Zelená karta do USA: Jeden z mála způsobů, jak dlouhodobě legálně pobývat ve Spojených státech

Po životě v Americe sní obrovské množství lidí, nejen těch z Česka. Pro drtivou většinu z nich je to však sen nereálný, neboť imigrační politika Američanů je stále přísnější. Jednou z mála cest, jak si začít žít svůj americký sen tak je Zelená karta, oficiálně pak identifikační karta legálního obyvatele USA, který nemá americkou státní příslušnost.

Zelená karta USA | © Petr Novák

Jak mi Zelená karta alias Green Card pomůže?

Jste-li držitelem Zelené karty, můžete zcela legálně a trvale pobývat na území Spojených států amerických, pracovat zde, studovat, využívat zdravotnické služby i sociální pomoc vlády nebo třeba bezvízově cestovat do zemí, se kterými Američané uzavřeli příslušné smlouvy. Až na několik výjimek máte prakticky stejná práva, jako jakýkoliv rodilý Američan – zapomeňte třeba jen na to, že budete volit nebo že se naopak necháte někam zvolit.

Pokud vás vylosují, získavá právo na víza i váš manžel(ka) a svobodné dítě do 21 let. Podá-li tedy přihlášku každý člen takové rodiny, šance na výhru se značně zvyšují. Děti starší 21 let musejí přihlášku podávat samostatně.

Po pěti letech si pak výherce může požádat i o americké občanství. Karta samotná až na nějaké výjimky odebrat nelze, je však potřeba pobývat v USA.

Loterie o Zelenou kartu

K získání Zelené karty potřebujete v podstatě jen ohromnou porci štěstí. Každoročně se totiž pod záštitou Ministerstva zahraničí Spojených států amerických koná loterie, kdy je vybráno okolo 50 000 lidí z celého světa, kterým je při splnění dalších podmínek Zelená karta udělena. Přihlášky do loterie se přijímají vždy koncem roku, zúčastnit se jí můžou Češi i Slováci.

Pokud již skákáte radostí a přemýšlíte, jestli budete bydlet na Floridě nebo raději v Kalifornii, mírněte své nadšení. Dle statistik z minulých ročníků šance, že budete vylosováni, je v případě obyvatel Evropy mezi jedním a dvěma procenty. Za posledních pět let takové štěstí mělo nanejvýše 158 Čechů (rok 2007), resp. 169 Slováků (v roce 2008). Ale jak se říká – je zbytečné házet flintu do žita a přihlášku do loterie neodeslat.

Na co si dát pozor aneb nenechte se nachytat!

Nejprve to nejdůležitější – vyplnění přihlášky do loterie na oficiálních stránkách https://www.dvlottery.state.gov/ je zdarma. Stane-li se vám, že po vás na nějakých internetových stránkách budou chtít registrační poplatek, poplatek za zpracování apod., nemusí to nutně značit podvod, nicméně se nejedná o oficiální stránky. Lidově řečeno – někdo si jen chtěl přivydělat pár (desítek, stovek…) dolarů.

Takoví podnikatelé mají svůj systém tak propracovaný, že stačí vyplnit byť jen jedinou stránku formuláře, kde se uvádí telefonní číslo, a už je máte na krku. Alespoň dle mé vlastní zkušenosti pak můžete čekat třeba ranní (sobota 7:00) telefonát, kdy vás budou přesvědčovat, ať onen formulář vyplníte celý a žádost odešlete. Že u nich máte šanci zdaleka největší a těch několik málo (desítek, stovek) dolarů za tu Ameriku fakt stojí.

S tím souvisí i další trik, tentokrát již těch nepoctivých podnikatelů. Ti se vám budou snažit nakecat, že pokud se zaregistrujete právě přes jejich internetové stránky, budete mít daleko větší šanci na výhru. Nebudete! Je to jen další z řady triků, jak z vás vylákat dolárky.

Někoho by mohlo rovněž napadnout, že čím víc přihlášek podá, tím větší šanci na vylosování bude mít. Bohužel, každá osoba smí podat maximálně jednu přihlášku ročně, při podání většího počtu přihlášek jste z loterie nenávratně vyloučeni. V minulosti se již několikrát stalo, že se u šťastného výherce zjistilo porušení tohoto bodu pravidel a dotyčný musel opět vybalovat kufry.

Diskuze k článku (350 komentářů)

Franta (3802)
12.9.2013
23:40

@Igor:
To není (v současné době) přihlášková stránka, ale stránka, kde se zjišťuje, zda tě nevybrali. A už bude přihlašování aktuální, tak tam bude i odkaz na přihlášku. Bývá to cca v listopadu. Sleduj http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html jestli se tam neobjeví info o DV-2015

Odpovědět
Štefan (71)
21.9.2013
3:15

A je to tu. DV-2015 bude!

DV 2015 Program: Online registration for the DV 2015 Program will begin on Tuesday, October 1, 2013 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and conclude on Saturday, November 2, 2013 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4). See the Diversity Visa Program Instructions webpage for the DV 2015 Instructions and any available translations.

Odpovědět
Aleš (1)
29.10.2013
16:19

Ahoj.. prosím o radu. Dříve jsem bydlel v Anglii a uvažoval o ceste do Ameriky. Tak jsem si našel nějaké stránky, vyplnil je a zajímal se o to. A teď mi chodí emaily z usagc.org. Že jsem byl vylosován a dostanu na 10 let green card za 400 dolarů. Po přečtení některých komentářů si teď nejsem jistý zda to posílat a vůbec se tím nějak zabývat. Podíval by se na to někdo a napsal zda zaplatit a doufat či se na to vykašlat.. Díky..

