Průvodce po Los Angeles zdarma: Rady, tipy a mapy ke stažení v PDF

Los Angeles se přezdívá City of Angels (Město andělů) a je to nejlidnatější město v celé Kalifornii. Tento průvodce po Los Angeles zdarma vám zpříjemní a usnadní pobyt ve městě. Stáhnout zdarma si ho můžete ve formátu PDF spolu s několika užitečnými mapami.

Průvodce po Los Angeles | © Petr Novák

Nejdůležitější informace o Los Angeles

Los Angeles leží v jižní Kalifornii, celá metropolitní oblast patří mezi největší v celých Spojených státech. Mezi nejznámější města, čtvrtě či okresy patří Santa Monica, Long Beach, Anahaim, Riverside, Beverly Hills, West Hollywood, Van Nuys, Encino, Pasadena, Burbank nebo Bel-Air. Rozmanitá je rovněž krajina v okolí Los Angeles – hory, údolí, lesy, poušť a pláž doplňuje Tichý oceán na západním okraji města.

Průmysl v Los Angeles tvoří zejména ten televizní a filmový. Budete-li chodit po městě, prakticky každý den narazíte do filmového či televizního štábu. A nemusíte chodit jen po Hollywoodu, natáčí se také v Santa Monice, Venice Beach, Culver City a velká studia jsou v Burbanku.

Mezi další důležitá odvětví průmyslu v Los Angeles patří cestovní ruch, kultura, finance, obchod, farmacie, média či zpracování potravin.

Aktuální čas a časové pásmo v Los Angeles

V Los Angeles je časové pásmo PST (UTC−8) a v létě PDT (UTC−7). Aktuální čas v Los Angeles zjistíte, když od toho českého odečtete 9 hodin. Když bude v Praze 19:00 hodin, v Los Angeles v tu samou chvíli bude 10:00 hodin.

Vždy v březnu se v Los Angeles přechází na letní čas, ten končí v listopadu.

Počasí v Los Angeles

Los Angeles má polopouštní klima, které se vyznačuje poměrně nízkými srážkami a řídkou vegetací.

Nejslunnější a nejsušší období bývá v Los Angeles od května do října, kdy jen zřídkakdy prší a teploty se pohybují v rozmezí od 17 °C do 26 °C ve dne a ve stínu. V srpnu a v září bývá ještě tepleji, a přesně to bývají ji nejhezčí dny v okolí Los Angeles. Pravda, občas je zkazí návaly smogu.

Déšť v Los Angeles je nejběžnější v období od prosince do dubna, kdy teploty přes den vystoupají maximálně na 20 °C a v noci klesají až k 9 °C. Ještě chladněji bývá hlouběji ve vnitrozemí, mrazy v Los Angeles bývají spíše výjimkou.

Lidé v Los Angeles a jak se domluvit

Los Angeles je podobně jako New York extrémně různorodé, žijí v něm lidé stovek národností. Tou největší jsou Mexičané, jejichž komunita v LA je dokonce největší mimo Mexiko. Ve městě se s nimi setkáte prakticky všude, nejběžněji v restauracích, autobusech či hotelech.

Z toho je zřejmé, že kromě angličtiny se v Los Angeles běžně mluví také španělsky. Některé linky losangelského metra mají hlášení v angličtině a současně ve španělštině. To samé platí pro nápisy na obchodech či billboardech.

Lidé v Los Angeles jsou vcelku přátelští a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že rádi pomohou. Když jsem neměl drobné na autobus, několik lidí se obratem nabídlo a jízdné za mě zaplatilo. Při jízdě nočním autobusem na jednom z předměstí dokonce řidička autobusu sjela ze své linky a zastavila mi přímo před hotelem.

Nebojte se navázat kontakt a buďte přátelští.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Letiště v Los Angeles a levné letenky do Los Angeles

V okolí Los Angeles je celá řada veřejných nebo privátních letišť národního i regionálního významu. Tím hlavním je Los Angeles International Airport (IATA kód LAX). Z obrovského letiště s devíti terminály se létá do celého světa včetně exotických destinací třeba ve Francouzské Polynésii.

Mezi jednotlivými terminály projíždí bezplatný autobus označený písmenem “A”. Chcete-li využít jeho služeb, sejděte do spodního patra a hledejte nápis “LAX Shuttle and Shuttle Connections”. Potřebujete-li přejít jen mezi dvěma sousedními terminály, jděte pěšky. Bude to rychlejší.

Uvnitř terminálu je k dispozici bezplatná wifi, stačí se jen přihlásit.

Spojení z letiště v Los Angeles do centra města není bůhvíjak skvělé. Nejlevnější variantou je následovat ceduli “Ground Transportation”, která vás dovede až k autobusům jezdícím k nejbližší stanici metra. Tou je Aviation / LAX Station na zelené lince. Autobusy do centra města jezdí z “LAX City Bus Center” na ulici West 96th Street.

Do centra města k nádraží Union Station také zajíždí každou půlhodinu autobusy LAX FlyAway, za cestu jedním směrem zaplatíte 7 dolarů.

Taxík z letiště do centra vyjde přibližně na 45 dolarů a pokud není zácpa, trvá cesta dobrou půlhodinku. V případě hustšího provozu je třeba počítat s větší časovou náročností a vyšším účtem.

V okolí letiště funguje několik autopůjčoven, kde si můžete půjčit auto, popřípadě ho vyzvednout na základě předchozí rezervace. Vzhledem k velkým vzdálenostem napříč Los Angeles je půjčení auta dobrá volba.

Levné letenky do Los Angeles z Evropy nabízí nejčastěji nízkonákladový Norwegian. Sám jsem s nimi letěl na jednom evropském letu a byl jsem velmi mile překvapen. Letadlo bylo zbrusu nové a na palubě byl k dispozici bezplatný wifi internet. Trefíte-li se do dobré akce, pořídíte levnou letenku do Los Angeles s odletem z Prahy do 10 000 Kč.

Z Prahy ani Vídně do Los Angeles nic přímo nelétá, a tak je nutné cestovat s mezipřistáním. Nejčastěji v Londýně (British Airways, Virgin Atlantic Airways a United Airlines), Frankfurtu či Mnichově (Lufthansa) nebo Curychu (Swiss International Air Lines).

Z Los Angeles je samozřejmě možné letět do dalších měst napříč Spojenými státy americkými. Osobně mám nejradši nízkonákladovku Southwest – ceny letenek jsou velku nízké, přičemž v ceně jsou zahrnuta dvě odbavovaná zavazadla a občerstvení v průběhu letu. U ostatních aerolinek se za každý kufr k ceně letenky připlácí. Southwest létají z Los Angeles přímo mj. do San Francisca, Las Vegas, Denveru nebo Chicaga.

Vlakem do Los Angeles

Hned na úvod to nejdůležitější – vlaky v USA jsou dost drahé. Téměř do všech destinací je výhodnější buď letět, nebo jet autobusem.

Hlavní vlakové nádraží v Los Angeles se jmenuje Union Station a leží na adrese 800 N. Alameda Street (GPS 34,055828, -118,236795). Přímo na nádraží se nachází stanice červené a fialové linky metra plus zastávka zlaté linky příměstských vlaků.

Z Los Angeles jezdí dálkové vlaky společnosti Amtrak do Seattlu, San Diega, Chicaga, Kansas City, New Orleans nebo do Sacramenta. Dojet můžete prakticky až na východní pobřeží.

V provozu jsou také příměstské vlaky Metrolink do Lancasteru, Oceanside, Riverside nebo San Bernandina. V porovnání s vlaky Amtrak výchází Metrolink levněji.

