budete mít na ostrově Ofu, bohužel s dostupností to je horší. Nejprve musíte doletět na ostrov Ta’u a na něm si zaplatit místní rybářskou loď, která vás sveze. Výbavu si vezměte vlastní, půjčovna na místě není.

Pro pěší turisty je na ostrovech připraveno celkem 12 stezek různých náročností. Rozdělil jsem je pro vás dle ostrova, na kterém se nachází, příslušné mapy naleznete na této stránce.

Stezky na ostrově Tutuila:

Pola Island Trail

Nenáročná trasa s délkou pouhých 200 metrů vede na kamennou pláž s výhledem na pobřeží a ostrov Pola Island.

Lower Sauma Ridge Trail

O něco náročnější trasa o délce 600 metrů vede na místo, kde byly objeveny staré pohřební mohyly.

Tuafanua Trail

Středně náročná trasa vede z vesničky Vatia přes deštný prales až na dobře ukryté pobřeží. Z jednoho místa na stezce je krásný výhled na oceán.

World War II Heritage Trail

3,2 kilometru dlouhá trasa připomíná místa, na kterých v průběhu 2. světové války vojáci chránili Americkou Samou před napadením Japonci.

Mount ‘Alava Trail

Velmi náročná stezka s délkou 11,3 km vede skrz deštný prales plný netopýrů. Zhruba v polovině trasy narazíte na banánovníkové a kokosové plantáže a o kus dál na místo se skvělým výhledem na celý Tutuila Island.

Stezky na ostrovech Manu’a:

Si’u Point Trail

Středně náročnou trasu o celkové délce 9,2 km tvoří stará silnice vedoucí podél pobřeží ostrova.

Oge Beach Trail

Trasa o délce 4,3 km vede po svahu hory Piumafua až na pláž.

Tumu Mountain Trail

Velmi náročná stezka vedoucí skrz deštný prales až na nejvyšší bod ve výšce 494 metrů. Celková vzdálenost 8,9 km, skvělý výhled zaručen.

Kdy jet do národního parku Americká Samoa

Národní park Americká Samoa je přístupný celoročně. Ostrovy leží v tropickém podnebném pásu a střídají se v nich dvě roční období, teploty se po většinu dní v roce pohybují v rozmezí od 23 do 32 °C.

Od října do května je léto, vyznačuje se vysokými teplotami, dešti a značnou vlhkostí vzduchu. Dešťové přeháňky trvají cokoliv od pár minut po celý den, tato část roku je rovněž náchylnější k tropickým bouřím. Chladnější a sušší období trvá od června do září.

Vstupné do národního parku Americká Samoa

Za vstup do národního parku Americká Samoa se neplatí.

Jak se dostat do národního parku Americká Samoa

Americká Samoa je uskupení mimořádně odlehlých ostrovů, a tak i doprava na ně je ve srovnání s ostatními národními parky mnohem komplikovanější. Do Samoy létá pravidelně společnost Hawaiian Airlines z havajského Honolulu.

Mezi jednotlivými ostrovy se používají malá letadla společnosti Samoa Airways nebo lodě.

K dopravě po ostrově si můžete pronajmout auto, které vám dá nezávislost. Na ostrově Tutuila jezdí taxíky nebo veřejná doprava na samojský způsob. Jízda autobusy aiga bez oken a bez dveří stojí 0.50 $ (11,66 Kč)–2 $ (47 Kč), řidič jezdí napříč celým ostrovem i na ta nejodlehlejší místa. Na jízdní řád zapomeňte.

Ubytování v národním parku Americká Samoa

V NP Americká Samoa není v provozu žádná chata sloužící turistům, kempování je v parku zcela zakázáno.

Turisté se tak musí ubytovat v některém z mála hotelů, které jsou na ostrovech otevřeny.

Po jednom hotelu má Tafuna, Pago Pago a Utulei. Ceny za ubytování v Americké Samoe jsou vyšší, pohybují se obvykle mezi 3 000 a 4 000 Kč za pokoj a noc, nicméně to lze u takto exotické destinace očekávat.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Americká Samoa

Prohlídku parku doporučuji navštívit v návštěvnickém centru, které leží ve městě Pago Pago nedaleko přístavu. Otevřeno je ve všední dny s výjimkou státních svátků, konkrétně od 8:00 do 16:30. V centru si můžete prohlédnout expozice o historii parku, samojské kultuře nebo zakoupit suvenýry. Plánujete-li se po ostrově vydat na pěší túru, zeptejte se v centru na aktuální stav stezek.

Před delšími túrami si doporučuji zakoupit větší zásoby jídla a pití. Na ostrově Tutuila je několik obchodů s potravinami, na menších ostrovech je situace horší.

Při volbě oblečení berte v potaz vysoké teploty a ještě vyšší vlhkost vzduchu. Chcete-li splynout s místními, kupte si v některém z obchodů sukni lavalava nošenou ženami i muži. Bikini ani slipové plavky nejsou s ohledem na respekt k místním vhodné. Brýle, pokrývka hlavy a opalovací krém by měly být samozřejmostí.

Před cestou na Samou si můžete stáhnout bezplatné brožurky z produkce správy národního parku. Doporučuji je uložit do mobilního telefonu. V brožurkách najdete mapy, trasy pro pěší turisty nebo rady jak se chovat v případě tsunami.

Fotky národního parku Americká Samoa

Vai'ava Strait, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Matafao Peak, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Ta'u Island, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Ofu Island, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Rainmaker Moutain, Národní park Americká Samoa | © National Park Service

Národní park Americká Samoa | © National Park Service

NP American Samoa | © National Park Service

American Samoa National Park | © National Park Service

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.