Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 37 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

Letenka

Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.

Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků. Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas.

Půjčení auta

Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde přibližně na 19 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.

Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.

Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.

Benzín

Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 2.33 $54 Kč za galon počítejte s náklady 1,45 Kč/1 km.

Ubytování

Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc. Očekávejte jen základní vybavení a pomalý internet.

Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.

Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte. Získáte slevu 1 250 Kč na první cestu.

Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.

Strava

Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 12 $280 Kč18 $420 Kč za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 20 $466 Kč25 $583 Kč za den včetně vody.

Cestovní pojištění

Cestujete-li pravidelně, zvažte sjednání levnějšího celoročního pojištění.

Za jednorázové cestovní pojištění do USA na tři týdny zaplatíte od 800 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních. Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění.

Vstupné do národních parků

S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 865 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.

ESTA

Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.

Za vyplnění formuláře se platí 4 $93 Kč, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $233 Kč. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.

Kapesné

Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 15 000 Kč na osobu.

10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe

Plánujte dopředu

Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.

Rozmyslete si, co chcete vidět

Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.

Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?

Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles

Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.

Po příletu do USA se hned vydejte na cestu

Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.

Smiřte se s tím, že nestihnete všechno

Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat. Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.

Půjčte si velké a pohodlné auto

Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost. Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.

Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer

Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce. Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.

V řízení auta se střídejte

Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.

Kolik stojí benzín v USA?

Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 3.285 $77 Kč, oproti tomu v Las Vegas jen 2.611 $61 Kč. Jeden galon je 3,7854 litru.

Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.

Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?

Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © Petr Novák

Přílet do Los Angeles

V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si pití na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

Národní park Joshua Tree

Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí “Camp David západu”, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (93 Kč).

Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

Antelope Canyon a Monument Valley

Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

Národní parky Arches a Canyonlands

Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

Národní park Capitol Reef

Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

Národní park Zion

Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

Las Vegas

Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s elektrizujícím Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění, svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ.

Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem až na zem?

Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

Přehrada Hoover Dam

V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 200 $4 663 Kč, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

Death Valley – Údolí smrti

Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

Národní park Sequoia

Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

Yosemitský národní park

Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

Alcatraz | © Petr Novák

San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

Ráno se můžete prospat.

V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

Monterey, Pebble Beach a Big Sur

Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 165 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 25 $ (583 Kč), děti do 12 let platí 12 $ (280 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

Vstupenka pro dospělého stojí lehce přes dva tisíce korun a ta pro děti není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

Venice Beach | © Petr Novák

Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

Strávit tu můžete bez problémů celý den.

Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Odlet domů

Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (378 komentářů)

Dobrý den, Váš roadtrip je skvělý, loni jsme s přítelem podnikli dost podobný, ovšem nestihli jsme vše a máme v plánu to v blízké době napravit. Takže díky za inspiraci :-)

Jen bych si dovolila malou poznámku – po návštěvě Yosemity NP bych úplně nedoporučovala nocleh v městě Modesto.. Je to jedno z nejnebezpečnějších míst v Americe. Naši přátelé se tam před třemi lety ubytovali a byl to dost nepříjemný zážitek.. Doporučuji spíše Turlock, Merced, …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martina: Dobrý den Martino, děkuji za cenný tip. Z těchto zkušeností a tipů a od čtenářů mám největší radost. :-)

Doporučení Modesta jsem změnil. A přeji, ať se road trip vydaří. :-)

Odpovědět

Ahoj všem! Krátce k Universal Studios v LA. Určitě stojí za návštěvu. Byli jsme tam na začátku července. Ačkoli byl pracovní den (pátek), tak se čekání ve frontách k jednotlivým atrakcím pohybovalo mezi 45-80 minutami, což je poměrně dost a prakticky vám to znemožní stihnout za den všechny atrakce. Časný příjezd pomohl jen částečně, protože už zhruba hodinu po otevření bylo všude beznadějně plno. Pokud se tam vydáte, zvažte nákup “Front of line ticket”, která vás opravňuje k přímému vstupu na atrakce bez čekání. Cena je sice dvojnásobná, ale zážitek určitě mnohonásobný.

Odpovědět

Ahoj,

předem moc díky za skvělý web a spoustu užitečných informací! Plánuji letos v září cestu po NP s téměř totožnou trasou a tak jsem se chtěl zeptat, zda se na tomto okruhu platí nějaké mýtné při průjezdu jednotlivých úseků. Pokud ano, tak kolik to tak zhruba je na celou trasu?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Ahoj Petře, děkuji za pochvalu.

Mýtné se platí na dvou úsecích. Za přejetí mostu San Francisco-Oakland Bay Bridge se od pondělí do pátku od 5:00 do 10:00 a od 15:00 do 19:00 hodin platí 6 dolarů, o víkendech 5 dolarů a ve všechny jiné časy 4 dolary.

Další mýtné se platí u Pebble Beach za vjezd na vyhlídkovou silnici 17-Mile Drive. Cena za projetí je 10 dolarů za auto.

Odpovědět

Skvelé. Mal by som len poznámku. Pred pár rokmi sme boli na tripe LA – NY, 31 dni a zvladli sme to uplne spokojne v malej Toyota Yaris :D 3 clenna posadka – muži.
Takze velke auto nie je nutnost :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Roman: Nutnost ne, ale je to pohodlnější. Já měl letos půjčenou Toyotu Matiz, jelo to jak auto z Mountfieldu, ale měl jsem ji jen na den. Pokud bych měl strávit v autě x tisíc km, připlatil bych si za pohodlnější vůz. :-)

Odpovědět

Dobrý den,

píšu podruhý, teď snad pod správné téma. :) Chceme se s přítelkyní vzít v Kalifornii a spojit to rovnou s líbánkama alias Road Tripem po Západě USA. Máte nějaký typy nebo rady na koho se obrátit? Díky Petr.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr K:
Určitě bych se stavil na matrice nebo kde se u nás evidují sňatky. Tam vám řeknou, co je třeba, aby vám to potom uznali i u nás.
Jak v Kalifornii, to nevím, ale ve Vegas by to se svatbou neměl být problém.
Užijte si líbánky :-)

Odpovědět

Ahoj, vloni v létě jsme dali v podstatě skoro stejnou trasu. Akorát bych doporučil nevynechat Bryce Canyon, je kousek od Zionu a byla by to velká škoda. A do Yosemitského parku jeďte rozhodně po Tioga road z východu. Otvírá se ale každý rok až okolo 1.6., v červenci bylo u vstupu do parku asi 10 cm sněhu ;-). Jinak jsme to dali za 17 dní + 2 dny na cestu. Stálo nás to pro 2 lidi, včetně nemalých nákupů v LV, cca  140.000 Kč. Nicméně, letenka byla za 22 pro jednoho. Takže zbytek není zas tolik. Ubytko jen “lepší” motely – zejména Best Western. Vyhněte se Travelogde v Kingmanu, tam to bylo nejhorší. Jídlo se vyplatí i kupovat v obchodech, protože fast foody se přejí během pár dnů. Navíc ty kombinace jídel, to je masakr. V obchodech jsou kvalitní potraviny. Jo a kupte si takový ten polystyrenový chladící box. Bez toho to v autě nejde. Všem, co se chystají – krásný zážitek a těšte se, je na co.

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, letíme v září na 12 dní do USA. Začínáme v Los Angeles a končíme v San Franciscu. Jak efektivně zkrátit tento trip z 21 dní na 12, aby jsme viděli to hlavní. Cheme do Las Vegas a Grand Canyonu, pak do Joshua Tree a do Yosemite. Jede nás 5 chlapů.. Co dalšího máme chtít vidět aby se to dalo stihnout? Máme už zajištěné velké auto na celou dobu. Jak je to se spaním v kempech?

