Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 37 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

Letenka

Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.

Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků. Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas.

Půjčení auta

Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde přibližně na 19 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.

Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.

Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.

Benzín

Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 2.33 $54 Kč za galon počítejte s náklady 1,45 Kč/1 km.

Ubytování

Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc. Očekávejte jen základní vybavení a pomalý internet.

Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.

Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte. Získáte slevu 1 250 Kč na první cestu.

Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.

Strava

Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 12 $280 Kč18 $420 Kč za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 20 $466 Kč25 $583 Kč za den včetně vody.

Cestovní pojištění

Cestujete-li pravidelně, zvažte sjednání levnějšího celoročního pojištění.

Za jednorázové cestovní pojištění do USA na tři týdny zaplatíte od 800 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních. Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění.

Vstupné do národních parků

S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 865 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.

ESTA

Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.

Za vyplnění formuláře se platí 4 $93 Kč, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $233 Kč. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.

Kapesné

Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 15 000 Kč na osobu.

10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe

Plánujte dopředu

Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.

Rozmyslete si, co chcete vidět

Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.

Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?

Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles

Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.

Po příletu do USA se hned vydejte na cestu

Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.

Smiřte se s tím, že nestihnete všechno

Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat. Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.

Půjčte si velké a pohodlné auto

Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost. Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.

Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer

Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce. Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.

V řízení auta se střídejte

Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.

Kolik stojí benzín v USA?

Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 3.285 $77 Kč, oproti tomu v Las Vegas jen 2.611 $61 Kč. Jeden galon je 3,7854 litru.

Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.

Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?

Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © Petr Novák

Přílet do Los Angeles

V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si pití na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

Národní park Joshua Tree

Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí “Camp David západu”, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (93 Kč).

Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

Antelope Canyon a Monument Valley

Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

Národní parky Arches a Canyonlands

Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

Národní park Capitol Reef

Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

Národní park Zion

Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

Las Vegas

Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s elektrizujícím Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění, svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ.

Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem až na zem?

Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

Přehrada Hoover Dam

V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 200 $4 663 Kč, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

Death Valley – Údolí smrti

Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

Národní park Sequoia

Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

Yosemitský národní park

Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

Alcatraz | © Petr Novák

San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

Ráno se můžete prospat.

V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

Monterey, Pebble Beach a Big Sur

Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 165 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 25 $ (583 Kč), děti do 12 let platí 12 $ (280 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

Vstupenka pro dospělého stojí lehce přes dva tisíce korun a ta pro děti není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

Venice Beach | © Petr Novák

Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

Strávit tu můžete bez problémů celý den.

Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Odlet domů

Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (378 komentářů)

Avatar uživatele

@Gabriela Benešovská: Ahoj Gabčo, Annual Pass stačí. Visačka není potřeba.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, děkuju moc za užasný web! plánujeme letos s přítelem dost podobnou cestu akorát chceme vypustit nějaká místa jako Universal Studios Hollywood, na, která moc nejsme… Zbydou nám proto 2 dny, které bychom rádi využili v některém NP. Jaké národní parky by jsi nejvíce doporučil pro pěší turistiku? nebo kde stojí za to, zůstat třeba 2 dny místo jednoho :) díky moc za tip! Martina

Odpovědět

@Martina Petříková: Ahoj Martino, s manželkou jsme dělali téměř stejný road trip a měli na něj pět týdnů. Na některá místa jsme si nechávali 2-4 dny. Nejvíce se nám to líbilo asi kolem Moabu, kde jsou Arches a na úplném konci parku kolem devil´s garden campground https://www.nps.gov/arch/planyourvisit/maps.htm . Z Moabu je pěkný výlet do Dead Horse Point State Park. Park vždy poznáte nejlépe, když si tam uděláte alespoň půldenní trek. Po treku má člověk o 90 procent lepší zážitek z parku než když ho projede jenom autem. Navrhovaný road trip je dobrý, ale z našeho pohledu dost hektický. Dělali jsme to většinou tak, že si některé dny nechávali jako přejezdové pokud byla větší vzdálenost. Nechtěli jsme jezdit v noci, protože všude je potmě hodně zvířat. Já jsem asi nejvíc litoval, že jsme měli jenom dva dny na prohlídku Yosemit parku. Kamarádi z Kanady nám doporučovali ať zůstaneme déle, kde se nám to bude líbit a říkali, že do národních parků jezdili prvních deset let po emigraci do Kanady. V Každém parku pak zůstávali tři týdny i déle. Většina parků je rozlehlá. Hodně se nám také líbil Joshua Tree, kde jsme chtěli kempovat, ale všechny kempy byly beznadějně obsazené a tak jsme spali na louce pro lidi co se nevešly do kempu, asi dvacet km od Joshua Tree. Na celé cestě mě nejvíc nebavilo hledání ubytování, protože v březnu mají školy prázdniny a všechno ubytování je drahé a obsazené. Zamluvení motelů předem sice ušetří peníze, ale pak budete dost svázaní, když někde budete chtít zůstat déle. Před roud tripem jsme byli ještě dva týdny na Maui a dva týdny v Kanadě, kde jsme měli base camp. V pondělí letím po skoro dvou a půl měsících domů. Jinak se nám osvědčil Dodge Grand Caravan, kde se nechá i nouzově přespat po sklopení zadních dvou řad sedadel a ještě se tam vejdou kufry. Spotřeba byla 8-10 litrů. Auto jsme si na doporučení kamarádů půjčovali na Hawaii i v San Franciscu od Alama a oboje bylo bez problémů. Manželka jinak vzkazuje, což je pravda, že pokud jste časově omezeni a máte třeba jenom tři týdny, tak si radši roud trip udělejte kratší a na místech zůstaňte déle. I náš pěti týdenní výlet byl krátký a bylo to spíš o tom, zjistit, kam bychom chtěli jet příště na delší dobu.

Odpovědět

Ahoj,
s přítelkyní se chystáme právě na tvůj zmiňovaný road trip:). Máme za sebou cestu po Austrálii, kde jsme spali v autě na odpočívadlech (zdarma). Je to možné i v USA? Nikde jsem se o tom pořádně nedočetl a bojím se, abychom nedostali pokutu..

Díky moc za odpověď!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dave: Ahoj Dave,

tvoje otázka má několik rovin. Spaní v autě je povoleno tam, kde to není zakázáno. Některá města (je jich čím dál víc) spaní v autě v USA zakazují, koukejte se po cedulích “NO SLEEPING IN CARS”.

Někde je spaní povoleno, ale není to bezpečné.

Ulož si do oblíbených stránku FreeCampsites.net, kde najdeš databázi bezplatných kempů a míst vhodných k nocování. Najdeš u nich informace, hodnocení a recenze uživatelů, takže během cesty si můžete průběžně vybírat místo, kde to zapíchnete. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dave:
Ahoj,
doplním osobní zkušenost.
Jeli jsme večer ze Santa Monica beach v LA na sever, zůstali jsme na parkovišti u nákupáku ve Westfield Topanga, najedli se a už bylo fakt pozdě, takže přespíme v autě.
Kolem půnoci přijelo auto policie, světla, pán vystoupil a s baterkou k nám…hned jsem věděl že je zle.
Přišel, zaklepal, stáhnul jsem okýnko odpověděl…jakmile slyšel přízvuk ptal se odkud jsme, já na to že Czech Republic a on se hned usmál a odvětil “Ahhh, Jaromir Jagr, Ice hockey!!!” :)
Pak nám jen vysvětlil, že tahle část parkoviště je označená cedulema “No overnight parking” a ať nastartujem, že nás dovede na parkoviště kde můžeme vklidu přenocovat.
Opravdu mě to mile překvapilo.
Za dalších pár dní se nám to stalo znovu v jiném městečku a tentokrát nás bezpečnostní služba doprovodila až k místnímu kempu.
Také úplně v klidu.

Odpovědět

Dobrý den, díky za super článek, podobný roadtrip právě plánuju.
Chtěla bych se zeptat, jaký je nejlepší měsíc na podniknutí takového roadtripu po západu USA? Děsně nesnáším velká vedra a taky bych se ráda vyhla davu turistů. Přemýšlela jsem o březen (duben) případně září (říjen), ale bojím se, aby některé NP nebyly zavřené? Jaké období v roce byste doporučili?

A druhý dotaz mám na ubytování. Jak je to se spaním ve stanech? Jsou na trase nějaké kempy? A jak to vyjde finančně, vyplatí se to?
díky moc, Pavla

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla: Ahoj Pavlo,
doporučuji duben, spíš květen, nebo září. Březen a první polovina dubna je asi brzo, některé části parků mohou být uzavřeny.