Autobusem do Los Angeles

Autobusy bývají nejlevnější volbou, jak se dopravit do Los Angeles z měst blízkých i vzdálenějších. Při včasné rezervaci (jízdenky hlídejte již 3 měsíce před plánovanou cestou) je lze pořídit již za pár dolarů. Sám jsem třeba za jízdenku Los Angeles – Tijuana – Los Angeles zaplatil pouhé 2 dolary. A věřte mi, o podvod nešlo!

Obávat se nemusíte ani pohodlí – autobusy bývají standardně vybaveny zásuvkami i bezplatným wifi internetem. Budete-li mít štěstí na nevyprodaný autobus, krásně si během cesty odpočinete. Stačí si obsadit sedačky v poslední řadě autobusu.

Jedním z nejznámějších autobusových dopravců je Megabus.com, který v Los Angeles využívá zastávku Patsaouras Transit Plaza (GPS 34,054895, -118,233407) v těsné blízkosti vlakového nádraží Union Station. Autobusy Megabus staví kousek od zákaznického centra dopravního podniku (Metro Customer Center). Z Los Angeles jezdí přímé spoje do Las Vegas, Oaklandu, San Francisca a San Jose.

Ještě známější jsou autobusy Greyhound s chrtem ve znaku. Společnost na většině linek využívá vlastní terminál Greyhound Bus Lines Los Angeles na adrese 1716 E 7th St (GPS 34,034017, -118,235574). Dojet k němu můžete autobusy 60 a 62, zastávka se jmenuje 7th/Decatur. Greyhound z Los Angeles jezdí (do některých destinací pod značkou Bolt Bus) mj. do Las Vegas, Oaklandu, Sacramenta, San Diega, San Francisca, San Jose, Tijuany v Mexiku.

Doprava v Los Angeles | © Petr Novák

Doprava po Los Angeles – metro, autobusy a půjčené auto

Hromadná doprava v Los Angeles funguje naprosto odlišně než třeba v New Yorku. Tím odlišně mám na mysli hůř. Zatímco v New Yorku se dostanete odkudkoliv kamoliv kdykoliv, v Los Angeles to přinejmenším chvíli potrvá a bude nutné absolvovat bezpočet přestupů.

Všichni, kdo si mohou dovolit auto, raději tráví hodiny v nekonečných zácpách, a tak lze s trochou zobecnění říct, že hromadnou dopravu v Los Angeles využívají spíše ti chudší nebo chytřejší. Intervaly autobusů v centru města se obvykle pohybují od 10 do 15 minut, v okrajových čtvrtích ale autobusy vyjíždí po 30 – 90 minutách. Metro je v provozu přibližně od 4:00 ráno do jedné či druhé hodiny ranní.

Musíte tak počítat s tím, že cestování hromadnou je dopravou pomalé. Ve všední den večer mi 15kilometrová cesta metrem a autobusy zabrala zhruba 2,5 hodiny včetně čekání v akční čtvrti Watts.

Budete-li v průběhu svého pobytu v Los Angeles spoléhat na hromadnou dopravu, kupte si časovou jízdenku TAP. Ta platí pro všechny linky metra a pro většinu autobusů, na které ve městě narazíte. Na to pozor – v Los Angeles funguje několik společností, z nichž si některé vydávají vlastní jízdenky. Poznáte je podle odlišných cedulí a jinak zbarvených autobusů.

Ceny nezlevněných jízdenek na autobusy a metro v Los Angeles:

 • Jednoduchá jízdenka (metro nebo autobus): 1,50 dolaru
 • Metro – stříbrná linka: 2,45 dolarů
 • 24hodinová jízdenka: 5 dolarů
 • 7denní jízdenka: 20 dolarů
 • 30denní jízdenka: 75 dolarů

Časové jízdenky nejsou svázány počtem jízd, klidně můžete jezdit metrem či autobusy od rána do večera. Jízdenky si můžete koupit v prodejním automatu, jenž je v každé stanici metra. V případě autobusu můžete jízdné uhradit u řidiče, mějte drobné!

Doporučuji si do telefonu stáhnout mapy linek metra či autobusů v Los Angeles. Zaberou jen pár mega, občas vám mohou neuvěřitelným způsobem pomoct. Ne na každé stanici totiž mapu naleznete. (Získat je můžete zdarma na konci článku.)

Půjčené auto v Los Angeles vám sice dává jistou míru svobody pohybu, jenž však bývá vykoupena hodinami strávenými v nekonečných kolonách. Cestujete-li ve více lidech zároveň a chcete-li navštívit v průběhu dne více míst, samozřejmě se vyplatí půjčit si auto.

Téměř po celém Los Angeles se za parkování platí. Sazba se liší podle oblasti a denní či noční doby v rozmezí zhruba 1 – 6 dolarů za hodinu. Parkovací automaty fungují ve srovnání s těmi českými jinak. Automat najdete vedle každého parkovacího místa. Jednoduše u něj zaparkujete a zaplatíte buď mincemi přímo do stroje, platební kartou, telefonem nebo mobilní aplikací. Čas do vypršení parkovného se zobrazuje přímo na automatu.

Pohybovat se po Los Angeles na kole není moc dobrý nápad. Vzdálenosti mezi hlavními body zájmu jsou enormní a prostředí cyklistům příliš nenahrává. Chcete-li se přesto projet, doporučuji třeba pobřeží kolem Venice Beach či Santa Monicy, kde jsou vcelku slušné cyklostezky.

Universal Studios Hollywood | © Petr Novák

Co vidět v Los Angeles – atrakce, muzea, parky

Los Angeles je v první řadě o Hollywoodu, filmu, televizi a celebritách. Budete-li se alespoň trochu pohybovat po městě, s velkou pravděpodobností narazíte na filmový či televizní štáb. Poznáte ho jednoduše – podle velké cedule s dlouhým textem, jenž vás informuje o skutečnosti, že produkci dáváte svolení s využitím vaší osoby v rámci pořadu.

Některé z těch nejznámějších atrakcí v Los Angeles jsou zdarma.

Hollywoodský chodník slávy (Hollywood Walk of Fame) se táhne po ulicích Hollywood Blvd. a Vine St. Projít si ho můžete samozřejmě zdarma, nejbližší stanicí metra je Hollywood/Highland Station na červené lince. Na procházku a prohlídku celého chodníku si doporučuji vyhradit alespoň jednu hodinu. A pokud budete mít dojem, že některá jména zahlédnete vícekrát, nemýlíte se. Mnozí umělci získali hvězdu na chodníku slávy několikrát.

Nápis Hollywood je dobře vidět i z Hollwoodského chodníku slávy, cesta k němu je však daleká. Nebudete-li mít k dispozici auto, můžete se projít pěšky, stačí mít trošku fyzickou kondici. Nejlepší výhled a nejlepší fotky s cedulí pořídíte od křižovatek ulic Mt. Lee Drive a Deronda Drive (GPS 34.130815, -118.318857). Cestou se můžete zajít podívat do slavné Griffith Observatory a projít se po Mullholland Drive. Z kopců nad Los Angeles je vskutku parádní výhled na celé město!

Universal Studios Hollywood pro fanouška filmu povinnost. Ve skutečných filmových studiích se natáčí řada filmů a seriálů – třeba Rychle a zběsile, Návrat do budoucnosti, Transformers, Kriminálka Las Vegas nebo Zoufalé manželky. A na reálné kulisy z nich se můžete podívat na vlastní oči. Zábavné jsou také atrakce připomínající horské dráhy nebo ukázky tradičních hollywoodských řemesel. Vstupné je dost vysoké, ale těch 84 dolarů za to stojí.