Děkuji, Hynek

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hynek: Zdravím Hynku,

vynechal bych Monument Valley, Canyonlands, Arches, Capitol Reef, Zion a o zkrátil pobyt v Los Angeles a v Las Vegas. Co máte chtít vidět se odvíjí od toho, co vás zajímá. Doporučuji dodržet pravidlo, kdy si necháte jeden volný den navíc s rezervním programem (resp. programem, na který se všichni netěšíte od dětství).

Ohledně kempů, mrkni na stránky jednotlivých národních parků zde na webu. U většiny je přehled kempů, v některých je možné místo v předstihu rezervovat na Recreation.gov, v jiných je rezervace povinnost a většina kempů funguje na principu “kdo dřív přijede, ten má místo”.

Odpovědět

@Petr K: Ahoj. Plánujeme to samé. Chceme se nakonec brát ve Vegas. Přelom srpna/září. Není potřeba nic, kromě pasů a povolení, které vystaví na počkání příslušný úřad. Takto alespoň v Nevadě.

Kdy jedete vy? A kde se máte v plánu brát?
Hanka

Odpovědět

@Petr Novák: Děkuji za odpověď Petře. Ještě malý dotaz ohledně vstupného do parků. Vyplatí se nám kupovat vstupné na auto a neplatit tak za osobu, nebo je lepší si pro každého z nás koupit America the Beautiful Annual Pass pro všechny parky? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hynek:
Pass je na auto a posádku (max 4 osoby) a platí celý rok na všechny parky.
nps.gov/planyourvisit/passes.htm
A+Q
store.usgs.gov/pass/annual.html

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hynek:
Teď koukám, vás je pět. Pass platí pro max 4 dospělé osoby, vše pod 16 let má vstup zdarma.
Takže buď koupit dva passy nebo to prostě risknout a pátý se bude muset tvářit nenápadně.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hynek: Jak píše Franta, jednoznačně doporučuji pas America the Beautiful.

S těmi maximálně 4 osobami to se to má tak, že toto omezení platí v národních parcích, kde se platí vstupné za každou osobu. V národních parcích, kde se vstupné platí za auto, je počet cestujících neomezený/třeba 16 osob.

Národní parky, kde se platí za vozidlo: Joshua Tree, Grand Canyon, Death Valley, Sequoia, Yosemite
Národní parky, kde se platí za osobu: žádný z těch, které chcete navštívit.

Takže by vám měl stačit jeden pas.

Odpovědět

Krásný večer,
chci se zeptat, jak je to s návštěvou Antilopího kaňonu – je tam možnost “volné” prohlídky, nebo je nutné mít zakoupenou prohlídku s průvodcem?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondra: Hezký den, Ondro. Informaci jsem prověřoval a podle všeho se poplatku za průvodce se nedá vyhnout.

Odpovědět

Moc pěkně a podrobně napsané, hodně mi to pomohlo, když jsem pak upravovala itinerář :-)

Odpovědět

Ahoj, díky za skvělé a hodně nápomocné stránky. Mám v hlavě nějaký podobný trip – máme 23 dní. Je reálné stihnout i Yellowstone? Moje představa je podobná tomu vzorovému tripu – časově zkrátit trasu mezi LA a SF na dva dny, omezit LA na jednodenní prohlídku, Vegas vč. Hoover Dam na dva dny, vypustit Joshua a prodloužit Yosemite a Zion na dva dny. Teď řeším otázku, jestli se vyplatí to od Arches dotáhnout s ušetřenými cca. třemi dny až nahoru do Yellowstonu, nebo to nemá smysl. Má to smysl? Mílí to bude hromada, to je mi jasné…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin: Ahoj Martine,

pokud jinde ořežeš dva dny, tak by Yellowstone mohl jít stihnout. Jak sám píšeš, je to hromada mílí, v podstatě jeden den non-stop v autě. Já bych do toho nešel – Joshua a cestu mezi SF a LA bych v případě nouze ořezal, ale jeden den na Los Angeles mi přijde málo. (A tohle je snad poprvé, co někomu říkám, že mi přijde jeden den málo. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky za radu, asi to nebudeme hrotit, dojedeme na pohodu k Arches a tam se podle času rozhodnem. LA ještě zvážim, moc jsem ho zatím nestudoval, ale když bych nechtěl Universal Studios tak tam toho tolik zajímavého nevidim – Nápis Hollywood, chodník slávy, možná hvězdárna na kopci, shopping (mmch. je na nákupy lepší LA nebo Vegas?). Ještě si budu info zjišťovat, tak se na LA zaměřím.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin: Rozhodnout se podle času na místě je dobrý přístup. Ještě doporučuji Santa Monicu a Venice Beach, pro mne osobně je to nejkrásnější místo v celém Los Angeles.

Na nákupy doporučím spíš Vegas, kde jsou obchody koncentrované u sebe. V LA jsou různě rozestrkané.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,

ráda bych se s vámi podělila o náš plán cesty. Bojím se, že část cesty od Yosemitu po Las Vegas je příliš nabitá a časově se to nestihne. Radši bych si cestu užila více v klidu a měla čas si věci prohlédnout než spěchat (ale možná se zbytečně bojím). Stojí Bryce za to a nebo je lepší ho vynechat (přijde mi, že v tom okruhu je do něj už celkem zajížďka)? Děkuju.

Začínáme v neděli odjezdem z LA do Morro Bay, pondělí odjezd směr Monterey a úterý SF. V SF bych ráda celé dva dny – těším se na něj asi nejvíc :-).
V pátek ráno odjezd ze SF do Yosemitu a večer příjezd do Bakersfieldu, sobota Bakersfield – Death Valley a příjezd do Bryce. Neděle Bryce a cesta do Las Vegas. Pondělí Las Vegas (část posádky se vydá do Grand Canyonu). Úterý z Las vegas do San Diega. V pátek ráno cesta do LA a v sobotu odlet domů.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michaela Hemmerová: Ahoj Míšo,
pokud si to chceš užít v klidu, tak mi ten itinerář přijde dost nabitý. Doporučím Ti to samé, co Martinovi. Počítejte i s cestou do Bryce Canyonu a rozhodněte se až na místě podle únavy.

K San Franciscu důležitá rada: Rezervujte si včas vstupenky na Alcatraz. Bývají rychle rozebrané a nevidět ho by byla škoda. :-)

Odpovědět

Ahoj, chystáme se taktéž na západní pobřeží. Jen máme na to všechno 11 dní celkem :-/ Nemáte někdo podobnou zkušenost, co vidět, co se dá stihnout apod.? Případě všem předem děkuji :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniel: My jedeme na 10 dní.

1.-3. den máme San Francisco se Silicon Valey (Jsme “ajťáci” tak nás zajímají různé kampusy a hlavně muzeum počítačů). V mezičase máme v plánu možná Alcatraz, podívat se na most a samozřejmě projet se v lanovce a projet Lombard street
Poté máme přelet mezi San Franciskem a Las Vegas.
4.-7. v LV máme plánován jednodenní výlet na Grand Canyon, dále nákupy oblečení, samozřejmě projít nějaké kasína a hotely, show Copperfielda, jednu noc spíme ve Stratosphere ať se můžeme podívat na výhled v LV. Poslední noc jedeme megabusem do L.A.
8.-10. Přijedeme brzo ráno takže chceme jít na Venice beach a večer jdeme na natáčení seriálu (zadarmo). Chtěli jsme ještě na zápas NHL, ale zrovna se žádný v L.A. nehraje. Další den máme v plánu podívat se do Warner Bross studia a projít se po městě (jako například chodník slávy atd.)

