Řízení auta v Kalifornii: potřebuji americký či evropský řidičák?

Pokud jste pouze návštěvník Kalifornie a jste starší 18 let, stačí vám k řízení na území tohoto státu řidičák z České republiky, který samozřejmě nesmí být prošlý.

Řízení auta v Kalifornii | © Lisa Padilla

Jakmile se však stanete obyvateli státu Kalifornie (učiníte tak například hlasováním v místních volbách, zaplacením daní z nemovitostí apod.) a chcete řídit, musíte si do 10 dnů požádat o kalifornský řidičák.

Učinit tak můžete na místně příslušném dopravním úřadě (DMV – Department of Motor Vehicles). Mimo jiné budete s sebou musíte přinést:

Aktuální a podrobnější informace naleznete na stránkách kalifornského dopravního úřadu.

Petr Novák

Diskuze k článku (9 komentářů)

a tohle pravidlo platí i pro ostatní státy nebo jen pro kalifornii?…

Odpovědět

Platí to i pro některé další státy. Pokud však plánuješ výlet napříč USA, bude nejlepší, když si s sebou vezmeš jak český, tak mezinárodní řidičák. :)

Odpovědět

V Kalifornii je lepší mít stále u sebe náš plastový ŘP. Z mezinárodního policajt sice pozná, na co platí, ale kvůli jeho papírové vyzáži, ho moc neberou. Plast je pro ně lepší. A pozor, jaké auto řídíte! Pokud budete v Kalifornii řídit pracovní auto bez kalifornského (amerického) řidičáku, tak dostanete pokutu za řízení bez řidičáku. Takže ani na rychlý nákup nejezděte kamošovým vanem nebo truckem plným nářadí a radši si od něj půjčte osobáka.

Odpovědět

V červnu se chystáme ve třech do SF, cestovat po nár. parcích. Má tu někdo zkušenost s půjčením auta, resp. jaké je nejlepší si půjčit, rezervovat odsud, na co dát pozor, atd. díky!!!

Odpovědět

Chtel bych se zeptat je potreba mit mezinarodni ridicky prukaz ve state Missoury nebo statci jen cesky, evropsky ?

Dekuji za odpoved

Odpovědět

@Honza:

Mezinárodní je lepší mít s sebou spolu s klasickým. Stojí je 50,- + fotka a dělají je na počkání (aspoň v Praze) na městském úřadě.

Odpovědět

@Honza: Mezinarodni ridicak je bez narodniho neplatny.

Odpovědět
i

Po 40 letech se chci vrátit z USA do České Republiky.
Vlastním zde asi 3 roky starý automobil Lexus , který bych si chtěl převézt po moři.
Budu muset platit clo a v případě že ano, jaké?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@ing. Jaroslav Tyman:
Tohle už se tu někde řešilo. Možná někde tady https://chcidoameriky.cz/dovoz-z-usa-jake-jsou-povolene-limity-pro-dovoz-a-kdy-se-plati-clo-a-dph

Koukni na web Celní správy. Jestli to stále platí, tak pokud splníš daná pravidla, tak bys clo ani DPH neměl platit. Pokud později budeš vůz chtít prodat, tak to budeš muset doplatit. Myslím, že je to tohle https://www.celnisprava.cz/cz/faq/Stranky/stehovani-osobnich-veci.aspx

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.