Zelená karta do USA: Jeden z mála způsobů, jak dlouhodobě legálně pobývat ve Spojených státech

Po životě v Americe sní obrovské množství lidí, nejen těch z Česka. Pro drtivou většinu z nich je to však sen nereálný, neboť imigrační politika Američanů je stále přísnější. Jednou z mála cest, jak si začít žít svůj americký sen tak je Zelená karta, oficiálně pak identifikační karta legálního obyvatele USA, který nemá americkou státní příslušnost.

Zelená karta USA | © Petr Novák

Jak mi Zelená karta alias Green Card pomůže?

Jste-li držitelem Zelené karty, můžete zcela legálně a trvale pobývat na území Spojených států amerických, pracovat zde, studovat, využívat zdravotnické služby i sociální pomoc vlády nebo třeba bezvízově cestovat do zemí, se kterými Američané uzavřeli příslušné smlouvy. Až na několik výjimek máte prakticky stejná práva, jako jakýkoliv rodilý Američan – zapomeňte třeba jen na to, že budete volit nebo že se naopak necháte někam zvolit.

Pokud vás vylosují, získavá právo na víza i váš manžel(ka) a svobodné dítě do 21 let. Podá-li tedy přihlášku každý člen takové rodiny, šance na výhru se značně zvyšují. Děti starší 21 let musejí přihlášku podávat samostatně.

Po pěti letech si pak výherce může požádat i o americké občanství. Karta samotná až na nějaké výjimky odebrat nelze, je však potřeba pobývat v USA.

Loterie o Zelenou kartu

K získání Zelené karty potřebujete v podstatě jen ohromnou porci štěstí. Každoročně se totiž pod záštitou Ministerstva zahraničí Spojených států amerických koná loterie, kdy je vybráno okolo 50 000 lidí z celého světa, kterým je při splnění dalších podmínek Zelená karta udělena. Přihlášky do loterie se přijímají vždy koncem roku, zúčastnit se jí můžou Češi i Slováci.

Pokud již skákáte radostí a přemýšlíte, jestli budete bydlet na Floridě nebo raději v Kalifornii, mírněte své nadšení. Dle statistik z minulých ročníků šance, že budete vylosováni, je v případě obyvatel Evropy mezi jedním a dvěma procenty. Za posledních pět let takové štěstí mělo nanejvýše 158 Čechů (rok 2007), resp. 169 Slováků (v roce 2008). Ale jak se říká – je zbytečné házet flintu do žita a přihlášku do loterie neodeslat.

Na co si dát pozor aneb nenechte se nachytat!

Nejprve to nejdůležitější – vyplnění přihlášky do loterie na oficiálních stránkách https://www.dvlottery.state.gov/ je zdarma. Stane-li se vám, že po vás na nějakých internetových stránkách budou chtít registrační poplatek, poplatek za zpracování apod., nemusí to nutně značit podvod, nicméně se nejedná o oficiální stránky. Lidově řečeno – někdo si jen chtěl přivydělat pár (desítek, stovek…) dolarů.

Takoví podnikatelé mají svůj systém tak propracovaný, že stačí vyplnit byť jen jedinou stránku formuláře, kde se uvádí telefonní číslo, a už je máte na krku. Alespoň dle mé vlastní zkušenosti pak můžete čekat třeba ranní (sobota 7:00) telefonát, kdy vás budou přesvědčovat, ať onen formulář vyplníte celý a žádost odešlete. Že u nich máte šanci zdaleka největší a těch několik málo (desítek, stovek) dolarů za tu Ameriku fakt stojí.

S tím souvisí i další trik, tentokrát již těch nepoctivých podnikatelů. Ti se vám budou snažit nakecat, že pokud se zaregistrujete právě přes jejich internetové stránky, budete mít daleko větší šanci na výhru. Nebudete! Je to jen další z řady triků, jak z vás vylákat dolárky.

Někoho by mohlo rovněž napadnout, že čím víc přihlášek podá, tím větší šanci na vylosování bude mít. Bohužel, každá osoba smí podat maximálně jednu přihlášku ročně, při podání většího počtu přihlášek jste z loterie nenávratně vyloučeni. V minulosti se již několikrát stalo, že se u šťastného výherce zjistilo porušení tohoto bodu pravidel a dotyčný musel opět vybalovat kufry.

Diskuze k článku (352 komentářů)

Filip (5)
21.9.2015
17:40

Taký menší dotaz ohľade green card.
Je nejaký konkrétny vek na prihlásenie sa do lotérie o kartu ??
Keď ma náhodou vylosujú. Musím tam vycestovať hneď alebo je jedno kedy tam prídem a začnem žiť, pracovať atď ???

Odpovědět
Franta (3842)
21.9.2015
20:31

@Filip:
Minimální věj není, ale předpokládá se plnoletost, kvůli právním úkonům a je třeba mít ekvivalent US 12ti-letého školní vzdělání, naše střední. Takže to vychází cca na 18 let.

Pokud úspěšně projdeš procesem, tak dostaneš vízum na půl roku a během té doby musíš dorazit do Států. Je to vlastně o něco méně, protože v té době ještě musí platit lékařská prohlídka, kterou absolvuješ před cestou na pohovor na ambasádě. Ta platí také půl roku.