Ke spaní v kempech – doporučuji se mrknout na dva weby:
1. Oficiální web kempů v národních parcích https://www.recreation.gov/
2. Přehled bezplatných kempů a míst ke spaní https://freecampsites.net/

Orientační poplatek za stanovací místo a noc je 20-30 dolarů.

Odpovědět
Avatar uživatele

Díky moc! Tohle je přesně to, co jsem měla na mysli, když jsme se rozhodli pro road trip po Kalifornii. Asi vypustíme věci více na východě a uděláme si výlet do Napy a v Los Angeles ještě navštívíme Disneyland. Ale jinak super! :-)

Odpovědět

Zdravím všechny :-)
mám na vás dotaz ohledně vhodné navigace – Kalifornie + západ USA
-vystačím s nějakou free verzí nahranou tady?
mám možnost TomTom – postačí?
-doma mi stačí mobil a Waze- janže to je přes SIM data …
děkuji za jakoukoli užitečnou informaci
Radek

Odpovědět

Dobrý den Radku,
já měla v telefonu staženou HereWeGo navigaci, kterou jsem po celou dobu používala off-line a byla jsem s ní spokojená.
Přeju hezké cestování.
Katka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek: @Katka:
Také doporučuji HERE…používal jsem na WM10, ale na Android je ještě lepší.
Veliká výhoda oproti TomTomu je v její interaktivnosti, když máš zaplé data, kvůli čemuž jsem si v USA kupoval simku.
Ukáže hustotu dopravy a podle toho upraví cestu, dále třeba napíšeš jen co hledáš a hned ti to najde výsledky podle tvé lokace, velmi často i s obrázky. Používal jsem hlavně na okamžité vyhledávání fastfoodů, walmartů, benzínek a méně známých turistických zajímavostí.
Jinak mapy celého světa jsou zdarma na pořád, projel jsem tam cca 20 000km bez komplikací.

Odpovědět

@Radek: Jestli máš možnost TomTom, tak není potřeba nic dál řešit. Aktuálně nejlepší portable navigace. V Jižní Kalifornii funguje nejlépe ze všech, co jsem vyzkoušel. Jen málokde na světě člověk potřebuje tak důsledný výběr trasy, jako v okolí LA. Ještě kdyby navigace využívaly dopravu od Google… Pokud chceš mimo navigaci i blbinky kolem, tak tedy nějakou mobilní aplikaci, ale bude to na úkor kvality navigování.

Odpovědět

Zdravím ;) Mám několik otázek. V srpnu s přítelem letíme do SF a plánujeme taky takový skoro 21-denní road trip. Vůbec si ale nedokážu představit, abych tak dopředu orientačně věděla, na kolik nás vyjde jídlo s pitím a ubytování? Jasně, vím, že to záleží podle náročnosti, nepočítáme rozhodně s tím, že budeme jíst v restauracích (ale konzervy zase taky ne :D), to jen třeba výjimečně. Co se spaní týče, jelikož budeme cestovat, tak počítáme s nějakými motely, kempy, hotel (to jen ve Vegas :D), případně spaní u někoho doma, to máme např. v plánu rezervovat si přes Airbnb, protože se v San Franciscu zdržíme alespoň 5 dní. Četla jsem, že taková ideální částka se pohybuje kolem 80 000, je to myšleno tak, že v částce je už zahrnuto úplně všechno (tzn. od letenky, půjčení auta s benzínem, ubytko, jídlo, vstupenky na různá místa až po suvenýry)?
Díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Míša:
Tady je link na campy a free campy, co sem dávalPetr.
Ty náklady jsou hodně individuální. Já měl naposledy 16 dní za 45.000,-. Letenky PRG – DTW – PRG (14.500,-) + DTW – OAK – DTW (7000,-), auto, suvenýry, jídlo a nákupy, nákupy, nákupy. Ubytování bylo zadarmo u příbuzných a známých. Teď plánujeme další cestu, 17 dní, a zatím jsme na cca 25.000,- letenka (PRG – SFO – PRG 10.300,-), auto a bydlení (část bude u známých). S jídlem, vstupy, suvenýry a nákupy… to vidím minimálně na 50.000,-/os.

Jestli těch 80.000,- myslíš pro oba, tak to bude chtít hodně dobrou cenu letenky a auta, srpen je sezóna. Jestli je to na jednoho, tak je to v pohodě. Na normální ubytování počítejte tak 50-60,- USD na den, někde to bude méně, někde více. V tom SF určitě víc. Asi bych hledal bydlení spíš v okolí. Pokud nebudete na dietě, tak jídlo 15-30,-USD, dá se i za míň, hodně záleží, jak se budete stravovat, jestli si něco kuchtit sami nebo kupovat hotové. Když přežijete na hambáčích, tak to bude levné. :-)
Zbytek záleží na vás. Vstupy, podle toho, co plánujete, na velké parky vám stačí pass za 80,-USD (případně 40,-, když ho koupíte od někoho), my se na vstupech třeba “prohneme”, protože je to samá akce a muzeum. Suvenýry, tam je to opravdu od 0 (nepravděpodobné) až klidně po několik stovek dolarů. A nákupy jsou kapitola sama pro sebe.

A jako každému, kdo se zmíní, že pojede kolem SF, doporučuji i vám, když budete mít možnost/cestu tím směrem, stavte se v Concordu v D J´BistruConcordu v D J´Bistru.

Odpovědět

@Franta
Bylo to myšleno 80 000 Kc pro jednoho ;) Samozřejmě nejlépe, kdyby to vyšlo na míň :D letenky už máme, sehnali jsme za nějakých 11100 Kc tuším. Takže zatím, co jsem počítala, tak letenka+auto+benzin+pass do parků+vstup do Universal studio a Alcatraz (to prostě musím :D) vyjde cca na 30000 a to teda bez jídla a ubytování a suvenýrů. Takže by bylo asi dobrý s sebou mít tak ještě těch aspoň 40, že? :D

Odpovědět

Ahojte! Niekto na podobny vylet tento rok? Septeber 2017 Zhanam nejakych partakovZn: 22 žena budem rada ak by mal niekdo zaujem idealne vaicej ludii alebo nejaka partia

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, v září plánujeme s přítelem 14-denní okruh po západu USA, přičemž budeme startovat a končit v San Franciscu. Rádi bychom navštívili stejná místa jako máte uvedená v itineráři, nicméně vzhledem k časovému omezení to nebude možné. Proto bych se chtěla zeptat, která místa (především NP, města bychom rádi navštívili všechna) byste nám doporučili klidně vynechat a která naopak stojí rozhodně za vidění? Uvažujeme, že vynecháme celý východní cíp parků (Zion, Capitol Reef, Arches, Antelope Canyon…) a z Las Vegas pojedeme rovnou směrem ke Grand Canyonu a dále k Los Angeles, ale neradi bychom tím přišli o nejhezčí místa cesty. ;-) Popřípadě je reálné, že bychom stihli navštívit dva parky v jeden den (např. Yosemite + Sequioa/Sequioa + Death Valley)? Rádi bychom viděli těch těch parků co nejvíce, ale zároveň chceme strávit i nějaký delší čas v LA a SF, takže jsme ochotní některá méně atraktivní místa oželet.
Děkujeme za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavlína: Dobrý den, Pavlíno,

záleží, co vás zajímá. Máte raději města, nebo přírodu? Východní cíp mapy se dá přeskočit, stejně tak NP Joshua Tree a Las Vegas, pokud nejste vyloženě na turistické atrakce. Dva národní parky v jeden den se v klidu stihnout spíše nedají. :)

Odpovědět

@Pavlína: Yosemite lze stihnout za pul dne a cestou dolu se da stihnout kousek Sequioe, cela ale ne.

Odpovědět

Dobrý den, nevíte, zda by bylo možné absolvovat cestu po národních parcích bez auta? Zatím jsem sama a na tolik ježdění jsem příliš špatný řidič, přesto mě parky velmi lákají… Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Vím o jednom, co jel Údolí smrti na kole.
Vzhledem k vzdálenostem to bez auta asi nepůjde. Jedině s cestovkou nebo nějakou okružku busem, jestli to někdo pořádá. Že by tam jezdilo “meziměsto” a mělo zastávky u parků pochybuji.
Zkus k sobě někoho sehnat nebo se k někomu přidej Cestovatelská seznamka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Ahoj Jani, doporučuji se k někomu přidat. Bez auta to nejde.

