Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 37 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

Letenka

Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.

Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků. Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas.

Půjčení auta

Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde přibližně na 19 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.

Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.

Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.

Benzín

Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 2.33 $54 Kč za galon počítejte s náklady 1,45 Kč/1 km.

Ubytování

Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc. Očekávejte jen základní vybavení a pomalý internet.

Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.

Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte. Získáte slevu 1 250 Kč na první cestu.

Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.

Strava

Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 12 $280 Kč18 $420 Kč za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 20 $466 Kč25 $583 Kč za den včetně vody.

Cestovní pojištění

Cestujete-li pravidelně, zvažte sjednání levnějšího celoročního pojištění.

Za jednorázové cestovní pojištění do USA na tři týdny zaplatíte od 800 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních. Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění.

Vstupné do národních parků

S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 865 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.

ESTA

Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.

Za vyplnění formuláře se platí 4 $93 Kč, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $233 Kč. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.

Kapesné

Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 15 000 Kč na osobu.

10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe

Plánujte dopředu

Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.

Rozmyslete si, co chcete vidět

Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.

Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?

Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles

Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.

Po příletu do USA se hned vydejte na cestu

Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.

Smiřte se s tím, že nestihnete všechno

Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat. Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.

Půjčte si velké a pohodlné auto

Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost. Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.

Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer

Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce. Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.

V řízení auta se střídejte

Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.

Kolik stojí benzín v USA?

Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 3.285 $77 Kč, oproti tomu v Las Vegas jen 2.611 $61 Kč. Jeden galon je 3,7854 litru.

Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.

Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?

Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © Petr Novák

Přílet do Los Angeles

V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si pití na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

Národní park Joshua Tree

Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí “Camp David západu”, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (93 Kč).

Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

Antelope Canyon a Monument Valley

Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

Národní parky Arches a Canyonlands

Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

Národní park Capitol Reef

Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

Národní park Zion

Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

Las Vegas

Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s elektrizujícím Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění, svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ.

Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem až na zem?

Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

Přehrada Hoover Dam

V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 200 $4 663 Kč, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

Death Valley – Údolí smrti

Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

Národní park Sequoia

Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

Yosemitský národní park

Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

Alcatraz | © Petr Novák

San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

Ráno se můžete prospat.

V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

Monterey, Pebble Beach a Big Sur

Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 165 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 25 $ (583 Kč), děti do 12 let platí 12 $ (280 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

Vstupenka pro dospělého stojí lehce přes dva tisíce korun a ta pro děti není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

Venice Beach | © Petr Novák

Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

Strávit tu můžete bez problémů celý den.

Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Odlet domů

Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (378 komentářů)

Avatar uživatele

@Tereza: Nechci vypadat jako kverulant, ale je to hodně hektický program. Některé vzdálenosti jsou delší, než napíše plánovač, například v Sequoia parku se rekonstruuje cesta, není možné vjet od Three River, ale ze severu, v parcích je většinou omezená rychlost na 35 mil, ale ani se o moc víc jet nedá. Dál např. návštěva Arches, abyste viděli nějaké oblouky reprezentuje alespoň 4h trek, byť je u parkoviště směrovka 1.6 míle, ale náročností je to skoro jako přechod Roháčů…Do Zionu se nesmí autem, jezdí tam zdarma autobus s krátkou procházkou je to víc než půlden. To jen tak co mi v rychlosti přišlo na mysl.

Odpovědět

@Tereza: 26.4. Prilet LA ve ctvrtek (kdy?) – ve ctvrtek je nehorsi doprava, pokud priletite odpoledne, do San Diega to budou 3 az 4 hodiny. Ale zacpa je taky zazitek z dovolene.
27.4. Joshua Tree: najit v patek misto v kempu bude zazrak. Mejte v zaloze ubytovani v Joshua Tree (mesto) nebo v Palm Springs – doporucuji, velmi prijemne mesto v oaze (po hlavni tride jezdi turisticky autobus zdarma, zastavky z napisem BUZZ), na Joshua Tree vam bude stacit pul dne, pokud nejste hikeri.
28.4. Joshua (pripadne Palm Springs) – Grand Canyon: 6 hodin do GC. Kdyz vyrazite brzy, mate odpoledne v GC a nasledujici den dopoledne – usetrite jedno ubytovani. Hezke mestecko je Williams.
8.5. se mi zda trochu naslapane. Na to hlavni ze Sequioa ale staci pul dne.
Celkove se to stihnout da bez problemu. Jde o to, jestli jste turiste typu videli jsme to hlavni a jedeme nebo “jeste tohle a tamhleto a pockej, jeste si to budu 10 minut problizet”. Pokud jste ten prvni typ, tak budete mit i cas na odpocinek.

Odpovědět

Děkuju moc za rady! Vím, že je to hodně našlapané, ale přeci jen člověk jede třeba jednou za život a chce toho vidět co nejvíc. Určitě se pak podělím, jak to vyšlo :)

Odpovědět

Naša cesta vo dvojici trvala od 19.9. do 26.10.2017 t.j. celkom 35 dni. V hoteloch sme prespali 32 nocí, priemerná cena za dvojku väčšinou s raňajkami( biednymi americkými) vyšla na 100 EUR. Všetko cez Booking.com a v NYC cez AirBnB.2x sme mali pozičané auto: raz z NYC na Niagaru na 2 dni a potom zo SF cez Kaliforniu,Arizonu,Utah nazpäť do SF na 16 dní. Prvá rezervácia cez Budget za cca 90 EUR, druhá cez Thrifty mohla byť za skvelých 291 EUR, keby som sa nedal ukecať tete za prepážkou a neobjednal som zbytočné poistenie za 150 EUR(ináč mi chcela ešte nanútiť upgrade auta, aby toľko nežralo a poplatky na mosty za cca 450 USD, čo som odmietol).Takže pozor na milé tety, čo sedia za prepážkou pri odovzdávaní auta !! V tej druhej fáze sme prešli celkom 5 564 km a ak som dobre zrátal, tak benzín ma vyšiel na neuveriteľných 240 EUR, t.j. nejakých 4,3 EUR na 100 km, čo pri spotrebe cca 7 l vychádza nejakých 0,6 EUR na liter. S tým som spokojný. Pri plánovaní cesty som vychádzal z cca 3 zdrojov: skvelý web chcidoameriky.cz , navlastnetriko.sk a blogy na sme: pavolsvantner.blog.sme.sk a burkert.blog.sme.sk. Boli to skveli pomocníci- ďakujem.

Odpovědět

Tu je náš itinerár:

1. Budapešť –Paríž -New York Air France- cena 442 EUR( zpäť SF-Paríž-Budapešť)
2. 9 dní pobyt NYC s výletom na Niagara Falls na 2 dni
3. NYC-Vancouver s WestJet- cena jednosmernej letenky 150 EUR
4. 3 dni Vancouver pobyt s ubytovaním u kamarátky Janky
5. Vancouver- Seattle Boltbus za 20 EUR
6. Seattle 1 deň pobyt
7. Seattle-San Francisco – vlak Coast Starlight Amtrak- lôžko (24 hodín) 200 EUR
8. SF pobyt 2 dni a ďalej už autom
9. SF- Los Angeles, 4 dni pobyt v LA
10. LA-Palm Springs/ otáčacia lanovka na Mt.San Jacinto- NP Joshua Tree-Kingman
11. Kingman-Seligman(Route 66)-NP Grand Canyon-Page
12. Page-NP Lower Antilope-HorshoeBend-Monument Valley-Moab
13. Moab-NP Arches-NP Canyonland-Salina
14. Salina- NP Bryce Canyon- NP Zion-Las Vegas – pobyt 2 dni v tom Hoover Damm
15.Las Vegas- NP Monument Valley- Mamooth lake
16. Mamooth lake-NP Mono lake-NP Bodies( zlatokopecký skanzen)-Tioba pass-NP Yosemith Valley-Midpines
17. Midpines- NP Yosemith-Tree Rivers
18. Tree Rivers- NP Seqoia-NP Kings Canyon- Monterey
19. Montery – mesto, aquarium- SF posledné 3 dni pobyt

Amerika je ohromná krajina, ktorá sa asi nedá spoznať, ľudia sú príjemní, zhovorčiví.
Keby som mal menej, kľudne si to zopakujem. Ak má niekto nejaké otázky, rád odpoviem ak viem. A mám na predaj pas do NP- America beautiful !

Odpovědět

Mala oprava:

15. Las Vegas-Death Valley-Mamooth

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jano: Ahoj Jano, děkuji za skvělý komentář a popsané zkušenosti! :-)

Odpovědět

@Jano: Ahoj Jano, nestretli sme sa nahodou v Page na ranajkach? Cestoval som so synatorom (12 rokov) a na ranajkach som zacul slovencinu, prihovoril som sa, chlapi sa rozrozpravali a uplne ma dostalo, ze maju naplanovanu cestu po USA na 5 tyzdnov. Dali si to obaja ako darcek k narodeninam (nebudem pisat ku ktorym:)) Podla toho, co pises, si to mohol byt ty:) Ak ano, som rad, ze ste dobre docestovali a tiez sa chystam podelit o skusenosti z ciest na tychto strankach, ktory boli mojou hlavnou inspiraciou pre vylet. Este raz pozdravujem, dakujem a prajem vsetko dobre. Petulo

Odpovědět

Zdravím, měl bych dotaz na půjčení auta z lepší než economy kategorie. Pojedeme ve dvou a chtěl bych větší auto, kde se daj posklápět sedačky “vypolstrovat” a přespat v něm) nemáte někdo zkušenost jaké půjčit aby to bylo pohodlné? Nechci být fixovaný na rezervace v parků. Dík za tip R

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek:
Ahoj Radku, s tím přespáním v autě mám bohaté zkušenosti.
Vždycky jsme objednávali o třídu vyšší, čili COMPACT ,dostali jsme např. Ford Focus, ale 2x o další třídu lepší vozidlo zdarma.
I v tom Focusu se to ve dvou dá celkem pohodlně sklopit sedačky, vycpat ohyb sedačky nějakou mikinou a přikrýt do spacáku :)
Dávej bacha jestli při vjezdu na nějaké parkoviště, či kde to budeš chtít přenocovat, nebude cedule se zákazem parkování přes noc. Jinak s tím není problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek:
S přespáváním by mohlo pomoct tohle – https://freecampsites.net

Odpovědět

@Petulo:

jasne, pamatam sa, zdravim opat z vlasti !! :)

Odpovědět

Ahoj cestovatelé,
děkuji moc za Vaše stránky.. při cestování po Americe jsme je často využívali. Ráda bych se ale zeptala, jak se dá vytvořit “plánek road tripu” (vyznačená cesta v mapě). Zkoušela jsem na googlu, ale tak je limit 20 zastávek.

Předem děkuji
S pozdravem

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jano:
To je dobrý. Ten svět je ale malej. :-)

@Adéla:
Ahoj Adélo, díky. S tím limitem máš bohužel pravdu, nicméně doporučuji si na každý den vytvořit novou trasu/vyznačenou cestu. Obejdeš tak limit a navíc je pohodlnější navigace. V Google mapách na PC stačí kliknout na “odeslat trasu do telefonu”, kde ji rychle přepneš do navigace.