Odpovědět
Filip (5)
21.9.2015
21:04

@Franta: Aha ďakujem za odpoveď takže potrebujem maturu a lekársku prehliadku ktorú mi spraví moja obvodná lekárka alebo niekde inde ? Informujem za z cela vážne lebo chcem sa prihlásiť do lotérie. Začal som sa drviť anglicky aby som to mohol všetko absolvovať. Dáš mi nejaký e-mail na teba ?? Neboj žiadny spam ti nebudem robiť iba sa opýtam to čo nebudem vedieť nájsť na google

Odpovědět
Franta (3842)
21.9.2015
22:32

Koukni se tady po webu.
Třeba sem https://chcidoameriky.cz/loterie-o-zelenou-kartu-green-card-lottery-navod-co-delat-v-pripade-ze-jste-byli-vybrani

Doktor je daný a “prověřený” Amíky.

Přihlaš se pouze na ofiko stránce https://www.dvlottery.state.gov/
Zatím ale není vypsaný nový termín.

Odpovědět
Filip (5)
22.9.2015
11:47

@Franta: Dobre ďakujem ti. A posledné dve otázky. Pokiaľ neviem dokonale angličtinu nie je rozumné skúšať dostať zelenú kartu že ? Robí sa ešte nejaký pohovor aj v USA ?

Odpovědět
Franta (3842)
22.9.2015
12:47

Tak angličtina je samozřejmě velkou výhodou. Bez ní je uplatnění v USA dost omezené. Máš dost času se učit. Přihlášky budou (pokud budou, vždy se může něco změnit…) cca za měsíc, vyhodnocení asi tak v květnu příští rok, a pak následuje přibližně rok vyřizování.
Pokud projdeš ambasádou, tak pak už další pohovor na letišti neděláš. Někde to tu psal, tuším, Mesi, jen odevzdáš imigračnímu obálku z ambasády a jsi tam.

Odpovědět

Neviete kedy bude vyhlásený nový termín?

Odpovědět
Franta (3842)
27.9.2015
13:58

Poslední info je z September 25, 2015
Dates for the DV-2017 program registration period will be widely publicized in the coming months. Those interested in entering the DV-2017 program should check the Department of State’s Visa web page in the coming months.

Vydrž Prťka, vydrž

Odpovědět
Marie (7)
30.9.2015
22:03

Ahoj všichni, víme už prosím kdy bude losování na další rok, nebo je to až na rok 2017? NA rok 2016 jsem pochopila, že už proběhlo. Kdy bude prosím na rok 2018. ? Jak dlouho trvá vyplnění formuláře? Je potřeba se na to speciálně připravit? Popřípadě, kde najdu nějaké rady či odkazy na co si u formuláře dávat pozor?

děkuji

Odpovědět
Pierre87USA (18)
6.10.2015
20:55

@Marie: Marie, loterie na rok 2017 je prave otevrena pro prihlasky. na prihlasku neni treba se nejak zvlast pripravovat, jen mozna bych zminil je nutne mit aktualni fotografii. Muzete ji naskenovat, vyfotit se sama svym fotoaparatem. Je nutne ji dat do spravneho formatu, na oficialni strance, je k tomu urceny validator.
Doplnil bych datumy k loterii, nyni je otevrena pro fiskalni rok 2017, coz znamena, ze nyni se lide do 3.listopadu 2015 mohou prihlasit. 3.kvetna 2016 budou vyhlaseny vysledky. Kazdy uspesne vylosovany uchazec ziska unikatni cislo (neco jako poradove cislo) a od 1.rijna 2016, kdy fiskalni rok 2017 zacina se viza zacinaji vydavat az do 30.zari 2017, kdy fiskalni rok konci.

A na co si davat pozor?
– zejmena na otazku cislo 5. tedy Country where you were born – tedy zemi, kde jste se narodila. POZOR prosim, neplest s narodnosti, jakou mate.
– a take bych jeste upozornil, pokud jste vdana, mate deti, pripojit je do zadosti (budete pro ne potrebovat take fotografie), pokud byste tak neucinila, v pripade vyhry by jim nemusely byt udelena viza. A zde jeste doplnim, pokud jste vdana, vyplne pak jeste samostatne prihlasku pro manzela, ktery Vas uvede jako manzelku. Zdvojnasobite tim sve sance na vylosovani.

Odpovědět
Libor (4)
18.10.2015
13:18

Dobrý den,chci se zeptat..pokud mám vyucni list,tak se můžu zúčastnit loterie nebo to nemá cenu.Jsem vyuceny kuchař. V současné době pracuji jako mistr ve skladu .Jakou profesi bych měl dělat, abych se v případě výhry do USA dostal.Která povolani hledají, neumím moc anglické odborne názvy zaměstnání přeložit . Dekuji

Odpovědět
Pierre87USA (18)
22.10.2015
2:26

@Libor: Doporucil bych se obratit na ambasadu a zeptat se jich. Mel byste mit dokoncenych minimalne 12let skolni dochazky a mel by to byt ekvivalent US maturitni zkousky, coz vyucni list neni. Nicmene v prihlasce tahle moznost (Vocational) je, takze proc to nezkusit. Pokud vyucni list neni dostatecny, system by Vas mel automaticky vyradit, loterie je zadarmo, takze neni co ztratit.

Odpovědět
Pavlík (4)
23.10.2015
19:15

@Libor: Já jsem jiného názoru . Pokud je v podmínkách napsáno MATURITA, je škoda brát šanci lidemm kteří mají šanci se tam reálně dostat. Nehledě na to, že aspoň tu maturitu chtějí z nějakého důvodu. Lidi bez maturity je tam miliony a s taky, taže si nemyslete, že bez vzdělání si tam budete žít pohádkový život to asi ne….Amerika tyto lidi bohužel nepotřebuje. Jako levnou sílu tam mají Mexičany.