Odpovědět

@Martina Petříková:

Ahoj, my jsme se ted vrátili ze západu USA – místo Universal studia, na které taky nejsme, jsme zašli do Warner Bros – a nelitujeme :) bylo to super! Kdyz si objednate listky online, jsou trochu levnejsi. Me se z parku libil asi nejmene ZION, tam jsme chteli jit na nejvyssi bod, ale bylo tam tolik lidi, ze to neslo, tak jsme se sli projit jen kolem reky, ale nic moc to nebylo. V Yosemitu jsme meli jen jeden den a myslim, ze pokud jsou otevreny vsechny cesty (coz u nas nebylo), da se tam byt klidne i dva dny. Byl opravdu pekny. V San Franciscu jsme byli taky 2 dny – jeden den pesky a druhy den pujceni kol – 6 hodin celkem makačka z kopce do kopce :) ale sjeli jsme si i Lombard street :) tak at se vam tam libi!! Sppring

Odpovědět

@Jana:

Ahoj Jani, bez auta fakt ne, potklali jsme par nadsencu na kole a vubec jsme nezavideli, jednak se menilo hodne pocasi (a to hlavne vichr a sluce). Vzdalenosti mezi parky jsou opravdu velke.

Odpovědět

Ahoj, předně chci poděkovat za skvělou stránku pro inspiraci.
Momentálně plánujeme podobný roadtrip na přelomu července a srpna a mám k tomu pár dotazů.. Je reálné ujet za den cca 500 km resp. stihnout následující: SF-Yosemite-Fresno; Fresno-Sequioa-Ridgecrest; Ridgecrest-Death Valley-Vegas;Vegas-Zion-Page; Page-Antelope Canyon-Monument Valley-Flagstaff; Flagstaff-Grand Canyon-Kingman; Kingman-Joshua Tree-LA a potom zvolna po pobřeží do SF. Na spoustě webů jsem četl o zácpách v parcích během léta a mám z toho docela obavu, abychom stíhali.. Ubytování jsme ze stejného důvodu rezervovali dopředu na celou dobu.
Poslední věc, jestli se do Intermediate SUV narvou 4 velké kufry?Rád bych se vyhnul nějakému “výhodnému” upgradu.
Díky!

Odpovědět

@Ondřej: 1) SF – Fresno: pokud hodlate Yosemite jen projet, tak ano. Ale normalni odpoved zni ne. Prespal bych nekde u Yosemite, 2) Druhy den krasne dojedete od Yosemite do Sequioa a odtamtud do Ridgecrest, 3) Ridcreast – DV – LV je OK, 4) plati to same, co pro prvni den, 5) to same co prvni a ctvrty den, 6) OK, 7) OK. Cesta po pobrezi z LA do SF zabere cely den, ted s tou objizdkou je potreba pocitat trochu se zdrzenim, ale stale by se to melo stihnout. Ano, 4 kufry se vejdou. A k te prvni otazce – ano, 500 km neni problem, ale to, jak tu popisujes, tak nektere dny vypadaji, jako byste chteli jenom jet a nic nevidet. Konkretne den 1, 4 a 5

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondřej:
Taky bych chtěla v první řadě poděkovat autorovi webu za skvělé stránky. Vrátili jsme se před 10 dny z cesty po západě US a díky těmto stránkám to bylo pro nás docela jednoduché, ačkoliv jsme cestovali po Státech poprvé a takto samostatně.
Ondřeji, absolvovali jsme podobnou trasu, jako plánuješ, akorát opačným směrem. Těch 500 km denně se dá v pohodě zvládnout. Mají tam pohodlnou silniční – dálniční síť. A to jsme jen nepřejížděli tyto vzdálenosti, ale i podnikali pěší túry v jednotlivých lokalitách. Konkrétně v Yosemitském NP, kam jsme jeli z Fresna, jsme zastavovali na Tunnel View, hledali více než 1/2 hodiny volné místo k zaparkování, prošli Yosemitské louky s vyhlídkou na vodopády, došli na spodní vyhlídku Lower Yosemite Falls a pak dokonce, protože jsme ještě měli čas, tak vystoupali i na Upper Yo.Falls. Ale to už bylo náročnější a na ubytování v Mercedu jsme dojeli v 9 večer. Ale pokud si přivstanete a vyjedete brzy ráno, tak se to určitě dá stihnout.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Potkali jsme v Death Valley dva nadšence na kolech, ale nechápu odkud a kam jeli, protože vzdálenosti jsou obrovské, velké převýšení, autem do kopců a dolů. My šetřili vodou i v autě, venkovní teplota 43 stupňů Celsia, až nám to zavařilo GPS.

Odpovědět

@Ondřej:
Ještě upřesňuji. Ta etapa SF Fresno je opravdu dlouhá. Potrvá dost dlouho, než se dostanete z městské aglomerace, tam je provoz na silnicích intenzivní. A pak dostat se do NP to je horská silnice. Stejně tak i do Fresna dolů. My to řešili rozdělením etapy na Fresno – Merced a Merced SF.

Odpovědět

@Míša:
Ahoj Míšo, můžu Ti sdělit, že se dá realizovat cesta za docela přijatelnou cenu. My se vrátili ze Států před 10 dny a vyšlo nás to se vším všudy – dojezd vlakem na letiště, letenka Vie – Lax – Vie, půjčení auta, benzín, pojištění, ubytování (v motelech a hotelích), vstupy a strava (i suvenýry) 37 tis. Kč na osobu. Pobyt 15 dnů s přespáním ve Vídni, najeto 4,5 tis. km autem.

Odpovědět

Franta to uz napsal ve vlaknu “Road Trip po PCH”, davam to jeste sem. Pacific Coast Highway je v oblasti Big Sur neprujezdna kvuli masivnimu sesuvu pudy. Lonske pozary narusily podlozi a zimni deste dilo dokonaly. Naprava je zatim v nedohledu, ale podle prvnich odhadu pujde o mesice. V lete s touto trasou rozhodne nepocitejte.

Odpovědět

Ahoj, spíše soukromý dotaz, nebo na zkušené cestovatele po USA. Potřebujeme se dostat z NP Yellowstone (v polovině července) do Salt Lake City na letiště. Nebudeme mít auto. Budeme 4. Měl byste moc prosím někdo tip na co nejrychlejší cenově dostupné řešení? Existuje něco jako idos?:) nebo je lepší vlak, spolujízda? Jak na to? Děkuji moc za každou odpověď!!! Nejlépe i na můj email: tomas.horo@centrum.cz,
Díky, Tom

Odpovědět

@Tom: Jako idos funguje google. Proste zadej odkud kam chces jet a mas na vyber mezi autem, verejnou dopravou, pesky, kolem a letadlem. Goolge ti rekne, ze verejna doprava neni dostupna, tedy zbyva podivat se po nejakych charterovych autobusech a nebo resit dopravu uplne jinak. V Jackson je letiste, ale pochybuji, ze letenka (letenky dle tveho “potrebujemE”) vyjdou levneji, nez pujceni auta.

Odpovědět

Ahoj všichni,

především bych chtěla poděkovat za super zpracování road tripu a těchto stránek!

A za druhé bych se ráda zeptala na itinerář, který jsem si připravila na vlastní cestu ( hodně inspirovaný road tripem – chtěla bych se zeptat zda je plán reálný, případně na Vaše tipy… Bude to moje první cesta do Ameriky.

27.9. – San Francisco přílet, aklimatizace, pásmová nemoc
28.9. – San Francisco
29.9. – San Francisco
30.9. – San Francisco a odpoledne ubytování ve městě Merced nebo Fresno
1.10. Yosemitský národní park
2.10. přesun (2,30 hod) Sequoia National, na noc do Techapy (3 hod)
3.10. Death Valley – Údolí smrti, 6 hodin jízdy do Las Vegas, (pokud to vyjde -cestou Mesquite Flat Dunes )
4.10. Las Vegas
5.10. Las Vegas
6.10. Las Vegas
7.10. Las Vegas – Grand Canyon (4 hodiny jízdy další ) takže přesun a ubytování Flagstaff
8.10. ráno Grand Canyon a odpoledne přesun k parku Joshua Tree ( ubytování)
9.10. ráno prohlídka Národní park Joshua Tree a pak do Los Angeles
10.10. ( rezervní volný den)
11.10. Los Angeles
12.10. Los Angeles
13.10. Los Angeles
14.10. Los Angeles
15.10. Los Angeles
17.10. odlet

Předem moc děkuji za jakékoliv info:)

Nina

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nina_: Ahoj Nino, program je celkem volný, takže je určitě reálný. Už víte, co chcete dělat jednotlivé dny v Las Vegas a v Los Angeles? :-)

Odpovědět

@Petr Novák: @Nina_: Program je to se slusnou rezervou, stihli byste i neco vic. Treba Vegas je mozna az moc, pokud nemate zalusk na nektera vecerni predstaveni.