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz k půjčení auta a doplňkové pojištění, je nutné nebo ne. Dík za info.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Nutné není, ale když se něco stane, tak je moc dobré. Nikdy nevíš. To máš jako s cestovním pojištěním, někomu je líto dát několik set za pojištění, pak se ale taky nemusí doplatit, až si tam zvrtne kotník.
Pokud máš v plánu parky a nezpevněné cesty, tak pojištění podvozku může být fajn, stejně jako pojištění okna.

Odpovědět

@Franta:

O pojištění jako takovém nechci diskutovat. Nejsem zběhlý v anglickém jazyku a překladače to taky nemusí přesně přeložit, tak se zeptám jinak, to auto když si půjčím není nijak pojištěno, když si půjčím auto u nás v půjčovně většinou má i hav.pojištění. Tak by mě zajímalo jak to mají tam.

Odpovědět

Ahoj. chtela bych se s Vami poradit ohledne nasi cesty v dubnu. Letime 10.dubna na zapad a chceme podniknout road trip. Cetla jsem, ze se i v pozdejsich mesicich muze obcas objevit snih a tudiz jsou pak silnice neprujezdne a je nutne zvolit jinou alternativu. Chtela jsem se zeptat na konkretni mista, kde bychom mohli na pripadnou neprizen pocasi narazit. Je mi jasne, ze se nekde velmi rychle strida nadmorska vyska, ale prece jen pokud vite neco konkretne a nebo mate osobni zkusenosti a chteli byste se o ne podelit a poradit, cemu se pripadne vyhnout, co udelat jinak, uvitam to. Mam vytvoreny itinerar, nad kterym se jeste budu zamyslet, ale vice mene by mel vypadat takto: 1.-LA-prilet, 2.)Joshua Tree, 3)GC,Horseshoe Bend 4)Antelope Canynon, Mon.Valley 5)LV, 6)LV, 7)Death Valley 8)Sequia 9)Yosemittee, 10)SF 11)SF 12)LA 13)LA

Dekuji za pripadne rady a tipy
(omlouvam se za psani bez diakritiky, nemam ceskou klavesnici)

Odpovědět

Ahoj, planuji cestu do USA po N.P. A  Narazil jsem na problem co se tyce Grand Canyonu.Chteli bychom ho navstivit a udelat si trek dolu na dno Canyonu. Jak jsem se docetl, tak potrebujete Povoleni na prenocovani. Davaji 3 moznosti 1. poslat zadost postou, 2. Fax , 3 osobne v Narodnim parku. Ja zkousel Fax ale bohuzel neuspesne a je problem sehnat v dnesni dobe faxovou linku. Postou to bohuzel nestiham a na posledni chvili bych to nechtel nechavat.
prosim nemate s tim nekdo zkusenosti? dekuji za rady.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Katka:
Ahoj Katko, ano, od toho 10. dubna určitě do konce května se dá počítat, že hlavně v pohoří Sierra Nevada na východě Kalifornie bude na silnicích sníh.
Nejlepší je vždy sledovat oficiální stránky každého parku…např. zde Yosemite: https://www.nps.gov/yose/index.htm
Aktuálně je uzavřen Tioga pass, čili neprojedeš skrz park směrem k Mono Lake.
Dál je zavřena silnice nahoru ke Glacier Point …což by byla fakt škoda nevidět :)

Odpovědět

@Lukáš: super,díky moc za odpověď. Budu to sledovat a nejlepe teda si připravíme, kudy to objet v případě, ze to neprojedeme

Odpovědět

@Lukáš: Ikdyz koukám, my se ke Glacier Pointu stejně nedostaneme, duben je to ještě zavřeny :-(

Odpovědět

@Lukáš: Ahoj Lukasi, take se chystame v cervenci na mesic na cestu, mohl bys mi svuj itinerar zaslat? Plno lidi “strasi” ze cervenec a srpen jsou sebevrazda, je to opravdu tak hrozne?
Moc diky :) PetraWurmova(zavinac)seznam(tecka)cz

Odpovědět

@Petra: Ne, neni to hrozne. Je to uplne stejna pohoda, jako v kteroukoliv jinou dobu. V pousti bude vedro, podel pobrezi bude hezky teplo plus lehky vitr a na horach bude tak nejak…. mezi chladnem a teplem.

Odpovědět

Ahoj všem, díky za tyhle stránky, neuvěřitelně mi pomohly. 15. března odlétáme směr SF a spostu informací jsem načerpal odsud. Přesto bych se zdejších zkušených lidí zeptal na pár otázek a budu vděčný za každou odpověď. Chystáme se na 21 dní, většinou po národních parcích + Las Vegas, LA a možná San Diego, spali bysme rádi převážně po kempech.
1.Zajímá mě váš názor na jízdu po nezpevněných cestách. Nemáme 4WD auto. Je lepší se jim úplně vyhnout a nebo je používat a doufat že se nic nestane? Rád bych se podíval na některá místa v Escalante National Monument ( peek a boo) a mapy ukazují že jsou nespevněné. Určitě se nebudu snažit o offroad a když uvidím že cesta je nesjízdná, nebudu riskovat a otočím to.
2. Rádi bysme v Yosemite NP na glacier point, ale cesta je zavřená. Nikde sem ale nevyčetl, jestli je otevřen 4 mile trail. Má s tím někdo zkušenost?
3. A poslední otázka se týká informací pro imigračního úředníka. Když bude chtít vědět kde budeme spát, je lepší mu říct že budeme spát v kempech, ale adresu nemáme, nebo uvézt ubytování které máme přes Airbnb v San Franciscu? Případně to ještě doplnit o hotely v LV, LA? Bude chtít vidět rezervace nebo něco takového?
Mockrát díky za každou radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Ahoj Martine,
odpověděl bych ti na základě svých praktických zkušeností:
1) toto jsem řešil také, nakonec jsem vzal jen vozidlo typu Ford Focus přes http://www.economycarrentals.com/ kde bylo u daného vozu jasně uvdeno, že v ceně je již kompletní pojištění, včetně spodku vozu, kol a skel a hlavně s NULOVOU spoluúčastí ( jiných půjčovnách jsem v podmínkách našel např. $500 spoluúčast).
I ten Focus na nezpevněné cesty stačil…např. v Sekvojovém národním parku k menším kempům asfalt vedl jen pár desítek metrů, potom hluboké příkopy od vody, kameny a kořeny…bylo to fakt adrenalinové, ale projet se to dalo.
Ale i tak jsem se poškození nevyhnul, u prvního auta jsem vzal bokem kola kámen, natrhla se pneu a udělala se do boku velká bublina. Dojel jsem s ní celý týden vypůjčení auta a při vrácení v PAYLESS to říkám černochovi na parkovišti, ten jen mávnul rukou a poděkoval mi za informaci a že o nic nejde, že to snadno zdarma vymění.
S dalším autem jsem na spodku ulomil kus podběhu…takový velký černý plastový kryt…vlez jsem pod auto a připevnil ho stahovací páskou ke kasli autu abych dojel, no a při vrácení v Dollaru opět to samé…jen mi poděkovali za info a podle mě to ani neopravovali…bylo to tou stahovací páskou “opravené” dobře :D

2) Pokud o tom trailu nenajdeš info ani na ofiko stránkách parku, vyhledej tam kontakt a zeptej se přímo jich

3) Já měl adresu prvního motelu na první den…pak už nic. Bylo mu jasné že jedeme na roadtrip. Takže se nás ptal jen cíl cesty…říkám mu roadtrip po národních parcích, začal jsem je vyjmenovávat, po asi 5 vteřinách mě zastavil a že je to OKAY.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Díky za info o economycarrentals a Payless. Taky jsou na to koukal, ale nebudilo to mou důvěru, navíc Payless mělo hrozné recenze. Ale vypadá to, že to není taková hrůza.

Odpovědět

@Lukáš:
Díky Lukáši za informace. Auto půjčujem u Alama, přemýšlím jestli by nebylo lepší vzít nějakou Toyotu Raw 4 nebo něco podobného. Ale z jejich stránek jsem nevyčetl, že by se i se 4wd auty dalo po takových cestách jezdit.

Odpovědět

Ahojte,

my ideme v JUL na 3 tyzdne.. zapad USA/narodne parky. Kedze itinerary mam v xls, pripajam odkaz na uloz.to https://uloz.to/!a4GZCkTwnBAe/usa-itinerary-xlsx
Mozno niekomu pomoze a ja na druhu stranu rad uvitam nejake tipy a rady

Robo

Odpovědět

@robo (@robo:
Itinerář vypadá dobře, jenom si nejsem jistý, jak budete stíhat Yosemite Valley. Záleží, co všechno chcete vidět, ale jestli počítáš 4-6 hodin, tak je to podle mě docela málo. To spíš jenom proletíš. Každopádně Glacier point doporučuju. Nejhezčí výhled z celých Yosemitů.
Podle itineráře chápu, že budete spát v Springdale 3. a pak asi i 4.? Tady bych asi doporučil odjet večer 4. ze Zionu a přespat spíš někde u Bryce canyonu (buď přímo, nebo např. Tropic – je to cca. 20 minut do parku) – zbyde vám víc času na Bryce, který je fakt úchvatný. Pokud byste byli včas večer, múžete na Sunset nebo naopak ráno na Sunrise (tady pozor, večer i ráno může být docela chladno).
Yellowstone nedokážu zhodnotit, tam jsem nebyl.
Ještě k Arches + Canyonlands – asi bych to otočil a začal spíš v Arches a až pak přejezd do Canyonlands. Pokud by vám večer zbyl čas, západ slunce je naprosto super v Dead Horse Point (bacha, platí se zvlášť). Za zvážení bych dal ještě v Arches trail na Delicate Arch – trvá sice docela dlouho a po cestě není až tak zajímavý, ale podle mě rozhodně stojí za to.
Ještě bych přidal postřech k SF – pokud se chcete projet historickou tramvají, nenastupujte na turnaroundu, ale až na první zastávce – nebudete muset čekat frontu.