Letíme v termínu 21.-31.10. takže jestli poletíš později tak ti pak řeknu, jak jsme vše stihli.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka: Ahoj, máte dost zajímavý program. Ze zvědavosti – na natáčení jakého seriálu jdete? :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák: chteli jsme jit na Teorii velkeho tresku, nakonec nam to nepasuje do programu tak chceme jit na muz s plany, kde hraje LeBlank. Listky se registruji na strance http://www.tvtickets.com a je to zadarmo :) Az to budeme mit za ssebou tak dam report jak to tam probihalo :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka: To je fajn, za report díky. Pokud máte rádi seriály, v Las Vegas v hotelu MGM je atrakce CBS Television City. Je to v podstatě focus group, kde skupince lidí pustí chystaný seriál a ty hodnotíš, jak se ti líbí. V průběhu seriálu kroutítkem a po skončení se vyplňuje celkem podrobný dotazník.

Zajímavá atrakce, navíc je zdarma, každý účastník po skončení dostane obálku a v tom poukaz na jídlo, nějaké slevové kupóny a tak.

Před zahájením projekce vám neřeknou, o jaký seriál se jedná. Já byl na komediálním seriálu The Crazy Ones s Robertem Williamsem.

Odpovědět

Zdravím! V prvé řadě chci říct, že jsem moc ráda za tento web, je plný důležitých informací a super tipů! :) jsem tu poslední půl rok téměř denně a pořád koumám a pročítám… plánujeme s manželem příští rok cestu do USA, naší první a už mám trochu cestovní horečku, ačkoliv ještě ani nevíme, kam přesně a kdy :D nemůžeme se rozhodnout, zda zvolit podobný roadtrip a vidět toho co nejvíce za co nejmíň peněz a nebo se raději zaměřit na jedno místo, kde bydlet a odtamtud podnikat výlety a užít si to naplno. Našetřeno máme zatím asi 80 tisíc. Naším hlavním cílem je Las Vegas. Myslíte, že se vůbec vyplatí, být třeba 10 dní čistě jen ve Vegas a odtamtud podnikat celodenní výlety do okolí (Hoover, Grand canyon apod.) ? Užít si to naplno, letět helikoptérou, bydlet v hezkém hotelu…ale zase když už člověk letí přes ten oceán, je škoda, být jen na jednom místě :( akorát já jsem takový stresař a bojím se, že při neústalém přesouvání z místa na místo bych byla hrozně nervózní :D Také bych se chtěla zeptat, zda se dají někdy do Vegas sehnat opravdu akční letenky…stále vidím akce do LA nebo SF, NY apod., ale že bych narazila na letenku do Vegas za 9000, to jsem snad letos neviděla…. A ještě mám dva dotazy :)
Jak je to například ve Vegas s veřejnou dopravou? Je to pro turisty bezpečné? Nebo tam v MHD jezdí prapodivné existence?
A poslední blbý dotaz – kouření v USA…manžel kouří a je jasné, že například v rámci roadtripu by během 5hodinové jízdy měl potřebu zastavit a zapálit si. Vzhledem k tomu, že všechny ty trasy vedou z jednoho národního parku do druhého, nehrozí, že za cigárko u silnice dostane pokutu nebo tak?
Předem děkuji za zodpovězení mých zvídavých otázek :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Verča: Ahoj Verčo, děkuji. :-)

1. Podle mne se nevyplatí jezdit na výlety jen z Las Vegas, do některých míst je to dost daleko. Můžete to udělat půl na půl, třeba 5 dní být čistě ve Vegas, bydlet v hezkém hotelu a letět helikoptérou, zajet si k nedalekému Hoover Dam. A pak třeba na 6 dní vyjet na okruh, kdy objedete vzdálenější atrakce po okolí a spát budete po motelech. Těch pár dní zvládneš a uvidíte oboje. Čas na rozmyšlenou ještě máte. :-)
2. Akční letenky do Las Vegas jsou sporadicky. Občas bývají za 8-10 000 Kč, ale s odlety z Dublinu nebo třeba z Německa, ale bez odbavených zavazadel. Za 11-12 000 Kč občas koupíš zpáteční letenku od Delty nebo British Airways, odlety jsou většinou z Vídně a termíny mimo hlavní sezónu.
3. Veřejné dopravy se nebojte, je celkem bezpečná. Většinou v ní narazíte na nějaké oslavence posilněné alkoholem, ale nemusíte se jich bát. Nicméně jednodušší a pohodlnější je jezdit s Uberem, třeba ze Stratosphere ke kasínu Caesars Palace zaplatíte oba dohromady 7-10 dolarů.
4. Když zastavíte na odpočívadle nebo u benzínky/bistra, tak tam si může bez problémů zakouřit a pokutu nedostane.

Odpovědět

Dobrý den,
je možné tento trip (vhodnost vypsaných motelů a prostředí) absolvovat s dětmi 6 a 10 let? Má někdo zkušenost? Běžně cestujeme po Evropě s karavanem, tudíž na delší cestování jsou zvyklí. Když už budeme v LA chtěl bych vidět i více po dobu 21 dní se zapůjčeným SUV. Díky předem za koment. Michal

Odpovědět

ahoj,
pouzili jsme tento itinerar a byl fakt super!! primlouval bych se jenom za zmenu fotky cislo 7, tedy pro narodni park Zion, je takova nicnerikajici a malem jsme kvuli tomu vynechali Zion, coz by byla velka chyba, celou posadku 4 lidi tento park uchvatil a radime ho k tomu nejlepsimu, co jsme na tripu videli

Odpovědět
Avatar uživatele

@tomas: Ahoj Tomáši, díky za dobrou připomínku. Fotku Zionu jsem vyměnil.

Odpovědět
Avatar uživatele

Také jsem z tohoto itineráře velkou část využil, tento web mi poradil daleko víc, než Tripadvisor a podobně.
Díky za skvělou práci!
Nechceš Petře Nováku shrnout tyto články do ucelené knihy?
Myslím, že by to vydalo i na několik knih, určitě bych jí pak každému turistovi doporučoval na cestu sebou…minimálně alespoň elektronickou verzi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Díky. Abych mohl vydat knihu, tak bych musel pokrýt ještě mnohem víc témat. Možná v budoucnu. :-)