Odpovědět
Franta (3842)
23.10.2015
20:46

@Libor:
Buď musíš mít dostatečné vzdělání nebo dostatečnou praxi. Vše je v instrukcích.
http://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2017-Instructions-Translations/DV-2017%20Instructions%20and%20FAQs.pdf

Requirement #2:
Each DV applicant must meet the education/work experience requirement of the DV program by having either:
– at least a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of formal elementary and secondary education;
OR
– two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. The U.S. Department of Labor’s http://www.onetonline.org/ will be used to determine qualifying work experience.

Odpovědět
nomar (4)
8.3.2016
21:32

chcem sa spytat ohladom kupy greencard. viem ze sa realne neda kupit ale znamy sa chce s rodinou vratit a udajne sa da predat alebo prepisat soc.security na niekoho ineho.neviem ako to chodi takto.nikde som na webe nic nenasel.vdaka za odpovede

Odpovědět
Franta (3842)
8.3.2016
23:13

@nomar:
Nesmysl. Určitě ne legálně.

Odpovědět
nomar (4)
9.3.2016
12:38

@Franta</@Franta:

jasne nelegalne zlegalizovat.. islo to ale uz mam aj potvrdeni od pravnika z usa ze to nejde diky..

Odpovědět
nomar (4)
10.3.2016
15:59

@nomar:

Franto este mam otazku. stale ohladem toho kamosa s rodinu. maju teda greencard-pristahovalecke viza do roku 2025. lenze z rodinych dovodov musia odist domov. a nevedia akym stylom prebieha to ked sa vratia dom ci je mozne vratit sa zpatky do statu napr za dva roky. je tam nejaka povinnost hlasit sa v urcitych intervaloch na nejakych uradoch? zeby tie viza neprepadli alebo nieco take. —snad sem to srozumitelne napisal. diky moc za odpoved!

Odpovědět
Franta (3842)
10.3.2016
16:23

@nomar:
Pokud nechce o GC přijít, tak by měl na USCIS nahlásit, proč jede pryč. Samozřejmě nějaký pádný důvod.

Odpovědět
David (117)
11.3.2016
20:31

@nomar:
Drzitel zelene karty muze byt mimo USA maximalne rok. Muze byt mimo az dva roky, ale musi k tomu byt duvod a musi si pozadat na USCIS o povoleni “re-entry permit”. Doba stravena mimo USA se scita. Pokud tuto dobu pretahne, tak jde pred emigracniho soudce a ten rozhodne o odebrani zelene karty.
Tvuj kamos a jeho rodina muze byt mimo USA rok a pak se bez otazek zase vratit zpet. Pokud chceji byt mimo USA delsi dobu, musi pozadat na USCIS o povoleni “re-entry permit” a muzou byt mimo USA az dva roky. Ted jde o to, zda jim bude toto povoleni vydano, protoze k tomu musi mit duvod. A to bude muset byt jo duvod, ze musi odjet na vice jak rok cela rodina. O toto povoleni se musi pozadat z USA a musi o nej pozadat vsichni kdo budou opoustet USA. Vyrizeni tohoto povoleni trva asi tak mesic.

Odpovědět
Marie (7)
13.3.2016
12:08

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s pracovním povolením do USA. Respektive je loterie o zelenou kartu, ale přece musí být ještě jiný způsob, jak se tam dostat a být tam legálně :( , kromě manželství, drahého studia-studentské víza…. Víte, prosím o něčem?
Jaké máte zkušenosti s ježděním co 3 měsíce mimo USA, a pak zase zpátky….Na jak dlouho se musí vycestovat?

děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Marie: Jak jsi přišla na to, že “přece musí být ještě jiný způsob, jak se tam dostat a být tam legálně”? Jsi horký adept na deportaci a zákaz vstupu.

Odpovědět
Franta (3842)
14.3.2016
0:30

@Marie:
Jasně, je tu možnost pracovního víza. Ale na to musíš opravdu něco umět, být kapacita v nějakém oboru.
Pročti si http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html
Uděláš si představu jaké to je, dostat se tam, a že to není žádná sranda, ani když o tebe mají opravdu zájem.

K druhé otázce. To je taková zkreslená představa lidí, co mají v úmyslu v USA pracovat načerno. Dojedou na 3 měsíce, pak někam vycestují a zase se vrátí. Jak jednoduché. Jenže musíš vycestovat mimo severoamerický kontinent (Kanada, USA, Mexiko a Karibik). Obecně se doporučuje dělat mezi delšími pobyty delší přestávky. Imigrační nejsou hloupí, jednou ti to možná projde, ale pokud by jsi to opakovala, tak jim bude divné, že většinu času trávíš v USA a jen minimum doma. To není běžná známka turistiky.

Odpovědět
nomar (4)
14.3.2016
18:33

@David:

Moc krat diky za vsetky rady!
este jednu vec. kamos tam je vlastne len 6 mesiacov a zena s detma tam je len 3 mesiace. je stanovena aj nejaka minimalna doba,ktoru musis pobyvat v statoch od prveho vstupu?
ci mozu teda odcestovat a do roku sa vratit bez udavania duvodu?
vdaka vam za odpovede!

Odpovědět
Franta (3842)
14.3.2016
18:42

@nomar:
Minimální doba není. Odjet můžeš i hned po získání GC, ale je dobré k tomu mít důvod a oznámit to úřadům, aby to nebrali, že odjíždíš a nemáš zájem, a pak kartu nezrušili. To vlastně platí i o odjetí na rok, je lepší a jistější to oznámit. GC je moc cenná na to, aby se o ni přišlo, kvůli nějakému nedopatření nebo nedorozumění.