Odpovědět

@Kuba:
@Kuba, dakujem za komentar. Ideme s detmi vo veku 9 a 11, takze nejake dlhe vylety som naschval nedaval… To sa tyka aj to Yosemite, aj Delicate Arch. A to bol aj dovod, preco som planoval dve noci v Springdale…. Ale mas pravdu, validny point je radsej potiahnut podvecer kym je este svetlo k Bryce a byt mozno dlhsie v Bryce. A Yellowstone mi je jasne, ze je of ruky, ale je to poziadavka zeny a deti vidiet gejziry…. Takze radsej obetujem nejake mesto (L.A), ako prirodu. A v L.A. som bol a nejak na mna nezaposobilo

Odpovědět

@robo:
Ten Yellowstone naprosto chápu, taky bych se tam chtěl podívat.
Jinak jak píšeš, tak nevím, jak to zvládnete na Angel’s landing. Prakticky celá cesta tam je hodně do kopce + výstup na samotný vrchol je i docela nebezpečný (od Scout lookout). Tady bych doporučil radši pročíst recenze nebo na youtube jsou i nějaký videa z výšlapu, jestli to děti zvládnou.
Ohledně LA jsme na tom podobně. Na mě víceméně všechny města v USA (včetně SF a NY) nepůsobily nijak zajímavě. Snad jenom Las Vegas, které je výjimečné tím, jak je jiné orptoi městům, která normálně znáš (hlavně teda večer a v noci)

Odpovědět

Ahoj. Nevšimnul jsem si, že by to tu bylo někde zmíněno, ale mně hodně pomohl při plánování “itinerář” Sygic Travel. Stojí asi 300,-Kč a po Evropě jsem si před výletem vždy jen stáhnul příslušný stát nebo město a po jednotlivých dnech jsem plánoval cestu. V náhledu dne pak vidíš kolik času Ti to vezme a vše máš pěkně přehledně v telefonu vč. mapy, tipů, památek, míst, vstupenek, rentalů, videí, fotek, atd… V květnu letíme do USA, tak to vyzkouším i tam a kdyžtak dám info ;-)

Odpovědět

@Kuba:
Angel’s landing viem.. Cital som aj som kukol videa…. Deti maju co to polozene aj s retazami tu na SK…. nebojim sa o nich, ze by to nedali…. Ale ano, nic nebudem hrotit…. Pojdeme pokial sa budeme citit bezpecne. Takze pocitam s tym, ze vrchol uplne nedosiahneme, ale neda mi to neskusit

Odpovědět

Ahoj, předně bych moc chtěla poděkovat za tyhle stránky, které jsou perfektně zpracovány a uživatel zde najde úplně všechny informace, které potřebuje! Dále bych měla pár dotazů. Plánujeme naprosto totožný roadtrip, jako je zde na stránce. Na cestu máme také 21 dní.
1) Zajímalo by mě, zda jde všechno reálně stihnout tak, jak je zde napsané?
2) Je výhodnější si zakoupit připojištění k autu zde v ČR nebo je lepší počkat, co nám nabídne autopůjčovna na místě? (Půjčujeme Toyotu RAV4 přes ALAMO)
3) Je zde něco, co je výše zmíněno a nestojí za návštěvu? Popřípadě zda něco v itineráři chybí?
4) Kde byste nám doporučovali se ubytovat v LA a jak nejlépe se tam dopravovat? 17. den přijedeme do LA, 18. den vracíme auto, ale odlétáme až 21. den. Chceme prozkoumat jak střed města, tak i vyhlášené pláže.
5) Kvůli dovoleným letíme v červenci tohoto roku, máte ještě někdo nějaké praktické rady či tipy, které se zde nevyskytují?
6) Jsou nějaké offline mapy do mobilu, které by nám v USA fungovaly?
Moc děkuji za odpovědi, letíme takhle na vlastní pěst poprvé a s angličtinou na tom nikdo z nás není nejlépe, tak chceme mít vše naplánované dopředu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Verča:
Ahoj Veroniko, také jsem byl před dvěma lety vděčný za tyto stránky, načerpal jsem zde většinu informací a spousty pak v praxi ocenil.
Zkusil bych ti odpovědět převážně ze své praxe, určitě ti tu další lidé poradí v mnoha ohledech obšírněji.
1) To záleží za čím tam každý člověk jede, někomu by ty 3 týdny nestačili ani na dva národní parky…ale jde to i stylem, že si dojedeš autem na vyhlídku, vyfotíš, najíš a jedeš zas z parku pryč. Ale stihnout to vcelku lze.
2) Pojištění určitě dopředu po netu! Na místě bych už nic nedomlouval, obzvlášť pokud v tomto oboru skvěle nevládnete angličtinou. Takže prostě radím dopředu, co je psáno je dáno.
3) Je zde asi 1000 a jedna dalších věcí co stojí za návštěvu :) V tom se zase težko radí, protože každého zajímá něco jiného.
Mě třeba uchvátilo místo zvané TEHACHAPI LOOP : https://www.youtube.com/watch?v=yZCYhP1D4O4&t=227s
Vidět ty kilometr dlouhé vlaky na jednom místě točit se dokola jako had se ti snad niíkde jinde na světě nenaskytne. Je to hned kouskek za Bakersfieldem směrem na Barstow.
K dalším tipům doporučuji knihu “Západ USA” od Lonely Planet. Sám si jí pročítám po večeru a plánuji další cestu.
6) Offline mapy jednoznačně mohu doporučit ZDARMA aplikaci “HERE” …je to vlastně pokračování těch známých Nokia map. Je zde na stáhnutí do offline celý svět, pokrytí bylo během mých 18 000 km po východu i západu USA bezproblémové.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Na Tehachapi loop jsme taky zajeli, když už jsme jeli kolem. Jen to chtělo lepší foťák. Pokud bude nějaké příště, tak asi vezmeme kameru. https://www.youtube.com/watch?v=kM1FjPg9DrQ

Odpovědět

@Verča: Ahoj, 1) Ano, lze to. Ale zaroven to nekomu muze trvat mnohem dele a jinemu o nekolik dni mene. Treba ja jsem typ turisty, jak pise Lukas – podivam se, vyfotim, chvili pochodim a jedu dal + planuji vylety s presnosti na desitky minut, coz, uznavam, neni pro kazdeho, travit nad mapami a u internetu hodiny pred kazdou dovolenou. 2) Vyhodnejsi to byva predem. Alamo ma 3 urovne pojisteni, ktere pripadne nabidnou na prepazce (na rozdil od treba Thrifty, kteri nenabizeji nic nad ramec ochrany sebe samych = jejich auta). 3) Na to nelze odpoveded, pokud nevime, co mas rada. Odpovim spis naopak: napriklad v LA a jeho okoli navstivi turista klasicka mista popsana na kazdem webu, ale mistni jezdi na uplne jina mista, ktera si dovolim tvrdit, jsou mnohem hezci, pouze nejsou znama. Je ale minimalne jedno misto, kam miri mistni i turiste – Griffith Observatory – nejlepe na zapad slunce, ale to je potrba vyrazit s predstihem, protoze cca od pulky kopce byva kolona a parkovaci kapacity jsou omezene + lidi, kteri tam ridi dopravu by neuridili ani modelovou zeleznici. 4) ubytovani v LA zalezi na vasem proramu a budgetu a) ubytovani pouze na prespani a nizsi budget: vychod LA – vychodne od I5. Nedoporucuji ctverec mezi I110, I10, I710 (az I5) a I105. b) stredni budget + trajdani po bulvarech: stred LA, Pasadena, San Fernando Valley (krome Van Nuys), Long Beach. c) vyssi a vysoky budget, prochazky po strandu, lokalni downtowny: Santa Monica, Beach Cities (Manhattan Beach, Hermosa Beach, Redondo Beach) – tato mesta nejsou turistum znama, takze je to prevazne lokalni, plaze nejsou preplnene a da se tu zaparkovat. Manhattan Beach je zbohatlicke mesto s prijemnym centrem, Hermosa Beach je takt trochu starousedlicke, surfarske mesto s hezkym centrem (trosku mensim nez v Manhattan Beach), Redondo Beach – myslena jeho jizni cast – je neco mezi, nejlepsi je jeho cast zvana Riviera, plaz je tady od mesta oddelena svahem, takze clovek nema takovy pocit, ze je ve meste jako treba v Santa Monice. 4a) Doprava autem, jinak nemate sanci stihnout vse, co chcete nebo co stoji za to. 5) To se musis zeptat konkretneji. 6) Maps.me jsou offline mapy, kde si stahnes konkretni stat, kraj, oblas, kde se hodlas pohybovat. Jsou pomerne podrobne vcetene vetsiny turistickych trailu.

Odpovědět

@Verča:
Ad 3) Já rozhodně doporučuju návštěvu Bryce Canyonu – je to prakticky po cestě mezi Capitol Reef a Zionem (doporučil bych jet z Capitor Reef přes Grand Escalante – sice o trochu pomalejší cesta (dle Googlu), ale za ty výhledy rozhodně stojí. Jinak je to podle cestovatele. Já osobně bych omezil návštěvu měst SF a LA a spíš strávil víc času v parcích. Města mi nepřijdou vůbec zajímavá, ale tohle je na každém, co preferuje.

Odpovědět

@Lukáš:
Ještě k mapám – my používali maps.me a here maps. Oboje jdou stáhnout offline. Dá se podle nich v pohodě jezdit. Můj osobní pocit je takový, že ve velkých městech jsou lepší here maps (líp ukazují sjezdy), jinak mi ale líp vyhovovalo maps.me (do maps.me jde v pohodě naimportovat oblíbená místa z google maps, což jsme hodně využívali).

Odpovědět

Moc všem děkuju za odpovědi! :-)

Odpovědět

Zdravím cestovatele. Chystáme se začátkem dubna (příštího roku -:) do SF a pak klikatým obloukem přes LA do Vegas. Klasika, jenže máme jenom 2 týdny. Stojí za to navštívit Lake Tahoe nebo je oželet spolu se Sequoiou a přidat 1-2 dny v oblasti Grand Canyonu ? Rád bych až do Arches, ale jsme spíš “autoturisti”, takže plánujeme jen lehké krátké procházky, na což Arches prý asi tolik nejsou … ? Jo a jak cestu bude ovlivňovat aprílový počasí ? Máme trasu naplánovat až na místě podle předpovědi nebo se nedá čekat nějaké vyloženě špatné počasí. Rád fotím, takže mráčky se hodí, olověná obloha už míň. Díky předem za radu !

Odpovědět

@Michal: @Michal:
Michal, ja som teraz planoval na leto. Myslim, ze urcite by si mal naplanovat a to dost podrobne. Prejazdy som planoval cez Google Maps. Tam si vies dat aj odjazd na datum v buducnosti. To ti jasne ukase, ktore cesty vtedy budu este zavrete. Jasne, nie je to presne, ale ak je uzavera napr do MAY, tak ta v APR nebude tadial tahat. Tak som zistil ze napr US1 Coastal higway je zavreta na jednom mieste a preto som dost velky usek vynechal.

Planovanim zistis, kam sa az stihnes dostat…. Ja som ho robil cez Lonely Planet. Vypisal som si, co chcem vidiet a pospajal som bodky

Robo

Odpovědět

@Michal:
Rozhodně bych doporučil naplánovat dopředu a na místě se spíš rozhodnout, že něco z toho vynecháte, pokud nebudete stíhat nebo budete unavení.
Ad Arches – určitě jsou tam i zastávky, kde stačí vystoupit z auta a udělat fotky, popřípadě jít jen kratší trasu. Jenom si myslím, že vzhledem ke 14 dnům, které plánujete je to už hodně daleko na východě.
K tomu plánování, jak píše Robo – jenom pozor na velká města – pokud zadáš v google maps dopředu, tak nepočítá s dopravou, což může v případě velkých měst hodně protáhnout cestu (jenom abyste neplánovali přesně na minutu :) )

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal:
Lake Tahoe, za mě buď v zimě nebo v létě. Já tam by vždy cca týden, známí měli půjčenou velkou chatu u Northwoods Blvd. Když už tam budeš, tak se podívat do Squaw Valley, projít si “historickou” Donner Pass Rd v Truckee, objet jezero, aspoň k Emerald Bay… Ale to je na vkusu každého soudruha, že. Tohle je hodně individuální, musí se to líbit tobě, respektive celé (teda pokud možno) skupině.