Odpovědět

Zdravím všechny cestovatele a žádám o radu. S přítelem jsme hodili za hlavu myšlenku klasické svatby a peníze použijeme na cestu po USA :) Jen máme velké dilema. Náš sen je NY, ale chceme toho vidět více a bohužel vše ostatní, co nás zajímá, je na západě. Nemáte někdo tipy, jak se tohle dá vyřešit? Hlavní překážkou je rozpočet (cca 100000, počet dní 12-21, závisí na ceně letenek,ubytování atd.). A taky one way fee u autopůjčoven a ceny jednosměrných letenek. Zvažujeme i variantu autem coast to coast, ale to bychom nestihli žádné zajížďky do zajímavých míst a tak. Věřím, že se zde najdou zcestovalí lidé, kteří dokáží poradit jak na to a nebo jestli to nechat na dvě samostatné návštěvy. Díky :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jitka:
Ahoj Jitko, přesně tohle jsme letos také řešili,…chtěl jsem vidět NY, Niagary, ale hlavně i západ, ale jak to udělat.
Po dlouhém počítání a zkoušení testovacích rezervací letenek, aut z půjčoven a ubytování jsem zvolil jako nejvýhodnější tuto možnost:
– Letenka přes Student Agency přímý let Praha-NY, ale zpáteční San Francisco-Praha (to už s jedním mezi přistáním v Paříži.
17000,-kč za jednu letenku
– 3 dny ubytování v NY přes Booking.com a pak auto na 14 dní NY-NY (projeli jsme celé východní pobřeží, návrat opět do NY kvůli téměř 2x vyšší ceně s vrácením v jiném městě)
12 dní auto – 12000,-kč
– jednosměrná vnitrostátní letenka NY-SF
6500,-kč za jednu letenku
– 30 dní půjčení auta, SF-SF (opět kvůli ceně vrácení projeli jsme skoro celý západ cestou na sever, na Yellowstone a pak velký okruh dolů na Arizonu, poté návrat přes do Californie do LA a zpět nahoru do SF) Cestou jsme vzali 10 Národních parků.
cca 30 dní auta – 24000,-kč

Byli jsme 2 kamarádi, takže cena za auta, ubytování a benzín se nám vlastně dělila dvěma.

DŮLEŽITÉ !!! – Při včasné rezervaci i několik měsíců dopředu lze výrazně ušetřit, já to rezervoval necelý 1 měsíc předem a to byly už ceny vyšší!

Myslím, že na ty vaše 2-3 týdny by jste se mohli do 100K vejít, ale nebudou to žádné hotely Hilton :)

Odpovědět

Ahoj. Chci moc poděkovat za fantastický web, dost nám pomáhá při plánování Roadtripu.
Mám pár otázek: Dají se parky (ty “nej”..Yosemite, Sequoia apod.) absolvovat během jednoho dne? Pomineme to, že si to zaslouží delší návštěvu. Ale kilometrů je moc. :-)
A další otázka na ubytování: hotely ve městech máme rezervovány, ale ne po cestě z parku do parku. Seženeme ubytování prostě jak se říká “na blind”?
Moc děkuji za odpovědi, Petr

Odpovědět

@Petr: Ahoj, oba parky behem jednoho dne nestihnete kvuli dlouhemu prejezdu. Ale kazdy z nich lze absolvovat za pul dne.
Yosemite, pokud nemate v planu nejake “hikes”, tak zvladnete za dopoledne vcetne prejezdu na Glacier Point. Sequoia zabere podobne casu, pokud se omezite na trasy v okoli Generala Shermana – coz je centrum parku – a Moro Rock. Samozrejme se v obou parcich da stravit cely den, ale pokud chcete behem navstevy stihnout co nejvice, tak to nejlepsi v pohode uvidite behem pul dne v kazdem z techto parku.
Ubytovani muze byt slozitejsi. Ne, ze by nebylo, ale muze to, hlavne v okoli parku, znamenat prejizdeni sem a tam po mestech. Doporucil bych koupit americkou simku – nejvyhodnejsi ma T-Mobile za 30 USD + tax (neomezene volani, neomezene sms a data – ted si nejsem jisty, kolik jich je – pripadne zjistim, nedavno jsme ji porizovali pro rodice) a muzete bookovat ubyvovani v prubehu cesty tak, jak zrovna uvidite, kam dojedete.

Odpovědět

@Mesi: Dekuji za odpoved, spatne jsem se vyjadril. Myslim jestli je realne stihnout jeden park za jeden den, nemyslim dva parky za den. :) Aha, s tim ubytováním jste mě moc nepotěšil. Jo o SIM kartě určitě přemýšlíme, slyšel jsem o ní. Dost mě totiž překvapily ceny ubytování, mimo velkoměsta jsem čekal levnější “prices” . :)

Odpovědět

@Petr: Na oba parky je den dostatecny. Ubytovani v okoli parku je drazsi, napr. Motel 6 je vsude, zacina od 59 USD, ve frekventovanejsich lokalitach jde cena i strme nahoru. Levnejsi byva Super 8 Motel – treba u Sequoia Parku ve Visalia je za 80 USD a pokoje jsou na prespani dostacujici, dokonce i matrace jsou pohodlne, je to vcetne snidane, coz Motel 6, ktery stoji hned vedle, nema. U Yosemite jsou motely podel prijezdove silnice nebo drahe primo v parku.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
A kolik jsi čekal?
Já myslím, že ty ceny jsou v pohodě, vyhledej si klidně teď konkrétní města na Booking.com a seřaď podle ceny.
My měli například přes Booking rezervaci ve městě Barstow kdesi v “poušti” cestou z CA-AZ, za necelých 1000kč. Při koupení na místě 1500kč.

Simka s neomezeným tarifem se mi tak “zaplatila” za pár dní.

Jinak kolem SF je to vážně dost drahé, na letišti jsme vzali auto a ubytovali se na jeden den až v městečku Tracy východně od SF cestou do pohoří Sierra Nevada.
Byl to Motel6, vedený komplet mexickou grupou, nefungoval jim bazén,…asi nějaká mrtvola či co. Bydlel tam ale přátelský indiánský náčelník co nás naučil pozdrav jejich kmene.

Odpovědět

@Lukáš: Čekal jsem levnější než 80 dolarů za noc mimo město nebo v okolí parku. Sorry ale jo.

Odpovědět

Prodam velky Rand McNally Road Atlas 2017 v tvrzenem obalu v naprosto perfektnim stavu. Na pripad, ze jste bez internetu/signalu, tj. bez Googlu (v poustich skoro porad) a nemate dobrou GPS je to vyborna vec jak, krome toho jak jednoduse v noci najit potrebnou silnici na dalsich par stovek km, take zjistit i kempy po ceste ci pozice narodnich lesu, ve kterych lze legalne prespavat v aute ci ve stanu zdarma bez povoleni. No proste papirovy atlas. :) Koupen za $20 (vc. dane), prodam za 300 Kc. Jako novy. Muzu osobne predat v Praze.
608132729 , denlee@seznam.cz
Diky, Denis

Jo, a dekuji za cenne rady zde na webu! Spousta uzitecnych tipu, jen tak dal.

Odpovědět

Ahoj, Mohu v americe jezdit s mým Superbem ( případně menším Mercedesem), který má vzadu oranžové blinkry? Jde hlavňe o ty blinkry. Jedu pracovat na 2 roky do USA a mám v plánů vzít si auto.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Val:
V blinkrech bych problém neviděl, spíš v celkové homologaci vozu. “Je to sice +/- VW”, ale co vím, tak v USA byly Škodovky pouze v rámci vývojového testování a jediný civilní Superb, co tam jezdil, se “schovával” za diplomatickou značkou. Ale asi bys byl na silnici středem pozornosti. S Mercedesem by to mohlo být jednodušší. U obou by se musel poladit motor na méně oktanové palivo.
Zkus se poptat na Department of Motor Vehicles (DMV mají v Kalifornii, jinde může být název trochu jiný) státu, kam se chystáš, co musí dovozové auto splňovat, aby bylo “street legal”. Nejedeš na krátkou dovolenou, ale chceš ho tam používat dva roky, tak asi budou mít nějaké podmínky.

Další otázkou je, jestli se vyplatí si tam brát auto, když ho tam koupíš na každém rohu.