Odpovědět
David (117)
14.3.2016
22:13

@nomar:
Jak pise Franta neni zadna minimalni doba. Hned pri prvnim vstupu se muzes otocit a letet zpet domu a rok se v USA neukazat. Nemusis mit ani fyzickou zelenou kartu. Orazitkovane vizum v pase ma stejnou vahu jako zelena karta a je platne jeden rok.
Pokud se tvuj kamos vrati do USA za kratsi dobu nez jeden rok, tak se to nemusi nikde hlasit a nikdo se pri odjezdu z USA zajimat nebude. Pouze pri opetovnem prijezdu se muze (ale nemusi) emigracni urednik zeptat proc byl tak dlouho mimo USA.

Odpovědět
Marie (7)
15.3.2016
12:25

@Z.:

jak to myslíte, žhavý adept na deportaci? Pokud tam někdo jezdí na Esta Visa a pak se co měsíce vyjede? Jinak děkuji za ten link pracovním povolení. Určitě to pročtu.

Marie

Odpovědět
Franta (3842)
15.3.2016
19:09

@Marie:
Jde o to, že na ESTA ani víza pracovat (legálně) nejde.
S pracovním povolením tam můžeš být bez nutnosti dělat pauzy. Pracovní povolení platí po dobu kontraktu, max však 2 roky (jestli se nepletu), pak je třeba zažádat o nové. Tohle většinou zařizuje firma (právní oddělení), která má zájem, abys u ní pracovala.

Odpovědět

@Marie: Tak jen do toho! Na takové naivky jako ty tam čekají!

Odpovědět
Marie (7)
18.3.2016
13:26

@Z.:

vím, že na Estu se pracovat nemůže. Ale také vím, že spousta lidí tam nějak pracuje (neoficiálně), bez PP a pak vyjedou třeba na 1 -2 měsíce zpátky do ČR a pak jedou zase zpátky….. tak jsem se jen ptala na zkušenosti……
Ve vší slušnosti, od toho tady ta diskuze je, předávat si zkušenosti, takže myslím, že není na místě někoho nazývat naivkou !!! Ale je to Váš názor, takže Vám za něj děkuji a přeji hezký den :)

Odpovědět
Lubos (9)
18.3.2016
14:49

@Marie: Je to podobne, jako byste se ptala na rady ohledne vykradeni vecerky. To, na co se ptate je nelegalni. Hrozi vam za to vezeni a/nebo deportace. V dobe, kdy si clovek muze vybirat z takrka cele Evropy, to nevidim jako dobry napad.

Odpovědět
Franta (3842)
18.3.2016
15:20

@Marie:
Jak píše Luboš, Z to napsal přímo. Na tomto webu nehledej rady jak udělat něco neoficiálně.

Odpovědět
Marie (7)
18.3.2016
15:26

@Franta:

dobře děkuji za radu.

Odpovědět
Darina (1)
22.3.2016
0:25

Moj velky sen Kalifornia :) Vela ludi tam je nelegalne a su tam happy,len musia mat štastie aby ich nechytili…

Odpovědět
Radim (2)
17.5.2016
9:59

Zdravim. Tak som si overoval vysledky a stale mi vypisuje ze mam niekde nejaku chybu a tak dokola. Všetko mam vyplnene presne ako som si ulozil pri registracke…..funguje ta stranka? je to nejake divne

Odpovědět
Petr Novák (2524)
17.5.2016
14:20

@Radim: Ahoj Radime, to je divné. Kdyby ta stránka nefungovala, budou si stěžovat tisíce lidí. Myslím, že děláš něco špatně:
– Zavři prohlížeč a znovu ho spusť.
– Kód zkopíruj, nepřepisuj ho. Některé znaky, jako třeba l a I, se pletou.
– Kód by měl začínat rokem 2017 a celkem mít 16 znaků.
– Zadej své příjmení
– Rok narození ve formátu 1985
– Správně vyplň CAPTCHA

Pořád nefunguje?

Odpovědět
Radim (2)
18.5.2016
10:29

@Petr Novák: Tak už viem kde bol pes zakopaný. Ja som tam zadával celé meno. Už to funguje. No nie som vylosovaný :/

Odpovědět
Honza (6)
10.6.2016
9:57

Ahojte, mohl bych se prosím také na něco zeptat? Pokud budu vylosovaný a získám zelenou kartu. Odletím a v USA budu nějakou dobu žít (například rok). Bude mít nárok na zelenou kartu i příslušník rodiny, jako je bratr? V té době bude končit středoškolské vzdělání. Bratr je nevlastní s jiným příjmením. Máme společnou matku.
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3842)
10.6.2016
11:02

@Honza:
Tohle už jsem tu někde na stránkách rozepisoval, zkus se podívat.
uscis.gov/family/family-green-card-holders-permanent-residents

Až budeš mít občanství (za 5 let pobytu o něj můžeš žádat), tak můžeš požádat o GC pro bratra. Průměrná doba vyřízení je 13-24 let, takže běh na dlouhou trať.

Odpovědět
Marek (6)
20.7.2016
2:07

Dobry den chci se zeptat jsem v USA na ESTE 3 měsíce pochopitelně u svého otce který tu žije přes 15 let ma zelenou kartu.Ja jsem občan CZ.myslite že dostanu vizum na 6 měsíců na požádání v USA ikdyž mi už běží ESTA? Protože abych dostal zelenou kartu musim tu byt pul roku jestli se nepletu,tudíž problem,je mi 24let. Už tu jsem po třeti,co rok na ESTE.Dekuji za odpověď za radu a taak.