Zúčastněte se natáčení filmu, seriálu nebo televizní show, vstupenky je možné rezervovat zdarma. Sám jsem se zúčastnil natáčení Tonight show with Jay Leno a ačkoliv nemohu říct, že by byl mým oblíbencem, zážitek to byl dobrý. Nakouknete do zákulisí Hollywoodu a poznáte, jak se doopravdy natáčí televizní show a seriály. Vstupenky hledejte přímo na oficiálních stránkách jednotlivých show.

Projděte se po plážích Venice Beach a Santa Monicy – podle mého to je jedno z nejhezčích míst v Los Angeles. Přímo ve Venice si můžete zasvičit na Muscle Beach (GPS 33.985456, -118.47259), což je posilovna přímo na pláži pod otevřeným nebem. Na pláže kolem Los Angeles si nechte vyhrazený klidně celý den. Cestujete-li s dětmi, vytáhněte peněženku a zajděte s nimi do lunaparku na molu Santa Monica Pier (GPS 34.00853, -118.497768). Atrakce jsou samozřejmě ve srovnání s Six Flags slabší, ale dětem se budou líbit.

Sportovní nadšenci mají na výběr ze všech nejsledovanějších sportů:

 • Hokej hraje tým Los Angeles Kings v Staples Center v centru města (GPS 34.04301, -118.26717) poblíž stanice Pico Station modré linky metra. Vidět zápas NHL na vlastní oči stojí za to, sám jsem na něm byl s kamarádem, který do té doby v životě nebyl na hokeji a líbilo se mu to.
 • Basketbaloví Los Angeles Lakers jsou jedním z nejpopulárnějších týmů v Americe. Hrají stejně jako hokejisté ve Staples Center v centru města. Vstupenky bývají dost drahé, levnější mají konkurenční Los Angeles Clippers, jenž hrají také ve Staples Center.
 • Baseball je pro nás poměrně neznámý sport, nicméně v USA nesmírně populární. Los Angeles Dodgers hrají na Dodger Stadium u Chinatownu na severovýchodě Los Angeles (GPS 34.0728, -118.2405). Nejbližší stancí je Chinatown na červené lince.
 • Fotbal alias kopanou hrají v Los Angeles dvě mužstva – Chivas a známější Los Angeles Galaxy, kde jednu dobu hrával i David Beckham. Oba týmy jako svůj stadion používají StubHub Center v Carsonu jižně od centra Los Angeles (GPS 33.86433, -118.26115).

Vstupenky získané oficiální cestou jsou drahé, levnější je využít burzy vstupenek na TickPick.com nebo Stubhub.com. Osobně jsem to prověřil u hokeje a všechno funguje skvěle, lístky ani nemusíte tisknout – obsluha si je naskenuje z displeje telefonu.

Getty Center známé také jako J. Paul Getty Museum skrývá prý velmi zajímavou sbírku uměleckých děl. Muzeum leží v kopcích nad Santa Monicou. Výstavy se průběžně mění, ale skvělý výhled přetrvává. Za vstup do muzea se neplatí, vybírá se jen 15 dolarů za parkovné. Více na stránkách muzea.

Restaurace v Los Angeles | © Petr Novák

Restaurace a stravování v Los Angeles

V Los Angeles si, co se stravování týká, přijde každý na své. Spektrum restaurací je skutečně široké, kromě amerických bister a steak housů můžete vyzkoušet etnické kuchyně, největší zastoupení má vcelku logicky ta mexická.

Trendem poslední doby jsou food trucky, na které narazíte převážně v čase kolem oběda v okolí kancelářských budov. Dodávky vybavené malou kuchyní prodávají primárně kancelářským krysám čerstvé hamburgery, tacos a další speciality.

Prakticky v každé čtvrti najdete pobočku některého fast food řetězce, občas natrefíte třeba na dvě restaurace na jedné ulici. Z nadnárodních se jedná nejčastěji o bagetárnu Subway, McDonalds, KFC/Taco Bell nebo Wendys. Z těch nám neznámých třeba o hamburgery Jack in The Box, Crispy Crust, In-N-Out Burger nebo Wienerschnitzel.

Ubytování v Los Angeles

Ten nejdůležitější poznatek hned na úvod – hotely a hostely v Los Angeles jsou dost drahé.

Při rozhodování kde budete bydlet berte v první řadě v potaz vaše plány. Nemá příliš smysl denně dojíždět hodiny za památkami a atrakcemi. Velkou roli v rozhodování hraje fakt, zdali si budete půjčovat auto.

Mezi nejpopulárnější čtvrti patří Hollywood. V něm vám doporučím motel Travelodge Hollywood, což je relativně dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou. Motel sice nemá hvězdiček jak vlajka Evropské unie, ale je v něm čisto, nabízí dobré služby, bezplatné parkování a leží kousek od stanice metra. V ceně pobytu je internet (fungoval mi líp než placený v letištním Hiltonu) nebo snídaně.

Co se týká ubytování blízko pláže v Santa Monice nebo Venice Beach, zvažte Airbnb. S trochou štěstí a dobrým přístupem pořídíte za cenu horšího hotelu dobrý domek přímo na pláži. Doporučuji si dobře vyplnit profil, získat kladné reference a rezervovat včas.

Pokud ještě nejste registrovaní v Airbnb, mám pro vás kupon na slevu 500 Kč z první cesty.

Bezpečnost v Los Angeles

Co se týká bezpečnosti v Los Angeles, záleží v první řadě na lokalitě, kde se budete pohybovat a také trochu na štěstí či smůle.

Většina populárních čtvrtí, jako je Hollywood, Santa Monica, Beverly Hills nebo Westwood, je ve dne bezpečná. Po setmění se sice na ulicích zvýší výskyt všelijakých bezdomovců a dalších pobudů, nicméně stačí být ostražitější a nemusíte se bát.

Horší situace je v centru Los Angeles a na předměstích, kde ulice ovládají gangy. Průvodci varují především před čtvrtěmi Pico-Union, Westlake, Watts nebo Compton. Kriminalita bývá v těchto oblastech vysoká, na denním pořádku zde jsou vraždy, přepadení nebo vyřizování účtů mezi jednotlivými gangy.

Téměř 100 % obyvatel těchto čtvrtí tvoří chudí Afroameričané a přistěhovalci ze zemí Latinské Ameriky. Zadělat na problémy si můžete již jen tím, že si oblečete tričko špatné barvy. Tedy té, kterou vyznává konkurenční gang. V těchto čtvrtích je málokdy co k vidění (pokud nechcete vidět naživo scény z hry GTA: Grand Theft Auto), ale velmi snadno snadno do nich můžete zavítat, budete-li při přemísťování spoléhat na hromadnou dopravu.

Dle průvodců je lepší se těmto oblastem vyhýbat, ať je den, nebo noc.

K tomu přidám svoji vlastní zkušenost – několikrát jsem se pozdě v noci a sám pohyboval po čtvrtích Watts, Crenshaw nebo Compton. Tedy po těch, které jsou na prvních příčkách v žebříčku násilných trestných činů. Jezdil metrem, autobusy a nic se mi nestalo.

Nicméně je pravda, že zatímco jsem čekal na zastávce 103rd/Graham na autobus, v tu samou chvíli o pár bloků dál přímo na ulici zastřelili dva lidi. V ten samý den bylo nahlášeno ještě 5 napadení smrtící zbraní, dvě vloupání do domu a jeden vykradený vůz. To vše ve čtvrti s 37 000 obyvateli.

Aktuální a přesné informace o bezpečnosti v konkrétní čtvrti se dozvíte na skvělých mapách od Los Angeles Times.