Odpovědět
Roman (7)
30.10.2013
9:48

@Aleš: je jediný způsob, jak vyhrát zelenou kartu v loterii do USA a to je tady: https://www.dvlottery.state.gov/. Žádný jiný způsob neexistuje. Registrace je zdarma, nic se neplatí. Pokud budeš mít štěstí a budeš vylosován, tak to taky ještě nemáš jisté, ale postupuješ do dalšího kola, kde ti t buď dají nebo nedají. Možných je pouze 50 tis. GC, ale vždy se losuje cca 120 tis. lidí, ze kterých se dále vybírá. Také záleží, jestli splňuješ všechna kritéria a jaké máš pořadové číslo. Je to o velkém štěstí. Ročně je vylosováno cca 120 čechů, ale dostane to pouze 30-100 lidí. Poplatky platíš až když jsi pozván na pohovor na ambasádu a to už to máš víceměně jisté, že to dostaneš. To, o čem píšeš je podvod a mystifikace lidí.

Odpovědět
Štefan (71)
30.10.2013
16:14

@Aleš:
Zřejmě jsi vyplnil stránky nějakého “zprostředkovatele”. Uvozovky proto, že jsou poctivý a nepoctivý zprostředkovatelé. Oba druhy si samozřejmě nechají zaplatit. Jedni tě přihlásí, druzí ne.
Oficiální stránky jsou ty, co uvedl Roman. Vládní stránky končí .gov, vše ostatní se tak jen tváří. Nemusí se jednat vždy o podvod, ale vžy je to spojeno s dalšími finančními náklady navíc. Některé stránky tě opravdu přihlásí a pokud jsi vylosován, tak ti dají vědět, ale nechají si zaplatit tu službu + “jako” pomoc s následným vyřizováním, ale to si stejně musíš udělat sám. Ty jdeš k lékaři na prohlídku, ty děláš pohovor, ty si musíš zajistit překlady dokumentů. Prostě nejlepší je si to rovnou od začátku vyřizovat sám.

Odpovědět
Conder (3)
3.11.2013
18:49

Zdar ľudia,
s ktorými krajinami uzavreli USA tú zmluvu, že tam môžem cestovať ak získam zelené kartu? Alebo či tam patrí aspoň Kanada
Diky :)

Odpovědět
Franta (3802)
3.11.2013
19:54

@Conder:
Jak to myslíš? Zelená karta není na cestování. Cestovat můžeš všude tam, kam to jde.

Odpovědět
Conder (3)
4.11.2013
22:19

@Franta: Jste-li držitelem Zelené karty, můžete […] třeba bezvízově cestovat do zemí, se kterými Američané uzavřeli příslušné smlouvy.
Tak by som chcel vedieť, že s ktorými krajinami uzavreli tie zmluvy.

Odpovědět

Ahojte chtěla jsem se zeptat jestli nevíte jak je to s pobytem na Floridě. Mám na mysli získání amer.občanství. Od přítele sestra musela být nějakou dobu ve svazku s típkem amerického původu aby to občanství získala a na internetu jsem četla že stačí pouze žít v USA po dobu 5 let,ale nevím jestli tohle platí i pro Floridu nebo jen některá města v USA. Nevíte tedy jak to je? Díky moc

Odpovědět
Conder (3)
8.11.2013
23:02

@Andy: Najprv potrebuješ zelenú kartu, alebo iné prisťahovalecké víza. A potom tam stačí žiť 5 rokov ako spomínaš, a následne môžeš požiadať o americké občianstvo.

Odpovědět

Děkuji

Odpovědět
Franta (3802)
12.11.2013
2:31

@Conder:
Jenže, to cituješ tenhle článek. Máš to někde a oficiálních stránkách?

Odpovědět
Lucie (1)
6.12.2013
11:19

Ahoj, prosím mám jeden dotaz, jestli jsem to dobře pochopila. Někde jsem slyšela, že turistické vízum do USA se dává na deset let. Ale pobyt tam může být jenom 3 – 6 měsíců (podle zadání imigračního úředníka). Bylo by tedy teoreticky možné jet na 6 měsíců do USA, na měsíc se vrátit do ČR a pak opět praktikovat těch 6 měsíců. A takto pořád dokola po dobu těch max. 10-ti let? A podle čeho imigrační úředník volí, zda povolit pobyt na max. tři, nebo na max. 6 měsíců? Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět

Ahoj Lucie, takhle to možné není.
Jde o to, že musíš absolvovat ještě onen pohovor, při kterém úředník zjistí, že jezdíš do USA takto často. A bude mu to podezřelé – takže ze začátku to možné je, ale s každou další cestou je víc a víc pravděpodobné, že ti vstup do země nepovolí.

Odpovědět
Václav (1)
14.12.2013
23:58

Ahoj, zajímalo by mě, jak by to bylo, kdybychom chtěli do USA trvale s přítelkyní. Předpokládám, že šance, že budem vylosováni v loterii oba dva je mizivá. Má nějakou šanci na zelenou kartu i partner (ne zákonný) majitele zelené karty? Asi jen zákonný, tedy manžel/ka, co? Pokud to je tak, tak jak by se postupovalo v případě, že by jeden zelenou kartu dostal a až pak by došlo ke sňatku? Díky moc :)

Odpovědět
Krista (73)
16.12.2013
10:44

@Václav:

ahoj. Pokud by jeden se jeden z vás dostal mezi vylosované ZK ( to ale ještě neznamená, že se dostaneš do druhého kola) tak je možné se oženit(vdát) a partnera do toho taky zahrnout. Zrovna nedávno jsem tohle řešila s klukem, který se na mě obrátil o radu. A později mi psal,že se vzali až pozděli a u pohovoru na ambasádě vše proběhlo bez problémů a ZK dostali oba.