Odpovědět

Ahoj , tak jsem to trošku upravila a rozšířila …

27.9. – San Francisco 12:00 ( imigrační, zavazadla, vyzvednutí auta, přesun do hotelu, ubytování cca 15-16:00 hod.
28.9. – San Francisco: China town – brunch, lanovka, Coit Tower, Grace Cathedral, Transamerica Pyramid – kouknout, Lombard street, Pier 39, Ferry Building Marketplace -trhy, Fishermans wharf ( motání po městě pěšky).
29.9. – autem: Painted Ladies, Golden gate park – Japanese Tea garden, Golden gate -most, vyhlídka, (nákup na cestu nebo Alcatraz) ?
30.9. – San Francisco ( dopoledne nákup na cestu nebo Alcatraz) ? odjezd…
Rozloučení ze SF – Twin peaks
Ubytování : Motel 6 v centru

Národní parky:
30.9. Yosemitský národní park
silnice č. 120 (která protíná celý park) ze San Francisca (5 hodin jízdy),
Kam se podívat : Glacier Point – Half Dome, či vodopády (Yosemite Falls). Krátká túra ze Sentinel Dome Trailhed po stezce Pohono Trail až na Taft Point a The Fissures – famózní výhled na El Capitan z jiné perspektivy. Cesta tam a zpět jen 3,5 km( hodka). Cestou nazpátek do Yosemite Valley a Tunnel View na Wawona Road – park z jiného úhlu.
– Oakdale nebo Sonora
1.10. Yosemitský národní park – přesun k  Sequoia National Park
2.10. Sequoia National Park
– Z Fresna do parku cca 1,5 hod – přenocování Fresno Motel 6
Tunnel Log – padlá sekvoj, General Sherman – nej
3.10. Fresno ( nákup)– a zastávky na koukání … až do Olancha – ubytování ( východ slunce a hvězdy v pouštï )
4.10. Death Valley – Údolí smrti a přesun do Las Vegas ( Badwater Basin, Mesquite Flat Dunes, Zabriskie Point, – Las Vegas
5.10. Las Vegas Strip – Hotel Bellagio – zpívající fontána, Eifellovka ( poloviční než v Paříží) krásný výhled na neonové město ( večer), NewYork – replika Sochy Svobody ( i horská dráha Big Apple), Hotel Mirage – zlatá okna explodující vulkán,tropický prales a akvárium, Cedule Welcome to fabulos Las Vegas, Fremont Street – nejstarší ulice a laserové show, Hotel Luxor ( laserový paprsek viditelný z oběžné dráhy, Venetian – Benátky, Strathosphere – věž,
Nákupy: Dress for Less přímo na stripu, Fashion Mall na stripu a Premium OUTLETS za městem
6.10. Las Vegas
7.10. Las Vegas
8.10. Las Vegas – ráno Hoover Dam ( hodinu za LV), přesun a ubytování Flagstaff,
9.10. 1,5 hod do – Grand Canyon
10.10. ráno (nákup) přesun k parku Joshua Tree ( ubytování) a cestou kounout na Mojave National Preserve ( Mohavská poušť, duny, město duchů Kelso)
Ubytování: Super 8 motel Nebo Motel 6
11.10. ráno prohlídka Národní park Joshua Tree odpoledne přesun do San Diega
12.10. (San Diego) ubytování Hacienda kousek od pláže a Old Town
13.10. ( San Diego) – pláž
14.10. ( San Diego) – v 11-12 odjezd do Los Angeles ( nejméně dopravy, snad) LOS ANGELES – ( parkování v HOLLYWOOD AND HIGHLAND nebo červená linka metra) nápis -Hollywood, chodník slávy, TCL Chinese Theatre – otisky rukou,
15.10. Los Angeles, červená linka metra – Universal Studios – celý den
16.10. Los Angeles, *********
17.10. Los Angeles: poslední nákupy, dárky odlet odpoledne

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nina_:
U toho SF doporučuji jet Cable Carem trasu Powell-Hyde, vystoupit nad Lombard Street a pak jít pěšky. Naše trasa posledně vypadala asi takhle . Z rohu Francisco St (nad Leavenworth St) je docela pěkný výhled, to samé na druhé straně u Hyde St, z Jefferson St jsme zašli ještě na větrný Aquatic Park Pier, cestou přes Fishermans wharf k Pier 39 jsme si dali Pizzu v Cioppino’s a stavili se u USS Pampanito a SS Jeremiah O’Brien a nakonec jsme si vyšlápli kopec ke Coit Tower. Těch možností na pěší courání je mraky. Co jsem kdysi bydlel na druhé straně zálivu, tak jsem byl v SF minimálně jednou měsíčně a pěšky nebo na kole to mám docela prolezlé.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nina_: To už je bohatší program. Druhý a třetí den v Las Vegas si necháváte volný program, nebo obejdete to, co nestihnete první den?

Odpovědět

@Petr
Ano, o co nestihneme, tak se přesune na další dny …akorát jsem to napsala všechno najednou.
Ty 3 dny v LV to budou asi spíš takové odpočinkové. Jedeme 3 holky, takže máme v plánu relax, nákupy a odpoledne a večer strip + návštěva příbuzné…

@Franta Děkuji za tip na trasu.

Odpovědět

@Franta:
Je v SF v okolí Powell St. možnost nějakého relativně levného parkování?případně nemáš nějaký tip v SF obecně? Díky! :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Steve:
Já tam coural většinou pěšky nebo na kole. Auto jsem nechal u kamaráda a dojel tam BARTem. Ale když jsme tam byli autem, třeba na projetí Lombard St, tak jsme parkovali na místech s “2h parking” jako třeba tady. Tohle bylo na Grant Ave. Chce si to ale hlídat čas a vrátit se k autu do 2h, pak ho ale stačí přeparkovat o kousek vedle a můžete tam stát klidně dál. Chce to ale koukat, co je na značce napsáno, kdy se tam smí parkovat. Jezdil tam policajt v malém autíčku s křídou na tyčce a dělal čáry zboku na kolo a silnici nebo přes vzorek, když jel okolo za 2h a na autě byla jeho “značka”, podle které poznal, že se auto nehlo, tak zastavil a dal mu pokutu. Kamarád švidloval a vždy jen tu křídovou čáru smazal. :-)
Jinak na hledání parkování zkus – http://www.parkme.com

Odpovědět

@Franta:
Díky! Vyzkoušíme, uvidíme :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nina_: V tom případě ok… a holky, nezapomeňte na Stratosphere. :-P

Odpovědět

@Petr :
Ano, já vím. Tam možná budeme bydlet – na booking je pěkná cena…
Nebo máte jiný tip, kde se ubytovat v LV ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nina: Problém Stratosphere je, že je trochu vzdálený od centra Stripu. (Ale zase neleží úplně mimo Strip.) Možná proto je dobrá cena.

Pokud není rozdíl v ceně (nezapomeňte připočítat resort fees), zvolil bych spíš Treasure Island, Caesars Palace nebo něco v této lokalitě.

