Žádost o vízum do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

Při žádosti o vízum do USA je nutné absolvovat pohovor na Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze či jinde. Cílem tohoto článku je shrnout zkušenosti jednotlivých žadatelů. Pokud vás pohovor teprve čeká, čtěte! A pokud jste ho již podstoupili, budeme rádi za Vaši zkušenost. Díky!

Vízum USA | © Petr Novák

Vaše zkušenosti s žádostí o vízum do USA

“Čau, jen bych sem chtěl napsat mé zkušenosti z dnešního pohovoru na americké ambasádě – je to neuvěřitelnej šaškec a člověk se musí trošku povznést. Nechají Vás venku čekat – když je zima, jakože ráno je, tak nic moc. Vyplňoval jsem nový elektronický formulář pro B1/B2 vízum – doporučuji. Registrace bez dotazů, pohovor také. Byl jsem asi 5. na řadě – 2 přede mnou vízum nedostali. Jeden mladík zřejmě zvolil špatný tip nebo měl málo argumentů, další pán asi neměl dostatek peněz a taky neuměl vůbec anglicky. Nebylo všemu rozumět, ikdyž tam bylo hrobové ticho. Mě se úředník zeptal pouze na našeho kolegu v USA, jak dlouho jsem zaměstnaný a jestli jedu s přítelkyní. Měl jsem s sebou asi 30 stran různých výpisů, potvrzení, doporučujících dopisů a nic nebylo třeba. Vše se odehrává jen několik minut. Úředník se se mnou bavil pouze anglicky Jinak doporočuju slušné oblečení, úsměv na tváři, sebevědomí a mít připravené odpovědi na případné otázky, které s oblibou dávají.

Petr | 22. 3. 2010

“Také bych se ráda podělila o zkušenosti z pohovoru z americké ambasády, který jsem dnes absolvovala. Měla jsem slušné oblečení, pozdravila jsem s úsměvem na tváři… a stejně mi to nepomohlo. Úředník se se mnou také bavil pouze anglicky, což jsem kupodivu ještě zvládla docela dobře. Chtěla jsem odjet na půl roku, měla jsem pozvání, potvrzení o zaměstnání, kde pracuji pět let, výpis z katastru, že v Čechách vlastním pozemek. Hodně se zajímal o pozvání a vlastně na tom moje žádost i ztroskotala – jelikož má rodina, u které jsem měla bydlet, dvě děti, žádost mi zamítl. Důvod už mi automaticky tlumočila slečna do češtiny. Prý je tu podezření, že tam nejedu za účelem cestování, ale za účelem výpomoci s dětmi – au-pair. Nepomohlo nic, i ta hodná slečna se snažila argumentovat, ale pan úředník se zvedl a prostě od okýnka odešel a tím to pro něj haslo. Za celou dobu našeho rozhovoru (cca 15-20 minut) se na mě ani jednou nepodíval, což taky nebylo dvakrát příjemné. Plně souhlasím s každým, kdo říká, že tak arogantní chování ještě nezažil.”
Míša | 26. 4. 2010

“Ahoj, už jsem to tu asi dneska psal, chtěl bych dát naději těm, který se chtějí strašně moc podívat do USA,ale vízum ji bylo několikrát zamítnuto.

V mém případě to bylo v rozmezí let 2001-2005, kdy mi B2 zamítli 4×!!! Naposledy přes Student Agency,kde mi po zamítnutí volali, že být na mém místě, tak už o vízum raději nežádají.

Rok se s rokem sešel a já si řekl, že do USA zkrátka chci a že to zkusim. Za poslední měsíc jsem si nashromáždil potřebné dokumenty – potvrzení z práce, pracovní smlouvu, výpis z katastru, že vlastním dům (i když v něm momentálně nebydlím), penzijní připojištění – smlouvy a výpisy, stavebko, životko, smlouvu s RWE a ČEZ, a vlastní sepsaný hodně do detailu itinerář. V noci jsem skoro nespal, přeci jenom 160 USD (3200 Kč na pokladně), špatná minulost s žádostmi apod, mě dost vystresovalo.

Vystoupil jsem na zastávce Hellichova, ještě jsem měl chvíli čas, tak jsem nepospíchal. Opět známá ulice Tržiště a tak v půlce policie kontroluje auta. Říkal jsem si, že většina žádá přes ESTU, což já si netroufl a ani jsem si nezařizoval biometrický pas. Jenže jaké bylo mé překvapení, když před ambasádou byla fronta asi 30 ti lidí.

Ale šlo to celkem rychle, plešatý pán z ochranky chodil ke každému z nás a ptal se na jména, takže potvrzení o inteviu ani nikdo vidět nechtěl. Pouštěl nás po 2, za mnou pomalu opět přibývalo lidí. Odevzdal jsem svoji MP3, telefon , zkontrolovali nůžtičky na nehty a i s celkem velkou taškou mě pustili dovnitř (na webu se píše, že vám tašku odeberou). Vízová sekce se trochu od posledně změnila, rovně opět asi 3 okýnka a napravo za zdí 2 okýnka, s číslem jedna američan (asi Ind) si vybíral DS-160, obálku, potvzení o zaplacení kurýrní služby a pas. Pak jsem se posadil a paní z okýnka č. 1 (Češka) si mě zavolala na zaplacení za žádost.

Pak jsem si šel sednout klasicky a vyčkával. Přede mnou šlo asi 15 lidí a já čekal asi 50 minut, dokonce přede mnou šli 2 lidi co stáli za mnou, tak jsem na chvíli znejistěl až než se ozvalo z mikrofonu moje jméno a abych se dostavil k okýnku 6.

Plešatej Amík tak střední věk mi pokynul k sejmutí otisků. První otázka byla, jaký je důvod mé cesty, říkám, že pure holiday. Ptal se kde, říkám NYC, Philadelphia, Washington round trip, nutím mu itinerář na kterým jsem pracoval asi 3 hodiny čistého času!!! Odmítá ho. Ptá se s kým, říkám se sestrou, ptá se kde žije, tak odpovídám… ptá se jestli jsem svobodný, ano, nějaké děti? Ano.. ptá se na bratra (kdysi pracoval na lodi v USA) říkám, že tam dělal,ale nežije tam (jde vidět, že mají večkeré info stále v kompjůtru.

Ptá se co dělám za praci, odpovídám, ptá se kde jsem dělal předtim, říkám ExxonMobil… kouká na mě a anic neříká, tak říkám, you know? the american company, konzul dostává záchvat smíchu, já taky a on říká, ” of course I know..” vtýhle době jsem už věděl, že vízum dostanu.

Ptá se kolik mám měsíčně, říkám mu po pravdě, nutím mu výpisy a potvrzení o zaměstnání, bere si jen výpisy a skoro bez mrknutí mi je vrací.. pak mi říká,, no vidím, že vám byla už zamítnuta víza v minulosti,ale to už je dost dlouho, takže Your visa is approved!!

Ještě se ptám na kurýra, kdy mi dojde pas protože další týdny jsem služebně pryč, s ochotou mi podává vizitku na kurýrní službu abych si tam zítra zavolal, že mi vyjdou vstříct. Obrovská rána jak mi spadl kámen ze srdce a ještě cestou do práce jsem tomu moc nevěřil, že se konečně podívám do New Yorku a obecně do USA!!

Takže z dokumentů nechtěl vidět skoro nic a z těch 18 lidí, co šli přede mnou, to patrně zamítl jen jednomu týpkovi, kterej nevypadal zrovna na to, že by tam jel jako turista, ovšem v době, kdyz to zamítli mně, tak tak nějak jsem asi vypadal já.