Odpovědět

@Val: Blinkry nejsou problem, barva tu predepsana neni. Problem bude temer ve vsem ostatnim. Jeden z pozadavku DMV je potvrzeni od vyrobce, ze auto splnuje pozadavky na provoz v danem state USA. To tvuj Mercedes nesplnuje a Superb uz vubec ne. Muzes tu s takovym autem jezdim pul roku, pokud budes mit US adresu, jako ze budes, pokud budes v USA pracovat, tak mas 10 dni na prihlaseni auta na US licence plate. Na to potrebujes zminene potvrzeni a projit smog check a technickou prohlidkou, ze opravdu splnuje pozadavky. Vzhledem k tomu, ze ti vyrobce zadne potvrzeni neda, protoze ani jedno z tebou uvedenych aut ty pozadavky nesplnuje, tak si spocitej naklady na kontejner a upravy auta a potom na neco takoveho rychle zapomen a kup si auto v USA. Je to vlastne uplne stejny postup jako dovoz auta z USA do CR.

Odpovědět

@Franta: zadne ladeni motoru neni treba. Rozdil v oktanovych cislech v CR a USA je dan rozdilnou metodou vypoctu. V CR vyzkumnou metodou, v USA prumerem mezi vyzkumnou a motorovou metodou. Jelikoz oktanove cislo ziskane motorovou metodou je o 8 az 12 nizsi, je cislo na stojanech v USA cca o 4 az 6 nizsi, nez na stojanech v Evrope.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: Díky za vysvětlení.

Odpovědět

@Mesi: Díky už jsem si vyhlídl starší dodge v usa. Mám známeho v Coloradu Springs, který mi to zařizuje. Jenom budu pracovat v NYC takže tam asi budu muset letět nebo nějakým vlakem… to jsem si ještě nezařídil

Odpovědět

kdy je prosím nelepší se vydat na cestu? uvažujeme o září, tak 18 dni, pozdě? brzo? kdy končí sezóna ? díkyyy. super rady na trip, použiji :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@andy: Ahoj Andy, září schvaluji. Všude je otevřeno, počasí hezké a na některých místech není takové horko jako v červenci-srpnu. :-)

Odpovědět

@andy: Leto v Kalifornii je srpen, zari.

Odpovědět

Ahoj @Petr Novák: ahoj petr pls nevies ako je to s otvorenim narodnych parkov v kalifornii teraz februar marec? A nemas tip ako zakupit v lepsich cenach helikopteru v grand canone a vstupy do zoo v san diegu a v LA do universal studia? A oplati sa velke mesteste kuk prostrednictvo seesight bus? A otazka ked tu polozim dotaz nikdy mi nic nepride do mailu aj ked ho zadam takze sa nedostanem k odpovediam na moje dotazy :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Silvia: Ahoj Silvie,

třeba Sequoia je nyní přístupná, ale pouze se sněhovými řetězy. V Death Valley a v Yosemite jsou aktuálně některé silnice uzavřeny. Záleží na aktuálním počasí, doporučuji si před cestou prověřit aktuální situaci na webu nps.gov. Spíš počítej s tím, že budou silnice nesjízdné.

U vyhlídkového letu nad Grand Canyonem je “rizikové” letět ve třech. Rizikové z toho pohledu, že budete nejspíše sedět v zadní řadě sedadel, odkud je horší výhled. Naopak když poletíte ve dvou, je větší šance, že budete sedět v přední části. Za to se obvykle připlácí. My letěli v Grand Canyonu ve dvou, takže jsem seděl hned vedle pilota. Za námi seděla trojice z Asie, člověk sedící uprostřed z toho moc neměl.

Vstupenky do ZOO v San Diegu nevím, jak zlevnit. Vstupenky do Universal Studios Hollywood se vyplatí koupit přes internet. Sice nedávno zdražily, ale stejně ušetříte 5-10 dolarů v porovnání s cenou u vchodu.

Já osobně Sightseeing Bus nemám rád, přijde mi to moc tuctové. Raději jezdím běžným MHD… ale záleží, každý to má jinak.

Rozeslání e-mailu jsem prověřil. E-mail se odeslal, ale nepotvrdila jsi odběr zpráv. Nespadl e-mail do spamu? :(

Odpovědět

Ahoj Petr dik moc za info, ta sequoia si ma moc nepotesil kvoli zvysku partie ja osobne som tam bola oni nie :-(
Musime si tie parky nastudovat resp. vies nam help na kt. sa zamerat kde bude dobre pocasie?
ak by ti nerobilo problem pls na mail.
Stale mi nic nikam do mailu nepride aj tento request som nasla vyhladavanim v chatu.
Moc dik !

Odpovědět
Avatar uživatele

@silvia: Ahoj Silvie,

být na vašem místě, rozhodnu se o návštěvě Sequoia až na místě podle aktuální předpovědi a stavu silnic. To samé platí o Death Valley a Grand Canyon, kde bývá počasí mírnější.

Zaměřte se na to, co vás zajímá a co chcete vidět. Třeba v Bryce Canyon rangeři pořádají túry ve sněžnicích… opět ale platí, že některé silnice jsou uzavřeny.

Odpovědět
Avatar uživatele

Pro návštěvy zábavních parků jednoznačně doporučuju tu nejdražší vstupenku co je možno koupit. Ano, našinec jde asi do mdlob, když za osobu zaplatí třeba 4000 tisíce Kč (možná i víc, už si to nepamatuju přesně), ale pokud o park máte opravdu zájem, mnohonásobně se to vyplatí.

Ono totiž jedna věc je “hodinové fronty”, do toho “kalifornské sluníčko” a pak taky “všichni ti co koupili dražší vstupenku a předbíhají”. Kolem a kolem my vždy měli tu nejlepší vstupenku (Six Flags, Universal Studios, Waterworld), byli jsme jedni z prvních vevnitř když se otevíralo a odcházeli mezi posledními, na oběd měli jen povinné minimum asi 10 minut kdy to jídlo rychle zhltnete a stejně stihli jen tak 90% atrakcí !! Ale je pravda, že ty nejlepší jsme si dali třeba 5x. Ono ty nejlepší vstupenky vás často opravňují k tomu po skončení jízdy zůstat sedět (pokud jste nebyli v úplně první řadě) a dát si to ještě jednou. A nebo v nejhorším jen udělat kolečko ven a hned zase dovnitř a všechny předběhnout.

Rozhodně si nedovedu představit, že čekám na nějakou super horskou dráhu ve frontě 3 hodiny (není výjimka), griluju se na slunci a to jen proto, že u výletu který mě stál 50 – 100 tisíc (záleží jak si kdo naplánuje) jsem ušetřil tisícovku na lístku ? Asi to je jak u koho, ale mě přijde lepší poměr cena výkon 4000kč a 20 jízd na atrakcích bez čekání, než 2000kč a 5 jízd. Nepočítám “atrakce” ala řetízkový kolotoč nebo věci co máte i u nás.

Jo a takový malý bonus. Je to už asi 5 let co jsem tam byl, ale při odhodu ze Six Flags (už bylo šero) mi někde z kapsy vypadla peněženka. Mezi parkem a parkovištěm byl kus cesty, klidně 10 minut pěšky a mohlo to být kdekoliv. Hledal jsem ji, ptal se zaměstnanců parku které jsem cestou potkal a všichni velmi ochotní a radili kudy na ztráty a nálezy. Tam jsem ji opravdu našel. Někdo ji našel skoro na parkovišti, vrátil se s ní těch 10 minut zpět na ztráty a nálezy a pak šel zase 10 minut ke svému autu. V peněžence nic nechybělo. To jsem fakt koukal a byl velmi mile překvapen.