Plán udělejte už teď, na místě jen dolaďujte podle času, nálady a aktuální situace.

Odpovědět

@Jano: Jano, prosim ta kolko ta vysiel tento vylet 35 dni dokopy pre 2 osoby komplete celkove naklady ? Aby som vedel kolko nasetrit, planujem nieco podobne ;-) Dakujem.

Odpovědět

Ahoj všem,

nejprve díky autorovi za super stránky s cennými informacemi, které hodně usnadňují plánování cesty a dávají spousty tipů, a pak všem ostatní za zkušené rady z vašich cest.

Mám jeden dotaz ohledně letenek. Hodně tady i jinde čtu jak jste pořídili letenky do SF či LA něco málo přes 10tis. My plánujeme cestu na 3 týdny okolo poloviny září 2018, nicméně všechny zpáteční letenky jsou nyní okolo 21tis. Našel jsem jen levnější přes Moskvu za cca 16tis., ale s dlouhou čekačkou a celkový let tím pádem taky dlouhý, čímž se mi nechce zkracovat pobyt ve státech ani si brát o den víc dovolené, což se už nevyplatí. Lety z Vídně či Mnichova taky žádný zázrak, pokud připočtu náklady na cestu a parkování. Hledám zejména na cestujlevne.com.

Je to tím, že jsem zaspal a už ceny lepší nebudou ba naopak anebo máte nějaké další tipy či mám ještě vydržet s koupí?

Díky!

Odpovědět

@Jirka:
Osobně bych asi ještě počkal, ale je to těžko říct. Já většinou na hledání používám Skyscanner nebo Momondo.

Zkus se podívat ještě na Budapešť, nedávno jsem tam viděl docela schopné lety kolem 10 500 Kč (parkování na letišti na 3 týdny bude stát kolem 1 500 Kč, náklady na cestu asi srovnatelné s Vídní; nebo vlak cca 630 ČD nebo bus kolem 500 jeden směr).

Jinak můžeš zkusit i jiné letiště typu Oakland, San Jose, apod. Tam bývají občas levnější lety (ale pozor, ať to není s nízkonákladovkou nebo minimálně pozor na zapsaná zavazadla)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka: Ahoj Jirko, problém je, že v září je na západě USA pořád hlavní turistická sezóna. Tudíž poptávka je vysoká a není moc důvod mít nízké ceny.

Doporučuji sledovat Norwegian – létají i na některá menší letiště a mají nižší ceny.

Akutálně lze sehnat např. Mnichov – Las Vegas (11. 9.) a Las Vegas – Berlín (2. 10.) dohromady za 13 151 Kč. Termínů a kombinací je víc. Doporučuji vyhledávač https://matrix.itasoftware.com – lze tam zobrazit nejlevnější letenky na celý měsíc a místu odletu a příletu nastavit okolí třeba 100 mil.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka:
Letenky jsou loterie. My letěli do SF na konci listopadu a koupili je na konci února za cca 10.500,-. Jak radí ostatní koukej, kde se dá a zkoušej i jiná letiště v blízkém okolí, jak přílet, tak odlet.

Teď jsem koukal na pelikan.cz 15.9-5.10.
Praha – San Jose (přes Frankfurt) / cca 20.200,-
Berlín – SF (přes Curych, zpět přes Heathrow) lety +/- 15h / cca 13.500,-
Berlín je tam i za 12.500,-, ale to letíš dva dny :-)

Odpovědět

@Franta: Díky všem za tipy, teď už ty ceny vypadají mnohem líp, i když uvidíme co finálně zbude po vyrušení cenových “hitů” s několika přestupy a dva dny na cestě:)
Jakmile dodělám plán, pošlu nějaké další zvídavé dotazy:)
Zatím díky!

Odpovědět

Zdravím všechny cestovatele. V říjnu se chceme s dětmi téměř 6 let, 10 let a skoro 13let vydat na Road Trip po západě USA. Bylo nám řečeno, že západ nejlépe na podzim a východ na jaře. Tak jestli je to pravda? Kvůli počasí. Měli by jsme na to tři týdny. Co se týče letenek, letěl někdo z Vás s Eurowings? Vychází to s něma nejlépe, přece jen je nás 5 a vyhovuje nám odlet z Drážďan, jen na západ lítají jen do Seattlu, což není úplně ideální. Nevím, jestli to rovnou kvůli tomu Seattlu nezavrhnout? Co jsem zkoušela všechny jíné společnosti, které sice lítají do Los Angeles, Las vegas, San Francisko, vychází to pro nás všechny o 40tis víc.
Cestovali jste někdo takto s dětmi? Dá se to zvládnout?:-) Z výše popsaného Road Tripu bychom určitě okolo 8 bodů vypustili.
Ještě bych měla dotaz, cestoval jste někdo s dětmi na Hawai? Pokud bychom chtěli určitě jen na jeden ostrov, který nejlépe vybrat?Četla jsem, že na všech ostrovech je oceán divoký, vlny, pro děti nic moc, přesto z těch čtyř hlavních, který nejlépe vybrat? Koupání, tůry….
Budu velice vdečná za jakékoli připomínky k cestování, i k cestování s dětmi, pokud má někdo zkušenost.
Moc děkuji, Bára

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bára:
No jo letenky jsou jeden z největších nákladů na cestu a když je vás 5, tak je to pak znát. Seattle je možná levnější, protože není až tak populární jako SF nebo LA. Na druhou stranu pokud je to mimo váš okruh, tak je otázka zda letět tam a pak trávit čas jen přejezdem jižněji. Je to daleko i od Yellowstonu. Seattle je fajn, pokud jede někdo po pobřeží do San Diega a pak nějaké parky. Na letenky bych koukl všude možně. Dokonce už i Kiwi.com, co spolupracuje a Amadeem, hledá za rozumné ceny.

Ohledně dětí hodně záleží, jak je máte vychované a dokážete je zvládnout/zabavit na dlouhou dobu. Hlavně aby se nenudili. V letadlech je sice multimediální zábavný systém, ale třeba filmy asi nebudou česky. Zkusil bych zarezervoval letenky u okénka, aby byla další možnost zábavy. Řady tam bývají většinou po třech místech.

Na Hawaii jde o to, co chcete vidět. Pokud Pearl Harbor, Honolulu a pod, tak O‘ahu, pokud velkou sopku, tak Big Island. Já byl na Maui a byl jsem spokojený. Byl jsem tam v dubnu 2002 a počasí super. Severovýchodní část je hodně zelená, sráží se tu studený vzduch s horami a je tam tedy stále vlhko, zelený prales, vodopády, pobřeží je skalnaté a moře divočejší, je to místo spíše pro surfaře, například v okolí městečka Hana. Druhá strana (Kaanapali až Makena) je klidnější a více turisticky zaměřená, je tu většina hotelů, pláže od písečných až po skalnaté
Dá se jet na vrchol sopky Haleakala, dlouhá klikatá cesta, někdo může mít problém s dechem (kamarád “odpadl”, usnul, cestou zpět, probral se až dole), tak nespěchat, jsou tam i místa na zastavení. Byli jsme až na Red Hill a docela tam foukalo, tak doporučuji mikinu nebo něco. Pořádají se i hromadné ranní sjezdy ze sopky na kole, po silnici. Ale dá se to i zadem ze svahu. ;-) Zajímané jsou Kepaniwai Park, Iao Valley State Park a jeho pěkná přírodní zahrada, Twin Falls. Lahaina, takové hlavní turistické centrum. Front Street je plná krámků, barů a restaurací. Captain Jack’s Island Grill, Cheeseburger In Paradise s posezením v patře a pěkným výhledem, Moose McGillycuddy’s, dole restaurace nahoře klub (aspoň tenkrát), teď mi to na Googlu přijde dost jiné a možná i na jiném místě. Kousek za Hanou u Koki Beach Park doporučuji stavit se na Huli Huli Chicken. Někoho určitě napadne hulihuli do papuly, ale tady to dostává zcela jiný význam. Pěkná je i cesta kolem větší části ostrova, tou se sopkou (úplně celý jsme ho neobjížděli), jen jižní oblast kolem sopky je (byla) v půjčovnách zakázaná pro normální (ne 4×4) auta, ale projeli jsme to bez problému s Chevy Malibu.
Na koupání, případně šnorchlování doporučuji Little a Big Beach, La Perouse Bay (starý lávový proud do moře), Kanahena Cove (pětistěná vilka na břehu patří Steven Tylerovi, teda pokud už ji neprodal), Papalaua Beach Park, Ukumehame Beach Park, Ka’anapali Beach, Seven Pools nebo třeba Honolua Bay. Těch pláží je tam spousta, ale tady jsem byl a líbilo se mi tam. Vlny byli jak kde, ale nic, co by se nedalo. Jestli si to dobře vybavuji, tak Papalaua Beach Park, Ukumehame Beach Park byly docela mělké, voda jako kafe a dalo se jít daleko do vody, jsou tam ale i hlubší místa s korály, kde je voda o poznání chladnější.
Bydleli jsme v Aston Maui Lu, nic extra, ale na přespání, když je člověk celý den stejně venku to stačilo. A hned přes silnici byla písečná pláž.
Pokud možno z ostrova nic nebrat. Na letišti je zemědělská kontrola a skenují kufry, aby lidi neodváželi korály a tak.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:
Ten Moose je fakt jinej, dřív byl v Lahaině, teď je v Kihei.