Santa Monica | © Petr Novák

Internet v Los Angeles

Připojení k internetu je dnes pomalu stejná nutnost, jako jídlo a pití. Obě potřeby se dají uspokojit najednou, bezplatný internet můžete využít ve většině restaurací či kaváren.

Sázkou na jistotu je Starbucks, McDonalds nebo Burger King. Občas je nutné se zeptat na heslo a samozřejmě platí, že byste si měli v dané restauraci něco koupit.

S internetem v hotelech je to trochu paradox – zdarma bývá spíše v těch levnějších a třeba v Hiltonu je za příplatek. Pokud také odmítáte platit za něco tak samozřejmého, jako je připojení k internetu, nebojte se ozvat. Zaměstnanci na recepci často rozdávají kupóny na bezplatný přístup.

Generální konzulát České republiky v Los Angeles

Ztratíte-li v průběhu pobytu v Los Angeles cestovní pas nebo nastanou-li jiné závažné komplikace, můžete se s žádostí o pomoc obrátit na generální konzulát České republiky.

 • Adresa konzulátu: 10990 Wilshire Boulevard, Suite 1100, Los Angeles, CA 90024 (GPS 34.05747, -118.44717)
 • Telefon: +1 310 473 0889
 • Email: losangeles@embassy.mzv.cz
 • Provozní doba: pondělí – pátek od 9:30 do 12:30

Bratia Slováci sa môžu obrátiť na konzulárny úrad San Francisco. Konzul Barbara M. Pivnicka sídlí na 2220 Stockbridge Avenue, Woodside, California, 94062, telefon +1 650 996 7473, email bpivnicka@earthlink.net.

Stáhnout turistický průvodce po Los Angeles

Nejaktuálnější verzi průvodce po Los Angeles si můžete stáhnout zdarma. Balíček obsahuje tento článek ve formátu PDF a mapy metra v Los Angeles. Doporučuji si všechny soubory nakopírovat do telefonu. Až budou potřeba, budete je mít po ruce!

Diskuze k článku (154 komentářů)

Zdravím, chci se zeptat na lístky na metro > slyšel jsem, že v některých stanicích jsou turnikety a v jiných ne, tj. pokud budu mít celotýdenní tiket a už bude validovaný z nějakého turniketu a pak přijdu do stanice bez turniketu, je třeba to tam taky někde “odpípnout”, nebo je to pak už jen v případě průchodu přes turniket? (asi hloupá otázka když to teď čtu :o)

Jinak budeme bydlet v centru LA, 2 lidi na dvojlůžku (2x queen size) a jedna noc vyjde 770,- se snídaní….to není zas tak drahý. (rozhodně 2x levnější než v Brně nebo Ostravě :o)

Odpovědět

Ahoj Martine, pokud tam není turniket, tak nic dělat nemusíš. Stačí jít… při východu z metra občas narazíš na ochranku, která kontroluje platnost TAP karty/jízdenky.

To je cena na osobu – předpokládám… mohu se zeptat v jakém ho(s)telu? :)

Odpovědět

Přeji hezký den Americkým cestovatelům, lehce bych upravil vágní informace ohledně hotelů.

Je možné, že v různých d obách jsou ceny různé u vámi zobrazeného Travelodge Hollywood, je cena dejme tomu v sezoně 1.8-2.8. pro 2 +-2000Kč za noc. Bodobnou cenu nabízí i Sheraton Gateway Los Angeles. Případně doporučji využívat nabídky Booking.com jako jsou “Genius” a “Smart nabídka” nejlepší je jejich kombinace :-) a +třeba navětěvovat jeden řetězec hotelů a vlastnit jejich členskou klubovou kartu a sbírat “noci”. Vyplatí se to v podobě úlev, free nocí nebo pozdního checkoutu :-)

Odpovědět

AHoj, rád bych se zeptal, jak je to s tou bezpečností ve čtvrti Compton. Ona tam totiž vede trasa tramvaje a tak když za bílého dne jen projedu touhle čtvrtí, je možné, že by se něco stalo? Nemám v plánu tam vystupovat a kochat se místní kulturou :-D čistě jen projet dál bez vystoupení :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Denisi, v tramvaji/metru se nemusíš bát… pro větší klid si můžeš sednout do vagonu, kde bude víc lidí.

Odpovědět

Kolik prosím stojí vstupné do California Science Center? Na netu jsem našel stránky, ale asi ne oficiální, protože jsem nenašel ceník. Chci vidět raketoplán, má někdo zkušenost, zda něco dalšího stojí za to uvnitř?

Odpovědět
Avatar uživatele

Vstupné do California Science Center je zdarma, platí se jen vstup do IMAXu. Dospělý za 8,25 USD, dítě do 12 let 5 USD a studenti (13 – 17 let) + senioři 6 USD.

Odpovědět

Super, taky jsem si myslel, ze je to zdarma, ale radsi se ujistit. Mimochodem expozice se nejak meni? Chci videt hlavne raketoplan, ten tam asi bude porad ne? :-D

Odpovědět
Avatar uživatele

Exhibice by měly být stálé, jen je třeba počítat s tím, že se muzeum průběžně rekonstruuje a občas může být nějaká část uzavřená. Raketoplán, předpokládám, jen tak neodstraní. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
předpokládám, že lístek na bus/metro si musím v buse označit.. u řidiče nebo můžu projít třeba prostředními dveřmi a označit tam?? A na jaké autobusy se to konkrétně vztahuje, když ne na všechny?? :) Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta Kom.: Ahoj Iveto, do autobusu se nadtupuje jen prednimi dvermi, tedy u ridice, kde bud zaplatis v hotovosti 1,50 USD a nebo prilozis ke ctecimu zarizeni Tap cartu, ktera se da koupit v automatech na zastavkach metra. Plati jak pro metro, tak pro autobusy patrici pod spolecnost Metro.

Odpovědět

Ahoj, co je levnější? Půjčit si auto, nebo jezdit taxíkem? Půjčovné + parkování = nebo taxi?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, čím víc plánuješ jezdit, tím spíš se vyplatí pronájem auta.

Odpovědět
Avatar uživatele

Járo, pokud plánuješ jezdit po LA, tak je lepší půjčení auta. Zajedeš si kam potřebuješ, kdy potřebuješ, když si hlídáš značky, tak se dá parkovat i zadarmo. Samozřejmě, že ne všude, čím dále od centra a atraktivních lokalit, tím lépe se hledá parkování

Taxi z letiště (LAX) na molo v Santa Monice stojí cca 45,-USD, bez dýška, které je slušnost dát. Je to asi 10 mil a půl hodina cesty. Ale záleží to i na dopravě, když je dobrý provoz může to být jen 35,-, když jsou zácpy, tak i 70,-.
http://www.worldtaximeter.com/los-angeles

Půjčení auta vyjde na 35-75,- na celý den u třídy Economy, záleží na půjčovně. Čím vyšší třída, tím se pak zvedá i půjčovné. Samozřejmě musíš připočítat benzín.

Odpovědět

ahoj chtel sem se zetat bydlim v Irvine auto mame pronajate s kamaradou ale veskery cas netravime spolu je nejaka moznost pohybovat se z irvine aspon na plaz a do mesta jinym zpusobem nez autem nevte nekdo o autobusech ci taxi

dekuji

Odpovědět

Ahoj,jdeme s manzelkou do USA cestovat a zaciname v LA. Budeme tam 2 dny. Chteli by sme videt Downtown, Hollywoodský chodník slávy, proste ty nejznamejsi mista, no taky by sme chteli zajit se podivat na Venice Beach a do Santa Monicy. Muzete mi pls nekdo poradit jestli se tam da jit MHD (Metrem) ? Dekuji, Martin

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, do downtownu a na chodník slávy jezdí metro, pokud si dobře pamatuji, je to červená linka. Do Venice Beach a Santa Monicy jezdí autobusy, počítej cca s hodinou jízdy.