Odpovědět

@Den: Atlas uz je pryc :)

Odpovědět

@Anna Malá: Disneyland vynechte, byla jsem znechucena tou hromadou lidi a 380 USD v cudu :(

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojte,

plánujeme kratší cestu po západu USA. 14.9.2017 přiletíme do los Angeles, kde chceme po příletu vyzvednout auta a hned druhý den vyrazit. Chtěl bych poradit s naplánováním tripu, 26.9. už musíme být v LA, protože syn letí o den dříve domů. My letíme až večer 27.9. Co bychom chtěli vidět, tak z měst San Francisco a Las Vegas. zbytek bychom projeli po parcích.
Šlo by pomoci na základě Vašich zkušeností s itinerářem? Jsme docela zkušení cesťáci, nechceme stihnout vše za každou cenu, ale užít si to na pohodu..
Budu rád za každé inffooo – do USA letíme potřetí, ale na západ poprvé.
Děkuji mooc, zdraví Leoš

Odpovědět
Avatar uživatele

@Leoš Wisner:
Právě jsme tam absolvovali podobný ale delší trip. Můj typ je:
– v LA si je půjčit auto, vyspat se hned někde u letiště (večer se můžete projít u oceánu) a jet
– jen se cestou zastavit v Joshua Tree parku a pak vyrazit po silnici 95 (krásná poušť – pustina)
– v Grand Canyonu doporučuji počítat alespoň s jedním dnem
– když nebude čas vynechat parky víc na východě (Monument Valley a Capitol Reef – podle mě se dají oželet)
– naopak si nechat víc času na parky Bryce a Zion (když tam pojedete budete mít cestou z Grand Canyonu cestu kolem Horseshoe (tu jsme nestihli mi – byla to cestou z Monument Valey víc než 100mil zajižďka a už jsem byl mrtvý)
– pak Las Vegas (doporučuji, alespoň den na kuriozity a večer na neuvěřitelnou světelnou techniku na stripu)
– pak Death Valley (pozor do října nepovolují půjčovny karavanů tam jezdit – osobáky OK)
– když nebude čas vynechal bych Sequoia Park a jel bych rovnou do Yosemite (Yosemite mi při padá rozmanitější) – když by jste jeli do Sequoia vemte to z DV po silnici 178 (krásný odpočinek v poušti a mezi Isabele Lake a Baekersfieldem je krásný kaňon (u Lake Isabele se smí nadivoko spát (skoro celý jižní břeh) – pohoda a krásný západ slunce nad kopci výběžků Sequoia Forest
– pak SF (minimálně dva dny!)
– kde se pak stavit cestou LA neporadím, tam jsme nejeli

Chce to víc názorů ideálně přečíst většinu obsahu těchto stránek. Já na informacích odtud postavil 90% plánování a nelituji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Byli jsme na podobném tripu začátkem května, od soboty 29.4. do pátku 12.5. Auto jsme půjčili v LA a ubytování jsme byli cca 15 min jízdy od letiště. Na procházení jsme po dlouhém letu už opravdu neměli chuť. Ráno jsme vyrazili na nejdelší etapu celého přejezdu směr Grand Canyon. NP Joshua Tree jsme vynechali, byla by to zajížďka a chyběl by nám čas přemístit se ke GC. Ubytování jsme byli v Ash Fork, asi 120 km od GR.Canyonu. V NP GC jsme využili přemísťování bezplatnými shuttly, ale také jsme si prošli cca 10 km pěšky mezi vyhlídkami a sešli dolů na vyhlídku Ooh Aah Point. Navečer jsme přejeli na ubytování do Page. (2 noci). Odtud jsme jeli na východ do Monument Valley, cestou jsme ještě stihli Antelope Canyon – nádhera, stojí opravdu za to. Další den jsme projížděli na Zion. Bryce jsme vynechali, chtěli jsme absolvovat i nějaký pěší výšlap. V NP Zion je krásná túra na Angels Landing nad údolí, s úžasnými výhledy. Ubytování na cestě ze Zionu do Las Vegas jsme měli zajištěno v Saint George. Další den přejezd do Las Vegas, cestou přes Fire Rocks – nádherné rudé skály s krátkými procházkami na vyhlídky. Moc doporučuji. V LV jsme byli odpoledne, prošli jsme LV blvd kolem hotelů a atrakcí, ale úmorné horko v ulicích města bylo k zalknutí a brzy jsme to vzdali. Raději jsme zvolili odpočinek před dalším přejezdem do Death Valley. Tam nás čekala 43 stupňová vedra, takže akorát vyhlídka Zabriskie Point a Badwater Rd s Devils Golf Course. Cestou ještě zastávka u Mesquite Flat Sand Dunes a pak rychle na ubytování v Olancha. Cestou jsme zažili písečnou bouři a následkem vedra nám vypověděla službu GPS. Další den docela dlouhý přejezd do Sequoia NP. Akorát jsme se dostali do mraků, byla mlha, tak jsme vynechali vyhlídku Moro Rock, což nám bylo moc líto. Přejezd na ubytování do Fresna. Další den Yosemite NP za zastávkou u Tunnel View – výhled na údolí a masiv El Capitan. V údolí procházka po louce s výhledem na Yosemite Falls, cesta ke spodní úrovní vodopádu a výšlap nahoru na Upper Yosemite Falls s nádhernými výhledy na okolní hory a do údolí. Cesta nahoru cca 2,5 hodiny. Ubytování v Merced. Další den přejezd na ubytování do Oakland a hromadnou dopravou (rychlovlak Bard) do SF. Golden Gate – procházka po mostě na druhou stranu na vyhlídku. Další celý den prohlídka SF – China Town, Coit Tower, Pier 39, tramvaj Cable Car, Lombard St, Union Sq, City Hall. Po cestě do LA jsme měli zajištěný nocleh v Pismo Beach – krásné písečné duny. Dále zastávka v Santa Barbara a poslední nocleh v Hollywood.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Halina: Ahoj Halino, moc díky za popsanou zkušenost. Přesně z takových příspěvků mám největší radost. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka VK: Děkuji moooc za rady, určitě se tomu pověnuji a případně zašlu případné dotazy. Děkuji mooooc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Halina: Halino také děkuji moc, určitě si z toho něco vezmeme, je to fajn taková pomoc. Případné dotazy písnu. Měj se fajn

Odpovědět
Avatar uživatele

@Halina: Ahoj Halino,
šlo by popsat Váš itinerář podrobněji s rozpisem dnů a popř. kilometrů, popř. tipy na ubytování? Těch 13 nocí není moc a tohle mi připadne rozumné a na pohodu.. Budu moc rád za příspěvek a přeji Ti hezké léto. PS. pass do parků nezůstal?? Měj se pěkně a děkuji za odpověď. Zdraví Leoš z Moravy

Odpovědět

Vždy záleží na osobních preferencích, v USA jsme byli několikrát, náš 32 denní roadtrip vyšel se vším všudy na +- 80 000 Kč pro oba. V ceně byla letenka, auto atd., spali jsme v autě, v parcích ve stanu ( 5 dní ve stanu v Yosemitech byl opravdu silný zážitek). Hotely pouze SFO, LA, LV. Do 10 USD za stravu se dva lidi za den v klidu vlezou, i méně (navíc v těch vedrech člověk spíše více pije). Do vašeho 21 tripu bych určitě přidal Yellowstone a ubral bych dny na Pacific Hgwy. Na tu stačí den/dva.

P.S. kdysi jsme začli psát podrobné reporty z tripů, ale nikdy jsme to nedokončili, tak snad někdy :)

Odpovědět

ahoj! hledam ubytovani v San Francisku pres airbnb na dva dny, budem tam mit auto, a tak premyslim, jestli je lepsi trochu si priplatit za priblizeni se k centru SF a pak tam dojet MHDckem, ci jet do centra autem, nechat ho nekde na celodennim parkovisti a prochazet se pesky? mate nekdo prosim nejaky tip? moc diky!! Vladka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vladka:
Osobně bych doporučil bydlení někde poblíž stanice BARTa, tím se pohodlně dostanete do SF skoro odevšad v Bay Area. Některé stanice mají vlastní parkoviště, kde se dá zaparkovat. Něco to stojí, ale celkově to vyjde levněji než celodenní parkovné v SF + palivo a případné mýtné na mostě. Kdysi to stálo 1,-USD na den, ale tenkrát stal i přejezd mostu jen 3,-USD.

Také záleží, co vše chceš v SF vidět, ono je to docela velké město a pěšky se vše nedá. Fisherman’s Wharf, GGPark, GGBridge, Ocean Beach, Cliff House a Sutro Baths, Twin Peaks… Takže by se možná hodila i varianta s popojížděním. Někde to zapíchnout na značce 2h parking, projít okolí a popojet. Něco jsem o tom psal tady.
Na parkování, jako takové, se můžeš podívat na https://www.parkme.com/.