Odpovědět
Daniel (20)
30.4.2014
2:36

Dobry den. Potrebuji ze zeptat, zda predesly nelegalni pobyt na uzemi USA (duben 2000 – zari 2004) zamezi pri pripadne “vyhre” v DV lottery prideleni zelene karty. Vite to nekdo? Take jsem mezi temy daty byl v USA rok a pul zenaty s americankou ale vlivem vlastni blbosti jsem ani nezacal proces zlegalizovani se. Vyhosteny jsem nikdy nebyl, odletel jsem dobrovolne sam po rozvodu (anulovani) manzelstvi.

Odpovědět
Roman (7)
30.4.2014
8:28

@Daniel: Ahoj Danieli. Porušil jsi tímto imigrační zákon USA a od data návratu, tj. u tebe 2004, musíš počkat 10 let. Po 10 letech se vše maže. Pokud by jsi ZK vyhrál dříve, tak ti ji stejně nedají a to by tě asi hodně mrzelo, protože šance ZK vyhrát je tak 1-2%. Já byl stejný případ. vrátil jsem se 2002 a v roce 2013 jsem ji vyhrál. Měl jsem strach, že se mě na ambsádě zeptají, co jsem tam dělal 3 roky, ale šel jsem s pravdou ven, nemá smysl lhát, a on mi tuto informaci potvrdil. Smazalo se to u mě v roce 2012. Ty už můžeš hrát letos, kdy to bude 10 let. pokud se dostaneš do druhého kola, tak to zjistíš až 1.5.2015. Ahoj a hodně štěstí.

Odpovědět
Daniel (20)
30.4.2014
21:36

@Roman:

Moc dekuji za odpoved kterou jsem krapet cekal :-) Ja si ted teoreticky hraji s mesicema, kdyby! vracel jsem se v zari 2004 a de facto i kdybych zitra byl vyloosovan tak zakaz se tyka 10ti let zakazu vycestovat do USA, coz se stejne ani nestane pri vyhre letos a i pohovor na ambasade by se teoreticky konal az po tech 10ti letech zakazu. Urcite ne pred zarim 2014. Takze ciste hypoteticky mam sanci i letos pri vyhre? Po prostudovani tech prvotnich formularu co se posilaji do Kentucky se ptaji na vsechny predesle cesty do USA, kde by ovsem stalo ze jsem tam byl par let na turisticjke vizum B-2. Vzhledem k tomu cos psal tak jsi take tot vyplnoval do tech formularu, odelal a presto jsi postoupil dale? Dekuji za odpoved, snad jsem to napsal pochopitelne. Daniel

Odpovědět
Roman (5)
4.5.2014
15:47

@Daniel: Ahoj Danieli. Myslím si, žeto,jestli jsi porusil zakon posuzují jiz v Kentucky. Pokud by jsi vyhrál a poslal vyplněne formuláře pred 10/2014, tak si myslim, ze to je jeste v pasmu 10 let. Pokud by to lae dostali az po 10/2014, tak by to mohlo byt v poradku. Mimochoem, je květen a to by jsi uz mohl vedet,jestli jsi postoupil do dalšího kola nebo ne. Do formulářů doporucuji uvést vse podle pravdy. Já tam byl na turisticke vizum pres 3 roky a vse jsem přiznal. Kdyz budeš lhat,tak si.muzes jenom pritizit. Nicméně,jestli te vybrali, tak čim později to pošleš, tim se ti sance na ZK snižují,ale v tvem případe ti nic jineho nezbývá. Záleží take na poradovem čísle, ktere máš. Pisi z mobilu a tak tam jsou pravopisne chyby.

Odpovědět
Daniel (20)
4.5.2014
19:22

@Roman: @Roman:

jojo, hned 1.5. v 18h u nas jsem si to zjistil :-) vyhral jsem letos zase prd takze odpoved nikdy nezjistime jestli by to takto vyslo nebo ne a zas budu doufat pristi rok. Kazdopadne preju hodne stesti a malo nervu vsem co letos vyhrali :-) a kdyby si me nejaka vyherkyne chtela vzit narychlo ;-) tak budu rad. samozrejme odmena jista ;-)

Odpovědět
alexandra (1)
24.5.2014
2:25

Ahoj taktez by me zajimalo zda zelena karta plati I do Kanady.

Odpovědět
Franta (3802)
24.5.2014
20:33

@alexandra:
Jsou Kanada a USA jeden stát? Nejsou. Tedy neplatí.

Odpovědět
Michaela (1)
20.6.2014
16:25

Ahojky, když mě náhodou vyberou a vším projdu a tedy odjedu do USA, aby mi přišla ta karta, jak dlouho pak platí? Je to pouze těch 6 měsíců (jak jsem četla někde tady) nebo déle? míšaa

Odpovědět
Franta (3802)
20.6.2014
22:15

GC pak platí pořád, jen nesmíš opustit USA na více než 6 měsíců během roku, je jedno, jestli v kuse nebo na několikrát. Pokud tak učiníš, musíš si pak vyřizovat povolení, případně reaktivaci GC. Záleží na délce pobytu mimo USA.

Odpovědět
Roman (5)
22.6.2014
14:51

mam GC a byl jsem se na tuto konkretni vec zeptat na USCIS osobne v DesMoines v Iowě. Podminka pro zachovani GC je, ze aspon 1x za 365 dni od posledniho vstupu do USA musis na uzemi USA znovu vstoupit. Jinymi slovy, navstivis-li USA 1x za rok, treba dovolena, nepotrebujes ReEntry permit a muzes zit v ČR, aniz by jsi o GC přišel. Pokud chces americke obcanstvi, musis za poslednich 5 let zit minimalne polovinu doby v USA.