Odpovědět

Dobrý den, milí cestovatelé,
děkuju všem za rady, které tu zhusta načerpávám, proto bych se také ráda o nějaké zkušenosti podělila, a to v této rubrice, v autech ani právních předpisech USA se nevyznám – tyhle informace hledám zde. Letos jedeme do USA už potřetí (vždy v září), podruhé na jihozápad, abychom projeli to, co jsme minule – před pěti lety – nestihli. Předem podotýkám, že nejsme takoví ti turisti, co ráno vyjedou z Los Angeles a večer už opouštějí Grand Canyon, chceme něco vidět a trochu si pochodit, prostě žádná hoňka. Nocujeme v motelech, na spaní v autě už nemáme věk a na kempování jsme nikdy nebyli. Poprvé jsme jeli tak trochu na blind, jen s plánem, co chceme vidět, noclehy jsme měli zamluvené jen v LA, Las Vegas a San Francisku, zbytek jsme řešili po cestě, je ovšem pravda, že jsme na pár místech za motel platili zbytečně mnoho, bylo nás šest, a to se v turisticky exponovaných oblastech bydlení na poslední chvíli shání hůř. Všechno ale vyšlo, jak mělo, byl to úžasnej výlet. Itinerář je zde:
1/ přílet Los Angeles
2/ LA – Las Vegas přes Calico („město duchů“ – opuštěná hornická osada) – nocleh přímo na Stripu
3/ Las Vegas – Lake Mead – Hoover Dam – Williams u Grand Canyonu (Williams je městečko na Route 66, jako základna u GC se mi zdá příjemnější než o mnoho větší Flagstaff)
4/ Grand Canyon – západní část
5/ Grand Canyon – východní část
6/ Sedona a okolí
7/ Williams – Monument Valley – Monticello (zde jen nocleh)
8/ Monticello – Moab – NP Canyonlands (noclehy Moab)
9/ NP Arches
10/ Moab – NP Capitol Reef (nocleh Torrey)
11/ Capitol Reef – Salt Lake City (hlavní město Utahu, mormonská čtvrť, centrum města, katedrála, kapitol)
12/ Salt Lake City – Reno (takové menší Las Vegas)
13/ Reno – Virginia City (městečko ve stylu Divokého západu) – Lake Tahoe – Sacramento (hlavní město Kalifornie, historické centrum města, kapitol) – SF
14-16/ San Francisco – zde Alcatraz, Golden Gate Bridge, Chinatown, Castro, Height-Ashbury a spousta dalšího
17/ San Francisco – Visalia (nocleh u NP Sequoia)
18/ NP Sequoia
19/ Visalia – Los Angeles
20-22/ Los Angeles – zde Hollywood Blvd, Universal Studios, Mulholand Dr, Venice, Santa Monica a další

Druhý výlet popíšu nakonec, byl trochu jinam, letos tedy pojedeme znovu na jihozápad, a protože s námi pojedou lidi, co tam ještě nebyli, pár míst navštívíme znovu (myslím, že Grand Canyon a Monument Valley se rozhodně dají vidět víckrát než jednou). Tentokrát (stejně jako podruhé) už máme po té první zkušenosti podrobně vypracovaný program včetně několika věcí, které nejspíš nestihneme, a noclehy zajištěné.
1/ přílet Los Angeles, večer Hollywood Blvd (noclehy v motelu kousek od Čínského divadla)
2/ LA – Griffith Observatory, Downtown
3/ LA – Beverly Hills, Santa Monica, Venice, navečer odjezd do Joshua Tree (noclehy Twentynine Palms)
4/ Joshua Tree NP
5/ přejezd ke Grand Canyonu přes Lake Havasu, Oatman (stříbrokopecká osada, po Route 66), Kingman a Williams, noclehy ve Valle (to už je skoro v Grand Canyonu)
6/ Grand Canyon – západ
7/ Grand Canyon směrem na východ, pak Cameron, Navajo Bridge a Marble Canyon, Page
8/ Page a okolí – Lake Powell, Horseshue Band, Water Holes Slot Canyon (Antelope kaňony jsme se po zralé úvaze rozhodli vynechat, protože jsem se dočetla, že už se tam nelze dostat jinak než po předchozí rezervaci s cestovní agenturou, což stojí cca 50 dolarů a jsou tam takové návaly turistů, že z toho člověk stejně moc nemá, Water Holes Canyon se zdá být přiměřenou náhradou a turistická veřejnost ho zatím moc neobjevila)
9/ Page – Navajo National Monument – Monument Valley – Mexican Hat (zde nocleh)
10/ Mexican Hat – Gooseneck State Park – Valley of the Goods, pak přes Moki Dugway, Natural Bridges National Monument a Hite Crossing Bridge do Hanksvillu (nocleh), nad ním je ještě Goblin Valley State Park – tady je toho moc, budeme muset operativně vybírat
11/ Hanksville – Capitol Reef NP (zde jen průjezd, už jsme tam byli), pak přes Boulder a Escalante (po cestě Burr Trail Scenic Byway, Lower Calf Creek Falls, Devil’s Garden a Escalante Petrified Forest) – Tropic (nocleh u Bryce Canyonu)
12/ Bryce Canyon NP
13/ Tropic – Red Canyon – směr Zion NP přes Mt Carmel Junction a tunel do Springdalu (zde nocleh)
14/ Zion NP
15/ Springdale – Valley of Fire State Park – Las Vegas
16/ Las Vegas – Death Valley NP – Lone Pine (zde nocleh)
17/ Lone Pine – Lee Vinning (cesta po východní straně Sierra Nevady – Hot Creek Geological Site, Mammoth Lakes, Devil’s Postpile National Monument, Obsidian Dome) – Mono Lake
18/ Lee Vinning – Yosemite NP přes Tioga Pass (Tuolomne Meadows, Porthole Dome, Olmsted Point, Tuolomne Grove – sekvoje) – El Portal (noclehy)
19-20/ Yosemite NP
21/ El Portal – San Francisco
22-23/ San Francisco
24/ odlet

A teď ten prostřední výlet – před třemi lety jsme projeli severozápad USA, o tom se tu vůbec nepíše, všichni se jen chtějí dostat do Yellowstonu z jihu, což je hrozně daleko (tedy tam je to daleko odevšad), přitom nahoře je taky spousta zajímavých věcí k vidění. Letěli jsme do Seattlu a dojeli až do Jižní Dakoty k Mount Rushmore. První část byla docela náročná na dlouhé přejezdy, původně jsme to chtěli otočit u Little Bighornu, ale pak jsme si řekli, že když už tam jedeme, prezidenty na skále musíme vidět, a po cestě se vždycky našlo něco, co stálo za zastávku a procházku. Jeli jsme po území, kde od konce 18. století probíhalo objevování amerického západu (expedice Lewise a Clarka, Oregonská stezka), pak indiánské války (Little Bighorn a Custer), zlatá horečka (Deadwood), potkali jsme i Buffalo Billa. V Yellowstonu jsme byli tři dny a stejně to bylo málo, bydleli jsme kousek pod hranicí Yellowstone-Grand Teton NP v Signal Mountain Lodge v Moranu, což jsou sruby v lese u jezera, senzační a cenově přijatelné, musejí se zamluvit u nich na webu. Yellowstone je obrovský a všechno je tam daleko odkudkoliv, tohle je dobrá základna pro oba parky.
Druhá část výletu už byla ohledně přejezdů pohodlnější, nejvíc nás uchvátil národní park Mt Rainier, nahoře zasněžené hory, dole nádherné barevné podzimní louky – jeden z nejkrásnějších zážitků z cest po USA.
Zde je popis naší cesty:
1/ přílet do Seattlu, hned odjezd do Burlingtonu, nocleh
2/ NP North Cascades, nocleh Okanogan
3/ Okanogan – Grand Coulee Dam (něco jako Hoover Dam) – Spokane – Wallace (staré hornické městečko) – Missoula (nocleh)
4/ Missoula – Helena (hlavní město Montany) – Billings – Pictograph Cave State Park (pravěké skalní malby) – Pompeys Pillar (památník expedice Lewise a Clarka) – Hardin (nocleh u Little Bighornu)
5/ Little Bighorn Battlefield – Bighorn Canyon Recreation Area
6/ Hardin – Devils Tower National Monument (to je ta skála z Blízkých setkání třetího druhu) – Deadwood (viz Wild Bill Hickock a Calamity Jane) – Lead (další zlatokopecké městečko) – Black Hills Caverns (rozlehlé jeskyně) – Keystone (nocleh u Mount Rushmore)
7/ Keystone – Mount Rushmore (prohlídková trasa vede pod a kolem skály s vytesanými sochami, je to opravdu impozantní, aniž jsme si to předem uvědomili, podařilo se nám tam být 11. září, takže Američani byli hodně emotivně naladění) – Crazy Horse Memorial (památník indiánského náčelníka Splašeného koně, který bojoval proti Custerovi, hotový je ho jen kousek, stejně jako u jiných záležitostí spravovaných indiány se o tom předem dá zjistit jen málo – tady to funguje tak, že vás indiáni naloží za 25 dolarů do autobusu, který vás doveze k patě skály, tam si torzo obrovské sochy – výška cca 170 metrů – můžete vyfotit a jede se zpátky) – Jewel Cave National Monument (jeskyně) – Sheridan – Cody (východní vstup do Yellowstonu, město založil William Cody alias Buffalo Bill, je tam jeho muzeum a westernový park)
8-12/ Yellowstone NP (3 dny – projeli a prošli jsme skoro všechny zásadní záležitosti od gejzírů přes vodopády až po horké prameny a hodně zblízka viděli mraky bizonů, pak jsme si v hotelu dali k večeři bizoní steak) – Grand Teton NP (2 dny – něco jako o tisíc metrů vyšší Alpy) – noclehy Moran
13/ Moran – Idaho Falls – Craters of the Moon National Monument (zkamenělé sopečné magma) – Ketchum, Sun Valley (proslulé rekreační středisko)
14/ Ketchum (větší část dne turistika) – Boise (odjezd odpoledne, hlavní město Idaha, nic zajímavého, jen nocleh)
15/ Boise – Pendelton (čínské podzemní město) – The Dalles (příjezd k řece Columbia)
16/ The Dalles – Mt Hood National Forest (nejvyšší hora Oregonu, v horském hotelu Timberline Lodge se natáčel Shining s Jackem Nicholsonem) – po historické Columbia River Highway (nádherné serpentýny s krásnými výhledy na řeku) k Bonneville Dam (přehrada na Columbii s rybí líhní) a Multnomah Falls (nejvyšší, cca 200 metrů, vodopády v Oregonu) – Portland
17/ Portland – zde nic moc zajímavého, v centru jen banky a hotely, pak pár krásných mostů a obrovské (asi jako půlka Václaváku) knihkupectví Powell’s City of Book – to je opravdu zážitek
18/ Portland – Mt St Helens National Volcanic Monument (sopka, co v roce 1980 vybuchla, zabila hromadu lidí a srovnala se zemí obrovské území) – Ashford (nocleh u Mt Rainier NP)
19/ Mt Rainier National Park – Mt Rainier je sopka a čtvrtá nejvyšší hora kontinentálních USA a park je opravdu nádherný
20/ Ashford – North Bend, Snoqualmie (jsou hned vedle sebe – točil se zde seriál Městečko Twin Peaks) – Seattle
21-22/ Seattle – tohle město se mi stejně jako San Francisco, i když trochu jinak, hodně líbilo, centrum je plné kaváren a restaurací, žije to tam. – Pike Place Market, Experience Music Project, Columbia Center, Waterfront, Olympic Sculpture Park, Pioneer Square a Smith Tower, Space Needle – je tam co dělat.

Pokud jste dočetli až sem, poznámka na konec: pokud se rozhodnete cestovat na podzim, je září ideální. Počasí je tam více méně příjemné – oba dosavadní tripy jsme absolvovali v kraťasech a tričku, jen nás občas spláchl přívalový liják. Jediná výraznější nepřízeň počasí nás postihla na severozápadě v Grand Tetonu, den nám tam propršel a když jsme odjížděli přes jakýsi průsmyk vysoko v horách, strhla se dokonce sněhová vánice. A navíc: v USA začíná finanční rok v říjnu – v roce 2013 si tam neschválili státní rozpočet a od 1. října byly všechny státní instituce – tedy i národní parky – zavřené a to trvalo několik měsíců, pokud si to dobře pamatuju. Od té doby se to znovu nestalo, ale nejspíš se to může opakovat.
Kdyby vás něco z toho, co jsem zde napsala, zaujalo, dejte vědět, ráda poskytnu bližší informace.