Byl jsem čerstvě po vojně, práci jsem sice měl (recepční) i pozvání od bratrance, kterej měl Green card, to byla moje první žádost, uředníkovi se nelíbilo to, že jsem měl za 1) černý razítko z anglie v pasu (tenkrát nás vrátili z výletu hned na hranicích, tuším 2001) a za 2) říkal, že sice mám pozvání,ale on není US citizen, takže smolíka.

Po druhé jsem tam chtěl jet za známýma které jsem potkal v mé druhé práci, manželé amíci, na Floridu, měl jsem US pozvání, opět zamítli, na učtě jsem neměl dostatek peněz a práce taky žádná sláva.

Po třetí opět za těma známým, žádal jsem po dalším roce, to jsem vychytal ženskou, v roce 2003, říkal jsem si to je pohoda, protože z přechozích pohovorů co jsem vysledoval, tak kdo šel k konzulární úřednici, tak většinou vízum dostal, kdo šel k napruzenýmu amíkovi, měl většinou smůlu, řekla, mi to si pamatuju dodnes ” It doest give me any sense why you want visit this family” a to zopakovala 2×.

Po čtvrté jsem žádal pak až v roce 2005, zkoušel jsem student agency, sám na vlatní triko, ale opět, málo peněz na učtě, chtěl jsem jet za bratrem, rok dělal na lodi , Miami – Mexiko, slabý socální zázemí, byl jsem patlal, přiznám se, třeba itinerář jsem psal propiskou na koleni v autobuse na A4, měl jsem pár ušmudlaných papírů, to taky asi o něčem vypovídá.”
Kecirij | 21. 6. 2012

Diskuze k článku (413 komentářů)

Dobrý podvečer,
mám dva dotazy.Jeden spočívá v tom,že pas mám ale mám občanský průkaz,ale v něm je trvalé bydliště,na mojí adresu,kde jsem bydlel před rokem a byt je již prodaný a tudíž asi i zrušený bydliště a nezměnil jsem to v občanském průkazu.Jedu na rok na montáž do USA pod česko-zahraniční firmou-montovat jejich výrobky,bude v tom problém na získáni viza??
Děkuji za odpověd.

Odpovědět

@tom: měl by sis ujasnit co napíšeš do papírů a kam si necháš poslat pas. Na získání víza to vliv nemá, jen to ukazuje na tvou pohodlnost mít všechny doklady
vpořádku.

Odpovědět
Franta (3830)
27.6.2014
0:41

@tom:
Byt je prodaný, ale pokud jsi na úřadech neoznámil změnu adresy, tak není důvod rušit ti bydliště. pro úřady bydlíš pořád tam.
Na ambasádě jim může být divné, proč máš poštovní adresu jinou než tu v OP. Ale neměl by to být problém pro jeho udělení. Teda pokud si nebudou myslet, že jsi prodal byt, aby jsi měl na život v USA. Ale zřejmě máš i nějaké doklady od firmy a nežádáš o turistické vízum.

Odpovědět
Merengues9 (4)
1.8.2014
20:09

Čao, chci se jen zeptat. Hodně často tu čtu, že když někomu bylo zamítnuto vízum tak proto, že neměli dostatek peněz na účtu. No a mě zajímá kolik? Dejme tomu na týden.

Odpovědět
Franta (3830)
1.8.2014
22:06

@Merengues9:

Není limit, kolik na jak dlouho. Záleží, kam jedeš, co tam budeš dělat, jak nabitý máš plán/itinerář. Na týden válení na pláži stačí míň než na týdenní roadtrip. Naposledy jsem za 14 dní utratil asi 1000 dolarů + letenky a auto. Když jsem kdysi žádal o vízum, tak jsem měl na účtu asi jen 20.000 Kč a dali mi ho. Je ale pravda, že jsem měl zvací dopis.

Odpovědět
Z. (219)
1.8.2014
22:15

@Merengues9: Musíš mít na účtu vidět pravidelné příchozí platby a průměrný zůstatek tak asi za půl roku by ti měl vystačit na několik měsíců bez příjmů. To je jedno na jak dlouho tam jedeš. Musíš být solventní, mít práci, kde bydlet a tak. Na týden pobytu ti stačí esta.

Odpovědět
Andrej (1)
13.8.2014
23:57

Ahojte, chci se zpetat, jak je to s úspěšností získaní víz B2, když nemám ještě zakoupenou letenku? Dále se chci zeptat, zda má někdo zkušenosti s pobytem přesahujícím 6 měsíců (např. 9 měsíců) na turistické víza B2? Díky moc za odpověď a rady

Odpovědět
Katerina (6)
14.8.2014
8:13

Dobry den, chtela bych se zeptat co mam jeste udelat abych dostala vizum. Byla jsem tam tri krat a vzdy neuspesne. Nejdrive prej Malo Penez a 2x mi ani duvod nezdelili. A to jsem mela o 1.000$ Vic na ucte nez Predtim. Nic se u me nezmenilo: praci na neurcito, byt napsany na me a nezletile dite doma. Co mam jeste udelat? Dekuji za odpoved

Odpovědět
Katerina (6)
14.8.2014
11:10

@Lenka: ahoj ja mam obdobnou zlusenost. Jednou na Estu me pustili a po druhe si me spletli s Cecenci a 24hod me drzeli na letisti, zadna voda na umyti a jidlo jedno a potupne 6 hod vyslichani Jako vraha. Pak me eskortovali do letadla a poslali domu. Nic jsem neudelala vse jsem mela v poradku a stejne me nepustili. A Ted jsem zadala 3x vizum a nechteji mi ho dat. Mam vse co potrebuji Jen reknou ne a Vic se nebavi. Arogance ja u nich na prvnim miste

Odpovědět
Franta (3830)
14.8.2014
17:52

@Andrej:
Vyřizovat si vízum bez letenky je v pořádku. Co by jsi pak dělal s letenkou, kdyby jsi vízum nedostal?

Co tě zajímá na pobytu delším než 6 měsíců? Kdysi stačilo vyplnit žádost (před vypršením platnosti pobytu), napsat datum, do kdy chceš prodloužení, zaplatit 120 dolarů a počkat si na schválení/zamítnutí. Jak je to teď zjistíš tady https://www.uscis.gov/i-539

Odpovědět
Franta (3830)
14.8.2014
18:04

@Katerina:
Důvod vyhoštění víš? To bude totiž zřejmě ten hlavní problém pro neudělení víza. Taky je asi zajímá, proč cestuješ do USA a doma máš nezletilé dítě, jak dlouho jsi tam byla poprvé, co jsi tam dělala a tak. Radit ti jen tak na netu nemá moc smysl, protože to není rada pro někoho, kdo tam jede poprvé a chce mít vše v pořádku. Ty už jsi tam byla, pak tě nepustili, tady je jedno, kdo ti co poradí, záleží jen na ambasádě.

Odpovědět
Monča (2)
19.8.2014
9:53

Dobrý den, existují ještě snoubenecká víza? Děkuji za info.

Odpovědět
Merengues9 (4)
19.8.2014
18:55

Franta, Z: díky za odpovědi :-)

Odpovědět
Katerina (6)
22.9.2014
15:21

@Franta: do od neznam ani protokol z vyslechu mi nedali a na ambasade ho po me chteli. Mam doma nezletile dite, praci I byt je napsany na me. Byla jsem tam na dovolene 16 dni a chtela jsem jet Ted I se synem ktery studuje.