Tip na krátkou procházku jsem dával tady. K tomu se dá přibalit China Town, cesta podél nábřeží až k AT&T Parku, Courání po Market St. a okolí. Trasa Cable Caru po California St. mi nepřijde moc zajímavá, je vlastně jen rovně. Ale uznávám, že výhled je tam parádní.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vladka: Já bydlel v oblasti Bayview. Za mne v pohodě, ale každý den nás alespoň jednou někdo zastavil, ať si dáváme pozor, že je to nebezpečná čtvrť. :-)

Odpovědět

@Franta:
super, dik moc! to zni skoro tak, ze kdyz ma clovek auto, asi je lepsi zaplatit min za ubytko nkede na kraji nebo v Oaklandu a pak s nim dojet na BARTa nebo celodenni parking v centru a pak se prochazet pesky. da se v centru SF nejak rozumne ridit? a ma smysl si to parkme.com parkoviste rezerovovat dopredu, treba uz ted? meni se nejak ceny?
jeste se zeptam, je v okoli SF nejaka hezka plaz? co treba Half moon? chteli jsme tam jit do kempu, ale uz je total plny :(

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vladka:
Tak přímo na západě SF je Ocean Beach, taková ta městská pláž. Něco jako v LA, ale chladnější a bez atrakcí, jen pás písku. Voda je spíše chladnější a bývá často větrno. Hodně lidí plave v neoprenu. Plážička u Maritime Museum je pěkná na cachtání, ale pěkná ledárna, aspoň na mě. Ostatně záliv je studený sám o sobě. Informace, že vody zálivu byly další ochranou Alcatrazu před útěkem, se zakládají na pravdě.
To parkování bych asi předem neplatil, plány se můžou změnit a volného se vždy něco najde. Ty ceny jsou stejné, někde může být rozdíl denní/noční. Celodenní parkování mi nepřijde praktické. Golden Gate Park je třeba až na druhé straně města. Na kole se to dá, ale pěšky ne.
S kolem jsem vždy dorazil na Embarcadero, ono se v některé hodiny ani dál nesmí. Máš kolo, tak šlapej a nepleť se tady. :-) Pak už záleželo, co jsem chtěl vidět. Jen takové ježdění po městě jsem vzdal po třetím kopci, pak už jen rovinky nebo z kopce, nahoru jen pěšky. Jindy jsem projel po nábřeží k Fort Point, pak pěšky přes GGB 1*) na Vista Point, dál nahoru na Battery Spencer, zpět přes GGB na kole, dál přes Lincoln Blvd, kolem Cliff House na Ocean Beach a na závěr v klidu přes Golden Gate Park zpět do města. Těch možností, stejně jako pro pěší courání, je spousty.

Udělejte si seznam míst, co vše chcete vidět, dejte to do mapy a udělejte si trasu. Píšeš o dvou dnech, tak jeden můžete šlapat pěšky a druhý si dát autem ty vzdálenější místa.

1*) V létě je strana do zálivu jen pro pěší a kolo se tam smí jen vést, strana k oceánu je cyklostezka, ale hodně větrná a u pilířů je lepší slézt z kola, projít kolem, a pak jet dál. Já to nevěděl, upozornění jsem nesledoval, takže jsem kolem prvního pilíře jel nakonec skoro bokem, jak do mě fouklo. V zimě je strana do zálivu pro pěší i cyklisty, strana k oceánu je zavřená.

Odpovědět
Avatar uživatele

@petr:
Mám velmi podobnou zkušenost jako Petr.
Roadtrip 45 dní, komplet +-80 000kč na osobu – byli jsme dva.
Spaní v autě, v parcích ve stanech, v motelech celkem 10x…vždy cca po těch 3 dnech abychom si lépe odpočali a umyli se pořádně :)
V Arizoně ve stínu 47°C, takže jídlo nebylo třeba…jen jsme si třeba sedli na 2 hodiny do klimatizovaného McDonalds a pili neomezený nápoj za $1 :D a na wifině hledali kam pokračovat v tripu dál.
Jen mě mrzí proletění Yellowstone během 1 dne a vynechání 2 NP v Utahu…proto se tam musím příští rok vrátit :)

Odpovědět

@Lukáš:
Na Yellowstone min dva dny. Byli jsme ke konci léta a v noci byla teplota na nule! takže ve stanu romantika jako blázen :) Jinak je to přesně tak, MC “Free refill” cola za 1 USD a na wifi se vyřídily mejly nebo se plánovalo co videt po cestě. Jaké parky jste vynechali? Btw asik jsme to špatně napsal, my jsme měli rozpočet +- 80K na oba takže 40k na osobu. ale je prava, že jste byli skoro o dva týdny déle (závist) :) Někdy se vážne uvádí nemyslné částky na denní rozpočet.

Autorovi webu jsem psal ohledně spolupráce, ale kašle na mě :/

Odpovědět
Avatar uživatele

@petr: Ahoj Petře, kam jsi mi prosím psal? O žádné zprávě nevím. Ozvi se mi prosím na mail info zavináč chcidoameriky tečka cz. Tvoje komentáře z nějakého důvodu také skončily ve spamu. :-(

Odpovědět

@Petr Novák:

Máte to na mejlu. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@petr:
Vynechali jsme kvůli vedru Zion a Bryce Canyon. A v Kalifornii na severu Red Wood.
Příště to chci vzít víc na sever a LA a podobná místa úplně vypustit….já nevim, ale ta velkoměsta jsou prostě hnusná a nechápu proč tam každý chce.
USA má tak rozmanitou přírodu, že bych tam potřeboval být aspoň rok v kuse :)

Odpovědět

@Lukáš:
Škoda že to “odnesly” zrovna Bryce a Zion :D To máte pravdu s tou přírodou, někdo by v ní chtěl strávit celý život:) Já ty města chápu, ne každý je na přírodu a po tom co 14 dní v kuse vidíte pouze červené skályy tak je město příjemnou změnou a já bych nedal dopustit na procházku po Venice Beach :)

Odpovědět

@petr: To mam podobne, jen Venice Beach povazuji za nejvetsi zklamani a propadak vuci ocekavani.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj všem,

před 3 týdny jsme se vrátili z měsíčního road tripu po USA, mám zpracovaný kompletní itinerář včetně všech nákladů a podobně, proto kdyby měl někdo zájem, neváhejte mě kontaktovat. Třeba by se vám to mohlo hodit.

Mějte se

Odpovědět

ahoj Lukáš. o dva týždne idem do NYC, porpvýkrát USA. Budem bývať na Manhattane, Upper West Side. spomínal si potraviny, že sa dajú kúpiť lacno, aké obchody by si odporučil? kludne aj mimo manhattan. trader joe’s je údajne fajn ale zasa asi to tam bude prepchaté luďmi. vďaka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Ahoj Lukáši,
pokud by Ti to nevadilo, mohu itinerář zveřejnit zde na webu (připravit podle něj článek). Ať poslouží pro inspiraci co nejvíce lidem. :-)

Pokud souhlasíš, pošli mi ho prosím na info (zavináč) chcidoameriky (tečka) cz

Díky :-)

Odpovědět

@Lukáš: @<a 

Dobrý den Lukáši, mohla bych Vás poprosit o Váš itinerář z cesty? Pokud je to možné zašlete mi ho prosím na email JanaMa805@seznam.cz. Děkuji.

Odpovědět

@Lukáš: Ahoj, taky bych měl zájem o ten itinerář. harold (tečka) ja (zavináč) seznam (tečka) cz Díky moc!

Odpovědět

@Lukáš: Ahoj Lukáši, měl bych zájem o tvůj itinerář. Jestli je to možné, prosím pošli ho na email: josef.hennig@gmail.com

díky moc

Odpovědět

Ahojte!

v nedeľu vyrážame na Road Trip West Coast a veľmi nás tento článok inšpiroval hoci naša trasa bude mierne odlišná. Taktiež po návrate vieme poskytnúť podrobný itinerár a čo viac, máme na Facebooku a Instagrame stránku DennikCestovatelov. Ak máte záujem tak si môžete na FB čítať denník po každom našom dni spolu s fotkami a na Instagrame zase prezrieť fotky a stories.

Ešte raz ďakujeme za túto perfektnú stránku.

Odpovědět

Ahoj. S manželkou zanedlouho vyrážíme na 3 týdenní roadtrip po západním pobřeží. Víceméně hodně podobný jako jsem před asi 7 lety absolvoval s bráchou (takže už mám základní vědomosti co čekat, na co si dát pozor atd.), jen přizpůsobený tomu, co se líbí manželce a taky abych nekoukal zase 3 týdny v kuse na to samé :)

Každopádně tenkrát jsme spávali hlavně v autě (u benzínek atd.), což už se mi teď nechce riskovat, takže hlavně hledám levné motely a nebo camping grounds. Co mi ale není jasné je to, jak je to s RV park. Můžu tam i s normálním SUV ve kterém budeme spát, tj. žádný stan ? Třeba u NP Zion mi to po mailu už odmítli, že spaní v autě nepovolují.

Na googlu jsem si našel aplikaci WikiCamps USA. Máte s ní někdo zkušenosti ? Libí se mi, že si člověk zaškrtá co chce (sprcha, toalety a nebo třeba i wifi, krásný výhled atd atd) a aplikace podle toho vyhodí výsledky na mapě s adresou, číslem atd. Dokonce je před 2 týdny aktualizovaná, takže na ní autoři asi stále pracují.