Odpovědět
Avatar uživatele

Jo a možná jen moje dojmy z roadtripu po západním pobřeží, který byl z části podobný.

Las Vegas – klidně vynechat. To je prostě “italské Bibione na steroidech” a pro mě asi největší zklamání celého roadtripu.
Death Valley – neurazí, nenadchne. Podobných pouští všude kolem projedete spousty. A to, že jste pod úrovní moře stejně nepoznáte. Ale je tam fajn zastávka s muzeem.
Four corners – místo, kde se potkají 4 státy. Už bych znova vidět nemusel. Ale bylo zajímavé, že v tu chvíli (večer) nás tam bylo 8 lidí a z toho 5 mluvilo česky :D Náhoda jako prase :) … Já, brácha, důchodci co kdysi emigrovali a mluvili velmi silným přízvukem a češka se svým US manželem :) Kazil to jen poslední pár turistů, kteří nevím odkud byli.

Národní park White Sands – super
Národní Park Archees – moc fajn a když máte 4×4 SUV tak se i hezky můžete projet takovou offroad trasou
Rosewell, Los Alamos – máte rádi ufony ? výzkum atomové bomby ? Pak určitě doporučuju
San Francisco/Alcatraz – Pro mě osobně asi nejhezčí město co jsem kdy všemožně po světě navštívil. A Alcatraz super. Lístky se nám povedlo koupit ten den ráno. Ale čekali jsme tam asi od 5ti, protože jsme si je zapoměli předobjednat a věděli, že ráno jich bude jen pár.
San Diego a letadlová loď USS “nevimjaksejmenuje” – pro fanoušky historie moc pěkná prohlídka
Grand Canyon – moc pěkné, škoda jen, že jsme nebyli na tom skywalku, kde se procházíte po skle a pod sebou máte ten kaňon.
Los Angeles moc pěkné, jen ty zácpy jsou nic moc
Yosemity – velmi pěkné
Pobřežní silnice mezi San Franciscem a LA – ty výhledy jsou skvělý, stojí za to

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, nechystá se někdo v červenci nebo v srpnu po západních parcích USA plus New York a Washington?

Odpovědět

Ahoj Petře, chystáme se na stejnou trasu,kterou tak přínosně popisuješ! :-) Máme dotaz, chtěli bychom ušetřit náklady a užít si přírody občasným spaním ve stanech. Je to tam v kempech vůbec možné a obvyklé, jaká je asi cena… Letíme 17.5. do San Fran.,21dní, 5 lidí a končíme v L.A.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
mnoho děkuji za tento web, vážím si času a energie, která byla vložena, aby web fungoval. Spousta užitečných rad a informací!

Jako student VŠ a plánuji vycestovat na Work and Travel program. V práci, kde budu dělat, končím 24. září 2017. Potom bych rád, během následujícího měsíce, projel uvedenou trasu.
Hledám lidi, co by do toho šli během září/říjen 2017 se mnou :)

Díky.
Petr

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanka:
Ahoj Hanko, ano je to obvyklé…dokonce až tak, že většina těch lepších kempů je z větší části zarezervovaná i rok dopředu, čili už teď je pozdě :)
Nicméně my si vždycky nějaké místo našli, takže bych neměl strach.
Cena – ceny jsou plně srovnatelné jako u nás v ČR, za auto a 2 lidi jsme platili většinou +- 15 dolarů
V národních parcích jako je Yosemite, tak ty dobře vybavené kempy stojí i 25 za noc…naopak třeba v méně známém Lassen Volcanic na severu Kalifornie jsme platili jen 5 dolarů.
Přijížděli jsme do kempů většinou už po setmění a to tam většinou už nebyl nikdo u budky… většinou to funguje tak, že jsou tam obálky, kam máš napsat SPZ auta a číslo místa které sis vybral na přenocování, vložit dolary a hodit k nim do schránky….jednou jsem opravdu neměl hotovost, tak jsme přenocovali zdarma.
Za to nám na oplátku se nám na autě v noci vyřádila kolonie mývalů…nechal jsem totiž lehce stažená okýnka a oni cítili jídlo ze vnitř…auta vypadalo jak když skrz něj proběhnul nosorožec :D Takže doporučuji důrazně všechno jídlo a hlavně i odpadky ukládat do kovových boxů, které je u každého kempovací místa k těmto účelům.

Odpovědět
Avatar uživatele

Děkujeme moc za inspiraci, my jedeme s velmi podobným itinerářem na přelomu května a června na svatební cestu (akorát zkrácenou na 16 dní), už to máme základně naplánováno, co mě však dost zarazilo jsou ceny ubytování v Page v Arizoně. Pod 150 dolarů za noc (vč.daní atp – prostě všeho) se tam nedá nic sehnat a je to jasně nejdražší ubytování za celou cestu (vč. San Francisca, kde ještě navíc zdaleka nebereme to nejlevnější – tam máme noc za 145 USD ve velmi slušně hodnoceném hostelu v centru – sice prý hostel, ale máme dvoulůžák s vlastní sociálkou.).
Máme tam zarezervovaný Page Boy motel za 174 USD na noc, levnější je už jen Motel 6, ale na bookingu má teda celkem špatné hodnocení.
Ani v okolí jsem nic nenašel. Máme se s tím smířit a brát nebo nemáte nějaký jiný tip? Bohužel nám to vychází z pátku na sobotu – 26.-27.5., plány se mi už moc měnit nechce, protože máme už zarezervované ubytování na celou cestu (zatím sice s možností storna..ale víte jak, navíc plánuju brzy rezervovat helikoptéru do Grand Canyonu a Alcatraz a pak už to nepůjde posunotu vůbec).
Jinak celkově nás ubytko na těch 16 nocí vychází lehce pod 40 000 Kč s aktuálním kurzem (včera jsem platil něco na aliexpressu a kurz byl 26,1 Kč/USD). Brali jsme v podstatě to nejlevnější s hodnocením alespoň 7, ve městech jsme si ještě trochu vybírali lokalitu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanka: Ahoj Hanko, Lukáš to popsal výstižně. Ještě přidám odkaz na web https://www.recreation.gov/ , kde lze zkontrolovat volná místa ve státem provozovaných kempech a případně si místo zarezervovat. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@superja: Zkoušeli jste Airbnb v okolí?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr B.: Ahoj Petře, díky. Zkus napsat ještě do komentářů k https://chcidoameriky.cz/cestovatelska-seznamka – tam je větší šance na nalezení parťáků. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák: Díval jsem se, ceny byly nižší, ale jen minimálně. A když si Page zadám na teď (zkusil jsem z pátku 24. na sobotu 25.března), tak ty ceny jsou výrazně nižší (třeba Motel 6 40 USD místo 130)…prostě asi na začátku sezóny brutálně zdraží.

Odpovědět

Jak se dá dostat na Route66 na vlastní motorce a na kolik by mne přišla cca 14-ti denní cesta. Dá se někde najít cesta ?? Cena atd?? Díky Luděk

Odpovědět

Krásně popsaná cesta

Odpovědět
Avatar uživatele

Ještě k Page: nakonec jsem našel motel High Desert Lodge v cca 20km vzdáleném Big Wateru. Tam to vyšlo i s daněma na 110 USD, ale muselo se to zarezervovat přes jejich stránky (na všech rezervačních portálech bylo hlášeno, že mají plno).