Odpovědět
Naďa (2)
18.10.2014
10:16

dobrý den,
měla bych vycestovat do USA na půl roku v rámci dobrovolné práce bez nároku na mzdu – zřejmě na vízum B1. Ale nemám ještě letenku, protože nevím, zda vízum dostanu, ale všude čtu, že zpáteční letenkou právě prokazuji, že se vrátím zpět domů.

Odpovědět
Naďa (2)
18.10.2014
10:27

…. ještě pokračování ….. Doporučení a pozvání od organizace, kde budu pracovat mám, jsem zatím zaměstnaná, tak nevím, zda ukončit prac.poměr před pohovorem nebo až po, tuto dosavadní práci nebudu již po vrácení z USA vykonávat, je úplně jiného charakteru, než ta, kterou budu dělat v zahraničí – to také nevím, zda jim nebude vadit ??? A nebylo by dobré mít vyjádření nějaké firmy, že mě po návratu z USA přijme? Momentálně se učím anglicky, ale stoprocentně se na konzulátu nedomluvím, nebudu jim rozumět. Lze je požádat nějak předem, abych mohla mít pohovor s někým, kdo trochu rozumí česky, nebo kdo by se mnou hovořil v jednoduchých větách, abych porozuměla?

Odpovědět

@Naďa: S prací na vizum B1 bych moc nepočítal. Amíci nerozlišují práci bez nároku na mzdu nebo se mzdou. Stále je to práce. A k té je zapotřebí pracovní vízum. Není-li vízum, je to práce načerno a deportace. Spíš bych to viděl na nějakou levárnu ( zvlášť, když neumíš anglicky).

Odpovědět
Weiny (1)
20.10.2014
10:40

@Z.: jako dobrovolnika te tam nepusti(prave mi to zamitli). Pro ne je to proste prace…

Odpovědět
Andrea (1)
4.11.2014
21:13

Chci se prosim Vas, zeptat, zda-li mate nekdo aktualni informace o tom, zda se stale musi platit poplatek kuryrni sluzbe za doruceni pasu? Vim, ze se drive muselo platit 150 Kc, a to jeste pred pohovorem, ted ale tuto informaci nemuzu aktualne nikde najit. Vypada to, ze se platit uz nemusi a pas automaticky odeslou na uvedenou adresu, ALE chtela bych si byt jista, ze to tak skutecne je. Predem mockrat dekuju za informace.

Odpovědět
David (117)
5.11.2014
13:31

@Andrea:
Od 18. ledna 2014 se zmenil proces zadosti o vizum. Sjednani terminu pohovoru a platba se provadi pres http://www.ustraveldocs.com/ . Pas se odesila specialni sluzbou Ceske posty. Cena za doruceni je zahrnuta v cene poplatku za vizum.
Vice informaci je na strankach ambasady:

Odpovědět
Ondrej (1)
18.11.2014
12:05

Ahoj, v prípade, že máš záujem o víza, tak ti skutočne odporúčam http://www. ************** .cz/ nájdeš tam mnohé odpovede na svoje otázky a tiež sa môžeš s kontaktovať s ľuďmi, ktorí ti môžu pomôcť :)

Komentář autora webu: Reklama odstraněna

Odpovědět
Jakub (2)
5.12.2014
19:51

Dobrý den,

Včera jsem byl žádat na US ambasádě o vízum B1, jelikož jsem si tady před samotnou návštěvou také přečetl pár rad a tipů, které mi byly užitečné, přidám nějaké své:

– V prvé řadě, je třeba uvážit, zda skutečně potřebuji vízum či zda stačí ESTA (pokud Vám vízum zamítnou, s malou pravděpodobností Vám autorizují ESTU a pokud by Vám přeci jen ESTU dali, tak by pohovor na imigračním zřejmě neprobíhal hladce.

– Pokud se rozhodnete, že je pro Váš účel cesty vízum nezbytné, vyberte nejvhodnější typ – nejvíce informací o typech najdete na stránkách ambasády

– Vyplnit DS160 je snadné, jen se snažte všechny informace uvádět co nejpřesněji (nesnažte se tam cokoli kamuflovat)

– Sjednání schůzky a zaplacení vízového poplatku proveďte pomocí stránky http://www.ustraveldocs.com/. Pokud budete platit online (pouze debetní kartou), je možné sjednat si pohovor na druhý den, musíte to však stihnout do 12.00, poté to jde až na pozítří.

– Na samotný pohovor si přineste dostatek dokumentů, ty nejdůležitější: Bankovní výpisy za 3 poslední měsíce, studentské potvrzení či pracovní smlouvu, nájemní smlouvu či zápis z katastru atd. cílem je dokázat, že máte v úmyslu se do ČR vrátit (respektive za čím vrátit). Hodně nápomocný je zvací dopis od osoby s americkým občanstvím – uveďte do něj co nejvíce informací a opatřete ho podpisem.

– V den pohovoru přijďte k ambasádě na čas, nemají problém Vás nechat čekat venku na mraze.

– Po bezpečnostní prohlídce běžte do patra na konzulární oddělení, zde u přepážky č.1 odevzdáte potvrzující stránku z DS160 aplikace a svůj pas. Poté se odeberete do čekárny, po nějaké chvíli Vás vyvolají na určitou přepážku, zde Vám americký úředník vezme otisky prstů

Odpovědět
Jakub (2)
5.12.2014
19:58

Dobrý den,

Včera jsem byl žádat na US ambasádě o vízum B1, jelikož jsem si tady před samotnou návštěvou také přečetl pár rad a tipů, které mi byly užitečné, přidám nějaké své:

– V prvé řadě, je třeba uvážit, zda skutečně potřebuji vízum či zda stačí ESTA (pokud Vám vízum zamítnou, s malou pravděpodobností Vám autorizují ESTU a pokud by Vám přeci jen ESTU dali, tak by pohovor na imigračním zřejmě neprobíhal hladce.

– Pokud se rozhodnete, že je pro Váš účel cesty vízum nezbytné, vyberte nejvhodnější typ – nejvíce informací o typech najdete na stránkách ambasády

– Vyplnit DS160 je snadné, jen se snažte všechny informace uvádět co nejpřesněji (nesnažte se tam cokoli kamuflovat)

– Sjednání schůzky a zaplacení vízového poplatku proveďte pomocí stránky http://www.ustraveldocs.com/. Pokud budete platit online (pouze debetní kartou), je možné sjednat si pohovor na druhý den, musíte to však stihnout do 12.00, poté to jde až na pozítří.

– Na samotný pohovor si přineste dostatek dokumentů, ty nejdůležitější: Bankovní výpisy za 3 poslední měsíce, studentské potvrzení či pracovní smlouvu, nájemní smlouvu či zápis z katastru atd. cílem je dokázat, že máte v úmyslu se do ČR vrátit (respektive za čím vrátit). Hodně nápomocný je zvací dopis od osoby s americkým občanstvím – uveďte do něj co nejvíce informací a opatřete ho podpisem.

– V den pohovoru přijďte k ambasádě na čas, nemají problém Vás nechat čekat venku na mraze.

– Po bezpečnostní prohlídce běžte do patra na konzulární oddělení, zde u přepážky č.1 odevzdáte potvrzující stránku z DS160 aplikace a svůj pas. Poté se odeberete do čekárny, po nějaké chvíli Vás vyvolají na určitou přepážku, zde Vám americký úředník vezme otisky prstů a začne vlastní pohovor.