Odpovědět

ahoj,kolko vyjde prenajom auta priblizne na 7dni? dakujem

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Jakube, to záleží – na termínu, typu vozu, zahrnutém pojištění nebo počtu řidičů. Hodně orientačně: Malé auto typu Chevrolet Spark vyjde na týden na cca 6 600 Kč, auto střední třídy na 7 000 Kč, SUV typu Ford Escape na 9 950 Kč a třeba Mustang na 12 200 Kč.

Doporučuji si udělat nezávaznou kalkulaci. S RentalCars mám dobré zkušenosti, sám jsem si přes ně půjčoval auto ve Vegas…

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj jakou nejlepší variantu nebo radu byste mi doporučili na cestu Praha- New York (3-4dni pobyt) – Los Angeles (3-4 dni pobyt) a zpět do Prahy. Myslím jako jestli kupovat jednosměrné letenky , využít vnitrostáních letu v usa nebo jinou dopravu (autobus třeba) jde mi spíše o tu dopravu, jak to udělat nejlépe a nejlevněji děkuji za rady

Odpovědět

@Michal Lexa: Jedosmerne letenky jsou predrazene, na strankach dopravce vyber multicity a nasazej lety, ktere potrebujes. Nebo si muzes dat praci s vyhledavanim a zkusil low cost dopravce (Norwegian, Condor) pro lety do NY a z LA + nejaky prelet z NY do LA. Musel bych se podivat, co vyjde levneji. Zalezi i na tom, jestli povezes kufr.

Odpovědět

Ahoj,chci si v LA půjčit auto, mám 3 různé karty, ale všechny debetní. Díval jsem se na půjčovny, a v podmínkách platby je že neberou debetní.
Poradíte co teď ? Odlet mám 6.10.
Díky, Erik

Odpovědět
Avatar uživatele

Debetní karta je zcela v pořádku. Osobně vyzkoušeno! :)

Odpovědět

@Petr Novák:

Děkuji, bál jsem se aby cesta nekončila v LA :) Kamarád říkal že nemají rádi VISA karty,tak jsem si pořídil MasterCard, ale kreditní jsem nechtěl, jelikož nerad na dluh.
Děkuji za radu a za bezva web.
Erik

Odpovědět
Avatar uživatele

Já taky použil v půjčovně debetní kartu (embosovanou – vyražené údaje) a bez problémů. Je ale pravda, že to byla ta stará, na nové už mám zepředu i zezadu napsáno Debit.

Odpovědět

@Martin Ahoj, my tam vyřážíme v dubnu, můžu se zeptat, kde jste se ubytovávali?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Lenko, doporučuji Travelodge Hollywood, bydlel jsem tam v září 2013. V dané oblasti nejvíce hudby za nejméně peněz, motel leží kousek od chodníku slávy, k metru to jsou asi 2 minuty pěšky, nedaleko je sámoška, Subway… a z ulice před motelem fajn výhled na nápis Hollywood. Dá se k němu dojít pěšky. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
skvělý článek. Plánuji na léto cestu do Los Angeles, Las Vegas a snad i San Francisca. Jsem milovnice New Yorku (byla jsem tu 4x) a řekla jsem si, že dám šanci i druhé straně USA :-) Trochu jsi (snad nevadí, že tykám) mě vyděsil s tou dopravou. Jak píšeš, v NY je to bez problémů. Na LA jsem chtěla vyhradit cca 5 dní. Je možné bez auta stihnout vidět to nej z “města andělů” :-) ? Jinak plánuji let z Prahy do NY, tam pár dní pobýt, pak přelet do Vegas a z Vegas autem do LA. Vidíš to jako reálné :-)? Moc díky za odpověď.

Jana

Odpovědět

@Jana B.: Jestlize jedes autem z LV, tak proc resit MHD? Ale pokud na ni trvas, stahni si aplikaci Moovit, pokud nebudes mit data, tak si trasy priprav predem na hotelu na google. V Los Angeles jsou turisticke zajimavosti na vetsi plose nez v NY, autem to stihnes za dva az tri dny, podle toho, co vse tu chces videt, jestli jen LA nebo i okoli, coz doporucuji. To nej z LA lze autem objet behem dvou dnu. MHD tu funguje, ale vzhledem k rozloze LA County neni tak husta, ale na hlavni mista se dostanes. Ja bych doporucil auto a bydlet nekde na pul cesty mezi LA a Long Beach

Odpovědět
Avatar uživatele

Díky moc. Auto jsem myslela jen na přejezd mezi LV a LA, plus třeba další dva dny. Ale podle toho, co píšeš, ho nechám asi na celý pobyt v LA :-)

J.

Odpovědět

Ahoj,
měl bych dotaz také k tomu půjčení auta. Nevíte někdo jestli nějaká z těch větších půjčoven (Hertz, Dollar atd.) bere oficiálně taky debetní kartu? Pak bych měl ještě dotaz, pokud někomu prošlo zaplacení za půjčení auta debetní kartou, kolik si ještě půjčovna zablokovala na kartě? Stačí přibližně, nebo kolik třeba bylo max. co si půjčovna zablokuje. Pak by mě ještě zajímalo, když si auto půjčím v Las Vegas a budu vracet v San Franciscu, je nějaký problém s přejížděním mezi státy. A ještě poslední, pokud na rentalcars.com udělám rezervaci, pošlou mi do emailu také informaci, jestli je zpoplatněné vrácení na jiném místě? Nebo se tuto informaci dozvím až na místě?
Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@OP:
Ahoj, debetní karta není problém, stačí obsluze zalhat a říct, že je kreditní. Osobně jsem to vyzkoušel a bez problémů.

Pokud si dobře pamatuji, tak u mne si půjčovna zablokovala asi 2 000 Kč.

Problém s přejezdem do jiného státu USA nebývá, zakázány ale bývají cesty do Mexika.

Vrácení na jiném místě doporučuji navolit již při rezervaci auta.

Odpovědět
Avatar uživatele

@OP:
Jak píše Petr, debetní někdy “projde”. Já platil u Dollaru debetní (embosovaná – vytlačení údaje, pro ně vypadá jako kreditní), teď už je ale na nových kartách napsáno Debit, takže každý pozná, že to není kreditka. Při půjčení si pak blokli dvojnásobek půjčovného. S jízdou mezi státy v rámci USA není problém. Při vrácení v jiném místě se platí většinou poplatek za one way rental. My díky tomu měli v Kalifornii auto z Oregonu.

Odpovědět

@Jana B.: hodne zalezi, co chcete videt. Mate uz neco jako seznam mist, kam chcete jet? Muzu pripadne nabidnout sve itinerare, ktere mam pro navstevy

Odpovědět

@Mesi:
Dobrý den, my plánujeme jet cestu PHOENIX-SAN DIEGO, LOS ANGELES-LAS VEGAS-GRAND CANYON a zpět do Phoenixu. Váš itinerář bych opravdu moc uvítala. :-)

Odpovědět

@Petr Novák:
Díky moc Petře.

Odpovědět

@Lenka: Napiste mi svuj email, kam muzu itinerar poslat. Ze SD do LA bych doporucil jet castecne po PSH, hlavne oblast Dana Point az Newport Beach je nadherna. Staci sjet z dalnice za San Clemente a PSH vas dovede az do Santa Moniky. Ale v Long Beach bych cestu jeste jednim usekem vylepsil. Popisu to v itinerari. Cestou z LA do LV se da stihnout i Death Valley.