Odpovědět
Franta (3842)
20.7.2016
8:22

@Marek:
Takhle to nefunguje. ESTA má v podmínkách, že nejde nijak prodloužit, musíš odjet. Při žádosti o vízum dokládáš různé věci, to v USA půjde dost těžko.
Ať pro tebe taťka požádá o GC.
uscis.gov/green-card/green-card-through-family/green-card-family-member-permanent-resident

Odpovědět
Marek (6)
21.7.2016
3:23

Kdyby to udělal pro mě to znamená co? Odběr krve na test DNA,pohovor u úředníka a nějaký poplatek? A když dostanu GC musím platit soc a zdrav. Pojištění v USA i v CZ?Díky tve rady jsou k nezaplacení,vážím si toho.

Odpovědět
Franta (3842)
21.7.2016
15:21

@Marek:
DNA asi netřeba, pokud může doložit, že jsi jeho syn. Koukněte oba na stránky uscis.gov a tam najdete, co potřebujete. Vyplnit nějaké formuláře, zaplatit poplatky a čekat. Není to otázka dnů, ale spíš roků. Pokud jsi mimo ČR více než 6 měsíců a můžeš doložit, že jsi byl v té době pojištěn, tak v ČR platit nemusíš. Ale v GC by jsi už žil v USA nastálo a vše řešil tam.

Snad nebude vadil link na “konkurenci”, ale tady někdo řešil podobnou situaci. Jen mu ještě těsně nebylo 21, takže to bylo o něco jednodušší. chicago-cz.com/forum/viewtopp-10343-0-asc-0.html

Odpovědět
Katka (1)
25.7.2016
15:09

Ahoj

dnes mi dorazil email ve kterém mě odkazují na tuto stránku: USAGC DV Lottery s tím že když si to vyplním mám šanci vyhrát. Jen se chci zeptat jestli je to reálné nebo podvod. Jako odesilatel tam je jen Green Card. Nevíte o tom někdo něco prosím?
Předem děkuji za info :-)

Odpovědět
Franta (3842)
25.7.2016
16:11

@Katka:
Ofiko žádný mail na přihlášku nechodí, takže je to jen nějaký zprostředkovatel. A určitě si to nechá náležitě zaplatit. Pokud by tě přihlásili, tak není žádná větší šance. Lepší je si to vyplnit sama na ofiko stránce nahoře v článku. Je to zdarma. Na podzim bude info o tom, jestli je DV-2018 vypsané a jaký je termín.

Odpovědět
Katka (1)
26.12.2016
16:17

Zdravim. Mam otazku, ked niekto prisiel do USA na estu moze byt sponzorovany a dostat green card?

Odpovědět
Franta (3842)
26.12.2016
16:59

@Katka:
ESTA je turistická a má několik podmínek. Mimo jiné i tu, že nebudeš žádat změnu statusu. Nějak to asi půjde, ale bude to porušení podmínek a počítal bych minimálně s pokutou. Zkus pohledat na http://www.uscis.gov

Odpovědět

Ahoj, Ma prosim nekdo z vas zkusenost s green card a vecma kolem pres vzdalenejsiho rodinneho prislusnika(sestrenice/bratranec)? eventualne,co je potreba pro ziskani GC na praci atd. Diky moc

Odpovědět
Franta (3842)
13.1.2017
18:36

@Dan:
Greencard přes sestřenici/bratrance nedostaneš. Jen přes přímé příbuzné. Rodiče, sourozenci, děti nebo manželka. Více na stránce uscis.gov

Odpovědět

@Franta:
a lze nejakym zpusobem resit green card pres praci? i pokud uz je presahnuta 3 mesicni lhuta esty?

Odpovědět
Franta (3842)
17.1.2017
8:00

@dan:
Jak je přesahnutá lhůta, tak jsi porušil zákon a máš problém.
Na GC přes práci jen tak nedosahneš. Nejdřív musíš mít domluvenou tu práci, a pak to vyřizovat, navíc nedostaneš klasickou GC, ale jen pracovní povolení po dobu trvání kontraktu, maximálně však na dva roky. Před jeho skončením se musí žádat znovu, pokud má firma i nadále zájem. A také počítej s tím, že musíš být výjimečný odborník v oboru, obyčejných pracantů tam mají spoustu. Většinou pracovní povolení vyřizují právní oddělení firem, které o tebe mají zájem. Je to složitý proces, kdy se dokládá i to, že na danou pozici nejde dosadit Američan nebo držitel GC. Sám si to jen tak nevyřídíš.

Zkus si přečíst tohle. Získáš trochu představu, jak to chodí.

Odpovědět
bubi (1)
20.4.2017
8:06

Zdravim ai blby dotaz ale co je to Confirmation Number a kde ho zozeniem dikyyyy :)

Odpovědět
Franta (3842)
20.4.2017
8:57

Slovník se rozbil?
Je to potvrzovací číslo, které dostane každý přihlášený do DV programu potom, co vyplní a úspěšně odešle přihlášku. Je ve tvaru 2018xxxxxxxxxxxx, kdy rok znamená o který ročník jde, zde DV-2018, a xka jsou kombinace velkých písmen a čísel. Číslo se pak zadává po vyhlášení výsledků.

Odpovědět
Marek (6)
27.4.2017
5:13

Ahoj nevim zda už někdo tenhle dotaz tu dal, ptám se jestli mam GC a oženim se z českou občankou bude mit narok ba GC taky bez problemu? Děkuji mnohokrát za odpověď :)

Odpovědět
Franta (3842)
27.4.2017
7:42

@Marek:
Jo, ale “chvíli” to trvá, v řádu let a bude muset čekat v ČR.
Tohle jsem našel na jednom neofiko webu s radami kolem imigračního.
Tady tady máš info z ofiko stránek uscis.gov.