– Pohovor je kompletně v angličtině, je tedy třeba být dostatečně jazykově vybaven (nevím jak je to pokud anglicky nemluvíte). Konzulární úředník pokládá jednoduché otázky: Účel Vaší cesty, Kdo to platí, Jak to platí, Jak dlouho zůstanete, Byl jste někdy v US, Máte v US příbuzné, Kde pracujete, Kde žijete atd… Může se to zdát nepříjemné, nicméně v reálu je to spíše diskuse ve které se snažíte úředníka k vydání víza. Pokud si vše ustojíte a obhájíte, vízum dostanete.

– Pokud pohovorem projdete, úředník si nechá Váš pas, který do 5 prac. dnů zašle Českou poštou.

Na závěr, není třeba se ničeho bát, pokud máte všechno v pořádku, a dostatek financí, není jediný důvod proč by Vám vízum nebylo vydáno. Doufám, že tento můj výplod někomu pomůže.

Jakub

Odpovědět

Ahoj,
pokud budu mit zvaci dopis treba z Californie a poletim na Floridu, je to nejakym zpusobem podezrele?!?:).. Znam v US asi 30lidi, v ruznych statech, na potvoru nikoho na Floride..
Rad bych dostal vizum B2(dovca, turistika..), penez mam dostatek, plynule mluvim.. Diky za pripadne nazory, rady atd

Odpovědět
katka (6)
22.12.2014
0:42

@Petr: já mám známou na Floridě

Odpovědět

@katka:

Ahoj Katko, to je skvely, mas nejakou starou verzi?? :).. Jak bychom se domluvili?:)

Odpovědět
Katerina (6)
23.12.2014
9:57

Ahoj co by jsi potreboval?

Odpovědět

@Katerina:

Ahoj, v podstate bych potreboval ten zvaci dopis, abych mohl ukazat, ze tam jedu za dovolenou/prazdninama a mel sanci ziskat vizum na 6mesicu:).
Krasny svatky preju;)

Odpovědět
Franta (3830)
23.12.2014
18:37

@Petr:
https://chcidoameriky.cz/jak-napsat-zvaci-dopis-do-usa-soukromy-a-obchodni-vzor-ke-stazeni
Stačí, když tam bude napsáno, že tě ti známí/příbuzní zvou, zaručují se za tebe a v případě potřeby se o tebe i postarají.

Já měl zvací dopis z Michiganu a jel jsem na Floridu.

Jinak, aby si měl šanci získat vízum, tak je třeba více než zvací dopis. Budeš muset doložit proč ti nestačí ESTA, proč tam chceš být půl roku, co tam budeš dělat, kde na to vezmeš, jaké máš v ČR zázemí, jaké jsou záruky, že tam nezůstaneš…

Odpovědět
katka (6)
24.12.2014
2:39

Já jsem dokázala že zázemí mám ale bylo jim to málo. I dopis jsem měla a stejně mi to nepomohlo a prachy jsem měla

Odpovědět
Viktor (6)
20.1.2015
17:46

Ve čtvrtek jsem byl na ambasádě všechno bylo ok. Mam schválené L1B + pro manželku L2 vízum. Máte někdo zkušenost jak nám doručí pasy? V pátek totiž ráno letíme a já mam strach aby došli. U ženy se objevilo na online checku issued už v pátek a dneska jí přišla sms o zítřejším doručení českou poštou. Myslíte, že tam budou oba pasy nebo mě přijde zvlášť? Mě se totiž až dnes aktualizoval status na issued a ,nže je pas připraven pro doručení. Díky za info

Odpovědět

Dobry den,
vcera jsem byla zazadat o vizum B2 ( turisticke ) na ambasade.
Letely bychom s kamaradkami jen na tyden do New Yorku.
Chtela jsem se zeptat, jaka je pravdepodobnost, ze mi vizum povoli, kdyz si pas nechali a rekli mi, ze do 5 prac. dnu mi ho doruci Ceska posta.
Kdyby mi ho zamitli – rekli by mi to rovnou pri pohovoru nebo by si stejne pas nechali a jen by do nej napsali Nepovoleno?

Dekuji za odpovedi.
Hezky den vsem,
B.

Odpovědět
Franta (3830)
24.1.2015
1:12

@bat:
Byla jsi na ambasádě na pohovoru a neřekli ti, jak dopadl?
Jestli si nechali pas, tak zřejmě proto, aby do něj dali vízum, takže předpokládám, že pohovor byl úspěšný.

Odpovědět
Pavel (5)
24.1.2015
8:51

Dobrý den máme problém vyplněnim folmulářem Ds 160 B2 turistické otásky zní sevis id 2 principal applicant sevis id 3 program number mohla bys nám poradit jak to vyplnit děkuji.

Odpovědět
Iva (1)
3.2.2015
1:33

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat. Vyplnila jsem si Estu, ale změnily se plány a potřebuji žádat o vízum. Když mi vízum nedají, mohu na Estu, když ji mám už schválenou ? Díky a omlouvam se, zda už se tady někdo ptal.

Odpovědět
Radek (1)
24.2.2015
12:11

Dobrý den,
Mám v plánu pracovat na rok Floridu, chtěl jsem se zeptat o jaké konkrétně vízum zažádat? Mám tam přibuzenstvo ,pozvánku mi pošlou. V cz pracuji jako programator ale jsem bez vzdělání (učil jsem se sám). A v USA chci pracovat ve stejném oboru u přibuzných ve firmě…Je nějaká šance získat pracovní povolení bez vzdělání? Děkuji

Odpovědět

@Radek: Ano, šance získat pracovní povolení bez vzdělání je. Má to ALE. Musíš být jedním z nejlepších ve svém oboru. A protože v Křemíkovém Údolí je programátorů hodně, měl bys být lepší než oni, abys dostal pracovní vízum. Také můžeš vycestovat jako turista a zůstat tam v rodině a pracovat načerno. Jinak o vízum žádat dopředu nemůžeš. O to musí požádat tvůj potenciální zaměstnavatel.

Odpovědět
Markéta (2)
2.4.2015
11:38

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat: chtěla bych žádat o turistické vízum a četla jsem, že až na imigračním určí na jak dlouho je povolen vstup, je možné mít předem zajištěno, že vstup bude povolen na rok? Další dotaz je na finance, hodně lidí tu píše o tom, kolik mít peněz na účtu, je možné přinést výpis z účtu od rodičů a říct, že mě budou finančně podporovat?

děkuji za odpovědi.

Odpovědět
Franta (3830)
2.4.2015
17:13

@Markéta:
Pokud vízum dostaneš, tak je na 10 let. Imigrační ti při pohovoru na letišti/přístavu může dobu pobytu určit podle jeho uvážení, ale standardně dávají 6 měsíců, což je maximální délka jednoho pobytu v kuse (u ESTA je to 90 dní). Dá se to pak prodloužit, ale pouze ve výjimečných případech. Dříve to bylo jednodušší, stačila žádost, zaplatit poplatek a čekat, jestli prodlouží nebo ne. Dnes to víc zkoumají, proč chceš prodloužení. Takže bych radši nepočítal s pobytem na jeden rok. Vízum je turistické a rok je na dovču docela dost. Z toho důvodu počítej i s otázkami na ambasádě, proč ti nestačí ESTA. Že tam chceš na rok, bych radši neříkal. Rodiče tě sponzorovat mohou, ale záleží, kolik ti je a jestli máš už vlastní práci. Taky by si mohli myslet, že tam jedeš za prací (na černo) a rodiče tě budou podporovat, než se tam uchytíš.