Odpovědět

@Milada: Super trip, tohle urcite nekdo muze vyuzit, staci uz jen vygooglit, co v uvedenych mistech navstivit. Mam k tomu celemu jen jednu poznamku: na ceste do Joshua Tree bych misto Twentynine Palms prespal v Palm Springs (kdyby vysel cas, tak i prochazka v Indian Canyon je hezka). A s tim Williams mist Flagstaff rozhodne souhlasim.

Odpovědět

Ahoj, už je to nějaký pátek (květen 2017), co jsme se vydaly ve 3 děvčatech na trip po západní Americe. Jelikož jsem před cestou hodně čerpala z těchto stránek, rozhodla jsem se připojit pár poznámek pro ty, kteří to mají ještě před sebou. Jedná se o věci, které mě nějakým způsobem překvapily a které by, třeba, když je sem sepíšu, už pak nemusely překvapit nikoho dalšího :)

1. Auto – půjčily jsme si nový Nissa Altima, který je k dispozici pouze v USA, do Evropy tento model neposílají. Až vám bude divné, že kufr prostě NEJDE zavřít, vězte, že u amerických aut je to tím, že stačí popojít s klíčky cca 50m od auta, pak se kufr automaticky zamkne…
2. Občas se stane, že přejedete do jiného časového pásma, tzn pokud máte naplánovaný trip téměř na hodiny, může se pak stát, že když chcete v jeden den zmáknout Monument Valley i Grand Canyon přeskakuje vám čas o hodinu tam a o hodinu zpět, to nás trochu zmátlo
3. Casino & Hotel Hooters v Las Vegas – na booking.com rozhodně nej ceny, ve skutečnosti platíte na místě další poplatek resortu
4. Za půlku nádrže jsme daly cca 20 USD
5. Doporučuji nedávat si 2 parky na jeden den
6. Antelope canyon je možný pouze s průvodcem
7. Po cestě do Antelope se projíždí parkem Zion
8. Pozor na srnky, a to zejména za tmy!
9. Check-in většinou bývá kolem až kolem 15:00 a check-out 11:00, bazény jsou občas v děsivém stavu
10. V Monument Valley buďte připraveni na to, že pokud nemáte pronajatý off-road, budete to muset celý pálit na jedničku a doufat, že si nerozervete podvozek :)
11. Las Vegas Strip se nezdá, ale pokud chcete jít k ceduli a pak ho projít na druhou stranu až nakonec, je to fáááákt daleko, plus je brutální vedro, ANO, až do noci
12. Všude klimatizace v plný palbě + do všeho se cpe tuna ledu
13. Do Death Valley doporučuji plnou nádrž (po opuštění jsme potkaly pumpu až po 3 hodinách), zároveň doporučuju hodně vody do auta (neni tam nikde nic) a vypnout klimu (my už to pak nevydržely a za chvíli zaply, načež nám po 5 minutách přestal táhnout motor)
14. Po cestě do SF platíte za přejezd mostu
15. Do Sequoia parku jsme dojely v trenkách a žabkách a všude byl sníh (nechtěli nás původně ani nechat vjet dovnitř bez sněhových řetězů, což je paradox, protože u vjezdu do parku bylo 25 stupňů)
16. Když už jsme u Sequoia parku, tak doporučuju Kinedryl :)
17. GPS jsme měly místní a občas nám ukazovala trochu nesmysly v porovnání s vyhledanou trasou přes Google, rozhodně počítejte s tím, že když zadáte park, dovede vás na začátek, pak třeba jedete ještě hodinu do Visitor centra
18. V Yosemitskym parku mít dost času, my ho neměly a byla to škoda. Všeobecně jsou ty parky prostě obrovský
19. Pozor na mýtné! Přišla mi pak fakturka :) ale záleží kde jezdíte
20. Platby kartou provádět v USD, jinak je poplatek 3 % za převod na CZK
21. Universal studa v LA – určitě si vyhradit celý den, je to super, plus počítejte s poplatkem 20 USD za parking
22. Přejížděly jsme mezi plážemi v LA – parkovat se celkem dalo, ale všechno placené (drobné do mašiny)
23. Pokud pojedete na Hollywood sign, nastavte si navigaci na Lake Hollywood park (dobrý výhled), na chodník slávy doporučuju parking v nákupáku, 2h za 2 USD, každá další čtvrthoďka za dolar.

Kdyby kdokoliv potřeboval cokoliv vědět, neváhejte se ptát :) Nejsem úplně zkušený výletník po USA, ale s čím budu moct, pomůžu.

Cestování zdar!

Odpovědět

@Petra:
Já bych doplnil k několika bodům:
1) tohle dělá hodně aut, ale ne všechny.
3) Poplatek resortu mají snad všechny hotely v Las Vegas. Na bookingu je vždy upozornění, kolik tento poplatek je.
7) Záleží odkud kam jedete, ale rozhodně bych neuváděl, že do Antelope se jede přes Zion.
13) V Death Valley jsou asi 2 nebo 3 pumpy, ale cena je dvojnásobná. Ale je pravda, že hodně velký kus cesty se jede bez pump.
17) Doporučuju offline GPS here.maps nebo maps.me (podle mých zkušeností je v městech lepší here.maps, jinak mi ale víc vyhovuje maps.me) – všechny mapy jde stáhnout do offline verze, pak jenom samozřejmě nefunguje aktuální doprava.

Odpovědět

@Petra: Já mám poznámky ke dvěma bodům: 2/ Pokusit se zmáknout Grand Canyon a Monument Valley v jeden den mi bez ohledu na časová pásma přijde jako hloupost, to oběma parky jen proletíte a nic neuvidíte. A připomínka neplánovat dva parky na jeden den je správná z téhož důvodu.
10/ Monument Valley jsme bez problémů projeli běžným SUVéčkem stejně jako spousta dalších, kteří tam byli běžným autem. A stala se nám tam krásná věc: zčistajasna se přihnal přívalovej liják a dokonce kroupy, trvalo to jen pár minut a pak se nad skalami udělala nádherná duha. A cesty se změnily v řeky, museli jsme nějaký čas počkat, až voda opadne, a z Monument Valley jsme odjížděli autem obaleným červeným bahnem.

Odpovědět

@Mesi: Díky za tip, vypadá to zajímavě, jen jsem právě zjistila, že Indian Canyons jsou od července do září otevřené jen pá-ne, a to jen do 17 hodin. Tak to bohužel nedáme, z LA budeme odjíždět v neděli odpoledne.

Odpovědět

Ahoj všem, chtěl bych se zeptat ohledně mobilních operátorů. V červnu letím do New Yorku kde budu týden a z NY letím do LA kde si udělám roadtrip a na cestě bych rád měl mobilní data do tabletu. Dá se SIMkarta koupit už v NY a použít v Kalifornii nebo se v každém státě musí koupit jiná? Vůbec nevím jak to tam mají. Klidně když pošlete nějaký odkaz jakého operátora zakoupit, tak budu jen rád :) Díky všem za tipy!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Simka ti bude fungovat po celých státech, teda tam kde chytíš signál. Koukni na
Roaming v USA
Bude mi v USA fungovat telefon?

V diskusích je tam dost praktických rad i osobních zkušeností.

Odpovědět

@Franta:

Mockrát děkuji :)

Odpovědět

@Milada: To mne ani nenapadlo zjistovat, protoze pres leto by tam sel jedine blazen :o) Samotny kanyon je ve stinu, je to v podstate husty palmovy les, ale pak jsou tam “hajky” po stranach kanyonu a tam uz prazi slunce. V Palm Springs je sezona zima, jaro. V lete je tam horko, tak turiste nejezdi. V Palm Springs to sice zije stale, ale okolni mesta jako Palm Desert atd jsou mrtva. Jezdim se tam odreagovat nekolikrat rocne – no, v lete to neni pro kazdeho (teploty kolem 50 stupnu Celsia).

Odpovědět

@Petra: 1) to neni pouze u americkych (ostatne ona Altima ani neni americke auto)
3) ceny se lisi temer kazdy den, ruzni zprostredkovatele maji ruzne akce a netvrdil bych, ze booking je vzdy nejlevnejsi. Velmi casto zprostedkovatele akce kopiruji
4) cena benzinu se momentalne na zapade pohybuje mezi 3 a 3,5 USD za galon
9) check-out casteji byva v 10:00 a s bazenem jsem nikdy problem nemel, naopak. Ale stat se muze.
12) uz jsem se naucil vsude predem hlasit “no ice and no straw” (protoze nejsem dite a za druhe jen brcek se v USA spotrebuje pres pul miliardy denne)
17) prestoze se to nezda, na typu navigace velmi zalezi, pokud jsi clovek vyuziva denne nebo velmi casto. Porovnaval jsem nekolik typu a znacek a v Kalifornii vysel jednoznacne nejlepe TomTom. Z mobilnich aplikaci suverene nejlepsi Google, prestoze nema prilis dalsich funkci, ma bezkonkurenci dopravu a temer bezchybne geograficke a mistni informace. Prekvapive propadl Waze, ktery tusim snad patri Googlu, prestoze je mezi lidmi dost popularni. Postupne se lepsi maps.me, ale stale zadna slava, jeden z nejlepsich je Sigic, ale ma velmi frustrujici chyby.
Vsechny lepsi navigace naviguji do centra parku (vetsinou visitor center)
20) zalezi na bance
22) vetsina turistickych mist uz ma parkovaci automaty i na karty

Odpovědět

@Mesi: Tak to asi bude v Joshua Tree začátkem září pěkný peklo, že?

Odpovědět

@Milada: My byli v Joshua Tree 10. září a ano, bylo tam horko. Taková ta americká turistika (vyskočit z auta a fotit) se dala, i nějaké trochu delší procházky (např. projít Hidden Valley za necelou hodinu). Ale na nějaké velké túry bych to neviděl.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kuba: My tam shodou okolností taky budeme 10. září, vedro jsem předpokládala, asi to bude příprava na Death Valley.

Odpovědět

@Milada: Melo by byt teplo, ale uz bych tomu asi nerikal vylozene horko. Temer jiste to bude nad 30 stupnu, vecer to drasticky klesne.

Odpovědět

Ahojte,prosím Vás do Antelope canyon a Horseshoe Bend sa platí zvlášť vstupné?koľko to je cca na osobu? Ďakujem za odpoveď

Odpovědět

@Alena:
Horseshoe Bend se alespoň minulý rok žádný vstup neplatil). Teď tam staví (možná už dokončili) něco jako visitor centre, ale myslím, že platit by se nemělo.
Antelope canyon se určitě platí, cena záleží jestli chcete Lower nebo Upper a pak jsou ještě speciální (vyšší) ceny, pokud je prohlídka ve 12 hodin (prý nejlepší čas na fotografování). Rozhodně doporučuju rezervaci online.

Odpovědět

@Alena: Horseshoe bend je zdarma, byli jsme letos v březnu. Auto necháte dole na parkovišti a po cca kilometrové procházce spatříte tu nádheru :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

HS bend i v květnu stále zdrama :-), ale staví se tam vyhlídková terasa se zábradlím, takže půlka je zaplocená. Nedoporučuju návštěvu o víkendu před západem slunce, neb sólo fotku přes velké množství lidí téměř nemožné udělat.