Odpovědět
Roman (5)
22.6.2014
14:54

@Michaela: zelena karta je vydavana na 10 let a dostanes ji az v USA, potom se jiz jemom obnovuje. Vzit ti ji nemuzou, pokud něco trestneho neprovedes nebo neporusis podminky pro cestování, ktere jsem popsal výše.

Odpovědět

Já mám z USCIS odlišné informace než Roman. První GC je vydávaná jen na 2 roky. Pak se musí požádat o novou. Během žádosti si tě znovu prověřují a v rámci toho i zkoumají, jak dlouho jsi pobýval mimo US. Pokud je vše OK, tak druhou GC vydají na 10 let.
Pokud máte GC, tak nesmíte strávit mimo US déle než 6 měsíců z jednoho roku.

Odpovědět
Roman (5)
23.6.2014
0:48

@Michaela: Záleží, na jakem zaklade byla GC ziskana. Na zaklade sňatku to muzou byt 2 roky a potom to přezkoumávaji a prodluzuji, protoze tam se dela hodně fiktivních sňatků. Ja ji vyhral loni v loterii a tento tyden mi prisla poštou a mam ji na 10 let a na USCIS jsem byl osobne minule pondeli a dostal jsem informace, o ktere jsem se tady podelil.

Odpovědět
Franta (3802)
23.6.2014
1:26

Na 2 roky je vydávána “zkušebně” u sňatku. Že je při získání přes DV program “na pořád” mám od známých, ale je možné, že to tak vidí kvůli tomu, že je její “prodloužení” pouze “formalita”.

To s tou dobou mimo státy je otázka výkladu. To, že stačí jednou do roka dorazit a ukázat se, není tak jisté. Já osobně bych takový postup neriskoval. https://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/maintaining-permanent-residence Nehledě na to, že GC většina lidí chce proto, aby mohli být ve Státech a ne se tam jen jezdit dovolenkovat.

Odpovědět
David (4)
13.7.2014
20:35

Dobrý den, pochopil jsem to správně, že DV 2015 v tuto chvíli už je uzavřené a musím čekat na případné DV 2016. A to bude mít přihlášky cca letos v listopadu 2014?
Díky

Odpovědět
Franta (3802)
13.7.2014
23:18

@David:
Přesně tak

Odpovědět
jirka (5)
21.7.2014
23:29

ahoj, neresime ani gc ani emigraci, normalne by jsme si chteli na floride koupit dum a auto a jezdit tam pres zimu na dovolenou, jenze mi prijde ze nic z toho nejde, nechceme tam pracovat ani legalne ani nelegalne, v vr mame fungujici firmy takze prijem mame zde. ma nekdo prosim zkusenost jak toto zrealizovat? jirka

Odpovědět
Franta (3802)
21.7.2014
23:56

@jirka:
Takhle to dělá více lidí, takže by to jít mělo. S legislativou ti ale neporadím.
Zkus se zeptat někde v realitce nebo na Googlu https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=how+buying+house+on+florida+for+foreigners

Odpovědět
jirka (5)
22.7.2014
0:19

blbe je ze dum ue v zasade v pohode spis resime to auto, pry nejde prihlasit pokud nejsme us citizen

Odpovědět

@jirka: to je pravda, u nás v Chicagu musíš mít illinoiský řidičák a “americké rodné číslo” aneb SSN, viz:
https://www2.illinois.gov/services/SOS/renew-driver

Odpovědět
jirka (5)
22.7.2014
22:49

proboha to vazne neni zadne reseni?)) chceme tam jen bydlet a normalne fungovat, nic od statu nechceme dokojce nemame problem se po 90 dnech otocitnaby jsme splnili zakon, kazdej clovek ze tretiho sveta nema problem se do usa dostat ale kdyz tam chete jen napul bydlet tak desnej problem)))

Odpovědět
Franta (3802)
23.7.2014
13:47

@jirka:
Možná je načase začít se zabývat legislativou a nerozčilovat se. Jsou Češi, co tam jezdí taky jen na dovolenou a mají tam dům i auto. Nějak to určitě jde. Jako cizinec-majitel nemovitosti jsi na tom stejně jako standardní turista. Nemáš žádné výhody ani na imigračním. Dokonce by to možná mohl úředník vnímat, jako budování zázemí v USA pro budoucí přesun nastálo. Ale to asi jen v extrémním pohledu na věc. Spousta “známých” Čechů takhle na Floridě funguje, mají tam dům nebo apatrmán a jezdí tam několikrát do roka.
Tuhle otázku bych asi řešil jinde než na turistickém “for fun” webu. Tohle chce hlubší znalosti.

Odpovědět
jirka (5)
26.7.2014
18:33

@Franta:
no jenze ja se nerozciluju)) ano asi to sem neptari mozna jsem doufal ze nekdo resil podobny problem) pokud jsi si vsiml zadne vyhody jsem neocekaval ani nechtel, jen hledam jak to vyresit auto si najimat proste nechci je to zbytecne drahe pokud se jezdi casto a pravidelne. ale vse, dekuji)

Odpovědět
Franta (3802)
27.7.2014
11:09

@jirka:
Možná mi to tak jen vyznělo.
Asi nikdo, nečeká, že za koupi domu mu dají GC, ale k “investici do USA” by se mohlo přihlédnou a majiteli nemovitosti umožnit aspoň mít vlastní vůz. Zkus realitku zabývající se prodejem nemovitostí v USA, tam by něco vědět mohli.

Odpovědět

Ahoj chcem sa opýtať aký postup je pre získanie zelenej karty a kolko to trvá časovo po zosobaseni sa s us občanom?