Odpovědět
Markéta (2)
2.4.2015
19:10

@Franta:

děkuju moc za odpověď. A je složitý dostat pracovní vízum, když bych tam měla práci a klidně by mi napsali dopis, že mě tam berou?

Odpovědět
Franta (3830)
2.4.2015
22:43

@Markéta:
Je to docela složité. Nejlepší by bylo, aby ta firma o pracovní vízum zažádala za tebe, ale i tak by to nebylo jednoduché.

Odpovědět
Terka (2)
12.5.2015
21:25

Ahojte, jak jste hned na ambasádě poznali, že někdo vízum nedostal a někdo jo? :)

Odpovědět
Franta (3830)
13.5.2015
2:06

@Terka:
Mě to hned řekli.

Odpovědět
Terka (2)
13.5.2015
7:23

@Franta: mi jen řekli, že mi pošlou pas.. :D tak jsem zvědavá no, díky za rychlou odpověď :)

Odpovědět
Franta (3830)
13.5.2015
11:43

Kdy to nevyšlo, tak ti pas vrátí, protože jim k ničemu není a pošlou tě domů. Pokud si ho nechali dávají do něj vízum.

Odpovědět
Šárka (1)
12.6.2015
16:10

Po včerejší schůzce na ambasádě, kde mi přislíbili vizum, jsem se dozvěděla, že ambasáda má technické problémy a již 5 dní jim nefunguje stroj na tištění víz do pasů. Dle slov úřednice si rovnou mohu přebookovat letenku, protože kvůli jejich technickým problémům není vůbec jasné, kdy vizum natisknou. Co je nejhorší, že ambasáda má dokonalý systém, jak zabránit komunikaci s lidmi. Telefon je automat, po proklikání x nabídek se dostanete k dalšímu telefonu, na který prý můžete volat v určité hodiny- ale co se nestane- telefonní číslo neexistuje. E-mail na stránkách nenajdete, musíte se prokliknout na speciální stránky pro žadatele. Na e-mail vám tedy odpoví, ale docela arogantně. Momentálně ambasáda víza prostě nevydává, ja přicházím o letenku, mám průšvih s dojednanou prací v USA, visí mi v programu desítky tisíc a nikoho to nezajímá. Dle informací zprotředkující agentury je tento stav na ambasádě již měsíc ale nikde se o tom nepíše, nikdo nikoho neinformuje a pohovory probíhají dále. Více informací o tom ,co se mi stalo, naleznete na mých stránkách:

Odpovědět
Franta (3830)
12.6.2015
18:40

@Šárka:
A proto není dobré nechávat vyřízení víza na poslední chvíli.

Odpovědět
Mesi (776)
12.6.2015
20:42

@Šárka: Nechavat vizum na posledni chvili je zasadni chyba. Z jakehokoli duvodu muzou jeho vlepeni do pasu odlozit. To, ze nelepi viza uz mesic, neni pravda, napepili mi ho pred necelymi dvema tydny. Nejakou podrobnejsi odpoved necekej, denne reaguji na desitky mailu – take bych se nerozepisoval vic, nez je nutne (obzvlast, kdyz jsem v pozici, ze po mne nekdo chce neco, co nejsem povinen mu dat :-)

Odpovědět
Jiří (1)
16.6.2015
0:04

Nevíte prosím jak se situace s vízy vyvíjí? Momentálně mi dorazily věci potřebné ke sjednání termínu na ambasádě, avšak sjednávání je nyní zablokováno.

Odpovědět
Marci (161)
17.6.2015
0:52

@Šárka:

Co ambasada zduraznuje uz leta….o vizum zada stale obrovsky pocet uchazecu a je tedy dobre zadat par mesicu dopredu…ne dnu…
Dalsi vec jsou technicke problem,ale stava se I to….

Odpovědět
Marci (161)
17.6.2015
1:03

@Jiří:

Zkopirovano z jejich webu: myslim ze pisi jasne,co chces vedet ,myslis ze tady vime vic?

“Konzulární úřad US Ministerstva zahraničních věcí řeší v současnosti technický problém, týkající se systému pro vydávání US pasů a US víz. Tato porucha se týká celého světa, nikoli jednotlivých zemí, specifických dokumentů nebo zvláštních vízových kategorií. Omlouváme se všem žadatelům, kterým tento technický problém znemožní převzít US pas, US rodný list nebo US vízum včas. Na opravě systému se nepřetržitě pracuje a očekáváme, že bude brzy opět plně funkční.

Žádosti o Americké vízum, které byly podány po 8. Červnu 2015. jsou taky ovlivněny tým zpožděním. Žádatelé o nepřistěhovalecké vízum, kteři podali DS-160 formulář po 9. Červnu, potřebují přeplánovat schůzku na vízový pohovor. Jednotlivci, kteři mají naléhavou cestu, potřebují postupovat podle istrukcii přednostní schůzky uvedené na naší stránce.

UPOZORNĚNÍ K PLATBĚ!

Berte prosím na vědomí, že vízový poplatek se platí v českých korunách (CZK) a to na základě konzulární směnné sazby uvedené na webové stránce. Připomínka: Pokud poplatek zaplatíte v USD, může být Vaše platba zamítnutá a veškeré výlohy budou účtované Vám.

Nezapomeňte, prosím Vás, že při úhradě vízového poplatku JE NUTNÉ zadat Referenční Číslo CGI.Toto číslo budete potřebovat pro naplánování schůzky k pohovoru. Neuvedené Referenční Číslo CGI může působit pozdější potvrzení platby.”

Odpovědět
Chuck Norris (2)
18.6.2015
8:08

Ahoj,
můj dotaz: Sourozenec má zelenou kartu v USA a zajímá mě, jestli mám jako blízký příbuzný nějakou šanci dostat ji také ?

Děkuji :) !

Odpovědět
Franta (3830)
18.6.2015
11:03

@Chuck Norris:
Pokud má pouze GC, tak ne. Nespadáš ani do jedné ze čtyř kategorií.

Pokud by ovšem po 5ti letech s GC zažádal o US občanství a dostal ho, tak by potom přicházela v úvahu druhá kategorie – přímý příbuzný amerického občana.

Tam by jsi (i jako Chuck Norris) spadal až do poslední čtvrté kategorie (respektive páté, protože druhá se dělí ještě na dvě) v “ostatních příbuzných”. Ještě před “ostatními” jsou ti opravdu přímí příbuzní – manželka, svobodné děti do 21 let a rodiče.
https://www.uscis.gov/family/family-us-citizens

A to nejlepší na závěr. Průměrná doba od požádání po schválení je pro ČR 12 let (např. Němci, Francouzi 8-10, Filipínci dokonce 24). Sourozenci jsou v poslední zájmové kategorii.

Samozřejmě záleží i na dalších faktorech, tohle je jen stručná informace, jak to vypadá.