A poslední (zatím :) ) dotaz by se týkal města Page v Arizoně. Chcme vedle do Antilope Canyon, ale zajímalo by mě, jestli stojí za to i to jezero u města, stejně tak tip na levné ubytování. Protože tam budeme bohužel o víkendu, takže 200USD za noc a pokoj je normální :(

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Na kempy tu už pár lidí doporučovalo – https://freecampsites.net/
Třeba ti pomůže i článek se zkušenostmi od Renaty.

Odpovědět

@Franta:
Super, děkuju !

Odpovědět

@Lukáš:

Dobrý den,

prosím o zaslání itineráře Vaší cesty, který se nám bude určitě hodit při naší cestě, kterou máme naplánovanou na druhou půlku října.

Děkuji

Odpovědět

@Lukáš:

Ahoj, mohl bych také poprosit o itinerář na cassper@seznam.cz ? Díky moc.

M.

Odpovědět

@Leoš Wisner:
Ahoj Leoši, Zdravím z Moravy. Omlouvám se, že teprve teď odepisuji. Nebyla jsem delší dobu na webu. Nevím, jestli to není pro vás už pozdě.
Ubytování jsme si zajistili dopředu přes booking.com, rezervace, bez platby předem v motelech a trasu jsme měli přesně naplánovanou, aby jsme stihli vždy další rezervovaný nocleh.
Etapy byly následující:
1. den přílet Vídeň – LA – ubytování Hyde Park Motel v LA cca 5 mil od letiště
2. LA – Ash Fork – vzdálenost 423 mil, ubytování Ash Fork Inn,
3. Ash Fork – Grand Canyon – 78 mil.
prohlídka GC, přejíždění shuttly, peší túra cca 10 km, sestup na vyhlídku Ooh – Aah Point.
přejezd na ubytování v Page 131 mil. Ubytování Knights Inn Lake Powell 2 noci.
4. Page – Monument Valley a zpět, vzdálenost 126 mil jedním směrem. Po cestě tam
zastávka v Lower Antelope Canyon asi 5 mil od Page. Moc krásné. Večer vyhlídka
Horseshoe Bend u Page.
5. Page, přehrada u Page – NP Zion – cca 120 mil
Shuttly do Zion Valley na zastávku The Grotto odtud pěšky na Angels Landing do výšky
1641 m n.m. 3,5 km jedním směrem, převýšení asi 500 m.
přejezd na ubytování v St.George 43 mil. Ubytování Coronada Inn a Suites
6. St.George – Las Vegas – 127 mil.
Udělali jsme trochu zajížďku do Valley of Fire State Park. Doporučuji. Nádherné rudě
zbarvené skály. Prohlídka Las Vegas Blvd. Ubytování Americas Best Value Inn LV Strip.
7. Las Vegas – Death Valley cca 120 mil
Vyhlídka Zabriske Point, projížďka DV – Badwater Rd, Devils Golf Cours
Přejezd na ubytování do Olancha 100 mil , po cestě zastávka u Mesquite Flat Sand Dunes.
Ubytování Ranch Motel Olancha
8. Olancha – Sequoia NP – 257 mil na parking u Giant Forest Museum
okruh Big Trees Trail, Tunnel Leg, Crescent Meadow
Vyhlídku Moro Rock jsme vynechali kvůli mlze, ale vřele doporučuji.
Přejezd autem na parking pro General Sherman Tree.
Cesta na ubytování ve Fresnu 84 mil, v University Inn Fresno
9. Fresno – Yosemite Valley 91 mil
zastávka Tunnel View hned za tunelem, sjezd na parking u Visitor Center. Procházka přes
louky s vyhlídkou na Yosemite Fall, vyhlídka Lower Yosemite Fall, vyšlap na Upper
Yosemite Fall cca 4,5 km nahoru, převýšení kolem 800 m. Zvládli jsme to nahoru za 2,5
hod.
Přejezd na ubytování do Merced 83 mil, Slumber Motel
10. Merced – Oakland 120 mil
Ubytování Imperial Inn Oakland 2 noci
Přejezd rychlovlakem Bart do San Francisca, autobusem ku Golden Gate. Pěšky přechod
přes most na vyhlídku.
11. San Francisco (přejezd z Oaklandu rychlovlakem Bart) Procházka po městě:
Dragons Gate, China Town, Transamerica Pyramide, kostel Sv.Petra a Pavla, Telegraph
Hill, Pier 39, točna Cable Car (historických tramvají), Lombard Street, City Hall, Union
Square.
12. Oakland – Pismo Beach 243 mil ubytování Motel 6 Pismo Beach
Pismo Dunes Natural Preserve. Procházka po rozsáhlých písečných dunách.
13. Pismo Beach – Hollywood 169 mil.
po cestě zastávka v Santa Barbara
ubytování Budget Inn Hollywood
prohlídka Hollywood Blvd
14. Hoolywood – LA letiště 12 mil

Odpovědět

Ahoj, už jsem to jednou zkoušel, ale neúspěšně, tak se event. omlouvám za menší “spam”. Nemáte někdo nějakou (jakoukoliv) zkušenost se společnostma na pozorování velryb u Monterey? Stále se rozhodujeme, kterou zvolit …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka:
Zkus Yelp, třeba to trochu pomůže. Možná bude něco užitečného i na @TripAdvisoru:

Odpovědět

@Franta: tak nějak jsem to projížděl, hlavně na TripAdvisoru to občas zní jak placený agenti těch společností :)) i tak díky za ochotu ;)

Odpovědět

@Jirka: Potrebujes vylozene z Monterey? Ja planuji nekdy na podzim nebo v zime nekde mezi LA a Dana Point. Pokud to pro tebe bude jeste aktualni, tak sem muzu dat zkusenost.

Odpovědět

@Mesi: Takhle nízko se tentokrát nedostanem, u pobřeží budeme právě kolem Monterey (+ plus kousek dolu kam až nás to pustí po tom zásypu Hwy1) a pak jedem po pobřeží na sever do SF. A budeme tam za tři tejdny. Ale i tak si to od tebe (nebo kohokoliv) rád přečtu. Taky můžu dát kdyžtak vědět, jak jsme tam s těma velrybama dopadli.

Odpovědět

Prodám Annual pass platný do července 2018 za 900,-.
Vyplněno jen jedno jméno.
Možnost předání v Praze.
mp81@centrum.cz

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
nejdříve díky za skvělý web, s přítelem plánujeme v červenci 2019 cestu na západ USA a už vím, kde budu čerpat inspiraci :-) Zdá se to být ještě daleko, ale jak tak zjišťuju, začít s různými rezervacemi “jen” v ročním předstihu někdy nestačí…

Hrubý plán zatím máme tento (zatím opravdu jen hrubý nástřel): LA (Santa Monica, ubytování u kamarádky) – dva dny na zotavenou, relax na pláži a tak. Potom zapůjčení auta a okruh hlavně po NP. Sequoia, Pinnacles, San Francisco, Yosemite, Great Basin, Arches, Mesa Verde, Grand Canyon, Joshua Tree a zpět do Santa Monica ke kamarádce. Ve zbývajících dnech pak samotné LA+ Santa Monica. Celý pobyt vidíme tak na 20-24 dní, podle letenek. Samotný okruh bychom chtěli zvládnout za cca 15 dní, ještě to nemáme přesně vymyšlené a spočítané. Myslíte, že by se to dalo zvládnout? A ještě jeden dotaz – má směr vašeho road tripu nějaký důvod? My jsme nad naší trasou přemýšleli v opačném směru, ale jistě by to šlo i naopak :-)

Díky moc za odpovědi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Markéta: Ahoj Markét,

do Las Vegas se nechcete podívat? Vynechat ho by byla škoda. Patnáct dní bude i tak dost našlapaných, ale dá se to zvládnout.

Směr road tripu je v podstatě jedno. Tento jsem zvolil proto, že delší přejezdy jsou v plánu převážně ze začátku, kdy má člověk více energie.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák:
Aha, díky, to je pravda… ke konci jsou ty přejezdy dost dlouhé. Tak to ještě promyslíme.