Odpovědět

@jirka: na Floride si môžeš kúpiť aj dom aj auto a nemusíš mat ani green card ani us vodicak

Odpovědět
jirka (5)
2.8.2014
0:32

@Noro:
ahoj, na koupi auta samozrejme ridicak us nepotrebuji ale na jeho registraci ano )) bez us drv licence to auto totiz na DMV nezaregistruji a ani nepojisti

Odpovědět
Noro (3)
2.8.2014
22:23

@jirka: naFloride si môžeš spraviť us vodicak aj na turistické viza

Odpovědět
Franta (3802)
1.9.2014
11:59

Pro přihlášky do DV 2016 ještě není určeno datum, ale už je oznámeno, že i tento ročník bude.

Dates for the DV-2016 program registration period will be widely publicized in the coming months. Those interested in entering the DV-2016 program should check the Department of State’s Visa web page in the coming months.

Odpovědět
Lukas (4)
7.9.2014
19:33

Prosím Vás viete niekto officialnu stranku na ktorej bude ako prvy zobrazeny datum tohto rocnej loterie DV-2016 kedze to bude asi uz za niekolko dni a chcem si to presne odkontrolovat. Dakujem.

Odpovědět

@jirka:

Ahoj Jirko, pokud chces nejake info napiš na rv@rvl.cz.

Již 4 rokem funguji jak chces ty. Jde to ale je tam par ale.

Odpovědět
Lukáš (1)
13.9.2014
14:18

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké jsou podmínky pro podání žádosti o zelenou kartu. (věk, studium, peníze….) A také, kdy (odhadem) začne registrace na DV 2016. Prý to bývý většinou v říjnu-listopadu, tak jen se chci ujistit. Děkuji za odpovědi

Odpovědět
Franta (3802)
13.9.2014
16:44

@Lukáš:
Instrukce pro DV-2015:
http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/Diversity-2015-Instructions.html
Pro 2016 to bude asi stejné/podobné.

Kdy to bude se ještě neví, viz info dva příspěvky nad tvým.

Odpovědět
Pavel (2)
28.9.2014
15:50

@Rv: Ahoj, mohl by jsi sem napsat nějaké info ohledně registrace auta. Taky by mě to zajímalo.

Odpovědět
Franta (3802)
28.9.2014
19:18

@Pavel:

Lepší bude, mu napsat na ten mail.
Standardně ale potřebuješ US řidičák a adresu, nejspíš i Social Security number.

Odpovědět
Pavel (1)
19.10.2014
2:36

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat, zda je možnost vyhrání zelené karty i pro mě jako studenta stále ještě střední školy v ČR nebo musím dokončit studium. Taktéž bych se chtěl zeptat kde pohovory probíhají a jakým způsobem. Zda se to řeší přes Ambasádu v ČR nebo v US. Děkuji za odpověď a krásný zbytek noci.

S pozdravem

Pavel.

Odpovědět
Franta (3802)
19.10.2014
5:23

@Pavel:
Musíš mít DOKONČENÉ vzděláni, ekvivalent 12ti let US studia. Takže až dokončíš školu, tak se klidně přihlas. Pohovor je standardně v Praze na ambasádě.

Něco si můžeš přečíst zde
https://chcidoameriky.cz/loterie-o-zelenou-kartu-green-card-lottery-navod-co-delat-v-pripade-ze-jste-byli-vybrani

Odpovědět
Martin (4)
26.12.2014
21:53

Zdravim,
jedna otazka, pri vyhre GC, jednym z potrebnych dokumentov potrebnych doniest na interview je policajne potvrdenie, ale nerozumiem, ake potvrdenie, potvrdenie coho…

Vdaka

Odpovědět
David (117)
27.12.2014
1:47

@Martin:
Mezi pozadovanymi dokumenty k pohovoru je i tzv. Police Certificate coz je vlastne vypis z trestniho rejstriku.
Blizsi informace lze nalezt zde:http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/prepare-supporting-documents.html

Odpovědět
Vojta (1)
3.1.2015
13:09

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda-li pokud GC získám je nějaká lhůta, kdy bych se musel do USA přestěhovat? Musím tu ještě dostudovat školu. Můžou zelenou kartu odebrat za to, že je člověk delší dobu v ČR? Díky

Odpovědět
David (117)
3.1.2015
23:46

@Vojta:
Po uspesnem pohovoru na ambasade ziskas emigracni vizum, ktere je platne pul roku. Do teto doby musis vstoupit na uzemi USA s platnou zdravotni prohlidkou, ktera je platna take pul roku. Pri vstupu do USA ziskas do pasu razitko, ktere potvrzuje tvuj LPR status (ze mas legalni trvaly pobyt) a je platne jeden rok. Muzes se tedy hned otocit, letet do CR a rok se v USA neukazat. Pokud chces byt mimo USA delsi dobu nez rok, musis si vyridit re-entry permit. Ten je platny dva roky a pro jeho ziskani musis byt fyzicky pritomen v USA a musis mit konkretni duvod, coz dokonceni studia je.
Pokud jsi mimo USA delsi dobu nez rok bez re-entry permitu nebo dva roky s re-entry permitem tak te do USA sice pusti, ale predaji tvuj pripad emigracnimu soudu a ten bude rozhodovat o odebrani tve zelene karty. V takoven pripade se muze snadno stat, ze o zelenou kartu prijdes, pokud k prekroceni doby nebyl fakt zavazny duvod.
Jinak doba, po kterou jsi mimo USA, se scita. Takze ne 11 mesicu mimo USA, mesic v USA a porad dokola.