Odpovědět

@Mesi:
Zdravím, díky moc a můj mail je caune007@seznam.cz

Odpovědět

@Mesi: Dobry den, mohl byste mi také itinerar zaslat na mail Sona.Jandova@seznam.cz. Děkuji

Odpovědět

@Mesi: Hezký den, pokud by to bylo možné, také bych uvítala Vaše itineráře. Moc díky. Simona, simona.senkova@gmail.com

Odpovědět

Prosím taky zaslat itinerář

Odpovědět

@Mesi: Hezký den, mohu poprosit také o zaslání itineráře?

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý večer, poslal by ste mi to taky? :) plánujeme akorát trasu dovolené po Los Ageles a pořád se ne a ne rozhodnout. Email je veronikacanikova253@gmail.com

Odpovědět

Zdravím a pokud je to možné, poprosím také o itinerář….m136@volny.cz…Moc děkuji.Martina

Odpovědět
Avatar uživatele

Koho zajímá itinerář, mrkněte na jeden takový na západ USA.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, do USA se chystáme v září. Přilétáme a odlétáme z LA a pak budeme cestovat autem. Auto jsme půjčili SUV přes Rentalcars od půjčovny Alamo (vyšlo nás to na necelých 19 tis.), platili jsme hned – tak doufám, že si pak na kartě nezablokují dalších dvacet tisíc (jak tady někdo psal) – nicméně nikde jsem se o tom ve smlouvě nedočetla. V LA budeme jen pár dní – rezervovala jsem Lynwood Century Freeway Travelodge ve čtvrti Lynwood, tak doufám, že to tam nějak přežijeme :-). Máte někdo představu, jak dlouho autem pojedeme z Lynwoodu do Burbanku? Googlemaps říkají 46 min, ale vzhledem k tomu, jak jsem všude četla o zácpách, to asi nebude reálné, že?
Máte nějaký tip, jak to udělat s cestováním autem na ty hlavní věci jako chodník slávy atd.? Nechat auto v nákupním centru a pak chodit pěšky? Díky za případné odpovědi.

Odpovědět

@Michaela Hemmerová: alamo si blokuje na místě pouze 1USD. Jinak z Lynwoodu mám zkušenost, do Hollywoodu se dá docela slušně dostat metrem/nadzemkou ze stanice Long Beach Blvd Station až do Hollywoodu (zelená linka, modrá a červená přibližně hodina to je). Potom se dá docela slušne dostat z Hollywoodu směrem Beverly Hills a Santa Monica mhd (autobusem). Jinak dnes bych už asi tuto trasu dal autem, ale je to na hodně dlouho (provoz, kde zaparkovat atd).

Odpovědět
Avatar uživatele

@OP: děkuju, možná to mhd na tyhle věci ještě zvážím. Té dopravy se trošku bojím, aby nás to nakonec hodně nezdrželo.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim zajimalo by me jestli je čtvrt SKID ROW a SAN PEDRO v Los angeles tak nebezpecna jak pise americky cestovatelsky pruvodce ? Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jorck: Ahoj Jorcku, kriminalita v Los Angeles je krásně vidět na této mapě zločinu. Jsou tam zaznamenány a popsány násilné činy ve všech čtvrtích Los Angeles.

Podle tohoto zdroje je San Pedro je 71. nejnebezpečnější okrsek z 209 z hlediska násilných trestných činů a 97./209 z hlediska majetkových činů.

Skid Row statisticky spadá pod celé Los Angeles Downtown. Z hlediska násilných činů je 32./209, z hlediska majetkových 90./209.

Nejnebezpečnější čtvrtě v Los Angeles dle tohoto zdroje jsou Chesterfield Square, Leimert Park a Manchester Square.

Odpovědět

Ahoj,
Mate nekdo zkusenosti s jidnou na scuter po LA? Daji se nekde zapujcit a kolik tak stoji?
A jeste jedna otazecka. Priletime do LA kolem 11pm + imigracni atd. takze by me zajimalo, jestli je metro otevreny 24h aby jsme se dostali do centra.

Dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Ahoj Jano, metro přestává jezdit po půlnoci – kolem půl jedné. Nicméně do centra se případně dostanete autobusem. Ten jezdí non-stop. Myslím, že to zvládnete v pohodě ještě tím metrem. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý deň, poprosím Vás o radu, priletím s kamarátkou v októbri na LAX, o 14 hod., terminál B a  ubytovanie máme od letiska 43 míľ – Costa Mesa Orange County. Môžeme si už doma objednať taxík a koľko by nás mal aspoň približne stáť? Máme dva dni na L.A., ktoré miesta v blízkosti hotela môžeme navštíviť? ďakujem vopred za Vašu odpoveď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Gabriela:
Za taxíka počítejte +/- 140-150,- USD (včetně dýška 15%), hodně bude záležet na dopravě a zácpách. Při té ceně bych ale já osobně uvažoval o půjčení auta. Případně o jiném způsobu dopravy. UBER začíná na cca 80,-USD.

taxifarefinder.com

Odpovědět
Avatar uživatele

@Gabriela: Ahoj Gabrielo, možností máte několik, taxík nedoporučuji. Je drahý.

1.) Použijte Uber, cesta s nejlevnějším UberX by dle kalkulačky měla stát 45-59 dolarů pro obě dohromady. Cesta bude trvat 1-2 hodiny v závislosti na aktuálním provozu. Počítejte spíš se 2 hodinami.

2.) Půjčte si auto, pakliže v následujících dnech plánujete cestovat po okolí, vyplatí se to.

3.) MHD je také možnost, ale počítejte s 3 hodinami cesty a několika přestupy. Nedoporučuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák: Dekuji petře za vyjadření na moji otázku ….osobně jsem nikde jinde v USA neviděl tolik bezdomovců ilegálů vysoké kriminality prodej a spotřeby tvrdých drog a urbanizace ghett a rasového složení obyvatelstva jako v Kalifornii …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jorck:
Já v Kalifornii žil cca rok, pravidelně jsem, jezdil do chudších čtvrtí Oaklandu (současné 2. nejnebezpečnější město USA podle FBI) a nemůžu říct, že by to bylo až tak strašné. Navíc jak rozeznáš ilegála od místního? Mě přišla Kalifornie bezpečná a celkem v pohodě.
Pětkrát jsem navštívil i Detroit (1. na seznamu FBI), a tam bych se opravdu bál. Naštěstí jsem měl místního “domorodce” jako průvodce. Nikde jinde jsem neviděl město, které “umře” po skončení pracovní doby v Downtownu. Až groteskní bylo policejní “obléhání” Fox Theater, kde zrovna vystupoval Martin Lawrence, aby se příchod, představení i následný odchod hostů, obešel bez problémů.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Ahoj franto diky za tvoji reakci ono není to z moji hlavy o těch ilegálech ale podle wikipedie a článku i mistnich hispanskych obyvatel kamifornie to pitvrzuje ze je tam vysoka migrace z mexika a latinské ameriky a těm asi green card nerozdávají …jeden mexikán zije v L.A. Uz 15let ilegalne a netrapi ho to. A detroit je masakr.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli automat v metru na TapCard vydá i novou kartu nebo se tam jen karty dobíjí.Vím ,že v New Yorku se Metrocard kupovala v trafice a potom se dobíjela v automatu.
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kristýna: Hezký den, Kristýno, kartu TAP Transit Access Pass lze v automatu také koupit.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, zda někdo nemá zkušenosti s touto kartou pro cestu do Los Angeles? Případně vyplatí se jí koupit? https://www.viator.com/tours/Los-Angeles/Go-Los-Angeles-Card/d645-3958GOLAX

Údajně to má být nějaká slevová karta, která se vztahuje na několik atrakcí a ušetří Vám peníze. Jestli jsem to správně pochopil, tak si jí asi můžete zakoupt s platností nejdéle na týden, tak nevím, jak by to bylo se mnou, když bych tam je třeba na tři týdny.