Odpovědět
michaela (1)
20.6.2015
15:43

Dobry den, mam obdobnou zkusenost s technickymi problemy na ambasade jako spousty lidi. Byla jsem 11.6.2015 na americkem consulatu na interview kde mi prislibili visa…Vse probehlo v poradku az na otisky prstu ktere se uz nedaly uskutecnit. Ma otazka znela a muzu odcestovat Ted aspon na Estu…rekli hmmm ano…Ted mi ale tvrdi ze to nejde ze jsem uprostred procesu….zajimalo by me jak to tedy je. Jestli ma nekdo nejakou zkusenost. Dekuji

Odpovědět
Franta (3830)
27.6.2015
9:41

Víza už se opět vydávají

https://cz.usembassy.gov/cs/visas-cs/
Důležité upozornění

Technické problémy při vydávání víz odstraněny

Konzulární oddělení velvyslanectví vytisklo v pátek 26. června všechna víza, která byla schválená mezi 8. a 25. červnem. Žadatelé, kteří se domluvili na osobním vyzvednutí, si mohou pasy s vízy vyzvednout na ambasádě v pátek 26. června do 18 hodin nebo v pondělí 29. června mezi 8.00 a 16.30 hodin. Všechny ostatní pasy s vízy byly odeslány poštou v pátek 26. června po 16. hodině.

Dovolujeme si upozornit, že v úterý 30. června nebude možné pasy vyzvedávat.

Žadatelé o víza se mohou objednávat k pohovorům na stránce http://www.ustraveldocs.com.

Odpovědět
Viktorie (1)
7.7.2015
19:32

Zdravím,

za pár dní mě čeká pohovor na F-1 VIZUM a já mám pár dotazů, které mě znervozňují.

1. Mohu přinést dokumenty v českém jazyce?

2. Nemůžu najít Potvrzení o zaplacení poplatku, obdržel jsem pouze CGI číslo, bude to stačit?

3. Potřebuji k pohovoru o udělení F-1 dokument o mé ubytování v USA, když se do DS-160 uvádí adresa školy?

Moc to spěchá a moc děkuji za odpovědi :)

Odpovědět
Lucie (1)
9.7.2015
1:42

Ahoj!
Jsem au pair v USA přes agenturu na jeden rok a další rok bych chtěla zůstat u stejné rodiny, ale už bez agentury. Je šance, že mi daj viza, předpokládám, že bych měla žádat o H, rodina bude v podstatě muj zaměstnavatel a budu u nich i bydlet…. Nebo to takto nefunguje? Mnohokrát děkuji za rady!

Odpovědět
Chuck Norris (2)
9.7.2015
21:31

@Franta:

Franto, diky moc za odpoved. Mel bych jeste jeden dotaz ale nechci to tady resit, mohl by si mi poslat na mail kontakt ? Muj mail hojgr009@gmail.com

Diky moc :)

Odpovědět
Franta (3830)
14.7.2015
10:43

@Chuck Norris:
Můj mail už by si měl mít. Ale nejsem žádný expert
http://img.csfd.cz/files/images/film/photos/000/093/93806_00b37c.jpg?w700

Odpovědět
Veronika (1)
27.8.2015
8:14

Ahoj,

chtěla bych vás moc poprosit o radu. Jsem v USA – NY jako au pair na vízum J1, ale nelíbí se mi rodina a chtěla bych od nich odejít a rozvázat tím smlouvu s agenturou. Jde mi o to že bych chtěla v USA ještě zůstat a cestovat legálně a podívat se i do Mexika, ale bojím se, že když odjedu tak agentura nahlásí, že už nemám zaměstnavatele a vízum mi vezmou. Nemáte s tím prosím někdo zkušenost? Moc děkuji

Odpovědět
Jan (14)
21.9.2015
6:24

Dobry den,

aktualne studuji jako exchange na univerzite v Georgii. Mam vizum J1 – platne zhruba do konce tohoto roku. Chtel jsem se zeptat, zda existuje nejaka realna sance, abych tu mohl legalne zustat? Neformalni veci jako je ubytovani apod. by nebyly problem.

Dekuji a zdravim!

Odpovědět
Mesi (776)
21.9.2015
6:38

@Jan: Jednoduse receno: neni. Pokud se tu neozenis. Nebo si te vyhlidne nejaky zamestnavatel, to ale moc radi nedelaji, musi dolozit pracovni pozici a jeji napln na urcite obdobi.

Odpovědět
Jan (14)
21.9.2015
6:46

@Mesi: Dekuji za odpoved. Myslim, ze v obou pripadech by formalne byt problem nemusel. Tedy alespon v tom druhem. Zije zde nekolik cechu s usa obcanstvim, kteri by mi eventuelne mohli praci poskytnout…

Odpovědět
Franta (3830)
21.9.2015
12:07

@Jan:
Nejde o to, jestli by ti mohli poskytnout práci, ale o to, jestli by před úředníky obhájili, že na dané místo neseženou Američana, a že potřebují právě tebe.

Odpovědět
Mesi (776)
21.9.2015
12:28

@Jan: jak pise Franta, musi dolozit, ze z nejakeho duvodu potrebuji tebe a nemuzou zamestnat rezidenta. Vetsinou jde o pracovniky relokovane z pobocek firem mimo USA.

Odpovědět

@Mesi: Dikdy chlapy, uvidim, co se da delat.

Odpovědět
Milan (2)
21.9.2015
21:34

Ahoj. Mám dotaz ohledně pracovních víz. Dokončil jsem magisterský v USA a po vypršení platnosti studentskýho víza i toho “kvalifikačního” jsem se vrátil do CZ. Chyba, vím. Rád bych se teď vrátil. Problém není tak najít práci, ale vše končí zatím u dotazu zda mám platné pracovní vízum. Zatím jsem neměl kliku na zaměstnavatele, který by podstoupil papírování a náklady s tím spojené.

1) Poradil by někdo jaký je způsob to dočasně obejít a takzvaně strčit nohu do dveří? Mluvím o jiných vízech u kterých nepotřebuji mít zaměstnavetele.

2) Zároveň se chci zeptat jak je H1b složité vyřídit pro amerického zaměstnavatele?

Odpovědět
Mesi (776)
21.9.2015
23:03

@Milan: 1) jina moznost neni 2) nedelaji to radi, vetsinou u volnych pozic rovnou pisou, ze neakceptuji zadosti s pojene se zarizovanim viza. e zahranici takto berou vetsinou jen z pobocek nebo experty, ktere v USA nenajdou – vzhledem k zvysujici se urovni US skolstvi, zamereneho na vychovu odborniku, vetsinou najdou rezidenta.

Odpovědět
Tereza (2)
22.9.2015
11:12

Dobrý den, příští rok v říjnu bych chtěla odcestovat na rok do USA s mým přítelem a pracovat zde. V současné době studuji na vysoké škole a budu v červnu dělat státnice, chtěla jsem se zeptat, když chci odcestovat až v říjnu v 2016 mám na pohovor přinést potvrzení o studiu, když momentálně studentem jsem, ale až bych chtěla odcestovat tak už nebudu? Bohužel mám jen brigádu a moje peněžní prostředky nejsou dostačující a peníze mi bude půjčovat můj rodič, mám přinést na pohovor jeho bankovní výpis, nebo bude nutné, aby mi rodič peníze poslal na účet? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3830)
22.9.2015
12:41

@Tereza:
Hlavní problém bych viděl v tom: “a pracovat zde”, to jako turista oficiálně nemůžeš a získat pracovní vízum není jen tak.

Také se budou pídit po tom, proč ti nestačí ESTA a chceš vízum. O práci bych jim neříkal, to je jisté zamítnutí. Podle mě nemáš jak obhájit roční pobyt, navíc s nedostatečnými prostředky. Můžeš sice říct, že ti to zaplatí rodič jako dárek k úspěšnému ukončení VŠ, to by mohlo projít.