Odpovědět
Lubos (9)
4.1.2015
4:23

Ahoj, uz dlouho mi vrta hlavou dotaz. Na oficialnim webu jsem hledal odpoved, ale v nejake rozumne dobe jsem ji nenasel, tak si zkusim usetrit cas a zeptat se tady. Pokud vyhraju loterii o GC a ziskam kartu, dostanu kartu na 2 roky, kterou si po uplynuti teto doby prodlouzim na 10 let, anebo dostanu hned 10letou a 2leta je pouze pro pripad, kdy bych ke GC prisel pres snatek s americanem? Predem diky za odpoved.

Odpovědět
pavel (5)
4.1.2015
8:56

dobrý den na jak dlouho tak běžně dávají povolení k pobytu esta když platí 90dní, dávají to automaticky na tak dlouhou dobu když bych tam chtěl zůstat nebo jen na týden dva …?? děkuji.

Odpovědět
David (117)
4.1.2015
14:13

@Lubos:
GC ziskana pres loterii je platna 10 let. Pouze GC ziskana pres snatek s USA obcanem nebo pres investici v USA je platna jen dva roky. Pak je potreba ji prodlouzit a ta uz bude na 10 let.

Odpovědět
Lubos (9)
4.1.2015
14:52

@David: Diky, to me potesilo.

Odpovědět
Franta (3802)
5.1.2015
15:54

@pavel:
Podle toho, co tu ostatní píší, tak většinou na těch 90 dní. Ale je možnost, že to dají pouze na plánovanou dobu pobytu, případně i méně.

Odpovědět
pavel (5)
6.1.2015
15:58

chci tam právě zůstat celé tři měsíce tak jak to udělat ?

Odpovědět
Franta (3802)
6.1.2015
19:22

@pavel:
Jediné, co můžeš, je vše si pořádně připravit. Itinerář, zajištění cesty (rezervace, finance). Čím více věcí na podporu cesty, tím větší šance.
A pak už jen doufat.

Imigrační se pak “jen” zeptá, proč tam jedeš a pustí tě. ;-) Hlavně se nestresuj.

Odpovědět
Michal (1)
26.1.2015
13:51

Ahoj všichni

komentář nemám, spíše dotaz ohledně vycestování na zelenou kartu. Je potřeba, resp. k něčemu dobré, brát s sebou do USA orig. rodného listu a maturitního vysvědčení? A nebo stačí
ověřená kopie v anglickém jazyce? Nerad bych zbytečně riskoval ztrátu či zcizení dokumentů, které nevyužiji.

děkuji moc

Michal

Odpovědět
MUDr. Libuše Hudská (1)
16.2.2015
7:00

Podvedl mě Afričan žijící v USA na Green Card. Připravil mě o jistou finanční částku a ještě urazil – kde si mám stěžovat, popř. hledat zastání ?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.2.2015
12:09

Doporučuji se obrátit na Policii ČR.

Odpovědět
Tomáš Potomský (1)
16.3.2015
10:56

Stačí mi k tomu abych se směl zůčastnit lotrie o zelenou kartu výuční list?

Odpovědět
David (117)
17.3.2015
21:10

@Tomáš Potomský:
Loterie se zucastnit muzes. Pokud by jsi byl vylosovan, budes muset u pohovoru dolozit, ze jsi ve studovanem oboru pracoval alespon dva roky za poslednich pet let. Obor studia musi dosahovat urciteho stupne hodnoceni, coz si muzes overit na strankach http://www.onetonline.org .
Na strankach DoS se muzes dozvedet presne pozadavky na kvalifikaci do loterie pres praci: http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/confirm-your-qualifications.html

Odpovědět

Ahoj,pokud bych byl mezi výherci o zelenou kartu,bude mi stačit,ze jsem jen vyucen? V současnosti pracuji jako smenovy mistr ve skladě. Jak mám doložit praxi kuchaře za poslední 2.roky, když už v oboru nepracuji,ale v USA kuchaře hledají ?Lze to nějak obejít? Poradite mi?Děkuji

Odpovědět
David (117)
19.4.2015
14:08

@Petr:
Doklada se minimalne dva roky pracovni praxe za poslednich 5 let v oboru, ktery vyzaduje minimalne dva roky predchozi pripravy a studia. Doklada se napr. pracovni smlouva, potvrzeni od zamestnavatele co presne bylo naplni tve prace, zivotopis atd. Bude zalezet na prisluznem CO (consular officer) co bude povazovat za dostatecny dukaz.
Obavam se ale, ze kuchar nebude splnovat dostatecny stupen kvalifikace pro DV program. Delat kuchare v USA muze clovek i po absolvovani kratkodobeho kurzu (kratsim nez dva roky). Koukni na stranku s instrukcemi zde a over si, zda tvuj obor splnuje pozadovane podminky. Pokud nesplnuje a byl by jsi nahodou vybran, tak bys nemel pokracovat v dalsim procesu. Rva zadost bude ve finale stejne zamitnuta.

Odpovědět
Honza (2)
8.5.2015
15:28

Dobry den,
muze mi nekdo odpovedet na tuto otazku. Chtel bych vyplnit prihlasku a jsem svobodny. Vim ze cca za 9 mesicu po tom co to vyplnim prihlasky budu mit svatbu. Otazka je, ze pokud vyhraji jestli to dostane i moje manzelka nebo ne, protoze nebyla na moji prihlasce. Je lepsi pockat a vyplnit dalsi rok i s ni?
Diky za odpovdi

Odpovědět
Lubos (9)
8.5.2015
15:50

@Honza: Ahoj Honzo, presne tim samym jsem si prosel loni. Hlasil jsem se jako svobodny, po zjisteni vyhry jsem se ozenil. Na ambasade s tim nemeli sebemensi problem, zeptali se jen jak dlouho jsme spolu a tim otazky na tohle tema byly u konce. Hodne stesti pri losovani.