Odpovědět

Dobrý den, ma někdo zkušenost, kdy je nejlepsi znovu zažádat o vízum,pokud už bylo jednou zamítnute? Jak je to potom s platnou estou po zamítnutí viza. Je možné je ještě použit? Bylo mi řečeno, ze už je neplatná. Děkuji Jana

Odpovědět
Franta (3842)
28.6.2017
17:38

@Jana:
ESTA se dá ověřit na ofiko stránce, případně zkusit dotaz na ambasádě nebo http://www.uscis.gov.
Žádat znovu o vízum je dobré v době, kdy nastaly potřebné změny, které by mohli mít kladný vliv na vyřízení. Proto je dobré vědět, proč bylo zamítnuto. Nedostatečné záruky vrácení do ČR, nedostatečně obhájená délka doby pobytu, nedostatečné finance na dobu pobytu, možné bezpečnostní riziko…

Odpovědět

@Franta: Děkuji Franto za odpověď. Zkoušela jsem předtim vyhledat mou zadost o estu, ale už ji nemohu dohledat. Na vízum jsem byla před měsícem. Tudíž mi ji zřejmě zrušili. Využívala jsem ji 8 let s vždy s návratem v čase. Procitala jsem na teto strance mnoha komentářů a Vaše odpovědi jsou profesionalni. Potrebovala bych poradit ohledně mého případu jen nevím zdali tyto stránky jsou diskrétní.

Odpovědět
Franta (3842)
28.6.2017
19:41

@Jana:
Je to veřejný web, kam může kdokoliv, asi tak je to tu diskrétní.
Pokud byla žádost o vízum před měsícem zamítnuta, tak asi nemá smysl tam chodit dříve než za půl roku. Ale já osobně bych šel až za rok.

Odpovědět

@Franta: Dekuju za odpověď. Záhadou je, ze na těch stránkach co jste mi poslal jsem svoji zadost našla a je stále platná, na těchto stránkach jsem si ji vždy zadávala, ale na usembassy.gov neni. Takže budu muset zřejmě zavolat a optat se zdali ji mužů využit. Hodně jsem si pročítala podmínky o este a pochopila jsem, ze pokud se zmeni jakákoliv informace tzn. i zamítnutí viza musí se zažádat o novou estu i přesto ze původní je stala platná. Timpádem nemá smysl teď Zadat o novou, je jasné, ze bude zamítnuta.

Odpovědět
Andrej (1)
17.7.2017
11:26

Dobrý den, mám dotaz,jak bych měl začít Green card, pokud žiji v Irsku?Moje rodina a já občany České republiky.Jak často budu muset letat z Irska do České republiky na pohovor? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3842)
27.7.2017
15:08

Tak tu pro vás mám nadějnou informaci z Visa Bulletin July 2017:
“Dates for the DV-2019 program registration period will be widely publicized in the coming months. Those interested in entering the DV-2019 program should check the Department of State’s Visa web page in the coming months.”

Odpovědět

Dobry den, chcem sa opytat, kde je mozne ziadat o americke obcianstvo po 5 rokoch od ziskania zelenej karty. Dakujem.

Odpovědět
Franta (3842)
27.10.2017
5:47

@Miso:
Na imigračním úřadě?
https://www.uscis.gov

Odpovědět

Dobry den prosím o informace Manžel má bratra v USA přes 18,let tam žije má občanství a zelenou kartu jaka je šance že bychom tam mohl jed za nim …žit do USA co je vše nutné vyřídit ?a je lepe aby on nám to tam vyřídil nebo mi tady jak postupovat máme 1 .dítě 4. letou dceru jsme manžele předem děkuji za informace jak dlouho cca se čeká na vyřízeni všeho a mužem tam už Letět nebo spíš ještě počkat ….

Odpovědět
Franta (3842)
11.1.2018
20:55

@Jana:
To svou poznámku u mé odpovědi jsem myslel pro příště. Ne, že se zeptáš na to samé. Šlo o to, že je lepší, když jsou dotazy a odpovědi na určité téma pohromadě, protože se mohou hodit i někomu jinému. Jinak tady odpovídáme na všechno všude, ale pak je to těžko dohledatelné, když se někdo ptá na věci ohledně ESTA v článku o TSA zámku.

Nemá cenu nikam letěl, jak jsi předtím psala, tak bratr manžela má 18 let “jen” GC a to vám nijak nepomůže. Teď píšeš, že má občanství a GC a to je blbost. Buď má jedno nebo druhé.
Teď tam můžete letět jako turisté, ale budete se muset zase vrátit do ČR. GC pro sourozence trvá několik let, klidně i 10. Sourozenci nejsou priorita, tou jsou děti, manželky a rodiče žadatelů, když ti vyčerpají celkový limit pro GC, tak se na sourozence nedostane.

Prostuduj si tohle – http://www.uscis.gov -> Green Card -> Green Card Eligibility -> Green Card through Family -> Green Card for Family Preference Immigrants
Ale tak jako tak o to musí zažádat manželův bratr. A musí být občan USA, ne jen držitel GC.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za informace psala jsme že tam žije přes 18.let těd mu bude 40.let

Odpovědět
Martina (2)
3.2.2018
14:07

Dobrý den,
mám čistě teoretickou otázku k této větě:
“…nebo třeba bezvízově cestovat do zemí, se kterými Američané uzavřeli příslušné smlouvy.”

Pokud někdo získá Green Card, ale nemá US citizenship, může také cestovat podle amerických dohod? Protože při nezískání US citizenship nevlastním americký pas.