Las Vegas… je úplně blbě z ruky :-D Vzhledem k už tak našlapanému programu ho asi budeme muset oželet. Nebo vynecháme nějaké NP, všechno se prostě stihnout nedá :-( Máme zcestovaných dost evropských hlavních/velkých měst, tentokrát asi dostane přednost příroda.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Markéta:
Nebo by ještě šlo nejet na Great Basin, ale na Las Vegas a pak Bryce Canyon…

Odpovědět

Prodam annual pass platny do 02/2018. Cena 800,-, jedno policko volne.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Halina: Ahoj Halino,

moc děkuji, ale už jsem nestíhal přečíst…už jsme doma plni zážitků, škoda, že to tak uběhlo…stihli jsme 9 NP, Las Vegas, San Francisco, L.A. pouze večerní…
Kdybych měl dle sebe napsat, co se mi nejvíce líbilo, tak procházka potokem Narrows v Zion,
Yosemite Vernal Fall a Nevada Fall, Arches…no vidím, že bych vyjmenoval vše, protože vše bylo krásné..jen jsme mohli jet na delší dobu. A koupačka v Pismu , když připlavali na 50m delfíni a v dálce skákali vorvani, to už byla třešnička na dortu…(spali jsme taky v Motelu 6..
Takže víš sama, o čem to je, i když ty kilometry byly náročné….
Ještě jednou moc děkuji a přeji hezké zážitky na nějaké další cestě.. zdraví Leoš

Odpovědět

Zdravím všechny.
Posílám námi realizovaný plán na 13-ti denní trip po západě USA. Naplánovali jsme to trošku jinak než je běžné, třeba to někomu pomůže při plánování nebo rozhodování. Musím říct, že až překvapivě vyšlo všechno a stihli jsme vše co jsme chtěli vidět. Z mého pohledu zklamání bylo Las Vegas, tam fakt stačí jeden celý den a noc. Oproti tomu příjemné překvapení byl Zion. Rozhodně největší dojem zanechal Grand Cannyon a Antelope canyon. Universal studio je taky super, ale hlavně mimo hlavní sezónu.
Začátek byl V Los Angeles, kde jsme si půjčili minivan a konec byl v San Franciscu, kde jsme ho zase odevzdali. Jelo nás celkem 5 a na osobu nás to vyšlo do 35 000 komplet, když nepočítám nákupy suvenýrů a oblečení – k plánu jsme přidali návštěvu outlet arény :) Dalo by se ušetřit na menším autě, kdyby jsme jeli jen 4, stejně tak jako na ubytování, kde by jsme místo dvou pokojů mohli brát jeden, protože všechny pokoje mají dvě letiště. Někde bych našel také seznam hotelů a doporučených míst k vidění na jednotlivých zastávkách, kdyby měl někdo zájem. Ubytování bylo voleno tak, aby jsme se vždy po náročné prohlídce daného místa navečer dostali k hotelu, nakoupili nebo si zašli na jídlo, vyspali se a ráno pokračovali dál. Některé třeba 6 hodinové cesty jsme si rozdělil prostě s přespáním na půl cesty, nebo jak nám to vzhledem k času, ceně, vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami přišlo nejlepší. Nejdelší přejezd na jeden zátah jsme absolvovali hned třetí den ještě plní sil po LA a zbytek už byl rozdělen na menší časové úseky, tak aby jsme v tom autě nebyli vždy třeba 6 hodin, když v tom autě člověk bude 13 dní každý den, tak nám to tahle přišlo lepší si to rozložit půl na pozdní odpoledne a půl hned na ráno.
Pro někoho tento plán bude nesmyslný, někomu třeba pomůže v jeho plánování :)

1.den: Přílet Los Angeles (z letiště do půjčovny, vyzvednout auto, ubytovat se, podívat po městě, když zbyde čas)
2.den: Los Angeles (brzo ráno chodník slávy, nápis holywood, universal studio..)
3.den: brzo ráno vyrazit na Venice, Muscle, Santa Monica beach. Poté vyrazit do města Flagstaf na na přenocování (7,15 hod)
4.den: Cesta směr Grand canyon (1,5 hod). Prohlídka Grand canyonu, klidně i s nějakou menší tůrou, protože na to máme celý den. U Monument Valley není ubytování, tak se musíme vrátit zpět do Flagstaffu na nocleh.
5.den: Cesta z Flagstaffu do Monumet Valley (2,5 hod). Prohlídka Monument Valley a poté cesta k Horseshoe Bend (2,0 hod). Tady je to jen na chvíli, dojít k tomu vyfotit se a pokochat se a dopravit se do města Page na přespání.
6.den Kousek od Page je Antelope canyon, vyrazit ráno, prohlídnout obě části a poté vyrazit směr Zion (2,0 hod). Prohlídka národního parku Zion a přesun do města St. George na přespání (1,0 hod)
7.den: Vyrazit ze ST. George směr Las Vegas (1,5 hod). Prohlídka Las Vegas
8.den: Cesta k jezeru Hover dam, prohlídka Hover dam, poté zpět do Las Vegas, casino a zábava, nocleh v Las Vegas.
9.den: Cesta z Las Vegas do Death Valey (2,15 hod). Prohlídka Death Valey a poté cesta směr Sequoia. Po cestě ubytování ve městě Bakersfield (3,5 hod).
10.den: Cesta z Bakersfieldu do Sequoie (1,5 hod). Prohlídka národního parku Sequoia. Odpoledne vyrazit směr Yosemite. Po cestě město Oakhurst, ve kterém se přespí (2,3 hod)
11.den: Cesta z Oakhurstu do Yosemitu (2,45hod). Prohlídka národního parku Yosemite a poté cesta směr San francisco (3,5 hod)
12.den: San Francisco – prohlídka města, výlet na Alcatraz.
13.den San Francisco – volný den, cca v 18. hodin odevzdání auta v půjčovně, příprava na odlet.

Jinak kdo se ještě rozhoduje, určitě vyrazte – stojí to za to.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš: Ahoj Tomáši, díky za super komentář a itinerář!

Odpovědět

Ahoj,mam velkou prosbu,nasel by se nekdo tak strasne hodny,kdo se chysta do SF a mohl by mi privezt softballovou helmu,staci bez krabice a da se do ni dat spousta veci.
vratila jsem se ted z tripu a bohuzel mi helma dorazila pozde a visi mi tam.uz je zaplacena.
prosim,moc byste mi pomohli.klidne si na ni pockam a odmenim!
Dekuji,kdyztak mejl: n.evca@seznam.cz

Odpovědět

@Lukáš: Dobrý deň prosím Vás mohli by ste mi poslať Váš itinerar? Bol by som Vám veľmi vďačný nakoľko za mesiac tam s priateľkou pravdepodobne pôjdeme. Ďakujem
PS: mail: nickforfun2@azet.sk

Odpovědět

Ahoj, nejprve děkuji za skvělé informace! Chystáme se vyrazit na tři týdny na přelomu dubna a května a byla bych moc ráda, pokud byste mrkli na první rámcový plán – jestli se dá reálně stihnout :-) Naše představa je nocovat co nejvíc v autě, případně v kempech a tak mít trochu větší svobodu. Nebude tam moc zima? Máte někdo zkušenost?
Plán zatím vypadá takto:
26/4- Přílet do LA, půjčení auta a přesun do hotelu v San Diegu
27/4 – San Diego, vyjet do Joshua Tree, kemp
28/4 – Joshua Tree, vyrazit do Grand Canyon, přespat cestou
29/4 – Grand Canyon, camping
30/4 – Přejezd k Horseshoe Bend a Monument Valley
1/5 – Arches National Park a pak vyrazit k Yellowstone, přespat cestou
2/5 – Yellowstone NP, ubytování v moteu
3/5 – Yellowstone, večer vyrazit směr Salt Lake City
4/5 – Salt Lake City, Bryce Canyon, camping
5/5 – Bryce Canyon, Zion, camping
6/5 – Las Vegas, hotel
7/5 – Mohavská poušť, camping
8/5 – Death Valley a Sequoia National Park, camping
9/5 – Sequoia a Yossemite Valley, camping
10/5 – San Francisco, camping
11/5 – San Francisco a Glass Beach, přespat v autě
12/5 – Vyrazit směrem na jih do San Barbara
13/5 – ???
14/5 – ???
15/5 – Los Angeles, hotel
16/5 – Odlet

Moc ráda se potom na oplátku podělím, jak nám to nakonec vyšlo :))

Odpovědět
Avatar uživatele

Vrátili jsme se z putování po jihozápadě USA, měl bych k mání vstupenku America the Beatiful, (karta s jedním podpisem, účet, prospekt) platnost do září 2018 za 990Kč (Plzeň a okolí).
Jinak mohu poskytnout itinerář na 4 týdenní cestu (start L.A., konec v S.F.) a informace o cestě

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.