Odpovědět
Milan (2)
22.9.2015
22:01

@Mesi: Já mám americký vzdělání (Ivy League), v tom problém není. Spolužáci ne-američani to řešili O-1 vízama, ale je to na dlouhý lokte, stojí velký peníze, výsledek není stoprocentní a hlavně v době, kdy to řešili byli stále legálně v USA a pracovali ještě v rámci studentskýho víza a jeho ročního training extension.

Já se snažím vypátrat způsob jakým vyjít vstříc potenciálnímu zaměstnavateli a oboustranně si vyhovět. Já, abych doslova strčil nohu do dveří a začal tam fungovat a on získal důvěru a postupně mohl začít řešit pracovní povolení. Musí být zkrátka cesta jak vyřešit ten mezičas :-)

Je to pak začarovaný kruh. Můžu být klidně na ESTU tři měsíce ve Státech a obcházet pohovory, ale většina z nich skončí u toho, že já nemám vízum a oni mi rádi zaměstnají až ho budu mít.

Odpovědět
Franta (3830)
22.9.2015
22:25

V tomhle případě to strčení nohy do dveří nebude o tom, že tou škvírou pomalu proklouzneš dovnitř, ale že ti tu nohu přerazí v těch dveřích, až je budou zavírat.

Odpovědět
Mesi (776)
24.9.2015
6:39

@Milan: je to presne, jak pise Franta s tim prirazenim nohy ve dverich. Neni to zacarovany kruh, protoze jakakoli prace pred ziskanim pracovniho viza je nelegelni, tudiz je ta noha ve dverich zbytecna, vlastne ti ty dvere pro nohu ani nepootevrou. Tve pohovory konci v bode “legalne pracujici v USA”, protoze zamestnavatele tohle resit nechteji. Bez ohledu na to, kde jsi studoval (tu samou skolu v USA jiste vystudovala rada Americanu, kteri jsou zamestnatelni bez velmi slozite administrativy).

Odpovědět
Mesi (776)
24.9.2015
15:14

@Milan: Ale nechci te odrazovat, preju ti, at se najde spolecnost, ktera to bude ochotna vyridit.

Odpovědět
Anička (1)
26.10.2015
14:58

Ahoj Teri, jak ti to dopadlo s tim vízem? Dostala jsi ho? A za jak dlouho to posílali? Nám právě dnes taky nic neřekli, ale pas si nechali a že do tejdne pošlou vyrozumění, tak nevim, co si myslet :D

Odpovědět
Šárka (1)
8.11.2015
15:00

Ahoj, mám dotaz ohledně turistických víz. Chtěla bych cestovat po USA déle než 90 dní, na které mi stačí ESTA. Jaká je maximální délka pobytu, kterou mi mohou dát na turistické vízum? Případně jak moc řeší imigrační pracovníci na letištích pokud cca 3x v jednom roce vstoupím na území USA pokaždé na 90 dní? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3830)
9.11.2015
10:35

@Šárka:
Na vízum je maximální pobyt 6 měsíců, dá se ale prodloužit. Vzhledem k tomu, že je možnost ESTA, tak jsou při udělování víz zvědavější než dříve. Proč potřebujete víza, proč turistovi nestačí 90 dní.
Na ESTA lze do USA cestovat i několikrát během roku, ale 3 pobyty po 90ti dnech, to je většina roku, jsou minimálně podezřelé. Imigrační bude hodně zvědavý.

Odpovědět
Kristýna (2)
23.11.2015
16:58

Pokud mám někoho, kdo by mi mohl zařídit práci v usa, musí nejprve zažádat on, že a ne já tady na ambasádě jestli to chápu správně?
děkuji

Odpovědět
Franta (3830)
23.11.2015
18:07

@Kristýna:
Co je to za práci? Je to něco hodně kvalifikovaného? Něco, na co on nesežene Američana? Obhájí, že potřebuje právě tebe?

To není tak jednoduché, že kamarád řekne, můžeš dělat u mě.

Odpovědět
Mesi (776)
23.11.2015
18:26

@Kristýna: Ano, zadat musi on. Ale jak pise Franta, vi ten dotycny, co by ho cekalo s urady? Jsi ty pracovnik, ktereho dokaze obhajit? Je to pozice, na kterou by obtizne shanel Americana?

Odpovědět
Kristýna (2)
30.11.2015
22:59

@Mesi:

No on to vidi dost lehce furt tak si myslim, ze z toho asi nic nebude. Jedna se o customer service a dnes mi psal, ze volal na uscis a tam mu rekli pry, ze mam zavolaz na ambasadu a zeptat se na schuzku.blbost ne?

Odpovědět
Franta (3830)
1.12.2015
14:45

@Kristýna:
Pokud mu to opravdu řekli na USCIN, tak to asi blbost nebude. Jen nevím, co by se na té schůzce řešilo. Otázkou je, jestli jen nebyl líný a nenapsal ti, co ho první napadlo. Podle mě by ambasáda měla být až nakonec, aby zkontrolovali dokumentaci.

Odpovědět
Mesi (776)
2.12.2015
1:09

@Kristýna: Myslim si to same, co Franta. USCIS posila dokumenty ambasade, ta si je pred pohovorem projde. Ale treba nejaka novinka.

Odpovědět
Honza (8)
13.12.2015
19:50

Ahoj,
mám naplánovanou cestu na konferenci do San Diega v červnu 2016 (měl bych tam přednášet dva příspěvky). Je to velká konference pro 15 tisíc lidí, takže pro můj profesní růst parádní věc. Na té samé konferenci jsem byl v roce 2013 na ESTU a v létě 2013 jsme v USA měsíc na ESTU cestovali.
V týdnu jsem zachytil informaci, že s ohledem k teroru v Paříži se zpřísní cestování do USA na ESTU – a osoby, které během posledních 5ti let navštívili zemi, která podporuje terorismus budou muset žádat o vízum.
Já jezdím pracovně do Súdánu (který by měl být na tom blacklistu) na archeologické expedice (pod Českých egyptologickým ústavem) od roku 2011 (na 3 až 5 týdnů).
Rád bych si už zařídil letenku a hotely (čím dřív, tím levnější), tak uvažuji o žádosti o B1 vízum – vůbec netuším, jak se připravit na pohovor … za cestu platí zaměstnavatel (univerzita), pracovní smlouvu mám, měsíční příjem nad průměrem, úspory nad průměrem … ze Súdánu mám několik publikací v odborné literatuře, článek v National Geography a v USA bych měl o tom Súdánu taky přednášet … ale taky mám půl pasu polepený sudánskými vízy.
Nechce se mi to riskovat na ESTU … ale zase nechci být podezřelý, že si o takovéto vízum žádám ještě dřív, než ten zákon podepsal prezident Obama.
Předem díky za tipy od zkušenějších.
Honza

Odpovědět

@Honza: Uvažuje-li někdo žádat o vízum, tak by měl začít žádostí o nový pas. Pak si připravit podpůrné dokumenty a vše, co je nutné k žádosti o vízum tak, jak se o tom tady píše.

Odpovědět
Honza (8)
13.12.2015
20:50

@Z.:

Proč mám žádat o nový pas, když mi stávající platí až do roku 2021? Jako abych “schoval” ty arabský razítka? Když budu mít nový a čístý pas, nebude to vypadat jako že maskuju, že jsem byl v “zakázané” zemi? Když jsem byl v USA na ESTU, tak se mě imigrační na ty Sudánský víza ptal a byl vždy v pohodě. To když si vezmu nový a čistý pas – tak to pak můžu rovnou jet na ESTU, ne? :)
Honza

Odpovědět
Franta (3830)
13.12.2015
22:32

@Honza:
A co se zeptat na US ambasádě?