A co kdyby člověk vlastnící Green Card měl zájem o pracovní vízum v zemi, ve které mohou získat pracovní povolení američtí občané?

Odpovědět

Zdravím,
mám ivalidní důchod a pokud dostanu GC, příjdu o něj nebo ho budu moci pobírat dál? Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3842)
4.4.2018
16:29

@K.:
Důchod (ani ten invalidní) není vázán na české občanství nebo trvalý pobyt v ČR. Takže bys ho měl brát stále dál i po získání GC. Ale zeptal bych se radši přímo na důchoďáku.

Odpovědět

Moc děkuji za odpověď, poptám se. :)

Odpovědět
Kristyna (10)
26.4.2018
21:44

@Martina: hackuju se, tohle me taky zajima. Znamenalo by to, ze muzeme jet do Australie misto USA?Na druhou stranu se v clanku pise I o tom,ze je treba pobyvat v USA, takze si to protireci… :) tak jak to je?

Odpovědět
Franta (3842)
1.6.2018
19:35

@Vojtěch:
Ty jsi dobře vlezlej. FB jsi založil před 2h a už tu zkoušíš parazitovat svým spamem.
Nejdřív si zkus opravit CapsLock, máš ho zaseklý.

Odpovědět
Franta (3842)
18.9.2018
20:38

Pokud “toužíte” žít v USA a jste ještě mladí na loterii o GC, tak tam zkuste studovat. Zlepšíte si tak angličtinu a udělíte si představu a tamním způsobu života.
V říjnu bude další veletrh, kam se můžete jít podívat a udělat si představu o svých možnostech.
JK EDUCATION EXPO 2018.

Odpovědět
Vašek (156)
10.10.2018
23:44

Není mi jasná jedna věc : z článku a diskuse vyplývá, že americkou adresu pro zaslání GC má člověk uvést už při pohovoru na ambasádě ?? Vždyť v té době člověk ještě neví, jestli GC dostane, a tudíž těžko bude mít již zajištěné bydlení (pokud nebude bydlet u příbizného/známého, ale bude si hledat ubytování vlastní)

Odpovědět
Mesi (778)
11.10.2018
3:54

@Vašek: Pohovor na ambasade je poslednim krokem pred opustenim CR. V tu dobu se jiz ocekava, ze mas zajistene bydleni, protoze od pohovoru a schvaleni imigraniho viza mas omezeny cas na odlet do USA. Ona se ta adresa ale uvadi jiz drive ve formularich.

Odpovědět
Vašek (156)
11.10.2018
14:56

@Mesi: Takže si člověk musí shánět ubytování ještě v době, kdy má jen 40% šanci, že GC dostane?
Od schválení víza je na vycestování půl roku, to je pro shánění ubytování víc než dost. Navíc jednou z výhod GC Lotery má být to, že člověk ze začátku může hledat práci v celých státech, a nevázat se na konkrétní město. Tohle je prostě “divná komplikace”, která svazuje nohy

Odpovědět
Franta (3842)
12.10.2018
0:46

@Vašek:
Ono se počítá s tím, že tam nejedeš úplně na blind. Že už máš něco v plánu. Také je potřeba mít pevný bod, kam ti CG pošlou poštou. I kdyby to měl být jen motel, kde se usídlíš, než budeš mít něco svého.
Chceš do Států, tak musíš brát jejich pravidla.
A jestli se nepletu, tak tu někdo psal, že ta “pravá” adrese se dává po příletu na imigračním. Takže na ambasádu bude možná stačit nějaké předběžná.

Odpovědět
Dave (19)
12.10.2018
4:26

@Vašek: Adresa se vyplnuje jiz ve formulari DS-260, ktery musi odeslat kazdy vylosovany. Adresa lze pozdeji zmenit na ambasade pri pohovoru a nebo pak az pri prvnim vstupu do USA. Zmena adresy pozdeji v USA se nedoporucuje, muze to zdrzet zaslani zelene karty o nekolik mesicu.
Osobne si myslim, ze se adresa uvadi v predstihu proto, aby meli pri pohovoru predstavu kam chces jit. Podle toho pak muzou pozadovat napr. dukaz o financnich prostredcich atd.
Co se tyce loterie, tak by si lidi meli delat starosti s US adresou az potom, co budou vylosovani.

Odpovědět
Michal (2)
12.10.2018
16:37

Dobry den, je mozne ze zelena karta moze expirovat? Nevyuzil som ju a v roku 2006 som bol vylosovany. Co bolo pred 12 rokmi. Je to mozne? Dakujem.

Odpovědět
Michal (2)
12.10.2018
16:39

Dobry den, je mozne ze zelena karta moze mat nejaku expiraciu?Nevyuzil som ju a v roku 2006 som bol vylosovany.Volala mi aj nejaka pani z ambasady v roku 2007 ke dsom prisiel z Australie. Dakujem.

Odpovědět
Franta (3)
13.10.2018
0:25

@Michal:
Nevím, co přesně máš na mysli a stejně tak nemám přehled o této problematice. Takže pouze dedukuji. GC je “napořád”, ale vydává se na 10 let, něco jako trvalý pobyt, co mají Slováci žijící v ČR a pravidelně ho prodlužují. Ostatně i já si musím měnit OP, každých 10 let.

Vylosovali tě a nic jsi nezařizoval? Pak GC nemáš a nikdy jsi jí neměl.
Vyřídil sis jí, ale do Států jsi nejel? Takže jsi jí vlastně neaktivoval a (podle mě) nejspíš o ni přišel.
Vyřídil sis jí, byl jsi nějakou dobu ve Státech, ale pak jsi odjel a už se nevrátil? Zkus se spojit s americkou ambasádou nebo spíše s USCIS, zda je v tvém případě možná obnova.