Ale, také jsem někde četl recenzi, kde někdo psal, že vzhledem k tomu, jak je L.A. velké město a jsou tam obrovské vzdálenosti, stejně všechny atrakce nestihnete, když třeba v nějakém zábavním parku strávíte jeden celý den a že to pak je honička a stejnak tu kartu “celou” stejnak nevyužijete :-) http://www.priceoftravel.com/4224/go-los-angeles-card-worth-review-prices-value/

Ono to asi také záleží, jak si to kdo naplánuje, ale chtěl jsem se zeptat, jestli o tom někdo něco neví, nebo nemá vlastní zkušenost?

Děkuji moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Václav: Ahoj,

funguje to podobně jako New York Pass nebo CityPass. Princip těchto karet je postavený na tom, že většina lidí nestihne obejít všechny atrakce. Zrovna před pár minutami jsem to psal k jinému příspěvku – vyplatí se napsat si seznam atrakcí, které chceš určitě navštívit. Napsat si pod sebe ceny vstupného a sečíst to.

Pokud je cena jednotlivých vstupných vyšší, vyplatí se koupit kartu. Obecně vzato se podobné karty nevyplatí, pokud neobcházíš jednu atrakci za druhou.

Odpovědět
Avatar uživatele

Děkuji za vysvětlení.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojte,

nemůžeme sehnat kvalitní a levné ubytování v LA v Downtownu (poblíž stanice metra 7st Metro Center. Booking a hotels mám projetý a nic pozumného jsem tam nenašla. Nemáte nějaký tip? Chtěli by jsme se vlézt do 100$ na noc.

Děkuji mockrát.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka:
Ahoj,
kvalitní ubytování v centru Los Angeles do 100 dolarů neseženete. Zkuste Airbnb, to vychází levněji. Ale pořád je průměrná cena za soukromý pokoj pro dva 3 319 Kč a průměrná cena za vlastní byt 5 732 Kč. Za jednu noc.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák: Po vynikajícím tipu na letenky se tedy zeptám i na tip na ubytování v tom centru LA. Když už to stojí tolik peněz tak bych fakt chtěla pěkný hotel. Na bookingu toho moc není v okolí metra 7st metro center.

Děkuji mockrát.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka: Ahoj,
7st Metro Center je něco jako finanční čtvrť Los Angeles, na Bookingu jsou spíš business hotely.

Já být na vašem místě, tak si pronajmu pokoj/byt přes Airbnb a v jiné lokalitě. Vyjde to levněji a můžete mít třeba vlastní domek přímo na pláži se super výhledem na oceán. Ten poměr cena/muzika je výrazně lepší než u hotelů.

Odpovědět

Ahoj,

mohu se zeptat, zda se da v autobusech a metru platit platebni kartou, nebo si musim listek koupit nekde predem a nebo si musim primo koupit nejakou specialni kartu na kterou si dobiji penize? Diky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana: Ahoj Jani,

C) je správně, koupíš si TAP Card, která funguje jako dobíjecí karta. V autobusech i v metru pak stačí přiložit kartičku na čtečku. Peníze na kartu si můžeš nahrát v automatech nebo u obchodníků, k zaplacení můžeš použít platební kartu.

Odpovědět

@Petr Novák:

Děkuji moc za rychlou odpoved, prijemne prekvapeni :))
Budu LA jen dva dny a pak se presuneme do SF. Znamena to tedy, ze bez karty to nejde? Nevim kolikrat autobus vyuzijem ( predpokladam, ze kazdy musi mit svou kartu ) a karta take urcite neco stoji. Doufala jsem, ze se da i platit v hotovosti za listek.

Jeste pod otazka – je nejaka linka, ktera by nas dovezla primo na Holywood Hills nebo se tam musi dotapat pesky ci pujcit auto?

Diky za skvelou stranku

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana:
1. Bohužel bez karty to nejde, resp. v hotovosti lze platit pouze v autobusech. Je jednodušší TAP Card koupit už jen proto, že asi pojedete metrem.
2. Každý musí mít svou kartičku.
3. Karta stojí 1 $ v automatu a 2 $ u obchodníků a v autobusech.
4. Záleží, kam přesně chcete jet. Použijte Google Mapy. Třeba k Mulholland Drive se dostanete červeným metrem (stanice Hollywood/Highland nebo výše položená Ventura/Lankershim). Do těch spletitých uliček v kopcích autobusy obvykle nejezdí, takže musíte pěšky. Anebo úplně nejjednodušeji autem.

Odpovědět

@Michaela Hemmerová: Z Lynwoodu do Burbanku zalezi na denni dobe. Minimalne 3/4 hodiny to bude vzdy. Rano pocitejte cca s hodinou a pul. Je v podstate jedno, jestli pojedete po 110 nebo 710. Obe budou ucpane pred LA a potom bude hodne pomala 5 severne od centra LA skoro az do Burbanku. Jinak se dopravy nemusite bat, proste jen pocitat se zdrzenim. To same to bude opacnym smerem po druhe hodine odpoledne.

Odpovědět

@Gabriela: Doporucuji pujcit auto, pripadne ten UBER nebo LYFT. Cesta z LAX do Costa Mesy po 14. hodine zabere hodinu. Nejpomaleji to pojede od letiste cca do Long Beach, pak se to rozjede az do Huntington Beach. V okoli Costa Mesa doporucuji pobrezi (Balboa Peninsula v Newport Beach, Laguna Beach, Dana Point, San Juan Capistrano). Takze auto vyuzijete – rozhodne to vezmete po Pacific Coast Highway (cislo 1). Pokud pojedete do LA, vyrazte hodne brzy rano, abyste predbehli ranni spicku smerem na sever. Kousek je to do Disneylandu.

Odpovědět

@Janulka: Mate nejaky dovod pro ubytovani v centru LA? Pokud je to jen kvuli tomu, aby to nebylo daleko na prohlidky downtownu, Hollywood, atd. Tak to bych neresil. Ubytoval bych se v nejake hezci lokalite a objezdil to autem nebo MHD.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: Jsme tam pouze na skoro 3 dny… a tam je vyborna stanice metra. Jeden den chceme na chodnik slavy a do holywoodu plus na nataceni do CBS studia. A druhy na plaze.. treti den jiz letime domu.. byli jsme s clovickem co bydli v LA a doporucil nam bydlet v centru at mame vse blizko plus muzem jit vecer nekam do klubu.. mas nejaky jinci tip?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka:
Zkuste Stay on Main hotelohostel. stayonmain.com

Odpovědět

@Franta: ten mame prozatimne zarezervovan se stornem zdarma.. ovsem nemam z neho zrovna dobry pocit. Kdyz jsem cetla recenze na tento hotel

Odpovědět
Avatar uživatele

V centru za tyhle prachy…

Odpovědět

@Janulka: Ja osobne bych bydlel mimo centrum. Ano, pokud mne zajima pouze downtown a nejblizsi okoli, proc ne. Ale pokud mne zajima Kalifornie (nebo aspon kousek z ni), tak nikdy nepujdu bydlet do LA, ale do nejakeho hezciho mesta/ctvrti (na zapade Santa Monica, na jihozapade Manhattan Beach, Hermosa Beach, Redondo Beach nebo kousek dal od plazi za lepsi cenu, pripadne na severovychod Pasadena nebo severozapad nad Malibu) a pujcim si na par dni auto. Do centra dojedu odevsad do hodiny a autem si zajedu kam chci. Je to muj osobni nazor, ale v LA County neni Los Angeles to nejlepsi.