Odpovědět
Avatar uživatele

@Superja: Díky za tip. :-) Ceny se obvykle liší od sezóny a aktuální vytíženosti. Takže to brutální zdražení mě nepřekvapuje. :(

Odpovědět
Avatar uživatele

@Luděk: Ahoj Luďku, s motorkou nemám zkušenosti, ale v případě 14denního pobytu se to asi nevyplatí. Převoz ČR -> USA -> ČR je příliš nákladný.

Mnohem jednodušší je si v Americe Harleye nebo jinou motorku půjčit. Zde je několik stránek, doporučuji dále hledat:
http://www.eaglerider.com/
http://route66riders.com/rates/
http://www.ridingroute66.us/route-66-rent-a-harley-and-ride-on-your-own-self-guide-tour

Ještě výhodnější asi bude si v Los Angeles/Chicagu motorku koupit a na druhém místě ji prodat. To je však organizačně náročnější.

Snad bude někdo jiný více nápomocný. :-)

Odpovědět

Ahoj, pokud pojede po Pacific Coast Highway na Big Sure, tak si ověřte, zda už je silnice průjezdná. Dnes jsme dojeli k místu, kde bylo policejní auto a museli jsme se otočit zpět. Cesta do San Simeonu nám tak zabrala o skoro tři hodiny více. V motelu jsem se ptal jestli vědí co se stalo a prý spadl svah po silných deštích a odhad je, že silnice bude zavřená rok.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Luděk:
Přeprava tam a zpět, pojištění pro USA silnice. To by bylo hodně drahých 14 dní na vlastním stroji. Tuším, že Mesi tu někomu odpovídal na dotaz ohledně auta, s motorkou to bude asi podobné.

Route 66 je popsaná mnohokrát, když si na wiki v odstavci History rozklikneš jednotlivé státy, tak dostaneš trasu která jimi vede. Ne netu najdeš spoustu map. Z kus knížku Expedice Route 66: 5000 mil legendami USA, v časopisu Chrom a plameny vychází seriál (již druhý) o cestě redakce po R66. Po ČR dokonce pořádal jeden cestovatel přednášky o jeho cestě, ale to je už minimálně 3 roky zpět.

Petrem zmíněná koupě je možnost, ale co vím, tak na přihlášení a pojištění potřebuješ US adresu, kterou ty určitě nemáš. Nějak to ale zařídit jde, protože ta redakční cesta CHaP je v koupených klasikách, které si oni pak přivezli do ČR. Ale jim to vyřizoval nějaký známý v USA, takže to možná vše šlo přes něj.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
Petr už to zmiňoval v Road Trip po Pacific Coast Highway: Itinerář, mapa, tipy . I to je jeden z důvodů, proč je můj road trip opět odložen. Letos bude hodně lidí, co se těšilo na PCH zklamáno.

Odpovědět

@Franta: Nevim ted, ve ktere diskuzi jsi to psal o zimnim “turne” po autoshow… Az budete v tom Redondu, tak se muzete stavit u nas v Hermose :o)
Pivo tu moc dobry netoci, ale treba margarita…

Odpovědět

@Honza: @Franta: Uzavren pro auta i pesi je Pfeiffer Canyon Bridge kvuli praskline sloupu zpusobene sesuvem pudy po nedavnych destich kvuli lonskym pozarum.
Vymena zabere minimalne 10 mesicu. Bohuzel toto misto nelze objet, tudiz je objizdna trasa dost dlouha.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Je to u Průvodce po Los Angeles
Akce na Redondu je hned “vedle” 2.12. u Ruby´s Diner. A aby toho nebylo málo tak bude i LA Auto Show. :-)

Někomu jsi psal, že v LA je lepší se ubytovat na západ od 405, když nechtějí downtown. Oblast u letiště mezi 405, 105 a 110 jsem zavrhl hned, letadla mám rád, ale klidný spánek taky. :-) Co jsem koukal, tak nejdál pojedeme do Desert Hills Premium Outlets, teda jestli vůbec. Možná vynecháme i chodník a nápis, prostě jen pohoda s auty. Takže bydlet můžeme vlastně kdekoliv, vše je v dojezdové vzdálenosti. Byl ještě nápad zajet k International Friendship Park, ale jet jen tam a zpět bez zastávky v SD a na USS Midway je zbytečná cesta.

Na pivko se možná ukážeme. To tam nemáte českou hospodu nebo aspoň polský obchůdek? Plzeň měli dokonce i na Maui.

Odpovědět

@Franta: Na parkovisti u Ruby’s je to kazdy patek a prekvapilo mne, ze to neni jen par aut ale pul parkoviste. Samozrejme na specialni akce je aut mnohem vic. Car show je podel pobrezi celkem dost.
Tu oblast mezi 405, 105 a 110 bych taky nedoporucil. Je to druha nejhorsi hned po oblasti mezi 105, 110 a 710. Vse na zapad od 405 uz jsou slusne oblasti a mnohem bezpecnejsi. Ten kousek u letiste bych preskocil, tam stejne nic neni. Samozrejme je to v techto oblastech drazsi. Kdyz vynecham turisty preplnenou Santa Moniku, ktera je vecne ucpana (pro turisty ale urcite zajimava), tak top mesta jsou Manhattan Beach, Hermosa Beach (obe maji pobliz pearu restaurace a jsou spojeny promenadou), pak Redondo Beach – cast zvana Riviera. Hezky je take v Pasadene. Mel bych tipy i na dalsi hezci mesta, ale uz je to trochu dal od centra LA. Obcas je pri vyberu ubytovani brat ohled i na to, kam clovek planuje jezdit, protoze muze stravit hodne casu v deprave.
Jestli pojedete do Desert Hills Premium Outlets, tak by bylo skoda vynechat Palm Springs (20 km). Ve vsedni den je dobry vyrazit brzy, protoze pak by byl prujezd Riverside na dlouho.
Lahvovy tu samozrejme je a ceskych piv docela slusny vyber. Nejblizsi ceska restaurace je az u Anaheimu, ale vari tam podprumerne. Nejblizsi tocenou plzen jsem objevil az v Montrose a to to tu mam projezdene krizem krazem. I kdyz na Redondo Beach pearu je v suterenu bar s ceduli, ze maji Czechvar (Budvar), ale jeste jsem tam nebyl, tak ani nevim, jestli je to toceny, coz pochybuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Naše místa zájmu jsou tak nějak po ruce. Je možné, že se něco vynechá nebo naopak přidá. Outlety nejsou nutnost, ale když už tam budeme… Koncem roku jsem vytáhl poslední jeany koupené při minulé cestě, tak by to chtělo doplnit zásoby. :-)

Já to znám spíš v East bay u SF. V Masses Sports Bar & Grill ve Walnut Creek měli na čepu Plzeň, koupil se pěkně pitcher a zábava mohla začít. O České (DJ’s Bistro) v Concordu asi nemá cenu mluvit, to je to nejlepší, co jsem navštívil. Jerry (Jarda, spolumajitel a kuchař) je legenda. Jeden čas jsem dokonce bydlel 10 minut pěšky od ní. Tam měli standardně Plzeň a Spaten, posledně měli i točený Czechvar místo lahvového. Naopak Česká v SF mě zklamala, byl jsem tam jednou a stačilo. Ale to je 16 let, tak už je to tam třeba lepší. Česká v Davis už bohužel skončila, ta byla taky fajn. V Concordu na Monument Blvd má krámek Polák, tam se dá koupit i jiné české pivo než jen všude přítomná Plzeň nebo Czechvar. Jak s oblibou říkám, nejlepší pivo, co jsem ve Státech pil, byl Radegast koupený u Poláka.