Odpovědět
Dave (19)
15.10.2018
3:04

@Michal: Podle toho co pises to vypada, ze jsi byl vylosovvany a po vylosovani jsi odeslal papirove formulare postou. Ambasada te pozvala na pohovor, na ktery jsi neprisel, protoze jsi byl v Australii. Proto te asi kontaktovala ambasada, coz vetsinou nebyva zvykem. Kdyby jsi tenkrat sel na pohovor do konce zari 2007, tak by jsi na GC mel narok. Jinak jak pise Franta Jsi GC nkdy neziskal.

Odpovědět
klara (12)
13.1.2019
21:50

na turistické vízum ani estu se nemohu vdát protože je to nelegální, neplánuji ale studovat ani au pair.. jak se dostat do USA abych se mohla v usa vdát s přítelem a poté získat zelenou kartu ?? plánuji odcestovat kolem října 2019. potřebuji poradit.

Odpovědět

@klara: predpokladam ze pritel je american tak je potreba vyridit snoubenecke vizum a pak mit do 3 mesicu svatbu a pozadat o zelenou kartu

Odpovědět
klara (12)
14.1.2019
0:35

@Jb: snoubenecké vízum trvá vyřídit déle než 11 měsíců, nebo to jde i jinak ? děkuji.

Odpovědět
Václav (156)
14.1.2019
10:22

@klara: Tak šlo by odletět na klasické turistické vízum (ne ESTA! u té jsou změny zakázané), a po svatbě požádat o změnu na přistěhovalecké pro manžele

Odpovědět
klara (12)
14.1.2019
18:04

@Václav:
četla jsem ale že se to považuje za podvod ? ale i lidech kteří neměli problém

Odpovědět
Franta (3842)
14.1.2019
19:51

@klara:
Tak, není to úplně správný postup, ale na rozdíl od ESTA to prý B-2 umožňuje celkem bez problémů.

Odpovědět
Vašek (156)
15.1.2019
10:52

@klara: Za podvod by to považovali, pokud bys přiznala, že jsi tam s tím záměrem už jela. Pokud tam ale poletíš jako turista, a uprostřed pobytu se spontánně rozhodnete, že se vezmete, žádný zákon tím neporušíš :)

Odpovědět
klara (12)
16.1.2019
21:45

@Franta: znáte někoho ze zkušeností ?

Odpovědět
Franta (3842)
17.1.2019
0:17

@klara:
Vím o několika lidech, co byli v USA dost let načerno a po sňatku s americkým občanem se jim povedla legalizace. Takže v tomhle případě, kdy bude pobyt legální, by to také neměl být problém.

Odpovědět
Vratislav Tupec (10)
28.1.2019
14:39

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptat kde o zelenou kartu zažádat, co potřebuji pro její získání (papíry, atd), kolik můžu podat přihlášení po sobě (2019, 2020…) ? Děkuji.

Odpovědět
Lukáš (393)
28.1.2019
18:32

@Vratislav Tupec:
Pane Tupec, to je ten článek tak strašně složitý nebo dlouhý?
Doporučuji vám ale, že pokud nezvládnete ani tohle, opravdu, ale opravdu se do takového celkem náročného, zdlouhavého a ne zrovna levného procesu nepouštějte!
…ale pokud na tom trváte, tak v článku je jasně uvedeno:
Nejprve to nejdůležitější – vyplnění přihlášky do loterie na oficiálních stránkách https://www.dvlottery.state.gov/ je zdarma.

Odpovědět
Franta (3842)
28.1.2019
20:49

@Vratislav Tupec:
S ohledem na uvedené příjmení se mi chce napsat něco nevhodného…

Doporučuji přečíst článek a diskusi u něj, poté pokračovat v https://chcidoameriky.cz/tema/zelena-karta

Odpovědět
klara (12)
28.1.2019
22:57

@klara:
při žádání o vízum v Praze, nebylo by podezřelé říci že chci trochu objevovat spojené státy a budu bydlet v domě zdejšího kamaráda (adresa přítele) i když by to bylo poprvé co navštěvuji státy? ocením jakékoliv rady a děkuji předem za odpověď.

Odpovědět
Franta (3842)
28.1.2019
23:06

@klara:
Proč? Spousta lidí bydlí u známých.

Spíš, aby to nepochopili, že je to “ženich” a tvá cesta k zelené kartě. Taky by mohlo být divné, že u něj budeš bydlet celou dobu a místo Států budeš poznávat jen blízké okolí. Záleží, jak to máš naplánované a jak jim to podáš? Já kdysi byl u tety v Michiganu, ale většinu času jsem strávil v Kalifornii.

Odpovědět
klára (12)
1.2.2019
15:39

@Franta: bydlela bych u něj ( spolu s jeho otcem a sestrou) a zůstali by jsme pravděpodobně celou dobu na floridě. máte nějaké ošemetné tipy jak podat důvod a ůčel pobytu aby to bylo co nejméně podezřelé ? děkuji moc za ochotu poradit :D

Odpovědět
Franta (3842)
1.2.2019
16:45

@klára:
Ošemetné tipy nemám. Nejlepší je pravda, při té se pak nemůžeš zamotat do výmyslů. Řekni, že chceš poznat Floridu. Udělej si seznam míst, co chceš vidět, nějaký časový rozvrh. Třeba to nebude potřeba, ale na případném secondary, by to mohlo pomoct.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.