Odpovědět
Honza (8)
16.12.2015
5:51

@Franta:
Ha, tak o to jsem se snažil – telefonní číslo je jen automat, email nemají, online chat je automat a bez dojednaného pohovoru mě tam nepustí. Psal jsem dotaz na jejich infolinku do USA a tam mi napsali, ať se obrátím na Land Security (US customs and border protection), tak jsem napsal a zatím bez odezvy.
Každopádně jsem nashromáždil všechna potvrzení a už čekám jen na upravený invitation letter a půjdu to zkusit. Spíš si z toho dělám jen velkou hlavu, protože v Sudánu praktikujeme špičkový výzkum na mezinárodní úrovni (s účastí US odborníků), máme kvalitní zahraniční publikace a prostě nemám co skrývat. Proto mi přijde nápadný dělat si nový pas …
H.

Odpovědět
Franta (3830)
16.12.2015
15:26

@Honza:
Jde spíš o to, nový pas – platnost 10 let, vízum – platnost 10 let. Pak se nemusí řešit, mám starý pas, ale v něm platné vízum…

Odpovědět
honza29 (1)
21.12.2015
0:53

přeji dobry den.chci se zeptat jestli mám vůbec nějakou šanci ziskat turisticke visa po te co jsem už ve státech byl,měl jsem estu a překročil jsem o zhruba 5 měsíců když do mě nabourala američanka v autě.Jelikož jsem neměl řidičák tak jsem putoval do Jailu.Po dvou měsících v jailu mě čekal ještě další měsíc v imigracnim jailu a  po te deportace.Jelikoz jsem neměl imigrační soud na ktery jsem neměl nárok protože jsem přiletěl na estu tak mi nebyla řečena délka zákazu kterou vždy určuje imigrační soud.nicméně jsem posléze vypatral ze ze bych mel mit 3 roky zákaz ktery se dává automaticky pokud dotyčný překročil do výše jednoho roku.už to jsou tři roky a ja mám na floridě bráchu který tam žije již 16 let a 10 let už má green card.chtěl bych vidět jeho syna,mého
synovce ,který se narodil až po mem odjezdu.nyní žiji v anglii mam i kontrakt ve firme kde pracuji uz 2 roky.Chtěl bych tam jet na návštěvu o opět se sejit jako rodina.nemám sebemenší důvod tam zůstat,jako ilegal,když taky v anglii mam propper job a defacto život.nicméně bych rád věděl jestli mám aspoň nějakou šanci že to tam z nich někdo pochopí..předem velice děkuji za rady.. Jan

Odpovědět
marek (1)
22.12.2015
5:03

Vystudoval jsem v USA Masters a pote zacal pracovat v ramci OPT pro jednoho zamestnavatele. Minuly tyden jsem u neho skoncil, prtoze jsem sehnal novy job, ktery zacinam 4. ledna, mam podepsanou smlouvu, a hodlaji mi zadat o H1b pozdeji.

Ale moje vizum pro vstup do USA davno vyprsela. Je rozumne se vracet na Vanoce do CR s tim, ze budu muset zadat o nove vizum (F1, i kdyz uz prakticky nejsem student)

Odpovědět
Franta (3830)
23.12.2015
9:33

@honza29:
Tak šanci máš, ale…

Ty musíš prokázat, že máš pevné zázemí ve své zemi, což je ČR. Je hezké, že jsi zařízený v UK, ale to je právě může přivést na myšlenku, že to samé můžeš zamýšlet u nich. Někde tu psaly dvě holky, jedna je v UK, druhá se z UK vrátila a před usazením v ČR chtěla ještě projet státy, ani jedna vízum nedostala. Navíc ty tam máš to překročení, to se ti také bude počítat k dobru. Ale zkusil bych to, popros bráchu o zvací dopis, kde se za tebe zaručí.

Odpovědět
Franta (3830)
23.12.2015
9:41

@marek:
Nevím, jak to máš, v tomhle se nevyznám, ale neskončilo ti pracovní povolení/vízum spolu s koncem kontraktu u bývalého zaměstnavatele?

Pokud vypršelo tvé F1 vízum, tak by to mohlo vadit i u žádosti o H1b. A že o něj chtějí žádat později? To jako teď budeš dělat načerno?

Jinak tohle bych neřešil zde, ale s imigračním právníkem tam.

Odpovědět
Lucccka (1)
30.12.2015
20:16

Ahoj,

chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s dobrovolnickou prací v USA? Chtěla bych vycestovat na ESTU příští rok na tři měsíce a cestovat a zároveň využívat díky webu Workaway hostitele, kde bych pracovala výměnou za ubytování a stravu. Ale podle toho, co jsem tu viděla, že někdo psal, je i tohle v USA bráno jako práce a tudíž je to nelegální? Nelegálně se mi moc pracovat nechce, ale u jednotlivých hostitelů se nebudu zdržovat déle než dva nebo tři týdny, takže by to snad nemusel být až tak velký problém.

Předem díky moc za odpověď.

Lucka

Odpovědět
Magda (7)
4.1.2016
13:20

Dobrý den,
chtěla by jsem se zeptat jak to je tedy s tím placením. S manželem moc nedůvěřujeme placení po internetu a chtěli bychom to zaplatit osobně. Dá se to tedy platit přímo na ambasádě? Pokud ano, jak si jinak mám domluvit pohovor?
Děkuji
Magda

Odpovědět
Honza (8)
4.1.2016
13:24

@Magda:
Podle informací na webu se přímo na ambasádě od ledna 2015 platit nedá. Můžete zvolit platbu převodem, nebo online kartou.
Já platil kartou a po platbě mi to hodilo chybu – a stejně mi peníze strhli. Nakonec jsem to úspěšně vyřešil po 14ti dnech intenzivní komunikace s technickou podporou. Dokonce na to upozorňují před provedením platby – tak je to asi dost časté.
Na jiném fóru tady někdo řešil platbu převodem na účet a taky to nebylo úplně v pohodě. Ale asi jsme jen vyjímky :))
Honza

Odpovědět
Vladimír (1)
4.1.2016
23:52

Dobrý den,
o letních prázdninách bych rád vyrazil do USA přesně do LA na sezonní práce (takže jen na tři měsíce), jelikož pak se musím vrátit opět na univerzitu v Praze. Je vůbec možné, že dostanu pracovní povolení a vizum? Asi bych si měl zažádat o H-2b?
Mám v USA přátelé, konkretně občany dané země, takže ubytování a zvací dopis by vůbec nebyl problém sehnat. Ale naopak s prací by problém byl. Jezdím takhle o prázdninách do zahraničí často a hlavně, jak se říká na ‘blinda’, ale těd jsem chtěl vyzkoušet zámoří a dokázat to.
Mohl bych se Vás co všechno bych si měl připravit při pohovoru. Ty základní dokumenty chápu, ale moc jsem se tu v diskuzích nedočetl o takovýchto případech.
Budu rád, za veškerou pomoc a radu.
Předem Děkuji

Odpovědět

Ahoj, zdravím,
jsem v tomhle úplný nováček, táta vyhrál na vánočním večírku poukaz na libovolný zájezd a tak přemýšlíme, že si uděláme výlet za jeho známou do Miami, která nás už tak 5 let zve. Je to Češka žijící v USA asi 20 let. Náš výlet by i s cestou nebyl delší než 14 dní. Potřebujeme k tomu víza? Díky za odpověď.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.