Odpovědět

@Petra: taky bych přidala pár zkušeností:
ad2) tohle jsme vyřešili tak, že po GC jsme se ubytovali v Page /večer jsme ještě zvládli Horseshoe bend/ a druhý den ráno jsme vyrazili na Monument.
ad13) každé ráno před odjezdem z města jsme dotankovali do plné. Ceny ve městech jsou přeci jen o hodně nižší jak u parků.
ad14) 4 USD – jen bacha, je potřeba přijet v pruhu pro cash
ad22) u Malibu beach jsme to píchli na parkoviště k obchoďáku – 2 hodiny parkování zdarma. Na Santa Monice už to nešlo, ale automatyberou karty, takže bez problémů – čím víc večer přijedete, tím je sazba nižší.

Odpovědět

@Alena: Antelope canyon je NUTNE online rezervacia…. Do oboch chodia asi 2 miestne cestovky. Ziadna ale nechodi oba kanony. Ja som cca mesiac dozadu mal problem zohnat miesta na 10JUL

Odpovědět

Ahoj, v termínu 21.11.-12.12. se chystáme do USA. Konkrétně 21.-29.11. západ a poté přelet do MIAMI a plavba Karibikem. Chci se optat, myslíte, že v tomto termínu budou přístupné všechny parky? Je reálné stihnout LA – Joshua Tree – Grand Canyon – Horseshoe Bend – Zion – LV – Death Valley – Yosemite – Sequoia – LA? Co byste případně doporučili vynechat? :) Díky moc za rady :)

Odpovědět

@Lucie:
Přístupné by měly být všechny (pokud Grand Canyon myslíš South Rim, North Rim už bude zavřený), jenom záleží jak chceš jet Death Valley – Yosemite. Pokud z východu přes Tioga pass (120), tak je hodně velká pravděpodbnost, že tahle cesta bude zavřená a musela bys to objíždět delší cestou (většinou se zavírá na začátku listopadu, viz https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/tiogaopen.htm).
Časově by to mělo jít stihnout, pokud se nechcete moc zdržet v LA a LV. Jinak je to ale hodně našlapané. Osobně bych asi vynechal Yosemite hlavně kvůli plánu v listopadu (většinou už tam bude hodně chladno s velkou pravděpodobností sněhu). Navíc i ten přejezd DV-Yosemite v tomhle období budete muset jet přes 80, možná až 50.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
Jak píše Kuba – otevřeno bude všude (pokud se nesemele něco mimořádného), jen je třeba počítat s tím, že koncem listopadu tam už někde bude sníh (a brzo tma), některé silnice tudíž můžou být zavřené a někde dokonce můžou vyžadovat sněhové řetězy (třeba v Sequoia parku).
A pokud byste chtěli stihnout všechno, co jste napsala, nebudete týden dělat nic jiného, než sedět v autě. Yosemite bych vynechala v každém případě, je to daleko a kvůli sněhu ho může být půlka zavřená. Navrhla bych asi toto: Los Angeles – Joshua Tree – Grand Canyon – Page – Zion – Las Vegas – Death Valley – Sequoia (jestli to stihnete) – Los Angeles, pokud toho chcete vidět co nejvíc, ale bude to hodně našlapané a náročné na přejezdy (třeba z Joshua Tree je to ke Grand Canyonu přes 400 mil) a všemi místy v podstatě jen projedete, abyste to stihli. Jako varianta se nabízí vynechat ještě Joshua Tree, jet rovnou do Las Vegas (zde se podívat k Lake Mead a Hoover Dam) a pak pokračovat ke Grand Canyonu.
Nebo mě napadá ještě toto: Los Angeles – Joshua Tree – Grand Canyon – Las Vegas – odtud zajet do Zionu – zpět Las Vegas – Death Valley – Sequoia – LA.

Odpovědět

@Lucie: Taky bych z tehle trasy vynechal Yosemite, kvuli tomu, ze je to hodne z trasy. Pokud ale budete mit overeno, ze je otevreny prejezd, tak i to by se dalo stihnout. I ten prejezd z LA do GC pres Joshuu se da zvladnout za jeden den – rano z LA a vecer ve Williams – to je pomerne narocny prejezd, ale na prvni den to jeste jde. Druhy den GC a Horse Shoe. Lake Mead bych vynechal a Hoover Dam bych dal z Vegas dopoledne, pokud tam planujete den prestavku.

Odpovědět

Ahoj, chystame se za dva tydny na roadtrip. Myslite, ze je potreba si porizovat americkou simku? Mapy mame statene offline a pocitam, ze pro komunikaci s domovem budeme pak vzdycky vecer nekde na wifi. Spis jestli jste nekdy nenarazili na situaci, ze jste tu simku vylozene potrebovali.

Odpovědět

@Mesi:
Ad přejezd LA-GC. My to minulý rok udělali tak, že hned po příletu do LA (cca. 13:30) jsme šli vyzvednout auto a okamžitě jsme vyrazili (15:30) směr Palm Springs se zastávkou na jídlo (příjezd kolem 19:00). Brzo ráno jsme pak vyrazili do Joshua Tree, pak směr Kingsman, kde jsme se zastavili u Route 66 a pak přejezd do Williamsu. Další den ráno pak z Williamsu do GC. Všechno šlo v pohodě zvládnout, i když je pravda, že cesta Palm Springs – Williams byla dlouhá, ale každopádně bych doporučil dostat se první den alespoň do Palm Spring (nebo minimálně na východ LA, ať druhý den rychle vyjedete).

Odpovědět

@Jirka:
My za celé tři týdny americkou simku nepotřebovali. Je to asi pohodlnější ji mít, ale v pohodě se obejdeš bez ní. V případě největší nouze máš vždycky aspoň českou simku, ze které je sice volání drahé, ale v případě nouze se dá vždy použít. My nijak nepotřebovali.
Offline mapy byly po celou dobu dostatečné.

Odpovědět

Ahoj, za pár dnů se chystáme poznávat parky USA, mimo jiné i Zion park, kde jsem se dočetla o soutěsce Narrows, která se dá brodit. Stojí to za to? A dík za super rady na cesty.

Odpovědět

@Jirka: Ahoj Jirko, pokud budeš většinu času trávit v národních parcích a v poušti, tak jsi většinu času bez signálu. Já měl teď v červnu kvůli datům simku od Ultra Mobile s 5GB na měsíc + volání a sms zdarma asi za 40 USD tuším.. Pořádně jsem to ale využil až ve městech, kde jsem často využíval UBER.
Je ovšem možné, že jiní operátoři signál mít budou, např. AT&T, ale dá se to v pohodě i bez SIM.

Odpovědět

@Petr Novák: Ahoj, uvazujeme nad prelomom februara – marca. Je to v pohode termin alebo uplne nevhodny? Musime trochu brat do uvahy prazdniny v skole a vtedy ju jarne, tak na 2 tyzdne by sme mohli.

Odpovědět

@Zuzana:
Záleží, co všechno chcete navštívit. Obecně se dá i v tomhle termínu. Nicméně počítej s tím, že např. Grand Canyon North Rim bude zavřený, v Yosemitech bude pár metrů sněhu a většina cest přes Sierra Nevada bude zavřená, podobně asi v Sequoia bude sníh, apod.
Známí jeli po pár parcích v březnu a byli nadšeni např. z Joshua tree jak vypadal úplně jinak než v září, to samé z GC South Rim.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, na přelomu června a července jsme byli na 3 týdenním roadtripu, který jsme plánovali výhradně podle těchto stránek a vše proběhlo naprosto perfektně a my se vrátili se životním zážitkem! Ještě jednou bych tedy ráda poděkovala za tyhle stránky. Příští rok už plánujeme další dovolenou a chtěla jsem se zeptat, zda nevíte o nějakých podobně podrobně zpracovaných roadtripech jako je tento? V úvahu zatím připadá Florida a plavba Karibikem. Záležet ale bude především na letenkách a doporučeních..

Odpovědět

@Zuzana:
V tomto termínu jsme byli parky včetně Yosemitský, vše perfektní, žádná zima, žádná vedra, pouze v Sequoia zimní oblečení a povinně půjčené sněhové řetězy.

Odpovědět

@Lukáš: Ahoj, byla ta půjčovna aut v pohodě, vychází to cenově fakt dobře. Jak dlouho před cestou auto rezervovat? Letíme začátkem května 2019 a už jsem koukala na ceny, ale přijde mi to mít půl roku zablokované peníze na kartě..děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janka:
Ahoj Janko,
1) Economycarrentals není půjčovna! Je to jen srovnávací server, který vyhledává najednou u několika konkrétních půjčoven a nabízí SVOJE vlastní pojištění pro půjčená auta, která jsou ale velice výhodná s dobrými podmínkami.
2) Rezervuj si auto určitě alespoň měsíc či dva předem…čím blíž, tím cena roste a to výrazně.
3) Blokované peníze? Na konci tvorby rezervace chtějí zaplatit jen 1/10 ceny, zbytek na pobočce při vyzvednutí auta…což je fér.

Půjčoval jsem si přes Economycarrentals 3x a vždy spokojenost…ovšem nemám zkušenost s řešením pojistné události (neměl jsem to štěstí být účastníkem nehody ani se mi nic nerozbilo :) )

Odpovědět

@Janka: Ahoj. My sme mali auto cez rentalcars a platili sme ho celé vopred. Môj pohľad bol ale rozloženie nákladov. Keď budeš v US, kartou budeš platiť hotely, jedlo, vstupné…… Takže vopred zaplatené auto ti v podstate ušetrí peniaze na niečo iné

Odpovědět

@Janka:
Nevím, jestli je taková možnost i u Economycarrentals, já vždy půjčoval přímo přes půjčovnu. Ale snad u každé půjčovný máš vždy možnost, jestli chceš platit hned celé nebo až při vyzvednutí. Pokud platíš už při rezervaci, tak bývá cena levnější (je dobré si ale projít smluvní podmínky, protože pak můžeš mít docela vysoké storno poplatky v případě zrušení).

Odpovědět

Hezký den, 20.9. odlétáme já, můj manžel a náš syn (17 měsíců) do LA. Přiznám se, že jsme přípravu cesty nechali na poslední chvíli a teď mám toho docela dost. Pročetla jsem celý itinerář i komentáře pod ním, díky moc za všechny postřehy a naplánovanou trasu. Letíme tam od 20.9. do 11.9., kdy odlétáme, takže také 21 dní. Přílet je ve čtvrtek. Nemám už moc času hledat na jiných stránkách, proto se budeme řídit tímto itinerářem. Jde mi o to, co byste Vy, kteří jste ho už absolvovali, raději vynechali, kdybyste měli sebou dítě. Malý je pohodový, budeme mít kočár i nosítko, ale některé věci prostě s dětmi moc dobře nejdou a co si budeme povídat, asi i to tempo bude pomalejší, než když jedou jen dospělí, proto musíme něco vynechat, ať naženeme čas.
Já to zatím vidím tak, že bysme vynechali 9. den přehradu a 10. den výlet vrtulníkem na GC, Dále si nejsem jistá Alcatrazem. Jak dlouhá je prohlídka a asi nebude bezbariérová? Malý v nosítku vydrží pouze, když se stále chodí např. někde v přírodě. Dál si nejsem jistá Univerzal Studios Hollywood?
Další dotaz – kolik jste si s sebou brali peněz v hotovosti a jakou část pak využili prostřednictvím karty (výběry, platby)? Mám trochu obavu jezdit tam s nějakou velkou částkou v hotovosti, ale možná je tato moje obava zbytečná, nevím.
Četla jsem zde, že byla uzavřená nějaká cesta, platí to ještě anebo podle trasy v itineráři už na tuto uzavírku nenarazíme?
Díky moc za každý poznatek, klidně i mimo mé položené otázky.