Odpovědět

@Mesi: tím, že tam nemáme tolik času, tak je pro nás každá hodina dobrá. Přítel již v LA byl a jsou tam samé kolony plus poplatky za parking. A když chceme jen na těch pár míst tak se to neoplatí. Můžu se zeptat teda na nějaké doporučení ubytování kde jste třeba bydlel?

Odpovědět

@Janulka: Muj nazor vychazi z toho, ze v LA County bydlim. Pokud jde o necele tri dny pobytu: okruh po tom nejhlavnejsim z Los Angeles udelam za jeden den a parkovne budu platit cca dvakrat (v downtown a pak mozna nekde cestou dal). Nevim, kolik casu zabere to nataceni, na ktere chcete jit. Ano, doprava je tu husta, proto jsem psal, ze se do centra dostanu do hodiny. Nechci vas premlouvat, jen postavit dalsi nazor. Pokud jste rozhodnuti cestovat MHD, pak je jasno. V hotelu jsem tu bydlel jen jednou – v Lawndale. Neni to moc na vecerni prochazu, ale to Los Angeles take ne.
Docela to vecer zije ve Westwoodu (okoli kampusu UCLA). Ono take zalezi na rozpoctu a od toho se odviji lokalita ubytovani.

Odpovědět

@Petr Novák:

Dekuji za odpoved – konkretne jsem slysela, ze nejhezci vyhled je asi z Griffit observatory – vecer. Nevite, zda se tam da dojet autobusem? Pripada mi, ze vsechny linky konci dost daleko. Muze to byt za tmy vecer nebezpecne? Dekuji :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana: Ahoj Jano, s výhledem souhlasím. O víkendu ke Griffith Observatory jezdí autobus, cena je 50 centů, nebo 35 centů při platbě přes kartu TAP. Observatoř zavírá ve 22:00, poslední shuttle směrem do centra jede ve 22:25.

To mi přijde nejrozumnější. Nebezpečné to večer není. :-)

Odpovědět

@jana: Nebezpecne to neni. Na zapad slunce tam jezdi stovky lidi.
Vyber si den bez oparu. Vyhled je na placku zastavby nebo na druhou stranu na napis Hollywood. Pri zapadu slunce byva hezky osvetleny downtown.
Hezci (podle mnohych – i podle mne – nejhezci) je z Keneth Hahn Park. Je to takovy ten klasicky pohled na downtown s horami v pozadi. Samozrejme take pri dni bez oparu. Ve vsedni den se neplati za vjezd autem do parku.

Odpovědět

Moc vám děkuji :) konečně nějaký portál kdy člověku hned nevynadají že se vůbec ptá :D

Já jsem se právě dívala, že nejbližší zastávka ke griffith ob. Je 38 minut pěšky odtamtud. Jmenuje se Los Feliz/Hillhurts nebo ještě nějaké jiné zastávky Hollywoodu záleží odkud pojedem vše je ale kolem 40 min. Pěšky. Zmiňujete shuttle bus – chápu to tedy správně že o víkendu něco jezdí až nahoru? Kde to mohu zistit? Všechno hledám pouze přes Google, I nějaká aplikace která by byla třeba přesnější pro MHD v americe?

Ještě jednu děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana: Dobrý den, Jano, přesně tak, o víkendu jezdí autobus až k observatoři. Podrobnosti jsou na webu LADOT Transit. Google Mapy jsou dobré pro vyhledávání spojů.

Odpovědět

Dobry den,
nevite zda se da v LAX Flyaway zaplatit hotove? Potrebujem z LAX na union station. Zastavka je stejna jako ostatni autobusy? Cili nasledovat Lax city bus center? Nasla jsem si, ze je to terminal 2, tak snad ano :)
Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana: Dobrý den, Jano, hotovost nepřijímají. V hotovosti se dá platit jen v automatech v Union Station. Ale můžete zaplatit kartou, což je možná ještě pohodlnější. :-)

Odpovědět

Dobrý den, budu na jaře poblíž – San Diego, a ráda bych na den do Mexika. Je to dobry nápad? :)děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Monika: Dobrý den, proč ne, špatný nápad to určitě není. Pozor si doporučuji dát na dvě věci:
1. Téměř vše… všechny autopůjčovny zakazují vjezd půjčeným autem do Mexika. Z toho by mohl být velký problém, auta v sobě mívají zabudovaný sledovací GPS lokátor. Některé půjčovny povolují vjezd do Mexika po doplacení mexického povinného ručení. Levnější alternativou bude cesta autobusem, např. se společností Greyhound.
2. Zatímco na hranicích z USA do Mexika strávíte sotva pár minut, na opačné cestě počítejte se dvěma hodinami.

Odpovědět

dobry den, chcem s opytat, v LA nie je pozicovna aut na letisku? Ako je to tam? Je s tym problem. Dakujem

Odpovědět

@Ivan: Ne, pujcovny jsou pred letistem. Vyjdes z letistni haly a nastoupis do kterehokoli autobusu oznaceneho logem pujcovny. Ten te doveze az pred dvere pujcovny. Idealne si uz predem vyber, do ktere pujcovny chces jet.

Odpovědět

dakujem,
uz som si objednal auto cez Alamo.

Odpovědět

este by som sa chcel opytat, vsimol som si, ze sa dost parkuje na ceste a plati sa v stojanoch. Tam sa moze len stvrtakmi (25c) ? Kde mozem zmenit bankovky na drobne?
dakujem

Odpovědět

@Ivan: vetsina automatu bere ctvrtaky + deseti a peti centy, ale zaroven i karty. Penize vymeni v kazdem obchode.

Odpovědět

Nachadzam sa napr.pri Madam Taussad-walk of fame.Ako sa dostanem k napisu Hollywood?Chodi tam nejaky bus-odkial alebo ako sa tam dostanem pesky-odkial.

Odpovědět
Avatar uživatele

@sisa: Ahoj, podívej se na článek o ceduli Hollywood.

Odpovědět

@sisa: autobusem muzes, ale je to s prestupem a doveze te to na krizovatku Beachwood Dr. a Westshire Dr. Odtamtud je to az nad napis cca pul hodiny svizne chuze. Celkem je to na hodinu cesty. Spis bych doporucil Uber nebo Lyft a nechat se dovezt na konce Deronda Dr. Tam je brana a dal uz pouze pesky nahoru nad napis. Pokud chces spis fotit napis, tak se nech dovezt na Canyon Lake Dr. k Lake Hollywood Parku, odtamtud se napis nejcasteji foti, protoze je to jedine misto, kde se smi parkovat. Pozor na pakrovani po smeru jizdy, pokutuje se tu stani v protismeru. Vsude jinde to objizdi soukroma security a hlida, aby mistni neobtezovali turiste. Hodne se take foti od brany zminene vyse, tam se ale nesmi nikde zastavit. Primo u brany odhani ridice security.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim vas, chtela jsem vam napsat, ze jste opravdu dost aktualni a vase stranky se mi moc libi. V zari jsme byli na tri tydny v LAX a 5 dnu ve Vegas a Grand Canyonu a opravdu nam vase postrehy moc pomohly. Letos vyrazime uz v srpnu pres San Francisko do LAX a moc se tesime. Podle nasich zkusenosti je rentovani auta nezbytnosti a mame velmi dobrou zkusenost s ubytovanim v Huntington Beach. Bydlet primo na surfarsky plazi je parada a da se odtamtud jet kamkoliv. Jen pro milovniky vylozene lenoseni v mori Californie moc neni, more je dost divoke a plavani je zazitek.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jaroslava: Zdravím Jaroslavo, děkuji za pochvalu i za tipy. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.