Odpovědět
David (117)
8.5.2015
17:20

@Honza:
Jak pise @Lubos na ambasade v Praze a v podstate v cele Evrope s tim neni vubec problem. Pokud mas dukazy dlouho trvajiciho vztahu, tak by s tim nemel byt problem nikde ve svete. Toto je bezna praxe a pokud neni svatba podvod, tak se neni ceho obavat.
Pokud tva budouci manzelka splnuje zakladni pozadavky na vzdelani a nebo praxi a je narozena ve zpusobile zemi, tak si muze podat prihlasku take a budete mit pak vetsi sanci na vyhru.

Odpovědět
Honza (2)
13.5.2015
13:39

Diky za odpoved hodne mi to pomohlo, tak pokud bude pristi podzim loterie, tak se prihlasime oba. Oba splnujeme pozadavky, tak mame alespon vetsi sanci.
Diky

Odpovědět
Karin (1)
23.5.2015
3:35

Ahoj, v soucasne dobe pracuji v USA na manazerska L1A viza a muj americky zamestnavatel je pro me a mou rodinu ochoten vyridit GC. Neplanuji ale na trvalo zustat v USA, CG beru spise jako benefit pro maleho syna, ktery muze v budoucnu studovat a pracovat ve Statech. Muzu o GC prijit, kdyz se budu na uzemi US zdrzovat mene nez 6 mesicu v roce? Samozrejme ze so Statu budu nekolikrat rocne jezdit, ale prevaznou cast roku bych rada travila v CR. Predem diky za radu.

Odpovědět
Kokršpaněl (5)
24.5.2015
0:21

@Karin:
Ta možnost tu je, přijít o GC, ale otázku bych směřoval spíše na https://www.uscis.gov/, kteří to mají na starost. V určitých případech se dá udělat výjimka. Otázkou ale zůstává, jestli má pro vás GC smysl, když v USA nechcete zůstat. Stejně tak je otázkou, jestli vám GC dají, když dopředu víte a jistě přiznáte, že nemáte v úmyslu tam trvale žít.

Odpovědět

@Karin: Nejlepší způsob, jak vyjádřit vděčnost za možnost žít a pracovat v USA (pro tisíce lidí nesplněný sen).

Odpovědět
Honza (14)
24.5.2015
11:43

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, zda je možné získat v USA zelenou kartu skrze registrované partnerství.

Jaké jsou, prosím, případné podmínky? Co to obnáší? Dále jsem nemohl nikde dohledat, jak je tomu v případě povolení reg. partnerství v jednotlivých státech USA.

Díky moc :),

Odpovědět
Franta (3802)
24.5.2015
23:34

@Honza:
A co se zeptat svého amerického partnera? Nebo si ho budeš hledat, až když budeš vědět, že ti k něčemu bude?

Odpovědět
Honza (14)
25.5.2015
7:07

@Franta: Děkuji za odpověď :). Partnera nemám, takže se jeví vhodněji druhá možnost. Ne však docela, takhle by to vyznělo vypočítavě. Zkrátka zvažuji veškeré možnosti…člověk nikdy neví :)

Odpovědět
Simona (1)
11.6.2015
21:55

Zdravím, o zelenou kartu už se pokoušíme s manželem 5 let a stále nic. Šance jsou mizivé, nebo to je štěstí. Hledáme proto i jinou cestu, nevíte někdo jestli je možné získat vízum, když člověk investuje do nějakého podniku, nebo to jde jen, kdyby tam rozjel nějaké podnikání?
Ještě mne zajímá, jestli je možné se v USA usadit na důchod, nebo zde stejně platí podmínky jako u turistického víza.
Děkuji Simona L

Odpovědět
Jan Tříska (2)
7.7.2015
10:55

Dobrý den, vzhledem k tomu co se pomalu ale jistě blíží do Evropy z východních zemí, jsme se s přítelkyní rozhodly odcestovat do zahničí a nejraději by jsme do Spojených států, už proto že to je od Evropy dost daleko. Ale jak zjištujeme je to velice složité. Ale chci se zeptat, někde jsme se dočetly že cestu a pobyt v USA mají snažší lidi jako třeba sportovci, vývojáři, inženýři apod. a zajímá zda by se to vztahovalo i na hudebníky. Kdybych tam chtěl mít normální práci ale zárověn se tam snažil prosadit jako hudebník zda by mi to mohlo nějak pomoci. Vím moc dobře že USA je vůči hudebníkům co se týče prosazovaní velice vstřícná.

Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3802)
7.7.2015
13:31

@Jan Tříska:
Asi nebudeš špičkový hudebník? Těch normálních jsou tam mraky, a aby jsi se prosadil musíš se hodně snažit. Zkus nějakou agenturu, pokud je zaujmeš a budou mít zájem tě prosadit v USA, tak pak můžeš uvažovat o přesunu. A ta vstřícnost… jde o to, že trh je tam o dost větší, takže někdo, kdo u nás zaujme “pár” lidí, může tam zaujmout tisíce, no a případný výdělek za produkci může na nějaké to slušné živobytí stačit. U nás je cca 10,5 milionu lidí, jen v NYC cca 8,5, v celých Státech 320 milionů
A že to mají sportovci, vývojáři, inženýři atd. snazší? Jak se to vezme. Mají větší šanci získat pracovní povolení než “standardní” pracující, ale pořád je to jen pracovní povolení na dobu určitou a ne povolení k trvalému pobytu.
Mrkni sem. http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html A začni pěkně odspodu od 1. dílu.
Také jde o to, že se vám tam nemusí líbit. Už jste tam byli aspoň na dovolené?
Prý je snazší se dostat do Kanady nebo Austrálie.