Odpovědět

@Franta: Ta trasa vazne vypada jako zajezd auto fanatiku. Kdyby vam nevychazel cas na outlety v Cabazonu, tak jen kousek dal na sever po 5 od vasi posledni zastavky jsou Citadel Outlets a nebo z Tustinu kousek dolu na jih, taky po 5 jsou nove outlety v San Clemente. Casto se da vyhodne nakoupit v Macy’s. A pred Vanoci vubec.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Ona to není ani tak trasa, jako body zájmu na jedné mapě, aby byl přehled, kde co je.
V LA budeme cca od 30.11./1.12. do 10.12. Akce na Redondo Beach je 2., Pomona 3., Irvindale 9., zbytek času zkusíme objet něco z těch muzeí.

Dobře se nakupuje i v Burlington a věci “na zahradu” v Rossu.

Odpovědět

@Petr Novák:

Děkuji ti, Petře!
Už mám k sobě 2 lidi, hodil by se ještě někdo =).. Zkusím to tam :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Může mi někdo sdělit bližší informace k návštěvě Antelope Canyon? Kolik je vstupné, platí se vstupné za každou část (Upper a Lower) zvlášť a je možno si projít kaňon sám, nebo jen s průvodcem? Je součástí vstupného i převoz terénními vozidly, či se platí zvlášť. Když si chci fotit, nemusím si platit tzv.Photo tour?
Když bychom si z těch dvou částí (Upper a Lower) chtěli vybrat jen jednu, kterou doporučujete? Nevím, jak to časově zvládneme.

Odpovědět

@Halina Chudaničová:
Ahoj, Antelope canyon jsme navštívili před týdnem. Vstupné do upper canyonu, kde je méně světla, protože jen občas prosvítá světlo ze shora je 40 USD. Já jsem si tam navíc chtěl vzít stativ, tak jsem si musel zaplatit photo tour na dvě hodiny za 130 USD. Cena ještě nedávno byla 80 USD, ale protože je sezona, tak indiáni kterým canyon patří vstupné zdražili. Do druhého kaňonu je vstupné za 33 USD. Je zde méně lidí a dá se udělat víc fotek bez stativu jenom z ruky. Nejlepší čas na focení v obou kaňonech je mezi 11 – 13 hodinou. Ještě jsou tam další dva kaňony, ale ty už jsme nenavštívili protože utratit 200 usd za jeden den za vstupy se mi zdálo až dost. Vstup se do předu objednávat nemusí, pokud nechcete na photo tour.

Odpovědět

@Halina Chudaničová:
Cena obsahuje i převoz autem v případě upper canyonu. V upper canyonu se bez stativu toho moc nevyfotí. U photo tour máte sice dvě hodiny, ale zároveň jsou v kaňonu další skupiny lidí kteří se zde stále pletou a máte je na hodně fotkách. Pokud Vám nevadí, že nebudete mít fotku s paprskem světla tzv. ligh beam jak jí říkají, tak je lepší se na photo tour v uppper canyonu asi vykašlat. V lower canyonu se dají udělat i fotky bez stativu se světelným objektivem na normální tour za 33 usd. Jedna ze čtyř agentur nabízí navíc k návštěvě upper canyonu ještě svůj vlastní kaňon, takže pak fotíte o hodinu déle a bude tam asi i méně lidí. Pokud budete chtít jít na photo tour v nejlepším čase 11-13 hodin, tak si udělejte rezervaci předem aspoň dva nebo tři dny. V USA teď mají školáci prázdniny a všude je hrozně lidí. Myslím, že tato agentura nabízí jako bonus hodinu focení ve svém kaňonu http://navajotours.com/contact/

Odpovědět

@Halina Chudaničová: ještě jsem zapoměl jak je to s průvodci. Do obou kaňonů se bez nich jít nedá. Průvodci vás pořád popohánějí, aby v kaňonu nebyl nikdo ani o minutu déle něž je naplánovaný čas prohlídky. Dost závidím lidem, kteří se do kaňonů podívali ještě bez průvodců. Kaňony jsou naproti sobě přes silnici, takže pokud si na jejich prohlídku necháte tři až čtyři hodiny měli byste je stihnou oba. V obou kaňonech můžete na hodinové prohlídce normálně fotit, ale nemůžete použít stativ. Stativ lze použít pouze na photo tour. Pokud máte objektiv se světelností 1.2, 1.4 max 2.0, tak si myslím že na vysoké ISO pár fotek uděláte i bez stativu v upper kaňonu. Kdybych si měl s ohledem na cenu a možnosti focení vybrat jeden kaňon, tak bych šel asi do lower kaňonu, kde je méně lidí a více světla

Odpovědět

@Honza:
Moc děkuji. My jedeme v květnu, doufám, že už tam nebudou mít prázdniny.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Na tom Redondu by to mohl být “ruský” bar Gambrinus, ale ten prý je zavřený. Czechvar by měli mít i na Long Beach v Brix At The Shore, ale je to dva roky stará informace, takže bez záruky.
A možná ještě platí i něco z informací tady. Little Prague v Davis už ale skončila.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: V Hiltonu LAX v Los Angeles měli/mají točenou Plzeň. Milé zklamání. :-)

Odpovědět

@Franta: Jo, ten v Redondu je zavreny. V Brix jsem jeste nebyl i kdyz kolem casto jezdim – ten Czechvar bude ale jen lahvovy, ne?
Tocena Plzen je v Montrose v New Moon, Staropramen toci v Long Beach v Eldorado Bar & Grill.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Jak jsem psal, mám to z doslechu, co jsem se poptával, ale je to staré info. Na Yelp jsou fotky a na některých z 2014 https://s3-media4.fl.yelpcdn.com/bphoto/NYgDfjXMOZ8pqN6Y8R4MBQ/o.jpg
https://s3-media1.fl.yelpcdn.com/bphoto/qtWxML6PrZnGAEvjACZ0vg/o.jpg
a 2015 https://s3-media4.fl.yelpcdn.com/bphoto/NaZ0bAPg2C7W7D5Z-a7x4w/o.jpg
mají Czechvar pípu. Na fotce z 2016 nejsou všechny pípy, tak nevím.

Odpovědět

Dobrý den,
se čtyřmi kamarády jedeme příští rok trip po západu USA a moc jsme se inspirovali vaším itinerářem.
Jen jsem se chtěl optat – myslíte, že 18 dní opravdu stačí abychom to V KLIDU projeli bez nějakého velkého spěchu ?

Mockrát děkuji za odpověď :-)

Odpovědět

@Fanny:

Jo a ještě jsem se chtěl zeptat, kolik tak bývá záloha při půjčení auta ? :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fanny: Za 18 dní celý itinerář spíše neprojedete. Jak zmiňuji v článku, obvykle program nabírá na zpoždění. Někde se vám zalíbí a chcete si tam pobyt prodloužit, jinde budete unavení atd.

Záloha se liší půjčovnu od půjčovny. Může být dolar, 200 dolarů nebo 25 % z ceny půjčovného. Počítejte raději s 200 dolary.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
můžu se zeptat zda stačí pouze annual pass pro vstup do národních parků, nebo musí být i visačka a účtenka? Paní mi nabízí pouze pass, tak se chci ujistit, že to bude stačit.
Děkuji

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.