Odpovědět

@Eva:
Jestli vydrží v nosítku, tak se dají zvládnout asi všechny parky. Ovšem pokud chcete v kočárku, tak bych asi vynechal Arches a Zion a v některých budete asi docela limitování, co vidět. S dítětem bych asi určitě vynechal Antelope Canyon.
Prohlídka Alcatraz je tak dlouhá, jak chcete – u vstupu dostaneš sluchátka s nahranou prohlídkou, pokud jdeš podle ní, tak bych řekl, že to zabere min. hodinu. Jinak se můžete zdržet jak dlouho chcete. Co si vybavuju, tak tam nějak extra moc schodů není, takže by to možná šlo zvládnout i s kočárkem, ale nevím, jestli je tam vůbec povolený, protože si žádný nevybavuju.
Kdybych se měl rozhodovat, co z itineráře vynechat, tak za mě asi Monument Valley a Canyonlands. Radši bych pouvažoval nad přidáním Bryce Canyonu (na cestě mezi Capitol Reef a Zion). Ovšem tam pokud byste chtěli s kočárkem tak budete hodně limitovaní.
Pokud chcete pomalejší tempo, tak bych asi od Horseshoe bend jel přes Navajo Bridge a ještě bych se zastavil u Grand Canyon North Rim a pak do Zionu a dál dle itineráře (tj. vynechat MV, Arches, Canyonlands, Capitol Reef) – cesta se o dost zkrátí.
K té uzavřené cestě – asi myslíš Highway 1 mezi SF a LA. Ta by měla být dle info už otevřená.
V hotovosti já si bral 1000 USD, přítelkyně taky. Ze začátku jsme se snažili platit kartou, kde to šlo, ke konci už jsme zase utráceli spíš cash, aby nám nezbyl. Kolik si celkově vzít záleží na stylu ubytování, kde chcete jíst, jestli chcete nakupovat, apod. Těžko se to odhaduje a každý musí asi individuálně.

Odpovědět

@Kuba: Díky moc za poznatky, jdu to prozkoumat k mapě :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kuba:
1) U Economycarrentals se vždy na konci rezervace platí kartou nebo přes PAYPAL cca 1/10 celkové částky, zbytek na pobočce.
2) O stornu jsi přehledně informován v posledním kroku před zaplacením, Storno stojí opravdu pár korun na den a kryje změnu rezervace nebo její zrušení do 48 hodin před začátkem půjčení auta.
Např. u Ford Focus nebo podobné pojištění storna vyjde na cca 250kč.
3) Ceny u Economycarrentals se opravdu VÝRAZNĚ liší podle letiště, dost se vyplatí si podle toho zvolit letenku.
Např. na stejný termín půjčení stejného auta vyjde např. pro JFK – 35000,-kč, Miami – 20000,-kč a nejvýhodněj to vyjde v LA – 18500,-kč a navíc PLUS další řidič zdarma a cross border.

Takže moje další cesta začně asi v LA, kam se dají sehnat výhodné letenky :)

Odpovědět

Děkuji moc za všechny odpovědi.

Odpovědět

ahoj, právě jsme se vrátili z 15ti denního roadtripu, moc díky za všechny info tady, moc moc pomohlo :-) A všem kteří přemýšlí, jestli jet, říkám – JEĎTE! :-D

kdyby někdo chtěl, nabízím pas do národních parků, platnost 8/2019 za 800 Kč :-) podpis pro druhého řidiče je volný :-) pošlu nebo předáme Praha nebo Pardubice

praktické poznatky, které už tady možná jsou:-) :
– sekvoja i yosemity byly otevřené všechny silnice, ale probíhají práce na silnici, můžete se hodně zdržet, obzvlášť v sekvojích to bylo na dlouho. Jestli budete mít čas moc doporučuju – vyjet(nebo vyjít:-)) na Glacier point projet Tioga pas, je to krásná cesta a úžasná vyhlídka. Spálené jsou některé úseky, ale většina parku byla v pořádku. Jen vyprahlá na troud, všechno žluté.
– do Zionu se snažte dostat před desátou hodinou, ale možná i tak je parkování o štěstí, my jsme ho bohužel neměli a objížděli jsme hodinu a půl a nezbylo nám stejně nic jiného, než zaparkovat ve městě, blíž parku je to 30usd, kousek dál 20usd. žádné parkování za nula jsme nenašli, všude psali odtah a neriskovali jsme. Taky doporučuju přijet z východu (od Bryce kaňonu) – je tam tunel a ta cesta je nádherná.
– pojištění auta se vyplatí, my jsme nic neprovedli, ale na parkovišti nás narvali dveřma tak, že na boku zůstal pěkný šrám, kamarádka píchla gumu a stálo to 70usd (nechci vědět, kolik by stálo čelní sklo :-))
– půjčovnu jsme měli alamo, přijeli jsme odpoledne, tak jsme čekali, že dostaneme lepší třídu, když horší není. Bohužel pán na přepážce nebyl naladěn a místo Hundai Elantra nám cpal Toyotu Corollu, což se manžel chvíli bránil, že to teda není “similar” (já tomu prd rozumím jestli to je stejný), ale po dlouhé cestě neměl moc sílu. Na parkovišti cestou k převzetí se nás pan manažer ptal, jak jsme byli spokojeni, tak jsme se hned na to zeptali a nabídl, že si můžeme vybrat jakékoli fullsize nebo SUV zdarma. Skončili jsme v Jeepu Cherokee rok výroby 2018 (moooc dobrý). Na dlouhou cestu fakt dobrý auto.
– bydlení v San Francisku jsme měli check-in až od 14 hod, ale nechali nás parkovat už od 10 s kuframa v autě (vždycky se zkuste zeptat :-))
– cestu jsme měli prakticky stejnou jako je v roadtripu výše, jen jsme přidali Bryce canyon (velmi velmi doporučuju, obzvlášť východ slunce) a Lake Tahoe (taky nádhera). Vynechali jsme Canyonlands a Capitol Reef. Všude jsme spali jen jednu noc (krom začátku v LA) – jako dá se to, ale byla to děsná honička. Takže za sebe bych přidala jednu noc v Moabu určitě a jednu buď Vegas nebo SF. Teď po dovolený bychom potřebovali další dovolenou :-)
– nevím, jestli to bylo zrovna špatnou konstelací hvězd nebo spíš počasí (ikdyž bylo hezky), ale čekali jsme velkolepý západ slunce jak nad Grand Canyonem tak u Monument Valley a nekonalo se velké červené finále skal ani jednou. Slunce a obloha hezké, ale skály šedivé. Asi je to taky o štěstí. V obou případech nás to zdrželo o hodinu i víc a bohužel zbytečně.
– četla jsem tady, že Monument Valley je klidně možné vynechat a souhlasím – v Arches jsou skály stejného typu a mnohem hezčí :-)
– doporučuju všema deseti Antelope Canyon – měli jsme online rezervaci přes Kens tour, chtějí zaplatit až na místě. Vyjde to na 50usd na osobu a pan průvodce nic neříkal, jen nás popoháněl a bylo tam narváno, ale stejně to stálo za to :-) Byli jsme v 8 ráno, takže jsme šli časově podle rozpisu a nečekali jsme hodiny ve vedru. Světlo bylo dobré a fotky z mobilu při nastavení módu oblačno nádherně červené.
– taky jsem chtěla na Hoover Dam v romantice západu slunce (asi z filmu se Selmou Hayek jsem usoudila, že se po ní jezdí běžně). Zavírají v 5 ale my jsme na prohlídku nechtěli, chtěli jsme jen procházku a fotku. A v 6 nás v budce v horách před vjezdem zastavila Security, že je zavřeno a smůla, žádná fotka nebude. Přehrada nebyla ani vidět. Takže plánujte líp než já :-)
– chce to určitě aspoň dva řidiče, manžel chtěl řídit co nejvíc, protože to byla moje vysněná cesta, tak abych se mohla kochat, ale ty přejezdy jsou někdy vážně ubíjející. Obzvlášť po celým dnu ježdění a chození je třeba večerní hodina a půl už příliš, tak je dobrý, když se podělíte :-)
– dodržovali jsme rychlost a prakticky všichni nás předjížděli, ale taky jsme každý den potkali jednou, dvakrát i víckrát policejní auto jak někoho stavělo – takže hlídají si to. Amíci jsou podle nás poměrně ohleduplní řidiči, kteří umí zipovat :-) V LA počítejte se zdržením v zácpě, měli jsme rezervu hodinu a stejně nestačila :-(
– bydlení jsme měli zabookované celé dopředu (jsem holt takový typ :-)) a byla jsem ráda, že večer vyřízená po příjezdu ještě nemusím hledat ubytování, ale zase jsme se museli držet plánu, což třeba někdo nemá rád, my jo :-). Spali jsme vždycky v motelu, všechno přes Booking, hledala jsem vždy hodnocení 7 a výš a vždy to bylo bez problémů. Cenově nejmíň 50, většinou 80, a nejvíc 120 dolarů za noc pro dva, většinou se snídaní. Nejdražší byl Moab a San Francisco.
– a poslední rada pro šetřílky s letenkou – noc na letišti v Budapešti byla strašná :-) hledala jsem zkušenosti na netu a fotky s gaučema nejsou z haly před přepážkou, ale za přepážkou :-) Takže když máte kufry, máte smůlu. Na nás zbyly poslední dvě místa na sezení v příletové hale hned vedle odpadkového koše a byli jsme vděční :) jinak lidi spali na karimatkách ve špíně na zemi. Všechno bylo zavřené, takže jedině automaty na pití a sušenky a Forinty s sebou.

Omlouvám se, jestli to bylo moc dlouhé :-) Přeju šťastné cesty všem :-)

Odpovědět

@Marie: Dobry popis, myslim, ze tu nekomu pomuze. Jedine, co mi chvili hlava nepobirala, proc jste se branili Corolle proti Elantre… Ano, je to stejna trida, ano, je to similar – a myslim, ze vetsina ridicu by sahla po te Toyote.

Odpovědět

@Mesi: @<a jo to netuším, to byla chlapská záležitost :-D jo a ještě jsem zapomněla navigaci – stáhla jsem offline google mapy tu část, kterou jsme potřebovali a bylo to naprosto bez problémů. I v úsecích, kde signál mobilu nula, mapa vedla bezpečně a časově to odpovídalo. Pro případ nouze jsem měla koupených 100MB od T-mobilu a skoro jsme nevyužili.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.