Odpovědět
Mesi (769)
7.7.2015
16:50

@Jan Tříska: Nechci te odrazovat, ale neni to tak jednoduche, jak si mozna myslis. Umelcu je tam nepreberne a aby ses tam dostal jako hudebnik, musis zaujmout uz tady nebo tam na nejakem vystoupeni. Coz ale musi byt pred prestehovanim. Kazdy, kdo se tam dostane diky svemu povolani, je bud vyslan svym zamestnavatelem nebo mu to zaridi budouci zamestnavatel – neni to jednoduchy proces, proto to delaji jen pro odborniky. Navic je to pouze pracovni povoleni, ne trvaly pobyt. Budu-li soudit pouze podle toho, co pises a nemas nejaky trumf v rukavu, mate minimalni sanci.

Odpovědět
Jan Tříska (2)
7.7.2015
22:59

@Mesi: Vím že to neni lehké. Jen jsem se chtěl zeptat jak to je. Děkuji za odpověď

Odpovědět
Novák Ant. (2)
8.7.2015
13:23

Vážení,

dostal jsem “výherní dopis” s Confirmation No. ale nemohu se nějak zorientovat v těch diskuzích/ FA a podmínkách co stanovuje KCC a nejsem si jist, zda může moje dcera (30let,single) si prostě požádat místo/za mě (jakoby samostatně), ale s mým “výherním” číslem (zřejmě?)…
Já nebudu žádat (přímo) , už jsem na to starej…-:)
Nebo budu muset požádat (zaplatit 875,- ), poslat dokumenty a pak prostě to (např. ze zdrav. důvodů apod.) nevyužít ale dcera ano…(?)
díky moc za odpověď (od kohokoliv…)

AN

Odpovědět
Franta (3802)
8.7.2015
13:56

@Novák Ant.:
Ne, proces je určen pro vybraného, tedy nikoli pro dceru.

Odpovědět
Novák Ant. (2)
9.7.2015
22:46

Vážení,

takže jsem se bohužel stal obětí pokusu o podvod, říkám POKUSU … velmi sofistikovaný postup těch šmejdů co dokáží využít lidskou naivitu a neinformovanost… KCC není to KCC , které má být, penízky chtěli poslat přes W.Union,… právě to už ale řeší PČR,
????…má někdo podobné zkušenosti nebo aleapoň info o tom co je všechno možné … ?????? , v historii tohoto fora jsem nic nezaznamenal, nebo se pletu?…na té správné stránce KCC (zelené pozadí) o tom docela dost píší…, no huráááá do Ameéééériky…., všichni jsou už v …skoro tam…

Odpovědět
Franta (3802)
10.7.2015
8:04

@Novák Ant.:
Mě bylo už divné to “dostal jsem „výherní dopis“ s Confirmation No. “, ale říkal jsem si, že je to jen špatně napsané. On totiž žádný výherní dopis nechodí, vše si musíš zjistit/ověřit sám na ofiko stránkách, kde jsi se i registroval. A registrace je samozřejmě zdarma.
Vládní stránky končí na .gov

Stránka na ověření confirmation number
https://www.dvlottery.state.gov/ na této stránce se bude dát někdy na podzim registrovat pro DV-2017
Základní instrukce
http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/instructions.html
Instrukce v EN pro minulé DV-2016 v PDF.
http://travel.state.gov/content/dam/visas/DV-2016-Instructions-Translations/DV_2016_Instructions_English.pdf

Odpovědět
Petr Novák (2520)
10.7.2015
18:19

Antoníne, dám vám jednu radu do života… jakmile bude někdo chtít poslat peníze přes Western Union, PaySafeCard apod., těžce to zavání podvodem.

Odpovědět
Jirka (2)
24.7.2015
12:24

Zdravím, když letos vyplním přihlášku, je problém, že maturita by byla až v květnu? Někde jsem to našel, ale podruhé už se nemůžu dohledat. Díky dík

Odpovědět
Franta (3802)
24.7.2015
12:32

V době podání přihlášky musíš splňovat podmínky, i tu o vzdělání/pracovní praxi.

http://travel.state.gov/content/dam/visas/DV-2016-Instructions-Translations/DV_2016_Instructions_English.pdf
stránka 2 nahoře

Odpovědět
Jirka (2)
24.7.2015
12:54

@Franta: dekuju

Odpovědět
Petr (3)
5.9.2015
22:46

chtěl bych se zeptat, jestli je stránka green-card.info věrohodná?

Odpovědět
Franta (3802)
6.9.2015
2:13

Radši bych hledal na ofiko stránce http://travel.state.gov/content/visas/english.html
http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/instructions.html

Když počkáš, tak až bude DV-2017, určitě se tu objeví odkaz.
Zatím je jen toto info
Dates for the DV-2017 program registration period will be widely publicized in the coming months. Those interested in entering the DV-2017 program should check the Department of State’s Visa web page in the coming months.

Odpovědět
Petr (3)
10.9.2015
4:47

@Franta:

díky :)

Odpovědět

Dobrý den chci se zeptat jedu do ameriky na ESta formulár jedu za tatou ktery zije legalne tam nekolik let uz sem tam byl zanim pred lety asi na 2 mesice ale ted cestuju na Esta formular ten je ale na 90 dni na cestovani po americe pokud by se mi tam zalíbilo je nak možne ze by to táta nak zaridil a prodlouzil tam ? kdbych tam chtel zustat rok , dva ? ale imigracim se rika ze jedu na dovolenou muže to být problém?

Odpovědět
Franta (3802)
10.9.2015
10:24

@Miky:
Není to možné. ESTA je pouze turistická a pobyt pouze max 90 dní. Pokud se ti tam bude líbit, tak řekni tátovi, aby ti začal vyřizovat GC.

Více info najdeš tady

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.